LinuX....???

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: LinuX....???

Post by stranger » Sat Sep 08, 2012 4:55 pm

Να προσθέσω μόνο κάτι τελευταίο.

Το Linux αποτελείται από πολλά διαφορετικά επίπεδα, όπως και τα άλλα λειτουργικά συστήματα, μόνο που στο Linux είναι πιο προφανής ο διαχωρισμός. Κατά τη γνώμη μου - και φυσικά είναι απόλυτα υποκειμενική άποψη - από άποψη πυρήνα πάμε τέλεια. Υπήρχαν αντιμαχίες άλλα όσοι είχαν πρόβλημα αποχώρησαν (ή μπήκαν φυλακή αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :-p ). Όσα προβλήματα υπάρχουν δημιουργήθηκαν στα υψηλότερα επίπεδα, αλλά ακόμα κι εκεί κάποιοι (πχ. Icaza) τα βλέπουν ως διχασμό και ασυνέπειες, άλλοι (πχ. εγώ) τα βλέπω ως επιλογή.

Ο λόγος που διαφώνησα με το blog post του ήταν (μεταξύ άλλων) ότι δεν σχολίαζε με την νοοτροπία του "Θέλω να κάνω τα πράγματα καλύτερα για το Linux, ορίστε τι πάει στραβά μέχρι τώρα", αλλά με τη νοοτροπία του "Tα Linux έχουν προβλήματα, ένας λόγος είναι η τυρρανία του Torvalds, τα Mac έχουν αρχίσει να μου αρέσουν - αχ τι ωραίο το iPhone - άρα τα Linux προβλέπεται να μην φτάσουν ποτέ σε επιτυχία από εμπορική άποψη". Πιο σωστή, αν και κάπως χιουμοριστική νοοτροπία, είναι αυτή: http://www.youtube.com/watch?v=Sh-cnaJoGCw...ξανά imho.
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by moody » Sun Sep 09, 2012 8:03 pm

Καταρχάς συμφωνώ με το οτι το λίνυξ στην ελλάδα ,δεν πρόκειται να αυξήσει κατά πολύ τους χρήστες τους για τον εξής λόγο "Δεν ξέρουν να κάνουν format".Όταν ήμουν 2α-3η γυμνασίου και μου πεσε τυχαία ένα cd από fedora στα χέρια μου (το λινυξ το φανταζόμουν ως μια μαύρη οθόνη που πληκτρολογείς εντολές),αυτό που σκέφτηκα ήταν "το βάζω στο πισι,μόνο και μόνο για να δω πως είναι,αν δεν μου αρέσει,φορμάτ".Βέβαια ήξερα πως να κάνω φορμάτ,και ελεύθερος χρόνος υπήρχε,οπότε.(Το παρέθεσα ως εμπειρία κάποιου άπειρου που συναντάει το λίνυξ πρώτη φορά)

Σχετικά όμως με το αν φταίει ο κατασκευαστής,ή ο καταναλωτής,θα πάρω το μέρος του κατασκευαστή.Υπάρχουν 2 επιτυχημένα linux distro (Android,ubuntu).Γιατί πέτυχαν ; Γιατί έδιωξαν-έκρυψαν το όνομα λινυξ.Και γιατί το έδιωξαν ; Γιατί ο καταναλωτής,με το που ακούει λίνυξ σκέφτεται μια μαύρη οθόνη με εντολές (σαν εμένα) που αν πατήσει κάτι λάθος,όταν βγει να πετάξει τα σκουπίδια,θα τον περιμένει το fbi.
Υπερασπιζόμενος τον κατασκευαστή,και τις κοινότητες γύρω από το λίνυξ,έχω να παραθέσω κάποια πράγματα (για τις mainstream εφαρμογές fedora/ubuntu):
1) Έχω κάνει εγκαταστάσεις σε αρκετά μηχανήματα,και το μόνο θέμα που παρουσίασαν,ήταν wi-fi και λίγο setup του alsa.(και αυτά σε 2.6 εποχές)
2) Τα ubuntu (αν θυμάμαι καλά) στην 11.10 η 12.04 δεν είχαν το synaptics (οπότε ο μέσος χρήστης έχει το όμορφο software center και με install,όχι view source)
3)Fedorautils,εγκατάσταση των πιο διαδεδομένων προγραμμάτων(--πάει λίγο κόντρα στην fedora,αλλά ντάξει :-p ).
4)Νομίζω και οι 2 ,έρχονται με Libreoffice,mozilla-iceweasel,evolution/icedove,chrome/chromium,gimp,messenger,calendar οπότε για τον μέσο χρήστη νομίζω ότι είναι καλά.
Last edited by moody on Sun Sep 09, 2012 8:08 pm, edited 1 time in total.
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by chriskin » Sun Sep 09, 2012 8:06 pm

moody wrote: που αν πατήσει κάτι λάθος,όταν βγει να πετάξει τα σκουπίδια,θα τον περιμένει το fbi.


:lol: :lol: :lol: :lol:
dimitra13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 155
Joined: Wed Mar 11, 2009 6:46 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: LinuX....???

Post by dimitra13 » Wed Sep 12, 2012 6:22 pm

Γεια σας παιδιά!
Πήρα netbook και συγκεκριμένα αυτο το μοντέλο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.902595

του οποιου η χρήση θα είναι μόνο για ιντερνετ και ταινιες/μουσικη...απλά πράγματα δηλαδή γι αυτο και η επιλογή..
Εχει linux και λογισμικό το meego..Αλλά δυστυχώς το ιντερνετ είναι πολύ αργό(ενω γενικά σε όλες τις υπόλοιπες
εφαρμογές είναι αρκετά γρήγορο)..Αν γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω για να το αλλάξω αυτο..φταίει το νετμπουκ
ή το λογισμικό meego?Αν πχ βάλω windows λέτε να λυθεί το πρόβλημα? Ή ubuntu..?
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: LinuX....???

Post by nachos » Thu Sep 13, 2012 4:12 pm

Τσέκαρε αν οι υπολοιπες συσκευές σου έχουν θέμα, για να καλύψεις την περίπτωση ότι δεν είναι πρόβλημα της σύνδεσής σου (ή του router σου). Θα σου πρότεινα επίσης να δοκιμάσεις κάποιον άλλον browser, π.χ. τον chromium.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: LinuX....???

Post by stranger » Thu Sep 13, 2012 6:35 pm

Τόσες διανομές για netbook και διάλεξαν το meego? Τελευταία φορά που το είχα χρησιμοποιήσει είχε μετά βίας δύο-τρείς εφαρμογές στα αποθετήρια, οπότε μπορεί να μην βρείς κάν τoν Chromium. Αν τον βρείς πάντως και δεν βελτιωθεί η κατάσταση δοκίμασε κάποιον πιο ελαφρύ, όπως ο Midori (αν τον βρεις κι αυτόν). Με 2G RAM και το memory usage που έχουν οι περισσότεροι browsers δεν θα μου φαινόταν περίεργο να φταίει κάτι τέτοιο.

Τα Windows δεν νομίζω ότι θα βελτίωναν την κατάσταση από άποψη μνήμης, αν και μιλάω από θεωρητικής πλευράς γιατί δεν τα έχω χρησιμοποιήσει σε netbook oπότε ας πεί τη γνώμη του και κάποιος που έχει.

Για τη χρήση πάντως που το θές το Meego δεν νομίζω να είναι πρόβλημα - ίσως είναι και το ιδανικό - αρκεί να βρείς κατάλληλες εφαρμογές για ταινίες κτλ.

Εναλλακτικά, αν δεις ότι δεν σου αρέσουν μπορώ να σου βάλω κάποια άλλη διανομή όταν τελειώσει η εξεταστική, όποια θες (τα Ubuntu ίσως χειροτερέψουν την κατάσταση λόγω Compiz, άρα καλύτερα να τα αποφύγεις για netbook).
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: LinuX....???

Post by ultimate_aektzis » Thu Sep 13, 2012 6:41 pm

Ριξε ενα βλεφαρο εδω
http://www.techrepublic.com/blog/10thin ... etbook/729
dimitra13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 155
Joined: Wed Mar 11, 2009 6:46 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: LinuX....???

Post by dimitra13 » Thu Sep 13, 2012 8:10 pm

Γενικά με έχει ξενερώσει το θέμα αυτό..καθώς,ok,δε περίμενα κάτι τρελό από netbook..αλλα στο θέμα internet σίγουρα περίμενα να πηγαίνει σφαίρα!δε μπορεί το κινητό μου να είναι πιο γρήγορο από αυτό...αν ανοίξω πάνω από 2 tabs αρχίζει k κολλάει.....
k γενικά δε μπορώ να το πειράξω gt σίγουρα θα το καταστρέψω στο τέλος..
το router και η σύνδεση δεν έχουν κάποιο θέμα..έχω k ένα laptop και ένα pc οποτε ξέρω for sure ότι δε φταίει η σύνδεση..
επειδή δεν έχω ιδέα από linux,πως θα κατεβάσω και εγκαταστήσω to chromium??
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: LinuX....???

Post by stranger » Thu Sep 13, 2012 8:20 pm

dimitra13 wrote:Γενικά με έχει ξενερώσει το θέμα αυτό..καθώς,ok,δε περίμενα κάτι τρελό από netbook..αλλα στο θέμα internet σίγουρα περίμενα να πηγαίνει σφαίρα!δε μπορεί το κινητό μου να είναι πιο γρήγορο από αυτό...αν ανοίξω πάνω από 2 tabs αρχίζει k κολλάει.....
k γενικά δε μπορώ να το πειράξω gt σίγουρα θα το καταστρέψω στο τέλος..
το router και η σύνδεση δεν έχουν κάποιο θέμα..έχω k ένα laptop και ένα pc οποτε ξέρω for sure ότι δε φταίει η σύνδεση..
επειδή δεν έχω ιδέα από linux,πως θα κατεβάσω και εγκαταστήσω to chromium??
Ανάλογα με την έκδοση του Meego που έχεις εγκατεστημένη μπορεί να έχεις ήδη τον Chrome. Πάντως αν είναι θέμα μνήμης τότε καλύτερα να δοκίμαζες κάποιον πιο ελαφρύ browser όπως είπα και παραπάνω. Σε λίγο θα το εγκαταστήσω κι εγώ για να δω τι πακέτα έχει διαθέσιμα και να σου πω ποιο να εγκαταστήσεις και πώς...
dimitra13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 155
Joined: Wed Mar 11, 2009 6:46 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: LinuX....???

Post by dimitra13 » Thu Sep 13, 2012 8:42 pm

όταν πατάω το internet μου ανοίγει απευθείας το mozilla..
ok!ευχαριστώ παρα πολύ..είμαι σε φάση που θα το σπάσω από τα νεύρα μου..έχε υπόψιν ότι δε το χω και πολύ με linux αν μου στείλεις οδηγίες..οποτε όσο πιο απλά γίνεται!thanks again!
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: LinuX....???

Post by stranger » Thu Sep 13, 2012 10:31 pm

dimitra13 wrote:όταν πατάω το internet μου ανοίγει απευθείας το mozilla..
ok!ευχαριστώ παρα πολύ..είμαι σε φάση που θα το σπάσω από τα νεύρα μου..έχε υπόψιν ότι δε το χω και πολύ με linux αν μου στείλεις οδηγίες..οποτε όσο πιο απλά γίνεται!thanks again!
Αν βρω λύση θα στην εξηγήσω απλά, μην ανησυχείς. Απλά μπορεί να αργήσω γιατί κατεβάζω 2-3 διαφορετικές εκδόσεις meego και η κάθε μία θέλει περίπου μία ώρα να κατέβει. Όταν κατέβουν θα σου πω αποτελέσματα...
dimitra13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 155
Joined: Wed Mar 11, 2009 6:46 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: LinuX....???

Post by dimitra13 » Fri Sep 14, 2012 12:43 am

stranger wrote:
Αν βρω λύση θα στην εξηγήσω απλά, μην ανησυχείς. Απλά μπορεί να αργήσω γιατί κατεβάζω 2-3 διαφορετικές εκδόσεις meego και η κάθε μία θέλει περίπου μία ώρα να κατέβει. Όταν κατέβουν θα σου πω αποτελέσματα...
Ναι ρε συ εννοείται..όποτε είναι λετ μι νοου!
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: LinuX....???

Post by stranger » Fri Sep 14, 2012 2:22 am

dimitra13 wrote:
stranger wrote:
Αν βρω λύση θα στην εξηγήσω απλά, μην ανησυχείς. Απλά μπορεί να αργήσω γιατί κατεβάζω 2-3 διαφορετικές εκδόσεις meego και η κάθε μία θέλει περίπου μία ώρα να κατέβει. Όταν κατέβουν θα σου πω αποτελέσματα...
Ναι ρε συ εννοείται..όποτε είναι λετ μι νοου!
Well, το μόνο που μου λειτούργησε ήταν σε emulator και ήταν πολύ αργό και εκνευρίστικα. Ήθελα να ανοίξω το terminal για να βρω τι πακέτα μπορείς να εγκαταστήσεις και να σου πω πώς να τα βάλεις αλλά έκανε logout κάθε φορά που το άνοιγα.

Επιπλέον, την προηγούμενη φορά που το είχα εγκαταστήσει ήταν πριν από 1-2 χρόνια στο παλιό μου laptop γιατί το καινούριο μου δεν το έπαιρνε (αν θυμάμαι καλά το Meego δεν υποστηρίζει το hardware του καινούριου μου laptop) και το παλιό μου laptop το έχω χαρίσει στην αδερφή μου. Αν την δω αύριο θα της πω να μου το φέρει να το δοκιμάσω εκεί.

Ωστόσο δοκίμασε να επιλέξεις την καρτέλα/zone "Applications" και ψάξε για το terminal (λογικά είναι στο system tools). Άνοιξέ το terminal και γράψε αυτό:

Code: Select all

zypper search midori
πάτα enter και πες μου τι αποτελέσματα σου βγάζει.

Βtw, ανάλογα την έκδοση Meego που έχεις μπορεί να βρεις στα Applications και μία εφαρμογή με όνομα "Manage apps" (ή κάτι παρόμοιο) που αν την ανοίξεις σου εμφανίζει όλες τις εφαρμογές που μπορείς να εγκαταστήσεις. Εκεί μπορείς να δεις και τι web browsers είναι διαθέσιμοι για εγκατάσταση, αν και αμφιβάλλω αν θα βρεις κανέναν. Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω με τι λογική πουλάνε Meego με netbooks από τη στιγμή που είναι νεκρό project, οπότε η καλύτερη λύση για σένα θα είναι να βάλεις κάποια στιγμή κάτι άλλο. Σε αυτό φυσικά θα σε βοηθήσω κι εγώ.

ΥΓ: Αν είπα κάτι που δεν κατάλαβες πές μου...
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Sat Sep 15, 2012 1:01 pm

ξερει καποιος γιατι με καθε χρηση του chromium η χρησιμοποιουμενη μνημη αυξανεται στα arch linux? για παραδειγμα οταν τρεχω το openbox εχω χρησιμοποιουμενη μνημη 115 mb ενω μετα απο αρκετες φορες χρησιμοποιησης του chromium η μνηνη μενει στα 200 mb με κανενα προγραμμα ανοιχτο!!
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: LinuX....???

Post by stranger » Sat Sep 15, 2012 2:24 pm

nikosk wrote:ξερει καποιος γιατι με καθε χρηση του chromium η χρησιμοποιουμενη μνημη αυξανεται στα arch linux? για παραδειγμα οταν τρεχω το openbox εχω χρησιμοποιουμενη μνημη 115 mb ενω μετα απο αρκετες φορες χρησιμοποιησης του chromium η μνηνη μενει στα 200 mb με κανενα προγραμμα ανοιχτο!!
Μήπως τρέχει στο background o Chromium?
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: LinuX....???

Post by moody » Sat Sep 15, 2012 2:30 pm

stranger wrote:
nikosk wrote:ξερει καποιος γιατι με καθε χρηση του chromium η χρησιμοποιουμενη μνημη αυξανεται στα arch linux? για παραδειγμα οταν τρεχω το openbox εχω χρησιμοποιουμενη μνημη 115 mb ενω μετα απο αρκετες φορες χρησιμοποιησης του chromium η μνηνη μενει στα 200 mb με κανενα προγραμμα ανοιχτο!!
Μήπως τρέχει στο background o Chromium?
Μόλις παρατήρησα κάτι πολύ ασυνήθιστο.Έχεις ανοιχτή μια σελίδα στο chrome,και γράφεις ένα κείμενο (πχ στο φβ κάτω από κανα στατους ή εδώ κάποια απάντηση).Πατάς killall chromium,και όταν τον ξανανοίγεις,το κείμενο υπαρχει.
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: LinuX....???

Post by stranger » Sat Sep 15, 2012 2:41 pm

moody wrote:
stranger wrote:
nikosk wrote:ξερει καποιος γιατι με καθε χρηση του chromium η χρησιμοποιουμενη μνημη αυξανεται στα arch linux? για παραδειγμα οταν τρεχω το openbox εχω χρησιμοποιουμενη μνημη 115 mb ενω μετα απο αρκετες φορες χρησιμοποιησης του chromium η μνηνη μενει στα 200 mb με κανενα προγραμμα ανοιχτο!!
Μήπως τρέχει στο background o Chromium?
Μόλις παρατήρησα κάτι πολύ ασυνήθιστο.Έχεις ανοιχτή μια σελίδα στο chrome,και γράφεις ένα κείμενο (πχ στο φβ κάτω από κανα στατους ή εδώ κάποια απάντηση).Πατάς killall chromium,και όταν τον ξανανοίγεις,το κείμενο υπαρχει.
Μπορεί να αποθηκεύει το session. Βασικά όχι μπορεί, σίγουρα το αποθηκεύει για να το επαναφέρει αν κάτι πάει στραβά. Πχ. όταν κρασάρει έχεις option για να κάνεις restore όλα τα tabs και windows που ήταν ανοιχτά.

@nikosk πάτα ένα "ps aux | grep -i chromium" όταν είναι κλειστός ο chromium για να δεις αν τρέχει ακόμα.
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Sat Sep 15, 2012 7:01 pm

stranger wrote:
@nikosk πάτα ένα "ps aux | grep -i chromium" όταν είναι κλειστός ο chromium για να δεις αν τρέχει ακόμα.
θα το κοιτάξω ! thanks !!
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Sun Sep 30, 2012 10:02 pm

θελω να δοκιμασω stand alone tilling wm !τι εχετε να προτεινετε?
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: LinuX....???

Post by stranger » Mon Oct 01, 2012 12:09 am

nikosk wrote:θελω να δοκιμασω stand alone tilling wm !τι εχετε να προτεινετε?
AwesomeWM. Είναι ο αγαπημένος μου!

Και ο XMonad καλός είναι, αλλά το configuration είναι σε Haskell. Από τις functional γλώσσες είναι η πλέον κουλή.

Ο Awesome χρησιμοποιεί Lua που την αγαπώ + στα forum του Arch υπάρχουν πάρα πολλές έτοιμες ρυθμίσεις χρηστών για να πάρεις ιδέες.

Αυτούς τους δύο μόνο έχω χρησιμοποιήσει, αλλά υπάρχουν κι άλλοι εξίσου καλοί αν κρίνω από τα screenshots. Πέρνα τα Arch σε ένα VM και τσέκαρέ τους έναν έναν για να δείς ποιος σ'αρέσει καλύτερα.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: LinuX....???

Post by AmmarkoV » Wed Oct 10, 2012 5:50 pm

Checkarete -> https://github.com/c00kiemon5ter/monsterwm made by Wind ( τον c00kiemon5ter , όχι την εταιρία κινητής )
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: LinuX....???

Post by nikosk » Mon Nov 05, 2012 4:57 pm

HELP
1.προσπαθω να κανω μεταβαση απο initscripts σε systemd αλλα οταν εκγαθιστω το systemd-sysvcompat και κανω reboot δεν μου κανει
start κανενα deamon
2.εχω θεματακι με το syslog-ng που δεν εχω καταλαβει τι παιζει
Error binding socket; addr='AF_UNIX(/run/systemd/journal/syslog)', error='No such file or directory (2)'
Error initializing source driver; source='src', id='src#0'
Error initializing message pipeline;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”