Windows 10

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Windows 10

Post by ThOdOr1s » Fri Aug 07, 2015 12:09 am

Spongebobu wrote: Έλα, μη λέμε βλακείες. Από την μια έχεις εταιρεία δισεκατομμυρίων με ΕΝΑ προϊόν, που έχει εδραιωθεί και βρίσκεται σε κάθε σπίτι και έχει τον κάθε λόγο να ρίχνει εκατομμύρια για καλύτερο user experience και να συνεργάζεται με τον κάθε παραγωγό hardware για καλύτερα drivers και να κάνει την μετάβασή σου απο windows 8 σε windows 10 με τα "λιγότερα κλικ δυνατόν".
Μα το ολο premise του opensource δεν υποτιθεται οτι ειναι να γραφουν περισσοτερα ατομα, καλυτερο κωδικα απο εταιριες σαν την MS?
Spongebobu wrote:Προφανώς και δεν θα είναι στο ίδιο επίπεδο, και προφανώς τα Windows ικανοποιούν τις ανάγκες του 90% των χρηστών καλύτερα (κυρίως επειδή με αυτό έχουν συνηθίσει), αλλά αυτό δε σημαίνει οτι όλα είναι τέλεια και πανέμορφα.
Αφου συμφωνουμε, γιατι το κανουμε θεμα?
Spongebobu wrote: Τέσπα, δεν πιστεύω το Linux να γίνει ποτέ "mainstream OS" για τον απλό λόγο ότι απαιτεί ένα βαθμό τεχνογνωσίας και το 90% των χρηστών δεν έχει τον χρόνο ή την θέληση να ασχοληθεί. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι "Windows rules!!1!", ενώ τα "Linux fanboys need to step up their game.
Λαθος. Ο κοσμος θελει options, θελει την ελευθερια του Linux, θελει το καλυτερο OS (και προφανως δε μιλω μονο για εμενα, αλλα και για τον μεσο κοσμο). Απλα δε θελει COMPLEXITY. Ενας απο τους λογους που το android ειναι τοσο genius OS και διαδεδομενο OS ειναι οτι εχει παρα πολα options, αλλα δεν ειναι περιπλοκο στην απλη χρηση. Εγω δεν εχω προσωπικα κατι υπερ τον windows η κατα των linux. I still use both. Προφανως το ενα εχει πλεονεκτηματα υπερ του αλλου, και δεν μπορεις να τα κανεις ολα παντου.

Και ναι, βρισκω ευχαριστιση στο να ψαχνω, να κοιταω σε forums, να πειραζω πραγματα στο OS μου, αλλα ταυτοχρονα θελω να εχω ενα OS που να ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να ψαχνω να κοιταω σε forums και να πειραζω πραγματα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να δουλεψει.

That's my problem with most linux distros. :mad:
Elementary OS
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Windows 10

Post by pgetsos » Fri Aug 07, 2015 12:52 am

ThOdOr1s wrote: So... To προβλημα ειναι η HP και οχι το Linux? Δεν καταλαβαινω που ειναι η λογικη εδω. Προφανως και εχω μετανιωσει που πηρα hp laptop, αλλα δεν ειναι το λαπτοπ που δεν τρεχει, ειναι το linux. :smt021
Αν η HP και η καθε HP δε καθονται να δινουν drivers για αλλα λειτουργικα, ποιος φταιει; Γιατι στον σταθερο μου δουλευουν τα Kubuntu Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Α; Οπως και στο Lenovo Y50 (νομιζω) ενος φιλου. Το linux λοιπον μια χαρα τρεχει :smt024

Και σου ειπα, αν θες υποστηριξη κτλ, RedHat ;)

A, επισης το upgrade Kubuntu 12->14 πηρε το 1/3 του χρονου που μου πηρε το 8.1->10
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Windows 10

Post by Spongebobu » Fri Aug 07, 2015 11:10 am

ThOdOr1s wrote: Μα το ολο premise του opensource δεν υποτιθεται οτι ειναι να γραφουν περισσοτερα ατομα, καλυτερο κωδικα απο εταιριες σαν την MS?
Όχι, είναι να γράφουν ανοιχτό κώδικα που ο καθένας μπορεί να πειράξει για να ικανοποιεί τις ανάγκες του και να τον μοιραστεί με τον κόσμο, χωρίς όμως να σου προσφέρουν καμία εγγύηση. Σου προτείνω να διαβάσεις κάποιο open source license: http://opensource.org/licenses

Για να καταλάβεις, φαντάσου 100 άτομα να δουλεύουν κάθε μέρα για να υλοποίησουν το νέο clock των windows και στο τέλος του μήνα να πληρώνονται χοντρά λεφτά, ενώ από την άλλη δυο τυπάδες να κάθονται στον ελεύθερό τους χρόνο και να γράφουν κώδικα για κάτι που εσύ μετά θα γκρινιάζεις οτι δεν δουλεύει.
ThOdOr1s wrote: That's my problem with most linux distros.
Well, then pick another. :-)
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
gsgfdf
byte level
byte level
Posts: 86
Joined: Wed Feb 02, 2011 3:18 pm
Gender:

Re: Windows 10

Post by gsgfdf » Thu Jul 14, 2016 8:16 pm

Καλησπέρα,
πήρα καινούργιο SSD και σκοπεύω να κάνω καθαρό install από dreamspark. Η ερώτηση είναι απλή, να βάλω τα windows 7 ή windows 10; Τα 7 τα θέλω καθαρά λόγω συνήθειας. Δεύτερη ερώτηση, ποιο download θέλω για τα 10 στο Dreamspark;
Aν ο εγκέφαλος ήταν τόσο απλός ώστε να μπορούμε να τον κατανοήσουμε, τότε θα ήμασταν τόσο απλοί που δεν θα καταφέρναμε να τον κατανοήσουμε.
User avatar
gk4ever
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Tue May 08, 2012 9:11 am
Academic status: N>4
Location: Somewere in space lost and alone

Re: Windows 10

Post by gk4ever » Thu Jul 14, 2016 9:43 pm

Βάλε 10. Τα 7 δέν δειαχηρίζονται σωστά τον SSD. Η education είναι ίδια με την enterprise
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
You Get spoiled
Θα έλεγα κάτι βαθυστόχαστο που θα άλλαζε τον τρόπο που βλέπεται την ζωή άλλα το ξέχασα.
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”