UEFA Champions League 2011-2012

Οτιδήποτε έχει σχέση ή θα ήθελε να έχει σχέση με αθλητικά και τον αθλητισμό γενικότερα.
User avatar
barbarosa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1033
Joined: Thu Dec 21, 2006 10:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by barbarosa » Thu Dec 08, 2011 4:04 pm

Πάντως -και επειδή ξέχασα να το αναφέρω- για μένα όσο υπάρχει αθλητικό στοίχημα το οποίο θα προτρέπει παίχτες, παράγοντες και προπονητές να στήσουν την ίδια τους την ομάδα ποτέ δεν θα απαλλαγούμε από τα στημένα.

Το αθλητικό στοίχημα πρέπει να καταργηθεί εντελώς αν θέλουμε να ηρεμίσουμε και να βλέπουμε πραγματικό ποδόσφαιρο.
User avatar
samiwinch
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 942
Joined: Thu Oct 25, 2007 4:51 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Ηράκλειο Κρήτης

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by samiwinch » Thu Dec 08, 2011 7:25 pm

λοιπον,επειδη διαβασα αρκετα ωραια και σημερα,ας συνοψισω το γιατι ο Θρυλος αξιζε να περασει(και μαλιστα 1ος) στην επομενη φαση και για ποιους λογους καποιοι του το στερησαν...

1ον)η απαραδεκτη ΕΠΟ που μας αναγκασε να παμε να παιξουμε 1ο αγωνα της χρονιας ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΕΣ στο Τσαμπιονς Λιγκ..οπως φανηκε και απο την εικονα των ομαδων στη συνεχεια των ομιλων,αν ο Θρυλος ειχε 2-3 παιχνιδια στα ποδια του πριν παιξει με την Μαρσειγ,δεν υπηρχε περιπτωση να εχανε...προσωπικα με βασει την εικονα του ομιλου επαναλαμβανω,πιστευω θα κερδιζαμε κιολας,αλλα πειτε οτι πηγαιναμε Χ...ΑΡΑ +1 βαθμο εμεις,-2 η Μαρσειγ...

2ον)το καθαρο πεναλτι που δεν μας δοθηκε με την Αρσεναλ στο Λονδινο στο χερι του Τσαμπερλειν...ΑΡΑ +1 βαθμο εμεις,-2 η Αρσεναλ..

3ον)το καθαρο πεναλτι που δεν μας δοθηκε με την Ντορτμουντ στη Γερμανια στο χερι του Χουμελς(ετσι νομιζω λεγοταν)...ΑΡΑ +1 βαθμο εμεις,-2 η Ντορτμουντ...

4ον)το καραστησιμο στο Ντορτμουντ-Μαρσειγ,οπου υπο αλλες συνθηκες δεν υπηρχε περιπτωση να νικουσε η Μαρσειγ σε αυτην την εδρα,ποσο μαλλον με το σκορ στο 2-0 απο το μισαωρο...αλλα πες οτι εστω θα επαιρνε Χ με φυσιολογικες συνθηκες(που και παλι δεν υπηρχε περιπτωση,αλλα τεσπα)...ΑΡΑ +1 βαθμο η Ντορτμουντ,-2 η Μαρσειγ...

Τελικη Καταταξη ομιλων αν ολα γινοταν οπως επρεπε :

1)ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 12
2)ΑΡΣΕΝΑΛ 9
3)ΜΑΡΣΕΙΓ 6
4)ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 3

και αν υποθεσουμε οτι με τα παραπανω δεδομενα η Αρσεναλ ερχοταν με κινητρο στον τελευταιο αγωνα,δεν νομιζω οτι υπηρχε περιπτωση να κερδισει...εδω στην Αγγλια την πατησαμε,στο Καραισκακη θα γλιτωνε??το πολυ να επαιρνε Χ,οποτε και σε αυτην την περιπτωση θα περνουσαμε εμεις και θα εξαρτιοταν απο τα μεταξυ μας γκολ το ποιος θα περνουσε πρωτος,αφου θα ισοβαθμουσαμε στους 10 βαθμους...ακομα και αν χαναμε(πραγμα πολυ δυσκολο για μενα) θα περνουσαμε,απλα ως δευτεροι...

οποιος δεν τα βλεπει τα παραπανω,προβλημα του...τουλαχιστον βλεπω και παραδεχεστε οτι ο Θρυλος αξιζε και με το παραπανω την προκριση στους 16,οποτε κατι ειναι και αυτο... :smt006

ΥΓ : ΠΛΑΤΙΝΙ ΨΟΦΑΑΑ!!!
Last edited by samiwinch on Thu Dec 08, 2011 8:02 pm, edited 1 time in total.
When you walk through a storm Hold your chin up high And don't be afraid of the dark.
At the end of a storm Is a golden sky And the sweet, silver song of a lark.

Walk on, through the wind Walk on, through the rain, Though your dreams be tossed and blown.
Walk on, walk on with hope in your heart, And YOU'LL NEVER WALK ALONE, YOU'LL NEVER WALK ALONE...
http://www.youtube.com/watch?v=lR4n_Ttx ... re=related
ganon
bit level
bit level
Posts: 24
Joined: Tue Jun 01, 2010 10:10 pm

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by ganon » Thu Dec 08, 2011 7:41 pm

Λοιπόν, όσο αντιολυμπιακός και να είμαι η άρσεναλ ΔΕΝ έδωσε το ματς στο γαύρο. Μη λέμε ότι θέλουμε. Αυτή την τακτική ακολουθούν οι μεγάλες ομάδες ανέκαθεν όταν είναι εξασφαλισμένες.
Επίσης η άρσεναλ έχει μικρύνει πολύ σαν ομάδα και ο γαύρος σε γεμάτο καραισκάκη ακόμη και όλους τους βασικούς να παρέτασε ο Βενγκέρ θα το έπαιρνε εύκολα ή δύσκολα το τρίποντο.
Τώρα στον αγώνα BVB-Marseille δε βρίσκω κάτι το μεμπτό . Απλά έριξαν την απόδοσή τους οι Γερμανοί όταν ήταν αδιάφοροι. Τα χθεσινά είναι όντως πιο περίεργα γιατί μιλάμε για αγώνα που μπήκαν 8 γκολ, αλλά το να τα ρίχνουμε όλα στον Πλατινί είναι ψιλοαστείο. Πχ με την οικονομική επιφάνεια που έχει η Λυών δε θα μπορούσε να αγοράσει το ματς από την "φτωχή" Δυναμό?

Τέλος barbarosa get real. Υπάρχει κόσμος που ζει αποκλειστικά από το στοίχημα (gambling γενικότερα) και προφανώς το να σταματήσει το αθλητικό στοίχημα θα έχει καταστροφικές συνέπειες και μόνο πραγματικό ποδόσφαιρο δεν θα βλέπουμε.
User avatar
barbarosa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1033
Joined: Thu Dec 21, 2006 10:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by barbarosa » Thu Dec 08, 2011 8:48 pm

Υπάρχει κόσμος που ζει κι απ το εμπόριο ναρκωτικών και όπλων. Μήπως να μην θέλω να καταργηθεί κι αυτό γιατί θα "χάσουν" κάποιοι τις δουλειές τους?

Πιστεύω πως το αθλητικό στοίχημα, αλλά και ο τζόγος γενικότερα είναι μια αρρώστια των κοινωνιών. Δεν προσφέρει τίποτα στο λαό, εθίζει αυτούς που ασχολούνται εντατικά μαζί του κανοντάς τους να χάνουν τα λεφτά τους συστηματικά και ακόμα και τα σπίτια τους πολλές φορές. Άρα δεν μπορώ να δεχθώ τον όρο booker ως επάγγελμα. Όχι μόνο γιατί δεν προσφέρει τίποτα αλλά γιατί κάνει και κακό. Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος είναι επαγγελματίας gambler. Τον θεωρώ τεμπέλη και ματαιόδοξο. Αν θέλει λεφτά να πάει να δουλέψει. Αν και κατά κανόνα ο απλός κοσμάκης δεν βγάζει λεφτά από το στοίχημα. Μία φορά ένα καλό ταμείο και 50 φορές κουβά μετά.

Το αθλητικό στοίχημα καταστρέφει όλες τις πτυχές του ποδοσφαίρου. Έχει καταστρέψει ακόμα και τον τρόπο με τον οποίο παρακολουθούμε το άθλημα πλέον. Το προηγούμενο καλοκαίρι στο mundial μια παρέα καθόταν δίπλα μου στην καφετέρια και πανυγήριζε τα κόρνερ. ΕΛΕΟΣ! Εκεί που θα μπορούσαμε να δούμε ένα ωραίο γκολ αυτοί χαιρόντουσαν που η μπάλα κόντραρε και έβγαινε κόρνερ. Τον βασικό λόγο που πρέπει να απαγορευτεί όμως τον αναφέρω στο προηγούμενό μου ποστ. Όσο επιτρέπεται το αθλητικό στοίχημα δίνεται η δυνατότητα και κίνητρο στους παίχτες και τους παράγοντες να στήσουν παιχνίδια. Μην πας μακριά. Πρόσφατα μάθαμε ότι γιος γνωστού μεγαλοπαράγοντα μπάσκετ του Παναθηναικού (νιάου νιάου στα κεραμίδια) στοιχημάτισε πολλά εκατομύρια στην ήττα της ομάδας μας με την Ξάνθη το 2008. Ήττα που μας κόστισε το πρωτάθλημα. Φαντάζομαι και κάποιοι παίχτες πήραν κι αυτοί το μερτικό τους. Αυτές οι αλητείες δεν θα γίνονταν αν δεν υπήρχε το στοίχημα.
ganon
bit level
bit level
Posts: 24
Joined: Tue Jun 01, 2010 10:10 pm

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by ganon » Thu Dec 08, 2011 9:42 pm

barbarosa wrote:Υπάρχει κόσμος που ζει κι απ το εμπόριο ναρκωτικών και όπλων. Μήπως να μην θέλω να καταργηθεί κι αυτό γιατί θα "χάσουν" κάποιοι τις δουλειές τους?

Πιστεύω πως το αθλητικό στοίχημα, αλλά και ο τζόγος γενικότερα είναι μια αρρώστια των κοινωνιών. Δεν προσφέρει τίποτα στο λαό, εθίζει αυτούς που ασχολούνται εντατικά μαζί του κανοντάς τους να χάνουν τα λεφτά τους συστηματικά και ακόμα και τα σπίτια τους πολλές φορές. Άρα δεν μπορώ να δεχθώ τον όρο booker ως επάγγελμα. Όχι μόνο γιατί δεν προσφέρει τίποτα αλλά γιατί κάνει και κακό. Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος είναι επαγγελματίας gambler. Τον θεωρώ τεμπέλη και ματαιόδοξο. Αν θέλει λεφτά να πάει να δουλέψει. Αν και κατά κανόνα ο απλός κοσμάκης δεν βγάζει λεφτά από το στοίχημα. Μία φορά ένα καλό ταμείο και 50 φορές κουβά μετά.

Το αθλητικό στοίχημα καταστρέφει όλες τις πτυχές του ποδοσφαίρου. Έχει καταστρέψει ακόμα και τον τρόπο με τον οποίο παρακολουθούμε το άθλημα πλέον. Το προηγούμενο καλοκαίρι στο mundial μια παρέα καθόταν δίπλα μου στην καφετέρια και πανυγήριζε τα κόρνερ. ΕΛΕΟΣ! Εκεί που θα μπορούσαμε να δούμε ένα ωραίο γκολ αυτοί χαιρόντουσαν που η μπάλα κόντραρε και έβγαινε κόρνερ. Τον βασικό λόγο που πρέπει να απαγορευτεί όμως τον αναφέρω στο προηγούμενό μου ποστ. Όσο επιτρέπεται το αθλητικό στοίχημα δίνεται η δυνατότητα και κίνητρο στους παίχτες και τους παράγοντες να στήσουν παιχνίδια. Μην πας μακριά. Πρόσφατα μάθαμε ότι γιος γνωστού μεγαλοπαράγοντα μπάσκετ του Παναθηναικού (νιάου νιάου στα κεραμίδια) στοιχημάτισε πολλά εκατομύρια στην ήττα της ομάδας μας με την Ξάνθη το 2008. Ήττα που μας κόστισε το πρωτάθλημα. Φαντάζομαι και κάποιοι παίχτες πήραν κι αυτοί το μερτικό τους. Αυτές οι αλητείες δεν θα γίνονταν αν δεν υπήρχε το στοίχημα.
Εντάξει έλεος δε γίνεται να συγκρίνεις τον τζόγο με το εμπόριο ναρκωτικών.

Δεν είμαι ο κατάλληλος να σχολιάσω για το αν ο τζόγος είναι αρρώστια των κοινωνιών. Ας το κάνει κάποιος κοινωνιολόγος. Αλλά ρε φίλε έχουν αναπτυχθεί ολόκληρες επιστήμες και θεωρήματα (Nash Equilibrium, Kelly betting, crap theory για τα ζάρια κτλ) που εξηγούν τα παίγνια και κάποιοι γνώστες αυτών έχουν σημαντικό edge απέναντι στον απλό κοσμάκη που πάει και ρίχνει πχ διπλό την ομάδα της γειτονιάς του η παίζει το μισθό του στο χ επειδή του είπε ο Μήτσος ότι είναι στημένο η παίζει το σπίτι του γιατί πχ η ρεάλ είναι η καλύτερη ομάδα στον πλανήτη και παίζει με την Μπέτις.
Anyway αυτό που θέλω να πω είναι ότι θεωρώ πως είναι εντελώς άδικο να αφαιρέσεις το δικαίωμα στον gambler να κερδίσει χρήματα επειδή δούλεψε με λιγότερο συμβατικό τρόπο σε σχέση με τον δάσκαλο, δικηγόρο, γιατρό, μηχανικό κτλ.

Τέλος όσον αφορά το ποδόσφαιρο κοίτα πόσες ομάδες έχουν χορηγό στοιχηματικές εταιρίες και πόσο θα πληγούν τα οικονομικά τους και κατ'επέκταση τα ρόστερ τους εάν σταματήσουν οι χορηγίες αυτές. Σου ξαναλέω χωρίς διάθεση να διαφωνήσω μαζί σου, το τέλος του αθλητικού στοιχήματος (ευτυχώς) είναι κάτι εντελώς ουτοπικό imho.

Sorry για το offtopic
User avatar
barbarosa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1033
Joined: Thu Dec 21, 2006 10:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by barbarosa » Thu Dec 08, 2011 10:45 pm

Δεν είναι κακό να διαφωνούμε :)
Λοιπόν προφανώς δεν συγκρίνω το λαθρεμπόριο όπλων με το στοίχημα. Τα αποτελέσματά τους διαφέρουν σημαντικά καθώς το πρώτο προκαλεί θάνατο, πόνο και ισόβια δυστυχία ενώ το δεύτερο απώλεια περιουσίας το πολύ και μείωση ποδοσφαιρικού θεάματος. Είναι προφανές. Έφερα όμως αυτό το παράδειγμα γιατί είναι η άποψή μου πως το στοίχημα ζημιώνει τις κοινωνίες και άρα οι άνθρωποι που ασχολούνται επαγγελματικά με αυτό πρέπει να κάνουν κάτι πιο ουσιώδες για δουλειά.

Όσον αφορά αυτό:
Δεν είμαι ο κατάλληλος να σχολιάσω για το αν ο τζόγος είναι αρρώστια των κοινωνιών. Ας το κάνει κάποιος κοινωνιολόγος. Αλλά ρε φίλε έχουν αναπτυχθεί ολόκληρες επιστήμες και θεωρήματα (Nash Equilibrium, Kelly betting, crap theory για τα ζάρια κτλ) που εξηγούν τα παίγνια και κάποιοι γνώστες αυτών έχουν σημαντικό edge απέναντι στον απλό κοσμάκη που πάει και ρίχνει πχ διπλό την ομάδα της γειτονιάς του η παίζει το μισθό του στο χ επειδή του είπε ο Μήτσος ότι είναι στημένο η παίζει το σπίτι του γιατί πχ η ρεάλ είναι η καλύτερη ομάδα στον πλανήτη και παίζει με την Μπέτις.
Anyway αυτό που θέλω να πω είναι ότι θεωρώ πως είναι εντελώς άδικο να αφαιρέσεις το δικαίωμα στον gambler να κερδίσει χρήματα επειδή δούλεψε με λιγότερο συμβατικό τρόπο σε σχέση με τον δάσκαλο, δικηγόρο, γιατρό, μηχανικό κτλ.
Όπως ανέφερα και πριν το μυαλό μου αρνείται να θεωρήσει τον τζόγο ως επάγγελμα είτε το ασκεί κάποιος ως παίχτης-τζογαδόρος είτε ως host(καζίνο, booker). Δεν προσφέρει τίποτα στην κοινωνία και εκμεταλεύεται άλλους ανθρώπους των οποίων τον κόπο κλέβει στην ουσία. Βέβαια εδώ υπάρχει ένα θέμα γιατί και ο χαμένος από επιλογή του παίζει και σ' αυτό το θέμα δεν έχω κατασταλάξει ακόμα ποιος φταίει περισσότερο, δηλαδή αυτός που κοροιδεύει ή αυτός που είναι αρκετά αφελής ώστε να τον κοροιδέψουν. Η ουσία είναι όμως άσχετα με το δίλλημα που ανέφερα ότι αυτός που αμοίβεται από τον τζόγο δεν προσφέρει κάτι ως αντάλαγμα στην κοινωνία. Αν σκεφτείς δε ότι οι ελάχιστοι μελετητές των "τυχερών" παιχνιδιών που μπορούν να τα νικήσουν απαγορεύεται να μπουν στα καζίνο οι μόνοι ευνοημένοι είναι οι hosts του τζόγου δηλαδή τα καζίνο και οι μεγαλοεταιρίες στοιχηματισμού. Καλλιεργούν μια πλασματική ανάγκη στον κόσμο, εκμεταλεύονται και την ματαιοδοξία του ναι (και σ' αυτό φταίει ο κόσμος) και του παίρνουν τα λεφτά. Στο μυαλό μου όμως αυτό δεν διαφέρει από τις υπόλοιπες μορφές απάτης.

Συγκεκριμένα για τον αθλητικό τζόγο θα σου πω ότι δεν θα με πείραζε να βλέπω ομάδες με μικρότερο budget αρκεί να ξέρω πως τουλάχιστον δεν είναι τόσο προφανές και εύκολο το στήσιμο. Μεταξύ μας τώρα δεν χρειάζεται να παίρνει 200 εκατομύρια το χρόνο ένα σύνολο 50 ατόμων (παίχτες και προπονητικό team) για να δεις καλή μπάλα έτσι κι αλλιώς.

Δεν ξέρω μήπως η συζήτηση θα έπρεπε να μεταφερθεί στο τόπικ του στοιχήματος :P
User avatar
samiwinch
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 942
Joined: Thu Oct 25, 2007 4:51 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Ηράκλειο Κρήτης

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by samiwinch » Fri Dec 09, 2011 12:14 am

When you walk through a storm Hold your chin up high And don't be afraid of the dark.
At the end of a storm Is a golden sky And the sweet, silver song of a lark.

Walk on, through the wind Walk on, through the rain, Though your dreams be tossed and blown.
Walk on, walk on with hope in your heart, And YOU'LL NEVER WALK ALONE, YOU'LL NEVER WALK ALONE...
http://www.youtube.com/watch?v=lR4n_Ttx ... re=related
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by photisd » Fri Dec 09, 2011 12:36 am

barbarosa wrote:Υπάρχει κόσμος που ζει κι απ το εμπόριο ναρκωτικών και όπλων. Μήπως να μην θέλω να καταργηθεί κι αυτό γιατί θα "χάσουν" κάποιοι τις δουλειές τους?

Πιστεύω πως το αθλητικό στοίχημα, αλλά και ο τζόγος γενικότερα είναι μια αρρώστια των κοινωνιών. Δεν προσφέρει τίποτα στο λαό, εθίζει αυτούς που ασχολούνται εντατικά μαζί του κανοντάς τους να χάνουν τα λεφτά τους συστηματικά και ακόμα και τα σπίτια τους πολλές φορές. Άρα δεν μπορώ να δεχθώ τον όρο booker ως επάγγελμα. Όχι μόνο γιατί δεν προσφέρει τίποτα αλλά γιατί κάνει και κακό. Επίσης δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος είναι επαγγελματίας gambler. Τον θεωρώ τεμπέλη και ματαιόδοξο. Αν θέλει λεφτά να πάει να δουλέψει. Αν και κατά κανόνα ο απλός κοσμάκης δεν βγάζει λεφτά από το στοίχημα. Μία φορά ένα καλό ταμείο και 50 φορές κουβά μετά.

Το αθλητικό στοίχημα καταστρέφει όλες τις πτυχές του ποδοσφαίρου. Έχει καταστρέψει ακόμα και τον τρόπο με τον οποίο παρακολουθούμε το άθλημα πλέον. Το προηγούμενο καλοκαίρι στο mundial μια παρέα καθόταν δίπλα μου στην καφετέρια και πανυγήριζε τα κόρνερ. ΕΛΕΟΣ! Εκεί που θα μπορούσαμε να δούμε ένα ωραίο γκολ αυτοί χαιρόντουσαν που η μπάλα κόντραρε και έβγαινε κόρνερ. Τον βασικό λόγο που πρέπει να απαγορευτεί όμως τον αναφέρω στο προηγούμενό μου ποστ. Όσο επιτρέπεται το αθλητικό στοίχημα δίνεται η δυνατότητα και κίνητρο στους παίχτες και τους παράγοντες να στήσουν παιχνίδια. Μην πας μακριά. Πρόσφατα μάθαμε ότι γιος γνωστού μεγαλοπαράγοντα μπάσκετ του Παναθηναικού (νιάου νιάου στα κεραμίδια) στοιχημάτισε πολλά εκατομύρια στην ήττα της ομάδας μας με την Ξάνθη το 2008. Ήττα που μας κόστισε το πρωτάθλημα. Φαντάζομαι και κάποιοι παίχτες πήραν κι αυτοί το μερτικό τους. Αυτές οι αλητείες δεν θα γίνονταν αν δεν υπήρχε το στοίχημα.
Από τα ελάχιστα post στο venus που συμφωνώ τόσο πολύ και με εκφράζουν... Εύγε πειρατή! ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Γι'αυτό και όλα ξεκινούν από το λαό, παρανομία, αδικία, βρώμα κλπ... Κράζουμε πολιτικούς αλλά εμείς τους εκλέγουμε, δε θέλουμε μετανάστες αλλά για να μην πονέσει η μέση ή για να μη σπάσει το νύχι τους φωνάζουμε να μαζεύουν ελιές και να κάνουν φασίνα στο σπίτι, για να μην κουραστούμε να δουλέψουμε, πίνουμε καφέ και παίζουμε στοίχημα και μετά τα σπίτια κλείνουν από χρέη...
Βάζω και τον εαυτό μου μέσα επειδή παίζω στοίχημα, αλλά το κάνω καθαρά ως χόμπυ και μόνο με κερδισμένα χρήματα κι όχι με των δικών μου, με μάξιμουμ δελτίο των 3 ευρώ γι'αυτό και όταν τελιώσει το κόβω... Ακόμα κι έτσι όμως πολλές φορές νιώθω τζογαδόρος και μου τη δίνει, γιατί ξέρω ότι παίζω και κάποιος με έχει δουλέψει και έχει στήσει κάτι..

Το κλείνω εδώ, γιατί είναι τεράστια συζήτηση περί κοινωνίας, συνηθειών κλπ και θα μας κράξουν για offtopic..
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
captain-cook
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 385
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:27 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by captain-cook » Fri Dec 09, 2011 12:38 am

Σοβαροί να 'μαστε.. Και να τα έπαιρνε, μέσω τραπέζης θα γινόταν η δουλειά; :roll:
User avatar
samiwinch
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 942
Joined: Thu Oct 25, 2007 4:51 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Ηράκλειο Κρήτης

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by samiwinch » Fri Dec 09, 2011 12:48 am

captain-cook wrote:
Σοβαροί να 'μαστε.. Και να τα έπαιρνε, μέσω τραπέζης θα γινόταν η δουλειά; :roll:
καμια φορα το προφανες ειναι ο πιο ευκολος τροπος να πεισεις καποιον οτι κατι δεν ισχυει...

U qualify
E very
F rench
A sshole


Link

Respect to our Orthodox Brothers!!
When you walk through a storm Hold your chin up high And don't be afraid of the dark.
At the end of a storm Is a golden sky And the sweet, silver song of a lark.

Walk on, through the wind Walk on, through the rain, Though your dreams be tossed and blown.
Walk on, walk on with hope in your heart, And YOU'LL NEVER WALK ALONE, YOU'LL NEVER WALK ALONE...
http://www.youtube.com/watch?v=lR4n_Ttx ... re=related
User avatar
samiwinch
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 942
Joined: Thu Oct 25, 2007 4:51 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Ηράκλειο Κρήτης

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by samiwinch » Fri Dec 09, 2011 2:13 pm


Link

3 παναξιες προκρισεις απο ομιλους μας εχουν στερησει οι σιχαμενοι οι Γαλλοι + 1 προπερσι στους 16 με τη Μπορντο και το πεντακαθαρο γκολ που μας ακυρωσαν στο Καραισκακη...

να τα βλεπετε αυτα οι Ευρωπεη,μπας και σταματησετε να λετε τις γραφικοτητες σας για "πρεσβεις" κλπ κλπ...
When you walk through a storm Hold your chin up high And don't be afraid of the dark.
At the end of a storm Is a golden sky And the sweet, silver song of a lark.

Walk on, through the wind Walk on, through the rain, Though your dreams be tossed and blown.
Walk on, walk on with hope in your heart, And YOU'LL NEVER WALK ALONE, YOU'LL NEVER WALK ALONE...
http://www.youtube.com/watch?v=lR4n_Ttx ... re=related
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by photisd » Fri Dec 16, 2011 12:17 pm

‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
samiwinch
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 942
Joined: Thu Oct 25, 2007 4:51 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Ηράκλειο Κρήτης

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by samiwinch » Fri Dec 16, 2011 12:57 pm

:smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005

EPIC FAIL!!!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
βεβαια,μπερδεψες λιγο τα threads φωταρα,αλλα δεν πειραζει!! :-p
When you walk through a storm Hold your chin up high And don't be afraid of the dark.
At the end of a storm Is a golden sky And the sweet, silver song of a lark.

Walk on, through the wind Walk on, through the rain, Though your dreams be tossed and blown.
Walk on, walk on with hope in your heart, And YOU'LL NEVER WALK ALONE, YOU'LL NEVER WALK ALONE...
http://www.youtube.com/watch?v=lR4n_Ttx ... re=related
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by gasparosoft » Fri Dec 16, 2011 1:18 pm

Όχι Μίλαν ρε φούστη μου...Όλο ατυχίες αυτή η ομάδα.
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by photisd » Fri Dec 16, 2011 1:21 pm

Και τώρα τη Λυών θα τη φτιάξει η ΑΠΟΕΛΑΡΑ :-D
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
samiwinch
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 942
Joined: Thu Oct 25, 2007 4:51 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Ηράκλειο Κρήτης

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by samiwinch » Fri Dec 16, 2011 1:44 pm

gasparosoft wrote:Όχι Μίλαν ρε φούστη μου...Όλο ατυχίες αυτή η ομάδα.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

φαααααααααααααααααααααααααπ!!! :smt006 :smt006

χαλαρα στους 8 η Ρεαλαρα,η Ναπολι μπορει να αποκλεισει την Τσελσι αν το πιστεψει,ενω ο Αποελ αν συνεχισει να ειναι τοσο κωλοφαρδος,μπορει να περασει τη φετινη Λυον...

και εμεις θα τυχαιναμε με την Ιντερ και θα την ξεσκιζαμε μεσα-εξω!!! :smt021

EDIT --- τυχαιο που οι 2 γαλλικες κληρωθηκαν με τις 2 απο τις 3 πιο αδυναμες πρωτες?? :smt013 :smt013 :smt013
When you walk through a storm Hold your chin up high And don't be afraid of the dark.
At the end of a storm Is a golden sky And the sweet, silver song of a lark.

Walk on, through the wind Walk on, through the rain, Though your dreams be tossed and blown.
Walk on, walk on with hope in your heart, And YOU'LL NEVER WALK ALONE, YOU'LL NEVER WALK ALONE...
http://www.youtube.com/watch?v=lR4n_Ttx ... re=related
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by photisd » Fri Dec 16, 2011 3:59 pm

φαντάσου τώρα να είχαμε κληρωθεί, στη θέση της μαρσέιγ, με Ίντερ... Σφαίρα για 8 πηγαίναμε...
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by Loner » Tue Feb 21, 2012 11:10 pm

Εμείς πάντως όταν παίζαμε γερμανικό αν κάποιος έβαζε γκολ με τον ώμο μηδενιζόταν ο τερματοφύλακας! :smt016
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
barbarosa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1033
Joined: Thu Dec 21, 2006 10:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by barbarosa » Tue Mar 06, 2012 8:41 pm

Μπορεί η Άρσεναλ λέτε? Είναι περίεργη ομάδα φέτος αλλά πρόσφατα έκανε το 0-2 της Τότεναμ 5-2. Αν είχε μια άλλη ομάδα και όχι την εξαιρετική και φέτος Μίλαν απέναντί της θα έλεγα πως είχε πιθανότητες ακόμα και μ αυτό το σκορ αλλά τώρα χλωμό το κόβω.

Σε κάθε περίπτωση θα δούμε πολλά γκολάκια και σήμερα πιστεύω. :-D
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by marios » Tue Mar 06, 2012 8:59 pm

Προσωπικά δίνω κάτω από 2% να καταφέρει να το πάει σε παράταση.
Εξαιρετική ομάδα η Arsenal, αλλά το 4-0 απέναντι στην Milan (ειδικά με δεδομένο ότι λόγω της ικανότητας της να επιτίθεται, έχει πολλές πιθανότητες να σκοράρει και στο Emirates) είναι σχεδόν αδύνατο να αναστραφεί.

P.S.: Και μιας και Πρωταθλητριών/CL σημαίνει Real, το βίντεο που έφτιαξαν για τα 110 χρόνια ιστορίας της!

Link
Hala Madrid!
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
barbarosa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1033
Joined: Thu Dec 21, 2006 10:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by barbarosa » Tue Mar 06, 2012 9:12 pm

Μεγάλη ομάδα η Ρεάλ δεν θα διαφωνήσω, διαφωνώ όμως ότι είναι η μεγαλύτερη ευρωπαικά. Αν προσέξεις 5 από τα 9 CL της είναι την πρώτη τετραετία του θεσμού όπου υπήρχαν και λιγότερες ομάδες. Κάποιοι κακεντρεχείς λένε πως πρακτικά τότε το διοργάνωνε η Ρεάλ αλλά ντάξει εγώ δεν τα πιστεύω αυτά. :P Μετά έχει ένα το 1966 και μετά ξανά το 1998.

Αντικειμενικά η μεγαλύτερη ομάδα είναι η Μίλαν η οποία προταγωνιστεί καθ όλη τη διάρκεια του θεσμού με 7 τρόπαια σε όλες τις δεκαετίες. Εκτός από τη δεκαετία της Liverpool 1970-1980.
User avatar
samiwinch
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 942
Joined: Thu Oct 25, 2007 4:51 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Ηράκλειο Κρήτης

Re: UEFA Champions League 2011-2012

Post by samiwinch » Tue Mar 06, 2012 9:44 pm

ρε σεις σοβαρευτειτε...η Αρσεναλιτσα ειναι ηδη εκτος Ευρωπης...τι 2% και κουραφεξαλα!!μονο η Λιβερπουλ μπορει να κανει τετοιες ανατροπες,ειδικα απεναντι στη συγκεκριμενη ομαδα...και μαλιστα μεσα σε ενα μολις ημιχρονο!!! :smt006 :smt006 :smt006

YNWA

ΥΓ : ελπιζω να σκοραρει τουλαχιστον ο Φαν Προπερσι μπας και παμε ταμειο!!
When you walk through a storm Hold your chin up high And don't be afraid of the dark.
At the end of a storm Is a golden sky And the sweet, silver song of a lark.

Walk on, through the wind Walk on, through the rain, Though your dreams be tossed and blown.
Walk on, walk on with hope in your heart, And YOU'LL NEVER WALK ALONE, YOU'LL NEVER WALK ALONE...
http://www.youtube.com/watch?v=lR4n_Ttx ... re=related
Post Reply

Return to “Αθλητισμός”