Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Οτιδήποτε έχει σχέση ή θα ήθελε να έχει σχέση με αθλητικά και τον αθλητισμό γενικότερα.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Post by chriskin » Sun Jan 03, 2010 5:07 am

πως γινεται να αναπνευει λιγοτερο καυσαεριο απο εναν οδηγο αυτοκινητου αφου στην εποχη μας χειμωνα καλοκαιρι τα αυτοκινητα ειναι συνηθως κλειστα και ο αερας καθαριζεται πριν μπει απο τον εξαερισμο/κλιματισμο ;
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Post by *estrngd » Sun Jan 03, 2010 7:26 pm

chriskin wrote:πως γινεται να αναπνευει λιγοτερο καυσαεριο απο εναν οδηγο αυτοκινητου αφου στην εποχη μας χειμωνα καλοκαιρι τα αυτοκινητα ειναι συνηθως κλειστα και ο αερας καθαριζεται πριν μπει απο τον εξαερισμο/κλιματισμο ;
Chriskin, καταρχάς αυτό που είπα είναι ένα μείγμα ποδηλατικού "ίστρου" και αλήθειας. Με λίγο ψάξιμο στο web ίσως βρεθούν κάποιες σχετικές πληροφορίες. Αλλά σίγουρα δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά για την 100% αληθεια αυτής της πρότασης, αν και για τα υπόλοιπα που είπα είμαι πολύ σίγουρος.

Πρώτα από όλα, δεν λαμβάνω υπόψην ότι χρησιμοποιείται σίγουρα aircondition από όλους. Και δεν ξέρω αν αυτό καθαρίζει τον αέρα. Και δεν ξέρω αν τον καθαρίζει, αν πρέπει και να γίνεται αλλαγή φίλτρων. Και παραβλέπω το γεγονός ότι έτσι απλά κλείνεσαι στον τενεκέ σου (όχι τον δικό σου προσωπικά) και επιβαρύνεις παραπάνω την κατάσταση, βρισκόμενος στον "κόσμο" σου, που όλο και μικραίνει.

Χωρίς aircondition λοιπόν: Υπάρχει ένα φαινόμενο της αναστροφής των καυσαερίων βάση του οποίου ο οδηγός σταματώντας, εισπνέει τα δικά του καυσαέρια, τα οποία μπουκάρουν από τα παράθυρα. Εκεί αυτά εγκλωβίζονται.

Καυσαέρια επίσης σίγουρα θα δεχτεί από τους μπροστά, στην κίνηση, στην ουρά. Εκεί που φουλαριστός ο ποδηλάτης θα προσπερνά, βγαίνοντας μπροστά, στον ανοιχτό κάποια στιγμή δρόμο, χωρίς καυσαέρια. Βασικά κάνω μια απλή σκέψη, προς συζήτηση.

Σε κίνηση, προσπερνάς τα αυτοκίνητα και γλιτώνεις το καυσαέριο. Σε ανοιχτό δρόμο, αυτά τρέχουν γρηγορότερα και πάλι δεν έχεις καυσαέριο. Έχει να κάνει με την διαφορά ταχύτητας. Αν εσύ εξασκηθείς αρκετά, ίσως προσπερνάς περισσότερα αυτοκίνητα σε χαμηλές ταχύτητές τους.

Image, πηγή;.

Νομίζω ότι η Αθήνα τα μεσημέρια, με νηνεμία, είναι μια μικρή κόλαση από θέμα καυσαερίων, αλλά πριν και μετά είναι καλύτερα τα πράγματα.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Post by chriskin » Sun Jan 03, 2010 11:13 pm

ναι καταλαβα τι εννοεις , για πλακα το ειπα
προφανως εννοει την περιπτωση που και ο οδηγος και ο ποδηλατης ερχονται σε επαφη με τα καυσαερια

πως αντεχετε ομως να κανετε ποδηλατο σε μερος με αυτοκινητα;
οκ ωραια η αθληση αλλα δεν ειναι εκνευριστικο;
αν και δεν μιλαω απο πειρα γιατι δεν ειμαι ποδηλατης (της φασης : δεν εχω καν ποδηλατο)
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Post by cypher » Sun Jan 03, 2010 11:46 pm

chriskin wrote: πως αντεχετε ομως να κανετε ποδηλατο σε μερος με αυτοκινητα;
οκ ωραια η αθληση αλλα δεν ειναι εκνευριστικο;
αν και δεν μιλαω απο πειρα γιατι δεν ειμαι ποδηλατης (της φασης : δεν εχω καν ποδηλατο)
Δεν νιωθεις σε τετοια ενταση τα καυσαερια. Εκτος αν ειμαι μονο εγω. Αλλα και παλι υπαρχουν και κατι ωραιες μασκες που προσαρμοζονται στα κρανη και αλλαζεις ανετα τα φιλτρα που εχουν μεσα. Σε ποδηλαταδικα λογικα θα τις πουλανε.
ImageImageImageImageImageImageImage
Μαίρη
Posts: 0
Joined: Tue Dec 29, 2009 9:55 pm

Re: Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Post by Μαίρη » Sat Jan 09, 2010 7:14 pm

Πιστεύω οτι όντως ισχύει η μελέτη- ή έστω με συμφέρει, να ισχύει!-
Η αλήθεια είναι οτι μετρημένες είναι οι φορές που νοιώθεις το καυσαέριο κατάμουτρα, για αυτό και κοιτάς
να αποφεύγεις ταξι, νταλίκες κτλ, περιμένεις λίγο στην άκρη να φύγουν ή πας πιο αργά, ή αν σε παίρνει προσπερνας ακόμα καλύτερα.

Η ποδηλασία στην Αθήνα δεν είναι διασκέδαση... γίνεται όμως όταν βλέπεις οτι προσπερνάς ουρές αυτοκινήτων και φτάνεις στη δουλειά σου ακόμα και 30΄ πιο νωρίς διανύοντας την ίδια απόσταση.


http://www.mountainrunning.gr/
User avatar
philimonas
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 314
Joined: Thu Jul 19, 2007 1:19 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Post by philimonas » Sat Jan 09, 2010 7:56 pm

Μαίρη wrote: Η ποδηλασία στην Αθήνα δεν είναι διασκέδαση... γίνεται όμως όταν βλέπεις οτι προσπερνάς ουρές αυτοκινήτων και φτάνεις στη δουλειά σου ακόμα και 30΄ πιο νωρίς διανύοντας την ίδια απόσταση.
Έεετσι!
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Post by dexter » Sun Jan 10, 2010 4:35 pm

η καλή περίπτωση για ποδήλατο στο κέντρο της αθήνας είναι όταν έχει πορεία που κλείνουν 100 δρόμοι προληπτικά για αρκετές ώρες..
και στους γύρω είτε δεν έχει κίνηση είτε τα αυτοκίνητα πάνε σημειωτόν..
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Post by ultimate_aektzis » Sun Jan 10, 2010 7:52 pm

Δεκαπενταγουστο ειναι η καλυτερη εποχη. :)
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Re:

Post by PaP » Tue Jan 19, 2010 10:53 am

lumenintervalum wrote:υπάρχει και add-on για ποδήλατο??:P
http://en.pedalbrain.com/
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Re: Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Post by PaP » Tue Jan 19, 2010 10:55 am

Aitoulas wrote:
*estrngd wrote:ποδήλατο + Αθήνα != ανέκδοτο.
Μακάρι να ίσχυε αυτό :eek:
Πρώτα-πρώτα οι περισσότεροι δρόμοι είναι πολυσύχναστοι, το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να συνυπάρχεις με αυτοκίνητα, κάτι που είναι πολύ επικίνδυνο. Έπειτα η ταχύτητα σου είναι πολύ αργή σχετικά με τα αυτοκίνητα, οπότε θα ακούς κόρνες και καντήλια όλη την ώρα. Ακόμα κι αν προσπαθείς να βρίσκεσαι όσο το δυνατόν πιο δεξιά, πρέπει να προσέχεις συνεχώς μην πάρεις σβάρνα κανα καθρέπτη αμαξιού ή να κάνεις συνεχώς προσπεράσεις από κάδους που είναι πιο μέσα στο δρόμο και σταθευμένα αμάξια με alarm. Εναλλακτικά, αν επιλέξεις να κινείσαι στα πεζοδρόμια, καλή τύχη στο να βρεις φαρδιά πεζοδρόμια και άδεια από ανθρώπους, καθώς και περάσματα ανάμεσα σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα.

Θεωρητικά ποδήλατο στην Αθήνα ( κι όταν λέμε Αθήνα δεν περιλαμβάνονται οι γύρω δήμοι ) είναι εφικτό, αλλά πρακτικώς είναι μια περιπέτεια και μια ταλαιπωρία που δεν αξίζει, τουλάχιστον για μένα.
Οι ποδηλάτες έχουμε γίνει πολλοί! Δείτε ποδηλατοπορείες κλπ! Πάντα υπάρχει η λύση του παράδρομου αλλά φυσικά δε θα πας Κέντρο Μαρούσι από Κηφισίας στη δουλειά (γίνεται μεν αλλα δε το συνιστώ, πρέπει να είσαι δυνατός και έμπειρος ποδηλάτης)
Post Reply

Return to “Αθλητισμός”