Εl Greco του Γιάννη Σμαραγδή

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με την "έβδομη" τέχνη.
Post Reply
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Εl Greco του Γιάννη Σμαραγδή

Post by tsilochr » Thu Sep 27, 2007 12:30 pm

ethnos.gr wrote:Η Κρήτη θα δει πρώτη τον El Greco

O ακριβοθώρητος «Εl Greco» του Γιάννη Σμαραγδή βγαίνει 18 Οκτωβρίου στις ελληνικές αίθουσες με μια σειρά εκδηλώσεων να συνοδεύουν την έξοδό του. Στις 11 Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί η πρεμιέρα του φιλμ στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Λίγες ημέρες μετά, στις 15 Οκτωβρίου, θα εγκαινιαστεί η έκθεση «Στιγμές από την ταινία «Εl Greco»» στον Πολυχώρο του Συντάγματος.Την ίδια ημέρα θα γίνει και η επίσημη πρεμιέρα του φιλμ στο θέατρο «Παλλάς» στην Αθήνα παρουσία της βασίλισσας της Ισπανίας Σοφίας, του πρώην υπουργού Πολιτισμού της Γαλλίας, Ζακ Λανγκ, όπως και του υπουργού Πολιτισμού της Ελλάδας, Μιχάλη Λιάπη.

Τέλος, στις 17 Οκτωβρίου 2007, έχει προγραμματιστεί ειδική τιμητική προβολή της ταινίας προς τιμήν του συνθέτη Βαγγέλη Παπαθανασίου, στην ιδιαίτερη πατρίδα του, τον Βόλο.
πηγή: ethnos.gr

Το επίσημο site της ταινίας είναι στο http://www.elgrecothemovie.com
To α' ρόλο κρατά ο Nick Ashdon. Στο ελληνικό cast μεταξύ άλλων: Λάκης Λαζόπουλος, Δήμητρα Ματσούκα, Σωτήρης Μουστάκας, Ντίνα Κώνστα και ο Δημήτρης Καλλιβωκάς. Η μουσική είναι του Βαγγέλη Παπαθανασίου.
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Thu Sep 27, 2007 12:54 pm

Στο Ηράκλειο πάντως από πέρυσι υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για αυτήν την ταινία. Κυκλοφορούσε και αρκετά συχνά το cast στους δρόμους. Ελπίζω να είναι πραγματικά καλή η προσπάθεια :-)
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sun Sep 30, 2007 1:21 pm

στο http://mftm.blogspot.com/ υπάρχει trailer καλής ανάλυσης για την ταινία. φαίνεται ακριβή και προσεγμένη παραγωγή. ας ελπίζω ότι δεν uα ξενερώσει τους υποστηρικτές του ελληνικού εμπορικού κινηματογράφου.

οι διάλογοι είναι στα αγγλικά και η προφορά από τους Έλληνες ηθοποιούς είναι κάπως :(
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Sun Oct 21, 2007 10:10 pm

Γύρισα και εγώ από τη σκοτεινή αίθουσα και είμαι έτοιμος να καταθέσω τις σκέψεις μου!
Ακριβή παραγωγή για τα ελληνικά δεδομένα αλλά αυτό δεν την καθιστά αυτόματα και ακριβή σε αξία για τα παγκόσμια δεδομένα. Το El Greco είναι μια ταινία μέτρια, και λίγο περισσότερο ενδιαφέρουσα για εμάς τους Έλληνες. Με μια Δήμητρα Ματσούκα να υποδύεται τη Βενετσιάνα αριστοκράτισσα α λα ελληνίδα βλάχα, με έναν El Greco άνευρο η ταινία χάνει πολλούς πόντους. Τα οπτικά εφέ όντως απογοητευτικά, το πρώτο μέρος της ταινία βαρετό και ανούσιο.
Δεν καταλαβαίνω πώς μερικοί σκέφτονται ότι αυτή η ταινία θα πάει για Όσκαρ.
Στα συν είναι η μουσική του Βαγγέλη Παπαθανασίου.
Βαθμολογία 2/5
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sun Oct 21, 2007 10:39 pm

xrokos wrote:Με μια Δήμητρα Ματσούκα να υποδύεται τη Βενετσιάνα αριστοκράτισσα α λα ελληνίδα βλάχα...
και δυστυχώς κάνει μπαμ από το trailer... :-(
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Sun Oct 21, 2007 11:52 pm

Εμενα μου άρεσε πολύ η ταινία αλλα από προφορές ... και ειδικα η Ματσούκα... αταλάντη τελείως
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Post by koki » Mon Oct 22, 2007 12:38 am

η Ματσούκα ήταν το χειρότερο των χειροτέρων. Μια Ναυπλιώτη χάθηκε; που αποπνέει και αυτό το αριστοκρατικό... Η Ματσούκα μόνο σεξ αποπνέει.. άσε που στην ηλικία της είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μιλάει τόσο χάλια αγγλικά. Δηλαδή ο συγχωρεμένος (μουστάκας) το ξεπέταξε το αγγλικό χίλιες φορές καλύτερα. Τι να πω...

Η ταινία ήταν μέτρια. Όχι δυσάρεστη, αλλά μέτρια. Εγώ απλά σκεφτόμουν "πω πω λεφτά που πετάχτηκαν για μαλακίες" στη διάρκεια.

Από ερμηνείες, η ταινία είχε δύο τρεις στο καλύτερο. Δηλαδή εκτός από μικρούς ρόλους που ήταν κάποιοι συμπαθείς, μόνο ο "κακός" έπαιζε καλά. Η σύντροφος επίσης συμπαθητικά, και ο ίδιος ο El Greco ήταν απλά μέτριος - σε μερικές στιγμές έπαιζε καλά, αλλά σε άλλες ήταν στα όρια του αστείου και δεν έπειθε. Ο Λαζόπουλος επίσης εντελώς διακοσμητικός. Εντάξει το ξέρω ότι έπαιζε κάποιον σιωπηρό τύπο, αλλά είναι δυνατόν κι αυτόν να τον έπαιξε τόσο αδιάφορα;

Η σκηνοθεσία επίσης στα όρια του ανεκτού. Η παραγωγή στο σύνολο, ειδικά στο πρώτο μέρος μου φάνηκε στα όρια του "μπουζούκι-μουσάκα" κλπ. Εν τάξει, θέλανε να τονίσουν την κρητική παράδοση, αλλά κατέληξαν στο κιτς.
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Mon Oct 22, 2007 9:15 am

koki wrote:Η σκηνοθεσία επίσης στα όρια του ανεκτού. Η παραγωγή στο σύνολο, ειδικά στο πρώτο μέρος μου φάνηκε στα όρια του "μπουζούκι-μουσάκα" κλπ. Εν τάξει, θέλανε να τονίσουν την κρητική παράδοση, αλλά κατέληξαν στο κιτς.
Δεν την έχω δει ακόμη την ταινία και έχω μεγάλη περιέργεια να δω το αποτέλεσμα αλλά koki η κρητική παράδοση δεν έχει σίγουρα ούτε μπουζούκι ούτε μουσακά :-p :lol:
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Tue Oct 30, 2007 1:29 pm

Εγω που την ειδα μου αρεσε πολυ και ας ειμαι μεγας κραχτης των ελληνικων ταινιων (με την αρνητικη ενοια)
Η ερμηνεια της Ματσουκα δεν ηταν αρκετη για να χαλασει μια καλη -σε γενικες γραμμες- ταινια, ενω ηταν πολυ ανωτερη απο την Πολιτικη κουζινα (σε τραβαγε περισσοτερο) αφου υπηρχε και μια ιστορια απο πισω πολυ πιο δυνατη ωστε να την υποστηριξει. Γενικα πολυ μου αρεσε, και οχι για ελληνικη, γενικοτερα.
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Sun Nov 04, 2007 12:54 pm

Επιτέλους αξιώθηκα να δω κι εγώ την ταινία. Ανάμεικτα συναισθήματα μου άφησε. Δεν ξετρελάθηκα και σε αυτό οφείλεται η Ματσούκα. ελεεινή. Και άθλια τα αγγλικά της και χάλια παίξιμο. Ο Θεοτοκόπουλος είχε τα σκαμπανεβάσματα του αλλά σε γενικές γραμμές έπαιζε ωραία. Ο Λαζόπουλος ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Ο Μουστάκας καλούτσικος. Αυτός που με έπεισε πιο πολύ ήταν ο Γκεβάρα, ο ιεροεξεταστής. Έπαιζε πραγματικά καλά. Δεν ξέρω τι εντυπώσεις έχει δημιουργήσει στο εξωτερικό αυτή η ταινία, αλλά σε γενικές γραμμές για τα ελληνικά δεδομένα πάντα ήταν καλή. Θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερη όμως...
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Sun Nov 04, 2007 1:35 pm

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η ταινία. Δεν έχω να της προσάψω κάτι το αρνητικό εκτός ίσως από την Ματσούκα.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Sun Nov 04, 2007 7:19 pm

Πολύ κακή ταινία. Η κυρίαρχη αντιπαράθεση της εποχής, μεταξύ Θεολογίας (ουσιαστικά Καθολικής Εκκλησίας) και αναδυόμενης Επιστήμης, εξαφανίστηκε μέσα στο τίποτα του σεναρίου και το ελάχιστο ηθοποιών και "ηθοποιών".

Δ. Γκρ.
Post Reply

Return to “Κινηματογράφος - Τηλεοπτικά”