Για τους "μουζικαντες" του forum...

Εδώ μπαίνουν μουσικά θέματα.
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Mon Oct 08, 2007 4:08 pm

Φιλε μου σ'ευχαριστώ για τις προτάσεις... Χθες εβγαλα το intro solo του Fade to black, ενώ εχω μάθει ήδη το don't cry αν και δεν ακούγεται τέλεια(ελέω μη εξοικείωσης[το σκοτωσα στην ορθογραφία] με bendings, αλλα θα το βελτιωσω)... Anyway, thanks

P.S. Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο περι Hammet, αυτό ειναι με διαφορα το πιο ώριμο solo του ever...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
AngelCloud
byte level
byte level
Posts: 69
Joined: Sat Nov 03, 2007 4:55 pm

Post by AngelCloud » Mon Nov 05, 2007 5:11 pm

Εγώ παίζω ηλεκτρική κιθάρα εδώ και 1,5 χρόνο.
Αν έχω κάτι να προτείνω είναι να κάνετε ολοκληρωμένα covers τραγουδιών. Να ξέρεις τα solo δεν φτάνει. Η κιθάρα είναι τεχνική και ρυθμός. Μόνο η τεχνική δεν βοηθά να εξελίσεσαι.
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Post by Loner » Mon Nov 05, 2007 11:53 pm

Κι εγώ παίζω ηλεκτρική κιθάρα 2,5 χρόνια,μέσω ωδείου...
AngelCloud wrote: Η κιθάρα είναι τεχνική και ρυθμός. Μόνο η τεχνική δεν βοηθά να εξελίσεσαι.
Αυτά μου λέει η καθηγήτρια της κιθάρας μου-κι έχει δικιο βέβαια :razz:
++AngelCloud
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Tue Nov 06, 2007 12:08 am

@Loner:Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου απο το ωδείο? Αξίζει τον κόπο? Για δώσε κανα info..Σε κάποια φάση το σκεφτόμουν να ξεκινήσω, αλλά προτίμησα τα ιδιαίτερα..
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Post by Loner » Tue Nov 06, 2007 12:58 pm

@emperormario:Μετά τους 2 πρώτους μήνες που έκανα στην ακουστική συγχορδίες,ρυθμούς και τέτοια,γιατί δεν είχα ηλεκτρική,κάναμε κομμάτια που επέλεγα εγώ κατά κύριο λόγο,παράλληλα με δακτυλισμούς.Η μόνη "βλακεία" ήταν οι εξετάσεις στο τέλος του χρόνου,που επειδή δεν υπάρχει πτυχίο για ηλεκτρική,τα 2 πρώτα χρόνια έδινα κλασσικά κομμάτια με δάχτυλα...Βλακεία μου θα μου πείτε,αλλά μου το σέρβιραν και το κατάπια-αμάσητο :-p .Τώρα κάνω θεωρία,σολφέζ και τέτοια,extra 1 ώρα την εβδομάδα,που δεν πρόκειται να τελειώσω ποτέ...Για την κιθάρα κάνω πεντατονικές σε όλες τις θέσεις,ενώ περυσι έκανα μείζονες κλίμακες...Προσωπικά πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα στα ιδιαίτερα.Για όποιον φαίνονται βουνό όλα αυτά,έχω ακούσει για ένα metal ωδείο στον Αγ. Δημήτριο που απ'την αρχή ως το τέλος μαθαίνεις κομμάτια με ανθρώπους που "το κατέχουν"...Δικά σας τα συμπεράσματα
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by Master_ex » Wed Nov 14, 2007 12:03 am

Εγώ παλεύω να μάθω ντράμς από τον Αύγουστο, καλή φάση αλλά χρειάζεται πολύ δουλειά με το μετρονόμο :(

@emperormarο:καλή η φυσαρμόνικα αλλά τα bends δεν παλεύονται(τουλάχιστον όχι από μένα).

@Loner: Σχεδόν όλοι οι δάσκαλοι μουσικής θα σου πουν να μάθεις θεωρεία γιατί βοηθάει κ.τ.λ., εγώ δεν ξέρω αν αξίζει δεν έχω κάνει ακόμα :)
User avatar
KATW_TWN_13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Mon Jul 23, 2007 1:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by KATW_TWN_13 » Fri Dec 07, 2007 11:23 pm

Master_ex wrote:Εγώ παλεύω να μάθω ντράμς από τον Αύγουστο, καλή φάση αλλά χρειάζεται πολύ δουλειά με το μετρονόμο :(

@emperormarο:καλή η φυσαρμόνικα αλλά τα bends δεν παλεύονται(τουλάχιστον όχι από μένα).

@Loner: Σχεδόν όλοι οι δάσκαλοι μουσικής θα σου πουν να μάθεις θεωρεία γιατί βοηθάει κ.τ.λ., εγώ δεν ξέρω αν αξίζει δεν έχω κάνει ακόμα :)
Για να το λενε κατι παραπανω θα ξερουν...Η αρμονια θα σε βοηθησει παρα πολυ να αναπτυξεις την αντιληψη και το αυτι σου, καθως επισης θα μπορεις να συνθετεις ολοκληρωμενα κομματια πιο μετα, κατι που θα σε ενθουσιασει....
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Fri Dec 07, 2007 11:36 pm

Παρότι δεν ξέρω θεωρία, οπότε δεν μπορώ να ακυρώσω την σημασία της που σίγουρα ειναι μεγάλη, πιστεύω ότι η πραγματική εμπνευση έρχεται απο μέσα σου, ανεξάρτητα από θεωρίες και κλίμακες και λοιπά...
Αν κάτσεις μια μέρα που είσαι στεναχορημένος(τουλάχιστον εμένα τότε με πιάνει) και παλέψεις πάνω από το μουσικό σου όργανο, τα αποτελέσματα θα σε εκπλήξουν υπό κανονικές...
Γενικά, το να γράφεις τραγούδια, στίχους, riffs, ή οτιδήποτε άλλο, είναι πιο εξαρτημένο από την ψυχοσύνθεσή σου την δεδομένη στιγμή, παρά από τις γνώσεις σου πάνω στο αντικείμενο...
Αυτές απλά θα σε κάνουν αντί να κάνεις 2 μέρες να γράψεις το τραγούδι να κάνεις 3 ώρες...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
KATW_TWN_13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Mon Jul 23, 2007 1:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by KATW_TWN_13 » Sat Dec 08, 2007 12:35 am

Παιδια σιγουρα αυτο που μετραει πρωτιστως στην μουσικη ειναι το συναισθημα και χωρις αυτο δεν υπαρχει εμπνευση...Ομως οπως πολυ σωστα επεσημανες γραφεις ενα κομματι με μεγαλυτερη ευκολια απ' οτι αν δεν γνωριζεις αρμονια...Αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι οι γνωσεις και στη μουσικη κατακτωνται με κοπο και για να εκφραστεις μεσω της μουσικης πρεπει να εχεις μερακι, ορεξη και τα απαραιτητα εφοδια, γιατι αλλιως μενεις στασιμος σαν μουσικος και επαναλαμβανεις στο παιξιμο σου τα ιδια και τα ιδια...Αλλωστε μην ξεχνας οτι το τραγουδι ειναι ενα μερος της μουσικης και οτι μπορεις ευκολα να γραψεις ενα pop/rock/metal (πες το οπως το θες)τραγουδακι που να ειναι ομορφο, μπορεις ομως χωρις γνωσεις να αγαπησεις ενα αλλο ειδος μουσικης οπως η κλασσικη ?
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Sat Dec 08, 2007 12:52 am

ανετα και ειμαι ζωντανο παραδειγμα...

κοιτα, παρότι στην πλεοψηφία έχεις δίκιο, ο Page ως αυτοδιδακτος, μονο στασιμος δεν ήταν...
Ο Cobain μια απο τα ίδια...
Ειχε πει και ότι μην εντρυφρείτε και πολύ σε αλλους γιατι χανετε το δικο σας παίξιμο...
Απλα, το να ξέρεις ότι το τάδε τραγούδι ειναι σε Αιολική και μπορώ χρησιμοποιήσω τις τάδε νότες για να σολάρω σωστα διευκολύνει την δημιουργική διαδικασία...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by Master_ex » Sat Dec 08, 2007 11:03 am

@KATW_TWN_13 Δεν είπες εσύ παίζεις κανένα όργανο?

@marios Η θεωρία βοηθάει επίσης να συνενοήσε καλύτερα αν παίζεις σε γκρουπάκι με τα υπόλοιπα άτομα.
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
KATW_TWN_13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Mon Jul 23, 2007 1:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by KATW_TWN_13 » Sat Dec 08, 2007 12:15 pm

@Master_ex Φιλε μου ασχολουμαι με το πιανο, κλασσικο και jazz...
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Sat Dec 08, 2007 12:48 pm

Master ex, μεχρι τώρα παίζω μόνος μου, δεν βασανίζω και άλλους με το να με έχουν μαζι τους :-D Οπότε, σε πιστεύω λόγω έλλειψης εμπειρίας και εμπιστοσύνη στην κρίση σου...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Sat Dec 08, 2007 4:52 pm

Και ο Stevie Ray Vaughn αυτοδίδακτος νομίζω ήταν (αφού πιάσαμε αυτην την κατηγορία.)

Εγώ θα πρόσθετα πως γνωρίζοντας θεωρία+κλίμακες, μπορείς να "βγάζεις" ένα κομμάτι με το αυτί ευκολότερα. Και όντως, βοηθάει στα γκρουπ(π.χ ο τραγουδιστής μπορεί να έχει κάποια συγκεκριμένα όρια στα φωνητικά-αρα πρέπει να ξέρεις που θα "παίξεις")
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
AngelCloud
byte level
byte level
Posts: 69
Joined: Sat Nov 03, 2007 4:55 pm

Post by AngelCloud » Sat Dec 08, 2007 5:06 pm

emperormario wrote:(π.χ ο τραγουδιστής μπορεί να έχει κάποια συγκεκριμένα όρια στα φωνητικά-αρα πρέπει να ξέρεις που θα "παίξεις")
Σε αυτό απ' όσο ξέρω βοηθάει πολύ το tunning. Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που οι περισσότρες metal μπάντες κουρδίζουν 1/2 step down.

Παντώς καλό είναι κάποιος να σου δείξει μερικά πράγματα. Ολοκληρωτικά αυτοδίδακτος μου φαίνεται πολύ δύσκολο να είσαι και να εξελίσεσαι σταθερά.
User avatar
Theofaman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 984
Joined: Sat Sep 24, 2005 1:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Running from the weak side to the low post

Re: Για τους "μουζικαντες" του forum...

Post by Theofaman » Wed Jan 02, 2008 1:15 am

Μιας και δεν ήξερα που αλλού να το δημοσιεύσω...
Asturias - Isaac Albeniz :smt020 :smt004

Link
Theo(pame na)fam(e mprizoles)an!
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Για τους "μουζικαντες" του forum...

Post by Master_ex » Wed Jan 02, 2008 1:53 am

Theofaman wrote:Μιας και δεν ήξερα που αλλού να το δημοσιεύσω...
Λίγο εκτός θέματος, αλλά δεν νομίζω να πειράζει.
Το Asturias το έχουν δανηστεί και οι doors στο spanish caravans.
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Για τους "μουζικαντες" του forum...

Post by emperormario » Thu Jan 10, 2008 7:25 pm

http://www.guitargeek.com/

Μόλις σήμερα το ανακάλυψα!! Μπορείτε να βρείτε τι εξοπλισμό(κιθάρες,πεταλάκια ενισχυτές κλπ.) χρησιμοποιουν γνωστοί κιθαρίστες και μπασίστες. Το site τα παρουσιάζει με όμορφο, structured τρόπο.

Π.χ
Image


Γιαυτούς που θέλουν να πετύχουν τον ήχο του αγαπημένου τους καλλιτέχνη.. ;)
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
Costantine
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 203
Joined: Sun Sep 17, 2006 12:41 am

Re: Για τους "μουζικαντες" του forum...

Post by Costantine » Fri Jan 11, 2008 11:25 am

.
Last edited by Costantine on Fri Nov 14, 2008 2:10 am, edited 1 time in total.
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Για τους "μουζικαντες" του forum...

Post by Loner » Sat Mar 01, 2008 12:39 am

Παίζει να κανονίσουμε τίποτα με κιθάρες?
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
X-ray
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 854
Joined: Tue Aug 29, 2006 2:09 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Contact:

Re: Για τους "μουζικαντες" του forum...

Post by X-ray » Sun Jun 29, 2008 4:48 pm

Ρε παιδιά γιατί τόση επιστήμη και θεωρία για να πετύχεις τον ήχο κάποιου άλλου;
Καλύτερα να τρως το χρόνο σου να κάνεις δικά σου πράγματα...Αν θες να ψάξεις ήχους, ψάξε στην τύχη μέχρι να βρεις κάποιον να σου αρέσει για τον Α και τον Β λόγο... Εκτός αν θες να παίζεις σε tribute band! lol
Ακόμα και αν γουστάρεις να παίξεις το τραγούδι κάποιου άλλου δεν αξίζει να προσπαθείς να το παίξεις ίδιο...
Οπότε όλο αυτό το αγόρασε ΑΥΤΗ την κιθάρα, ΑΥΤΟ το πεταλάκι, ΑΥΤΟ τον ενισχυτή και θα τον φτάσεις μου μου φαίνεται λίγο trick για να πουλήσει ΕΚΕΙΝΗ η κιθάρα, ΕΚΕΙΝΟ το πεταλάκι και ΕΚΕΙΝΟΣ ο ενισχυτης...
Εκφραστείτε ελεύθερα!
Free Willy!!! :lol:
shrinked image
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Για τους "μουζικαντες" του forum...

Post by *estrngd » Thu Jul 03, 2008 12:00 am

Ήθελα να ρωτήσω το εξής, υπάρχει κανείς που να έχει χρησιμοποιήσει/χρησιμοποιεί κάποια εξωτερική κάρτα ήχου για ηχογράφηση μουσικού οργάνου στον υπολογιστή του;

Στα ηχογραφημένα μου clips, ακούω ένα ενοχλητικό σφύριγμα από την εσωτερική κάρτα ήχου του λάπτοπ μου. Μου είπαν ότι θα έπρεπε να αποκτήσω μια κάρτα της προκοπής, και από θέμα αγοράς, μέχρι 150 ευρώ χοντρικά ...

Υπάρχει κανείς που έχει μια προσωπική άποψη; Και μάλιστα σε linux (ας πούμε audacity);

Το ζητούμενο είναι μια αρκετά ...ποιοτική κάρτα ... αν και ξέρω ότι υπάρχουν ένα σωρό λεπτομέρειες για να το ορίσει κανείς αυτό.

Έχει κανείς τέτοια εμπειρία;
Post Reply

Return to “Μουσική”