Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by ThOdOr1s » Tue Dec 11, 2012 12:13 am

Λοιπον, επειδη μου ειπαν ο Ja και λοιποι, να ποσταρω στο FosAUEB, αλλα επειδη μπηκα μεσα και δεν παιζει να ειναι κανενας, κανω thread εδω, να το δουν περισσοτεροι. Λοιπον, πηρα και εγω το pcακι μου να του βαλω Ubuntu (τα 12.10) περασα τα αρχεια στο φλασακι εκανα backup (in case), και ειμαι στη φαση που ειμαι ετοιμος να πεταξω το λαπτοπ απο το μπαλκονι γιατι ουτε partition δεν μπορω να κανω! Ακουστε λοιπον τι εχω συμπερανει μπας και με βοηθησει κανενας: Λοιπον το λαπτοπ μου ειναι ενα ultrabook Hp Envy 6-1010. οι σκληρος του 500gb εχει καμια εικοσαρια ετοιμα pratition απο τις βλακειες της hp. Το περιεργο ειναι οτι ενω το disk managment μου λεει οτι το pc bootαρει απο τον C, το bios μου βγαζει boot from Q, 32gb ο οποιος δεν εμφανιζεται πουθενα (παρα μονο στο my computer) -_- (BTW, 4gb ειναι η ραμ, απο που και ως που μετραει σαν σκληρος η ram? anyway...). Συμπερασμα, ο Q ειναι ο acceleration SSD, και το Pc μπουταρεi απο εκει, για να τρεχει πιο γρηγορα το OS (που ειναι απολυτως λογικο) Τωρα υπαρχουν 2 πιθανοτητες, ειτε να ειναι και τα 2 στον ιδιο δισκο, δηλ, να εχουμε να κανουμε με hybrid, ειτε να ειναι flash μνημη καπου αλλου μεσα στο pc, Το αποτελεσμα τελος παντον ειναι οτι ξεκιναω κανω partition κλασσικα οπως το εκανα παντα, κι μου πεταει error το εξης (pic related) με ο,τι ονομα και αν εχω βαλει so far. Τι παιζει ακριβως εδω περα? (βαζω το thread στο Software γιατι ο σκοπος μου ειναι να βαλω linux, οχι να ξεβιδωσω το pc μου...)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[attachment=0]Καταγραφή.PNG[/attachment]
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Elementary OS
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by *estrngd » Tue Dec 11, 2012 1:16 am

Το ubuntu σου δίνει την δυνατότητα κατά την εγκατάσταση να επιλέξεις σε ποιό partition θα κάνεις την εγκατάσταση, ή να φτιάξεις ένα καινούργιο και να την κάνεις εκεί. Το δοκίμασες;
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by ThOdOr1s » Tue Dec 11, 2012 2:46 am

*estrngd wrote:Το ubuntu σου δίνει την δυνατότητα κατά την εγκατάσταση να επιλέξεις σε ποιό partition θα κάνεις την εγκατάσταση, ή να φτιάξεις ένα καινούργιο και να την κάνεις εκεί. Το δοκίμασες;
Ναι, αλλα το κραταω ως τελευταια εναλλακτηκη αυτο (γιατι θελω να εξακολουθει να δουλεβει ο AcSSD και εχω μια υπονοια οτι θα τον καταστρεψω ετσι ;) ), εκανα κατι αλλο ομως, κατεβασα το wubi και δοκιμασα να το κανω ετσι, χωρις partition. Το αποτελεσμα ειναι οτι ναι μεν καταφερα να ψησω μεσω του bios να κανει το pc dual boot απο τον Q (Ultrawin :metal: ) αλλα μου πεταει μια οθονη με παρα, μα παρα πολλα pppppppppp και δεν εχω ιδεα τι σημαινει :smt013 , τουλαχιστον τα windows bootαρουν κανονικα ακομα, η οθονη λεει στο boot των ubuntu: /host/ubuntu/disks/root.disk does not exist (αν σας διαφωτιζει αυτο). Anyway, αφου δεν εχει εκραγει το pc και δουλεβει ακομα (εστω με windows), καλα παμε...
Elementary OS
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by stoupeace » Tue Dec 11, 2012 3:19 am

Γενικά από τα 11.04 και μετά είναι μεγάλη αποτυχία το setup. Λες και το προσπαθούνε να το κάνουνε χειρότερο. Σκαλώνει χωρίς λόγο το boot, ακόμη και μετά από επιτυχημένο install. Στο desktop μου δεν έχει μπει με επιτυχία καμία έκδοση μετά την 10.10 αν θυμάμαι καλά.

Κατά τα άλλα, στη θέση σου θα έσβηνα όλα τα παρτίσια και θα τα έφτιαχνα από την αρχή. Ετσι για να'χω το control πάνω στο σκληρό μου. Windows 7 και μετά Ubuntu 10.10
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by nachos » Tue Dec 11, 2012 11:12 am

Δεν έχει καμία σχέση το setup του ubuntu με τα παραπάνω.

Στο αρχικό σου πρόβλημα: κάθε σκληρός μπορεί να έχει μέχρι 4 primary partitions. Απ΄όσο βλέπω, στον 500-άρη σου έχεις ήδη 4, γι αυτό δε σε αφήνει να φτιάξεις καινούριο. Θα πρέπει λοιπόν κάποιο από τα ήδη υπάρχοντα να "πεθάνει", ώστε να μπορέσεις να στιμώξεις άλλο ένα partition.

Καταρχάς, από τη στιγμή που έχεις HP, λογικά θα σου έχει κάποιο utility, για να πάρεις backup σε dvd, το εργοστασιακό setup του μηχανήματος. Έτσι, ακόμα και αν καταστραφούν τα πάντα (που λέει ο λόγος), άμα boot-άρεις το μηχανάκι με αυτά τα dvd, θα στο επαναφέρει στην κατάσταση που ήταν όταν το αγόρασες (partitions, εγκατεστημένα προγράμματα κλπ).

Αφού πάρεις το backup σου και είσαι σίγουρος, πάμε για το δεύτερο βήμα: να βρούμε πιο partition θα "φάμε". Οι δυο υποψήφιοι προς αποχώρηση από το σπίτι του Big Brother, είναι το Recovery, και το HP_ΤΟΟ.... Το πρώτο μπορώ να γνωρίζω ότι περιέχει ουσιαστικά τα αρχεία βάσει των οποίων κατασκευάζονται τα dvds που ανέφερα νωρίτερα (άρα απαξ και φτιάξεις τα dvd δε τα πολυχρειάζεσαι). To δεύτερο δεν ξέρω τι περιέχει, βλέπω όμως ότι έχει μέγεθος μόλις 108 MB, και μάλλον καμιά μούφα της HP θα ναι ως συνήθως. Στο δικό μου envy 13 (μοντέλο του '09) φαντάσου ότι είχε ένα mini linux-based OS της πλάκας, από αυτα τα instant OS που bootaran σε 1sec και σου διναν χέρι μόνο σε WiFi, web browsing, mail, skype κλπ. Προφανώς το 'φαγα για να βάλω Linux-άρα :-D

Μόλις φας κάποιο απ' τα δύο, μπορείς μετά να ξεκινήσεις το κανονικό setup του ubuntu like a boss, και στον κενό χώρο που δημιούργησες, να κοτσάρεις ένα ext4 partition, με swap και τα σχετικά, και να κάνεις εκει το installation. Απλά έχε κατά νου, ότι οι radeon κάρτες βγάζουν συνήθως ασυμβατότητες με το Linux, και αν θυμάμαι καλά, τα envy εξακολουθούν να φοράνε πάνω τους τον απόπατο της ATI. Ακόμα κι έτσι πάντως, υπάρχουν λύσεις don't worry.

Όσο για το wubi, εγκαθιστά ένα εικονικό σκληρό μέσα στα windows, και βάζει την αντίστοιχη εγγραφή στον windows bootloader. Κανονικά δε χρειαζόταν δλδ να κάνεις κάτι στο bios για να σου βγάζει την επιλογή να boot-άρεις ubuntu. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει κάτι σε αυτή τη ματσακονιά που κάνουν τα ultrabooks με το συναδυασμό ssd-hdd, που να μπερδεύει το wubi installer και να πηγαίνει κάτι στραβά, θα πρέπει να το δω από κοντά για να έχω άποψη.

Εγώ πάντως θα επέλεγα το κανονικό install, για να παίξω πάνω στον μηχανικό σκληρό. Όπως θα διαπιστώσεις, το ubuntu ( και το linux γενικότερα ) δεν έχει ανάγκη από flash memory! Δοκίμασε τα παραπάνω λοιπόν, και αν εξακολουθείς να έχεις θέμα, έλα στη διάλεξη της Δευτερας νωρίτερα και το κοιτάμε μαζί :smt023
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by ThOdOr1s » Tue Dec 11, 2012 1:26 pm

nachos wrote:Όσο για το wubi, εγκαθιστά ένα εικονικό σκληρό μέσα στα windows, και βάζει την αντίστοιχη εγγραφή στον windows bootloader. Κανονικά δε χρειαζόταν δλδ να κάνεις κάτι στο bios για να σου βγάζει την επιλογή να boot-άρεις ubuntu. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει κάτι σε αυτή τη ματσακονιά που κάνουν τα ultrabooks με το συναδυασμό ssd-hdd, που να μπερδεύει το wubi installer και να πηγαίνει κάτι στραβά, θα πρέπει να το δω από κοντά για να έχω άποψη.
Λοιπον εδω ειναι το θεμα, το partition που εκανε το wubi ειναι στον C, το pc μπουταρει απο τον Q οχι επειδη ξεκιναει να μπουταρει κανονικα απο τον C και σου λεει οτι κατσε ρε φιλε, παρε τα αρχεια απο τον Q που ειναι SSD μπας και κανουμε δουλεια, αλλα μπουταρει απο τον Q κατευθειαν απο το bios, γι αυτο μαλιστα στο My computer ο Q εμφανιζεται και ως "τοπικος δισκος" Για να κανω εγω boot τα linux που ειναι στον C, επρεπε να μπουταρω απο τον C, (but wait, theres more...) Αλλα ο C εχει μεσα και τα windows, και οταν μπαινω στον C μου ανοιγει με τα windows... οποτε, πας στο bios, boot from disk, C, μετα σου βγαζει ολα τα files που εχει για να κανει boot και οχι μονο το default, βγαζει σαν επιλογη το ubuntu, μπαινει μεσα, (δεν δουλεβει), και την επομενη φορα απλα μπαινει μεσα απο τον Q με DualBoot (oh yes!) και μου πεταει το ιδιο error :smt013

Τελικα, θα σβησω το hp tools, και το recovery και θα κανω uninstall το ubuntu και το Wubi, θα κανω ενα partition για τα linux και ενα partition για αρχεια, και θα ελπιζω οτι θα μπορω να μπουταρω τα linux απο το φλασακι μου :smt023 ...
Elementary OS
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by nachos » Tue Dec 11, 2012 1:33 pm

ThOdOr1s wrote:Για να κανω εγω boot τα linux που ειναι στον C, επρεπε να μπουταρω απο τον C
Αυτό είναι λάθος. Κανονικά θα έπρεπε να συνεχίσεις να boot-άρεις απ' όπου bootαρες και παλιότερα. Αυτό που κάνει το wubi, είναι ότι προσθέτει μια "οδηγία" στον Windows Boot Loader, να δει σαν πιθανή επιλογή και το Ubuntu, οπότε στο startup να σε ρωτάει σε τι από τα δύο θες να μπεις:

Image

Δοκίμασε να κάνεις reset τα boot settings στην αρχική τους κατάσταση, να σβήσεις το wubi και να το ξαναεγκαταστήσεις, χωρίς να κάνεις ματσακονιές στο bios αυτή τη φορά. Αν δεν ξαναπαίξει, μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσεις το εγκαταστήσεις σε διαφορετικό partition.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by moody » Tue Dec 11, 2012 1:35 pm

Wubi is sux ,
Κανονική εγκατάσταση των ubuntu και σε κάποια στιγμή θα ρωτηθείς που θέλεις να εγκατασταθεί ο grub(loader για τα λειτουργικά).Εκει αν επιλέξεις τον Q,θα σαι μια χαρά :-) και τον c να επιλέξεις,αν βάλεις να κάνει boot από τον c,πάλι μια χαρά είσαι :)
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by nachos » Tue Dec 11, 2012 1:42 pm

moody wrote:Wubi is sux ,
Κανονική εγκατάσταση των ubuntu και σε κάποια στιγμή θα ρωτηθείς που θέλεις να εγκατασταθεί ο grub(loader για τα λειτουργικά).Εκει αν επιλέξεις τον Q,θα σαι μια χαρά :-) και τον c να επιλέξεις,αν βάλεις να κάνει boot από τον c,πάλι μια χαρά είσαι :)
To ubuntu δε ρωτάει καν, με αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες φυτεύει τον grub στο primary hdd. :smt023
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by ThOdOr1s » Tue Dec 11, 2012 1:44 pm

nachos wrote:
ThOdOr1s wrote:Για να κανω εγω boot τα linux που ειναι στον C, επρεπε να μπουταρω απο τον C
Αυτό είναι λάθος. Κανονικά θα έπρεπε να συνεχίσεις να boot-άρεις απ' όπου bootαρες και παλιότερα. Αυτό που κάνει το wubi, είναι ότι προσθέτει μια "οδηγία" στον Windows Boot Loader, να δει σαν πιθανή επιλογή και το Ubuntu, οπότε στο startup να σε ρωτάει σε τι από τα δύο θες να μπεις:

Image

Δοκίμασε να κάνεις reset τα boot settings στην αρχική τους κατάσταση, να σβήσεις το wubi και να το ξαναεγκαταστήσεις, χωρίς να κάνεις ματσακονιές στο bios αυτή τη φορά. Αν δεν ξαναπαίξει, μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσεις το εγκαταστήσεις σε διαφορετικό partition.
Ακριβως αυτο μου βγαζει (απο τη 2η φορα και μετα...) Την πρωτη δεν μου εβγαζε τιποτα... i dont get it...
Elementary OS
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by ja_the_invincible » Tue Dec 11, 2012 4:49 pm

stoupeace wrote:Γενικά από τα 11.04 και μετά είναι μεγάλη αποτυχία το setup. Λες και το προσπαθούνε να το κάνουνε χειρότερο. Σκαλώνει χωρίς λόγο το boot, ακόμη και μετά από επιτυχημένο install. Στο desktop μου δεν έχει μπει με επιτυχία καμία έκδοση μετά την 10.10 αν θυμάμαι καλά.
LOL
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by ThOdOr1s » Tue Dec 11, 2012 5:10 pm

Κι ομως, ακομα και με το νεο partition πεταει ακριβως το ιδιο πραγμα (pic related) οταν παω να μπουταρω απο το φλασακι, και το ιδιο και οταν το κανω με το wubi παλι στο καινουριο partition αυτη τη φορα :smt013
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[attachment=0]Φωτογραφία0020.jpg[/attachment]
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Elementary OS
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by cypher » Tue Dec 11, 2012 5:22 pm

Μήπως έκαψες λάθος το δισκάκι;
Κανε ενα cd drive check αν στο βγάζει στο menu αλλιώς δοκίμασε παλι με άλλο δισκάκι.
Εκτος αν εισαι ακόμα με το wubi. :-p
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by ThOdOr1s » Tue Dec 11, 2012 6:07 pm

cypher wrote:Μήπως έκαψες λάθος το δισκάκι;
Κανε ενα cd drive check αν στο βγάζει στο menu αλλιώς δοκίμασε παλι με άλλο δισκάκι.
Εκτος αν εισαι ακόμα με το wubi. :-p
Πρωτα απο ολλα, δεν εχει driver το laptop ειναι Ultrabook, Και 2ον, εξακολουθει να μου το βγαζει με οτι φλασακι εχω βαλει...
Elementary OS
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by cypher » Tue Dec 11, 2012 6:11 pm

To iso που έχεις κατεβάσει μήπως εχει γίνει corrupt; Έλεγξε το md5 hash του η ξανακατέβασε το κατευθείαν. Και δοκίμασε και linux mint αν δεν βαριέσαι. Είναι το ίδιο εύκολο με το ubuntu αλλα πιο καλοδουλεμένο.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by ThOdOr1s » Tue Dec 11, 2012 7:57 pm

cypher wrote:To iso που έχεις κατεβάσει μήπως εχει γίνει corrupt; Έλεγξε το md5 hash του η ξανακατέβασε το κατευθείαν. Και δοκίμασε και linux mint αν δεν βαριέσαι. Είναι το ίδιο εύκολο με το ubuntu αλλα πιο καλοδουλεμένο.
Αυτο κανω τωρα, κατεβαζω μαλιστα τα 12.04 να δω αν θα δουλεψει με αυτα...
Elementary OS
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Partition και εγκατασταστη Linux σε υπολογιστη με Acceleration SSD.

Post by *estrngd » Wed Dec 12, 2012 1:03 pm

Όπως προείπαν, το setup για τα partitions μια χαρά είναι σε όποια έκδοση όπως και στην 11.04+.

Επίσης όπως προείπαν αν έχεις 4 "primary" partitions δεν χωράνε άλλα. Θα μπορούσες για παράδειγμα να έχει 3 "primary" partition και ένα "extended" ή πως το λένε δεν θυμάμαι, πάνω στο οποίο μπορείς να βάλεις 2 partitions πχ.

Το να σβήσεις κανά partition δεν τρέχει και τίποτα, έτσι κι αλλιώς τα windows σκουπίδια είναι, αν τα θες τόσο πολύ, κάντα όλα format, πέρασε τα windows και μετά το ubuntu. Απλά πρόσεχε μήπως δεν βρίσκεις drivers στα windows για wireless ή δίκτυα κλπ.
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”