Ολυμπιακοί Αγώνες

Οτιδήποτε έχει σχέση ή θα ήθελε να έχει σχέση με αθλητικά και τον αθλητισμό γενικότερα.
nick
byte level
byte level
Posts: 100
Joined: Fri May 21, 2004 3:04 pm

Ολυμπιακοί Αγώνες

Post by nick » Wed Aug 11, 2004 3:00 pm

Μια που τα σχολια σας ειναι μονο για τους ρουφ... του Αττικου Ουρανου ειπα να ανοιξω ενα νεο θεμα...
Πως σας φαινετε το σκηνικο και ο ντορος που γινεται τωρα με τους αγωνες?Δεν λεω μεγαλο γεγονως αλλα ακομα δεν ξεκινησαν και εγω τους βαρεθηκα!Ολη μερα ραδιο και TV τα ιδια και τα ιδια.
Οι μονοι που θα βγουν κερδισμενοι απο αυτην την ιστορια ειναι οι δημοσιογραφοι που εχουν κανει το προγραμμα της ΤV και ραδιου Ολυμπιακες Ειδησεις με την υπερβολη στο επακτρο (καταπρασινη Αθηνα με αλλη οψη,αγνωριστη πολη και κατι πλανα σκηνοθετων επιστημωνων στο ειδος!!)και οι μεγαλοι των εργων που τα πηραν χοντρα.Αντε και εμεις που καλιψαν 5-10 λακουβες στο κεντρο γιατι παραεξω εγω βλεπω ουτε τα σπασμενα φαναρια δεν εχουν φτιαξει.
Εγω χαρηκα περισσοτερο που πηραμε το Ευρωπαικο παρα τους Ολυμπιακους.
Κορυφαια στιγμη ηταν που τους τα χωσε ο Στεφανόπουλος αν και δεν ακουσα την ομιλεια του μου τα ειπαν.
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Post by Proxenos » Thu Aug 12, 2004 11:04 pm

Οι άλλοι τα χώνουν στο Ζεππέλιν κι εσύ τα χώνεις στους (υπ)εργολάβους.

Δε χρειαζόταν να ανοίξεις άλλο topic γιατί και τα δύο αποτελούν δείγμα της μόνιμης ελληνικής μιζέριας σε ο,τιδήποτε γίνεται...

Καλά ρε παιδιά, δε θα ξεφύγετε ποτέ από αυτή τη μιζέρια;;; Σε ό,τι και αν γίνεται βλέπετε μόνο τις αρνητικές πτυχές. Με αυτή την αρνητική στάση στους Αγώνες (μίζες, ντόπινγκ -> δεν παίρνω εισιτήρια) μου θυμίζετε εκείνους που κάνουν δήθεν μποϋκοτάζ στα αμερικανικά προϊόντα (δηλαδή δεν πίνουν κοκα-κόλα για καμιά εβδομάδα).

Έχετε την εντύπωση ότι μόνο στην Ελλάδα χρηματίζονται άνθρωποι; Και στη Γερμανία, τη Γαλλία, τη Μ. Βρετανία συμβαίνει το ίδιο και μάλιστα σε μεγαλύτερη έκταση. Όσο μεγαλύτερα τα ποσά, τόσο μεγαλύτερες οι μίζες, αυτό να το βάλετε καλά στο μυαλό σας... Και όσο για εκείνους που δεν έχουν γονείς εργολάβους (δηλαδή για τους περισσότερους από εμάς), σημαντικό είναι να γίνεται το έργο. Η μίζα είναι δεδομένη, σημασία έχει να είναι και το έργο!!! Παράδειγμα: Παράκαμψη Πάλληνης, τις προάλλες κάναμε από τα Μελίσσια 30 λεπτά για τη Βάρκιζα, για μπάνιο! Δεν άκουσα κανέναν να πει μια καλή κουβέντα για κάποιο έργο... Σε ό,τι κι αν γίνεται, κάποιοι προσπαθούν πάντα να βγάλουν λεφτά. Δε θα πρότεινα σε κανέναν να παραιτηθεί από τα πάντα, επειδή κάποιοι προσπαθούν να εκμεταλλευθούν τα πάντα. Μήπως πρέπει για παράδειγμα να μην ξαναπατήσω στη σχολή επειδή κάποιοι αντιγράφουν στην Εξεταστική;

Ας διαμαρτυρηθούμε επιτέλους για κάτι που μπορεί και πρέπει να βελτιωθεί σε αυτή τη χώρα. Ας σκεφτούμε τι θα έπρεπε να αλλάξει επικεντρώνοντας την "γκρίνια" μας εκεί.

Κι όσο για τους Αγώνες, δεν έχει βρει κανείς θετικά στοιχεία; Εμένα πάντως μου αρέσει όλη αυτή η προσπάθεια που ανέλαβε η χώρα και η οποία θα βοηθήσει στην προβολή της. Επίσης μου αρέσει να βλέπω γύρω μου τόσους ξένους, άλλους να εργάζονται και άλλους για τουρισμό. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο για τους περισσότερους να ξεπεράσουν το στάδιο του να βλέπουν τους ξένους έχοντας στο μυαλό τους αυτά τα ανεκδιήγητα κλισέ και τις αφελείς γενικεύσεις (οι Γάλλοι είναι σωβινιστές, οι Άγγλοι αδερφές, οι Γερμανοί είναι κρυόκωλοι και δουλεύουν ασταμάτητα, σα μηχανές - αυτό κι αν είναι ψέμα), αλλά οι Ολυμπιακοί Αγώνες είναι μια ευκαιρία για πολλούς (αν όχι για όλους) να γνωρίσουν ανθρώπους από κάθε μεριά του πλανήτη από κοντά, κι όχι μέσα από κάποιο ντοκυμανταίρ... :roll:
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Fri Aug 13, 2004 12:49 pm

Μπορώ να παραδεχτώ πως η ελληνική μιζέρια είναι υπαρκτή, γίνεται αντιληπτή καθημερινά και επιβεβαιώνεται με ποικίλους τρόπους. Δεν μπορώ να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου γιατί τα λεγόμενα του φίλου nick δεν μου φάνηκαν μίζερα. Θα συμφωνήσω μαζί του πως δεν είμαι καθόλου ευτυχισμένος που πήραμε τους ολυμπιακούς αγώνες. Και αυτό δεν το θεωρώ μιζέρια, αλλά άποψη για ένα θέμα που υπάρχει εδώ και χρόνια και είναι αρκετά σοβαρό. Θα σου δώσω ένα πολύ απλό παράδειγμα και ίσως λίγο χαζό. Απλά θεωρώ πως μέσα από απλά παραδείγματα μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα. Εγώ δεν ένιωσα καθόλου περήφανος όταν χθες το βράδυ με πίσανε να παρακολουθήσουμε τον αγώνα της Ιταλίας με την Γκάνα. Περιμέναμε στην στάση του λεοφορείου, όπου με δυσκολία καταφέραμε να μπούμε μέσα από τον κόσμο. Και το επόμενο περνούσε μετά από 25 λεπτά....Φτάσαμε στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Δεν μπορώ να δεχτώ να μου λένε για τις υπερσύγχρονες αθλητικές εγκαταστάσεις όταν αναγκάστηκα να περπατήσω τουλάχιστον 800 μέτρα πάνω σε χωματόδρομο, ο οποίος ούτε καν στρωμένος σωστά δεν ήταν με αποτέλεσμα να στραμπουλίξω το πόδι μου 2 φορές. Πλησιάζοντας στο γήπεδο κατά μήκος του υπέροχου χωματόδρομου, κατάμήκος του συναντούσαμε ανά 100 μέτρα τύπους από το Athens 2004 με ντουντούκες στα χέρια να ενημερώνουν τον κόσμο. περισσότερο με διαδήλωση έμοιαζε το όλο θέαμα. Το κορυφαίο ήταν όταν ένας από αυτούς την ώρα που φώναζε για τα τσιγάρα του χάλασε η ντουντουκα και τη βαρούσε κάτω μήπως και διορθωθεί το κακό. Φυσικά ήρθαμε σε επαφή και με ξένους (Ιάπωνες, Ιταλούς), οι οποίοι ήταν πολύ γελαστοί τύποι. Όπως έμαθα αργότερα γελούσαν με το υπέροχο ελληνικό ταμπεραμέντο και την χάρη που οι εθελοντές κρατουσαν τις ντουντούκες τους και την όλη εικόνα που αντίκριζαν. Ήρθε φυσικά και η ώρα για τον έλεγχο των αντικειμένων. Δεν μπορώ να σου περιγράψω τι έγινε. Ένα τσαντάκι είχα μαζί μου, το οποίο το έπαιρναν από χέρι σε χέρι οι ευγενέστατοι ασφαλίτες, οι οποίοι μόνο που δεν με βρίσανε γιατί δεν ήξερα από που να πάω. Μέσα σε ένα δωματιάκι 2χ2 ήταν 12 άτομα και φωνάζανε συνέχεια χωρίς να υπάρχει λόγος, δημιουργώντας κατ' εμέ από μόνοι τους ένα κλίμα τρομοκρατίας!!! Το στάδιο ήταν πάρα πολύ ωραίο και έμεινα ευχαριστημένος τόσο από την ποιότητα της δουλειάς, όσο και από το αισθητικό αποτέλεσμα και το πρωτόγνωρο αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον που παρουσίαζε για τα δεδομένα της πόλης μου. Όλα τα παραπάνω φίλε Proxenos εμένα δεν με άφησαν ικανοποιημένο. Το γεγονός ότι φτιάξανε ένα ωραίο στάδιο, δεν σημαίνει ότι αναβαθμίστηκε σε κάτι ο τόπος μου. Δεν μπορώ να δεχτώ τις απόψεις περί ουσιαστικής αναβάθμισης, όταν οδηγώ στους δρόμους της πόλης και κοντεύω να σπασω όλες μου τις αναρτήσεις. Δεν μπορώ να δεχτώ τις απόψεις περί αναβάθμισης της παραλίας του Βόλου, όταν κατεβαίνω κάτω και παρατηρώ το κυκλοφοριακό να έχει αυξηθεί και τα μπάζα από τα ψευτοέργα τους (γιατί αν έρθεις θα καταλάβεις ότι περί ψευτοέργων πρόκειται) έχουν κατακλήσει όλους τους δρόμους. επίσης δεν μου αρέσει να περπατώ το βράδυ στους κεντρικούς δρόμους και να βλέπω να είναι αναμένα τα άθλια χριστουγεννιάτικα λαμπιώνια. Απλά νιώθω ότι κάποιοι με κοροιδεύουν και δεν νιώθω καθόλου μίζερος να το σχολιάσω και να το κατακρίνω. Μίζεροι αξίζει να νιώθουν αυτοί που νομίζουν πως κάτι κάνανε μισοολοκληρώνοντας κάποια μεγάλα έργα. Εξάλλου δεν μπορούμε και δεν πρέπει να ξεχνάμε πως Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα!
The road goes on forever...
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Fri Aug 13, 2004 1:12 pm

Vasilis διαβάζοντας το post σου ομολογώ ότι γέλασα αρκετά!
Όταν όμως τα ζεις σίγουρα δεν θα είναι και τόσο αστεία. Νομίζω ότι αυτό που θέλει να πει ο Proxenos είναι ότι θα πρέπει να εστιάζουμε ακόμη και με λίγη προσπάθεια στα θετικά του κάθε πράγματος, να μην έχουμε δηλαδή την ψυχολογία του κακομοίρη.
Ακόμη και για το γεγονός ότι τελικά δεν μας πήραν τους αγώνες και γίναν τα 5 από τα 10 πράγματα που θα έπρεπε να γίνουν θα έπρεπε να μας προκαλεί μια σχετική ευφορία - όχι όμως χαρά που θα μένουμε πάντα στα μισά.
Και πάλι όμως αυτό θα πρέπει να προκαλεί διάθεση για δουλειά - ότι εσύ μπορείς να κάνεις κάτι - και όχι να μένουμε σε μεμψίμοιρες συμπεριφορές
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Fri Aug 13, 2004 2:29 pm

Να βοηθήσω για τους ολυμπιακούς;;; Ποτέ! Δε θα βοήθαγα ποτέ σε κάτι για το οποίο απομακρύνθηκαν-φυλακίστηκαν πρεζάκια, άστεγοι, μετανάστες. Εγιναν εισαγωγές για τις "ολυμπικακές" ανάγκες στα *** δηλαδή 16-17 χρόνες κοπέλλες απο Αν. Ευρώπη. Το περιβάλλον γ(*()*, γεμίσαμε χαφχίεδες και πληρώνουμε τα κέρατα μας. Ούτε τους ζήτησα ούτε με ρώτησαν. Βοηθάς σε πολλά άλλα πράματα και όπως είπες Proxenos σου αρέσει να βλέπεις ξενους. Και εγώ επίσης και για αυτό έχω χωθεί και αφιερώνω πολυ΄ώρα σε Erasmus και AIESEC.
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Fri Aug 13, 2004 3:39 pm

Einherjar:

Code: Select all

Ακόμη και για το γεγονός ότι τελικά δεν μας πήραν τους αγώνες και γίναν τα 5 από τα 10 πράγματα που θα έπρεπε να γίνουν θα έπρεπε να μας προκαλεί μια σχετική ευφορία - όχι όμως χαρά που θα μένουμε πάντα στα μισά. 
Και πάλι όμως αυτό θα πρέπει να προκαλεί διάθεση για δουλειά - ότι εσύ μπορείς να κάνεις κάτι - και όχι να μένουμε σε μεμψίμοιρες συμπεριφορές
Νομίζω πως συζητάμε για ένα θέμα καθαρά υποκειμενικό. Για τον καθένα οι ολυμπιακοί αγώνες μπορεί να σημαίνουν κάτι διαφορετικό. Για μένα αποτελούν μια καθαρή εμπορευματοποίηση του αθλητικού πνεύματος. Δεν μπορώ να υποστηρίξω μια τέτοιου είδους διοργάνωση που πίσω της κρύβονται τεράστια συμφέροντα. Χορηγοί, διαφημίσεις, οικονομικά συμφέροντα...Ακόμα και εμείς οι ίδιοι συζητάμε για την προβολή της χώρας μας. Αυτός είναι ο σκοπός του αθλητισμού? Η προβολή και το συμφέρον? Δηλαδή σας αρέσει που αγωνίζονται οι αθλητές με τις διαφημίσεις επάνω στις φανέλες τους? Σίγουρα θα μου πείτε πως ζω σε άλλο κόσμο. Ίσως και να ζω ή μάλλον να θέλω να ζω στη δική μου σκέψη που αποτελεί μια καθαρή ουτοπία. Θα πάω να δω έναν αγώνα ή κάποιο άθλημα που θα μου αρέσει, αλλά σίγουρα δεν θα βοηθήσω με τον τρόπο που κάποιοι θέλουν τους δικούς τους ολυμπιακούς. Θα πάω στο γήπεδο να βοηθήσω με τον δικό μου τρόπο. Να βοηθήσω τους αθλητές, να χειροκροτήσω για τις επιδόσεις τους, με την ψευδαίσθηση φυσικά πως δεν είναι ντοπαρισμένοι. Χαίρομαι για τα έργα που γίνονται, αλλά δεν χαίρομαι που πιστεύουν πως αυτά είναι ικανά να αναβαθμίσουν έστω και λίγο το επίπεδο της ζωής μας.
Πόσο περήφανος μπορώ να νιώθω σαν αρχιτέκτονας όταν χθες το βράδυ έμαθα την ιστορία της ταλαιπωρημένης Ομόνοιας? Γιατί παιδιά την έχουν ανασχηματίσει τόσες φορές? Όπως και πολλοί άλλοι πίστευα ότι ήταν σφάλμα της μελέτης της αρχιτεκτονικής ομάδας. Όχι. Το κράτος κλασικά δεν είχε χρήματα και αποφάσισε να αφαιρέσει μεγάλα τμήματα της μελέτης. Αν βλέπατε τα αρχικά σχέδια θα παθαίνατε σοκ από την ομορφιά και πολυπλεξία της σύνθεσης. Γιατί σε όλη την Ελλάδα θεωρούν αναβάθμιση το να φυτεύουν παντού φοίνικες? Γιατί θεωρούν πως με το να μιμούμαστε τις μεγαλουπόλεις αναβαθμίζουμε τον πολιτισμό μας? Γιατί να θεωρούμε όλοι πως η τεχνολογική φαινομενική ανάπτυξη συσχετίζεται άμεσα και με την πολιτιστική? Ε λοιπόν όχι. Εμένα οι φοίνικες, οι super ουάου γέφυρες, τα τρελά στάδια κλπ δεν μου δείχνουν τέτοιου είδους ανάπτυξη που θα με ικανοποιήσει. Μπορούσαν να γίνουν μικρότερου μεγέθους έργα ώστε να εξοικονομηθούν χρήματα και για άλλες δραστηριότητες και κατασκευές μεγαλύτερης σημασίας.
Χαίρομαι για την προσπάθεια που πραγματοποιείται για ουσιαστική πολιτισμική ανάπτυξη της πρωτεύουσας αυτή την περίοδο με τις εκθέσεις που γίνονται σε κάθε γωνιά της, τις συναυλίες, τις θεατρικές παραστάσεις κτλ. Δεν χαίρομαι όμως που γίνονται μόνο αυτή την περίοδο και μόνο στην Αθήνα. Νιώθω πολύ φτωχός και αδικημένος που δεν βρίσκομαι εκεί. Πρέπει να είμαι αναγκαστικά εκεί για να δω κάτι παραπάνω που θα μου προσφέρει γνώσεις και θα με γεμίσει. Τέλος θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του PaP που με εκφράζουν απόλυτα.
The road goes on forever...
User avatar
semika
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 998
Joined: Sat May 01, 2004 2:21 pm
Location: Αθήνα - Β.Π.

Post by semika » Fri Aug 13, 2004 4:42 pm

Και εγώ από τη μεριά μου συμφωνώ με τα προαναφερθέντα.
Μήπως Βασίλη αυτά που σου τύχαν ήταν αλλη μια κακοτυχία? :shock:
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Fri Aug 13, 2004 4:51 pm

Δεν έχω κάποιο ουσιαστικό σημείο διαφωνίας μαζί σου.
Να σημειώσω απλά ότι από την αρχαιότητα υπήρχαν οι χορηγοί, οι οποίοι εκτος των άλλων με τα χρήματά τους φρόντιχαν τους αθλητές. Τότε, η χορηγία ήταν υποχρέωση που ανατίθετο από το κράτος χωρίς να είναι απαραίτητη η συμφωνία του χορηγού (to be). Σήμερα η χορηγία είναι εθελοντική και φοβερά ακριβή, σε σημείο που οι χορηγοί να έχουν πιθανώς μακροχρόνια απόσβεση των χρημάτων που έδωσαν για την ανάληψη της χορηγίας. Το μόνο αντάλλαγμα που είναι η προβολή τους και η προώθηση των προϊόντων τους στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις.
Ελληνιστί.... I believe that's fair enough!
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Fri Aug 13, 2004 4:54 pm

semika:
Και εγώ από τη μεριά μου συμφωνώ με τα προαναφερθέντα.
Μήπως Βασίλη αυτά που σου τύχαν ήταν αλλη μια κακοτυχία?
Λες? Ταυτόχρονα τα ζούσανε και άλλα 7.500 άτομα όμως. :!:
The road goes on forever...
User avatar
semika
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 998
Joined: Sat May 01, 2004 2:21 pm
Location: Αθήνα - Β.Π.

Post by semika » Fri Aug 13, 2004 5:07 pm

Vasilis wrote:Ταυτόχρονα τα ζούσανε και άλλα 7.500 άτομα όμως. :!:
Nαι αλλά ήσουν και εσύ μέσα σε αυτά!!! :lol:
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Fri Aug 13, 2004 5:10 pm

:smt019 :smt012
The road goes on forever...
nick
byte level
byte level
Posts: 100
Joined: Fri May 21, 2004 3:04 pm

Post by nick » Fri Aug 13, 2004 5:38 pm

Εγω χαιρομαι που εγιναν τα εργα και περιμενω πολλα περισσοτερα στο μελλον και ποιο ουσιαστικα.
Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι το συνθημα καθαρη πολη μονο τωρα για τους αγωνες.Να "κοροιδεψουμε" τους ξενους οτι η Αθηνα ειναι καθαρη και ωραια , οχι να το κανουμε για μας!!!Καθαρισαν δρομους απο τα σκουπιδια και τα διαφορα αλλα που υπηρχαν για να περασει η φλογα!Δεν λεω ειναι ενα πρωτο βημα...αλλα δεν ειναι αναγκη να περασουν τα ξενα καναλια για να κανουν κατι...Κλεισαν τη χωματερη τωρα για τους αγωνες γιατι?Οταν την εκλειναν οι κατοικοι τους μαζευαν.Το θεωρω κοροιδια καθαρα να γινονται μονο ευημερες αλλαγες καλοπισμου για να δειξουμε καλη εικονα προς τα εξω!Εμεις δεν μετραμε καθολου, τι να κανω την καλη εικονα στο εξωτερικο οταν εδω ζουμε καθημερινα διαφορετικα πραγματα.

Ειμαι καχυποπτος με τα ΜΜΕ τα οποια εχω την εντυπωση οτι μας παραπλανουν παρα πολυ αυτες τις μερες.Υπαρχει σαφως ενα πνευμα υποστηριξης των αγωνων και καλα κανουν αλλα νομιζω οτι αποσιοπουν πολλα ουσιαδεις.Δεν γινονται μονο οι αγωνες αυτην την εποχη στον κοσμο...Ακουσα οτι απαγορευτικαν οι διαδηλωσεις(στην δημοκρατικη μας χωρα?)...και εναν πολιτικο να λεει οτι δεν θα τους δειξει η ΤV και μαλλον δεν τους εδειξε(δεν ξερω γιατι διαδηλωναν τα παλικαρια αλλα δεν ειναι εκει το θεμα). Ολη την ωρα λενε για ξενους ρεπορτερ που συνελαβαν ,γιατι δεν τους κρατανε μεσα μεχρι το τελος των αγωνων,γιατι για να τους συλλαβουν σημαινει οτι αυτο που κανουν ειναι παρανομο,να δουνε αν θα το κανουν και αλλοι?
Ιδιαιτερη εντυπωση μου κανει το οτι ολοι λενε για τα εξοδα και δεν εχω ακουσει πουθενα για τα εσοδα.Συγκριτικα με τα εξοδα θα ειναι πολυ λιγα αλλα οχι αμελιτεα!Τι θα γινουν τοσα εκατομμυρια ευρω απο τα φτηνουλια εισητηρια?
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Post by Proxenos » Sat Aug 14, 2004 1:03 am

Και η συζήτηση συνεχίζεται στο κλασικό κλίμα μεμψιμοιρίας... Δε μου λέτε ρε παιδιά, αφού δε σας αρέσει εδώ, γιατί δε μεταναστεύετε;

Η λύση σας είναι μονίμως αυτή που περιέγραψα παραπάνω. Παραιτούμαι από όλα και έτσι νιώθω αθώος για ό,τι αρνητικό γίνεται γύρω μου...

Τι να κάνω, δική σας η άποψη, δική σας και η ζωή... Θέλω να σας δω σε καμιά 20αριά χρόνια που θα έχουμε όλοι κάποιο επάγγελμα, με ποιον "αθώο" τρόπο θα βγάζουμε λεφτά. Και μη μου πείτε ότι τώρα είμαστε νέοι και μπορούμε να το παίξουμε ιδεαλιστές.

Όσο για τα έσοδα των Αγώνων, μην υπολογίζετε μόνο τα έσοδα της ΑΘΗΝΑ 2004, αν και αυτά αρκετά θα είναι. Υπολογίστε τα έσοδα των καταστημάτων, των εστιατορίων - μπαρ - καφέ, των ξενοδοχείων, των τουριστικών γραφείων σε όλη τη χώρα και σκεφτείτε πόσο θα βελτιωθούν τώρα και στο μέλλον (αν εκμεταλλευθούμε τις συγκυρίες).

Και αν θεωρείτε ηλίθιο το να δουλεύει κάποιος σαν εθελοντής στους Αγώνες, πως βλέπετε το γεγονός να πάρετε 600 € πρώτο μισθό όταν πάρετε πτυχίο;;;
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Sat Aug 14, 2004 1:39 am

Πάντως η τελετή έναρξης ήταν τέλεια αλλά και πάλι άζωτο και βαρέα μέταλλα θα αναπνέουμε και μετά στην Αθήνα. Οσο για αυτά που λες proxenos για τα περί μετανάστευσης εγώ θέλω να περάσω τα επόμενα χρόνια τησ ζωής μου ταξιδεύοντας και ήδη το κανώ κα ελπίζω να καταλήξω κάποια μέρα σε κάποιο ελληνικό χωριό εκεί που βρίσκεται η Ελλάδα και όχι πίσω από τα διαφημιστικά της McDonald
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Sat Aug 14, 2004 1:43 am

PaP wrote:Πάντως η τελετή έναρξης ήταν τέλεια...
Επειδή έτυχε να δω αρκετά απο το μπαλκόνι μου μπορώ να πώ πως ήταν πάρα πάρα πολύ ωραία.
PaP wrote:...περάσω τα επόμενα χρόνια τησ ζωής μου ταξιδεύοντας και ήδη το κανώ κα ελπίζω να καταλήξω κάποια μέρα σε κάποιο ελληνικό χωριό...
Μία απο τα ίδια...σιγά μην κάτσω εδώ με τους κατεστραμένους. Στο κάτω κάτω κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν πρόκοψε στην μπανανία.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sat Aug 14, 2004 1:46 am

Κλεισαν τη χωματερη τωρα για τους αγωνες γιατι?
Έκλεισε? Δεν το είχα ακούσει. Και που τα πάνε τώρα τα σκουπίδια?
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Sat Aug 14, 2004 1:57 am

δε νομίζω ότι κάποιος είπε κάτι εναντίων των εθελοντών..Το να είναι κάποιος εθελοντής πάει να πει ότι το νιώθει και ήθελε να είναι, δεν τον ανάγκασε κανένας..Τι σχέση έχει το πόσα θα πληρωνόμαστε όταν -με το καλό- θα βγούμε στην αγορά;;όλοι από κάπου ξεκινάνε και επίσης υπάρχουν άνθρωποι που είναι αναγκασμένοι να συντηρήσουν ολόκληρες οικογένειες με 600 ευρώ και αν τα βρουν κι αυτά..

Σημασία έχει όχι το πόσα χρήματα θα εισπραχθούν ή έχουν εισπραχθεί, αλλά το τι γίνεται με τη διαχείρισή τους. Εσύ για παράδειγμα μένεις σε μια γειτονιά όμορφη, καινούργια, προσεγμένη, καθαρή και ανθρώπινη. Ρώτα όμως και τους υπόλοιπους που δεν είχαν την τύχη να μένουν σε τόσο σύγχρονες γειτονιές. Έχεις δει πολλά λεφτά να πέφτουν για να γίνει αναμόρφωση χώρου εκεί που θα κάνει τη ζωή των κατοίκων πιο εύκολη;;και τα Πατήσια, οι Αμπελόκηποι, το Γκύζη στο δήμο Αθηναίων ανήκουν, αλλά πίσω από τις μεγάλες λεωφόρους τι γίνεται;;Βάζουμε ενα σεντόνι για να κρύψουμε το άσχημο και ως δια μαγείας τα προβλήματα εξαφανίζονται (όπως έγινε και στα προσφυγικά σπίτια της λεωφόρου Αλεξάνδρας που είναι εκεί δεκαετίες ολόκληρες και για μένα έχουν ιστορική αξία, αφού έχουν ακόμα πάνω τους σημάδια από τον πόλεμο). Έσοδα για την ΑΘΗΝΑ 2004 και για τα μαγαζιά, αλλά όχι σε φάση "ο,τι προλάβουμε να βουτήξουμε τώρα". Δε βλάπτει και λίγος σεβασμός στον πελάτη και στον κάθε άνθρωπο που έχουν απέναντί τους οι καταστηματάρχες, γιατί μερικοί απ' αυτούς να μην πω τι έχουν κάνει καλύτερα.

Γράφω για την Αθήνα όχι γιατί πιστεύω ότι έχει μεγαλύτερη "αξία" από τις άλλες πόλεις, αλλά επειδή απ αυτήν έχω σαφέστερη εικόνα..Δεν νομίζω ότι μεμψιμοιρούμε, απλά είμαστε ρεαλιστές και αναφέρουμε τα αρνητικά που παρατηρούμε γύρω μας.Δε σημαίνει ότι στο εξωτερικό είναι τα πάντα ρόδινα, απλά μερικά πράγματα θεωρούνται αυτονόητα. Είναι εντυπωσιακό το ότι ακόμα και το τελευταίο χωριό , στην κεντρική Ευρώπη τουλάχιστον, δεν είναι παρατημένο αλλά δείχνει σαν ένα μέρος που θα ήθελε να μείνει κάποιος, γιατί θα είχε καλούς δρόμους για να πάει εύκολα σε μια κοντινή πόλη, είναι καθαρό κτλ.

Παρεπιπτόντως μου αρέσει που είναι οι συγκοινωνίες ανοιχτές όλο το 24ωρο και μου άρεσε και η τελετή έναρξης.. Είχα μείνει άφωνη όταν την έβλεπα. Πολύ καλόγουστη και προσεγμένη!!Μόνο στην παρέλαση έκανε κοιλιά και λογικό ήταν με τόσους αθλητές και από τόσες χώρες..
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
Vasilis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 432
Joined: Sun May 30, 2004 3:51 pm
Location: Β_324_Α_2

Post by Vasilis » Sat Aug 14, 2004 4:42 am

Θα συμφωνήσω με την lumenintervalum και ειλικρινά δεν θα ήθελα να προσθέσω κάτι άλλο. Μόνο να παρακαλέσω να σκεφτόμαστε κάποιες λέξεις πριν τις χρησιμοποιήσουμε γιατί ίσως και να γίνονται προσβλητικές. Ας μην λέμε λοιπόν ότι η συζήτηση συνεχίζεται σε κλίμα μεμψιμοιρίας γιατί και εγώ δεν θέλω να πιστεύω ότι κάποιοι ζουν στην κοσμάρα τους...

Η τελετή έναρξης ήταν απλά φανταστική και νομίζω ότι ο Διακογιάννης έδωσε γι' ακόμα μία φορά ρεσιτάλ! Ήταν θεός ιδίως στη φάση με τον Μελισανίδη. :-D
The road goes on forever...
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Sat Aug 14, 2004 4:45 am

τι είπε;;είχε πολύ βαβούρα σε μας και δεν άκουγα καλά...γκρρρρρ
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
nick
byte level
byte level
Posts: 100
Joined: Fri May 21, 2004 3:04 pm

Post by nick » Sat Aug 14, 2004 4:55 am

Πραγματικα ηταν ωραια η τελετη αν και εχασα ενα μερος που παλευα να την γραψω και τελικα την εγραψα χωρις φωνη και με χαλια εικονα ! :-D .Συμφωνω οτι ειναι πολυ βολικο να ειναι συνεχεια ανοικτος ο ηλεκτρικος .
Περι χωματερης εχουν κλεισει των Α.Λιοσιων και εχουν στειλει και χαρτακια να μην κανουμε περιτα σκουπιδια...

Εγω εχω σκεφτει παρα πολλες φορες να φυγω παντος για εξωτερικο αργοτερα απογοητευμενος απο εδω...υπαρχουν και χωρες που σεβονται τον πολιτη αλλα τους λειπει το "κατι" που εχει η Ελλαδιτσα μας !!
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Sat Aug 14, 2004 12:40 pm

Ετσι είναι φίλε nick όπως είπα σε άλλο Post έχω ξεκινήσει να γυρνάω τον κόσμο αλλά το κλίμα και το πνεύμα (παραδόσεις, μουσική, φαγητό, μνημεία) μόνο εδώ υπάρχει. ¨οχι ότι είμαστε οι καλύτεροι αλλά έτσι μάθαμε. Αλλά οι μοντέρνες πόλεις, η οργάνωση του κράτος και η νοοτροπία του νεοέλληνα είναι μην πω τι είναι γιατί θα πρέπει να κόψω το post μετά :)

Οσο για τη χωματερή είναι για να δείξουμε ότι είμαστε καθαροί τώρα που είναι οι ξένοι και μετά τα ίδια. Α ρεεε
User avatar
semika
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 998
Joined: Sat May 01, 2004 2:21 pm
Location: Αθήνα - Β.Π.

Post by semika » Sat Aug 14, 2004 1:17 pm

Θα συμφωνήσω και εγώ απόλυτα οτι ήταν απλά καταπληκτική η έναρξη. Μακάρι και οι υπόλοιπες εκδηλώσεις-αγωνίσματα κλπ να έχουν την ίδια επιτυχία...

nick μην ανησυχείς που δεν την έγραψες σε καλή ποιότητα. Απο την ερχόμενη εβδομάδα όλες οι εφημερίδες θα τη μοιράζουν σε dvd.
Post Reply

Return to “Αθλητισμός”