Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by MpoMp » Fri Dec 03, 2010 10:54 pm

cypher wrote:
MpoMp wrote:Επειδή μάλλον δεν έχω ακόμα την απαραίτητη τεχνογνωσία, take a look for yourself:
http://img222.imageshack.us/img222/7395/ramspex.jpg

(Τελικά γίνεται να τα βάλω dual boot? Κάποιο guide έχετε να προσφέρετε?)

Edit: http://lifehacker.com/5126781/how-to-du ... p-or-vista
Το εμπιστεύεστε? :-p
Στα 800Mhz τρεχει κανονικα η μνημη σου. Γραφει 400Mhz που ειναι η κανονικη συχνοτητα και υπολογιζεις το διπλασιο γιατι ειναι DDR (dual data rate) μνημες.

Τωρα για το dual boot δεν ειναι τιποτα η διαδικασια. Απλα βαλε πρωτα τα win xp και μετα τα 7 γιατι αλλιως δεν σου επιτρεπουν να βαλεις παλιοτερη εκδοση. Γενικα θα ελεγα να μην βαλεις καν xp και να μεινεις στο νεο αλλα τεσπα. :-p
Επισης καθε τριτη 5-7 στην α25 γινονται συγκεντρωσεις του foss aueb οπου θα βρεις ανετα βοηθεια σε περιπτωση που θελησεις π.χ. να κανεις και dual boot με καμια linux διανομη.
Έχω ήδη XP, εγκατεστημένα, με αυτά τρέχει τώρα. Άρα να ακολουθήσω τον οδηγό στο παραπάνω link? :-p
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by cypher » Fri Dec 03, 2010 11:02 pm

MpoMp wrote: Έχω ήδη XP, εγκατεστημένα, με αυτά τρέχει τώρα. Άρα να ακολουθήσω τον οδηγό στο παραπάνω link? :-p
Nαι, επισης αναδιατυπωνω στο "Γενικα θα ελεγα να βγαλεις εντελως τα xp και να μεινεις στο νεο αλλα τεσπα." :-p :-p
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by MpoMp » Fri Dec 03, 2010 11:11 pm

cypher wrote:
MpoMp wrote: Έχω ήδη XP, εγκατεστημένα, με αυτά τρέχει τώρα. Άρα να ακολουθήσω τον οδηγό στο παραπάνω link? :-p
Nαι, επισης αναδιατυπωνω στο "Γενικα θα ελεγα να βγαλεις εντελως τα xp και να μεινεις στο νεο αλλα τεσπα." :-p :-p
Ναι αλλά δεν χάνω ό,τι έχει ο δίσκος έτσι? :???: Δεν παίζει κάτι προς format?
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by chriskin » Sat Dec 04, 2010 12:29 am

εγω προτινω να μεταφερεις οτι θελεις σε καποιο αλλο partition (η αλλο δισκο, αμα εχεις μονο ενα partition. αμα θες εχω μερικους εξωτερικους συνολο γυρω στα 3 tb, σου δινω κανεναν να τα μεταφερεις εκει οσο κανεις το φορματ) και να βαλεις μονο 7 (απο windows τουλαχιστον - αμα θες αλλο λειτουργικο λογικο. αλλα δυο διαφορετικα windows ? γιατι;)
στο φορματ ευκαιρια ειναι να χωρισεις το δισκο σε 2 μερη (και να βαλεις τα αρχεια στο μεγαλυτερο απο τα δυο, το λειτουργικο στο αλλο) και ετσι σε επομενη φορα δεν θα σε απασχολει μην χασεις τα αρχεια σου γιατι θα σβηνεις μονο το ενα μερος


προταση ειναι παντα - απλα δεν βλεπω ουτε εγω καποιο λογο να κρατησεις τα xp - εχουν χασει καθε λογο υπαρξης εδω και αρκετα χρονια - τα δε 7 δεν ειναι και τραγικα πιο αργα.
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by Ισοβίτης » Sat Dec 04, 2010 1:04 am

Ακριβώς όπως τα λένε οι προλαλήσαντες. Αφού έχεις τα 7, δεν χρειάζεσαι ΧΡ.

Άλλωστε, ακόμα και αν θες να τρέξεις απαρχαιωμένες ( :-p ) εφαρμογές που τρέχουν μόνο σε Windows XP, στα Windows 7 υπάρχει το Windows XP mode ;).
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by chriskin » Sat Dec 04, 2010 1:37 am

το οποιο δεν λειτουργει τοσο καλα οσο διαφημιζεται (σε μενα τουλαχιστον) αλλα δεν θα το χρειαστεις ετσι κι αλλιως
(η τουλαχιστον εγω το εχω χρησιμοποιησει ελαχιστες φορες - απο την αλλη τα windows εχουν παψει να ειναι το βασικο μου λειτουργικο εδω και περιπου 4 χρονια, οποτε λογικο ειναι να μην το χρειαζομαι και τοσο συχνα)
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by MpoMp » Sat Dec 04, 2010 2:31 am

chriskin wrote:εγω προτινω να μεταφερεις οτι θελεις σε καποιο αλλο partition (η αλλο δισκο, αμα εχεις μονο ενα partition. αμα θες εχω μερικους εξωτερικους συνολο γυρω στα 3 tb, σου δινω κανεναν να τα μεταφερεις εκει οσο κανεις το φορματ) και να βαλεις μονο 7 (απο windows τουλαχιστον - αμα θες αλλο λειτουργικο λογικο. αλλα δυο διαφορετικα windows ? γιατι;)
στο φορματ ευκαιρια ειναι να χωρισεις το δισκο σε 2 μερη (και να βαλεις τα αρχεια στο μεγαλυτερο απο τα δυο, το λειτουργικο στο αλλο) και ετσι σε επομενη φορα δεν θα σε απασχολει μην χασεις τα αρχεια σου γιατι θα σβηνεις μονο το ενα μερος


προταση ειναι παντα - απλα δεν βλεπω ουτε εγω καποιο λογο να κρατησεις τα xp - εχουν χασει καθε λογο υπαρξης εδω και αρκετα χρονια - τα δε 7 δεν ειναι και τραγικα πιο αργα.
Ωραία όλα αυτά. Πώς τα κάνω? :-D
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by chriskin » Sat Dec 04, 2010 2:56 am

ποιο απ'ολα;

βαζεις ενα δισκο στο πισι, κανεις copypasta τα αρχεια που θελεις εκει (αυτο παντα αμα εχεις ενα partition, δεν ξερω πως εχεις το δισκο σου), βαζεις το δισκακι των 7, ακολουθεις τις ιδιαιτερα απλες οδηγιες για την εγκατασταση και καπου σου λεει να φτιαξεις τους δισκους (η εστω ελεγε στα xp, φανταζομαι θα λεει και στα 7, δε θυμαμαι)
κανεις delete το partition που εχει (θα εχει ενα κουμπι εκει γυρω) και μετα δυο φορες new partition, ενα μεγαλο και ενα "μικρο" (70gb το λιγοτερο, αμα θελεις να εχεις κανα παιχνιδι , μεγαλυτερο αμα εχεις ανεση χωρου) . ε μετα διαλεγεις το μικρο απο τα δυο και πατας install. φτιαχνεις ενα καφεδακι και μεχρι να γυρισεις ειναι ετοιμο - κανεις και κανα update μετα να βαλει drivers (η ο,τι αλλο θελουν τα 7 για να τους βαλουν - αμα εισαι τυχερος και υπαρχουν, γιατι στο "παλιο" μου λαπτοπ δεν υπηρχαν και των vista δεν λειτουργουσαν ολοι)

δεν ξερω αμα ξεχασα τιποτα αλλα σιγουρα εχει σε καθε βημα οδηγιες


** αμα εχεις αρκετο χωρο ασε και τιποτα 20 gb σε ενα τριτο partition, μπορει να θελησεις καποτε να βαλεις και κανενα linuxοειδες
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by MpoMp » Sat Dec 04, 2010 6:17 pm

chriskin wrote:ποιο απ'ολα;

βαζεις ενα δισκο στο πισι, κανεις copypasta τα αρχεια που θελεις εκει (αυτο παντα αμα εχεις ενα partition, δεν ξερω πως εχεις το δισκο σου), βαζεις το δισκακι των 7, ακολουθεις τις ιδιαιτερα απλες οδηγιες για την εγκατασταση και καπου σου λεει να φτιαξεις τους δισκους (η εστω ελεγε στα xp, φανταζομαι θα λεει και στα 7, δε θυμαμαι)
κανεις delete το partition που εχει (θα εχει ενα κουμπι εκει γυρω) και μετα δυο φορες new partition, ενα μεγαλο και ενα "μικρο" (70gb το λιγοτερο, αμα θελεις να εχεις κανα παιχνιδι , μεγαλυτερο αμα εχεις ανεση χωρου) . ε μετα διαλεγεις το μικρο απο τα δυο και πατας install. φτιαχνεις ενα καφεδακι και μεχρι να γυρισεις ειναι ετοιμο - κανεις και κανα update μετα να βαλει drivers (η ο,τι αλλο θελουν τα 7 για να τους βαλουν - αμα εισαι τυχερος και υπαρχουν, γιατι στο "παλιο" μου λαπτοπ δεν υπηρχαν και των vista δεν λειτουργουσαν ολοι)

δεν ξερω αμα ξεχασα τιποτα αλλα σιγουρα εχει σε καθε βημα οδηγιες


** αμα εχεις αρκετο χωρο ασε και τιποτα 20 gb σε ενα τριτο partition, μπορει να θελησεις καποτε να βαλεις και κανενα linuxοειδες
Δηλαδή, θα σβηστούν όλα από τον εσωτερικό με την αλλαγή λειτουργικού.
Ωραία.
Πώς μπορώ να δω πόσα partitions έχει τώρα ο δίσκος μου?
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by chriskin » Sat Dec 04, 2010 6:23 pm

αμα δνε εχεις κανει κατι περιεργο, αρκει να ανοιξεις το my computer
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
(αμα δεν εισαι σιγουρος αμα εχεις κανει τιποτα περιεργο, κατεβασε το livecd του gparted η καποια διανομη linux και τσεκαρε απο το προγραμμα gparted αμα τι δειχνει. αν και δεν νομιζω να χρειαστει)
με αλλαγη λειτουργικου (συνηθως) αδειαζει ο δισκος τελειως
τα 7 ειχαν (εχουν ακομα?) μια επιλογη που βαζει τα παλια αρχεια σε εναν φακελο κατα τη διαρκεια του installation και δεν τα κανεις αλλα δεν ορκιζομαι οτι λειτουργει στα σιγουρα μιας και δεν εχω δει να εχει επιλογη να το ενεργοποιησεις η οχι. καλυτερα για να εισαι σιγουρος να σωσεις οτι αρχεια θελεις σε κανα δισκο λιγο πιο διπλα - η να κανεις φρεσκια αρχη :lol:
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by MpoMp » Sun Dec 05, 2010 3:53 am

Τώωωωρα κατάλαβα!

1 partition έχω τώρα.
Ο εσωτερικός είναι 1ΤΒ. Όταν βάλω τα 7, πόσο χώρο δίνω στο partition που θα αφιερώσω στο OS? Και όλο το υπόλοιπο μένει προς χρήση εμού και του ιδίου? :-D :-p

Ούτε καν! Εξωτερικοί 4 life!
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by chriskin » Sun Dec 05, 2010 4:03 am

εγω εχω 100 για windows, 50 για linux και 850 για δεδομενα (750 για να ειμαι ειλικρινης , εχω ξεχασει ενα 100αρακι unformatted και δεν εχω βρει τον χρονο να το φτιαξω ακομα οπως θελω - αυτο ομως ειναι εκτος θεματος)

κατι παρομοιο νομιζω πως ειναι καλη επιλογη, αντε να βαλεις 150 για τα 7 να εισαι ανετος στα προγραμματα - εκτος αμα καποιος αλλος εχει να προτινει κατι διαφορετικο σαν επιλογη
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”