Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Οτιδήποτε έχει σχέση ή θα ήθελε να έχει σχέση με αθλητικά και τον αθλητισμό γενικότερα.
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Post by jimmyD » Mon Feb 12, 2007 12:39 am

Για αρχή θα ήθελα να ρωτήσω πόσοι από εδώ συνηθίζεται να τρέχετε είτε σε γήπεδα είτε σε διάδρομο είτε γενικότερα outdoors. Όντας όμως και πληροφορικάριοι θα το ανακατέψουμε λιγο το πράμα. Αν και το έιχα ξανακούσει πρόσφατα το έψαξα λίγο και έμεινα εντυπωσιασμένος. Αναφέρομαι στη συνεργασία της Nike με την Apple και τη δημιουργία παπουτσιών που συνδέονται με το ipod. Το πράγμα παρέχει δυνατότητες μέτρησης της απόσταση ταχύτητας ρυθμού και κάψιμο θερμίδων αλλά δε σταματά εκεί. Γενικότερα έχει δημιουργθεί μια κοινότητα όπου τα αποτελέσματα της εξάσκησης κάθε αθλούμενου-geek (αντιφατικοί όροι lol ) και από εκεί και μετά υπάρχουν rankings διαγωνισμοί και διάφορα άλλα. Επίσης από το itunes διατίθενται playlists κατάλληλες για αύξηση της ταχύτητας ή της αντοχής δημιουργημένες από προπονητές. Αν και η εξίσωση της προσωπικής άθλησης με προιόν δεν μου αρέσει η ιδέα αυτή με βρίσκει σύμφωνο καθώς με την κοινότητα δημιουργεί κίνητρα να τρέχεις πράγμα που μόνος σου είναι δύσκολο να κάνεις.

και το σχετικό Link
Nike+
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Mon Feb 12, 2007 7:12 am

Μμμμ... λέτε αυτό να έχουν στο μυαλό τους οι καθηγητές μας και μας τρέχουν??? (Για το καλό μας το κάνουν... -και εδώ μπαίνει το γνωστό άσμα)
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Mon Feb 12, 2007 2:45 pm

Σκέτο τρέξιμο δεν κάνω αλλά τρέχω κάνοντας άλλα αθλήματα. Παλιότερα μπάσκετ, και τον τελευταίο 1,5 χρόνο ποδόσφαιρο 5x5.
Πολύ θα μου άρεσε η ιδέα να έχω παπούτσια που θα μου μετράνε πόσα χιλιόμετρα κάνω και πόσες θερμίδες καίω. :-)
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Mon Feb 12, 2007 5:41 pm

υπάρχει και add-on για ποδήλατο??:P
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Mon Feb 12, 2007 5:49 pm

χμ ... θα ήταν καλή πατέντα. Με ένα γυροσκόπιο θα γινόταν δουλειά :-D
theo_
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 488
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:00 am
Location: a world without time

Post by theo_ » Mon Feb 12, 2007 11:12 pm

lumenintervalum wrote:υπάρχει και add-on για ποδήλατο??:P
lllooollll :)

εγώ πάντως προβλέπω να γουστάρω με το ipod πουθενά αραχτός.. :-D :)
People are never more insecure than when they become obsessed with their fears at the expense of their dreams
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Tue Feb 13, 2007 12:11 am

Γενικά εμείς οι πληροφορικάριοι θέλουμε γυμναστικούλα γιατί συνήθως είμαστε πλαδαροί με γυαλιά!
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Post by Serendipity » Tue Feb 13, 2007 12:22 am

ναι αλλα εχουμε τα πιο γυμνασμενα δαχτυλα!!!! :-D
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
sudtuwup
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 707
Joined: Fri May 14, 2004 6:46 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Xavier Institute for Higher Learning

Post by sudtuwup » Tue Feb 13, 2007 12:38 am

Τωρα αυτο δεν ειναι και πολυ καλο.
Image
User avatar
Filia
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 658
Joined: Sun May 07, 2006 10:57 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Filia » Tue Feb 13, 2007 1:07 am

Και 'γω που νόμιζα ότι θα λέγατε τίποτα για τον Πανελλήνιο..! :-p
Γενικά δεν μου αρέσει καθόλου να μπλέκεις τα διάφορα αντικείμενα...Λες και ο μοναδικός λόγος που δεν τρέχουμε, είναι ότι δεν έχουμε κάτι να μας μετράει τις θερμίδες!!!
Για φανταστείτε να κάνει πως βρέχει κ πατήσει το super-παπούτσι λάσπη....

Ζήτω τα κανονικά παπούτσια!!! :lol:
User avatar
cactus
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 959
Joined: Tue Apr 25, 2006 7:14 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by cactus » Tue Feb 13, 2007 2:52 am

Βαρετό μου ακούγεται...χωρίς νόημα :-p
όταν τρέχω δεν θέλω καμία ένδειξη στα παπούτσια μου ή σε κάποια db :twisted: τρέχω όσο θέλω όταν θέλω
laikedelic !
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Tue Feb 13, 2007 10:05 am

Γενικά εμείς οι πληροφορικάριοι θέλουμε γυμναστικούλα γιατί συνήθως είμαστε πλαδαροί με γυαλιά!
Αν ξέρεις κάποιο κόλπο να μειώσω τη στραβομάρα με γυμναστική, μοιράσου το μαζί μας ;)

:-D
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Tue Feb 13, 2007 1:50 pm

The Punisher wrote:
Γενικά εμείς οι πληροφορικάριοι θέλουμε γυμναστικούλα γιατί συνήθως είμαστε πλαδαροί με γυαλιά!
Αν ξέρεις κάποιο κόλπο να μειώσω τη στραβομάρα με γυμναστική, μοιράσου το μαζί μας ;)

:-D
Δυστυχώς δεν υπάρχει απλώς είναι 2 χαρακτηριστικά του μέσου πληροφορικάριου. Πάντως η γυμναστική κάνει καλό σε πολλά πράγματα, τουλάχιστον θα σε κρατήσει μακριά από οθόνη όσο διαρκεί.

Πάντως αυτό με το παπουτσάκι ψιλομάπα μου φαίνεται! Παίρνεις το mp3player, βάζεις τα αγαπημένα σου τραγούδια και βουρ στο γυμναστήριο. Το καλύτερο απ'όλα είναι να πηγαίνεις με παρέα, περνάει η ώρα χωρίς να κουραστείς και να πλήξεις. Άντε να δω πότε θα το αποφασίσω και 'γω!
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Tue Feb 13, 2007 2:00 pm

xrokos wrote: Το καλύτερο απ'όλα είναι να πηγαίνεις με παρέα, περνάει η ώρα χωρίς να κουραστείς και να πλήξεις. Άντε να δω πότε θα το αποφασίσω και 'γω!
Εν μέρει συμφωνώ αλλά αν πας στο γυμναστήριο και δεν κουραστείς κάτι έκανες λάθος. Όπως πχ καθόσουν στο bar με την παρέα και πιάσατε συζήτηση με κάποια όμορφη γυμνάστρια ή αθλούμενη. Βέβαια αυτό δεν είναι απόλυτα λάθος (μη σου πω ολόσωστο τώρα που το σκέφτομαι).Από την άλλη το τρεξιματάκι είναι ο πιο προσιτός ολόκληρωμένος τρόπος γυμναστικής. Απλά έχει κάποιο πρόβλημα στα κίνητρα. Πχ στο γυμναστήριο έχεις πληρώσει οπότε θα πας ( ναι ξέρω κι εγώ άπειρα άτομα που πλήρωσαν και δεν πήγαν αλλά μη μου το χαλάσετε τώρα καλά το πάω... :) ) Στο τρέξιμο έρχονται πολύ πιο έυκολα οι δικαιολογίες :-D
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Wed Feb 14, 2007 1:13 am

Κανονικά εγώ δεν θα έπρεπε να γράφω στο thread αυτό :-D , αλλά τέλοσπάντων...
Σαν computer-freak-φοιτητή πληρ/κης κλπ. με συναρπάζει αυτή η τεχνολογία ("ακαδημαϊκό" ενδιαφέρον :)) .
Ως τελικός χρήστης μάλλον αδιάφορο και περιττό το βρίσκω,
...και σαν Ηλία με βάζει σε σκέψεις για το μέλλον-πού πηγαίνουμε; Θα μπορώ να κάνω κάτι χωρίς να το γνωρίζει κάποιος άλλος;
Ή μήπως, από την άλλη, αυτές οι ερωτήσεις εμπίπτουν στα όρια της τρομοϋστερίας; ;)
Αυτά εν ολίγοις-πάντως, την όρεξη για τη γυμναστική δεν μου την άνοιξε :-D (δυστυχώς...) !

Όσο για τη γυμναστική αυτή καθ'εαυτή...
...και όταν κάποιος μου λέει "καλά είμαι μωρέ, τρέχω συνεχώς" τί εννοεί, βρε παιδιά; :-k :-D
Σοβαρά τώρα, υπάρχει καλύτερο κίνητρο από την φροντίδα του σώματος και της υγείας γενικά;
Ένας φίλος μου πάει γυμναστήριο, και ένας άλλος τρέχει, σε καθημερινή βάση (ο δεύτερος όμως πάει ΤΕΦΑΑ οπότε δεν ξέρω αν μετράει).
Αν θές και άλλο κίνητρο, μπορείς να κανονίσεις να τρέχεις με κάποιο φίλο σου ;)

Το τρέξιμο προσωπικά θα το προτιμούσα από το γυμναστήριο-είναι έμμετρο και είναι και δωρεάν ;) Ειδικά εαν μπορείς να το κάνεις σε μία όμορφη περιοχή, τριπλό το όφελος!

Πάντως μπράβο σου jimmy που είσαι συνεπής στο γυμναστήριο!

Υ.Γ.1. Και εμένα μου τη δίνουν τα προϊόντα τύπου "καφετιέρα που συνδέεται στο χρηματιστήριο ώστε να βλέπεις τις μετοχές καθώς βάζεις τον καφέ σου".Θέλω να πω, οι καφετιέρες φτιάχτηκαν για να πίνεις καφέ, και τα παπούτσια για να τρέχεις!
Όλα τα άσχετα features μάλλον έχουν νόημα μόνο για τις επιχειρήσεις, χωρίς να θεωρώ φυσικά οτί οι νέες τάσεις δεν έχουν και τα θετικά τους, αλοίμονο...

Υ.Γ.2.Ναι, οι παρέες και γενικά η επαφή είναι must!
Παρέα και πάλι παρέα...
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Wed Feb 14, 2007 1:55 pm

Αυτό με την παρέα και το γυμναστήριο εμένα μου έκανε καλό για αυτό το λέω. Περνούσαν δύο ώρες χωρίς να το καταλάβω και το διασκέδαζα κιόλας. Ενώ μόνος έπληττα πάρα πολύ ειδικά πάνω στο διάδρομο.
Το τρέξιμο είναι το καλύτερο, στο γυμναστήριο μπορεί βέβαια να γυμνάζεις πιο καλά όλους τους μύες αλλά στο τρέξιμο βρίσκεσαι έξω που είναι ένα συν.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
Μαίρη
Posts: 0
Joined: Tue Dec 29, 2009 9:55 pm

Re: Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Post by Μαίρη » Tue Dec 29, 2009 10:04 pm

Χρόνια πολλά σε όλους!
Σε όποιον αρέσει το να βρίσκεται και να αθλείται στη φύση,
το http://www.mountainrunning.gr/
μπορεί να βοηθήσει. Νομίζω πως αν κάποιος το ξεκινήσει
απλά δεν θα θέλει να ξαναπάει στα γυμναστήρια!

---------------------------------

Επειδή προσωπικά είμαι λάτρεις του outdoors, προτίνω διαδρομέσ στο βουνό
και συναντήσεις όπως έκαναν αυτοί οι πορωμένοι:http://www.mountainrunning.gr
:smt023
Last edited by cypher on Wed Dec 30, 2009 12:48 pm, edited 1 time in total.
Reason: double post
User avatar
KATW_TWN_13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 245
Joined: Mon Jul 23, 2007 1:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Post by KATW_TWN_13 » Thu Dec 31, 2009 3:13 am

Πάρκο Α.Τρίτσης, πίσω από τα Ster Cinemas, στην λεωφόρο Δημοκρατίας...
User avatar
Aitoulas
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 265
Joined: Sun Feb 08, 2009 5:45 pm

Re: Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Post by Aitoulas » Thu Dec 31, 2009 12:24 pm

Aντί για τρέξιμο, προτιμώ κάτι πιο απλό.
Περπατάω όπου μπορώ!
Μπορεί να μην γυμνάζει όσο το τρέξιμο, αλλά βοηθάει σε όλα τα άλλα.
Δυναμώνει καρδιά και πνεύμονες χωρίς να κουράζεσαι. Βοηθάει σε αντοχή, χωρίς καν να ιδρώσεις. Μπορείς να περπατήσεις οπουδήποτε και όποτε θελήσεις, χωρίς σπορτέξ, φόρμες κτλ. Συνδυάζεται με άλλες δραστηριότητες ( π.χ. περπατάω μισή ώρα για να πάω σχολή κι άλλη μισή για να γυρίσω, καθημερινά ).
Στην αρχή είναι πολύ βαρετό και φαίνεται να μην έχει αποτελέσματα. Αλλά αν περπατάτε καθημερινά για κανα μισάωρο τουλάχιστον και το συνδυάζετε με άλλα πράματα, τότε θα δείτε αποτελέσματα.

Αυτά για κάποιον που δε θέλει (ή βαριέται) να τρέχει. Αν θέλετε κάτι που να σας γυμάζει κιόλας και να είναι πιο δραστικό, φυσικά προτιμήστε το τρέξιμο. Το περπάτημα είναι περισσότερο για να κρατιέσαι "fit".
Βέβαια, αν μπορούσα να κάνω ποδήλατο στην Αθήνα, θα το προτιμούσα από το περπάτημα, αλλά όπως ξέρετε ποδήλατο+Αθήνα=ανέκδοτο.
September 28, daylight. The monsters have overtaken the city. Somehow, I am still alive...
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Post by *estrngd » Fri Jan 01, 2010 6:24 am

ποδήλατο+Αθήνα!=ανέκδοτο.

Tο περπάτημα έχει πολύ μικρές αεροβικές απαιτήσεις όταν λες ότι το κάνεις μόνο για μισή ώρα, ιδίως σε ένα άτομο νεαρής ηλικίας. Οπότε πολύ μικρό αποτέλεσμα στο fitness.

Αντίθετα, το τρέξιμο είναι η νούμερο 1 αεροβικώς άσκηση, και έχει πολύ καλές επιπτώσεις σε πάρα πολλά επίπεδα της υγείας. Ακολουθεί το κολύμπι και έπειτα αν δεν κάνω λάθος το ποδήλατο.

Στην συνέχεια έρχονται ποδόσφαιρο, μπάσκετ κλπ. Εντελώς καμία σχέση για την αερόβια άσκηση τα βαράκια, η σουηδική κλπ.

Φυσικά, είναι πολύ προτιμότερο να πηγαίνεις περπατώντας από το να σκουριάζεις μπαίνοντας στο αυτοκίνητο, ή στα λεωφορεία και τα τραίνα. Επιπλέον είναι προτιμότερο για το - εκάστοτε - περιβάλλον.

Όμως, γενική αρχή είναι, το να διανύεις όσο περισσότερη απόσταση γίνεται, σε όσο λιγότερο χρόνο γίνεται, και αυτό με τα πόδια σου. Αν αυτό γίνεται τρέχοντας, τρέχοντας. Αν κάποιες στιγμές υπάρχει κούραση (και δυστυχώς στην Αθήνα φανάρια, αυτοκίνητα/μηχανάκια σε δρόμους-πεζοδρόμια-πάρκα-πλατείες), περπατώντας.
User avatar
Aitoulas
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 265
Joined: Sun Feb 08, 2009 5:45 pm

Re: Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Post by Aitoulas » Sat Jan 02, 2010 1:57 am

*estrngd wrote:ποδήλατο + Αθήνα != ανέκδοτο.
Μακάρι να ίσχυε αυτό :eek:
Πρώτα-πρώτα οι περισσότεροι δρόμοι είναι πολυσύχναστοι, το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να συνυπάρχεις με αυτοκίνητα, κάτι που είναι πολύ επικίνδυνο. Έπειτα η ταχύτητα σου είναι πολύ αργή σχετικά με τα αυτοκίνητα, οπότε θα ακούς κόρνες και καντήλια όλη την ώρα. Ακόμα κι αν προσπαθείς να βρίσκεσαι όσο το δυνατόν πιο δεξιά, πρέπει να προσέχεις συνεχώς μην πάρεις σβάρνα κανα καθρέπτη αμαξιού ή να κάνεις συνεχώς προσπεράσεις από κάδους που είναι πιο μέσα στο δρόμο και σταθευμένα αμάξια με alarm. Εναλλακτικά, αν επιλέξεις να κινείσαι στα πεζοδρόμια, καλή τύχη στο να βρεις φαρδιά πεζοδρόμια και άδεια από ανθρώπους, καθώς και περάσματα ανάμεσα σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα.

Θεωρητικά ποδήλατο στην Αθήνα ( κι όταν λέμε Αθήνα δεν περιλαμβάνονται οι γύρω δήμοι ) είναι εφικτό, αλλά πρακτικώς είναι μια περιπέτεια και μια ταλαιπωρία που δεν αξίζει, τουλάχιστον για μένα.
September 28, daylight. The monsters have overtaken the city. Somehow, I am still alive...
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Τρέξιμο για πληροφορικάριους

Post by *estrngd » Sat Jan 02, 2010 2:36 am

Aitoulas wrote:
*estrngd wrote:ποδήλατο + Αθήνα != ανέκδοτο.
Μακάρι να ίσχυε αυτό :eek:
Πρώτα-πρώτα οι περισσότεροι δρόμοι είναι πολυσύχναστοι, το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να συνυπάρχεις με αυτοκίνητα, κάτι που είναι πολύ επικίνδυνο. Έπειτα η ταχύτητα σου είναι πολύ αργή σχετικά με τα αυτοκίνητα, οπότε θα ακούς κόρνες και καντήλια όλη την ώρα. Ακόμα κι αν προσπαθείς να βρίσκεσαι όσο το δυνατόν πιο δεξιά, πρέπει να προσέχεις συνεχώς μην πάρεις σβάρνα κανα καθρέπτη αμαξιού ή να κάνεις συνεχώς προσπεράσεις από κάδους που είναι πιο μέσα στο δρόμο και σταθευμένα αμάξια με alarm. Εναλλακτικά, αν επιλέξεις να κινείσαι στα πεζοδρόμια, καλή τύχη στο να βρεις φαρδιά πεζοδρόμια και άδεια από ανθρώπους, καθώς και περάσματα ανάμεσα σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα.

Θεωρητικά ποδήλατο στην Αθήνα ( κι όταν λέμε Αθήνα δεν περιλαμβάνονται οι γύρω δήμοι ) είναι εφικτό, αλλά πρακτικώς είναι μια περιπέτεια και μια ταλαιπωρία που δεν αξίζει, τουλάχιστον για μένα.
Η επικινδυνότητα, κατά την άποψή μου, έχει να κάνει κατά 99% με την δική σου συμπεριφορά στον δρόμο με τα πολλά αυτοκίνητα. Φυσικά αν φέρεσαι σαν κάφρος, θα ακούς καντήλια. Το κλειδί είναι ο αλληλοσεβασμός, που ξεκινάει πρώτα από όλα από σένα. Έπειτα, η μέση ταχύτητα στην πόλη, και δη στην Αθήνα είναι περίπου 20km/h το οποίο άνετα πιάνει ένα ποδήλατο. Δεν είναι λίγες οι φορές, που αν ένας ποδηλάτης βρεθεί σε κίνηση απλά αφήνει πίσω του ουρές. Εδώ φυσικά μπαίνει και πάλι το ζήτημα του σεβασμού ώστε να μην κάνει ελιγμούς επικίνδυνους για αυτόν και ενοχλητικότατους για τους άλλους. Με τον καιρό, αποκτάς καλύτερη ισορροπία και έλεγχο του ποδηλάτου, ώστε να μπορείς να περνάς και σύριζα από τα αυτοκίνητα.

Για τους κάδους, είναι λάθος να πηγαίνεις εντελώς δεξιά, όπως φυσικά και σαν άρχοντας όχι αρκετά δεξιά. Είπαμε, σεβασμός. Σχετικά με τα πεζοδρόμια, εννοείται ότι δεν τα χρησιμοποιείς ως ποδηλάτης, εκτός αν κατεβαίνεις από αυτό, γιατί τότε εσύ είσαι επικίνδυνος και ενοχλητικός για τους πεζούς, οι οποίοι προφανώς και δεν περιμένουν κινούμενο όχημα πίσω/δίπλα/μπροστά τους. Οπότε όχι καλή τύχη με τα πεζοδρόμια.

Υπάρχουν έρευνες όμως, που δείχνουν ότι ο ποδηλάτης, κινείται στην πόλη γενικά γρηγορότερα από τα αυτοκίνητα (ίσως αν έχει και κάποια μικρή πείρα) και αναπνέει λιγότερο καυσαέριο από τους οδηγούς αυτοκινήτων και τους πεζούς.

Αν δεν αξίζει για σένα το ποδήλατο, εννοείται ότι καλώς και δεν το κάνεις. Φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι (σακούλι := δρομοι, φασούλι := ποδήλατο).
Post Reply

Return to “Αθλητισμός”