Eurovision - και ξανά προς τη δόξα τραβά

Εδώ μπαίνουν μουσικά θέματα.
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Sun May 21, 2006 1:30 am

xoxo...δόξα και τιμή στους ήρωες μας...αλλά και οι Λιθουανοί΄πήγαν ψηλά...but they were not the winners...they were close though !
User avatar
semika
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 998
Joined: Sat May 01, 2004 2:21 pm
Location: Αθήνα - Β.Π.

Post by semika » Sun May 21, 2006 3:48 am

Έτυχε να δώ τη eurovision από το bbc1!
Ο άγγλος παρουσιατής σχεδόν ξεφτύλισε την Ελλάδα!
Γέλαγε με τη Μενούνος γτ σε κάποι φάση έλεγε όλο "Amazing" και κάθε φορά που πήγαινε να πεί κάτι καινούριο τη σχολίαζε αρνητικά!
Επίσης σχολίασε "Τι δουλειά έχουν τα 4000 χρόνια ελληνικό τραγούδι στη eurovision" και γέλαγε με τα πουλιά οτι είμαστε επίκαιροι για το "bird flu" και έσκασε στα γέλια με τον καραγκιόζη και τι σχέση έχει με τη μουσική!
Επίσης κορόιδευε κάθε παρουσιαστή των ψήφων που έλεγε και κάτι στα ελληνικά!
Τέλος, the last cherry in the cake, ήταν η κοροιδία για τους τεχνικούς όταν η Μενούνος πήγε στα "ενδότερα" και δε δούλευε το μικρόφωνο!

Τελικά μας αντιπαθούνε νομίζω! :-p :-p
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1897
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by rapadder » Sun May 21, 2006 9:20 am

Γενικά οι Άγγλοι είναι λίγο είρωνες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως επειδή η χώρα τους πατώνει στο Διαγωνισμό τα τελευταία χρόνια.
... Γράφτε κώδικα όσο είναι καιρός ...
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Sun May 21, 2006 11:51 am

Μην ασχολείστε....εγώ για ένα πράγμα στενοχωρήθηκα και μόνο....Έμαθα κατόπιν εορτής ότι υπήρχε το under στο πάμε στοίχημα το οποίο πλήρωνε αν η αννούλα μας ερχόταν κάτω απο 4η!!!!!
Γ@@@το!!!Σίγουρα λεφτά!!!!Ρε συ m.i.t.as, γιατί δεν ειδοποίησες!!!!
:-(
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Sun May 21, 2006 12:07 pm

semika wrote:...Επίσης σχολίασε "Τι δουλειά έχουν τα 4000 χρόνια ελληνικό τραγούδι στη eurovision" και γέλαγε με τα πουλιά οτι είμαστε επίκαιροι για το "bird flu" και έσκασε στα γέλια με τον καραγκιόζη και τι σχέση έχει με τη μουσική!...
Οι άγγλοι δεν γνωρίζουν τι ακριβώς σήμαιναν όλα αυτά, οπότε δεν μπορούμε να τους καταλογίσουμε και μεγάλη ευθύνη. Δεν έχουν δει ποτέ αρχαία τραγωδία ή θέατρο σκιών. Οπότε λογικό είναι να τους φαίνονται κάπως αστεία. Εμένα πάντως μου άρεσε που κάναμε, έστω και μια σύντομη, ανασκόπηση της ελληνικής μουσικής παράδοσης.
User avatar
semika
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 998
Joined: Sat May 01, 2004 2:21 pm
Location: Αθήνα - Β.Π.

Post by semika » Sun May 21, 2006 1:37 pm

Κι εγώ δεν ήξερα καθόλου τους χορούε των Ινδιάνων, αλλά όταν έτυχε να επισκευτώ το χωριό τους στο Miami δε γέλασα! Θαύμασα!
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Post by Fairy » Sun May 21, 2006 3:53 pm

Fairy wrote:
ailouros wrote:Μιλάμε θα πάρει 10η θέση παρά το σπρώξιμο;Τι βλέπετε για φαβορί;Λέτε να είναι φέτος χρονιά μπαλάντας;
Όπως πολύ εύστοχα παρατήρησε ένα περιοδικό, θα είναι η χρονιά του σκληρού ροκ...
Μην πείτε ότι δεν σας προειδοποίησα!
(Μήπως θα πρέπει να αρχίσω να ασχολούμαι με στοίχημα, ΛΟΤΤΟ, ιππόδρομο κτλ. να τσεπώσω και τίποτα... Καλοκαίρι έρχεται... :smt017 )

Παιδιά, μη χολωσκάτε για τους Άγγλους. Αφενός πέρσι μας έδωσαν δωδεκάρι, τώρα ξαφνικά μας βρίζουν; Άλλοστε είναι γνωστό προς δεν ασχολούνται σοβαρά με το διαγωνισμό. Αντί να στείλουν τους Coldplay στείλανε κάτι φάλτσα κοριτσάκια με μαθητικές ποδιές... Απλά, επειδή για πολιτικούς λόγους δεν τους ψηφίζει κανείς, έχουν πάρει ανάποδες.

Και μιας και μιλάμε για πολιτική, φέτος το παραξήλωσαν οι χώρες (κι εμείς μαζί, δεν μας βγάζω απ' έξω, αλλά τουλάχιστον η Άννα είναι Κύπρια...) Anyway, κι αυτό τονίστηκε από το γεγονός ότι ο Καπουτζίδης έλεγε από πριν πού θα πάει το δωδεκάρι και κατά σατανικό :twisted: τρόπο πάντα έπεφτε μέσα (Νοερή σημείωση: να τον κάνω συνέταιρο στην επιχείρηση με το Στοίχημα...) Τυχεροί οι Ρώσοι που έχουν καμιά δεκαριά γείτονες κι όλοι πρώην εδάφη τους...

Κατά τα άλλα, νομίζω ότι ο τελικός ήταν ποιοτικότερος από τον ημιτελικό. Για πρώτη φορά όταν έφτασε η ψηφοφορία θυμόμουν τη συμμετοχή όλων των χωρών ξεχωριστά. Όχι πως βρήκαμε το νέο Μότσαρτ, αλλά οι συμμετοχές ήταν φιλόδοξες και φροντισμένες. Από άποψη διοργάνωσης, νομίζω ότι ήταν τέλεια σε όλα, ειδικά η αναδρομή στην ιστορία της ελληνικής μουσικής.

Για την παρουσία της Άννας, δεν είμαι φαν άρα δεν σχολιάζω γιατί δεν θα μπορέσω να είμαι αντικειμενική... Θα έλεγα όμως ότι είχε μαζί με τη Βοσνία - Ερζεγοβίνη το ωραιότερο σκηνικό... :smt023

Τέλος, τα δύο τραγούδια που πραγματικά μου άρεσαν ήταν 1) "Οι ιστορίες των Ξωτικών" της Νορβηγών (θυμίζω: Νο5, κάτι κοπέλες με λευκά και βιολιά) και 2) "Tornero" της Ρουμανίας (Νο12, ένα dance ιταλοαγγλικό κομμάτι, για τον τραγουδιστή του οποίου ειπώθηκε πως πιάνει αρκετές οκτάβες). Ειδικά το δεύτερο, ελπίζω όντως να ακουστεί στα club το καλοκαίρι!
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sun May 21, 2006 5:39 pm

θεωρώ ότι η eurovision είναι ένα τηλεοπτικό πανηγύρι και τπτ παραπάνω. Ο προβληματισμός μου είναι ότί είμαστε πλέον πολύ καλοί στα πανυγήρια (άντε να γίνω πιο κομψός, σε glamour διοργανώσεις). Τα λούσα και η φιγούρα είναι στο αίμα του Έλληνα. Το θέμα είναι τι κάνουμε και που βρισκόμαστε σε βιοτικό και πολιτικό επίπεδο...

Όσο για τα τραγούδια, υπήρχαν 5-6 κομμάτια που πραγματικά μου άρεσαν. Ρωσία, Λετονία, Αγγλία, Βοσνία, Ρουμανία, Λιθουανία (πολύ εύθυμο, μες στο κλίμα) και φυσικά οι Lordi. Φοβερή ερμηνεία η Άννα, αλλά όχι τέτοιο τραγούδι για eurovision παιδιά.

Γεια σου ρε Lordi, θυμήθηκα τα σχολικά μου χρόνια!
M.I.T.as
byte level
byte level
Posts: 143
Joined: Mon Apr 26, 2004 9:36 am

Post by M.I.T.as » Sun May 21, 2006 5:56 pm

silegav wrote:Μην ασχολείστε....εγώ για ένα πράγμα στενοχωρήθηκα και μόνο....Έμαθα κατόπιν εορτής ότι υπήρχε το under στο πάμε στοίχημα το οποίο πλήρωνε αν η αννούλα μας ερχόταν κάτω απο 4η!!!!!
Γ@@@το!!!Σίγουρα λεφτά!!!!Ρε συ m.i.t.as, γιατί δεν ειδοποίησες!!!!
:-(
Sorry ρε φίλε είχα δει μόνο το under 10η θέση και το φοβόμουν!
Τελικά καλύτερα που δεν το έπαιξα!
It is forbidden to kill. therefore all murderers are punished unless they kill in large numbers and to the sound of trumpets.
Voltaire
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Post by Fairy » Mon May 22, 2006 5:13 pm

Λέτε το ζεύγος Καρβέλα - Βίσση να τα κατάφερνε καλύτερα αν είχε στείλει στο διαγωνισμό τους "Δαίμονες";;;
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
dimitra
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 591
Joined: Sat May 01, 2004 11:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by dimitra » Mon May 22, 2006 8:39 pm

Πάντως γέλασε το χειλάκι μας με την eurovision :lol: !!!Μια οι μουρλοκακομοίρηδες που τραγουδάγανε "we are the winners of eurovision...",:smt034
μια η δικιά μας η μουρλοκακομοίρα...:smt030
Πολύ ψώνιο η γυναίκα!!!Βγήκε μόνη της και σουρνώταν στα πατώματα λες και τραγούδαγε ούτε κι εγώ ξέρω τι!!! Μα καλά πάμε καλά :lol: ;;;στείλαμε τη Βίσση που προσπαθεί χρόνια με άλλα παρόμοια άσματα να κάνει καριέρα στο εξωτερικό και δεν την έχουν ούτε για φτύσιμο;;;Δεν στέλναμε καμιά νέα κοπελίτσα :smt061 να ανοίξει και το μάτι τους;
Άσε δε το κορυφαίο στο τέλος το δάκρυ της Βίσση και η ατάκα του στυλ είμαστε έξυπνοι και καταλαβαίνουμε ότι δεν την ψηφίσανε γιατί την φοβηθήκανε επειδή ήταν φαβορί :smt068 . Εγώ πάντως με το που είδα τους άλλους τους μουρλούς που κέρδισαν είπα μέσα μου "Αχ βρε κακομοίρη Ρακιντζή πόσο μπροστά ήσουν από την εποχή σου" :shock: :???: :lol:
Η τιμωρία του ψεύτη δεν είναι ότι δεν τον πιστεύουν, αλλά ότι αυτός δεν μπορεί να πιστέψει.

Σω, Τζορτζ Μπέρναρντ
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Tue May 23, 2006 9:51 am

say,
say the magic word, ;) (κλείσιμο ματιού στην κάμερα)
sagapo
S A G A P OOOOOOO
User avatar
Argi
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Tue Nov 09, 2004 7:22 pm

Post by Argi » Tue May 23, 2006 2:09 pm

Fairy wrote:Λέτε το ζεύγος Καρβέλα - Βίσση να τα κατάφερνε καλύτερα αν είχε στείλει στο διαγωνισμό τους "Δαίμονες";;;
Σίγουρα! Πιστεύω ότι το τραγούδι που στείλαμε ήταν άθλιο μουσικά και βαρετό ηχητικά. :puker:
Το "δαίμονες" είναι σπουδαίο τραγούδι και αν η σκηνική
παρουσία ήταν όπως και στο video clip του (που τυχαίνει να το έχω :cool: )
τότε ... μπορεί να παίρναμε και την πρώτη θέση :-D

Hard rock hallelujah!
I am a nobody, and nobody is perfect; therefore I am perfect.
User avatar
krou
byte level
byte level
Posts: 56
Joined: Mon Jun 14, 2004 12:12 am

Post by krou » Tue May 23, 2006 7:59 pm

Απο το http://www.sport-fm.gr , του Στεφανου Χάρη....

Εννέα ώρες πριν αρχίσει το πάρτι κι ο τελικός είχε κριθεί. Ο Επίτιμος, μιλώντας στην εκπομπή της ΝΕΤ «Press», είχε ευχηθεί στη Βίσση καλή τύχη και είχε προβλέψει ότι θα καταφέρει να εκπροσωπήσει επάξια την Ελλάδα…

Δεν ξέρω αν όντως η διοργάνωση ήταν άψογη. Ομολογώ ότι όταν μπήκα στο ΟΑΚΑ με τη θεία μου δύο–τρία πράγματα μου χτύπησαν στο μάτι. Το πρώτο ήταν ότι έλειπε ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής. Τη γυναίκα του τη συνόδευσε ο Θοδωρής Ρουσόπουλος και η Μάρα. Η Νατάσα έβγαζε φωτογραφίες στο φουαγιέ με όλους περίπου, όπως κάνει και η Πέγκυ Ζήνα, όταν στον «Διογένη» κατεβαίνει από τη σκηνή και πετάει λουλούδια στο πλήθος. Η μόνη που δεν τη γνώρισε ήταν η δημοσιογράφος της ΕΡΤ, η οποία ανήγγειλε την έλευσή της με πέντε λεπτά καθυστέρηση. Ελπίζω να μην αποκτήσει η Μπόκοτα και ο Σαριδάκης παρέα στα πάνελ που θα γίνουν του χρόνου.

Μέσα το θέαμα ήταν ξεσαλωτικό. Ο Σάκης κατέβηκε πετώντας, το ίδιο και η Μαρία Μενούνος, που της είχαν βάλει μια περούκα σαν αυτή που φοράει η Ντάλια στο «Πάρα Πέντε»: τι σόι μόδα είναι αυτή να εμφανίζονται τα κορίτσια με το μαλλί του Τάκη του Τσουκαλά δεν μπορώ να το καταλάβω…

Οι ερμηνείες δεν ήταν κακές. Κάποιοι, μια σειρά μπροστά, έλεγαν ότι αυτοί που ανοίγουν τη βραδιά είναι όπως οι γλάστρες στα μπουζούκια, κάποιοι άλλοι ρώταγαν αν η Αννούλα θα πει το «Αγάπη Υπερβολική», κάποιοι ζητούσαν λουλούδια. Υπήρχαν μερικοί που κυκλοφορούσαν με τις φανέλες του Ζαγοράκη και κάποιοι που όταν βγήκε το κορίτσι της FYROM άρχισαν να φωνάζουν «γδύσου–γδύσου»! Η λαμπρή αυτή ερμηνεύτρια μου έδωσε την εντύπωση ότι θα μπορούσε να το κάνει με κάτι πιο πολύ από 50 ευρώ.

Μετά εμφανίστηκε η Βίσση και η θεία μου πάγωσε: «Καλέ, τι Γκοτιέ και αηδίες», μου είπε, «αυτό που φοράει είναι σαν να το έκλεψαν από την γκανταρόμπα του Χριστόδουλου». Προσπάθησα να την καθησυχάσω, αφού είναι μεγάλη γυναίκα. «Οχι, θεία», της είπα. «Είναι το φουστάνι που φοράει η Ρουμάνα πριγκίπισσα που κυνηγάει ο Κόμης Δράκουλας στο Φαν Χέλσινγκ!». Σκέφτηκα την Αννούλα ντυμένη έτσι και τον Καρβέλα ντυμένο Κόμη να την κυνηγάει: τι διαστροφή, Θεέ μου. :twisted: :twisted:

Μετά, η Αννούλα ξαφνικά γονάτισε. Περίμενε να τις πετάξουν κάνα λουλούδι, αλλά τίποτα. Το fun club φώναζε «Αννα, Αννα», αλλά από τη στιγμή που κανένας δεν έστειλε τις λουλουδούδες στη σκηνή, εγώ είχα καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά. Οταν βγήκαν τα τέρατα από τη Φινλανδία, είπα μέσα μου: «Πάει, αυτό ήταν, μας φάγανε»! Οι Φινλανδοί είχαν στείλει πέντε τέρατα κι εμείς μόνο ένα. «Ιερό» βέβαια, αλλά τι να σου κάνει. :twisted: :twisted:

Κάπου εκεί, μπροστά στην απερχόμενη οδύνη της εθνικής ήττας, άρχισα να ζαλίζομαι. Είδα ξαφνικά τον εθνικό μας γυμναστή Ιωάννη Μελισσανίδη να τραγουδάει για τη Ρουμανία –μην το ματιάσω το παιδί, ίδιο ήταν! Είδα τη Ζωζώ Σαπουντζάκη να τραγουδάει για την Κροατία κι άκουσα κάποιον πίσω να φωνάζει στη Μενούνος «παντρέψου με». Είχαμε μπει στην έναρξη της ψηφοφορίας. :twisted: :twisted:

Η βραδιά άρχισε να θυμίζει θρίλερ. Οχι για την κορυφή, οι Φινλανδοί είχαν καθαρίσει ύστερα από πέντε χώρες: το θρίλερ που φοβόμουν είναι αν η Αννα θα κρεμαστεί επί σκηνής! Εχοντας χαθεί κάθε πιθανότητα, η μοναδική μας παρηγοριά ήταν οι ομορφιές της Eurovision που μόλις είχαν ξεκινήσει. «Θέλω να πληροφορήσω κάτι φίλους μου, που ήταν έτοιμοι να ταξιδέψουν για την Κωνσταντινούπολη, ότι οι χορευτές που συνόδευσαν την Τουρκάλα ερμηνεύτρια δεν ήταν Τούρκοι, αλλά Αγγλοι και μπορεί κανείς να τους βρει στο Λονδίνο», είπε.

Εκ μέρους του Τζίνο, του Φούλη και του Βάγγου, που οι κολλητοί του τον φωνάζουν η Βαρβάρα η τρελή, τον ευχαριστώ πολύ. Λάθος ταξίδι θα 'καναν τα παιδιά…

Λίγο αργότερα στο ίδιο mood ο Ολλανδός παρουσιαστής την έπεσε γλυκά και πρόστυχα στον Σάκη. «Μου θυμίζετε τους "Will and Grace" εσύ και η Μαρία», είπε. Θυμίζω ότι το «Will and Grace» ήταν ένα σίριαλ στο οποίο ο Γουίλ ήταν γκέι και η Μαρία η κολλητή του. Το ξέρω ότι δεν το βλέπατε. Αν η Μαρία ήταν κανένας καουμπόης με δύο πήχες μουστάκι, δεν θα χάνατε επεισόδιο.

Ο Σάκης αρνήθηκε να ανταλλάξουν τηλέφωνα. Εχω ωστόσο κρατήσει το τηλέφωνο που έδωσε στον αέρα ο Ολλανδός. Οποιο αγόρι ενδιαφέρεται μπορώ να του το στείλω. Είναι από τις λίγες φορές που το «τα θέλει ο κώλος του» είναι κυριολεκτικό...

Λίγο αργότερα ο θρίαμβος των Ολλανδών ολοκληρώθηκε. Η Σοφία Καρβέλα κατέστρεψε το καμαρίνι. Η Αννούλα έκλαψε. Ο Ρουσόπουλος δεν ανέβηκε να δώσει το βραβείο –το αρχαίο ελληνικό πνεύμα που λέει «σεβασμός στον νικητή» το τηρήσαμε πάλι κατά γράμμα...

Φύγαμε τραγουδώντας το «Δώδεκα κι ούτε ένα τηλεφώνημα», το οποίο θα κυκλοφορήσει σε διασκευή «Δώδεκα κι ούτε ένα sms». Δυνατή να είναι η Αννούλα και θα την ξαναστείλουμε πάλι. Γιατί την αδικία δεν την αντέχει ο Ελληνας…

Απλα ανπεκταμπλ...eurovision for ever :-D :-D
The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michelangelo
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Post by Fairy » Wed May 16, 2007 7:41 pm

:smt108 Βρε παιδιά, δεν το τιμήσαμε φέτος το τόπικ, όπως η παράδοση ορίζει... Πάντως διέκρινα ένα μούδιασμα φέτος, παρόλο που η τηλεθέαση ήταν και πάλι στα ύψη. Λοιπόν το άξιζε η κοπέλα που το πήρε;

ΥΓ. Είδε κανείς χτες τα σχολιάκια στο Θέμο; Πολύ γέλιο! (Το λιγότερο δηλητηριώδες: "Μεγαλέξαντρε, δεν τράβαγες λίγο πιο βόρεια; Δεν ψηφίζει στη Eurovision η αποικία μας στο Αφγανιστάν!")
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
Post Reply

Return to “Μουσική”