Shaolin Kung fu και άλλες πολεμικές τέχνες

Οτιδήποτε έχει σχέση ή θα ήθελε να έχει σχέση με αθλητικά και τον αθλητισμό γενικότερα.
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Shaolin Kung fu και άλλες πολεμικές τέχνες

Post by crash_override » Fri Sep 07, 2007 3:04 pm

Λοιπόν, αυτό το topic το κάνω μετά από το request του Punisher.

Πηγαίνω εδώ και 9 μήνες σε μία σχολή Shaolin Kung Fu που βρίσκεται στο Ίλιον (για όσους δεν ξέρουν που είναι το Ίλιον, είναι η περιοχή ανάμεσα στους Αγίους Αναργύρους και την Πετρούπολη).
Πρόκειται για μία αυθέντική σχολή Σαολίν προστατευμένη απευθείας από τον ναό στην Κίνα. Ένα παράρτημα ας πούμε. Εκεί διδάσκεται παραδοσϊακό Shaolin kung fu, καθώς και Sanda, το οποίο είναι ο πρόγονος του γνωστού σε όλους μας Kick-boxing.
Για περισσότερες πληροφορίες μπείτε στο site της σχολής: http://www.shaolin.com.gr

Εδώ παραθέτω και το βίντεο με το αφιέρωμα της σχολής σε γνωστό κανάλι:

Link

Για οποιαδήποτε απορία στείλτε μου pm.

Περιμένω τις απαντήσεις και τις εντυπώσεις σας!!!
Last edited by crash_override on Tue May 13, 2008 3:14 pm, edited 4 times in total.
What to say man...what to say....
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Fri Sep 07, 2007 5:15 pm

Απλά πρόσεξε φίλε μου μην καείς με τις πολεμικές τέχνες . Πάντως φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και σοβαρό. Εσένα πως σου φαίνεται? Εκτός από αθλητικές έχει και φυλοσοφικές προεκτάσεις?
Πάντως με μέτρο γιατί εγώ έκανα 4-5 χρόνια kickboxing - muay thai και διαπίστωσα πως η υπερβολή κάνει κακό.
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Fri Sep 07, 2007 5:54 pm

Εκτός από αθλητικές έχει και φιλοσοφικές προεκτάσεις?
Αυτό θα ήθελα να μάθω κι εγώ. Αυτά περί "συγκεντρώνω την ενέργειά μου κάπου και δεν πονάω" κλπ. Έχεις κάνει κάτι αντίστοιχο? ποια είναι η προετοιμασία? ποια είναι η αίσθηση?

Η γυμναστική που κάνετε είναι για ελαστικότητα ή για δύναμη? Γιατί βλέπω από νεύρο σκίζετε :-D

More to come
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Post by crash_override » Fri Sep 07, 2007 8:30 pm

Sreak wrote:Απλά πρόσεξε φίλε μου μην καείς με τις πολεμικές τέχνες . Πάντως φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και σοβαρό. Εσένα πως σου φαίνεται? Εκτός από αθλητικές έχει και φυλοσοφικές προεκτάσεις?
Πάντως με μέτρο γιατί εγώ έκανα 4-5 χρόνια kickboxing - muay thai και διαπίστωσα πως η υπερβολή κάνει κακό.
Πίστεψε με, δεν μπορείς να καείς από μία τέχνη που υπάρχει τα τελευταία 1500 χρόνια! Όλα γίνονται ακριβώς έτσι όπως πρέπει να γίνουν. Και να σου δώσω ένα παράδειγμα: Ο ναός Σαολίν στην Κίνα έχει 8000 μαθητές. Δεν υπήρξε ούτε μία περίπτωση τραυματισμού μαθητή σε όσα χρόνια υπάρχει.

Η γυμναστική που κάνετε είναι για ελαστικότητα ΚΑΙ για δύναμη. Εξάλλου οι μοναχοί Σαολίν έχουν την καλύτερη έκρηξη απ'όλους τους αθλητές. (έκρηξη=δύναμη+ταχύτητα)

Όσο για το φιλοσοφικό μέρος, θα ξεκινήσουμε μία φορά την εβδομάδα θεωρητικά μαθήματα που περιλαμβάνουν πληροφορίες για τον ναό, τις πολεμικές τέχνες, την ιστορία κτλ.

Τέλος, για αυτά περί "συγκεντρώνω την ενέργειά μου κάπου και δεν πονάω", δεν έχω κάνει προσωπικά αλλά επειδή έχω δει είναι πραγματικά εντυπωσϊακά!! Όμως, όπως είπε και στο βίντεο, αυτά δεν πρέπει να γίνονται από μόνα τους, αλλά με την επίβλεψη του δασκάλου και πιστέψτε με πάντα πετυχαίνουν!!

Και επαναλαμβάνω, δεν υπάρχει κακή υπερβολή στην σχολή. Όλοι πιεζόμαστε και ξεπερνάμε τους εαυτούς μας για κάτι καλύτερο, αλλά ΠΑΝΤΑ με σωστό τρόπο.

Keep replying!!!
What to say man...what to say....
User avatar
Paralias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1346
Joined: Mon May 24, 2004 11:30 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Αθήνα

Post by Paralias » Fri Sep 07, 2007 8:35 pm

Kάποτε (πιτσιρικάς) έκανα και'γω kung-fu στο Ναύπλιο.
Είχα φτάσει μέχρι μπλε ζώνη.Μου άρεσε πάρα πολύ!

Πλέον όμως δε θυμάμαι σχεδόν καμία κίνηση.Αν έχεις χρόνο είναι πολύ καλό να ασχολείσαι ;)
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Post by crash_override » Sat Sep 08, 2007 11:26 am

Paralias wrote:Kάποτε (πιτσιρικάς) έκανα και'γω kung-fu στο Ναύπλιο.
Είχα φτάσει μέχρι μπλε ζώνη.Μου άρεσε πάρα πολύ!

Πλέον όμως δε θυμάμαι σχεδόν καμία κίνηση.Αν έχεις χρόνο είναι πολύ καλό να ασχολείσαι ;)
Στον Ναο όπως και στην σχολή μου δεν υπάρχουν ζώνες κτλ. Απλώς τέσσερα τμήματα ανάλογο με το επίπεδο (στην σχολή μου. Στον ναο είναι λιγάκι διαφορετικά, δηλαδή ή είσαι μαθητής ή εκπαιδευτής ή δάσκαλος). Δηλαδή, υπάρχει το τμήμα που κάνει προπόνηση 6:00-7:00 και είναι οι τελείως αρχάριοι, το τμήμα 7:00-8:00 που είναι πιο προχωρημένοι, το τμήμα 8:00-9:00 που είναι ένα βήμα πριν την κατάρτιση και τέλος η κατάρτηση που κάνει προπόνηση 9:00-12:00 και είναι το τελευταίο επίπεδο. Δηλαδή η κατάρτιση είναι ακριβώς η προπόνηση που γίνεται μέσα στον ναό.

Και να προσθέσω κάτι, προπονήσεις γίνονται ΚΑΘΕ μέρα και τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες και το καλοκαίρι.

Τέλος θα ήθελα να εκφράσω την προσωπική μου γνώμη σχετικά με όλο αυτό το θέμα των ζωνών. Είναι τελείως περιττό και εμπορικό να πρέπει να δώσεις extra χρήματα και εξετάσεις για να ανέβεις επίπεδο. Το όλο θέμα είναι το τί πραγματικά ξέρεις και όχι αν είσαι μαυροζωνάς κτλ...

Keep replying!!!
What to say man...what to say....
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Sat Sep 08, 2007 1:49 pm

Το κάψιμο που εννοώ μπορεί να είναι και εσωτερικό. Δηλαδή αν σκέφτεσαι μόνο αυτό, πως θα γίνεις καλύτερος κτλ κτλ είναι μίας μορφής κάψιμο.
Πάνως παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρον.
Μένω και σχετικά κοντά στην παραπάνω σχολή (άσχετο).
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Post by crash_override » Tue Sep 11, 2007 10:22 am

Ναι εντάξει, καταλαβαίνω τι λες. Πάντα η υπερβολή δεν βγαίνει σε καλό, αλλά λιγάκι πίστη σε αυτό που κάνεις πρέπει να υπάρχει!!!
What to say man...what to say....
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Post by crash_override » Sat Sep 15, 2007 12:33 pm

Λοιπόν, κάποιες έξτρα πληροφορίες για όποιον ενδιαφέρεται!!!

Η είσοδος στην σχολή είναι ανοιχτή για ΟΛΟΥΣ. Μπορείς να έρθεις στην σχολή, να παρακολουθήσεις τις προπονήσεις όλων των επιπέδων (αν έχεις χρόνο βέβαια, γιατί για να δεις όλα τα επίπεδα πρέπει να κάτσεις στην σχολή από τις 6:00 μέχρι τις 12:00 !!! αλλιώς βλέπεις όποια θες), για να αποκτήσεις και μία σφαιρική άποψη για την σχολή, τους μαθητές και τον ίδιο τον δάσκαλο, γιατί ,πώς να το κάνουμε, η ποιότητα και το επίπεδο του δασκάλου φαίνεται στους μαθητές του.
Τώρα, για την σχολή στον Ναό της Κίνας, υπάρχει είσοδος για τους τουρίστες (καθαρά για αξιοθέατα) και είσοδος για τους μαθητές των δασκάλων, π.χ. του δικού μου δασκάλου. Στο δεύτερο είδος εισόδου, μπαίνεις στο εσωτερικό του Ναού, κοιμάσαι εκεί μέσα και προπονήσαι κανονικά .

Έχουν έρθει πάρα πολλοί άνθρωποι να παρακολουθήσουν την προπόνησή μας και οι περισσότεροι (για να σου πω την αλήθεια) έφυγαν απογοητευμένοι γιατί (λάθος) νόμιζαν ότι αποκλείεται να έβγαζαν ποτέ μία τόσο δυνατή προπόνηση σαν την δικιά μας. Και εννοώ το αρχάριο επίπεδο, το δικό μου. Και σου ξαναλέω, ήταν τελείως λάθος εντύπωση, γιατί και εγώ ακριβώς την ίδια είχα και τώρα προπονούμαι κανονικά. Σημείωση: είμαι 19 χρονών και δεν είχα γυμναστεί ΠΟΤΕ στην ζωή μου.

Όσο για τους αγώνες, διοργανώνονται κάθε δύο χρόνια έξω από τον ναό στην Κίνα και παίρνουν μέρος όλες οι σχολές Shaolin Kung Fu του εξωτερικού (της Κίνας).
Και ακούστε το εκπληκτικό!!!
Φέτος ο δάσκαλός μου πήρε τρείς μαθητές και πήγαν στην Κίνα για να δείξει το επίπεδο των μαθητών της σχολής μας. Όλοι εκεί έμειναν έκπληκτοι και αποφάσισαν οι αγώνες που σου προανέφερα να γίνουν για πρώτη φορά στην ιστορία εκτός του ναού, ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!! Αυτό θα γίνει του χρόνου. Φαντάζεσαι τί γεγονός θα είναι αυτό για την Ελλάδα? Για πρώτη φορά θα μαζευτούν όλες οι σχολές Shaolin Kung Fu μαζί στην ελλάδα για να διαγωνιστούν!!!
Και επίσης θα πραγματοποιηθεί στην Ελλάδα τον Νοέμβριο το περίφημο "Wheel of life" ( http://www.wheeloflife.co.uk/ ) στο οποίο θα πάρουν μέρος και κάποια άτομα από την σχολή!
Το ξέρω ότι μπορεί να σας φαίνονται λιγάκι ουτοπικά αυτά, αλλά πιστέψτε με είναι αλήθεια!!! (Αναμένεται και επίσημη ανακοίνωση από τον Ναό)

Μπορείτε επίσης να μπείτε στο site της σχολής, http://www.shaolin.com.gr και θα διελευκάνετε το τοπίο!!!

Αναμένω απορίες και εντυπώσεις!!!
What to say man...what to say....
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Post by crash_override » Thu Nov 15, 2007 4:35 pm

Το καινούργιο βίντεο από την εκπομπή του Κώστα Χαρδαβέλα με θέμα τους μοναχούς Shaolin.


Link

Συμμετέχουν παιδιά από την σχολή μου καθώς και οι δάσκαλοί μου.

Περιμένω σχόλια και εντυπώσεις!!!
Last edited by crash_override on Fri Feb 08, 2008 4:40 pm, edited 1 time in total.
What to say man...what to say....
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by Master_ex » Fri Nov 23, 2007 11:19 pm

Καλό είναι να κάνεις κάποια πολεμική τέχνη εφόσον βέβαια δεν φτάνεις στα όρια της υπερβολής... Αλήθεια σας βάζουν να ξυρίσετε το κεφάλι σας ?
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Post by crash_override » Sat Nov 24, 2007 3:17 pm

Master_ex wrote:Καλό είναι να κάνεις κάποια πολεμική τέχνη εφόσον βέβαια δεν φτάνεις στα όρια της υπερβολής... Αλήθεια σας βάζουν να ξυρίσετε το κεφάλι σας ?
Όχι ρε συ!!!

Μόνο όσοι πάνε στο Ναό στην Κίνα με τον δάσκαλο το ξυρίζουν.
Αν πας βέβαια πρέπει να το ξυρίσεις... :afro: :afro: :afro: ---> :-( :-( :-(
What to say man...what to say....
User avatar
technics
byte level
byte level
Posts: 70
Joined: Sun Jun 10, 2007 10:17 pm
Location: ένα βήμα μπροστά

Re: Shaolin kung fu

Post by technics » Fri Feb 08, 2008 4:58 pm

αν και ειναι καπως παλιο το θεμα, ας το ξαναζωντανεψω.
Εχω κανει διαφορα συστηματα και εχω καταληξει σε ενα, το οποιο ειναι kung fu αλλα οχι σαολιν.
Το έχω ψάξει πάρα πολυ τα τελευταια χρονια σε τεχνες σε τρομερο βάθος. Και το κεφαλαιο πολεμικες τεχνες και συζητηση πανω σε αυτο μονο απο φορουμ δεν γινεται.
Θα αναφερω επιγραμματικα, τα αεροπλανικα κολπα που βλεπουμε σε ταινιες-show δεν δουλευουν με τπτ, ουτε μπορεις να τα πραγματοποιησεις ουτε ειναι αποτελεσματικα, σκεψου οτι οταν τυχει και πιαστεις στα χερια με καποιον σαστιζεις συνιθως-αποσυγκεντρωνεσαι, ακομα εισαι κρυος καθως επισης δεν φορας και τα ανετα ρουχαλακια.
Επισης αν ειναι να σου επιτεθει καποιος θα ειναι σιγουρα πιο σωματωδης απο εσενα, και αυτο διοτι δεν ειναι τοσο βλακας να θελει να φαει ξυλο απο μονος του οποτε τεχνες που εχουν κατηγοριες και ειναι πολυ αθλητικες δεν πολυδουλευουν. Σε real καταστασεις θα κανεις τα 5-6 πραγματα και γιατι δεν εισαι προετιμασμενος και επειδη ενας καβγας δεν κραταει πανω απο 3 λεπτα.
Αυτα τα κολπα με οπλα που μαθαινουν σε πολλες σχολες συνηθως ειναι αχρηστα (με εξερεσεις) δεν θυμαμαι ποτε να ειδα καποιον να εχει σπαθι στο δρομο, εδω βεβαια παιζει ρολο γιατι καποιος μαθαινει καποια πολεμικη τεχνη.

Η σχολη Kung fu στο Ιλιον ειναι πολυ καλη σχολη SAOLIN Kung Fu, γιατι δεν παιζει ρολο μονο η τέχνη, αλλα και ο δάσκαλος.
Και παντου να ξερετε υπαρχει μεγαλη κόντρα απο σχολη σε σχολη και απο συστημα σε συστημα, και το βλεπω συνεχεια αυτο.
Για να συγκρινεις διαφορες τεχνες ειναι καπως δυσκολο, ο μονος τροπος ειναι να πας να κανεις 2-3 μηνες μαθηματα σε διαφορες τεχνες με ΚΑΛΟΥΣ δασκαλους να το ψαχεις και να αναλυσεις, οσο πολυεξοδο ειναι αυτο.

Εγω προσωπικά το έχω ψαξει και εχω καταληξει σε αλλη τέχνη kung fu, γιατι οπως ειπα εχω παει σε διαφορες σχολες και παρακολουθησα, εχω διαβασει λιγα βιβλια, το εχω δει να δουλευει σε αληθινες καταστασεις και απο video και στην πραγματικοτητα.
Και να πω και κατι τελευταιο, γινεται στο δρομο να κανεις αυτες τις μυστηριες-αστειες στασεις και κινησεις με τα χερια? Η να το παιζεις μαιμου? τιγρη και δεν ξερω εγω τι? απεναντι σε καποιος που ειναι βαρυτερος κατα 15-20 κιλα απο σενα και πιο σωματωσεις και κινδυνευεις να σου κανει τρομερο κακο? Σε street fight (ο λογος που φτιαχτηκαν οι τεχνες) δεν χωρανε και περιτες κινησεις.
Συμφωνειτε?
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Shaolin kung fu

Post by crash_override » Fri Feb 08, 2008 5:10 pm

Καταρχήν είναι σωστό αυτό που λες και συμφωνώ απόλυτα: Αν δεν έχεις καλό δάσκαλο δεν πρόκειται να μάθεις ποτέ και τίποτα και ας κάνεις την καλύτερη πολεμική τέχνη που υπάρχει...

Θα συμφωνήσω επίσης στο κομμάτι με τις ταινίες: Δεν είναι δυνατόν να σου την "πέσουν" πέντε άτομα μαζί και να την γλιτώσεις. Ένας-ένας το συζητάμε...και πάλι όμως...
technics wrote:Αυτα τα κολπα με οπλα που μαθαινουν σε πολλες σχολες συνηθως ειναι αχρηστα (με εξερεσεις) δεν θυμαμαι ποτε να ειδα καποιον να εχει σπαθι στο δρομο, εδω βεβαια παιζει ρολο γιατι καποιος μαθαινει καποια πολεμικη τεχνη.
Κοίταξε, ναι μεν δεν πρόκειται να σου επιτεθεί κανείς με σπαθί στον δρόμο (αν σου επιτεθεί βέβαια καλύτερα να τρέξεις και να μην προσπαθήσεις να αμυνθείς...!!!), αλλά είναι σημαντικό να ξέρεις να χειρίζεσαι κάποια όπλα. Και η χρησιμότητα είναι ότι μπορείς να εξασκήσεις περισσότερο τις κινήσεις σου (στάσεις, ταχύτητα κτλ) και όχι τόσο το ότι θα αμυνθείς χρησιμοποιώντας σπαθί!!
technics wrote:Και να πω και κατι τελευταιο, γινεται στο δρομο να κανεις αυτες τις μυστηριες-αστειες στασεις και κινησεις με τα χερια? Η να το παιζεις μαιμου? τιγρη και δεν ξερω εγω τι?
Πίστεψε με δεν είναι καθόλου αστείες και αφού ξέρεις από kung fu πρέπει να γνωρίζεις ότι τα χτυπήματα από τέτοιες κινήσεις μόνο αστεία δεν είναι!!! Η πραγματικότητα διαφέρει κατά πολύ...

Τσέκαρε τα βιντεάκια που έχω ποστάρει παραπάνω και το site της σχολής και αν έχεις κάποια παραπάνω απορία....εδώ είμαστε!!!
What to say man...what to say....
User avatar
technics
byte level
byte level
Posts: 70
Joined: Sun Jun 10, 2007 10:17 pm
Location: ένα βήμα μπροστά

Re: Shaolin kung fu

Post by technics » Fri Feb 08, 2008 5:18 pm

αρχικα να αναφερω οτι τα λεγομενα μου δεν εχουν κανενα τονο snob ή υποτιμιτικα, σε βλεπω σαν συμμαθητη μου γιατι και οι 2 κανουμε kung fu.

Τα βιντεο τα ειδα, και ρωταω, στο δρομο θα προλαβεις να μαζεψεις το chi? θελει σχετικα χρονο να το μαζεψεις, ενω οταν ειναι να τσακωθεις πραγματικα δεν ξερεις ποτε ξεκιναει ο καβγας.
Το να σπας τουβλα και ετσι? Που χρησιμευει?
Το εχεις χρησιμοποιησει ποτε σε real κατασταση? Γιατι αυτο ειναι το ολο θέμα.

Να παραδεχτω οτι κανετε τελεια γυμαστικη παντος. Ποση ωρα ειναι η εκπαιδευση καθε μερα?
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Shaolin kung fu

Post by crash_override » Fri Feb 08, 2008 5:32 pm

technics wrote:αρχικα να αναφερω οτι τα λεγομενα μου δεν εχουν κανενα τονο snob ή υποτιμιτικα, σε βλεπω σαν συμμαθητη μου γιατι και οι 2 κανουμε kung fu.
Μην αγχώνεσαι, ξέρω πότε ο άλλος ειρωνεύεται και πότε ρωτάει για να μάθει!
technics wrote:Τα βιντεο τα ειδα, και ρωταω, στο δρομο θα προλαβεις να μαζεψεις το chi? θελει σχετικα χρονο να το μαζεψεις, ενω οταν ειναι να τσακωθεις πραγματικα δεν ξερεις ποτε ξεκιναει ο καβγας.
Δεν χρειάζεται να "μαζεψεις το chi". Οι κινήσεις αυτές που είδες στο βίντεο τις κάνουμε τόσες μα τόσες πολλές φορές που όταν θα χρειαστεί θα βγουν μηχανικά. Practice πάνω απ' όλα!!!
technics wrote:Το να σπας τουβλα και ετσι? Που χρησιμευει?
Το εχεις χρησιμοποιησει ποτε σε real κατασταση? Γιατι αυτο ειναι το ολο θέμα.
Το σπάσιμο των τουβλών και άλλων αντικειμένων στο κεφάλι και σε άλλα σημεία του σώματος έχει ως σκοπό την σκλήρυνση των αντίστοιχων (κεφάλι, χέρι, πόδι κτλ). Φαντάσου το εξής: αν αντέχεις να σου σπάσουν τούβλο στο κεφάλι, θα μπορείς να είσαι πιο δυνατός σε μία ενδεχόμενη μάχη, ακόμα και να δεχτείς ισχυρά χτυπήματα στο κεφάλι χωρίς να πονέσεις.
Και θα σου δώσω ένα παράδειγμα: Αν σε χτυπήσουν στο κεφάλι (έστω μπουνιά) χάνεις την αίσθηση του χώρου και του χρόνου για κλάσματα του δευτερολέπτου. Ένα προσωρινό μπλακάουτ, ας πούμε. Έτσι έχεις χάσει, γιατί σε αυτό τον χρόνο δεν μπορείς να αμυνθείς και είναι σίγουρο ότι ο αντίπαλος τότε θα σε χτυπήσει. Αν όμως έχεις εκπαιδευτεί κατάλληλα (χτυπήματα από χέρι, τούβλο, σίδερο κτλ) αυτό το μπλακάουτ δεν γίνεται και εξακολουθείς να είσαι μάχιμος.

technics wrote:Να παραδεχτω οτι κανετε τελεια γυμαστικη παντος. Ποση ωρα ειναι η εκπαιδευση?
Thanks!! Η εκπαίδευση είναι περίπου μία ώρα την ημέρα (τις καθημερινές) και από δύο ώρες το Σαββατο και την Κυριακή. Προπόνηση γίνεται κάθε μέρα. Δεν υπάρχουν αργίες κτλ...
What to say man...what to say....
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Shaolin kung fu

Post by Master_ex » Fri Feb 08, 2008 6:12 pm

Πάντως από άποψη αν σου χρειαστεί δρόμο, από τη στιγμή που ο άλλος δεν ξέρει πολεμική τέχνη (και είναι άοπλος) γνωρίζοντας οποιαδήποτε πολεμική τέχνη έχεις προβάδισμα.
:-D Πάντως η καλύτερη τακτική είναι όπου δεις φαγητό κάτσε, όπου δεις ξύλο τρέχα :-D
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
technics
byte level
byte level
Posts: 70
Joined: Sun Jun 10, 2007 10:17 pm
Location: ένα βήμα μπροστά

Re: Shaolin kung fu

Post by technics » Fri Feb 08, 2008 6:55 pm

master x δεν θα συμφωνησω, (με το 1ο)
Αν ο αλλος ειναι πιο βαρυς και ψηλος τοτε, δεν ισχυει απολυτα.
Αυτο ειναι το ολο θεμα, εκει προσπαθει να φτασει η καθε τεχνη, σε τετοιου ειδους μαχες (με βαρυτερους να εχεις το προβαδισμα και να μειωνεις παρα πολυ τις πιθανοτητες να χασεις)


ΠΟιος αλλος ασχολειται με καποια τεχνη?
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Shaolin kung fu

Post by netharis » Fri Feb 08, 2008 8:09 pm

Έκανα 3 χρόνια kick boxing και πρίν απο αυτό ελάχιστο καιρό Ju-Jitsu
Το kick boxing το βαριέσαι εύκολα, με το Ju Jitsu κάνεις πολλά και καταπληκτικά πράγματα αν ασχοληθείς. Χρόνο θέλει και όρεξη κυρίως.
Το Κung Fu πρέπει να είναι πολύ ενδιαφέρον(Fu Jow Pai που έχω δεί τουλάχιστον).
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Shaolin kung fu και άλλες πολεμικές τέχνες

Post by crash_override » Fri Feb 08, 2008 8:42 pm

Μετονόμασα τον τίτλο του topic σε "Πολεμικές τέχνες" για να γράφουμε γενικά για ότι μας ενδιαφέρει!!!
What to say man...what to say....
User avatar
technics
byte level
byte level
Posts: 70
Joined: Sun Jun 10, 2007 10:17 pm
Location: ένα βήμα μπροστά

Re: Πολεμικές τέχνες

Post by technics » Fri Feb 08, 2008 11:08 pm

ok,
παντος fu jow pai στην Ελλαδα της προκοπης δεν υπαρχει, και οταν λεω προκοπης εννοω αποτελεσματικο.

Καποιος εχει στην υπογραφη του ενα site απο ninjutsu, ας μας πει τπτ για την τεχνη του
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Πολεμικές τέχνες

Post by Ganther » Fri Feb 08, 2008 11:31 pm

Εγω ειχα κανει 2 χρονια fu jow pai και το μονο* που μου εμαθε το οποιο μπορει να χρησιμευσει στο δρομο, ειναι οπου στο δρομο δεις να παιζει ξυλο, φυγε οσο μακρυτερα γινεται :lol: :lol:
Εγω ειμαι με τον technicks πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολο να χρησιμοποιησεις τεχνη για αμυνα στο δρομο, γιατι σε οποιον εχει τυχει καποιο σκηνικο ξερει οτι συνηθως σε αιφνιδιαζει ο αλλος η σου ερχεται εκει που δεν το περιμενεις. Ασε που αλλο ειναι να ξερεις να αμυνεσαι σε συνθηκες προπονησης, που αν χασεις απλα εχασες, αλλο να δεις μαχαρι πχ και να ξερεις οτι αν χασεις στο δρομο, χανεις απο νεφρο και πανω :???: Εκει που πιστευω οτι μπορει να χρησιμευσει ειναι σε καταστασεις του στυλ "βγες εξω τωρα να πλακωθουμε" αλλα δεν ειμαστε ακομα σχολειο οποτε καλυτερα ας μην βγουμε :smt016 :smt016

Γενικα επειδη εκανα σχεδον 2 χρονια και προλαβα να σχηματισω μια εικονα, το θεμα των πολεμικων τεχνων ειναι πολυ παρεξηγημενο κυριως γιατι οι περισσοτεροι παμε για να μαθουμε να πλακωνουμε η να αμυνθουμε στο δρομο (εγω ειμαι ειλικρινης :smt005 ) και αυτο περναει μια λαθος αντιληψη στον κοσμο και οι περισσοτεροι απογοητευονται. Πιστευω οτι οι πολεμικες τεχνες ειναι μια απιστευτη γυμναστικη για ολο το σωμα και ετσι θα επρεπε να τις βλεπουμε, οπως πχ τα προγραμματα "total body" με μια φιλοσοφια και λιγο πιο διασκεδαστικες. Απο το να πηγαινεις να σηκωνεις τροχαλιες η βαρακια στο γυμναστηριο και να φουσκωνεις ειναι καλυτερες και πιο "πραγματικες" σε εκγυμναση :-)

*Μαθαινεις επισης σωστη γροθια πχ, μερικοι ριχνουν γροθια με τελειο τροπο για να σπασουν τα δαχτυλα τους η τον καρπο τους
Post Reply

Return to “Αθλητισμός”