LinuX....???

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: LinuX....???

Post by ultimate_aektzis » Tue Jul 12, 2011 12:47 pm

Παρε οτι backup θες, φτιαξε partitions και απο δω και μπρος θα φορμαρεις μονο το partition που θα ειναι το λειτουργικο. Ή βαλε μια rolling release. :)
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by chriskin » Wed Jul 13, 2011 2:30 am

statakos wrote:Καλά, το θέμα ήταν μπας και γλιτώσω το clean install γιατί έχω αρκετά προγράμματα/ρυθμίσεις :-p Τhanks anyway.

Ο cypher κάτι μου έλεγε ότι οι ρυθμίσεις είναι στα hidden αρχεία του /home και άλλα στο /etc ;

οι περισσοτερες προσωπικες ρυθμισεις ειναι στο home (.config και .<ονομαπρογραμματος> τα περισσοτερα). εγω εχω το home να παει στα συννεφα μεσω dropbox και απλα το κατεβαζω παλι μετα το installation.
(ειχα δοκιμασει για ξεχωριστο partition αλλα δεν βολευει, εμενα τουλαχιστον)

με καταλληλο backup δεν παιρνει συνηθως πανω απο τεταρτο να εχεις τον υπολογιστη οπως ηταν πριν - η τουλαχιστον οχι εμενα που μου ψιλοβγαινουν μηχανικα οι κινησεις μετα το format γιατι εχω μια ταση να καταστρεφω καθε 2-3 μηνες το installation μου
--------------------
εχει δοκιμασει κανεις τα ubuntu 11.10?
εντυπωσιακα καλυτερα - και γρηγοροτερα απο τα 11.04, κι ας ειναι ακομα alpha 2
Last edited by cypher on Wed Jul 13, 2011 10:37 am, edited 1 time in total.
Reason: DOUBLE POST
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Fri Jul 22, 2011 9:00 pm

εχω ubuntu 10.04 lts !!! οταν συνδεω το laptop σε ηχοσυστημα λειτουργει μονο το ενα ηχειο του ηχοσυστηματοσ (ενω οταν παιζει ραδιο και τα δυο)!!!! παιζει να φταινε οι ρυθμισεισ του ubuntu ??? αν ναι ξερει καποιος τι πρεπει να αλλαξω??
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by chriskin » Fri Jul 22, 2011 9:07 pm

η προταση μου, χωρις να ειναι δοκιμασμενη , ειναι να πας στις ρυθμισεις του ηχου και εκει
1)στην καρτελα hardware να δεις τι profile λεει
2)στην καρτελα output να δεις μηπως το balance ειναι αλλαγμενο - αμα ειναι στο κεντρο να δοκιμασεις να παιξεις εσυ (πχ να το βαλεις στα 3/4) μηπως φτιαξει

Αυτα με την ελπιδα οτι δεν αλλαξαν τα μενου μεχρι το 11.04 (που νομιζω δεν αλλαξαν) - γιατι στο 11.10 που ειμαι ειναι αρκετα διαφορετικα
(και με την ελπιδα οτι τα θυμαμαι αρκετα καλα γιατι εχω καμια δυο βδομαδες να τα δω)
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: LinuX....???

Post by The Punisher » Fri Jul 22, 2011 9:20 pm

Ένα περίεργο βιντεάκι που πέτυχα για τα γενέθλια του Linux


Link
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Fri Jul 22, 2011 9:24 pm

chriskin wrote:η προταση μου, χωρις να ειναι δοκιμασμενη , ειναι να πας στις ρυθμισεις του ηχου και εκει
1)στην καρτελα hardware να δεις τι profile λεει
2)στην καρτελα output να δεις μηπως το balance ειναι αλλαγμενο - αμα ειναι στο κεντρο να δοκιμασεις να παιξεις εσυ (πχ να το βαλεις στα 3/4) μηπως φτιαξει

Αυτα με την ελπιδα οτι δεν αλλαξαν τα μενου μεχρι το 11.04 (που νομιζω δεν αλλαξαν) - γιατι στο 11.10 που ειμαι ειναι αρκετα διαφορετικα
(και με την ελπιδα οτι τα θυμαμαι αρκετα καλα γιατι εχω καμια δυο βδομαδες να τα δω)

τα κοιταξα αυτα αλλα δεν γινεται τιποτα ευχαριστω παντως!!!!!
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by chriskin » Fri Jul 22, 2011 9:33 pm

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[quote="The Punisher"]Ένα περίεργο βιντεάκι που πέτυχα για τα γενέθλια του Linux [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZA2kqAIOoZM&feature=player_embedded[/youtube][/quote]
δεν το εστειλαν απο τη microsoft παντως, οπως ελεγαν αρχικα σε κατι blogs
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Thu Jul 28, 2011 5:10 pm

πωσ μπορω να κανω mount ενα στικακι 16gb και να το φορμαρω με τα ubuntu 10.04.(ενασ φιλοσ μοθ ειπε οτι εχει ιο μεσα και προσπαθω να το καθαρισω) υπαρχει προγραμματακι που μπορω να το σκαναρω για ιουσ??
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by chriskin » Fri Jul 29, 2011 6:49 am

nikosk wrote:πωσ μπορω να κανω mount ενα στικακι 16gb και να το φορμαρω με τα ubuntu 10.04.(ενασ φιλοσ μοθ ειπε οτι εχει ιο μεσα και προσπαθω να το καθαρισω) υπαρχει προγραμματακι που μπορω να το σκαναρω για ιουσ??

για να το σκαναρεις για ιους λογικα κοιτα σε κανενα avast, avg η clam
αμα ειναι να το φορμαρεις γιατι σε αγχωνουν οι ιοι ομως; θα χαθουν μαζι με το φορματ

οι ιοι δεν μπορουν να κανουν κατι - εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων που δεν νομιζω να ειναι στο θεμα μας - στο linux συστημα σου παντως.
οποτε λογικα απλα το συνδεεις, ανοιγεις το gparted και κανεις format
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by vasilaros69 » Sun Sep 04, 2011 9:03 pm

Παιδια να κανω μια ερωτηση? Τι διαφορα εχουν τα packages unrar-free και unrar?
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: LinuX....???

Post by necrofear_13 » Sun Sep 04, 2011 9:13 pm

vasilaros69 wrote:Παιδια να κανω μια ερωτηση? Τι διαφορα εχουν τα packages unrar-free και unrar?
Κάτσε και διάβασε το specification στο synaptic. Εγώ πάντως το unrar-free δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by vasilaros69 » Mon Sep 05, 2011 2:01 pm

necrofear_13 wrote:
vasilaros69 wrote:Παιδια να κανω μια ερωτηση? Τι διαφορα εχουν τα packages unrar-free και unrar?
Κάτσε και διάβασε το specification στο synaptic. Εγώ πάντως το unrar-free δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
Το κατεβασα για να κανω extract ενα αρχειο το οποιο δεν εγινε και χρειαστηκε να εγκαταστησω το unrar που ειναι nonfree για να κανω τη δουλεια μου...τι περιορισμους εχει η nonfree εκδοση?
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Mon Sep 12, 2011 6:38 pm

ξερει κανεισ αν γινετε τα παραθυρα να εμφανιζονται πανω απο τα πανελ χωρις να δωσεισ ρυθμιση autohide σε ubuntu 10.04 lts x64???
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by chriskin » Mon Sep 12, 2011 8:19 pm

nikosk wrote:ξερει κανεισ αν γινετε τα παραθυρα να εμφανιζονται πανω απο τα πανελ χωρις να δωσεισ ρυθμιση autohide σε ubuntu 10.04 lts x64???

εννοεις το παραθυρο να περναει και πανω απο το πανελ; αυτο μπορεις να το κανεις - αμα χρησιμοποιεις compiz στα window rules . εκει πατας στο below και μετα πανω στο πανελ και μετα θα ειναι παντα κατω απο τα παραθυρα
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Mon Sep 12, 2011 10:02 pm

chriskin wrote:
nikosk wrote:ξερει κανεισ αν γινετε τα παραθυρα να εμφανιζονται πανω απο τα πανελ χωρις να δωσεισ ρυθμιση autohide σε ubuntu 10.04 lts x64???

εννοεις το παραθυρο να περναει και πανω απο το πανελ; αυτο μπορεις να το κανεις - αμα χρησιμοποιεις compiz στα window rules . εκει πατας στο below και μετα πανω στο πανελ και μετα θα ειναι παντα κατω απο τα παραθυρα
αλλοσ τροποσ για να μην βαρυνω το συστημα με το compiz???
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Sat Sep 24, 2011 2:32 pm

παιδεσ θα ηθελα την γνωμη σας ! Εχω dual boot windows 7- ubutnu 10.04 lts!! θα ηταν καλο να αναβαθμισω σε 10,10 και μετα 11,04 η οχι? ποια ειναι τα πλεονεκτηματα?

υ.γ. το dual boot το τρεχω σε laptop dell inspiron 15r
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: LinuX....???

Post by stranger » Sat Sep 24, 2011 4:04 pm

nikosk wrote:παιδεσ θα ηθελα την γνωμη σας ! Εχω dual boot windows 7- ubutnu 10.04 lts!! θα ηταν καλο να αναβαθμισω σε 10,10 και μετα 11,04 η οχι? ποια ειναι τα πλεονεκτηματα?

υ.γ. το dual boot το τρεχω σε laptop dell inspiron 15r
Το 10.10 προσωπικά το βρήκα καλύτερο από το 10.04 αν και άκουσα πολλά παράπονα από άλλους για διάφορα bugs που βρήκανε που εμένα δε συνέβησαν. Βέβαια δεν έχει νόημα να βάλεις τα 10.10 τώρα αφού σε λίγες μέρες θα τελειώσει η υποστήριξη τους.

Τα 11.04 αν δεν τα έχεις δει αλλάξαν τελείως, αφού λόγω διαφωνειών με τους developers του GNOME 3 φτιάξαν το δικό τους Desktop Environment, τη Unity, που ακόμα είναι σε πρώτα στάδια και το αν αξίζει η αλλαγή είναι προσωπικό γούστο. Εξάλλου σε λίγες μέρες βγαίνουν τα 11.10 στα οποία έφτιαξαν πολλά πράγματα, οπότε στη θέση σου θα περίμενα λίγο...

Πάντως, σπάνια εως ποτέ αναβαθμίζω. Κάνω clean install. Ειδικά στην περίπτωσή σου που θες να αναβαθμίσεις σε δυο-τρεις εκδόσεις μπροστά είναι πολύ πιο γρήγορο και ασφαλές να κάνεις εγκατάσταση απ'την αρχή.

Όλα αυτά είναι γνώμη μου εννοείται!

PS: Έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές Ubuntu και όλες τις εκδόσεις από την 9.04 και μετά αλλά δεν ήμουν ποτέ μεγάλος fun ιδιαίτερα... Παρόλα αυτά οφείλω να πω ότι έχουν κάνει τέλεια δουλειά με τα διάφορα μενού/indicators στο πάνω πάνελ, το καινούριο Software Center και πολλά άλλα, οπότε για κάποιον που του αρέσει το Ubuntu πιστεύω ότι τα 11.10 μόλις βγουν θα είναι η καλύτερη έκδοση μέχρι στιγμής...
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by chriskin » Sat Sep 24, 2011 4:12 pm

για οποιον ενδιαφερεται το 11.10 ειναι σε αρκετα σταθερη beta.
ειμαι μαζι του απο την alpha 1 εκδοση και για πρωτη φορα ειναι τοσο εντυπωσιακα σταθερο - σιγουρα αρκετα πιο σταθερο απο την stable εκδοση του 11.04, και αρκετα καλυτερο κιολας
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: LinuX....???

Post by para » Sat Sep 24, 2011 7:03 pm

Ή απλά υπομονή 20 μέρες για τη stable 11.10 ;)
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Sat Sep 24, 2011 9:03 pm

ευχαριστω για τισ απαντησεισ !!! Ποιο αλλο λογισμικο linux θα μου προτεινατε (δεν με ενδιαφερει η ευκολια χειρισμου),απο ποιο λογισμικο εχετε μεινει πιο ευχαριστημενοι απο αποψη δυνατοτητων διαμορφωσης? εγω σκευτομουν να δοκιμασω τα Arch linux!!!
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by chriskin » Sat Sep 24, 2011 9:57 pm

nikosk wrote:ευχαριστω για τισ απαντησεισ !!! Ποιο αλλο λογισμικο linux θα μου προτεινατε (δεν με ενδιαφερει η ευκολια χειρισμου),απο ποιο λογισμικο εχετε μεινει πιο ευχαριστημενοι απο αποψη δυνατοτητων διαμορφωσης? εγω σκευτομουν να δοκιμασω τα Arch linux!!!

βαλ'τα, δεν ειναι καθολου ασχημα τα arch, απλα μην το πεις σε κανεναν γιατι παραειναι hipsterικα :lol:

σε σοβαρη απαντηση παντως : εγω στη θεση σου θα εβαζα ενα ubuntu minimal και μετα πανω οτι ηθελα. Δεν θα εχει ιδιαιτερους περιορισμους και ειναι αρκετα πιο ευκολο να το στησεις οπως θελεις απο τα arch. (η μαλλον 'λιγοτερο βαρετο')
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: LinuX....???

Post by rexes » Sat Sep 24, 2011 10:09 pm

nikosk wrote:ευχαριστω για τισ απαντησεισ !!! Ποιο αλλο λογισμικο linux θα μου προτεινατε (δεν με ενδιαφερει η ευκολια χειρισμου),απο ποιο λογισμικο εχετε μεινει πιο ευχαριστημενοι απο αποψη δυνατοτητων διαμορφωσης? εγω σκευτομουν να δοκιμασω τα Arch linux!!!
Αν έχεις όρεξη και χρόνο να αφιερώσεις κάντο..αλλιώς καλύτερα μην ασχοληθείς !
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”