Shaolin Kung fu και άλλες πολεμικές τέχνες

Οτιδήποτε έχει σχέση ή θα ήθελε να έχει σχέση με αθλητικά και τον αθλητισμό γενικότερα.
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Πολεμικές τέχνες

Post by Master_ex » Sat Feb 09, 2008 12:09 am

Ganther wrote:Πιστευω οτι οι πολεμικες τεχνες ειναι μια απιστευτη γυμναστικη για ολο το σωμα και ετσι θα επρεπε να τις βλεπουμε, οπως πχ τα προγραμματα "total body" με μια φιλοσοφια και λιγο πιο διασκεδαστικες.
Μαζί σου ;)
Ganther wrote:μου εμαθε το οποιο μπορει να χρησιμευσει στο δρομο, ειναι οπου στο δρομο δεις να παιζει ξυλο, φυγε οσο μακρυτερα γινεται :lol: :lol:
Master_ex wrote::-D Πάντως η καλύτερη τακτική είναι όπου δεις φαγητό κάτσε, όπου δεις ξύλο τρέχα :-D
Ξανά μαζί σου!
technics wrote:Καποιος εχει στην υπογραφη του ενα site απο ninjutsu, ας μας πει τπτ για την τεχνη του
Εγώ είμαι συτός :-D
Λοιπόν να πώ πρώτα-πρώτα πως δεν ξεκίνησα για άμυνα αλλά από ενδιαφέρον γενικά προς τις πολεμικές τέχνες.(Είμαι τυχερός που το dojo είναι κοντά στο σπίτι μου :smt016 ) Έχουμε προπόνηση 3 φορές τη βδομάδα και κάθε προπόνηση διαρκεί περίπου 3 ώρες. Δεν χωριζόμαστε σε τμήματα ανα επίπεδο αλλά κάνουμε όλοι μαζί(αυτό είναι και καλό και κακό).Το ζέσταμα μας παίρνει 45λεπτά με 1ώρα και είναι ασκήσεις που στοχεύουν κυρίως σε αύξηση ελαστικότητας(πολλά ανοίγματα κ.τ.λ.).Ύστερα κάνουμε προπόνηση σε κυβιστήσεις(για όσους τους ενδιαφέροι να το χρησιμοποιήσουν έξω δεν ξέρω κατα πόσο θα είναι ικανοί να κάνουν κυβίστηση έξω στο σκληρό έδαφος/έχω έναν φίλο που κάνει fu jow pai και είχε έρθει σε μία προπόνηση και μου είπε πως το τατάμι τους είναι πιο σκληρό). Ύστερα αναλόγως με τι έχει όρεξη ο δάσκαλος μας δείχνει :) .Στο τέλος δείχνουμε τι μάθαμε. Από όπλα έχουμε αρκετά και ανα διαστήματα κάνουμε. Στις ζώνες πρώτα μαθαίνεις αποφυγή κάποιου όπλου και μετά να το χρησιμοποιείς.
Στο ρεζουμέ εμένα μου αρέσει πολύ και δεν έχω καθήσει να σκεφτώ ποτέ τη χρησιμοτητά του και ούτε θέλω ποτέ να μου χρειαστεί στη πράξη :smt002 . Να προσθέσω πως είμαι ευχαριστημένος τόσο με τον δάσκαλο όσο και με το επίπεδο των ατόμων που ασχολούνται.
Αυτά τα λίγα, αν έχετε απορία πείτε μου :cool:
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
technics
byte level
byte level
Posts: 70
Joined: Sun Jun 10, 2007 10:17 pm
Location: ένα βήμα μπροστά

Re: Πολεμικές τέχνες

Post by technics » Sat Feb 09, 2008 12:46 am

παιδια να αναφερω και εγω την τεχνη που κανω, ειναι wing chun kung fu, αυτο που εκανε ο Bruce Lee-εκπαιδευτηκε (οχι jit kun dο....).

Σε αυτη την τεχνη εχω δει τρομερη γνωση, και υπεροχη εναντι οποιασδηποτε αλλης που έχω κανει ή εχω αντιμετωπισει. Αλλα και το πραγματικο σκοπο--->να τα βαζεις αποτελεσματικα με εναν πολυ πιο ογκωδη απο εσενα. Κάνουμε 100% επαφη και για να περάσουμε σε μια παρακατω τεχνικη πρεπει να μάθουμε οπωσδηποτε και αριστα την προηγουμενη.Πχ δεν θα πας παρακατω απο το 1ο μπλοκ αν δεν το μαθεις ωστε να δουλευει 100%.
Δεν εχουμε ζωνες κλπ κλπ γιατι "οι ζώνες ειναι για το παντελονι" αλλά ουτε και κινησεις show, oi kινησεις του ειναι ασχημες.

Απο θέμα χρηστικότητας είναι το πιο κατάλληλο, οπως και το box (κατα τη γνωμη μου παντα). Επισης εκει μαθαινεις να βλεπεις την μαχη διαφορετικα απο αλλες τεχνες και οχι και το μοναδικο φαινομενο που δεν εχω δει πουθενα, η αμυνα να ειναι επιθεση και η επιθεση να ειναι αμυνα ταυτοχρονα γιατι ισως το επομενο δευτερολεπτο να μην εχεις την ευκαιρια να κανεις κατι στον αντιπαλο.

Βεβαια ωστε να ειναι αποτελεσματικη και να δουλευει και να ξερεις οτι δουλευει θέλει και χρονο και κόπο και πολυ μαλιστα.
Απλα πρεπει γενικα οπως και για καθετι να το παρεις αποφαση και να καταναλωσεις πολυ προσωπικο χρονο, οπου οσο περνανε τα χρονια γινεται και λιγοτερος.


Αν δεν γνωριζεται την τεχνη μου εχει πολλα βιντεο στο youtube, αλλα να ξέρετε αυτα που παρουσιαζονται ετσι ωστε να τα επιτυχεις, κακα τα ψέματα, πρεπει να ασχοληθεις παρα μα παρα πολλες ωρες, μαλλον μερικα χρονια ετσι ώστε να τα μαθεις στο θεωρητικο και μονο τομέα και αλλο τοσο ώστε να μπορουν να βγαινουν πραγματικα.
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: Πολεμικές τέχνες

Post by sagwnias » Sat Feb 09, 2008 2:20 pm

Eγω πριν ενα χρονο ακριβως σταματησα το Kick-Box μετα απο 1.5χρονο. Δεν πηγαινα σε καποια σχολη, αλλα στο γυμναστηριο εδω στην περιοχη μου και καναμε 2 φορες τν εβδομαδα απο μια ωρα τη φορα. Ειχα ενθουσιαστει πολυ και ακομα το γουσταρω, μεχρι που σκεφτομαι να γραφτω σε μια πολυ καλη σχολη που εχει εδω κοντα, που κανει προπονηση και ο Ζαμπιδης καμια φορα. Εκει που πηγαινα λοιπον καναμε 2ωρες την εβδομαδα αντρες-γυναικες μαζι και ολα τα επιπεδα μαζι. Ηταν δλδ λιγο τουρλουμπουκι η υποθεση. Ειναι το κλασικο Kick-Boxing που προσφερουν τα γυμναστηρια, απλα μαθαινεις να ριχνεις κλωτσιες και μπουνιες. Ο δασκαλος ηταν αρκετα καλος, 2ος σε πανελληνιο πρωταθλημα στα μεσαια βαρη, αλλα η οργανωση δεν ηταν και η καλυτερη. Στα ακρα ωστε να κουρατσω εφτανα μονο οταν εκανα προπονηση μαζι με το δασκαλο και αλλο ενα ατομο που ερχοταν μια στις δεκα φορες και αν. Τωρα οσο για αλλα θεματα πνευματικου χαρακτηρα το Kick-Boxing καμια επαφη, τουλαχιστον αυτο που διδακτηκα εγω....το οποιο ηταν μονο κλωτσομπουνιδια. Το σωμα μου βεβαια αντεχε σε δυνατες κλωτσιες στην κνυμη, στους πυχεις και στα πλευρα, αλλα πιστευω οτι το Σαολιν, το Κουνγκ Φου κλπ ειναι ανωτερα αθληματα. Δεν ξερω αν πλακωθουν δυο ατομα ποιος θα κερδισει αλλα το Κick-Box ειναι απλο κλωτσομπουνιδι που θα σε βοηθησει αν σου την πεσει καποιος αοπλος στο δρομο. Εκει με μια σωστη μπουνια ή μια δυνατη κλωτσια μπορεις να τον βγαλεις οφφ, εκτος αν ειναι και ο αλλος "λατρης" καποιας τετοιας τεχνης. Σκεφτομαι να ξανααρχισω, αλλα ισως σε καποια σχολη αυτη τη φορα που το επιπεδο θα ειναι ανωτερο. Σε καμια περιπτωση βεβαια δεν θα σχοληθω με ζωνες κλπ διοτι το θεωρω ξοδεμα χρηματων χωρις λογο. Ειτε ξερεις ειτε οχι. Δεν ειναι πτυχιο για να πιασεις δουλεια εξαλλου.
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Πολεμικές τέχνες

Post by Master_ex » Sat Feb 09, 2008 2:42 pm

sagwnias wrote:αλλα πιστευω οτι το Σαολιν, το Κουνγκ Φου κλπ ειναι ανωτερα αθληματα.
Δεν νομίζω ότι ο κατάλληλος χαρακτηρισμός είναι αθλήματα. Τουλάχιστον ότι δεν έχει αγώνες κ.τ.λ. δεν νομίζω ότι μπορείς να το περιγράψεις ως άθλημα.
sagwnias wrote:Σε καμια περιπτωση βεβαια δεν θα σχοληθω με ζωνες κλπ διοτι το θεωρω ξοδεμα χρηματων χωρις λογο. Ειτε ξερεις ειτε οχι. Δεν ειναι πτυχιο για να πιασεις δουλεια εξαλλου.
Από κάπου πρέπει να τα πιάσει και ο εκάστοτε σύλλογος :-D :smt016
Πάντως οι ζώνες μπορεί να χρειάζονται σε περίπτωση διαχωρισμού του μαθήματος σε τμήματα ανα επίπεδο και μην ξεχνάμε πως οι περισσότεροι χαίρονται με τις ζώνες(συχνά έχω ακούσει άτομα/πολλά από αυτά όταν πρωτοέρχονται, να υπολογίζουν τα χρόνια για τη μαύρη ενώ ουσιαστικά ούτε τα βασικά δεν ξέρουν :smt005
Πάντως και εγώ την ίδια άποψη με εσένα έχω :smt023
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: Πολεμικές τέχνες

Post by sagwnias » Sat Feb 09, 2008 3:06 pm

Δεν νομιζω ομως να σε αναγκασουν να παρεις καποια ζωνη αν δεν θελεις. Αυτο για το διαχωρισμο τμηματων που λες ειναι λογικο, αλλα καποια πραγματα φαινονται μεσα απο τις προπονησεις σε τι επιπεδο βρισκεται καθε μαθητης. Εμεις πχ ειχαμε ρωτησει στο επιπεδο ποιας ζωνης ημασταν και μας ειχε πει ο δασκαλος αλλα δεν θυμαμαι.
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Πολεμικές τέχνες

Post by crash_override » Sat Feb 09, 2008 3:06 pm

Master_ex wrote:Δεν νομίζω ότι ο κατάλληλος χαρακτηρισμός είναι αθλήματα. τουλάχιστον ότι δεν έχει αγώνες κ.τ.λ. δεν νομίζω ότι μπορείς να το περιγράψεις ως άθλημα.
Δεν είναι άθλημα. Είναι πολεμική τέχνη.
Και ποιος σου είπε ότι δεν έχει αγώνες?

Οι αγώνες γίνονται κάθε δύο χρόνια έξω από τον ναό στην Κίνα.
crash_override wrote:Όσο για τους αγώνες, διοργανώνονται κάθε δύο χρόνια έξω από τον ναό στην Κίνα και παίρνουν μέρος όλες οι σχολές Shaolin Kung Fu του εξωτερικού (της Κίνας).
Και ακούστε το εκπληκτικό!!!
Φέτος ο δάσκαλός μου πήρε τρείς μαθητές και πήγαν στην Κίνα για να δείξει το επίπεδο των μαθητών της σχολής μας. Όλοι εκεί έμειναν έκπληκτοι και αποφάσισαν οι αγώνες που σου προανέφερα να γίνουν για πρώτη φορά στην ιστορία εκτός του ναού, ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!! Αυτό θα γίνει του χρόνου. Φαντάζεσαι τί γεγονός θα είναι αυτό για την Ελλάδα? Για πρώτη φορά θα μαζευτούν όλες οι σχολές Shaolin Kung Fu μαζί στην ελλάδα για να διαγωνιστούν!!!
What to say man...what to say....
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Πολεμικές τέχνες

Post by Master_ex » Sat Feb 09, 2008 4:01 pm

crash_override wrote:Δεν είναι άθλημα. Είναι πολεμική τέχνη.
++++++++++++++++++++++++++++++
crash_override wrote:Και ποιος σου είπε ότι δεν έχει αγώνες?
Όταν το έγραψα αυτό είχα στο μυαλό μου κάτι σε taek wo-do που εγώ προσωπικά το θεωρώ άθλημα(ή τουλάχιστον πιο κοντά σε άθλημα από τις άλλες πολεμικές τέχνες).
Το ότι έχει αγώνες δεν το ήξερα παρα μόνο από το ποστ σου που διάβασα αλλά και πάλι δεν θεωρώ ίδιο τους αγώνες της τέχνης σου με αγώνες π.χ.taek wo-do(και για να μην παρεξηγηθώ δεν μιλάω υποτιμητικά για αυτό ή άλλα παρόμοια αθλήματα, λέω την προσωπική μου άποψη απλά ;) )
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Πολεμικές τέχνες

Post by crash_override » Sat Feb 09, 2008 4:05 pm

Δεν εννοώ αγώνες σε στυλ επίδειξης. Αν και υπάρχουν τέτοιοι....
Εννοώ αγώνες κινέζικου kick-boxing (sanda αν έχεις ακουστά), ακόμα και μάχες με όπλα (σπαθί, κοντάρι κτλ...)

Βέβαια φορούν προστατευτικά για να μην υπάρξει και κανένα ατύχημα.
What to say man...what to say....
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: Πολεμικές τέχνες

Post by sagwnias » Sat Feb 09, 2008 7:00 pm

Εγω λεω να μαζευτουμε μια μερα και να πλακωθουμε!!!!
jajajajajajajajaja :smt005 :smt005


Πολυ θα ηθελα να βρω το χρονο να ξεκινησω Muay Thai (ενα βημα παραπανω απο το kick-box δλδ.) αλλα στο σταδιο που βρισκομαι προεχει να τελειωσει η σχολη και μετα ο στρατος. Τωρα αν στα 24-25 θα εχω την ιδια τρελα να ξεκινησω ουσιαστικα απ την αρχη δεν το γνωριζω.
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Re: Πολεμικές τέχνες

Post by Sreak » Sat Feb 09, 2008 8:02 pm

Έκανα Muay Thai 4 περίπου χρόνια. Πολύ δυνατή πολεμική τέχνη με αρκετούς τραυματισμούς.
Νομίζω πως τόση αγριότητα δεν χρειάζεται. Πολύ βρωμόξυλο πως να το πω ;)
Τώρα αν χρειαστεί να το χρησιμοποιήσεις κάποια στιγμή σε πραγματικές συνθήκες μπορει να βοηθήσει αν και το πιο πιθανό είναι να μην τσακωθείς ποτέ για να το χρησιμοποιήσεις.
Επομένως προτείνω να κάνετε κάτι που απλά σας αρέσει.

Αυτό που μετράει πάρα πολύ είναι ο προπονητής. Αν είναι ψάξε ένα γυμναστήριο που να κάνει μόνο Muay Thai / Kick Boxing
User avatar
technics
byte level
byte level
Posts: 70
Joined: Sun Jun 10, 2007 10:17 pm
Location: ένα βήμα μπροστά

Re: Πολεμικές τέχνες

Post by technics » Tue Feb 12, 2008 3:37 am

ok to muay thai καλη τεχνη, και το kick -boxing πολυ προχειρο. (και στα 2 ο βαρυτερος υπερτερει ομως)
Θα πω το εξης απλο, στο wing chun για να μαθεις να ριχνεις την πιο απλη μπουνια στην γεωμετρια που πρεπει θες παρα πολυ καιρο και αυτο γιατι κριβει μεσα της πολλα πραγματα που το απλο ματι δεν βλεπει. Τι σημαινει αυτο

Βασικα η καθε τεχνη παιζει ρολο και σε ποιον τεριαζει, αν εισαι 1,95 και 95-100 κιλα εννοειται kick-boxing, γιατι ο μεσος ορος των κινδυνων ειναι μικροτερος σωματικα.
Ενω αν εισαι πιο μικροσωμος καλυτερα θα ειναι μια πιο επιστημονικη πολεμικη τεχνη...

-------------------

nobody else?
καμια αλλη αποψη?

merged by Punisher
Last edited by The Punisher on Tue Feb 12, 2008 10:16 am, edited 1 time in total.
Reason: merge
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Πολεμικές τέχνες

Post by crash_override » Mon Mar 17, 2008 4:42 pm

Μόλις έγινε update στο site της σχολής:

http://www.shaolin.com.gr

Μπορείτε τώρα να γραφτήτε ως μέλη, αλλά και στο newsletter για τις τελευταίες ανακοινώσεις της σχολής...

Τσεκάρε τε το και πείτε μου την γνώμη σας!!!
What to say man...what to say....
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Πολεμικές τέχνες

Post by zweistein » Tue Mar 18, 2008 1:02 am

Πολύ καλό θέμα! gratz παιδιά :) ! εγώ ασχολήθηκα για χρόνια (5 με 6 χρόνια Κορεάτικο taek wo do και περίπου 4 χρόνια Γιαπωνέζικο wado ryu karate) αλλά πλεον σταμάτησα.. Οι Πολεμικές τέχνες είναι μεγάλο πράγμα να τις πάρει κανείς σοβαρά. και όχι μόνο για ξύλο και επίδειξη. το παν είναι να είσαι σε ισορροπία με νου και σώμα σε αυτό που κάνεις. όλα τα άλλα είναι βλακίες για μένα. :smt011
Image
User avatar
technics
byte level
byte level
Posts: 70
Joined: Sun Jun 10, 2007 10:17 pm
Location: ένα βήμα μπροστά

Re: Πολεμικές τέχνες

Post by technics » Fri Mar 21, 2008 11:24 pm

μπορεις να μας μιλησεις λιγο για το Γιαπωνέζικο wado ryu karate??

Μας κανεις μια συγκριση με το Tae Kwon Do?
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Shaolin Kung fu και άλλες πολεμικές τέχνες

Post by crash_override » Tue May 13, 2008 3:04 pm

Νέα σχολή κοντά στο μετρό στα Σεπόλια

Με μεγάλη χαρά ανακοινώνουμε την προετοιμασία της νέας μας σχολής στα Σεπόλια - Πρεβέζης 84-86 κοντά στο σταθμό του μετρό Σεπολίων - από τον εκπαιδευτή της "Πηγής του Νεαρού Δάσους" Ιωάννη Κοκοτίνη.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στο τηλέφωνο 6937454358 (Ιωάννης Κοκοτίνης).
Eναρξη των μαθημάτων 26/5/2008.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ.
What to say man...what to say....
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Shaolin Kung fu και άλλες πολεμικές τέχνες

Post by crash_override » Wed May 28, 2008 11:37 am

Καλοκαιρινή παράσταση με θέμα την ιστορία του Σαολίν Κουνγκ Φου

Ο δήμος Ιλίου, ο σύνδεσμος Ελλάδας – Κίνας, η Artefact και η “Πηγή του νεαρού δάσους” σας προσκαλούν στη θεατρική παράσταση με θέμα την ιστορία του ναού Σαολίν. Η παράσταση θα πραγματοποιηθεί στις 22 και 23 Ιουνίου, στο αμφιθέατρο του Πάρκου Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης «Αντώνης Τρίτσης». Η όλη εκδήλωση εκτός από μια επίδειξη πολεμικών τεχνών, αποτελεί και μια επαφή με τον κινεζικό πολιτισμό γενικότερα.
Την παράσταση σκηνοθετεί η Γιώτα Κουνδουράκη.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

-Σκηνοθέτης / Συγγραφέας: Γιώτα Κουνδουράκη
-Συγγραφέας / Έμμετρο αφήγημα: Μαρία Κόντη
-Αφήγηση: Γρηγόρης Βαλτινός
-Αφήγηση στα Κινεζικά: Λι Oυάν (Li Wan)
-Σκηνογραφία / Ενδυματολογία: Κατερίνα Χαλαζιά Herrou, Ειρήνη Παγώνη
-Σχεδιασμός φωτισμού: Ειρήνη Παγώνη
-Σχεδιασμός ήχου: Λάμπρος Πιγούνης
-Video Art: Δημήτρης Διακουμόπουλος
-Κρουστά-Ντραμς: Σεραφείμ Μπέλλος
-Σαολίν Κουνγκ Φου: "Πηγή του Νεαρού Δάσους".


ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ

-Ίλιον 22 και 23 Ιουνίου (Θέατρο περιβαλλοντικού Πάρκου Αντώνη Τρίτση)
-Δράμα 30 Ιουνίου και 1 Ιουλίου (Σε ένα πανέμορφο φυσικό φαράγκι, δείτε φώτογραφίες κάτω)
-Επίσης αναμένονται παράστασεις σε Αθήνα και Dubai (δείτε αργότερα εδώ λεπτομέρειες)

Image
Image
Last edited by crash_override on Wed Jun 11, 2008 2:38 pm, edited 1 time in total.
What to say man...what to say....
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Shaolin Kung fu και άλλες πολεμικές τέχνες

Post by crash_override » Thu May 29, 2008 3:59 pm

Και κάποιες περισσότερες πληροφορίες για όποιον ενδιαφέρεται:

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – PRESS RELEASE – 新闻发布
Κώστας Χρηστίδης
Υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσων
Σύνδεσμος Ελλάδας – Κίνας
Τηλ./φαξ: 210-3646260
Κινητό: 6937-055940
k.christidis@netone.gr
http://www.greece-china.gr



ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΑΟΛΙΝ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ "Ο ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΝΕΑΡΟΥ ΔΑΣΟΥΣ"

Δήμος Ιλίου, Πάρκο περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης «Αντώνης Τρίτσης», 22 και 23 Ιουνίου 2008

Ο δήμος Ιλίου, ο σύνδεσμος Ελλάδας – Κίνας, η Artefact και η “Πηγή του νεαρού δάσους” σας προσκαλούν στη θεατρική παράσταση με θέμα την ιστορία του ναού Σαολίν. Η παράσταση θα πραγματοποιηθεί στις 22 και 23 Ιουνίου, στο αμφιθέατρο του Πάρκου Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης «Αντώνης Τρίτσης». Η όλη εκδήλωση εκτός από μια επίδειξη πολεμικών τεχνών, αποτελεί και μια επαφή με τον κινεζικό πολιτισμό γενικότερα.

Το όλο γεγονός θα πραγματοποιηθεί υπό την εποπτεία του αρχιερέα του ναού Σαολίν Σι Χανγκ Τζουίν (Shi Heng Jun) και των μάχιμων μοναχών Σι Μιάο Ντιέν (Shi Miao Dian) και Σι Μιάο Τζιέ (Shi Miao Jie).

Σκηνοθεσία: Γ. Κουνδουράκη, Κείμενα: Μ. Κόντη και Γ. Κουνδουράκη. Αφήγηση: Γρηγόρης Βαλτινός και Λι Ουάνγκ (Li Wang) - στα ελληνικά και κινεζικά αντίστοιχα, καλύπτοντας το ενδιαφέρον τόσο των ελλήνων όσο και των κινέζων συμπολιτών μας.

Ελπίζουμε να σας φιλοξενήσουμε στην εκδήλωσή μας.

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ.

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες:

ΔΗΜΟΣ ΙΛΙΟΥ, 210-210 2637395, κυρία Αγγέλα Δαμιανάκη

ARTEFACT, κυρία Γιώτα Κουνδουράκη, 210-2633237

ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ – ΚΙΝΑΣ, κύριος Κώστας Χρηστίδης, 210-3646260

link...
What to say man...what to say....
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Νέα εφαρμογή στο site της σχολής

Post by crash_override » Wed Jan 07, 2009 12:44 pm

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στο site της σχολής: http://www.shaolin.com.gr
υπάρχει μία νέα εφαρμογή, η διαδραστική τηλεόραση.
Εκεί μπορείτε να: "Δείτε - On Demand - στο δικτυακό μας κανάλι εκτός από όλα τα βίντεο, σπουδαία ντοκυμαντέρ και παραστάσεις που αφορούν το Σαολίν Κουνγκ Φου με ελληνικούς υπότιτλους."

Η διεύθυνση είναι: http://www.shaolin.com.gr/tv.aspx

Απλά πατάτε το κουμπί "On demand" που βρίσκεται ακριβώς κάτω από τον player και επιλέγετε μία από τις κατηγορίες (Show, Forms, Documentaries etc). Έπειτα το ενδιαφερόμενο βίντεο.

Ευπρόσδεκτες απορίες και εντυπώσεις...
What to say man...what to say....
panossmc660
Posts: 0
Joined: Fri Jan 09, 2009 2:12 pm
Gender:

Re: Shaolin Kung fu και άλλες πολεμικές τέχνες

Post by panossmc660 » Fri Jan 09, 2009 2:22 pm

kalisperizw tin parea kali xronia!an mporei kapoios na me boitheisei tha ithela na mou pei mia kali sxoli shaolin stin athina kala i texni tsakizei!kai gia tous proanaferomenous an einai mia apotelesmatiki texni tha ithela na tous pw to thema einai na min tsakwnesai alla kai an ginei auto mporeis na teleiwseis mia maxi xwris na xtipiseis ton allon kai min ksexnate oti ola ta alla athlimata exoun parei apo to kung fu opoios kserei gia sxoli as mpei ston kopo na mou steilei ena email sto ******* euxaristw


Edit by tZoLe
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Re: Shaolin Kung fu και άλλες πολεμικές τέχνες

Post by tZoLe » Fri Jan 09, 2009 5:40 pm

Moderation Message
Wellcome on board φίλε panossmc660!! Σε ενημερώνω πως στην κοινότητα δεν επιτρέπονται τα greekglish, για αυτό το λόγο σε παρακαλώ επεξεργάσου το ποστ σου. Επίσης, αν θέλεις να επικοινωνήσεις ή να επικοινωνήσουν μαζί σου καλύτερα θα ήταν να μην δίνεις το email σου, αλλά με προσωπικά μηνύματα(pm). Ευχαριστώ.
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Shaolin Kung fu και άλλες πολεμικές τέχνες

Post by crash_override » Thu Feb 19, 2009 5:47 pm

O ζωντανός θρύλος του ναού Σαολίν, Σι Ντε Γιάνγκ (Shi De Yang), θα βρίσκεται για πρώτη φορά στην χώρα μας στις 11, 12 και 13 Απριλίου 2009.

Ο μεγάλος δάσκαλος θα έρθει στην Ελλάδα με σκοπό να επιβλέψει την πορεία του Σαολίν Κουνγκ Φου στη σχολή Σαολίν "Η Πηγή του Νεαρού Δάσους". Ταυτόχρονα θα διδάξει σε ανοικτό σεμινάριο μία παραδοσιακή φόρμα του Σαολίν Κουνγκ Φου.

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί στην σχολή "Η Πηγή του Νεαρού Δάσους", Ναυσικάς 49 στο Ίλιον στις 11 και 12 Απριλίου. Κόστος συμμετοχής σεμιναρίου 50€. Λόγω των περιορισμένων θέσεων θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Για δηλώσεις συμμετοχής στο τηλέφωνο 2102693754.
Σι Ντε Γιάνγκ (Shi De Yang) 释德杨 31η γενιά μοναχών Σαολίν
Image
Ο δάσκαλος Σι Ντε Γιάνγκ ίσως είναι ένας από τους πιο γνωστούς μοναχούς Σαολίν, που έχουν μεγάλο αριθμό ενθουσιωδών θαυμαστών στην Κίνα και στο εξωτερικό.Οι συνεντεύξεις και οι φωτογραφίες του κοσμούν πολλά σημαντικά περιοδικά, εκατοντάδες βιβλία και σχετικά συγγράμματα με θέμα το Κουνγκ Φου και το μοναστήρι Σαολίν.

Image Image

Γεννήθηκε στις 16 Ιουλίου του 1968 στο νομό Ταικάνγκ (Taikang) της επαρχίας Χονάν. Από την ηλικία των 6 ετών άρχισε να ασχολείται με τις κινεζικές πολεμικές τέχνες. Οι πολεμικές τέχνες διδάσκονται ευρέως στον κινεζικό λαό και ειδικά στην επαρχία Χονάν, όπου θα μπορούσε κανείς να βρει πολλούς αξιόλογους δασκάλους. Αποφάσισε να γίνει σπουδαστής του ναού Σαολίν το 1983, όταν είδε στον κινηματογράφο ένα έργο με το ναό.

Εκείνη την περίοδο ο ναός Σαολίν δεν ήταν τόσο όμορφος όπως τώρα. Τα σημάδια της μεγάλης πυρκαγιάς του 1928 ήταν ακόμα ορατά. Τότε υπήρχαν μόνο 10 μοναχοί στο ναό αλλά συγχρόνως αυτοί ήταν η αναγέννηση και η επαναλειτουργία του ναού Σαολίν.
Πήγε στο ναό και ο μεγάλος ιερέας Σι Σου Σι τον δέχτηκε ως σπουδαστή του. Κάτω από τον μανδύα του δασκάλου του, διδάχτηκε ποιοι μοναχοί Σαολίν αναφέρονται ως "Η αληθινή παράδοση του μοναστηριού Σαολίν".

Image

Έχει ταξιδέψει σε πολλές χώρες, Ιαπωνία, Κορέα, και σε πολλές άλλες χώρες της Ασίας, της Ευρώπης και της Αμερικής για να διαδώσει την κουλτούρα και το πνεύμα των Σαολίν.

Είναι ο διευθυντής των Σαολίν Γου Σανγκ (Shao Lin Wu Sheng) "Μάχιμοι μοναχοί" και ο επικεφαλής εκπαιδευτής των σπουδαστών Σαολίν.

Από τον Μάρτιο του 2000 έχει υπό την επίβλεψή του το σχολείο πολεμικών τεχνών για ανθρώπους λαϊκούς (μη κληρικοί), το οποίο αποκαλείται "Σχολείο πολεμικών τεχνών μάχιμων μοναχών".

Image Image Image Image
Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επικοινωνίστε μαζί μου μέσω pm ή στο τηλέφωνο
2102693754, που αναφέρεται παραπάνω.

Ακόμα μπορείτε να επισκεφτείτε το site της σχολής: www.shaolin.com.gr
What to say man...what to say....
User avatar
N@z_Plir
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 291
Joined: Thu Jun 29, 2006 2:09 pm

Re: Shaolin Kung fu και άλλες πολεμικές τέχνες

Post by N@z_Plir » Sun Feb 22, 2009 5:06 am

Ξεκίνησα kung fu (ή gong fu :-D ) πριν από 2-3 εβδομάδες. Αφορμή το ότι ήθελα να έχω επαφή με τη γυμναστική, αλλά το γυμναστήριο μου φαινόταν πάντα αγγαρία. Έτσι αποφάσισα να αρχίσω μια πολεμική τέχνη που συνδυάζει τη γυμναστική με τη γνώση καινούριων τεχνικών και πραγμάτων.

Δεν πήγα χύμα στην πρώτη πολεμική τέχνη που βρήκα, αλλά ρώτησα και έψαξα κάποια πράγματα πριν πάω. Απέριψα εξαρχής muay thai και thai chi, διότι δεν ήθελα κάτι αρκετά βίαιο- τουλάχιστον όχι για αρχή. Το kick boxing επίσης μου φαίνεται πολύ ρηχό σαν τέχνη-άθλημα,όπως και το Taekwondo ενώ τζούντο, πάλη κλπ δεν με άγγιζαν ποτέ...απ' την άλλη ενδιαφέρον μου φάνηκε και το aikido, αλλά το γεγονός ότι kung fu θα πήγαινα με φίλους, σε καλό δάσκαλο και σχετικά κοντά σπίτι μου ξεκίνησα kung fu (στη ζωγράφου είναι η σχολή, πίσω από την αρχιτεκτονική)...

Τις πρώτες 2-3 εβδομάδες έχω μάθει πολυ βασικά πράγματα (κενή, koo-boo, ma-boo), αλλά η γυμναστική που σου προσφέρει είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική. Επειδή έπαιζα ποδόσφαιρο 10 χρόνια, έχω λίγο πρόβλημα για την ώρα στα ανοίγματα, αλλά από ότι μου λένε μετά από 3-4 μήνες θα ξεπεραστούν...η εξεταστική με άφησε λίγο πίσω, αλλά νομίζω με το νέο εξάμηνο θα βρω χρόνο να πηγαίνω 3-4 φορές την εβδομάδα (προπόνηση έχει καθημερινά)...
Αυτά από μένα...άντε να δούμε...
Post Reply

Return to “Αθλητισμός”