WinXP Recovery (με expand)

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

WinXP Recovery (με expand)

Post by AnINffected » Wed Mar 14, 2007 1:44 am

Στον υπολογιστή ενός φίλου μου εμφανίζεται το γνωστό μήνυμα οτί λείπει ένα αρχείο (το cp1253.nls συγκεκριμένα), και σταματά το loading των WinXP.
Οπότε χρησιμοποίησα την εντολή expand της recovery console για να επαναφέρω το αρχείο.

Το θέμα είναι, οτί μετά από αυτό εμφανίστηκε μήνυμα για άλλο αρχείο και αφού επανέλαβα τη διαδικασία για το δεύτερο, έλειπε και άλλο.

Αναρωτιέμαι λοιπόν πως μπορώ να επαναφέρω από το CD πολλά αρχεία χρησιμοποιώντας αυτή την εντολή (η παράμετρος -f:filespec δε φαίνεται να βοηθά γιατί απ'ότι καταλαβαίνω έχει νόημα μόνο σε συμπιεσμένα αρχεία (cab κλπ)).

Θα μου πείτε οτί μάλλον εδώ χρειάζεται επαν-εγκατάσταση του λειτουργικού (ή έστω "Repair" από το Setup).
Αλλά θα προτιμούσα, κατά το δυνατό, να αποφύγω να χρησιμοποιήσω ενα τόσο "βάρβαρο" τρόπο για να διορθώσω το πρόβλημα-και να μάθω και κάτι παραπάνω.

Αν έχετε λοιπόν ιδέες σχετικά με τη χρήση της expand ή άλλους τρόπους για να αντιμετωπιστεί το ζήτημα, είμαι όλος... μάτια (Beholder-style ;) )! :)
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Wed Mar 14, 2007 2:56 am

Υποθέτω , οτι το repair ουσιαστικά θα κάνει restore αυτά που λείπουν!
Μήπως έχει χαλάσει τμήμα του σκληρού σου?
Περίεργο πρόβλημα ξαφνικά να λείπουν τόσα αρχεία!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Thu Mar 15, 2007 12:44 pm

Ο φίλος μου μου λέει οτί έβαλε ένα CD με ένα λεξικό πρίν εμφανιστεί το πρόβλημα.
Η πλάκα είναι οτί, όπως λέει, το πρόβλημα εμφανίζεται και στον άλλο υπολογιστή που έχει στο σπίτι του, είχε δε βάλει και εκεί το ίδιο πρόγραμμα.
Το μόνο που σκέφτηκα είναι μήπως αντικαταστάθηκαν κάποια αρχεία γλώσσας κατά την εγκατάσταση. :!:
Πέρα από αυτό, ό,τι ξέρεις, ξέρω...
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Thu Mar 15, 2007 6:43 pm

φως φανάρι φταίει το πρόγραμμα αυτό , αν είναι bootable το σύστημα πές του να το κάνει uninstall , 50% θα λυθεί το πρόβλημα!
Αν όχι δυστυχώς μόνο με repair ή χειρότερα format reinstall το κόβω να σώζεται!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Mon Mar 19, 2007 1:45 pm

Το σύστημα δεν είναι bootable από το δίσκο.
Αλλά ούτως ή αλλιώς δε νομίζω οτί μία απεγκατάσταση του προγράμματος, αν αυτό σκότωσε shared αρχεία, θα επέλυε το πρόβλημα-θα μπορούσε ομώς να ξεπεραστεί με System Restore.
Μάλλον προς τη μεριά που λες και εσύ το βλέπω να πηγαίνει.
Με παραξενεύει όμως το πως δε μπορώ να κάνω μία μερική, γρήγορη επαναφορά με την expand!
Σίγουρα δεν κάνω κάτι λάθος;
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”