Linux ως main os .

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
thevoid
bit level
bit level
Posts: 12
Joined: Sat Oct 10, 2015 6:44 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Linux ως main os .

Post by thevoid » Tue Sep 05, 2017 1:54 pm

Καλησπέρα/καλημερα/καληνυχτα ή ερώτηση μου είναι απλή . Έχω Linux mint Serena ως το κύριο λειτουργικό στο laptop που έχω στην αθηνα και σε αυτό κάνω τα πάντα σχετικά με προγραμματισμο, θα μου σταθεί εμπόδιο σε κανένα μάθημα αυτό (πχ γραφικά υπολογιστών) με την έννοια ότι θα απαιτούνται προγράμματα όπως το visual studio? Στη c++ στα εργαστήρια και γενικά στη σχολή προωθητε πολυ το windows (σε αντίθεση με άλλες σχολές ) και δεν ξέρω αν ή σχολή βγαίνει μόνο με Linux. Πιο πολύ τώρα με νοιάζει το θέμα των γραφικών υπολογιστών. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Linux ως main os .

Post by Funk » Tue Sep 05, 2017 3:47 pm

Γενικά, ναι, αλλά επειδή βλέπω ότι είσαι γραμμένος από το '15 μάλλον το έχεις δει κ εσύ ότι σε κάποια (ελάχιστα, βέβαια) μαθήματα οι εργασίες απαιτούν συγκεκριμένο πρόγραμμα που δεν είναι διαθέσιμο για linux και ούτε τρέχει με wine.
Δες το σαν ευκαιρία να πειραματιστείς με dual boot ή vms :-D
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
thevoid
bit level
bit level
Posts: 12
Joined: Sat Oct 10, 2015 6:44 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Linux ως main os .

Post by thevoid » Tue Sep 05, 2017 3:54 pm

Το θέμα είναι ότι τα windows από το imagine τα έχω στο PC στην Χαλκίδα που είναι το σπίτι μου και στην αθηνα εχω το laptop. Τεσπα μαλον θα βάλω κρακαρισμενα windows για ms visual studio dual boot ofc . Ούτος ή άλλως τα γραφικά στο 4ο αιτος δεν είναι?
User avatar
frouk
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 338
Joined: Wed Oct 16, 2013 6:39 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Linux ως main os .

Post by frouk » Tue Sep 05, 2017 3:59 pm

Με linux ως main os μια χαρά βγαίνει η σχολή.
Σε ένα δυο μαθήματα ίσως όντως χρειαστεί να τρέξεις windows εφαρμογές για αυτό καλού κακού έχε ένα VM έτοιμο.
Για τα Windows, τα παίρνεις free από https://onthehub.com/ νομίζω.

Γραφικά υπολογιστών είχε 4-5 εργαστήρια που σου έδινε κώδικα που δεν έκανε compile σε linux αλλά με λίγα search and replace να αντικαταστήσεις κάποια libs, και κάποια "visualStudio.stdout" έτρεχε.

Ρίξε μια ματιά εδώ αν θες
http://foss-aueb.github.io/OpenBook/
HAVE I ANSWERED YOUR QUESTIONS SATISFACTORILY AND OFFERED GOOD CUSTOMER SERVICE?!
User avatar
thevoid
bit level
bit level
Posts: 12
Joined: Sat Oct 10, 2015 6:44 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Linux ως main os .

Post by thevoid » Tue Sep 05, 2017 4:16 pm

Το on the hub σε κάνει redirect στο imagine και δεν επιτρέπει να κατεβάσεις άλλες εκδόσεις αν έχεις παραγγείλει μια. Τελος πάντων ακόμα τρίτο έτος είμαι(τα γραφικά είναι τέταρτο ), απλά ρωταω γιατί μου φενετε περίεργο να μην φροντίζει η σχολή να εξοικιωνομαστε με τα linux.
User avatar
Georgilakis Antonios
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 548
Joined: Mon Dec 02, 2013 11:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Straight into your Mind

Re: Linux ως main os .

Post by Georgilakis Antonios » Tue Sep 05, 2017 4:45 pm

Απλά κατέβασε το ISO των Windows από την επίσημη σελίδα της Microsoft. Αν το κάνεις από Firefox σε Linux, θα σου εμφανίσει επιλογές για ISO download αντί για το "περίεργο" media creation tool. Βάλε το σε ένα VM και κράκαρέ το με το AutoKMS από το Microsoft Toolkit, MAK key δεν είναι δύσκολο να βρείς. Μετά μπορείς να κάνεις ό,τι θες με αυτό.

HINT: Αν δουλεύεις με VirtualBox, ενεργοποίησε την επιλογή "Use Ηost Ι/Ο Cache" στα virtual disk controllers για extra speed.
"Always keep a low profile. Cause when you get high, things can become strange."
"Never stop doing things you like. Never stop loving people you love. Never give up. Believe in yourself. Believe in your hidden powers."
"Honesty is an expensive gift, so don't expect it from cheap people."
The Scientist
User avatar
thevoid
bit level
bit level
Posts: 12
Joined: Sat Oct 10, 2015 6:44 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Linux ως main os .

Post by thevoid » Tue Sep 05, 2017 4:54 pm

Το VM το σκέφτηκα και εγώ έναντι του dual boot αλλά το θέμα είναι ότι έχω 4. GB RAM και το laptop δεν αξίζει αναβάθμιση :p. Αν δεν κάνω λάθος το να ανοιξω visual studio από VM δεν είναι και ή καλύτερη ιδέα με αυτά τα δεδομένα :p
User avatar
Georgilakis Antonios
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 548
Joined: Mon Dec 02, 2013 11:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Straight into your Mind

Re: Linux ως main os .

Post by Georgilakis Antonios » Tue Sep 05, 2017 4:59 pm

Δεν είμαι και πολύ σίγουρος (και ίσως και να είναι και κακή ιδέα), αλλά ίσως μπορείς να παίξεις με το pagefile του συστήματος ή το swap memory για να μπορέσει το OS να κάνει memory compression όταν πιάσει το όριο. Η ταχύτητα απόκρισης θα μειωθεί, βέβαια.
"Always keep a low profile. Cause when you get high, things can become strange."
"Never stop doing things you like. Never stop loving people you love. Never give up. Believe in yourself. Believe in your hidden powers."
"Honesty is an expensive gift, so don't expect it from cheap people."
The Scientist
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Linux ως main os .

Post by Alive » Tue Sep 05, 2017 11:06 pm

Linux mint είναι για noobs βάλε Gentoo για αληθινό productivity αν δεν κάνεις compile όλα τα πακέτα του λειτουργικού σου δεν είσαι αληθινός πληροφορικάριος.
User avatar
thevoid
bit level
bit level
Posts: 12
Joined: Sat Oct 10, 2015 6:44 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Linux ως main os .

Post by thevoid » Wed Sep 06, 2017 12:40 am

Ούτε αυτό είναι αρκετό για τους αληθινούς πληροφορικαριους. Πρέπει να γράψω τον δικο μου kernel για να μπορέσω να γίνω αποδεκτός από την κοινότητα XD
User avatar
gali
bit level
bit level
Posts: 5
Joined: Thu Jul 19, 2018 5:27 pm
Academic status: 4th year

Re: Linux ως main os .

Post by gali » Thu Jul 19, 2018 5:32 pm

Υπάρχει το WINE που επιτρέπει να τρέξει κανείς εφαρμογές Windows στα Linux. Είναι λίγο άβολο και οι εφαρμογές μπορεί να βγάλουν ένα-δυο πραγματάκια που δεν θα λειτουργήσουν ακριβώς όπως στα Windows, αλλά προσφέρει λύση για όποιον έχει στημένο Linux.
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”