Ερώτηση για ασφαλή διαγραφή partion

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Ερώτηση για ασφαλή διαγραφή partion

Post by PASCAL » Thu Mar 08, 2012 10:40 pm

Έχω duall boot pc(windows 7/backtrack/grub) και θέλω να σβήσω τό partition του linux, το linux προφανώς, το grub και να επιστρέψω το χώρο στα windows και να είμαι με windows boot loader. Θα κάνω απλά Delete Volume όπως φαίνεται στην εικόνα ή και κάτι άλλο;

Ευχαριστώ
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Ερώτηση για ασφαλή διαγραφή partion

Post by chriskin » Thu Mar 08, 2012 10:44 pm

αν εισαι με windows booloader οπως λες δεν εχεις να κανεις τιποτα αλλο παρα να το διαγραψεις (και να του πεταξεις ενα format σε ntfs/fat32)

αμα θες να επιστρεψεις το χωρο στα windows η καλυτερη ιδεα που μου ερχεται ειναι να το κανεις με καποιο livecd (πχ του gparted η οποιου λειτουργικου εχει μεσα το gparted απο την αρχη - ubuntu πχ). αλλιως μπορεις απλα να το κανεις format μεσα απο τα windows αλλα θα παραμεινει ξεχωριστο partition (εκτος αμα εχουν τα windows καποιο μαγικο κολπο να κανουν resize partition ενω τρεχει λειτουργικο πανω σε αυτο - που δεν νομιζω οτι γινεται)

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
πιστευα οτι εσυ δεν θα γυρναγες σε μονο windows λογω ιδεολογιας :smt017
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ερώτηση για ασφαλή διαγραφή partion

Post by PASCAL » Fri Mar 09, 2012 10:44 am

chriskin wrote:αν εισαι με windows booloader οπως λες δεν εχεις να κανεις τιποτα αλλο παρα να το διαγραψεις (και να του πεταξεις ενα format σε ntfs/fat32)

αμα θες να επιστρεψεις το χωρο στα windows η καλυτερη ιδεα που μου ερχεται ειναι να το κανεις με καποιο livecd (πχ του gparted η οποιου λειτουργικου εχει μεσα το gparted απο την αρχη - ubuntu πχ). αλλιως μπορεις απλα να το κανεις format μεσα απο τα windows αλλα θα παραμεινει ξεχωριστο partition (εκτος αμα εχουν τα windows καποιο μαγικο κολπο να κανουν resize partition ενω τρεχει λειτουργικο πανω σε αυτο - που δεν νομιζω οτι γινεται)


πιστευα οτι εσυ δεν θα γυρναγες σε μονο windows λογω ιδεολογιας :smt017
Όχι ο bootloader είναι το grub. Κι εγώ το gparted σκεφτόμουν.

ΥΓ. λολ ρε. Προσωρινά θα είναι τα windows επειδή έχω κάποια projects εκεί δεμένα με MS-SQL-SERVER κτλ. Σιγά μη βάλω μόνιμα τα windows. Σημασία έχει να παίζεις με όλα για να μαθαίνεις. Κάποτε είχα δοκιμάσει να βάλω και κάτι hackarισμένα MacOS αλλά ...π.... μπλε. Anyway.
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Ερώτηση για ασφαλή διαγραφή partion

Post by stoupeace » Fri Mar 09, 2012 10:49 am

chriskin wrote:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
πιστευα οτι εσυ δεν θα γυρναγες σε μονο windows λογω ιδεολογιας :smt017
Και μετά αναρωτιέστε γιατί σας κοροϊδεύω τους λινουξάδες :-p
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Ερώτηση για ασφαλή διαγραφή partion

Post by chriskin » Fri Mar 09, 2012 11:49 am

pascal : http://www.askvg.com/how-to-remove-linu ... ot-system/
οχι οτι χρειαζεται να βγαλεις τον grub, απλα για να αποφευγεις τα πολλα κουμπια καθε φορα που ανοιγεις το pc. και ετσι να το αφησεις θα μπαινει παντως

stoupeace : το σχολιο μου δεν ειχε σχεση με τα λειτουργικα αλλα τη μαχη pascal vs μονοπωλια - το ιδιο θα ελεγα κι αμα ρωταγε κατι σχετικο με καμια coca cola.
εγω ειμαι με dual boot* παντως απλα επειδη τα windows μου φαινονται αχαρα (wobbly windows ftw) , ετσι κι αλλιως αλλαξα λειτουργικο τοσο νωρις (σε θεμα γνωσεων εννοω, οχι ηλικιας) που δεν παιζει να ειχα καποια αποψη πανω στο τι σημαινει - ασχετα αμα αργοτερα καθησα και ειδα και το ιδεολογικο μερος.

*για παιχνιδια και windows-only εργασιες
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ερώτηση για ασφαλή διαγραφή partion

Post by Luke » Sat Jun 27, 2015 10:43 pm

Είμαι στην ίδια ακριβώς περίπτωση με τον Pascal. Απλά δε με παίρνει με τίποτα να κάνω κάποιο λάθος οπότε ρωτάω κάποια πραγματάκια για να σιγουρευτώ ότι κατάλαβα.

1. Απ' ό,τι κατάλαβα από το άρθρο που παρέθεσε ο chriskin το θέμα του grub λύνεται με εντολές τύπου fixmbr.
Το έχει δοκιμάσει κανείς; Μήπως ενδέχεται να δημιουργηθεί άλλο θέμα;

2. Πώς αναδιανείμω τον ένα νέο ενιαίο χώρο (των πρώην linux partitions) στα άλλα 2 windows partitions (π.χ. 65% στο C: και 35% στο D:).
Είναι ασφαλές να το κάνω με gparted;
Απαιτείται κάποιος ελάχιστος ελεύθερος χώρος στα ήδη υπάρχοντα windows partitions; Φανταστείτε στο partition των data πρέπει να έχω χώρο κάτω από 100 ΜΒ!

Γενικά επειδή θέλω να πάω από τον "ασφαλή δρόμο" και να μη μείνω χωρίς pc προσπαθώντας να το επαναφέρω, ζητάω βοήθεια/προτάσεις από την δοκιμασμένη εμπειρία σας. :)
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
john123
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 164
Joined: Wed Oct 19, 2011 12:16 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Ερώτηση για ασφαλή διαγραφή partion

Post by john123 » Fri Jul 03, 2015 1:37 pm

Luke wrote:2. Πώς αναδιανείμω τον ένα νέο ενιαίο χώρο (των πρώην linux partitions) στα άλλα 2 windows partitions (π.χ. 65% στο C: και 35% στο D:).
Είναι ασφαλές να το κάνω με gparted;
Κάνε το με gparted. Αναφέρει ρητά πως δεν υπάρχει καμία εγγύηση αλλά δεν έχει πουλήσει ποτέ ούτε κανέναν που ξέρω, ούτε έχω ακουσει να χαλάει ένα filesystem . Απλά πρέπει να είναι διπλανά τα partitions με το freespace για νατα μεγαλώσεις. Αν μπεις στη διαδικασία να κουνήσεις κάποιο windows partition σου λέω με σιγουριά ότι δε θα bootάρει γιατί θα έχουν χαλάσει οι δείκτες του MBR και θα πρέπει να το φιάξεις (φιάχνεται με grub LiveCD).
Screw you guys,
I 'm goin' home.
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ερώτηση για ασφαλή διαγραφή partion

Post by Luke » Fri Jul 03, 2015 10:39 pm

john123, κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Τι εννοείς να είναι διπλανά τα partitions με το freespace; Πώς το καταλαβαίνω αυτό; :roll:
Από την άλλη τι εννοείς να κουνήσω ένα windows partition; Πώς το κάνω αυτό; Το ρωτάω για να το αποφύγω. :-D
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
john123
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 164
Joined: Wed Oct 19, 2011 12:16 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Ερώτηση για ασφαλή διαγραφή partion

Post by john123 » Wed Jul 15, 2015 12:46 pm

Luke wrote:john123, κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Τι εννοείς να είναι διπλανά τα partitions με το freespace; Πώς το καταλαβαίνω αυτό; :roll:
Όταν ανοίγεις το gPartEd είναι κάπως έτσι:
Image

Σε αυτό το παράδειγμα το πρώτο partition είναι μισογεμάτο (αισιόδοξα) και το δίπλα του έχει γκρίζο. το γκρίζο είναι unallocated space. Για να μεγαλώσει λοιπόν το πρώτο partition πρέπει να σύρει το δεξί όριό του έτσι ώστε να πιάσει όλον τον γκρίζο χώρο. Αν το partition με το unallocated space δε συνορεύουν αυτό δεν γίνεται.


Luke wrote: Από την άλλη τι εννοείς να κουνήσω ένα windows partition; Πώς το κάνω αυτό; Το ρωτάω για να το αποφύγω. :-D
Γίνεται να σύρεις το partition δεξιά ή αριστερά (αν "κολυμπάει" σε unallocated space). Το πρόβλημα είναι πως αν το κάνεις οι δείκτες του MBR δε δείχνουν πια στο σημείο που ξεκινά ο loader του λειτουργικού και αυτό απαιτεί διόρθωση.



Επίσης συγγνώμη που άργησα να απαντήσω, τώρα το είδα.
Screw you guys,
I 'm goin' home.
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ερώτηση για ασφαλή διαγραφή partion

Post by Luke » Wed Jul 15, 2015 10:37 pm

Σε ευχαριστώ για την απάντηση john123.

Σχετικά με το 2ο που αναφέρεις για το "κούνημα" των partition:
Θα έχω πρόβλημα μόνο με τo κύριο windows partition (το C:\) αν το μετακινήσω, σωστά;
Έχω επίσης κι ένα D:\ για δεδομένα μόνο. Αν το κουνήσω αυτό θα έχω θέμα πιστεύεις;

Γιατί να το κάνω αυτό;
Με τη λογική ότι έχω 3 linux partitions, τα κάνω έναν εναίο unallocated χώρο, τα σπάω σε 2 ξεχωριστά (γνωρίζεις αν γίνεται αυτό; ) και δίνω το ένα στο C και το άλλο στο D. Οπότε το C: δεν το κουνάω αλλά κουνάω το D.

Θεωρείς ότι παίζει αυτό σαν σενάριο, χωρίς να έχω θέματα;
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
john123
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 164
Joined: Wed Oct 19, 2011 12:16 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Ερώτηση για ασφαλή διαγραφή partion

Post by john123 » Wed Jul 15, 2015 11:23 pm

Luke wrote: Σχετικά με το 2ο που αναφέρεις για το "κούνημα" των partition:
Θα έχω πρόβλημα μόνο με τo κύριο windows partition (το C:\) αν το μετακινήσω, σωστά;
Έχω επίσης κι ένα D:\ για δεδομένα μόνο. Αν το κουνήσω αυτό θα έχω θέμα πιστεύεις;
Νομίζω πως θα έχεις. Μπορείς να τα αντιγράψεις όλα και να το κάνεις. Θα μάθουμε και εμείς!
Luke wrote:
Με τη λογική ότι έχω 3 linux partitions, τα κάνω έναν εναίο unallocated χώρο, τα σπάω σε 2 ξεχωριστά (γνωρίζεις αν γίνεται αυτό; ) και δίνω το ένα στο C και το άλλο στο D. Οπότε το C: δεν το κουνάω αλλά κουνάω το D.

Θεωρείς ότι παίζει αυτό σαν σενάριο, χωρίς να έχω θέματα;
Σίγουρα μπορείς να το κάνεις unallocated και να το κάνεις 2 καινούργια με ότι format θέλεις.
Το unallocated space μπορείς να μην το εξαντλήσεις όλο μεγαλώνοντας ένα υπάρχον partition.


Βασικά σου προτείνω να παίξεις με το πρόγραμμα. Μπορείς να κάνεις ότι επιλογή θέλεις πριν το τελικό commit, και ταυτόχρονα θα σου δείχνει την κατάσταση του δίσκου όπως πας να τον δημιουργήσεις.
Screw you guys,
I 'm goin' home.
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ερώτηση για ασφαλή διαγραφή partion

Post by Luke » Thu Jul 16, 2015 8:54 pm

Βασικά αυτό είναι το πρόβλημά μου, ότι δηλαδή δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τη διάθεση να πειραματίζομαι με το μοναδικό full working pc μου, όπου έχω στήσει με κόπο όλα τα tools και τα projects που χρειάζομαι.

Δυστυχώς οι εποχές που ήμουν φοιτητής και είχα αυτή τη δυνατότητα έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. :)

Όπως και να έχει, ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις και τις συμβουλές.
Αν το πάρω τελικά την απόφαση να βάλω χέρι στα partitions θα ενημερώσω για την εξέλιξη.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ερώτηση για ασφαλή διαγραφή partion

Post by Luke » Sun Aug 02, 2015 3:59 pm

Αφού τελικά το επιχείρησα και εντέλει, μετά από εμπόδια και πολλά καρδιοχτύπια :-D , η διαδικασία στέφθηκε με επιτυχία επανέρχομαι για την αναφορά μου.

H αρχική κατάσταση των δίσκων μου ήταν 2 δίσκοι:
* C, D τα partitions του 1ου δίσκου καθώς και τα partitions χωρίς όνομα (αυτά ήταν τα linux partitions)
* F ο άλλος δίσκος με ένα και μοναδικό partition, ο οποίος δεν ήθελα να επηρεαστεί καθόλου από την όλη διαδικασία
computer manage - BEFORE.png
Η τελική κατάσταση ήταν επίσης 2 δίσκοι:
* C, D από τον 1ο δίσκο με αυξημένο μέγεθος στο κάθε partition από το χώρο που "έσωσα" από την διαγραφή των linux partitions
* F όπως ακριβώς ήταν και πριν
computer manage - AFTER.png

Τι βήματα ακολούθησα και τι εμπόδια βρήκα κατά τη διάρκεια της διαδικασίας

1. Χρήση gparted ώστε να σβήσω τα linux partitions και να αναδιανείμω τον unallocated χώρο μεταξύ των C και D.
Χωρίς να κάνω merging κάνω restart, black screen η οποία ζητάει checkdisk και τα windows bootάρουν κανονικά. Ως εδώ όλα καλά.

2. Διαδικασία merging C + ελεύθερος χώρος (α), D + ελεύθερος χώρος (β) μέσα από gparted.
Εδώ, κι ενώ υπήρχε unallocated space κάποιων MB (προφανώς για το MBR), ενώ έκανα το merging του C με τον "διπλανό" εκ δεξιών unallocated χώρο δε μου επέτρεπε να αφήσω ανέπαφο το MBR οπότε αναγκαστικά συνέχισα και με το merging και αυτού. Εδώ άρχισε το μπέρδεμα και λογικό είναι.

3. Μετά από αλλεπάληλες προσπάθειες Repair Disc, fixmbr, fixboot, rebuildBcd δεν κατάφερα τίποτα.

4. Για να μην τα πολυλογώ:
α.
Αφαίρεσα το 2ο δίσκο εντελώς.
Φαινόταν σαν να πήγε και να έγραψε κι εκεί κάποιο MBR (?) αφού βρήκα unallocated space στο τέλος του δίσκου που δεν υπήρχε προηγουμένως. Τελικά έκανα κι εκεί ένα merge κι έτσι αφαίρεσα τελείως τον unallocated χώρο.

β.
Στον πρώτο δίσκο είδα ότι το unallocated space που είχε φτιάξει είχε πάει επίσης στο τέλος, οπότε το έκανα move στην αρχή πριν το C με χρήση gparted.
Επίσης χρησιμοποίησα από Repair Disk το diskpart command line utility, ώστε να ενεργοποιήσω το C ως τρέχον partition. Το βήμα αυτό απλά το αναφέρω. Δεν ξέρω αν ήταν απαραίτητο για να λύσω το πρόβλημά μου. Δείτε εδώ.

γ.
Τελευταία black screen (είναι από Boot Manager και προτρέπει για Repair Disk) και τελευταίο repair disk και επιτέλους bootάρω κανονικά.
Συνδέω και το 2ο δίσκο και είμαι κομπλέ! :smt023


Συμπέρασμα
Ακόμα κι αν χαθεί το MBR, με ένα Repair Disk (ή με rebuildBcd) θα επανέλθει.
Τώρα αν το MBR πάει στο τέλος, πρέπει με gparted να επανέλθει στην αρχή του δίσκου. Με ένα τελευταίο Repair Disk φαίνεται να λύνεται το θέμα.

Καλές απόπειρες! :-D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Ερώτηση για ασφαλή διαγραφή partion

Post by MpoMp » Sun Aug 02, 2015 10:33 pm

Thanks for the heads up, είναι ωραίο να βλέπεις ότι κάποιος βρήκε και μοιράζεται με αναλυτικό τρόπο μια λύση. :)
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”