Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by The Punisher » Tue Feb 16, 2010 4:59 pm

δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τραγικό ... είναι υποτίθεται ένα προϊόν καθαρά για beta testing. Εφόσον αυτή η φάση τελείωσε, δεν είναι η κατάλληλη στιγμή να το αποσύρεις (κάτι που δεν έκαναν αμέσως, αλλά άφησαν κάμποσο καιρό να περάσει). Θα θεωρούσα λανθασμένη κίνηση για μια εταιρία να αφήνει περασμένα beta της να κυκλοφορούν και να χρησιμοποιούνται (ακόμη κι ως προστασία των χρηστών δηλαδή)
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by gasparosoft » Tue Feb 16, 2010 5:22 pm

venisepp1169 wrote:Συμφωνώ! Πολύ γρήγορο λειτουργικό.
Για windowze πολύ γρήγορα. Γένικα όμως είναι ακόμα δεκαετίες πίσω
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by ~~Wind~~ » Tue Feb 16, 2010 6:00 pm

The Punisher wrote:δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τραγικό ... είναι υποτίθεται ένα προϊόν καθαρά για beta testing. Εφόσον αυτή η φάση τελείωσε, δεν είναι η κατάλληλη στιγμή να το αποσύρεις (κάτι που δεν έκαναν αμέσως, αλλά άφησαν κάμποσο καιρό να περάσει). Θα θεωρούσα λανθασμένη κίνηση για μια εταιρία να αφήνει περασμένα beta της να κυκλοφορούν και να χρησιμοποιούνται (ακόμη κι ως προστασία των χρηστών δηλαδή)
Εγώ είμαι ένας μέσος χρήστης που αποφάσισα - εγώ το αποφάσισα - να βάλω τη Beta έκδοση ενός λειτουργικού στον υπολογιστή μου και να τον χρησιμοποιώ για τις δουλειές μου. Από τη στιγμή που βολεύτηκα και δεν άλλαξα λειτουργικό (και είναι δικαίωμά μου αυτό), με ποίο δικαίωμα έρχεται η εταιρία να μου πει ότι θα σου σπάω τα νεύρα με reboot μέχρι να το βγάλεις ? Αν δε θέλουν να τα υποστηρίζουν ας κόψουν το support. Εγώ έχω ένα κάρο δεδομένα εκεί και δεν έχω καμία όρεξη να κάνω format και backups και να ξαναστήνω τα πάντα(drivers, apps, security, settings etc) απ την αρχή. Κι ακόμα δε μ'αρέσει να πληρώσω και να τραβήξω όλα αυτά.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Υποθέτω ότι δεν υπάρχει κάποιο upgrade σε μη-beta και επίσης ότι αυτό γίνεται στα ήδη beta windows που έχουν όσοι έχουν σπίτι. Αν υπήρχε κάτι σαν το παραπάνω στους όρους αποδοχής τότε πάω πάσο προφανώς.
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
philimonas
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 314
Joined: Thu Jul 19, 2007 1:19 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by philimonas » Tue Feb 16, 2010 6:49 pm

Βασικά το έλεγε ότι θα γίνει, όταν γραφόσουνα για να κατεβάσεις το RC.
Σήμερα έστειλαν και e-mail:
microsoft wrote:It’s time to upgrade from the Windows 7 Release Candidate


While most people who tested Windows 7 have now moved to the final version, some are still running the Release Candidate. If you haven’t moved yet, it’s time to replace the RC.

Starting on March 1, 2010 your PC will begin shutting down every two hours. Your work will not be saved during the shutdown.

The Windows 7 RC will fully expire on June 1, 2010. Your PC running the Windows 7 RC will continue shutting down every two hours and your files won’t be saved during shutdown. In addition, your wallpaper will change to a solid black background with a persistent message on your desktop. You’ll also get periodic notifications that Windows isn’t genuine. That means your PC may no longer be able to obtain optional updates or downloads requiring genuine Windows validation.

To avoid interruption, please reinstall a prior version of Windows or move to Windows 7. In either case, you’ll need to do a custom (clean) install to replace the RC. As with any clean installation, you’ll need to back up your data then reinstall your applications and restore the data. For more details about replacing the RC, see the Knowledge Base article KB 971767. For more information, visit the Window 7 Forum.
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by ~~Wind~~ » Tue Feb 16, 2010 6:53 pm

philimonas wrote:Βασικά το έλεγε ότι θα γίνει, όταν γραφόσουνα για να κατεβάσεις το RC.
έτσι έχει μια λογική.. :-p
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by Ισοβίτης » Tue Feb 16, 2010 7:03 pm

Είναι προϊόν.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
cyberpython
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 654
Joined: Wed Nov 21, 2007 8:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθηνα
Contact:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by cyberpython » Tue Feb 16, 2010 8:51 pm

Ισοβίτης wrote:Είναι προϊόν.
Όλα προϊόντα είναι :-D

Το θέμα είναι οτι όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω ο χρήστης ήξερε από την αρχή οτι η RC είχε ημ/νία λήξης - οπότε αν δε φρόντισε να αναβαθμίσει/αλλάξει το λειτουργικό του σύστημα, δε φταίει κανείς άλλος πέρα από τον ίδιο...

Παρεμπιτπτόντως, μήπως είχε κανείς άλλος μηνυματάκι του τύπου "Your windows installation is not genuine" -ή κάτι τέτοιο, δε θυμάμαι ακριβώς το μήνυμα- στα Win7 από το MSDNAA;
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by Loner » Tue Feb 16, 2010 9:17 pm

The Punisher wrote:Τα Windows 7 RC από σήμερα θα επανεκκινούν κάθε 2 ώρες
Αυτό είναι μέτρο...? Εντάξει, μου είπαν σε 14 μέρες λήγει, μέχρι τότε θα δοκιμάζουν την υπομονή μου...? Ευτυχώς δεν έχει αρχίσει αυτό το μέτρο σ'εμένα
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Κι ευτυχώς έχω εγκατεστημένα Ubuntu 9.10 :smt005
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
philimonas
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 314
Joined: Thu Jul 19, 2007 1:19 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by philimonas » Tue Feb 16, 2010 9:41 pm

Όχι ρε! Έχεις ακόμα 2 βδομάδες :-p
microsoft wrote:Starting on March 1, 2010 your PC will begin shutting down every two hours. Your work will not be saved during the shutdown.
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by ~~Wind~~ » Tue Feb 16, 2010 10:06 pm

philimonas wrote:Όχι ρε! Έχεις ακόμα 2 βδομάδες :-p
microsoft wrote:Starting on March 1, 2010 your PC will begin shutting down every two hours. Your work will not be saved during the shutdown.
hard reboot? this is madness!
I says hard format! :-p :smt016
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by The Punisher » Tue Feb 16, 2010 10:09 pm

είναι ένα προϊόν το όποιο διατίθεται δωρεάν μόνο και μόνο επειδή είναι beta. Διαφορετικά έχει συγκεκριμένη τιμή. Δε γίνεται λοιπόν να κυκλοφορεί παράλληλα το "τσάμπα" και το non-"τσάμπα". Ακούγεται παράλογο? :roll:

Έχετε καλύτερο τρόπο να "πείσετε" τους users να κάνουν αυτό που συμφώνησαν εξ αρχής ότι θα κάνουν?
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by ~~Wind~~ » Tue Feb 16, 2010 10:18 pm

The Punisher wrote:είναι ένα προϊόν το όποιο διατίθεται δωρεάν μόνο και μόνο επειδή είναι beta. Διαφορετικά έχει συγκεκριμένη τιμή. Δε γίνεται λοιπόν να κυκλοφορεί παράλληλα το "τσάμπα" και το non-"τσάμπα". Ακούγεται παράλογο? :roll:

Έχετε καλύτερο τρόπο να "πείσετε" τους users να κάνουν αυτό που συμφώνησαν εξ αρχής ότι θα κάνουν?
Εγώ συμφωνώ αφού το έχουν πει εξαρχής, καλά κάνουν, κι οι χρήστες καλά να πάθουν. ;)
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by Zifnab » Sun Feb 21, 2010 8:44 pm

Loner wrote:
The Punisher wrote:Τα Windows 7 RC από σήμερα θα επανεκκινούν κάθε 2 ώρες
Αυτό είναι μέτρο...? Εντάξει, μου είπαν σε 14 μέρες λήγει, μέχρι τότε θα δοκιμάζουν την υπομονή μου...? Ευτυχώς δεν έχει αρχίσει αυτό το μέτρο σ'εμένα
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Κι ευτυχώς έχω εγκατεστημένα Ubuntu 9.10 :smt005

Γιατί δεν έβαλες από MSDNAA???
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by AmmarkoV » Mon Feb 22, 2010 3:26 pm

Μια ερώτηση..
Τα προγράμματα τα οποία "αγοράζουμε" από το MSDNAA ( γιατί έτσι γράφει το shopping cart απλά το price tag έχει free ) είναι δωρεάν για εμάς προφανώς , όμως επίσης προφανώς γίνονται logged ( αν κοιτάξετε μπορεί ο καθένας να δεί τι έχει χρησιμοποιήσει )..
Γνωρίζει κανείς αν τα πληρώνει κάποιος άλλος ? ( Υπουργείο παιδείας , ανάπτυξης , το πανεπιστήμιο κτλ κτλ ) ?
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by Zifnab » Sat Feb 27, 2010 1:53 pm

Το πανεπιστήμιο πληρώνει ούτως ή άλλως κάποιο σταθερό ποσό το χρόνο - απ' όσο ξέρω...
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by The Punisher » Sun Feb 28, 2010 12:05 am

Όσοι έχετε windows 7 RC μπορείτε να ακολουθήσετε τον παρακάτω οδηγό για να αναβαθμίσετε σε windows 7 από msdnaa

http://www.howtogeek.com/howto/3075/how ... rc-to-rtm/
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by dexter » Mon Mar 01, 2010 11:12 pm

έχω προσπαθήσει να εγκαταστήσω τα windows 7 σε έναν υπολογιστή που είναι φτιαγμένος από τα multirama και δεν είναι εταιρείας.έχω κατεβάσει το .iso αρχείο και το έγραψα σε ένα dvd αλλά δεν το αναγνωρίζει ο υπολογιστής(έχω δοκιμάσει σχεδόν κάθε δυνατό συνδυσμό στο boot σχετικά με το που να δίνει προτεραιότητα..)το μόνο που έχει αναγνωρίσει είναι το usb stick μου όμως μου βγάζει το μήνυμα "no partition table"

έχει κάποιος κάποια ιδέα τι έκανα λάθος και δεν μπορώ να εγκαταστήσω τα windows 7?

κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη..
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by cypher » Mon Mar 01, 2010 11:19 pm

dexter wrote:έχω προσπαθήσει να εγκαταστήσω τα windows 7 σε έναν υπολογιστή που είναι φτιαγμένος από τα multirama και δεν είναι εταιρείας.έχω κατεβάσει το .iso αρχείο και το έγραψα σε ένα dvd αλλά δεν το αναγνωρίζει ο υπολογιστής(έχω δοκιμάσει σχεδόν κάθε δυνατό συνδυσμό στο boot σχετικά με το που να δίνει προτεραιότητα..)το μόνο που έχει αναγνωρίσει είναι το usb stick μου όμως μου βγάζει το μήνυμα "no partition table"

έχει κάποιος κάποια ιδέα τι έκανα λάθος και δεν μπορώ να εγκαταστήσω τα windows 7?

κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη..
To dvd-rw εχει συνδεση sata; Aν ναι ισως πρεπει να βαλεις τον sata controller σε ide (compatibility) mode αντι για ahci.
Αλλιως τσεκαρε αν ειναι σιγουρα σωστα τα master/slave pins στο πισω μερος του ide dvd-rw.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by dexter » Mon Mar 01, 2010 11:43 pm

cypher wrote:
dexter wrote:έχω προσπαθήσει να εγκαταστήσω τα windows 7 σε έναν υπολογιστή που είναι φτιαγμένος από τα multirama και δεν είναι εταιρείας.έχω κατεβάσει το .iso αρχείο και το έγραψα σε ένα dvd αλλά δεν το αναγνωρίζει ο υπολογιστής(έχω δοκιμάσει σχεδόν κάθε δυνατό συνδυσμό στο boot σχετικά με το που να δίνει προτεραιότητα..)το μόνο που έχει αναγνωρίσει είναι το usb stick μου όμως μου βγάζει το μήνυμα "no partition table"

έχει κάποιος κάποια ιδέα τι έκανα λάθος και δεν μπορώ να εγκαταστήσω τα windows 7?

κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη..
To dvd-rw εχει συνδεση sata; Aν ναι ισως πρεπει να βαλεις τον sata controller σε ide (compatibility) mode αντι για ahci.
εννοείς το dvd-rw στο οποίο έγραψα το dvd ή το dvd του υπολογιστή που θέλω να βάλω τα windows ?
Αλλιως τσεκαρε αν ειναι σιγουρα σωστα τα master/slave pins στο πισω μερος του ide dvd-rw.
δηλαδή να αλλάξω τις ρυθμίσεις για τα masters/slaves στο boot menu ή να πειράξω το hardware?

show me thew light cypher γιατί πολλή αμπαλίαση πέφτει και δεν το κόβω να τα βάζω τα windoze στο τέλος.. :-D

χίλια ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.. :smt023
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by Loner » Mon Mar 01, 2010 11:45 pm

Αν δεν τα καταφέρεις μπορείς να bootάρεις από usb ;)
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by dexter » Mon Mar 01, 2010 11:49 pm

Loner wrote:Αν δεν τα καταφέρεις μπορείς να bootάρεις από usb ;)
δηλαδή μάλλον φταίει ότι απλά πέταξα το αρχείο σε ένα usb χύμα?
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Microsoft Windows 7 διαθέσιμα για download !

Post by Loner » Mon Mar 01, 2010 11:51 pm

Σίγουρα! Υπάρχει ολόκληρη διαδικασία ρε... :roll:
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”