Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με βιβλία.
Post Reply
alehunter
bit level
bit level
Posts: 7
Joined: Wed Dec 12, 2012 9:09 pm
Gender:

Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Post by alehunter » Sat Oct 19, 2013 12:15 am

Ψάχνομαι να αρχίσω να μάθω λίγη java(κυρίως τα βασικά και μετά αν είναι θα πειραματιστώ με ασκήσεις κλπ απο το internet μέσω eclipse) και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αγοράσω κάποιο σχετικό (ελληνικό) βιβλίο.
Θα ήθελα γνώμες,προτάσεις και γενικά απόψεις για τα παρακάτω:
επιλογη Ν.1 που νομιζω ειναι και η καλύτερη JAVA ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ-εκδόσεισ SCHAUM(πολυ αγαπημένα βιβλία για μαθηματικά για εμένα για πληροφορική δεν ξέρω)
επιλογή Ν.2 Java-εκδόσεις Διαυλος(δεν με γεμίζει το μάτι)
επιλογή Ν.3 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΕ JAVA-εκδόσεις κλειδάριθμος(μου εχουν πει τα καλυτερα)
επιλογη Ν.4 ΜΑΘΕΤΕ ΤΗ JAVA ΣΕ 24 ΩΡΕΣ


κυρίως για την επιλογή 1 και 3 θα ήθελα πληροφορίες :-)





Υ.Γ.1.Τα site είναι ενδεικτικά προφανώς,αν έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο βιβλίο από άλλο site πείτε
Υ.Γ. 2.μην μου προτείνεται αγγλικά βιβλία ή κάτι τέτοιο είχα δοκιμάσει το thinking in java και με μπέρδευε αρκετά...
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Post by Zifnab » Sat Oct 19, 2013 4:01 am

Δεν υπάρχουν καλά βιβλία στα Ελληνικά ... γενικά .. τεσπα αν και είπες να μην προτείνω αγγλικά βιβλία εγώ θεωρώ ότι έμαθα java
από αυτό http://www.amazon.com/Ivor-Hortons-Begi ... va-Horton/ στο οποίο βάσιζε και ο καθηγητής κ.Γιακουμάκης τις διαλέξεις της εισαγωγής (7 χρόνια πριν) - Το thinking in Java δεν το λες βιβλίο για αρχάριους..
alehunter
bit level
bit level
Posts: 7
Joined: Wed Dec 12, 2012 9:09 pm
Gender:

Re: Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Post by alehunter » Sat Oct 19, 2013 10:26 am

Zifnab wrote:Δεν υπάρχουν καλά βιβλία στα Ελληνικά ... γενικά .. τεσπα αν και είπες να μην προτείνω αγγλικά βιβλία εγώ θεωρώ ότι έμαθα java
από αυτό http://www.amazon.com/Ivor-Hortons-Begi ... va-Horton/ στο οποίο βάσιζε και ο καθηγητής κ.Γιακουμάκης τις διαλέξεις της εισαγωγής (7 χρόνια πριν) - Το thinking in Java δεν το λες βιβλίο για αρχάριους..
το link που έδωσες δεν λειτουργεί υποθέτω αναφέρεσαι σε αυτο
νμζ ότι είναι πάρα πολύ μεγάλο, 1152 σελιδες :???:
Για το thinking in Java πιθανον να έχεις δίκιο μου το πρότειναν αρκετοί αλλά και εμένα δεν μου άρεσε...
οπως και να εχει παντως ευχαριστω για την απαντηση :-D

περιμένω απόψεις και για τα άλλα για όποιον ξέρει :smt006
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Post by tsilochr » Sat Oct 19, 2013 11:10 am

για αρχάριους προτείνω το Head First Java, αν και δυστυχώς είναι παλιό (2nd edition: 2005).
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Post by PatrickFTW » Sat Oct 19, 2013 11:13 am

Αυτό http://www.public.gr/product/books/gree ... d671550pp/ πως σου φαίνεται ? Εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει πάρα πολύ και θα το έχεις για πολλά χρόνια ακόμα μιας και έχει προχωρημένα θέματα στα τελευταία κεφάλαια . Είναι βέβαια αρκετά τσουχτερή η τιμή και επίσης τουλάχιστον πριν 3 χρόνια μπορούσες να το πάρεις απο Ευδοξο το 2ο εξάμηνο στο μάθημα Προγραμματισμος με Java .
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
alehunter
bit level
bit level
Posts: 7
Joined: Wed Dec 12, 2012 9:09 pm
Gender:

Re: Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Post by alehunter » Sat Oct 19, 2013 11:44 am

αν και φαινεται αρκετα καλο και σοβαρό βιβλίο(αναλυτικό και κυρίως με ασκήσεις πολλές) όπως είπες και εσύ πάνω από 30-40 ευρώ δύσκολα δίνω εκτός αν είσαι σίγουρος ότι αξίζει τόσο σαν βιβλίο(δεν χρειάζεται-θέλω να το έχω για πολλά χρόνια μια πρόγευση κτλπ της γλώσσας θέλω να ξέρω τα βασικά και μετά βλέπω απο internet για πιο ''ειδικές καταστάσεις'' )
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Post by PatrickFTW » Sat Oct 19, 2013 11:59 am

alehunter wrote:αν και φαινεται αρκετα καλο και σοβαρό βιβλίο(αναλυτικό και κυρίως με ασκήσεις πολλές) όπως είπες και εσύ πάνω από 30-40 ευρώ δύσκολα δίνω εκτός αν είσαι σίγουρος ότι αξίζει τόσο σαν βιβλίο(δεν χρειάζεται-θέλω να το έχω για πολλά χρόνια μια πρόγευση κτλπ της γλώσσας θέλω να ξέρω τα βασικά και μετά βλέπω απο internet για πιο ''ειδικές καταστάσεις'' )
Μπορείς να ζητήσεις και στο venus να στο δανείσουν μέχρι τον Φεβρουάριο , όλο και κάποιος θα μπορεί , μετά το παίρνεις απο ευδοξο . Αξίζει την δοκιμή
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
alehunter
bit level
bit level
Posts: 7
Joined: Wed Dec 12, 2012 9:09 pm
Gender:

Re: Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Post by alehunter » Sat Oct 19, 2013 12:12 pm

PatrickFTW wrote: Μπορείς να ζητήσεις και στο venus να στο δανείσουν μέχρι τον Φεβρουάριο , όλο και κάποιος θα μπορεί , μετά το παίρνεις απο ευδοξο . Αξίζει την δοκιμή
καλά ναι οκ το βρίσκω το βιβλίο ή και το δανείζομαι δεν ειναι εκει το θέμα όσο κυριως στο όγκο του ειναι λίγο τεράστιο για αυτό φοβάμαι ότι θα το πάρω και δεν θα το τελειώσω ποτέ...
Ξαναλέω,καλά όλα όσα προτείνεις αλλά είσαι σίγουρος ότι είναι κατάλληλο για κάποιον αρχάριο?
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Post by cypher » Sat Oct 19, 2013 12:21 pm

Το συγκεκριμένο και βάσικα τα περισσότερα απο αυτά δεν χρειάζεται να τα τελειώσεις κατευθείαν. Ξεκινάς, διαβάζεις τις βασικές έννοιες, εξασκείσαι με παραδείγματα, γράφεις μικρά προγραμματάκια για να τα βλέπεις και στην πράξη και μετά συνεχίζεις παραπέρα. Μην περιμένεις να βρείς βιβλίο 100-200 σελίδες που να σου δίνει συνοπτικά το ζουμί για τα πάντα. :-p Δεν υπάρχει.
Επίσης μπορείς λογικά να δανειστείς το βιβλίο και απο την βιβλιοθήκη της σχολής. Παλιά τουλάχιστον το είχανε.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Post by PatrickFTW » Sat Oct 19, 2013 12:32 pm

alehunter wrote:
PatrickFTW wrote: Μπορείς να ζητήσεις και στο venus να στο δανείσουν μέχρι τον Φεβρουάριο , όλο και κάποιος θα μπορεί , μετά το παίρνεις απο ευδοξο . Αξίζει την δοκιμή
καλά ναι οκ το βρίσκω το βιβλίο ή και το δανείζομαι δεν ειναι εκει το θέμα όσο κυριως στο όγκο του ειναι λίγο τεράστιο για αυτό φοβάμαι ότι θα το πάρω και δεν θα το τελειώσω ποτέ...
Ξαναλέω,καλά όλα όσα προτείνεις αλλά είσαι σίγουρος ότι είναι κατάλληλο για κάποιον αρχάριο?
Το βιβλίο αρχίζει απο τα πολύ βασικά και όσο προχωράει εμβαθύνει δες εδώ να πάρεις μια ιδέα http://www.mgiurdas.gr/data/files.products/java.pdf
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Post by ja_the_invincible » Sat Oct 19, 2013 2:02 pm

Θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να αφήσεις το βιβλίο κατά μέρος.Διαφάνειες του μαθήματος και docs της oracle και δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.Τα βιβλία πάνω στον προγραμματισμό μένουν outdated , και κατά 90% δεν γράφουν τίποτα παραπάνω σε σχέση με τα tutorials του internet.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Post by PASCAL » Tue Oct 22, 2013 12:43 pm

alehunter
bit level
bit level
Posts: 7
Joined: Wed Dec 12, 2012 9:09 pm
Gender:

Re: Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Post by alehunter » Wed Oct 23, 2013 12:22 pm

το ελληνικο ποσες σελιδες ειναι?
θα παρω τελικα το βιβλιο που μου προτεινε ο PatrickFTW φαινεται αρκετα καλο και βατο


Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!! :smt006 :smt006 :smt006
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Post by PASCAL » Wed Oct 23, 2013 1:54 pm

Γύρω στις 700 σελίδες.
Και ο Deitel πολύ καλή επιλογή. Τα έχει όλα(σχεδόν).
alehunter
bit level
bit level
Posts: 7
Joined: Wed Dec 12, 2012 9:09 pm
Gender:

Re: Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Post by alehunter » Wed Oct 23, 2013 3:52 pm

PASCAL wrote:Γύρω στις 700 σελίδες.
Και ο Deitel πολύ καλή επιλογή. Τα έχει όλα(σχεδόν).
α ''κανονικο'' πληθος σελιδων
θα δω το μεγαλο(deitel) και αν δεν με καλυψει θα το εχω στα υπ οψην μου



Οπως και να εχει ευχαριστω πολυ ολους σας για τις απαντησεις σας!!! :)
eleni1990
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Sun Nov 03, 2013 2:11 pm
Academic status: 3rd year

Re: Βιβλίο JAVA για αρχάριο

Post by eleni1990 » Thu Mar 27, 2014 7:50 pm

Πολυ καλο βιβιλιο. Κατανοητο!
Post Reply

Return to “Βιβλία”