Dual boot

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Dual boot

Post by enum21 » Thu Mar 18, 2010 5:30 am

Όταν κάποιος θέλει dual boot windows και linux ποιο πρέπει να έχει πρώτα εγκαταστήσει και γιατί? Υπάρχει κάποια διαφορά ή δεν παίζει ρόλο? :smt017
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Dual boot

Post by necrofear_13 » Thu Mar 18, 2010 5:38 am

Και τα δύο γίνονται από όσο ξέρω. Απλά κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά πιο εύκολο να αν έχεις ήδη windows στο pc και πας να βάλεις linux.(ειδικά για ubuntu ακόμα και το resize του partition το κάνεις απο γραφικό περιβάλλον με το ποντίκι). Οπότε κατα τη γνώμη μου πρώτα windows και μετά linux λόγω ευκολίας. Βέβαια και το άλλο δεν είναι κάτι τραγικό google it!!!!
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Dual boot

Post by cypher » Thu Mar 18, 2010 10:14 am

H μονη διαφορα (λογω της σειρας) ειναι ουσιαστικα ποιος boot loader θα μεινει εγκατεστημενος τελευταιος. Και επειδη αυτος των windows εχει κατι ζητηματακια με το τι βλεπει καλυτερα να βαλεις linux τελευταια για να μεινεις με grub (Ι η ΙΙ).
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Dual boot

Post by emperormario » Thu Mar 18, 2010 11:09 pm

Υπαρχει και το wubi, που τα κάνει όλα απλά και νοικοκυρεμένα :) (νομίζω ο grub εγκαθίσταται σε αυτήν την περίπτωση)
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Dual boot

Post by cypher » Thu Mar 18, 2010 11:16 pm

emperormario wrote:Υπαρχει και το wubi, που τα κάνει όλα απλά και νοικοκυρεμένα :) (νομίζω ο grub εγκαθίσταται σε αυτήν την περίπτωση)
Nope, τον ntloader των windows κραταει και εχει και κατι προβληματακια αυτο. :-p
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Dual boot

Post by stoupeace » Thu Mar 18, 2010 11:18 pm

Γενικά πρώτα windows μετά λάηναξ, και έχεις Grub στην τελική which is always better.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
spirto82
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 186
Joined: Sat Sep 04, 2010 10:52 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Dual boot

Post by spirto82 » Fri Nov 12, 2010 9:27 pm

Παιδιά καλησπερα.
Εγώ βασικά όταν κατέβασα τα 7 κράτησα και τα vista. Ήθελα πρώτα να τσεκάρω το τι παίζει, δλδ καθαρά για δοκιμαστικούς λόγους. Πλέον θέλω να βγάλω τα vista και να αφήσω μόνο τα 7. Το πρόβλημα είναι οτι δε γνωρίζω πως. Δοκίμασα με απλή διαμόρφωση (δεξί κλικ στο δίσκο που θέλω να κάνω format ενώ είναι φορτωμένα τα 7 και δεν κάνει). Όποιος γνωρίζει ας πει κάτι.
ευχαριστώ.
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Dual boot

Post by ja_the_invincible » Sat Nov 13, 2010 9:10 am

spirto82 wrote:Παιδιά καλησπερα.
Εγώ βασικά όταν κατέβασα τα 7 κράτησα και τα vista. Ήθελα πρώτα να τσεκάρω το τι παίζει, δλδ καθαρά για δοκιμαστικούς λόγους. Πλέον θέλω να βγάλω τα vista και να αφήσω μόνο τα 7. Το πρόβλημα είναι οτι δε γνωρίζω πως. Δοκίμασα με απλή διαμόρφωση (δεξί κλικ στο δίσκο που θέλω να κάνω format ενώ είναι φορτωμένα τα 7 και δεν κάνει). Όποιος γνωρίζει ας πει κάτι.
ευχαριστώ.
έχεις ξεχωριστά partitions του δίσκου για 7 και vista ή φόρτωσες τα 7 πάνω από τα vista?
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Dual boot

Post by emperormario » Sat Nov 13, 2010 1:59 pm

Άμα είχε βάλει τα 7 πάνω απο τα vista, δε θα είχαν σβηστεί?
Κατέβασε το partition magic, σβήσε το partition με τα vista, και θέσε τον unallocated χώρο στα seven
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Dual boot

Post by zweistein » Sun Nov 14, 2010 11:57 am

εγώ χρησιμοποιώ το grup (ένας boot manager και fixer κατά κάποιο τρόπο), κάνει εκπληκτικό boot managing, έχω καταφέρει multi boot με 4+ OS σε ένα σκληρό χωρίς κανένα πρόβλημα. :)
Image
User avatar
spirto82
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 186
Joined: Sat Sep 04, 2010 10:52 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Dual boot

Post by spirto82 » Sun Nov 14, 2010 4:19 pm

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. βασικα κατεβασα το partition magic αλλα δεν καταφερα να κανω κατι. και δυστηχως απο μλκ αναγκαστηκα πηγα σε format.......... :smt021 :smt021 :smt021 :smt021 :smt021 :smt021 :smt021
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Dual boot

Post by cypher » Sun Nov 14, 2010 8:58 pm

spirto82 wrote:παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. βασικα κατεβασα το partition magic αλλα δεν καταφερα να κανω κατι. και δυστηχως απο μλκ αναγκαστηκα πηγα σε format.......... :smt021 :smt021 :smt021 :smt021 :smt021 :smt021 :smt021
Το partition tragic ειναι τρομερα outdated/buggy. Gparted ειναι το καλυτερο εργαλειο για την συγκεκριμενη δουλεια. :-) And always remember to backup..
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
lost_noni_dw
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 538
Joined: Wed Mar 03, 2010 9:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Dual boot

Post by lost_noni_dw » Thu Mar 03, 2011 5:10 pm

Εχω windows 7 και θελω να κανω dual boot με ubuntu.Εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο tutorial;(κατι ειδα στο google αλλα ας ρωτησω μηπως υπαρχει κατι καλυτερο :) )Επισης τι πρεπει να προσεξω για να κανω partition στον σκληρο(ειναι 500GB);Help me join the club! :-D
Image
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Dual boot

Post by cypher » Thu Mar 03, 2011 5:25 pm

lost_noni_dw wrote:Εχω windows 7 και θελω να κανω dual boot με ubuntu.Εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο tutorial;(κατι ειδα στο google αλλα ας ρωτησω μηπως υπαρχει κατι καλυτερο :) )Επισης τι πρεπει να προσεξω για να κανω partition στον σκληρο(ειναι 500GB);Help me join the club! :-D
Partition με Gparted (bootable iso) και για εγκατασταση ubuntu σε dual boot υπαρχουν παρα πολλα tutorial. (και στα ελληνικά http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=5&t=859 )
Το καλυτερο βεβαια που έχεις να κανεις ειναι να έρθεις (άν μιλάμε για λάπτοπ) καμια παρασκευή απο τις 3 μεχρι τις 5 στην αίθουσα Π (άλλαξε η αίθουσα) που έχουμε συναντήσεις του foss aueb και να σε βοηθήσουμε με την εγκατάσταση.
http://foss.aueb.gr/viewtopic.php?f=25&t=352
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
lost_noni_dw
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 538
Joined: Wed Mar 03, 2010 9:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Dual boot

Post by lost_noni_dw » Thu Mar 03, 2011 5:29 pm

cypher wrote:
lost_noni_dw wrote:Εχω windows 7 και θελω να κανω dual boot με ubuntu.Εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο tutorial;(κατι ειδα στο google αλλα ας ρωτησω μηπως υπαρχει κατι καλυτερο :) )Επισης τι πρεπει να προσεξω για να κανω partition στον σκληρο(ειναι 500GB);Help me join the club! :-D
Partition με Gparted (bootable iso) και για εγκατασταση ubuntu σε dual boot υπαρχουν παρα πολλα tutorial. (και στα ελληνικά http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=5&t=859 )
Το καλυτερο βεβαια που έχεις να κανεις ειναι να έρθεις (άν μιλάμε για λάπτοπ) καμια παρασκευή απο τις 3 μεχρι τις 5 στην αίθουσα Π (άλλαξε η αίθουσα) που έχουμε συναντήσεις του foss aueb και να σε βοηθήσουμε με την εγκατάσταση.
http://foss.aueb.gr/viewtopic.php?f=25&t=352
Ευχαριστω! :) Βασικα λεω να το παλεψω μονη μου σε πρωτη φαση.Σχετικα με το partition ποσο χωρο να δωσω σε καθε λειτουργικο περιπου?
Image
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Dual boot

Post by cypher » Thu Mar 03, 2011 5:35 pm

lost_noni_dw wrote:
cypher wrote:
lost_noni_dw wrote:Εχω windows 7 και θελω να κανω dual boot με ubuntu.Εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο tutorial;(κατι ειδα στο google αλλα ας ρωτησω μηπως υπαρχει κατι καλυτερο :) )Επισης τι πρεπει να προσεξω για να κανω partition στον σκληρο(ειναι 500GB);Help me join the club! :-D
Partition με Gparted (bootable iso) και για εγκατασταση ubuntu σε dual boot υπαρχουν παρα πολλα tutorial. (και στα ελληνικά http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=5&t=859 )
Το καλυτερο βεβαια που έχεις να κανεις ειναι να έρθεις (άν μιλάμε για λάπτοπ) καμια παρασκευή απο τις 3 μεχρι τις 5 στην αίθουσα Π (άλλαξε η αίθουσα) που έχουμε συναντήσεις του foss aueb και να σε βοηθήσουμε με την εγκατάσταση.
http://foss.aueb.gr/viewtopic.php?f=25&t=352
Ευχαριστω! :) Βασικα λεω να το παλεψω μονη μου σε πρωτη φαση.Σχετικα με το partition ποσο χωρο να δωσω σε καθε λειτουργικο περιπου?
Τα win θελουν κανα 100αρι GB για να είναι άνετα και μακροπρόθεσμα. Για τα ubuntu μπορεις να δώσεις ~50GB και μέγαλο μέρος θα σου μείνει και άδειο. Αυτά τα 50GB χώρισε τα για αρχή σε 4 partitions για το / (~20GB), το /home (~15GB), το swap(πέριπου 1-2GB ειναι αρκετά συνήθως) και το /var (~10-15GB και πολυ ειναι). Τα υπολοιπα 350GB σπάστα σε 2-3 partitions ανάλογα τις ανάγκες σου για αποθηκευτικό χώρο κτλ.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
lost_noni_dw
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 538
Joined: Wed Mar 03, 2010 9:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Dual boot

Post by lost_noni_dw » Thu Mar 03, 2011 7:48 pm

Οκ thanks! ;)
Image
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”