Τι διαβάζεις τώρα ?

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με βιβλία.
User avatar
Nixon33
bit level
bit level
Posts: 11
Joined: Fri Mar 08, 2019 3:40 pm
Academic status: PhD

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by Nixon33 » Fri Mar 08, 2019 5:05 pm

Gewitter wrote:"Μiss peregrine's home for peculiar children".
Horror/Fiction. Σε κρατάει ως το τέλος. Το μαγικό είναι ότι το βιβλίο συνοδεύεται από τις φωτογραφίες που βλέπει ο πρωταγωνιστής.
My favorite one..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcREP6usbb-urlBKWehAWOt2qKMeK90jrrCn-2Ff3nAhJX0p8SleTQ[/img]
Καλό ήταν και συμπαθέστατη κι η ταινία του Burton.
Λοιπον, μόλις τελείωσα τη Βούη και τη μανία του Φώκνερ και δεν τρελλάθηκα καθόλου όπως μου έλεγαν. Δε λέω πως δε μου άρεσε αλλά οκ, τ' ότι μπαίνει σε λίστες με τα δέκα καλύτερα βιβλία της ιστορίας και πως πρέπει να το διαβάσεις πριν ξεψυχίσεις... μού μοιάζει αστείο (χαλαρώστε παιδιά, υπάρχουν πολύ καλύτερα βιβλία από αυτό).
Τώρα διαβάζω την αδράνεια του Μπουγιούκα (καλό είναι) και στο άμεσο μέλλον, θ' ασχοληθώ με το Πόλεμος και Ειρήνη του Τολστόι (μου το 'χουν αναφέρει πολλοί και είναι και classic).
User avatar
Nixon33
bit level
bit level
Posts: 11
Joined: Fri Mar 08, 2019 3:40 pm
Academic status: PhD

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by Nixon33 » Fri Mar 08, 2019 5:21 pm

thefreak wrote:διαβάζει κανείς Jo Nesbo;
Δοκίμασα πρόσφατα να διαβάσω (αφού πια ακούγεται τόσο πολύ λέω οκ, ας δοκιμάσω) και για να είμαι ειλικρινής το άφησα γρήγορα. Η πλοκή δεν πρέπει να υποκαθιστά το βάθος και τη δύναμη των χαρακτήρων διαφορετικά προσωπικά βαριέμαι. Δε μπορώ να ταυτιστώ με κάτι κακοφτιαγμένο κι απορώ με την τόση επιτυχία του εμπορικά (θα μου πεις ότι εμπορικά κι η Nicky Minaj έχει επιτυχία, οκ... το δέχομαι :lol: )
Οι πωλήσεις συχνά δε συμβαδίζουν με την αξία, αυτό μάλλον ισχύει και πρέπει να το δεχτώ. :roll:
User avatar
tzimis
bit level
bit level
Posts: 11
Joined: Wed Mar 20, 2019 7:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by tzimis » Sun Mar 24, 2019 9:35 pm

The Hitchikers's Guide to the Galaxy. Τρίτο βιβλίο αυτή τη στιγμή. Με έχουν πονέσει οι κοιλιακοί απο τα γέλια
Lara
bit level
bit level
Posts: 6
Joined: Fri Nov 13, 2020 6:21 pm

Re: Τι διαβάζεις τώρα ?

Post by Lara » Tue Jun 08, 2021 4:18 pm

Διαβάζω "Οι αναμνήσεις μιας γκέισας". Είναι χρόνια που έχω δει την ταινία και θυμάμαι την υπόθεση, μόνο ότι μου άρεσε πολύ!
Post Reply

Return to “Βιβλία”