Vista στο MSDNΑΑ

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Wed Jan 24, 2007 12:56 am

Προς το παρόν δε δίνεται κλειδί για ultimate αλλά απ'ότι ξέρω το ψάχνουν από MS για να το δώσουνε. Το θέμα που παίζει είναι ότι η ultimate έκδοση περιλαμβάνει licensed software και από άλλες εταιρίες, οπότε αν μας δωθεί εμάς τσαμπέ θα πρέπει η Microsoft να πληρώσει τις άλλες εταιρίες. Με άλλα λόγια θα πρέπει να βάλει και λεφτά από τη τσέπη της. Αυτή είναι η εσωτερική ενημέρωση :)
Άμα δωθεί πάντως, μπορείς να κάνεις upgrade άμεσα μέσα από τα vista που έχεις χωρίς reinstall κλπ
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
djsolid
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 483
Joined: Thu Dec 02, 2004 7:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Πετράλωνα
Contact:

Post by djsolid » Mon Jan 29, 2007 12:09 pm

J'ohn wrote:Υπάρχει και σε DVD και σε CDs, και απ'ό,τι βλέπω ανέβασαν και τους σειριακούς (πριν έλεγε να προμηθευτούμε key από τον admin του CS lab).

Θα τα βάλω ωσονούπω :D

SBS :)
Που ακριβώς ανέβασαν τα keys? Γιατι εγώ ψάχνω και δεν βρίσκω...
Και έχουν μείνει μόνο 4 μέρες... ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ???
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Mon Jan 29, 2007 12:12 pm

isazo wrote:Τα serial numbers ενεργοποιηθήκαν στο ELMS-MSDNAA, οπότε όποιος θα τα κατεβάζει από δω και πέρα – θα παίρνει και το σειριακό (με τη κλασσική διαδικασία). Όποιος δεν άντεχε την αναμονή και ήθελε να τα δοκιμάσει νωρίτερα – θα πρέπει να περάσει από το CSLAB για να παραλάβει το κλειδί προσωπικά. (Εκτός από τον silegav :twisted:)
Νομίζω ότι αυτό σου απαντάει.
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Mon Jan 29, 2007 12:16 pm

Στο τελευταίο στάδιο πριν να κατεβάσεις τον downloader σου δίνει το serial.

edit: Μάλλον άκυρο τότε το προηγούμενο, σύμφωνα με το παραπάνω.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
djsolid
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 483
Joined: Thu Dec 02, 2004 7:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Πετράλωνα
Contact:

Post by djsolid » Mon Jan 29, 2007 11:13 pm

Άκυρο...
Το διάβασα προσεκτικότερα και το κατάλαβα...
Και τώρα που τα cslab's δεν είναι ανοιχτά?(Γιατι εγώ τα έιχα κατεβάσει απο πρίν) Η μόνη λύση είναι η παράνομη?


edit: Να υπενθυμισω πως είχα περάσει απο τo cslab και δεν μου έδωσαν κωδικο...
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Tue Jan 30, 2007 8:24 am

απλά πήγαινε στο site και παρήγγειλε τα Vista θα σου πει οτι τα έχεις ξαναπάρει, αλλά στην ίδια σελίδα θα σου λέει και τον κωδικό σου
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
djsolid
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 483
Joined: Thu Dec 02, 2004 7:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Πετράλωνα
Contact:

Post by djsolid » Tue Jan 30, 2007 2:00 pm

Δεν μου δινει τέτοια επιλογή... Μου λεει Status Downloaded και έχει μόνο την επιλογή Request Re-Install.. Υπαρχει περίπτωση να μου στείλει κάποιος υπεύθυνος με pm το serial γιατι έχουν μείνει 3 μέρες μονο και είναι κρίμα να κάνω format...



edit: Βρήκα λύση... Είχα κατεβάσει το Windows Vista DVD... Τώρα ζήτησα να κατεβάσω το Windows Vista CD και μου έδωσε απο εκεί serial...
User avatar
iSpace
bit level
bit level
Posts: 49
Joined: Thu Feb 03, 2005 6:50 pm
Location: Athina

Post by iSpace » Tue Jan 30, 2007 10:16 pm

djsolid wrote:Δεν μου δινει τέτοια επιλογή... Μου λεει Status Downloaded και έχει μόνο την επιλογή Request Re-Install..

και εμένα το ίδιο μου δίνει
υπάρχει ίσως η δυνατότητα κανένας καλόοοοοος admin του cslab να στείλει το serial στο ε-μαιλ της σχολής σε εμάς τα εργαζόμενα παιδιά που δεν μπορούμε να κατεβούμε εκεί;;;;
Φωτογραφίζω άρα υπάρχω
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Wed Jan 31, 2007 10:37 am

την λύση τη δίνει ο djsolid παρπάνω:
djsolid wrote:edit: Βρήκα λύση... Είχα κατεβάσει το Windows Vista DVD... Τώρα ζήτησα να κατεβάσω το Windows Vista CD και μου έδωσε απο εκεί serial...
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
Geortsat
byte level
byte level
Posts: 65
Joined: Mon Jan 29, 2007 1:40 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Somewhere out in space

Post by Geortsat » Tue Feb 13, 2007 1:23 am

Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι... Δηλαδή το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να πάω στο MSDNAA και να παραγγείλω τα Vista; Αν ναι, θα τα κατεβάσω εκείνη τη στιγμή ή θα χρειαστεί να περιμένω;
Βλέπετε, παραείναι εύκολο... Τι κερδίζει η Microsoft από αυτό;

ΥΓ: Είναι η ιδέα μου ή στο MSDNAA υπάρχουν μόνο τα Professional; Να προτιμήσω αυτή την έκδοση;
Do you feel a strange sadness as dusk falls?
This is the only time we can feel the lingering regrets of spirits who left our world.

-The legend of Zelda: Twillight Princess
User avatar
nantia_86
Venus Former Team Member
Posts: 696
Joined: Sat Jun 18, 2005 12:21 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Metamorfosi
Contact:

Post by nantia_86 » Tue Feb 13, 2007 2:08 am

θα τα κατεβασεις αμέσως, πρώτα κατεβαίνει ένα μικρό αρχειάκι(downloader) μέσα από το οποίο θα τα κατεβάσεις, είναι πολύ απλή διαδικασία...
Η microsoft δεν κερδίζει τίποτα απλά τα διαθέτει για ακαδημαϊκούς σκοπούς νομίζω

όσον αφορά τις εκδόσεις των vista δεν έχω ασχοληθεί
Καλύτερα να κάνεις κάτι που τελικά μπορεί ν'αποδειχτεί ότι ήταν και λάθος, παρά να μετανιώσεις που δεν το έκανες...
Image
User avatar
Ant
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 180
Joined: Sat Sep 23, 2006 11:09 am

Post by Ant » Tue Feb 13, 2007 7:34 pm

nantia_86 wrote:Η microsoft δεν κερδίζει τίποτα απλά τα διαθέτει για ακαδημαϊκούς σκοπούς νομίζω
κάτι κερδίζει κι αυτή... την προώθηση (εξάπλωση) των Vista και των προιόντων της γενικότερα ;)
Today is the first day of the rest of your life...
shodanjr_gr
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 810
Joined: Mon Mar 21, 2005 2:45 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Stony Brook, NY

Post by shodanjr_gr » Sat Feb 17, 2007 12:32 am

Einherjar wrote:την λύση τη δίνει ο djsolid παρπάνω:
djsolid wrote:edit: Βρήκα λύση... Είχα κατεβάσει το Windows Vista DVD... Τώρα ζήτησα να κατεβάσω το Windows Vista CD και μου έδωσε απο εκεί serial...
Δυστυχώς αυτή η λύση δεν φαίνεται να λειτουργεί πλέον (προφανώς στην Microsoft δεν ήθελαν κάθε φοιτητής να έχει δύο licenses).

Οπότε μήπως μπορεί κάποιος από τους φιλτατους Admins του CS Lab να μας πει πως μπορούμε να διεκδικήσουμε το Serial number μας κατά τη διάρκεια της κατάληψης;
"Liberal" isn't a dirty word Blackadder!
dmjst
byte level
byte level
Posts: 69
Joined: Fri Feb 16, 2007 5:43 pm

Post by dmjst » Sun Feb 18, 2007 4:11 pm

Καλησπερα...
Εχω κατεβασει τα βιστα απο το msdnaa αλλα προσπαθωντας να τα ανοιξω το μοναδικο αρχειο που υπαρχει μεσα στο image ειναι ενα readme.txt με το ακολουθο μηνυμα: This disc contains a "UDF" file system and requires an operating system
that supports the ISO-13346 "UDF" file system specification.

Τι θα μπορουσα να κανω για αυτο το προβλημα?... Ενημερωνω οτι εχω ηδη προσπαθησει να αντιγραψω το image se DVD αλλα η αντιγραφη δεν ξεκιναει καν καθως για να γινει απαιτειται ML Disc...

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια!!!

ΥΓ. Τοποθετησα το ιδιο θεμα στην ενοτητα λειτουργικα συστηματα αλλα καθως πιστευω οτι ταιριαζει κ σε αυτη την ενοτητα το ανεβαζω κ εδω....
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Sun Feb 18, 2007 7:00 pm

γενικά καλό είναι να μην "απλώνεις" παντού την αναζήτηση σου, αλλά να τα έχεις μαζεμένα για να τα βρίσκεις και μαζεμένα.

Το ποστ που έχει κάνει ο dmjst είναι εδώ, οπότε όποιος έχει απάντηση, ας απαντήσει εκεί για να μην βγαίνουμε off-topic.
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Fri Mar 02, 2007 4:30 pm

Έχω ένα πρόβλημα με το κατέβασμα των Vista στον Η/Υ μου από το msdnaa.
Ενώ το αφήνω και τα κατεβάζει κάποιες φορές σταματάει το κατέβασμα αναφέροντας κάποιο CRC error και επιπλέον ό,τι έχει κατέβει ως εκείνη την ώρα στο φάκελο temp σβήνεται αυτόματα μόνο του! Αυτό μου το έχει κάνει 3-4 φορές ως τώρα και είναι πραγματικά πολύ ενοχλητικό γιατί μια φορά είχε φτάσει μέχρι και σχεδόν 50% με την 768 σύνδεσή μου και μου το διέκοψε! :shock:

Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά έχω παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει όταν αφήνω τον υπολογιστή να κατεβάζει μόνος του. Ενδεχομένως να τυχαίνει, απλά το αναφέρω.

Δυστυχώς δεν κράτησα το ακριβές μήνυμα που μου έβγαλε αλλά αν το ξαναξεκινήσω και μου το ξαναβγάλει θα το κρατήσω για να το ποστάρω.
Καμιά ιδέα;

[edit]Υπάρχει περίπτωση να με πετάει έξω μετά από μία ώρα download, όπως γίνεται περίπου και με την pstn που έχουμε από τη σχολή;[/edit]
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sat Mar 03, 2007 12:04 am

υπάρχει περίπτωση να λήγει του cookie με το οποίο έχεις κάνει sign in στη σελίδα του msdnaa. δοκίμασε να κάνεις refresh που και που τη σελίδα. Επίσης δοκίμασε να ξανακατεβάσεις το downloader.exe
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Mon Mar 05, 2007 12:10 am

Άραγε ξέρει κανείς αν παίζει να δούμε κάποια στιγμή τα ελληνικά Vista στην MSDNAA για download; Απ' όσο είδα, εδώ και κάτι μέρες έχει βγει στο εμπόριο.
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Mon Mar 05, 2007 10:55 am

Einherjar wrote:υπάρχει περίπτωση να λήγει του cookie με το οποίο έχεις κάνει sign in στη σελίδα του msdnaa. δοκίμασε να κάνεις refresh που και που τη σελίδα. Επίσης δοκίμασε να ξανακατεβάσεις το downloader.exe
Τελικά κάτι τέτοιο πρέπει να έφταιγε. Κάθε 50 περίπου λεπτά έκλεινα τον downloader και τον ξαναξεκινούσα ώστε και καλά να μη σπαταλάω το bandwidth τους και τελικά επιτέλους κατάφερα να κατεβάσω ολόκληρο το iso μετά από αρκετό κόπο.
mikem4600 wrote:Άραγε ξέρει κανείς αν παίζει να δούμε κάποια στιγμή τα ελληνικά Vista στην MSDNAA για download; Απ' όσο είδα, εδώ και κάτι μέρες έχει βγει στο εμπόριο.
Δε νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο για τον απλό λόγο ότι ούτε και με τις προηγούμενες εκδόσεις των windows είδα να υπάρχει η αντίστοιχη ελληνική έκδοση. Δε νομίζω να κάνουν καμιά εξαίρεση τώρα. :)
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Vista στο MSDNΑΑ

Post by kwnccc » Sat Dec 11, 2010 11:01 am

Οι κωδικοί στο msdna δεν είναι το p*******@dias.aueb.gr και ο κωδικός που έχουμε για το webmail? :smt017
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Vista στο MSDNΑΑ

Post by necrofear_13 » Sat Dec 11, 2010 11:22 am

kwnccc wrote:Οι κωδικοί στο msdna δεν είναι το p*******@dias.aueb.gr και ο κωδικός που έχουμε για το webmail? :smt017
Εμένα δεν είναι κωδικός για το webmail από κάτω(το default τουλάχιστον που έχω αφήσει)
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Vista στο MSDNΑΑ

Post by Loner » Sat Dec 11, 2010 11:37 am

kwnccc wrote:Οι κωδικοί στο msdna δεν είναι το p*******@dias.aueb.gr και ο κωδικός που έχουμε για το webmail? :smt017
Αν θυμάμαι καλά κάνουμε στην αρχή μια εγγραφή και μετά μας στέλνουν με mail ένα generated password, άρα κοίτα στα mail σου Image
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”