windows 7

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: windows 7

Post by Ισοβίτης » Sat Mar 20, 2010 8:47 pm

chriskin wrote:στο laptop μου λειτουργουν μεν (αν και τα εχω μονο για το quartus) αλλα τα μισα μερη ειναι νεκρα (αυτα που ειπα παραπανω, φανταζομαι e-sata κτλ θα ειναι επισης νεκρα. επισης δεν εχω δοκιμασει να γραψω κανενα cd αλλα τι διαολο, θα λειτουργει)
επισης στου αδερφου μου το desktop πεταει συνεχεια μπλε οθονες σε τυχαιες στιγμες σε ολοφρεσκο installation (σε αρκετα - εως πολυ - καινουριο υπολογιστη, να πει κανεις οτι ειχαν προβλημα οι drivers)
Μπορεί να έχει πρόβλημα ο δίσκος (δες το error στην μπλε οθόνη).

Ποιο λάπτοπ έχεις; Λογικά, η κατασκευάστρια εταιρία πρέπει να έχει κάνει η ίδια release Windows 7 drivers.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: windows 7

Post by chriskin » Sat Mar 20, 2010 9:03 pm

Ισοβίτης wrote:
chriskin wrote:στο laptop μου λειτουργουν μεν (αν και τα εχω μονο για το quartus) αλλα τα μισα μερη ειναι νεκρα (αυτα που ειπα παραπανω, φανταζομαι e-sata κτλ θα ειναι επισης νεκρα. επισης δεν εχω δοκιμασει να γραψω κανενα cd αλλα τι διαολο, θα λειτουργει)
επισης στου αδερφου μου το desktop πεταει συνεχεια μπλε οθονες σε τυχαιες στιγμες σε ολοφρεσκο installation (σε αρκετα - εως πολυ - καινουριο υπολογιστη, να πει κανεις οτι ειχαν προβλημα οι drivers)
Μπορεί να έχει πρόβλημα ο δίσκος (δες το error στην μπλε οθόνη).

Ποιο λάπτοπ έχεις; Λογικά, η κατασκευάστρια εταιρία πρέπει να έχει κάνει η ίδια release Windows 7 drivers.
1)εχουμε αλλαξει και δισκους. το error ειναι σε "κινεζικα". τα 7 ειναι κανονικοτατα απο msdnaa (να πει κανεις οτι ειχε προβλημα το σπασιμο)
2)fujitsu siemens amilo xi 2428 , δεν ειχε την τελευταια φορα που κοιταξα (πριν απο κανα μηνα) - δεν ασχοληθηκα ξανα μετα γιατι δεν συχναζω ιδιαιτερα σε εκεινο το partition.
User avatar
S.a.kiss.007
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 659
Joined: Wed Nov 28, 2007 2:24 am
Academic status: 4th year
Gender:
Location: Κρήτη (πνευματικά...)
Contact:

Re: windows 7

Post by S.a.kiss.007 » Wed Mar 24, 2010 2:18 am

ο φάκελος windows.old τι είναι? έχει όλα τα προγράμματά μου πριν το "φορμάτ" κ "ανησυχώ" πως τελικά δεν έκανα φορμάτ αλλά Update (επιλογή φορμάτ έκανα :-p )
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: windows 7

Post by chriskin » Wed Mar 24, 2010 2:21 am

S.a.kiss.007 wrote:ο φάκελος windows.old τι είναι? έχει όλα τα προγράμματά μου πριν το "φορμάτ" κ "ανησυχώ" πως τελικά δεν έκανα φορμάτ αλλά Update (επιλογή φορμάτ έκανα :-p )
αυτο που παρατηρησα την πρωτη φορα που εβαλα τα 7 (στη beta τοτε) ηταν πως αμα εισαι σε ntfs δεν σβηνει τα προηγουμενα αρχεια, αλλα κανει installation στον ελευθερο χωρο του partition
giak
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 602
Joined: Wed Mar 18, 2009 10:17 pm

Re: windows 7

Post by giak » Wed Mar 24, 2010 3:00 am

chriskin wrote:
S.a.kiss.007 wrote:ο φάκελος windows.old τι είναι? έχει όλα τα προγράμματά μου πριν το "φορμάτ" κ "ανησυχώ" πως τελικά δεν έκανα φορμάτ αλλά Update (επιλογή φορμάτ έκανα :-p )
αυτο που παρατηρησα την πρωτη φορα που εβαλα τα 7 (στη beta τοτε) ηταν πως αμα εισαι σε ntfs δεν σβηνει τα προηγουμενα αρχεια, αλλα κανει installation στον ελευθερο χωρο του partition
δεν το κάνει αναγκαστικά αυτό. κάποια επιλογή είναι που δεν θυμάμαι τώρα. νομίζω πως αν δεν διαλέξεις να κάνεις φορμάτ το παρτίσιον θα το κάνει έτσι.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: windows 7

Post by chriskin » Wed Mar 24, 2010 3:01 am

προφανως αμα ζητησεις να κανει φορματ θα το κανει.
αμα πατησεις μονο το install θα κρατησει τα αρχεια ομως, αυτο λεω
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: windows 7

Post by Loner » Wed Mar 24, 2010 2:14 pm

Κλικ στον φάκελο, shift+del, enter ;)
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: windows 7

Post by chriskin » Wed Mar 24, 2010 4:37 pm

Loner wrote:Κλικ στον φάκελο, shift+del, enter ;)
η απορια μενει ομως, σχετικα με τη μεγαλη αδυναμια των windows : τους ιους

αμα ειχε πριν καποιο ιο/spyware/κτλ , με το νεο installation πως ξερει κανεις οτι δεν περασε και στα νεα αρχεια; :???:
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: windows 7

Post by cypher » Wed Mar 24, 2010 4:51 pm

chriskin wrote:
Loner wrote:Κλικ στον φάκελο, shift+del, enter ;)
η απορια μενει ομως, σχετικα με τη μεγαλη αδυναμια των windows : τους ιους

αμα ειχε πριν καποιο ιο/spyware/κτλ , με το νεο installation πως ξερει κανεις οτι δεν περασε και στα νεα αρχεια; :???:
Εχουν policies δικαιωματων τα αρχεια οποτε δεν παιρνανε οπουδηποτε εκτος αν ο ιδιος ο χρηστης πατησε accept σε παραχωρηση δικαιωματων σε καποια διεργασια που ξεκινησε (απο τον φακελο των παλιων win) και ηταν malware.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: windows 7

Post by chriskin » Wed Mar 24, 2010 4:54 pm

cypher wrote:
chriskin wrote:
Loner wrote:Κλικ στον φάκελο, shift+del, enter ;)
η απορια μενει ομως, σχετικα με τη μεγαλη αδυναμια των windows : τους ιους

αμα ειχε πριν καποιο ιο/spyware/κτλ , με το νεο installation πως ξερει κανεις οτι δεν περασε και στα νεα αρχεια; :???:
Εχουν policies δικαιωματων τα αρχεια οποτε δεν παιρνανε οπουδηποτε εκτος αν ο ιδιος ο χρηστης πατησε accept σε παραχωρηση δικαιωματων σε καποια διεργασια που ξεκινησε (απο τον φακελο των παλιων win) και ηταν malware.
αμα ειναι ετσι, δεν θα επρεπε γενικοτερα να μην εξαπλωνονται οι ιοι πια;
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: windows 7

Post by cypher » Wed Mar 24, 2010 5:03 pm

chriskin wrote:
αμα ειναι ετσι, δεν θα επρεπε γενικοτερα να μην εξαπλωνονται οι ιοι πια;
Οχι, γιατι υπαρχει ακομα ο παραγοντας "ηλιθιοι" χρηστες. :-p
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: windows 7

Post by chriskin » Wed Mar 24, 2010 5:07 pm

cypher wrote:
chriskin wrote:
αμα ειναι ετσι, δεν θα επρεπε γενικοτερα να μην εξαπλωνονται οι ιοι πια;
Οχι, γιατι υπαρχει ακομα ο παραγοντας "ηλιθιοι" χρηστες. :-p
οχι εννοω : δεν θα επρεπε οι ιοι να μην εξαπλωνονται απο μονοι τους γενικοτεραω στα windows (εστω στα 7,αμα το εβαλαν τωρα);
γιατι μυστηριωδως συμβαινει , ακομα και να μην πατησει τιποτα ο χρηστης σε μηνυμα
δεν μπορει καποιος ιος να στελνει το αναλογο "σημα" που να κανει τον υπολογιστη να νομιζει πως ειναι κατι που κανει, και δεχεται τα μηνυματα που πεταγονται, ο χρηστης;
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: windows 7

Post by cypher » Wed Mar 24, 2010 5:16 pm

chriskin wrote:
οχι εννοω : δεν θα επρεπε οι ιοι να μην εξαπλωνονται απο μονοι τους γενικοτεραω στα windows (εστω στα 7,αμα το εβαλαν τωρα);
γιατι μυστηριωδως συμβαινει , ακομα και να μην πατησει τιποτα ο χρηστης σε μηνυμα
δεν μπορει καποιος ιος να στελνει το αναλογο "σημα" που να κανει τον υπολογιστη να νομιζει πως ειναι κατι που κανει, και δεχεται τα μηνυματα που πεταγονται, ο χρηστης;
Οχι, αν εξαπλωνονται στο ιδιο το συστημα ειναι γιατι εχει δωσει clearance ο χρηστης (εστω και μια φορα). Ο μονος φακελος που γραφουν σε αρκετα σημεια ελευθερα ειναι ο Users που και να γραψει εκει παλι θελει confirmation το προγραμμα για να ξεκινησει και να κανει οτι κανει ενας ιος. :-p Αρα μενουν οι χρηστες στην πλειοψηφια η καποιο security hole στο λειτουργικο η σε καποια εφαρμογη του (τα οποια υπαρχουν σε ολα τα λειτουργικα).
Παω περιπτερο. :-p
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: windows 7

Post by Loner » Fri Apr 09, 2010 4:45 pm

Αρχίζω κι εκνευρίζομαι... Μάλλον έγινε κάποιο "update" στα windows 7 και αυξήθηκε η ασφάλεια... Από χτες πολλές εφαρμογές που μέχρι πρότινος δεν είχαν κανένα πρόβλημα δεν μπορούν να γράψουν στον σκληρό δίσκο και πρέπει να τις τρέξω σαν administrator, ενώ κανονικά δεν χρειάζεται (πχ utorrent,virtualdub)...
Έναν λογαριασμό έχω μόνο και είναι ο admin, στον σκληρό έχουν όλοι write δικαιώματα, και οι απλοί users...
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: windows 7

Post by chriskin » Fri Apr 09, 2010 5:01 pm

Loner wrote:Αρχίζω κι εκνευρίζομαι... Μάλλον έγινε κάποιο "update" στα windows 7 και αυξήθηκε η ασφάλεια... Από χτες πολλές εφαρμογές που μέχρι πρότινος δεν είχαν κανένα πρόβλημα δεν μπορούν να γράψουν στον σκληρό δίσκο και πρέπει να τις τρέξω σαν administrator, ενώ κανονικά δεν χρειάζεται (πχ utorrent,virtualdub)...
Έναν λογαριασμό έχω μόνο και είναι ο admin, στον σκληρό έχουν όλοι write δικαιώματα, και οι απλοί users...
αν εχουν ολοι write δικαιωματα γιατι να θελει να γραφει μονο ο administrator?
για το virtualdub δεν εχω ιδεα, στο utorrent μου ειχε γινει κατι παρομοιο (αν και τοτε δεν εγραφε καθολου, ουτε με administator - η οπως το ελεγαν τα vista το αναλογο) , ειχα αλλαξει το που τα αποθηκευει (οχι partition, φακελο μεσα στο partition) και ειχε ξαναρχισει. σιγουρα δεν ειναι λυση απλα αμα θες δοκιμασε το για να εχεις καπου να τα βαζεις (ααααμα πιανει ακομα ,λογικα θα ηταν bug των προοοοηγουμενων εκδοσεων)
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: windows 7

Post by Loner » Fri Apr 09, 2010 5:08 pm

τη δουλειά μου την έκανα,νομίζω κάτι έπαιζε και με το indexing service...Απλά αναρωτήθηκα αν συμβαίνει και σε άλλους εδώ
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
Clouseau
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 272
Joined: Mon May 11, 2009 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: windows 7

Post by Clouseau » Tue Jun 01, 2010 3:35 am

Προέκυψε ενα προβληματάκι μετα την αναβάθμιση απο XP σε win7 x64. Έχω εναν 300αρι χωρισμένο σε 2 partition,ενα 85GB με OS και ενα με τα υπόλοιπα για data εναν 1TB για multimedia κυρίως. Το πρόβλημα είναι οτι όταν παω να ανοίξω ενα φάκελο στον 2o σκληρό ακούγεται ενα buzzing sound(απ'τον σκληρό;) για ~2 sec και παγώνει ο explorer για 3-5 sec, επίσης παρατήρησα το ίδιο και όταν μπήκα στο disk management. Αν δεν κάνω λάθος αυτό γίνεται μόνο μια φορά αφού ανοίξω τον υπολογιστή.Έτρεξα και τα diagnostics της WD χθες και όλα ήταν οκ. Aπο μόνο του δεν είναι κανένα τραγικό πρόβλημα αλλα δε ξέρω μήπως παίζει τίποτα πιο σοβαρό και μου το βγάλει αργότερα. Καμια ιδέα κανείς; (Intel core 2 duo @2.13GHz, 4GB ram, gpu EN7900GS,απο drivers επίσης δεν έχω παρατηρήσει κάποιο conflict)
Exceptions, gotta catch 'em all!
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: windows 7

Post by Ισοβίτης » Tue Jun 01, 2010 10:35 am

Το indexing πρέπει να είναι λογικά. Δεν αποτελεί πρόβλημα.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
samiwinch
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 942
Joined: Thu Oct 25, 2007 4:51 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Ηράκλειο Κρήτης

Re: windows 7

Post by samiwinch » Tue Jun 01, 2010 10:59 am

και σε μενα παντως τα windows 7 λειτουργουν αψογα!!σαν να πηρα καινουριο pc ειναι..καμια σχεση με τα απαραδεκτα (s)vista!!
When you walk through a storm Hold your chin up high And don't be afraid of the dark.
At the end of a storm Is a golden sky And the sweet, silver song of a lark.

Walk on, through the wind Walk on, through the rain, Though your dreams be tossed and blown.
Walk on, walk on with hope in your heart, And YOU'LL NEVER WALK ALONE, YOU'LL NEVER WALK ALONE...
http://www.youtube.com/watch?v=lR4n_Ttx ... re=related
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: windows 7

Post by AmmarkoV » Tue Jun 01, 2010 2:50 pm

Τα Win 7 είναι τεχνικά τα Win Vista με κλειστό το prefetching και αρκετά security improvements..
Και σε ορισμένα πράγματα όπως file copying κτλ για την ακρίβεια έχουν ακόμη χειρότερη επίδοση..
Νομίζω είναι πιο πολύ ψυχολογικό λόγω marketing το οτι είναι "καλύτερα" και τα νέα features είναι το multitouch το aero και η νέα taskbar ( όχι οτι πετάξανε τα vista και τα ξανα έφτιαξαν από την αρχή πιο σωστά :-p ) ..

Και ούτε οτι έχει κάποιος κώδικα για να δεί τι ακριβώς αλλάξαν :lol: ..
For all you know μπορεί να αφαίρεσαν ένα Sleep(1000 * (4000-CPU_FREQ) ) στο boot time :lol:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: windows 7

Post by HdkiLLeR » Tue Jun 01, 2010 5:17 pm

AmmarkoV wrote:security improvements..
:smt021
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: windows 7

Post by AmmarkoV » Tue Jun 01, 2010 5:30 pm

:-p το UAC δεν πετάγεται τόσο συχνά πχ σε Windows 7 Ultimate :lol:
Είναι "security improvement" :lol:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”