Windows 10

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
John_Belly
bit level
bit level
Posts: 20
Joined: Tue Nov 05, 2013 7:37 am
Academic status: N>4
Gender:

Windows 10

Post by John_Belly » Tue Sep 30, 2014 9:22 pm

Προς μεγάλη έπληξη του μισού Internet η Microsoft ανακοίνωσε σήμερα το νέο της λειτουργικό σύστημα.
Image
Source: The Verge

Και ναι φίλες και φίλοι τα Windows 10 θα βγούν για κινητά, tablet, laptop, PC και το XBone. Με τα Windows 10 επανέρχεται και το αγαπητό σε όλους Start Button με live tiles κτλ. Το πιο ενδιαφέρον όμως είναι η υποστήριξη μέχρι και 8k ανάλυσης με σωστό scalling. Cool Beans. Preview έκδοση αναμένεται εντός ημερών και θα κυκλοφορεί από εδώ

Τώρα αν μπορεί καποιος να μου πει γιατί όχι Windows 9...
Οι τύποι στο InfoWorld πάντως το είπαν, ακόμα και αν ήταν .
πρωταπριλιάτικο αστείο.
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Windows 10

Post by Spongebobu » Tue Sep 30, 2014 9:49 pm

Το κάνουν για να αποφύγουν τα puns με το Windows Nein.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Windows 10

Post by ThOdOr1s » Thu Oct 02, 2014 6:15 am


Link

So basically windows 8.1 + Startisback?
Elementary OS
User avatar
John_Belly
bit level
bit level
Posts: 20
Joined: Tue Nov 05, 2013 7:37 am
Academic status: N>4
Gender:

Re: Windows 10

Post by John_Belly » Thu Oct 09, 2014 12:16 am

Spongebobu wrote:Το κάνουν για να αποφύγουν τα puns με το Windows Nein.
Μάλλον το κάνουν γιατί 7 ate 9.

Ξέρω οτι άργησα πολύ να γράψω αυτή την απάντηση, but still...
Είδα οτι τα W10 εμφανίστηκαν στο dreamspark. Λέω να τα κατεβάσω να δω τι παίζει.
Τα έχει πάρει κανεις ?
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Windows 10

Post by ThOdOr1s » Thu Oct 09, 2014 9:58 am

Τα εχει βαλει κανενας σας? Λενε τιποτα?
Elementary OS
d.chasakis
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Tue Oct 14, 2014 12:37 pm
Gender:

Re: Windows 10

Post by d.chasakis » Fri Oct 17, 2014 6:44 pm

ThOdOr1s wrote:Τα εχει βαλει κανενας σας? Λενε τιποτα?
Εγώ σκέφτομαι να τα δοκιμάσω σε vmware. Ωστόσο θα ήθελα πρώτα την άποψη κ άλλων για τα 10 οι οποίοι τα έχουν δοκιμάσει.
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Windows 10

Post by Eldebryn » Sat Oct 18, 2014 1:57 am

Τα έβαλε φίλη μου και δεν είχε κάποιο θέμα. Το cmd όντως έχει κάποια additions αλλά όχι κάτι τρελό. Τα multiple dekstops δουλεύουν μου είπε αν και είναι τέρμα κόπια KDE :P
Image<-- My profile playlists
User avatar
johnnyextrem
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1090
Joined: Thu Oct 14, 2010 2:27 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: Who knows?

Re: Windows 10

Post by johnnyextrem » Wed Jan 21, 2015 8:21 pm

Image
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Windows 10

Post by MpoMp » Sun Jun 21, 2015 1:03 pm

Anyone tried? Ξέρουμε μέχρι πότε θα μπορείς να κάνεις το δωρεάν upgrade;
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
RideR
byte level
byte level
Posts: 136
Joined: Sat Oct 09, 2010 4:51 pm
Gender:

Re: Windows 10

Post by RideR » Sun Jun 21, 2015 1:24 pm

MpoMp wrote:Ξέρουμε μέχρι πότε θα μπορείς να κάνεις το δωρεάν upgrade;
Νομίζω για ένα χρόνο από την επίσημη κυκλοφορία τους, δηλαδή μέχρι 29 Ιουλίου 2016.Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει σε διάφορα άρθρα κατά καιρούς.
Xarn
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Tue Mar 24, 2015 9:42 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Windows 10

Post by Xarn » Wed Jun 24, 2015 1:10 am

Τα έτρεξα σε VM για λειτουργικό που θα κάνει Release σε ένα μήνα αρκετά buggy,για όσους βίαζονται όχι μην το δοκιμάσετε τουλάχιστον περιμένετε το RTM.Σαφώς και βελτιώμενο από 8
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Windows 10

Post by ThOdOr1s » Thu Jul 30, 2015 5:39 pm

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://s9.postimg.org/4zglsog33/IMG_20150730_165027.jpg[/img]
IT TOOK 3 CLICKS.

3 F*CKING CLICKS.

Για να του βάλω Linux πήρε 3 μήνες να ψάχνω στα forums και να παλεύω με το GNU και με τα windows 10 ήταν 3 clicks υπόθεση. :smt021

Και όλα δουλεύουν GG btw. No problems. Booted up. Δε χρειάστηκε καν να βάλω καινούριο username και password η να ξαναβάλω το wi-fi code. Βρήκε και κατέβασε τα drivers μόνο του. Μέχρι και το Background και τα themes είναι ίδια.

3 clicks.

3 F*CKING CLICKS.

GG MS. :smt023
Elementary OS
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Windows 10

Post by MpoMp » Thu Jul 30, 2015 11:40 pm

Πλήρωσες για να αγοράσεις κάποια διανομή Linux και δε το ξέρουμε; Κάπου εκεί είναι η διαφορά, ψάξ' το.

Επίσης μέχρι τώρα η Microsoft μας έχει προσφέρει αρκετό πονοκέφαλο, ακόμα και με τα 8.1. Οπότε ώρα ήταν να βγάλουν κάτι πιο ποιοτικό.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Windows 10

Post by cypher » Fri Jul 31, 2015 12:21 am

ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Windows 10

Post by ThOdOr1s » Fri Jul 31, 2015 3:43 am

MpoMp wrote:Πλήρωσες για να αγοράσεις κάποια διανομή Linux και δε το ξέρουμε; Κάπου εκεί είναι η διαφορά, ψάξ' το.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Γιατί? Έχω πληρώσει εγώ ποτέ καμία διανομή των windows και δεν το ξέρω?
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]https://38.media.tumblr.com/7d85155f86529faf85bf615b1c8b8fa8/tumblr_msvs5o6rVj1rmz1ldo1_500.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Ειμαι πολυ σίγουρος οτι κάπου μέσα στο σπίτι έχω χωμένη μια sealed version των windows 98, αλλα ειμαι επίσης σίγουρος ότι τη βρήκα κάπου πετάμενη η παρατημένη στην αποθήκη του παλιού μου σπιτιού, η στο γραφείο της μάνας μου, δεν την αγόρασα. Επίσης είναι sealed to this day. Does it count? :smt016
Anyway, το θέμα είναι ότι νιώθεις καλά με τα windows γιατί δε σε πρήζουν. Το windows instalation screen δεν το ένοιαζε ούτε ότι έχω SSHD, ούτε ότι έχω dual graphics ούτε τίποτα. Μόλις άνοιξα το pc είχε latest drivers μέσα. It kinda blows my mind, actually...

Στο linux είναι όλα αγγαρεία. Drivers ούτε κατά διάνοια και όταν έβρισκα ήταν από το 2008 και κράσαραν χειρότερα και από τον 12χρονο εαυτό μου στο Collin McRae για το PS2. Σε φάση: Synapsis multitouch trackpad? Άσε μας ρε ποζερά που θες και multitouch! Για να μη μιλήσω για την μπαταρία με το linux. Ούτε για να δω το star wars δε φτάνει. Ποιο star wars. Ούτε για να δω το star wars στο terminal δε φτάνει! Ούτε με μπαταριά αυτοκίνητου δεν παίζει να έπιανα 8 ώρες που πιάνω χαλαρά με τα windows.

Γενικώς, μπορώ να έχω ένα OS που απλά να δουλεύει? So far, τα 10 φαίνονται καλά, το UI είναι λίγο καθυστερημένο και έχουν κάνει remove κάποια gestures από τα windows 8 που βόλευαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με το trackpad, κατά κύριο λόγο το right-swipe menu, αλλά still, και option έχει για το full screen start και είναι περίπου όσο functional όσο των 8.1, so far no lags, no crashes, tiles look good. Makes me happy. :-D
Elementary OS
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Windows 10

Post by MpoMp » Fri Jul 31, 2015 11:05 am

I think you missed the point.

Το Windows είναι ένα λειτουργικό που έχει από πίσω εκατοντάδες, αν όχι χιλιάδες, άτομα που πληρώνονται για να δουλεύουν πάνω σε αυτό και προφανώς υπάρχουν standards και πολύ testing από πίσω. Πρόσθεσε αυτό στο γεγονός ότι η Microsoft έχει συνεργασίες με τόσους κατασκευαστές hardware (ή αν δεν έχει, έχει τουλάχιστον τα λεφτά να αγοράζει hardware για δοκιμές), οι οποίοι τις περισσότερες φορές παρέχουν οι ίδιοι drivers για τα κομμάτια τους. Αυτό μας λέει ότι έπρεπε από τα 8 να έχουμε αυτό που βλέπουμε τώρα στα 10.

Το Linux είναι διασπασμένο σε πάμπολλες διανομές που διατηρούνται από εθελοντές κατά κύριο λόγο (αν εξαιρέσουμε το server side), όπου οι κατασκευαστές δε θα κάτσουν να σου δώσουν και πολλή υποστήριξη αφού δεν πληρώνεις.

Νομίζω πως έπρεπε μετά από τα 1-2 πρώτα σου χρόνια στο τμήμα πληροφορικής να έχεις ξεπεράσει κάποια στερεότυπα όσον αφορά στο θέμα σύγκρισης λειτουργικών. Ανάγονται στο θέμα της χρηματοδότησης και του τύπου των προγραμματιστών που ασχολούνται, στο τέλος.

Αν θες κάτι που "απλά δουλεύει", υπάρχει και το OS X. :lol:
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
apostolos22
bit level
bit level
Posts: 47
Joined: Fri Oct 08, 2010 6:22 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Windows 10

Post by apostolos22 » Fri Jul 31, 2015 12:05 pm

Τα κατέβασε κανείς από dreamspark; πια έκδοση είναι καλύτερη;
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Windows 10

Post by Spongebobu » Fri Jul 31, 2015 12:09 pm

Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Windows 10

Post by pgetsos » Sat Aug 01, 2015 4:13 pm

Θοδωρη, μερικες παρατηρησεις

1) Εχεις HP Laptop. Οσες φορες δοκιμασα HP/Toshiba+Linux, εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων, ηταν καταστροφη. Γιατι ομως σε Lenovo πχ δουλευουν συνηθως αψογα;

Στον σταθερο μου η εγκατασταση πηρε παντως μιση ωριτσα, οχι 3 μηνες

2) Δεν μας λες ποια διανομη δοκιμασες (η εγω δε το διαβασα). Πολυ σημαντικο. Αν θες υποστηριξη, υπαρχει και η RedHat με το Fedora

3) Ελπιζω να κατεβασες τουλαχιστον Pro αν οχι Enterprise, για να κλεισεις ολη τη σαβουρα απο πισω και να απενεργοποιησεις τα automatic updates ωστε να μην βαρας στο ακυρα 900 ping στο LoL
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Windows 10

Post by ThOdOr1s » Thu Aug 06, 2015 9:46 pm

MpoMp wrote:Αν θες κάτι που "απλά δουλεύει", υπάρχει και το OS X.
Μας τρολάρεις?
pgetsos wrote: 1) Εχεις HP Laptop. Οσες φορες δοκιμασα HP/Toshiba+Linux, εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων, ηταν καταστροφη. Γιατι ομως σε Lenovo πχ δουλευουν συνηθως αψογα;
So... To προβλημα ειναι η HP και οχι το Linux? Δεν καταλαβαινω που ειναι η λογικη εδω. Προφανως και εχω μετανιωσει που πηρα hp laptop, αλλα δεν ειναι το λαπτοπ που δεν τρεχει, ειναι το linux. :smt021
1) Προφανως και το εχω κανει... also...
2) League of legends no more for me. F*CK THIS GAME. :smt013
MpoMp wrote:Νομίζω πως έπρεπε μετά από τα 1-2 πρώτα σου χρόνια στο τμήμα πληροφορικής να έχεις ξεπεράσει κάποια στερεότυπα όσον αφορά στο θέμα σύγκρισης λειτουργικών. Ανάγονται στο θέμα της χρηματοδότησης και του τύπου των προγραμματιστών που ασχολούνται, στο τέλος.
Δεν καταλαβα, για πιο λογο να μην συγκρινουμε λογισμικα? Isn't that the whole f*cking point? Αν θελουμε το Linux να γινει mainstream OS, πρεπει να το συγκρινουμε με τα αλλα mainstream OS, γιατι προφανως η MS κατι κανει καλυτερα, δε νομιζεις?

Δεν το λεω αυτο για κακο η κατι τετοιο, η για να υποτιμησω το opensource community, αλλα χωρις κριτικη δεν αλλαζει τιποτα. Αν θες να εισαι fanboy και να μην εισαι ετοιμος να πεις: οι αλλοι κανουν αυτο καλυτερα απο εμας, well then... Μην περιμενεις να αλλαξουν τα πραγματα.
Elementary OS
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Windows 10

Post by Spongebobu » Thu Aug 06, 2015 11:31 pm

ThOdOr1s wrote: Δεν καταλαβα, για πιο λογο να μην συγκρινουμε λογισμικα? Isn't that the whole f*cking point? Αν θελουμε το Linux να γινει mainstream OS, πρεπει να το συγκρινουμε με τα αλλα mainstream OS, γιατι προφανως η MS κατι κανει καλυτερα, δε νομιζεις?

Δεν το λεω αυτο για κακο η κατι τετοιο, η για να υποτιμησω το opensource community, αλλα χωρις κριτικη δεν αλλαζει τιποτα. Αν θες να εισαι fanboy και να μην εισαι ετοιμος να πεις: οι αλλοι κανουν αυτο καλυτερα απο εμας, well then... Μην περιμενεις να αλλαξουν τα πραγματα.
Έλα, μη λέμε βλακείες. Από την μια έχεις εταιρεία δισεκατομμυρίων με ΕΝΑ προϊόν, που έχει εδραιωθεί και βρίσκεται σε κάθε σπίτι και έχει τον κάθε λόγο να ρίχνει εκατομμύρια για καλύτερο user experience και να συνεργάζεται με τον κάθε παραγωγό hardware για καλύτερα drivers και να κάνει την μετάβασή σου απο windows 8 σε windows 10 με τα "λιγότερα κλικ δυνατόν".

Από την άλλη έχεις διάσπαρτες ομάδες εθελοντών, η κάθε μια με την δικιά της ιδεολογία για το τί εστί τέλειο λειτουργικό, που παρά τις διαφορές τους έχουν καταφέρει να συνεργαστούν και να αναπτύξουν εναν κορμό προγραμμάτων ανοιχτού λογισμικού που μπορεί ο καθένας να χρησιμοποιήσει και που πολλές φορές είναι καλύτερος απο την αντίστοιχη windows/mac εναλλακτική.

Προφανώς και δεν θα είναι στο ίδιο επίπεδο, και προφανώς τα Windows ικανοποιούν τις ανάγκες του 90% των χρηστών καλύτερα (κυρίως επειδή με αυτό έχουν συνηθίσει), αλλά αυτό δε σημαίνει οτι όλα είναι τέλεια και πανέμορφα. Διάβασε εδώ τα πρώτα 3 bullets: https://www.microsoft.com/en-us/privacy ... fault.aspx. Το ότι μας παρακολουθούν απο παντού δεν είναι καινούργιο αλλά με κάθε νέα έκδοση windows γίνεται όλο και χειρότερο. Επίσης, δες τι έγινε με το ubuntu, το distro με την καλύτερη χρηματοδότηση. Προφανώς το να στέλνεις το search history σου στην Amazon μπορεί να μην σε επηρεάζει προσωπικά, αλλά το οτι το κάνουν πίσω απο την πλάτη σου με opt-out ως default, σε ενα υποτιθέμενο ανοιχτό λογισμικό πρέπει να σε προβληματίζει λίγο. Και άμα η Canonical το κάνει, φαντάσου τι γίνεται στα Windows και στα Mac (btw, ξέρω οτι το βγάλανε αλλά το point παραμένει). Για να μην μιλήσω για τα Mac, που για να τα εγκαταστήσεις πρέπει να έχεις Mac ή Macbook, για να έχουν έλεγχο πάνω απο το software ΚΑΙ το hardware σου.

Τέσπα, δεν πιστεύω το Linux να γίνει ποτέ "mainstream OS" για τον απλό λόγο ότι απαιτεί ένα βαθμό τεχνογνωσίας και το 90% των χρηστών δεν έχει τον χρόνο ή την θέληση να ασχοληθεί. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι "Windows rules!!1!", ενώ τα "Linux fanboys need to step up their game".
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Windows 10

Post by MpoMp » Fri Aug 07, 2015 12:04 am

Spongebobu nailed it.

thodoris, ελπίζω τώρα να κατάλαβες 1-2 πράγματα.

Λες εσύ εμένα fanboy. :lol: Λες και δε χρησιμοποιώ Windows ή άνοιξα εγώ κουβέντα για το πού πρέπει να στοχεύσει η πρόοδος του Linux (όταν έχουμε να κάνουμε με εκατοντάδες διανομές).

Over and out (που θα έλεγε και μια ψυχή που μάλλον βαριέται να σου απαντήσει).
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”