Βραβεία του Πανελληνίου Συνδέσμου Αθλητικού Τύπου 2007

Οτιδήποτε έχει σχέση ή θα ήθελε να έχει σχέση με αθλητικά και τον αθλητισμό γενικότερα.
Post Reply
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Βραβεία του Πανελληνίου Συνδέσμου Αθλητικού Τύπου 2007

Post by P3 » Tue Dec 11, 2007 9:25 am

Με λαμπερές παρουσίες, αλλά και κάποιες απουσίες πραγματοποιήθηκε η τελετή απονομής των βραβείων του Πανελληνίου Συνδέσμου Αθλητικού Τύπου στην Αίθουσα «Μελίνα Μερκούρη» του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας. Καλύτερη ομάδα της χρονιάς η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου, κορυφαίος προπονητής ο Ότο Ρεχάγκελ και αθλητής ο Δημήτρης Διαμαντίδης που απουσίαζαν λόγω υποχρεώσεων, για τρίτη συνεχή χρονιά εκλεκτή των συντακτών η Πηγή Δεβετζή. Βραβείο «ζωής» για την Ανθή Καραγιάννη. Λάμψη από τον θρύλο του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, Λόταρ Ματέους, στην τελετή.

Τα βραβεία

Καλύτερη ομάδα της χρονιάς ήταν η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου η οποία εκπροσωπήθηκε από τους Στέλιο Γιαννακόπουλο, Τραϊανό Δέλλα και Γιώργο Καραγκούνη. Με δηλώσεις του ο μέσος της Μπόλτον δεσμεύτηκε να κάνει τα πάντα για την Εθνική εν όψει και της μεγάλης πρόκλήσης του EURO 2008. «Δεν υπάρχει καλύτερο κίνητρο για μας. Θα δεσμευτούμε να κάνουμε ό,τι μπορούμε μετά από αυτό το βραβείο». Το βραβείο έδωσε στους διεθνείς ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κάρολος Παπούλιας. Ο Στέλιος Γιαννακόπουλος τιμήθηκε επίσης για την προσφορά του στο ποδόσφαιρο, την οικολογική του δράση και τη συμβολή του στην πρωτοβουλία του αθλητικού συλλόγου «Αστέρας 2004» για τη δημιουργία του «Πάρκου Διεθνών» στο Δημοτικό Γήπεδο «Μιχάλης Κρητικόπουλος» της Καισαριανής.

Κορυφαίος αθλητής της χρονιάς αναδείχτηκε ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος δεν ήταν παρών στη βράβευση λόγω υποχρεώσεων με την ομάδα του Παναθηναϊκού και το βραβείο του παρέλαβε ο εκπρόσωπος από την ομάδα του «τριφυλλιού», Τάσος Στεφάνου.

Κορυφαία αθλήτρια της χρονιάς ήταν η άλτρια Πηγή Δεβετζή, η οποία με δηλώσεις της τόνισε πως είναι πολύ ευχαριστημένη μετά από αυτή τη τιμή που της έγινε, καθώς λαμβάνει το εν λόγω βραβείο ανελλιπώς από το 2005. «Ευχαριστώ για την τιμή που μου κάνατε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Θέλω να αφιερώσω το βραβείο στον προπονητή μου, την οικογένεια μου, τον σύλλογο μου τον Ολυμπιακό».

Εκλεκτός προσκεκλημένος της βραδιάς ήταν ο Λόταρ Ματέους, ο οποίος βραβεύτηκε για τη μεγάλη του προσφορά στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο. «Αισθάνομαι πολύ καλά που βρίσκομαι στην Ελλάδα και ειδικά στην Αθήνα , η οποία κατέκτησε το EURO το 2004 και ελπίζω να το ξανακατακτήσει. Κάθε σταθμός της καριέρας μου ήταν ορόσημο», δήλωσε ο Γερμανός παλαίμαχος ποδοσφαιριστής και νυν προπονητής.

Καλύτερη αθλήτρια της χρονιάς με αναπηρία ήταν η Ανθή Καραγιάννη. «Ευχαριστώ για την τιμή που κάνατε. Επίσης θέλω να ευχαριστήσω τον προπονητή μου και την οικογένεια μου».

Προπονητής της χρονιάς με αναδείχτηκε ο Ότο Ρεχάγκελ. Το βραβείο του παρέλαβε ο πρόεδρος της ΕΠΟ, Βασίλης Γκαγκάτσης, ο οποίος με δηλώσεις του άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο παραμονής του Γερμανού τεχνικού στον πάγκο της Εθνικής. «Ένα ευχαριστώ από τον ίδιο τον Ρεχάγκελ στους συντάκτες για την τιμή που του έκαναν. Ελπίζω να τον έχουμε κοντά μας για τα επόμενα δύο χρόνια».

Το έπαθλο αθλητικού ήθους πήραν οι Ζέλικο Ομπράντοβιτς και Πίνι Γκέρσον. Οι προπονητές Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού βραβεύτηκαν για τη συμπεριφορά τους στη σειρά των τελικών της Α1. Ο προπονητής του Παναθηναϊκού δεν έδωσε το «παρών» στα βραβεία λόγο υποχρεώσεων με την ομάδα του. Στην αντίπερα όχθη, ο Ισραηλινός προπονητής του Ολυμπιακού είπε: «Σας ευχαριστώ για την τιμή που μου κάνετε. Μετά από έναν χρόνο στην Ελλάδα κατάλαβα πόσο πολύ εκτιμάται τον αθλητισμό», ενώ έκλεισε ευχαριστώντας και καληνυχτίζοντας στα ελληνικά!

Έπαθλο αθλητικής προσφοράς απονεμήθηκε στον παλαίμαχο, πλέον, Γιώργο Σιγάλα. «Είναι μεγάλη τιμή αυτό που κάνετε για μένα. Ευχαριστώ όλους τους προπονητές και τους συμπαίκτες που είχα στη διάρκεια της καριέρας του. Θέλω να ευχαριστήσω το βραβείο σε έναν συντάκτη που δεν βρίσκεται κοντά μας, τον κ.Αντωνόπουλο», τόνισε ο «Ράμπο» παραλαμβάνοντας το βραβείο από τον νυν δήμαρχο Πειραιά και πρώην συμπαίκτη του στον Ολυμπιακό, Παναγιώτη Φασούλα.

Ως ανερχόμενο ταλέντο βραβεύτηκε ο αθλητής των 110μ. με εμπόδια, Κώστας Δουβαλίδης. «Ευχαριστώ τον ΠΣΑΤ. Αυτή η βράβευση μού δίνει τη δύναμη να συνεχίσω με το ίδιο πάθος. Μεγάλος μου στόχος είναι οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Πεκίνου», τόνισε ο νεαρός αθλητής.

Τιμητικό βραβείο δόθηκε στην κορυφαία αθλήτρια του θαλασσίου σκι, Αγγελική Ανδριοπούλου. «Σας ευχαριστώ όλους για την τιμή. Θέλω να ευχαριστήσω και την οικογένειά μου που με στήριξε από την πρώτη στιγμή». Βραβείο fair play δόθηκε στον προπονητή του Μαγνησιακού, Βασίλη Πανόπουλου. «Θέλω να σας ευχαριστήσω για αυτή την τιμητική διάκριση». Έπαθλο κοινωνικής προσφοράς δόθηκε στην οικογένεια του Πολύβιου και της Μαρίκας Αφρουδάκη.

Επίσης τιμήθηκαν η Ανθή Οικονόμου και η Όλγα Τσιγαρίδη για την κατάκτηση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 470 νεανίδων στην ιστιοπλοΐα, η ομάδα Special Olympics Hellas για την κατάκτηση 43 μεταλλίων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Σανγκάης, η επιτροπή διεκδίκησης για την ανάληψη των Μεσογειακών Αγώνων του 2013, οι Δημήτρης Μούγιος και Βασίλης Πολύμερος για την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στο Παγκόσμιο και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα διπλού σκιφ ελαφρών βαρών και οι Γιώργος Καραβίδας και Μάγδα Γαζέα, που ήταν νικητές του Πανελληνίου Πρωταθλήματος μαραθωνίου δρόμου.

Τέλος, το έπαθλο των αθλητικογράφων Κύπρου πήρε η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου, με τον Γιώργο Καραγκούνη να παραλαμβάνει το βραβείο.
Πηγή: http://www.sport-fm.gr/article.jsp?id=111939

Κορυφαία ομάδα για το 2007 ανακοιρήχθηκε η Εθνική Ελλάδος ποδοσφαίρου, και το εξώφυλλο της "Πράσινης" σήμερα λέει:

http://www.sportime.gr/newspapers/prwto ... rasini.jpg

Δηλαδή... ΗΜΑΡΤΟΝ!!!! Εγώ αυτό το λέω... άστο καλύτερα! Και αναφέρομαι και την εφημερίδα και στον ΠΑΟ που δεν παράστηκε στην εκδήλωση. Είχαν, λέει, προπόνηση! Σιγά μην πάθει ο ... τους!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
vincent
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 438
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:25 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: L.A. (Lekanopedio Attikis)

Post by vincent » Tue Dec 11, 2007 11:25 am

Και βέβαια είχαν προπόνηση γιατί είναι η κορυφαία Ευρωπαική ομάδα και δεν έχει χρόνο για βραβεύσεις. Κάποια πράγματα για την νοοτροποία του Ζοτς είναι σημαντικότερα και φυσικά αυτό ειναι ηδουλεία και όχι οι βραβεύσεις... Επίσης είναι αυτονόητο ότι η φετινή καλύτερη ομάδα ήταν ο μπασκετικός Παναθηναικός... Είναι αυτονόητο ότι ο σύλλογος με το μεγαλύτερο μπάτζετ μεταγραφών σε σε σύγκριση με συλλόγους από όλα τα αθλήματα και με συνεχείς ευρωπαικές διακρίσεις έπρεπε να βραβευτεί. Οκ εντάξει με την εθνική ομάδα θέλουνε οι δημοσιογράφοι να δείξουν ότι στηρίζουν ότο και εθνική και ότι κάποιοι άλλοι τους κατηγορούσαν τον χειμώνα.
Image
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Post by sagwnias » Tue Dec 11, 2007 11:30 am

Εθνικη Ελλαδος+++
Post Reply

Return to “Αθλητισμός”