Windows XP σε Compaq Presario

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Windows XP σε Compaq Presario

Post by AnINffected » Mon Mar 23, 2009 11:08 pm

Έχω το Compaq Presario CQ60-220EV το οποίο έρχεται με Windows Vista Home Premium.Προσπαθώντας να περάσω Windows XP Service Pack 2, κάνω boot από το CD του Windows και μόλις φορτώσουν τα drivers (πρίν εμφανιστούν οι επιλογές του CD), εμφανίζεται μπλέ οθόνη με error:

Code: Select all

STOP: 0x0000007B (0XF7A8C524, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)
...και το σύστημα κάνει shut down αυτόματα (δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο παρά να το σβήσω).

Γκούγκλαρα το error, απ'οτι κατάλαβα στις περισσότερες περιπτώσεις έχει να κάνει με ασυμβατότητες drivers κλπ (κάτι που μου ακούγεται λογικό και επόμενο στην περίπτωση μου) Στο site του προϊόντος, η Compaq συνιστά να μη γίνεται downgrade από Vista σε XP (από drivers και παραπάνω βοήθεια τίποτα).
Επίσης δε βρίσκεται στη Hardware Compatibility List για Windows XP στη Microsoft...

Με βάση αυτά το βλέπω λίγο χλωμό, αλλά επειδή ξέρω τις (ηθελημένες) υπερβολές των εταιριών και οτί στον κόσμο αυτό τα πάντα γίνονται...
ξέρετε (αν υπάρχει) τρόπο(ς) να περάσει το δικό μου; :-D
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
passaris91
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:58 am

Re: Windows XP σε Compaq Presario

Post by passaris91 » Thu Jul 23, 2009 3:01 am

το ίδιο πρόβλημα έχω και γω στον Presario δεν μπορώ να κάνω τπτ. βρήκες τελικά λύση? από drivers υπάρχουν?
Last edited by enum21 on Thu Jul 23, 2009 8:14 am, edited 2 times in total.
Reason: greeklish
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Windows XP σε Compaq Presario

Post by stoupeace » Thu Jul 23, 2009 3:23 am

Εδω πηγαίνεις για τη σειρά του μοντέλου.
http://h20180.www2.hp.com/apps/Nav?h_pa ... g=el&cc=gr

Μετα επιλέγεις το ακριβες μοντελο (πχ Compaq Presario 305 Notebook PC)
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/prod ... g=el&cc=gr

Κανεις κλικ στο software and drivers downloads, και επιλεγεις Operating System. Εχει επιλογη για XP.

Eπομένως, drivers υπάρχουν απλά παίζει άλλο, και όχι τόσο η συμβατότητα, φαντάζομαι.

For the record, κι εγώ είχα προσπαθήσει να βάλω xp σε HP Compaq Presario CQ60-230ev και δεν αναγνώριζε με τίποτα το boot cd. Οταν το αναγνώρισε, έβγαλε το blue screen error που είπες. Με λίγο googling αποφάσισα να μην βάλω xp και να βάλω ubuntu :-p
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Windows XP σε Compaq Presario

Post by cypher » Thu Jul 23, 2009 12:05 pm

To προβλημα ειναι στο οτι τα xp δεν εχουν προεγκατεστημενους τους sata drivers. Κανονικα στα desktop συστηματα μπορεις να φορτωσεις τους sata drivers απο το floppy κατα την εγκατασταση πατωντας F6. Αυτο ομως δεν ισχυει για τα λαπτοπ μιας και δεν εχουν floppy οποτε οι επομενες λυσεις ειναι δυο:

- φτιαχνεις δικια σου τροποποιημενη εκδοση των xp με τους sata drivers προεγκατεστημενους χρησιμοποιωντας το nlite και ακολουθωντας αυτον τον οδηγο. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=166926

- θετεις απο το bios την λειτουργια των δισκων σε IDE mode και οχι σε sata η AHCI mode το οποιο αν και θεωρητικα σου ριχνει καπως τις επιδοσεις σου εξασφαλιζει συμβατοτητα. Μπορεις να δεις πως γινεται απο εδω: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=220369

Κανωντας αυτα κατα πασα πιθανοτητα θα δει κανονικα τον δισκο και δεν θα εχεις αλλα προβληματα. :)
ImageImageImageImageImageImageImage
TheUninvited
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Wed Jan 04, 2012 12:43 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Windows XP σε Compaq Presario

Post by TheUninvited » Wed Jan 04, 2012 12:49 am

οταν παω στου adsl δεν μου δειχνει τπτ...
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”