Crossfit

Οτιδήποτε έχει σχέση ή θα ήθελε να έχει σχέση με αθλητικά και τον αθλητισμό γενικότερα.
Post Reply
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Crossfit

Post by Shocker » Thu Apr 25, 2013 12:23 pm

Hi ! Αναρωτιόμουν πόσοι από εσάς γνωρίζουν / ασχολούνται με το Crossfit :-)


Link

λίγα λόγια
Ας ξεκινήσουμε με δύο παραδείγματα. Από τη μία, ο μαραθωνοδρόμος. Απίστευτη αντοχή, ελάχιστη δύναμη, ισχνό σώμα. Από την άλλη, ένας body-builder. Τεράστια δύναμη, ανύπαρκτη αντοχή, υπερβολικό σώμα.
Ποια είναι λοιπόν η χρυσή τομή;
Υπάρχουν 10 διαφορετικοί παράγοντες που απαρτίζουν την έννοια του fitness.
Είναι η δύναμη, η αντοχή (καρδιοαναπνευστική), η αντοχή στη δύναμη, η ισχύς, η ταχύτητα, η ευλυγισία, η ευκινησία, ο συντονισμός, η ισορροπία και η ακρίβεια. Υστερείς σε κάποιο; Χάνεται η ισορροπία.
Προφανώς, μέσα από την τυπική (και βαρετή) γυμναστηριακή προπόνηση, όπου κάθεσαι σε ένα όργανο και σπρώχνεις ή τραβάς προς μία κατεύθυνση, κάνοντας κάθε φορά το ίδιο πρόγραμμα, δεν μπορείς παρά να δώσεις ένα ελάχιστο ερέθισμα στο σώμα σου, σε σχέση με τις ανάγκες και τις δυνατότητές του.
Στο CrossFit, στοχεύουμε στην αρμονική ανάπτυξη και των 10 δεξιοτήτων.

Στην προπόνησή μας συνδυάζουμε λειτουργικές κινήσεις, σε διαρκώς μεταβαλλόμενα προγράμματα υψηλής έντασης.

Οι λειτουργικές κινήσεις είναι πολυαρθρικές και γυμνάζουν ταυτόχρονα ολόκληρο το σώμα, εκτοξεύοντας το μεταβολισμό και την ορμονική ανταπόκριση.
Τα διαρκώς μεταβαλλόμενα προγράμματα δίνουν ένα διαρκές ερέθισμα στο σώμα, μην επιτρέποντάς του να προσαρμοστεί (δηλαδή να βαρεθεί). Αυτό μεταφράζεται σε διαρκή βελτίωση και αμείωτη όρεξη για προπόνηση. Ποτέ δεν θα κάνεις δύο φορές το ίδιο πρόγραμμα!
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Crossfit

Post by MpoMp » Thu Apr 25, 2013 12:35 pm

Looks good! Υπάρχει κάποια σχετική οργάνωση στην Ελλάδα?

Επίσης, επειδή ασχολούμαι, με έναν καλό δάσκαλο κάνεις περίπου τον ίδιο κύκλο ασκήσεων στο kick-boxing. :-)
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
X-ray
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 854
Joined: Tue Aug 29, 2006 2:09 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Contact:

Re: Crossfit

Post by X-ray » Thu Apr 25, 2013 1:05 pm

Δεν ξέρω αν υπάρχει οργάνωση αλλά ξέρω ότι κάνουν crossfit σε ένα γυμναστήριο κάτω από Πύργο Αθηνών. Palestra λέγεται. www.palestractive.com/
shrinked image
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Crossfit

Post by enum21 » Thu Apr 25, 2013 1:52 pm

Reebok crossfit is the answer ;)

http://www.rcaprimal.gr/

Και από όσο ξέρω διοργανώνονται και πρωταθλήματα σε πολλές χώρες.
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Crossfit

Post by Shocker » Thu Apr 25, 2013 3:02 pm

enum21 wrote:Reebok crossfit is the answer ;)

http://www.rcaprimal.gr/

Και από όσο ξέρω διοργανώνονται και πρωταθλήματα σε πολλές χώρες.

Ασχολείσαι ή απλά το γνωρίζεις; :)

http://www.fitnessartcrossfit.com/

Για όσους μένουν στα βόρεια προάστεια.Το πρώτο επίσημα αναγνωρισμένο crossfit box . Αισίως κλείνω 3 μήνες την αλλη βδομάδα,και πραγματικά μπορώ να πω ότι είμαι απίστευτα ευχαριστημένος από τα πάντα ! Ανθρώπους,περιβάλλον,workout,διαγωνισμοί,ομαδικό πνεύμα και κυρίως απο τα αποτελέσματα που βλέπω στον εαυτό μου(και στους άλλους).Νομίζω πως όλα τα crossfit γυμναστήρια,προσφέρουν μερικές δοκιμαστικές προπονήσεις ,για όσους ενδιαφέρονται.

Απλά σας το προτίνω ! Θα σας πείσει :smt023
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Crossfit

Post by enum21 » Thu Apr 25, 2013 7:50 pm

Shocker wrote:
enum21 wrote:Reebok crossfit is the answer ;)

http://www.rcaprimal.gr/

Και από όσο ξέρω διοργανώνονται και πρωταθλήματα σε πολλές χώρες.

Ασχολείσαι ή απλά το γνωρίζεις; :)
Το γνωρίζω γιατί ασχολείται αρκετά ένας φίλος μου και το ψήνω να γραφτώ κι εγώ, γιατί σε μια προπόνησή του που πήγα είδα ότι κάνουν πολύ ενδιαφέρουσες ασκήσεις (αν και ορισμένες είναι δύσκολες) και γενικά το ομαδικό κλίμα μου άρεσε πολύ. :-)
Irozn
bit level
bit level
Posts: 6
Joined: Wed Oct 11, 2017 2:21 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Crossfit

Post by Irozn » Wed Oct 11, 2017 2:34 pm

Βλεπω οτι το θεμα ειναι παλιο αλλα πλεον crossfit μπορεις να βρεις σε πολλα γυμναστηρια!!!!Κλεινω και εγω 4 μηνες σε λιγες μερες και εχω να πω μονο τα καλυτερα!!
User avatar
tzimis
bit level
bit level
Posts: 11
Joined: Wed Mar 20, 2019 7:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Crossfit

Post by tzimis » Tue Apr 09, 2019 9:50 am

Μιας και είδα το θεματάκι, και ας είναι παλιό, μήπως κανείς ασχολήθηκε τελικά; Το σκέφτομαι σοβαρά να γραφτώ αλλά δεν έχω κάποιον γνωστό που να κάνει και επειδή ασχολούμαι με πολλά φοβάμαι μην είναι απλά χάσιμο χρόνου. Τα φώτα σας
Post Reply

Return to “Αθλητισμός”