FreeBSD

Συζητήσεις σχετικά με θέματα που αφορούν λειτουργικά συστήματα (Linux, *BSD, MacOS, Windows, κτλ.) .
Post Reply
godowar
bit level
bit level
Posts: 9
Joined: Fri Mar 11, 2011 7:22 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

FreeBSD

Post by godowar » Sat Mar 12, 2011 3:42 pm

Hello guys! Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα τεύχος του RAM το οποίο είχε ένα ένθετο, το χάκερ, το οποίο ουσιαστικά αναλύει το FreeBSD, ένα λειτουργικό το οποίο φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον με πολλές δυνατότητες(έμενα προσωπικά με έχει ενθουσιάσει και το γεγονός οτι μπορείς να βάλεις περιβάλλον γραφικών παραπλήσιο των Mac OS X :P). Για να μην μακρολογώ, θα ήθελα να ρωτήσω αν τα έχει δοκιμάσει κανείς, για να μου πει αν αξίζει να μπω στον κόπο να τα ψαχουλέψω ή απλά να βάλω Linux που είναι και σαφώς πιο δοκιμασμένα.

Tnx!
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: FreeBSD

Post by necrofear_13 » Sat Mar 12, 2011 4:06 pm

godowar wrote:Hello guys! Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα τεύχος του RAM το οποίο είχε ένα ένθετο, το χάκερ, το οποίο ουσιαστικά αναλύει το FreeBSD, ένα λειτουργικό το οποίο φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον με πολλές δυνατότητες(έμενα προσωπικά με έχει ενθουσιάσει και το γεγονός οτι μπορείς να βάλεις περιβάλλον γραφικών παραπλήσιο των Mac OS X :P). Για να μην μακρολογώ, θα ήθελα να ρωτήσω αν τα έχει δοκιμάσει κανείς, για να μου πει αν αξίζει να μπω στον κόπο να τα ψαχουλέψω ή απλά να βάλω Linux που είναι και σαφώς πιο δοκιμασμένα.

Tnx!
Max OS X style γραφικό μπορείς να βάλεις σε οποιαδήποτε linux διανομή(google it και θα βγάλεις εύκολα άκρη). In case που δεν έχεις ασχοληθεί ξανά με κάποια unix/linux διανομή θα είναι λίγο δύσκολο να βγάλεις άκρη με το FreeBsd. Προσωπική μου άποψη είναι να εξοικειώθείς σιγά σιγά με πιο 'εύκολες' linux διανομές όπως ubuntu και μετά αν δεις πως σου αρέσει να κάνεις και ένα try από FreeBsd.
Υ.Σ. Όλα αυτά τα λέω επειδή από όσο κατάλαβα δεν έχεις μεγάλη εμπειρία με linux. Πάντα βέβαια υπάρχουν οι κοινότητες της κάθε διανομής που μπορείς να λύσεις πολλά προβλήματα σου.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: FreeBSD

Post by stranger » Sat Mar 12, 2011 6:34 pm

Συμφωνώ με τον necrofear_13 για το ότι υπάρχουν πολλά Mac-like themes για Linux (βλ. Mac4Lin, Macbuntu κ.ά.). Τώρα, όσον αφορά το FreeBSD, το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές. Είναι πολύ καλό αλλά αν δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με λειτουργικά παρά μόνο με Windows δεν στο συνιστώ ακόμα. Πρώτα απ'όλα δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά η εγκατάσταση είναι text-based και αφού ολοκληρωθεί δεν έχεις εγκατεστημένο κάποιο Desktop Environment. Με άλλα λόγια αν δε θες να δουλεύεις μόνο σε γραμμή εντολών πρέπει να εγκαταστήσεις μόνος σου κάποιο. Επίσης, εγώ το είχα κάνει εγκατάσταση χωρίς να συμβουλευτώ κάποιο documentation, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο καλά τα εξηγεί η κοινότητά τους, αλλά αν γουστάρεις κάτι παρόμοιο + να κάνεις edit μόνος σου τα ανάλογα config files βάλε Arch Linux. Κοίτα το documentation που έχουν μόνο για να ξεκινήσει κάποιος: https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners'_Guide. Γενικά, όμως είναι τέλεια learning tools. Τέλος, αν θες οπωσδήποτε κάποιο BSD, ρίξε μια ματιά στο PC-BSD: http://www.pcbsd.org/. Η εγκατάσταση είναι με γραφικό τρόπο και σου επιτρέπει να διαλέξεις ανάμεσα σε PC-BSD και Free-BSD μέσα από τα μενού της. Αυτά... Ελπίζω να βρεις κάτι που να σου φανεί ενδιαφέρον γιατί τα πολλά τα Windows μέχρι κι ο Gates τα βαρέθηκε :smt015 !!!
Post Reply

Return to “Λειτουργικά συστήματα”