Restore to factory settings

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Restore to factory settings

Post by enum21 » Mon Dec 13, 2010 8:34 pm

Έχω ένα notebook HP το οποίο όταν το πήρα είχε Windows 7 αλλά εγκατέστησα Ubuntu 10.10.. Και το ερώτημά μου είναι: Μπορώ να επαναφέρω με κάποιο τρόπο τις εργοστασιακές ρυθμίσεις του notebook (όπως ήταν τότε που το πήρα), ή θα πρέπει να εγκαταστήσω τα Windows?
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Restore to factory settings

Post by stoupeace » Mon Dec 13, 2010 8:45 pm

enum21 wrote:Έχω ένα notebook HP το οποίο όταν το πήρα είχε Windows 7 αλλά εγκατέστησα Ubuntu 10.10.. Και το ερώτημά μου είναι: Μπορώ να επαναφέρω με κάποιο τρόπο τις εργοστασιακές ρυθμίσεις του notebook (όπως ήταν τότε που το πήρα), ή θα πρέπει να εγκαταστήσω τα Windows?
Συνήθως έχουνε cd που κάνει restore σε εργοστασιακές = Widnows 7 με ότι εφαρμογή είχε προεγκατεστημένη το λαπτοπ.

Δηλαδη αν δε θες να σου φορτωσει σκουπιδια (γιατι συνηθως τετοια ειναι τα προεγκατεστημενα), κανε ενα fresh install οποιο λειτουργικο θες.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Restore to factory settings

Post by enum21 » Mon Dec 13, 2010 11:15 pm

stoupeace wrote:
enum21 wrote:Έχω ένα notebook HP το οποίο όταν το πήρα είχε Windows 7 αλλά εγκατέστησα Ubuntu 10.10.. Και το ερώτημά μου είναι: Μπορώ να επαναφέρω με κάποιο τρόπο τις εργοστασιακές ρυθμίσεις του notebook (όπως ήταν τότε που το πήρα), ή θα πρέπει να εγκαταστήσω τα Windows?
Συνήθως έχουνε cd που κάνει restore σε εργοστασιακές = Widnows 7 με ότι εφαρμογή είχε προεγκατεστημένη το λαπτοπ.

Δηλαδη αν δε θες να σου φορτωσει σκουπιδια (γιατι συνηθως τετοια ειναι τα προεγκατεστημενα), κανε ενα fresh install οποιο λειτουργικο θες.
Εμένα δεν είχε cd για αυτό αναρωτιόμουνα αν γίνεται με κάποια ίσως κάποιες εντολές η επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων :smt017
Οπότε απομένει η λύσει του fresh install. Σε ευχαριστώ για την απάντηση stoupeace. :-)
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Restore to factory settings

Post by chriskin » Mon Dec 13, 2010 11:20 pm

εμενα που δεν εχει cd εχει ενα partition που αμα κανεις boot απο εκει σε πηγαινει σε recovery της αρχικης μορφης
δεν ξερω αμα εχει κατι παρομοιο σε σενα
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Restore to factory settings

Post by Ισοβίτης » Tue Dec 14, 2010 12:48 am

Αυτό που λέει ο chriskin πρέπει να έχει και το δικό σου. Αλλά καλύτερα κάνε ένα clean install για να αποφύγεις το crapware.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”