Το συναίσθημα είναι σκέψη

Εδώ μπαίνουν θέματα σχετικά με βιβλία.
Post Reply
RoumeliotisV
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Thu Oct 01, 2015 2:21 pm
Gender:

Το συναίσθημα είναι σκέψη

Post by RoumeliotisV » Thu Oct 01, 2015 2:23 pm

Φίλοι, φίλες, Είστε μάρτυρες της παρθενικής μου εμφάνισης στο διαδίκτυο. Ας συστηθούμε λοιπόν, είμαι ο Βασίλης Ρουμελιώτης. Έχω κάνει ένα κύκλο ζωής 60 ετών. Πρώην επιχειρηματίας, πρώην σχεδιαστής μεταλλικών επίπλων, πρώην διακοσμητής,πρώην κρατούμενος στις φυλακές Χαλκίδος και νυν συγγραφέας. Ελπίζω να μη σοκαριστήκατε. Tο ευκολότερο πράγμα στη χώρα μας είναι να μπλέξεις. Και επειδή αυτό για κάποιους από εσάς είναι αδιανόητο, επιδίωξα την επικοινωνία μαζί σας προκειμένου να αποφύγετε πιθανά μπλεξίματα. Και εμένα αυτή η επικοινωνία ίσως με βοηθήσει να εκφράσω όσα έχω βιώσει μέσα σε αυτό το ταξίδι των 60 χρόνων. Πράγματα για τα οποία δε μιλούσα μέχρι τώρα. Όχι γιατί φοβόμουν. Κανένας βλάκας δε φοβάται! Απλά πίστευα ότι δύσκολα θα γίνω πιστευτός... Όμως βλέποντας τα χρόνια να περνούν, τελικά φοβήθηκα ότι θα έρθει το πλήρωμα του χρόνου και δε θα έχω μοιραστεί τις εμπειρίες μου. Και αυτό θα είναι ό,τι χειρότερο, διότι οι εμπειρίες πρέπει να δίνονται απλόχερα και χωρίς ενδοιασμούς. Είναι υποχρέωση. Και εγώ φεύγοντας δε θέλω να αφήσω χρέη, θέλω να τους εξοφλήσω όλους. Όλους εκτός από την εφορία. Ξεκίνησα λοιπόν δειλά-δειλά να ανακαλώ και να αναπλάθω βιώματα, ασχολούμενος με τη συγγραφή του πρώτου μου βιβλίου. Ο τίτλος του είναι "ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΨΗ". Είχα αγωνία μέχρι να δω τα αποτελέσματα. Μου είπαν "Συνέχισε, είναι καλό". Νόμισα ότι μου το λένε από ευγένεια. Όταν όμως άκουσα τη γνώμη του αυστηρότερου κριτή, της κόρης μου, πείστηκα. Έχω παραδώσει ήδη το χειρόγραφο του δεύτερου βιβλίου μου και συνεχίζω στο τρίτο. Θα συνεχίσω λοιπόν να γράφω!


Περιγραφή:
Ο Κώστας Ράμμος είναι επιχειρηματίας στην κορύφωση της επαγγελματικής του σταδιοδρομίας. Είναι τέλη δεκαετίας του '90, με ό,τι σημαίνει αυτό για το προφίλ ενός επιχειρηματία. Το χρήμα κινείται, αλλά θέλει τον τρόπο του. Γυναίκες διαφόρων ρόλων, επιτήδειοι, στο φόντο οικογένεια. Επιλογές που γίνονται βιαστικά, γιατί ο χρόνος τρέχει και η σύνεση δεν προλαβαίνει... Ένας πρωταγωνιστής που κάνει τον απολογισμό του. Ποιες είναι οι αξίες που έχουν παραμείνει μέσα του μετά από αυτήν την πορεία; Τι έχει σημασία; Πρόκειται για ένα συγγραφικό alter ego με οδηγό τη φαντασία, ή για τον πραγματικό Βασίλη Ρουμελιώτη; Διαβάζοντας τα πρώτα κεφάλαια και το βιογραφικό σημείωμα του συγγραφέα, η αντιστοιχία γίνεται προφανής. Ανάλογα με τη διάθεση του αναγνώστη να διαγνώσει σε ποιο βαθμό είναι αυτοβιογραφικό και κάτα πόσο επεμβαίνει η φαντασία, η έπαρση, ή η σύνεση, το βιβλίο μπορεί να αποκτήσει διαφορετική δυναμική. Mε την κατάλληλη προσέγγιση και δεδομένων πλέον των τρεχουσών συγκυριών και εξελίξεων στον ελληνικό βίο, το σενάριο που εκτυλίσσεται θα μπορούσε να μεταφερθεί σε ένα "ρομαντικό" κινηματογραφικό καλτ.

Τιμή: 11 ευρώ
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Το συναίσθημα είναι σκέψη

Post by ala_mages » Thu Oct 01, 2015 3:31 pm

ΦΙΛΕ ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΙ ΜΠΡΑΒΩ ΣΟΥ! ΘΕΛΟ ΝΑ ΠΑΡΟ ΕΓΟ ΤΟ ΒΗΒΛΙΟ ΣΟΥ! ΠΟΥ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΒΡΟ?
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
RoumeliotisV
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Thu Oct 01, 2015 2:21 pm
Gender:

Re: Το συναίσθημα είναι σκέψη

Post by RoumeliotisV » Fri Oct 02, 2015 11:22 am

ala_mages σε ευχαριστώ, να'σαι καλά. Στείλε μου τα στοιχεία σου στο roumeliotisvasilis.book@gmail.com και θα στο στείλω εγώ άμεσα.
RoumeliotisV
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Thu Oct 01, 2015 2:21 pm
Gender:

Re: Το συναίσθημα είναι σκέψη

Post by RoumeliotisV » Mon Oct 05, 2015 9:16 am

ala_mages wrote:ΦΙΛΕ ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΙ ΜΠΡΑΒΩ ΣΟΥ! ΘΕΛΟ ΝΑ ΠΑΡΟ ΕΓΟ ΤΟ ΒΗΒΛΙΟ ΣΟΥ! ΠΟΥ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΒΡΟ?


ala_mages σε ευχαριστώ, να'σαι καλά. Στείλε μου τα στοιχεία σου στο roumeliotisvasilis.book@gmail.com και θα στο στείλω εγώ άμεσα.
RoumeliotisV
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Thu Oct 01, 2015 2:21 pm
Gender:

Re: Το συναίσθημα είναι σκέψη

Post by RoumeliotisV » Thu Oct 22, 2015 12:50 pm

ΤΟ ΤΕΛΟΣ

Η πόρτα της φυλακής είχε ανοίξει.Κοίταξα πίσω μου την πόρτα που έκλεινε."Θεέ μου θα την ξαναπεράσω;". Αισθάνθηκα πως όχι.Νομίζω πως εδώ τελείωναν όλα, ήμουν βέβαιος, το τέλος μου είχε φτάσει. Ενα τέλος που δεν το ήθελα. Δεν το είχα φανταστεί. Φορτώθηκα τα πράγματά μου και πήρα το δρόμο για τον θάλαμο τρία.Καθώς ένα δάκρυ κυλούσε, δεν το σκούπισα, το άφησα να τρέξει ελεύθερο και νομίζω ότι μου είπε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Post Reply

Return to “Βιβλία”