Factory restore reversible?

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Factory restore reversible?

Post by MpoMp » Wed Dec 25, 2013 2:18 am

Η ιστορία είναι πολύ λυπηρή. Μη διαβάσετε παρακάτω αν δεν αντέχετε το θέαμα ενός καμένου HDD ή έχετε φοβία με τα file systems.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Λοιπόν, έχω ένα Vaio στο οποίο ευτυχώς εγώ δεν είχα δεδομένα που δεν ήταν και αλλού backed up. Είχαν όμως οι γονείς μου. Τι έγινε? Εχτές το βράδυ είχαμε συγγενείς στο σπίτι, ένας μικρός (και άμυαλος και αφελής) εξάδελφος βρέθηκε μόνος με το Vaio για αρκετή ώρα και όταν έτυχε να μπω στο δωμάτιο για να πάρω κάτι άλλο, το μόνο που έγραφε η οθόνη ήταν ότι γίνονται πολλαπλά reboot για να εγκατασταθούν τα Windows... - Τι έκανες εκεί ρε Γιώργο? - Δεν άνοιγε και πάτησα όλα τα κουμπιά. Το παραπάνω είναι ο πραγματικός διάλογος της στιγμής, χωρίς καμία υπερβολή ή ειρωνεία. Χωρίς να ξέρει κωδικό, χωρίς να logάρει στα windows, κατάφερε να κάνει με [b][u]τυχαία πατήματα κουμπιών[/u][/b] reset to factory. Και μετά λέμε ότι ξέρουμε εμείς οι 20άρηδες από hacking. :smt024 Εν ολίγοις, μετά περίμενα περίπου 40 λεπτά ακόμα να ολοκληρωθεί το factory reset το οποίο μετά από πολλαπλά reboot έκανε format και επανεγκατέστησε Windows 7 και όλο το software bundle του Vaio, μαζί με drivers (και τον Chrome [b]4[/b], όχι δεν είναι τυπογραφικό, δε θυμάμαι πότε αγοράσαμε το laptop). Αφού οι δικοί μου μου ράγισαν τη καρδιά με την απόγνωση που είδα στα μάτια τους όταν τους ανακοίνωνα ότι χάθηκαν ό,τι αρχεία είχαν, έκατσα και googlαρα επί του θέματος για να συμπεράνω ότι οι πιθανότητες να πάρω πίσω δεδομένα είναι μηδαμινές. Και για να έχω πιθανότητες πρέπει να απευθυνθώ σε επαγγελματία τεχνικό ο οποίος θα ζητήσει πληρωμή.
tl;dr
Απλά θα ήθελα να μάθω αν έχετε σχετικές εμπειρίες ή γνώσεις για το θέμα factory restore σε vaio. Υπάρχει περίπτωση να είναι αναστρέψιμο σε κάποιο βαθμό το restore? Αξίζει τον κόπο να απευθυνθώ σε τεχνικό?
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
mosquito110
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 551
Joined: Tue Oct 25, 2011 9:32 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Factory restore reversible?

Post by mosquito110 » Wed Dec 25, 2013 4:08 am

Θεός ο μικρός!
Αυτό που λένε ουτοπία εμείς το λέμε απλά ζωή
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Factory restore reversible?

Post by cypher » Wed Dec 25, 2013 2:09 pm

Βγάλε τον δίσκο εντελώς απο το laptop, βαλτον σε κανα desktop μηχανημα και δοκίμασε με κάποιο file recovery software οπως το getdataback να επαναφέρεις ότι αρχεία βρεί που δεν έχουν γίνει overwrite. Μόνο αυτό συμφέρει σαν λύση. Και μεχρι να το κανεις αυτό μην τρέχεις την νέα εγκατάσταση windows απο τον δίσκο αυτό για να μην γίνει τίποτα άλλο overwrite.
Χρόνια πολλα. :-p
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Factory restore reversible?

Post by nachos » Wed Dec 25, 2013 3:42 pm

Cypha++

Ίσως χρειαστεί να αγοράσεις λογισμικό βέβαια..
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Factory restore reversible?

Post by Master_ex » Wed Dec 25, 2013 5:27 pm

Με το http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec είχα καλά αποτελέσματα ανάκτησης αρχείων στο παρελθόν αλλά υπόψιν ότι δεν ανακτά τα ονόματα των αρχείων οπότε θέλει πολύ ψάξιμο μετά για να τα κατηγοριοποιήσεις κλπ
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”