Anime κανείς

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με την "έβδομη" τέχνη.
User avatar
johnnyextrem
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1090
Joined: Thu Oct 14, 2010 2:27 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: Who knows?

Re: Anime κανείς

Post by johnnyextrem » Thu May 30, 2013 12:00 am

ThOdOr1s wrote:Shingeki no Kyojin κανεις? :smt016 ... Τι γνωμη εχετε?
Μέχρι τώρα καλά πάει, αρκεί να μην έχει αρκετή απόκλιση από το manga. Και ναι, το opening είναι το νέο Guile's Theme. :-p


Link

Also, Stallman
Image
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Anime κανείς

Post by ThOdOr1s » Tue Jun 04, 2013 1:59 am

Eldebryn wrote:
lost_noni_dw wrote:Φοβερό anime! Αν και ποτέ δεν μου άρεσαν πολύ τα αίματα κλπ, με το συγκεκριμένο έχω κολλήσει άγρια.
Είδα πρώτο ep αλλά δεν είχε κάποιον χαρακτήρα που να με κρατήσει, ίσως το συνεχίσω κάποια στιγμή. Σε αυτό το ύφος είναι και το εξαιρετικό Claymore αν θες να τσεκάρεις αυτά που έχεις χάσει ;)
Δεν εχω δει Claymore, αλλα αν μου το λες αυτο θα το εχω στα υπ οψην μου.

Το μονο που με χαλαει πλεον ειναι η εμφυτη μου ανυσηχια με τα seasonal anime (ειδηκα αυτα που ξεκινησαν καλα, οποως SAO, Psycho Pass, Robotics Notes) Ολα αυτα που προανεφερα, αρχιζουν και πεφτουν δραματικα στην πορεια, και ολα ειχαν ξεκινησει με πολυ καλο setting και budget... Ελπιζω να μην καταντησει και το SHingeki ετσι. :-( (Παντως αν ακολουθησουν το manga οπως το κανουν τωρα, δεν το νομιζω)
Elementary OS
Stel
byte level
byte level
Posts: 148
Joined: Fri Dec 16, 2011 10:05 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Anime κανείς

Post by Stel » Mon Jun 24, 2013 9:45 pm

Shingeki no Kyojin : το έχω ξεκινήσει και εγώ . καλό είναι μέχρι στιγμής :) :)
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Anime κανείς

Post by ThOdOr1s » Mon Aug 19, 2013 8:00 pm

Ακουσατε, Ακουσατε! Pokemon Anime στο Pokemon Special Universe (και οχι στο παιδικο, για ονομα του θεου Universe του Ash) ξεκιναει! Η σειρα θα ειναι βασισμενη τοσο στα παιχνιδια, οσο και στα manga, δεν θα υπαρχει ο ASH μεσα (επιτελους...) (Επισης ολοι θα μεγαλωνουνε!) ^^ Ο πρωτος κυκλος ακολουθει τον Red, στην προσπαθεια του να Νικησει τον Green (ετσι λενε τον Blue οι Ιαπωνες) και να γινει ο champion της Kanto! (Επισης κατα πασα πιθανοτητα θα παιξει και στα ελληνικα στην Nova απο το 14 και μετα...!)

https://www.youtube.com/watch?&v=aL675OZ2s0g

Για οσους ενδιαφερονται, το cast θα το μαθουμε σε μερικες μερες ^^
Elementary OS
User avatar
gato
bit level
bit level
Posts: 40
Joined: Wed Sep 11, 2013 10:15 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: Valencia, Spain

Re: Anime κανείς

Post by gato » Tue Sep 17, 2013 11:46 pm

Ηey guys... Αυτή τη περίοδο έχω ξεκινήσει One Piece και εντάξει τα λόγια νομίζω είναι περιττά...!
Why so serious?
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Anime κανείς

Post by MpoMp » Wed Sep 25, 2013 11:15 am

:lol: :lol: :lol:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3nFM4wDeXco[/youtube]
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Anime κανείς

Post by vasilaros69 » Wed Sep 25, 2013 12:29 pm

Χαχααχαχαχ!!! Πολυ πιθανο να συμβει!!
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
Αριωνας
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 352
Joined: Wed Jul 17, 2013 8:24 pm
Gender:
Location: Χαμένος σε έναν κόσμο δίχως αύριο...

Re: Anime κανείς

Post by Αριωνας » Wed Sep 25, 2013 6:47 pm

Το αστείο, MpoMp, είναι ότι αυτό που λες έχει ήδη συμβεί σε 2 επεισόδια κιόλας στην αρχή της σαιζόν. χαχα
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FH03gLDvmCg[/youtube] [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dj8rxqU_gnk[/youtube]
ImageImage
User avatar
johnnyextrem
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1090
Joined: Thu Oct 14, 2010 2:27 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: Who knows?

Re: Anime κανείς

Post by johnnyextrem » Tue Oct 29, 2013 12:37 am

Πριν από μια εβδομάδα είδα το Pokemon: The Origin. Παρά τη μικρή διάρκειά του, είναι πολλάκις καλύτερο από το TV anime. Δηλαδή, ο Red, σε αντίθεση με τον Ass/Satoshi, πιάνει όσα Pokemon βρει και πετυχαίνει το όνειρό του στο τέλος. Επίσης, το soundtrack, έκτος από original κομμάτια, έχει και remixed μουσικά κομμάτια από τα παιχνίδια. Επιπλέον, τα Pokemon δεν επαναλαμβάνουν τα ονόματά τους αλλά έχουν κανονικές κραυγές.

Το παρακάτω vid δεν είναι για αδύναμα στομάχια. :smt016
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EAdGv89e0sE[/youtube]
Τα μόνα προβλήματα που είχα με αυτό το special είναι τα εξής δυο (μην ανοίγετε όσοι δεν το είδατε ακόμα):
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
1. Όπως έγραψα πιο πάνω, η μικρή του διάρκεια. Μόλις μιάμιση ώρα (μέσο συνολικό μήκος 4 επεισοδίων ενός TV anime), με τη ροή των γεγονότων αρκετές φορές να πηγαίνει πολύ γρήγορα. Αρκετά γεγονότα (π.χ. μάχες με Gym Leaders εκτός του πρώτου και του τελευταίου) εμφανίζονται μόνο αναφορικά, αλλά δεν αυτό δεν επηρεάζει την ποιότητα αυτού του anime special. Θα ήταν ακόμη καλύτερο ως TV anime, αλλά δεν μπορούμε να τα 'χουμε όλα (μη κλαις ThOdOr1s). 2. Η προώθηση των νέων παιχνιδιών Pokemon X/Y μέσω της mega εξέλιξης του Charizard κοντά στο τέλος. Θα ήταν ακόμη καλύτερο άμα έπαιζε και αυτό :lol: : [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HVVcrV8zXgU[/youtube] Πέρα από τη πλάκα όμως, η mega εξέλιξη ψιλοκαταστρέφει την αίσθηση της νοσταλγίας που αναπτύχθηκε κατά τη διάρκεια του special. Τέλος, δεν το μετράω ως πρόβλημα, αλλά δεν μπορούσα να πάρω σχεδόν στα σοβαρά τον Brock/Takeshi με τη φωνή του Gintoki. :smt005
Γενικά, είναι ένα anime special που μεταφέρει αρκετά σωστά το κλίμα των παιχνιδιών Pokemon και προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όσους έπαιξαν τα παιχνίδια ή είδαν το TV anime.
Image
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Anime κανείς

Post by Eldebryn » Tue Oct 29, 2013 4:26 pm

Kyoukai no Kanata έχει δει κανείς? Προσωπικά μου αρέσει πολύ, και με το 4ο επεισόδειο που είδα το πήρα απόφαση να το συνεχίσω. Είναι πολύ ωραίο σε διάφορους τομείς.
Image<-- My profile playlists
User avatar
lost_noni_dw
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 538
Joined: Wed Mar 03, 2010 9:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Anime κανείς

Post by lost_noni_dw » Tue Oct 29, 2013 11:35 pm

Μέχρι το τρίτο ep ήμουν σε φάση meh, αλλά το τέταρτο μέτρησε και από τη σκηνή στο τέλος φαίνεται να έχει ζουμί το στόρυ. Και η Mirai==cuteness overload. :-)
Image
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Anime κανείς

Post by ThOdOr1s » Wed Oct 30, 2013 4:06 pm

johnnyextrem wrote:Πριν από μια εβδομάδα είδα το Pokemon: The Origin. Παρά τη μικρή διάρκειά του, είναι πολλάκις καλύτερο από το TV anime. Δηλαδή, ο Red, σε αντίθεση με τον Ass/Satoshi, πιάνει όσα Pokemon βρει και πετυχαίνει το όνειρό του στο τέλος. Επίσης, το soundtrack, έκτος από original κομμάτια, έχει και remixed μουσικά κομμάτια από τα παιχνίδια. Επιπλέον, τα Pokemon δεν επαναλαμβάνουν τα ονόματά τους αλλά έχουν κανονικές κραυγές.
Και παρολα αυτα μπορεις να παεις κακη κουβεντα γι αυτο το special? (It's like: Pokemon on screen, DONE RIGHT!)
Ομως... το pokemon: Οrigins, ειναι βασισμενο στο παιχνιδι και οχι στο manga. Υπαρχουν καποια πραγματα που δανειζεται απο εκει (αναγκαστικα, γιατι pokemon special universe = pokemon games), αλλα οχι ολα. Οποτε μπορεις να πεις οτι ειναι η αρχη μιας αλλης κατηγοριας special, βασισμενα στα παιχνιδια, και οχι στο manga (οπως βλεπαμε παλαιοτερα)
johnnyextrem wrote:Θα ήταν ακόμη καλύτερο ως TV anime, αλλά δεν μπορούμε να τα 'χουμε όλα (μη κλαις ThOdOr1s).
Σε παρακαλω, μην ξινεις πληγες... :smt010
Βεβαια οπως ειπα πιο πανω, ισως ειναι μονο η αρχη. Αλλωστε η ιστορια της Red/Blue, εχει αμεσο sequel την ιστορια της Gold/Silver. (οπου μαθαινουμε τι απεγινε η team rocket, ο Giovani etc...)
johnnyextrem wrote:Πέρα από τη πλάκα όμως, η mega εξέλιξη ψιλοκαταστρέφει την αίσθηση της νοσταλγίας που αναπτύχθηκε κατά τη διάρκεια του special.
Old fans have to get excited for the new games? I guess?
(Τοσα λευτα σκασαμε να φτιαξουμε 700τοσα 3d models, πρεπει να πουλησουμε!)
johnnyextrem wrote:Γενικά, είναι ένα anime special που μεταφέρει αρκετά σωστά το κλίμα των παιχνιδιών Pokemon και προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όσους έπαιξαν τα παιχνίδια ή είδαν το TV anime.
Ειναι αυτο ακριβως... Sellnig nostalgia. Βεβαια, λογω της ανωτερότητας του pokemon special universe και επειδη το studio που το ανελαβε ηταν αρκετα καλο, το special με ενθουσιασε και εμενα (ως εναν βαθμο). Σε μιαμιση ωρα ειχαμε μια solid υποθεση και ορθο character development. Οτιδηποτε κανει η nintendo και τα studios τους για να αναγνωρισουν οτι εχουν καποια απο τα παλαιοτερα και τα πιο εικονικα franchises, και οτι κοσμος μεγαλης ηλικιας τα παρακολουθει ακομα... deserves attention...
Elementary OS
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Anime κανείς

Post by Eldebryn » Wed Oct 30, 2013 6:29 pm

lost_noni_dw wrote:Μέχρι το τρίτο ep ήμουν σε φάση meh, αλλά το τέταρτο μέτρησε και από τη σκηνή στο τέλος φαίνεται να έχει ζουμί το στόρυ. Και η Mirai==cuteness overload. :-)
Ανετότατα. Προσωπικά είχα ψιλοσκάλώσει απο την πρώτη σκήνη με τον πρωταγωνιστή σε φάση:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
No-one who looks as cute as you do in glasses deserves to die!!!
Απλά ταυτίστικα μαζί του... :P. Γενίκα το βρίσκω λίγο cheesy/slice-of-life σε κάτι φάσεις αλλα το setting και τα supernatural powers έχουνε αρκετό ενδιαφέρον για να με κρατήσουν.
Και η Mirai φυσικά. Δεν ξεχνάς με τίποτα την Mirai.
Image<-- My profile playlists
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Anime κανείς

Post by Spongebobu » Wed Nov 06, 2013 8:33 pm

Μου ήρθε φλασιά, βλέποντας ενα βιντεάκι οπου ένας καθόταν με τα πόδια πάνω στην καρέκλα:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aY8eHk86XTs[/youtube]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Αφιερωμένο στον moody :eek:
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Anime κανείς

Post by DrTemna » Wed Nov 06, 2013 8:50 pm

Είμαι ο μόνος που προτημάει τον Light; :-(
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Anime κανείς

Post by ThOdOr1s » Wed Nov 06, 2013 11:34 pm

DrTemna wrote:Είμαι ο μόνος που προτημάει τον Light; :-(
Οχι βεβαια... Και εγω προτιμαω τον Light... Σαφως ανωτερος σαν character απο τον L... :smt023
Elementary OS
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Anime κανείς

Post by moody » Thu Nov 07, 2013 1:54 am

DrTemna wrote:Είμαι ο μόνος που προτημάει τον Light; :-(
ThOdOr1s wrote:
DrTemna wrote:Είμαι ο μόνος που προτημάει τον Light; :-(
Οχι βεβαια... Και εγω προτιμαω τον Light... Σαφως ανωτερος σαν character απο τον L... :smt023
Στο venus meeting λοιπόν,θα καθίσουμε και θα τσακωνόμαστε με τις ώρες :-p

Also και με τον Eldebryn πρέπει να τσακωθώ που ενώ το souleater είχε έναν χαρακτήρα σαν τον whitestar,έβαλε icon τον shinigami junior

Booo . Booo wendy . Booo
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Anime κανείς

Post by necrofear_13 » Thu Nov 07, 2013 2:38 am

moody wrote:
DrTemna wrote:Είμαι ο μόνος που προτημάει τον Light; :-(
ThOdOr1s wrote:
DrTemna wrote:Είμαι ο μόνος που προτημάει τον Light; :-(
Οχι βεβαια... Και εγω προτιμαω τον Light... Σαφως ανωτερος σαν character απο τον L... :smt023
Στο venus meeting λοιπόν,θα καθίσουμε και θα τσακωνόμαστε με τις ώρες :-p

Also και με τον Eldebryn πρέπει να τσακωθώ που ενώ το souleater είχε έναν χαρακτήρα σαν τον whitestar,έβαλε icon τον shinigami junior

Booo . Booo wendy . Booo
Σπάστον στο ξύλο ρε moody. Αν ειναι δυνατόν. Μιλάμε τώρα για το απόλυτο μυαλό τον L και το μπαστάρδι τον Light. Έλεος δηλαδή... :-D
Καλά να περάσετε στο meeting!!!
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Anime κανείς

Post by DrTemna » Thu Nov 07, 2013 8:05 pm

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://i.picresize.com/images/2013/11/07/hK3Uj.jpg[/img]
Epik itachi is epik.
izamagi :smt007
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Anime κανείς

Post by ThOdOr1s » Fri Nov 08, 2013 11:30 am

moody wrote:Also και με τον Eldebryn πρέπει να τσακωθώ που ενώ το souleater είχε έναν χαρακτήρα σαν τον whitestar,έβαλε icon τον shinigami junior

Booo . Booo wendy . Booo
Death the kid > Everyone > Black Star... Απλα παρτου την Tsubaki... και δες τι χαρακτηρας σου μενει στα χερια... (yahooooo!)

Επισης:
necrofear_13 wrote:Σπάστον στο ξύλο ρε moody. Αν ειναι δυνατόν. Μιλάμε τώρα για το απόλυτο μυαλό τον L και το μπαστάρδι τον Light. Έλεος δηλαδή... :-D
Το απολυτο μυαλο ο L?
Μπασταρδι ο Light?

Deathnote MAJOR SPOILER following :you have been warned:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
To σημειο που το μπασταρδι μας ο Light κοροιδευει το μυαλο τον L στη μαπα του επι δυο μηνες και κατι, και στη συνεχεια καταστρωνει μεσα σε λεπτα ενα σχεδιο για να τον βγαλει απο τη μεση... Και τα καταφερνει... Το ειδες? Η το παρατησες πιο πριν...? :smt016 Η αληθεια για τους 2 αυτους χαρακτηρες ειναι πολυ απλη... Και οι 2 ειναι Genius. Αλλα για καποιο λογο ο Light νικαει (αρχηκα)... Εχουμε και λεμε: Ο Light αφηνοντας το Deathnote, μας δειχνει οτι εχει εμπιστοσυνη στην ευφυια του... Ενω ο L πολλες φορες δεν εχει, με αποτελεσμα να χανει την μπαλα σε πολλα σημεια, και τελικα να πεθαινει εξαιτιας αυτου. Στην ουσια το deathnote θελει να μας πει: Ειναι επειδη ο L ειναι μεσα στο νομο και ο Light εξω απο αυτον, αυτο που καθοριζει αυτη τους την συμπεριφορα, η απλα ο Light ειναι ανωτερος επειδη εχει και το determination, και τα μεσα, και το θαρρος για να παρει τις αποφασεις αυτες? Επισης ο Light δεν ειχε τα 3α του ξαδερφια να τον βοηθησουν σαν τον φλωρο τον L!... :smt005 Επισης τωρα που το λεμε, ακομα και στο DN το λεει, το λενε τα 3α ξαδερφια προς το τελος, οτι ο Light ειανι ανωτερος απο τον L και οτι μονο και οι 2 μαζι θα μπορουσαν να ξεπερασουν το μυαλο του L και να φτασουν στο επιπεδο του Light!... Και ολες αυτες τις βλακεις που λενε τα 3α ξαδερφια anyway...
Elementary OS
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Anime κανείς

Post by Spongebobu » Fri Nov 08, 2013 12:25 pm

Δεν έχει σημασία, ο Λ είναι πιο cool + bonus οτι είναι απο τους καλούς, ενώ ο Λάιτ είναι κακομαθημένο αγοράκι με κόμπλεξ, που βρήκε ύπερ δυνάμεις και το έχει δει ανώτατος συμπαντικός δικαστής. Τουλάχιστον αυτό μου έμεινε απο τότε που το είδα (~2 χρόνια πριν).
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Anime κανείς

Post by Eldebryn » Fri Nov 08, 2013 1:31 pm

Did someone summon me...?

Λοιπόν, καλά θα κάνετε να έρθετε απόψε για μπύρα και να φέρετε και ποπ-κόρν, χομπίτσιζ...

Light > L,N,M +the whole alphabet

Επίσης όταν μιλάς για Death, Byakuya ή Erza δεν υπάρχει κάτι που να μπορούν να σχολιάσουν οι κοινοί θνητοί. Το coolness factor τους είναι απλά τόσο ψηλό που δεν τους αγγίζει τίποτα... :cool:

Nerd-warz @ Πανόρμου, venus pls.
Image<-- My profile playlists
Post Reply

Return to “Κινηματογράφος - Τηλεοπτικά”