Γνώμη για Aministrators και Moderators...

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Tue Dec 18, 2007 6:41 pm

Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος θα σου απαντήσω. Προφανώς δεν διάβασες την συζήτηση για την θεματολογία του venus. Όχι το venus δεν είναι έτσι όπως το περιγράφεις. Ανήκει στο φοιτητές του αλλά δεν είναι μόνο για Playground. Αν όσοι γράφτηκαν ενδιαφέρονται μόνο για αθλητικά ή ψυχαγωγία, μάλλον διάλεξαν λάθος φόρουμ... Όλοι έχουμε γράψει στο playground κανείς δεν είπε ότι είναι κακό αυτό. Αλλά σκοπός του venus είναι να μεταδώσει τις γνώσεις γύρω από το αντικείμενο των σπουδών μας. Αν το καταλάβετε αυτό θα δείτε και ότι οι mods ούτε αφεντικά είναι, ούτε έχουν βίτσια να κλειδώνουν τόπικς.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Tue Dec 18, 2007 7:27 pm

2 λογακια και απο εμενα... λιγο ωμα οσο μπορω

Οποιος πιστευει οτι η δουλεια που εχουν να κανουν τα παιδια που συντονιζουν ειναι ευκολη, πλαναται πλανην οικτραν (σωστα το ειπα??) Τα παιδια που ειναι καινουργια (1ο ετος) νομιζουν οτι αυτο ειναι ενα φορουμ σαν το Insomnia ή το PCmagazine που απο πισω δεν υπαρχει τιποτα (λεγε με καθηγητες και πανεπιστημιο) να γκρινιαζουν η οτιδηποτε.
Επισης μου φαινεται οτι μερικοι νομιζουν οτι η μονη δουλεια που κανουν οι συντονιστες ειναι να εχουν ενα παραπανω κουμπακι και να γραφουν κατα καιρους με bold γραμματα οταν νομιζουν οτι καποιος ξεφυγε.
Προφανως τα παλαια θεμματα, οι σημειωσεις διαθεσιμες για download, ολο σχεδον το portal και πολλα αλλα, δεν τρωνε χρονο απο τους συντονιστες, και καλα θα κανουμε να γκρινιαζουμε για ενα λαθος που εκανε ο Ρ3 που ηταν υπερβολικος η μια ασχημη στιγμη του Silegav να μηδενισουμε οτι εχουν προσφερει στην κοινοτητα.

Εδω θα κανω μια προταση, θα επρεπε καποιος απο τα παιδια που κριτικαρουν να μπει για ενα μηνα σαν trial mod να δει λιγο τη γλυκα του να αφιερωνεις χρονο για κατι, και να σου ασκουνε μονο κριτικη. Μερικοι φεροντια λες και πληρωνεται καποιος απο αυτους για τη δουλεια που κανουν. Ωραια ειναι να παιρνεις αλλα πρεπει και να δινεις. ΚΑι αυτο σιγουρα ΔΕΝ γινεται μονο με τα αθλητικα.

ΥΓ. Επειδη πιθανον να υπαρξουν παρανοησεις, απο τους mods εχω παιξει 1-2 φορες μπαλα με τους περισσοτερους και εναν καφε σε meeting με τους υπολοιπους, οποτε δεν τους γλυφω γιατι ειναι φιλοι μου. MOD δεν προκειται να με κανουν αφου ειμαι μεγααααλο ετος, και δεν θα ηθελα να ειμαι ουτως η αλλως (παροτι εχω κατηγορηθει για το αντιθετο :-D ) γιατι δεν θελω να γευτω την "γλυκα" της κριτικης, ουτε θελω να αφιερωσω χρονο σε "αχαριστους" :-)
User avatar
vincent
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 438
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:25 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: L.A. (Lekanopedio Attikis)

Post by vincent » Tue Dec 18, 2007 7:53 pm

Πρώτον Sandra η κριτκή μου είναι παραπάνω μιας και είμαι ο μόνος ον τοπικ και έγραψα τι με ενοχλεί από τους mods.

Δεύτερον Ganther αν το θέμα έλεγε εξυμνήστε τους mod έγραφα τα αντίστοιχα... Δεν είμαι αχάριστος αλλά εγώ δεν έχω δει ακόμα την χρήση του foroum σαν μετάδωση γνώσεων αλλά σαν ευχάριστη ανταλλαγή απόψεων... Βέβαια αξίζει να σημειωθεί ότι πολλοί πρωτοετής στηρίζουν τον τομέα της μετάδοσης γνώσεων πολύ ένθερμα. Ενώ υπάρχουν πμ που λέω συγχαρητήρια για μερικά θέματα...

Τρίτον, ούτε το ότι είμαστε Αετής και διαφωνούμε μαζί σας δν μας κάνει ανώριμους ούτε ο σαρκαστικός τρόπος με τον οποίος πρώτα εγώ και μετά παρέα θέλουμε να σας δείξουμε ότι δεν μας αρέσει κάτι...

Θα ήθελα μια απάντηση στην εξής ερώτηση από ένα εύθυνο του foroum...

Πρέπει το στυλ του foroum να εξελλίσεται ή η νοοτροποία των μελών...?
Image
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Tue Dec 18, 2007 8:01 pm

vincent wrote:Πρέπει το στυλ του foroum να εξελλίσεται ή η νοοτροποία των μελών...?
Αυτό είναι πολύ γενικό που ρωτάς. Νομίζω θα έπεφτα μέσα αν έλεγα παράλληλα και τα 2. Δε μένει τίποτα στάσιμο.
Μη μπερδεύεσαι όμως: η εξέλιξη μπορεί να είναι είτε αρνητική είτε θετική. Είναι στο χέρι του κάθε ενός από εμάς να διασφαλίσουμε το 2ο.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Tue Dec 18, 2007 8:15 pm

Το να εχεις τοσο εντονη αποψη και να δημιουργεις θεμα σε μια κοινοτητα που ζει χωρις προβληματα και βοηθαει κοσμο εδω και καμποσα χρονια (απο το 2004) μεσα σε ουτε 2 μηνες παρουσιας σου στο φορουμ και με 232 απο τις 251 σου δημοσιευσεις στο playground ακουγεται το λιγοτερο αστειο.

Σε προσκαλω να διαβασεις λιγο τον τιτλο του θεματος ξανα μεχρι να τον καταλαβεις! Το θεμα δυστηχως για μερικους δεν ειναι κραξτε τους moderators αλλα ειναι Γνώμη για Aministrators και Moderators... οποτε αυτο
Δεύτερον Ganther αν το θέμα έλεγε εξυμνήστε τους mod έγραφα τα αντίστοιχα... Δεν είμαι αχάριστος αλλά εγώ δεν έχω δει ακόμα την χρήση του foroum σαν μετάδωση γνώσεων αλλά σαν ευχάριστη ανταλλαγή απόψεων...
που εγραψες ειναι κατ'ελαχιστον ατοπο. Το θεμα ειναι και για θετικα και για αρνητικα! ;)

Κανεις δεν ειπε οτι οι MODS ειναι τελειοι, εγω στα 4(σχεδον) χρονια παρουσιας μου στο φορουμ ειχα καποια προβληματα και με καποιους απο αυτους και με αλλους χρηστες και ολα λυθηκαν, αν και σε καποια φαση σκεφτηκα να μην ξαναγραψω ποτε στο φορουμ.
Απο κει και περα κανεις εδω δεν ηγηθηκε μιας Σταυροφοριας εναντιον των Mods η εαν το εκανε, η ιστορια τον χαρακτηρισε γραφικο. Σας ευχομαι ευτηχη καταληξη αλλα αναρρωτηθειτε πραγματικα τι ειναι αυτο που κανετε αυτη τη στιγμη

ΥΓ. ειλικρινα δεν εχω διαθεση να την πω σε καποιον, τον κυκλο μου στο φορουμ αλλα και το πανεπιστημιο τον εχω ουσιαστικα ολοκληρωσει :cool:
User avatar
vincent
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 438
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:25 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: L.A. (Lekanopedio Attikis)

Post by vincent » Tue Dec 18, 2007 8:48 pm

Ρε ατιμούλη έκατσες και τα μέτρησες... Και? Τι θες να πεις με αυτήν την καταμέτρηση? Ότι είμαι χαζοζαρούμενο και δεν πρέπει να εκφέρω άποψη?
Το ότι δεν μπορείτε να καταλάβεται το τι είναι αυτό που κανούμε πρέπει να προβληματίσει εσάς... Σας φωνάζουμε ότι δεν μας αρέσει η συμπεριφορά μερικών mods, αλλά δεν ακούτε και κάθεστε και λέτε ὀτι είμαστε μικροι και ανώριμοι τα έχεται αναγάγει όλα στο μικρό της ηλικίας μας. Λες και οι περισσότεροι έχεται ξεχάσει την δυσκολία του να είσαι μικρός και να προσπαθείς να εκφράστείς. Σε ένα κόσμο μεγάλων μακάρι να κυβερνούσαν οι μικροί...

Δεν θα ανεχτώ κανέναν που θα μου πει ότι δεν ξέρω γιατί είμαι μικρός, δεν ξέρω τι έτος είσται τι υπόβαθρο επιστημονικό έχεται, αν είσται καθηγητές η όχι και πόσο doctora έχετε... Εγώ θα σας αντιμετωπίζω όλους ίσους προς ίσους... Και απαιτώ την ίδια αντιμετώπιση...

Y.Γ Η συμμετοχή μου στα οπαδικά topic είναι ελάχιστη και έχω γκρινιάξει ένα μήνα πριν για την συμπεριφορά των mods..
Y.Γ2 Το να με λες ηγέτη μειώνει την νοημοσύνη των υπόλοιπων παιδιών και δεν τους αξίζει μιας και είναι αρκετά πιο έξυπνοι από μένα...Εγώ δρω μονος...
Αυτά φίλε Ganther
Image
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Tue Dec 18, 2007 8:58 pm

Λοιπόν, ας γράψω και εγώ την γνώμη μου:
Αρχικά, προσωπικά δεν έχω σχεδόν κανένα παράπονο από τους mods, το αντίθετο... Τους χρωστάω(κυρίως στον Zifnab και τον Punisher) ένα μεγάλο μερος της τωρινής μου κατάστασης σαν φοιτητής(και το εννοω στο οτι αν δεν με είχαν βοηθήσει όποτε τους το ζήτησα, θα είχα φαει ποοοοολλές ώρες προσπαθόντας να τα καταλάβω)...
Από κει και πέρα, ίσως να ήμουν από τους λίγους(μετα από συζήτηση που κάναμε με τους προαναφερθέντες) που δεν έλαβαν pm για κάποιο πόστ στα αθλητικά(παρότι νομίζω ότι έγραφα αρκετά συχνα) οπότε μου ήρθε αρκετά εως πολύ ξαφνικό το κλείσιμο των topics εκεί. Όμως μιλώντας ειλικρινά, νομίζω ότι ήταν η μοναδική φορά που με "ενόχλησε" mod ή admin.
Ακόμα, ελπίζω πως δεν υπάρχει ανθρωπος που να πιστεύει οτι η δουλειά των mod είναι ευκολη. Προσωπικά, το βρίσκω πολύ δυσκολο να κάθεσαι να διαβάζεις και να "κοβεις και να ράβεις"(copyrighted P3) ένα σωρό ποστς κάθε μέρα. Όποιος το πιστεύει ίσως να μην έχει φέρει τον εαυτό του στην θέση τους.
Σε γενικές γραμμές, ίσως μια καλή λύση(αν και πιο κουραστική για τους mods) είναι το όταν τα "χώνουν"(με την καλή έννοια) σε κάποιον στο forum, να εξηγούν περισσότερο απ'ότι τώρα τον λόγο(π.χ., η φάση με τον Zifnab, εμένα και τον Paralias στην είσαγωγή στον προγραμματισμό, μέσω πμ μου εξηγησε τον λόγο και μου πρότεινε και "λύση")!
Τέλος, αν κάποιος πιστεύει οτι κάνει επανάσταση νομίζω ότι ειναι τελείως off. Ζει στον δικό του παράλληλο και ονειρικό κόσμο...

Υ.Γ.:
Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να συμπεριφέρεστε σαν μωρά ή να κάνετε ομαδικές κινήσεις με αλλαγές υπογραφών. Αν μη τι άλλο κάτι τέτοιο είναι οπαδικό και δεν σας τιμά ιδιαίτερα
Οι υπογραφές ήταν κάτι το διαφορετικό... Απλά τυχαίνει να συμπαθούμε τον para(και κάποιοι τον ξέρουμε κιολας[ίσως όχι πάρα πολύ, αλλά από την άλλη δεν νομίζω αυτό να είναι προσβλητικό προς εκείνον και ελπίζω να μην εκληφθεί ως προσβολή προς του υπάρχοντες mods(τουλάχιστον εγώ δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση)]) και γράψαμε κάτι όλοι μαζί, για να το στηρίξουμε το παλικάρι :-p! Και επίσης έτυχε(και το εννοώ, ακόμα και αν ακούγεται περίεργο) να αλλάξουμε τις υπογραφές την ίδια μέρα που ο vincent ξέθαψε αυτό το topic, δεν είχαμε πει κάτι τετοιο(όταν λέγαμε για τις υπογραφές) ώστε να πικάρουμε τους υπόλοιπους...
Ίσως να είναι χοντροκομμένο, αλλά ειναι η πρώτη μας ομαδική κίνηση σαν Πρωτοετής Φοιτητές Μέλοι Venus...

Αυτά τα λίγα!!!
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Tue Dec 18, 2007 9:24 pm

Εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω τι σας ενοχλεί και τι θέλετε να αλλάξετε. vincent κανένας δεν σου είπε ότι είσαι μικρός. Τώρα αν εσύ θες να φωνάζεις επειδή δεν μπορείς να πεις αυτό που θες δεν έχει να κάνει με την ηλικία σου.
btw δεν νομίζω ότι ο Ganther αφιέρωσε τόσο χρόνο για σένα ώστε να καταμετρήσει τα ποστς σου ένα ένα :lol: Υπάρχει ένα μαγικό κουμπάκι που λέγεται αναζήτηση.
@marios τολμώ να πω ότι τόσα τυχαία γεγονότα μαζεμένα μου προκαλούν έκπληξη.

Νομίζω ότι παρατράβηξε το θέμα. Χαλαρώστε λιγάκι και αφήστε τις σταυροφορίες με τα avatars, signatures, posts για άλλη στιγμή. Διακοπές έρχονται. Να μην ξεκουραστούν και οι συντονιστές μας? :smt051 :smt033 :rendeer:
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Tue Dec 18, 2007 9:26 pm

Παιδιά δεκτή η κριτική αλλά να τονίσω κάτι: Καλό είναι να μην καταλήγει η κριτική σε γκρίνια γιατί μας χαλάει όλους εδώ μέσα. Όποιος έχει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα καλό είναι να το συζητάει πρώτα με τους mods με pm. Τελευταία λύση είναι να καταφεύγουμε σε δημόσιες κριτικές συμφοιτητών μας που τους ξέρουμε ελάχιστα. Στο κάτω κάτω λογικό είναι να μη μας αρέσει σε όλους το venus, δεν είναι όμως υποχρεωτικό να το χρησιμοποιούμε.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Post by ultimate_aektzis » Tue Dec 18, 2007 9:34 pm

εγω απο τη μερια μου δν νομιζω οτι το κανουν κακοπροαιρετα οι προλαλησαντες και δν χρειαζεται να ανοιξουμε "εμφυλιο" για ανουσια πραματα
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Tue Dec 18, 2007 9:36 pm

@sandra1: Κι όμως δεν έγιναν επίτηδες(έτσι γραφετε οεο;), ή τουλάχιστον δεν έγιναν με σκοπό κάτι άλλο από το να κάνουμε κάποιο αστείο όλοι μαζί... Τώρα αν το topic ξεθάφτηκε σήμερα, αυτό δεν ήταν σίγουρα στο "πρόγραμμα"...
@sandra2: Συμφωνούμε ότι γίνεται πολύς χαμός για το τίποτα, απλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να γίνει τώρα όλος ή σπασμενος αργότερα...
Anyway, όντως παρατράβηξε...
@xrokos: συμφωνούμε σε όλο το φάσμα του ποστ σου...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Tue Dec 18, 2007 9:39 pm

Ρε συ marios δηλαδή τι θέλετε να γίνει? Δεν καταλαβαίνω. Να αλλάξουμε mods? Να μην κλειδώνουν τόπικς? Να μας χαιδεύουν τα αυτιά, και να μην λένε τίποτα?
Συμφωνούμε ότι γίνεται πολύς χαμός για το τίποτα, απλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να γίνει τώρα όλος ή σπασμενος αργότερα...
Έχετε κάποιον στόχο? I don't get it... Εμένα μου μυρίζει χαμός για το τίποτα
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
vincent
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 438
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:25 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: L.A. (Lekanopedio Attikis)

Post by vincent » Tue Dec 18, 2007 9:42 pm

Να χαλαρώσουνε ίσως... Δεν ζητάμε κεφάλια... Ούτε αναρχία... Λίγη περισσότερη χαλαρότητα ζητάμε...
Image
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Post by Ισοβίτης » Tue Dec 18, 2007 9:45 pm

Ας γράψω κι εγώ τη γνώμη μου, μιας και έχω ξανασυμμετάσχει σε ακαδημαϊκά (αλλά και μη-ακαδημαϊκά) fora...

Κρίνοντας συνολικά τη στάση των συντονιστών, μπορώ να πω ότι είναι η πλέον κατάλληλη για ένα τέτοιου είδους φόρουμ: Δεν αφήνουν τα τόπικ να ξεφεύγουν, αλλά ούτε και λογοκρίνουν κάθε φράση των συζητητών. Τηρούν το μέτρο.

Από προσωπική πείρα, υπάρχουν ακαδημαϊκά fora όπου στο Playground γίνεται χαμός (ανεξέλεγκτες καταστάσεις)! Αντίστοιχα, υπάρχουν χαζοχαρούμενα fora όπου οι mods κρατάνε τσεκούρι αντί για ποντίκι χωρίς να υπάρχει λόγος!

Προσωπικά, δεν έχω παράπονο από κανέναν συντονιστή, αλλά εάν κάποιος με εκνεύριζε για τον x, y, z λόγο, δεν θα καθόμουνα να το λέω δημόσια. Αρχικά θα αντάλλαζα πμ και αν έβλεπα ότι η κατάσταση εξακολουθεί να μην με ικανοποιεί, θα αποχωρούσα από το φόρουμ (ενδεικτικά, πέρυσι είχα γραφτεί σε 5 fora και φέτος ποστάρω μόνο στα 2).
sandra wrote:Εμένα μου μυρίζει χαμός για το τίποτα
Ακριβώς αυτό :-D
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Tue Dec 18, 2007 10:00 pm

Το να ζητησεις λιγο χαλαροτητα μπορεις ανετα να το ζητησεις χωρις να ξεθαβεις θεματα του στυλ "Γνωμη για μοντς" ή κανοντας μια κριτικη ανευ ουσιας με γενικοτητες η ακομα χειροτερα με μια κινηση σαν τις μαζικες υπογραφες.
Ολα δυστηχως σε αυτο τον κοσμο ειναι και θεμα του τροπου που ζητας κατι και οχι μονο του τι ζητας.
Ακου αυτο το παραδειγμα.
Εστω ρε παιδι μου οτι βρωμανε οι μασχαλες σου, και καθεσαι διπλα μου στο αμφιθεατρο. Κρινε μου τις 2 παρακατω κινησεις

1)Ερχομαι και σου λεω, ρε φιλε βινσεντ πλυσου λιγο γιατι μυριζεις και ειναι ενοχλητικο

2)Τυπωνω εγω και οι φιλοι μου μπλουζακια με σταμπα "Rexona ζουμε, στη μασχαλη του vincent να σε δουμε" και ερχομαστε στο αμφιθεατρο.
Εαν σου φαινονται ιδια, παω πασσο. Εαν οχι, σκεψου απλα.

ΥΓ. Δεν προεβαλα ποτε το θεμα μικρος ως δικαιολογια για τη συμπεριφορα καποιου η ως αιτια. οπως υπαρχουν ανωριμοι 1οετεις η ωριμοι ετσι υπαρχουν και 7οετεις! Το ολο θεμα ειναι οτι πραγματικα δεν εχετε καταλαβει τι ακριβως ειναι το venus και πως λειτουργει και θα το καταλαβετε στην πορεια οτι ισως κανετε λαθος στο πως σκεφτεστε (εαν μεινετε φυσικα και εαν ενδιαφερθειτε για κατι παραπανω απο το playground) ;)
ΥΓ2. ΕΛΕΟΣ που θα καθομουν να μετραγα ενα-ενα τα ποστ του οποιουδηποτε :-D :-D
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Post by ultimate_aektzis » Tue Dec 18, 2007 10:04 pm

[οφφ]
Rexona ζουμε, στη μασχαλη του vincent να σε δουμε"
μηπως μου κλεβεις τις ιδεες :-D :-D :?: [οφφ]
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Post by netharis » Tue Dec 18, 2007 10:05 pm

Μα τι πόλεμους και εμφύλιους λέτε ρε παιδια;
Επειδή ξεφύγαμε λίγο, για να συνοψίσουμε, όλη η συζήτηση περιστράφηκε γύρω απο :
1) Το κλείδωμα των αθλητικών θεμάτων.
2) Την "αυστηρότητα" των συντονιστών.
3) Η "μαζική" αλλαγή των υπογραφών.
Για το 3 να σχολιάσω: Εντελώς μα εντελώς τυχαίο ήταν με την έξαρση του θέματος. Δεν νομίζω οτι θίγει κανέναν, και σαφώς δεν υπονοούμε να αφαιρεθεί η θέση κάποιου συντονιστή στη θέση κάποιου άλλου. Επίσης δεν νομίζω όταν διάβασα τους κανόνες του φόρουμ να λέει κάπου: "Απαγορεύονται οι μαζικές αλλαγές υπογραφών.". Είναι απλά μία κίνηση, όπως θέλει ο καθένας την ερμηνεύει.

Επίσης κάτι άσχετο (αλλα και λιγο σχετικό):
Πήρα τη πρωτοβουλία να το γράψω εδώ αφού στο άλλο θέμα δεν έχουμε λάβει απάντηση ούτε έχει γίνει κάτι.
Παρακαλάμε πριν την αρχή της 2ης εργασίας στη Java να έρθει κάποιος χριστιανός να κάνει split το θέμα της Εισαγωγής στο Προγραμματισμό Υπολογιστών. Έχει ήδη φτάσει τις 49 σελίδες, πράγμα που το κάνει εξαιρετικά δύσκολο για κάποιον που θέλει να ανατρέξει σε παλιότερη άσκηση, καθώς και να δεί που αρχίζει η συζήτηση για την επόμενη...
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Post by marios » Tue Dec 18, 2007 10:34 pm

@sandra: Προσωπικά δεν θέλω τίποτα ειλικρινά!!!!
Αυτό που είπα ειναι το ότι δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από το να υποβόσκει μια "αντιπάθεια", ένα παράπονο πιο σωστά, ή να εκφραστεί τώρα όλο μαζί, ώστε να "διορθωθεί", να απαντηθεί, να γίνει ότι ειναι να γίνει...
Ακόμα, μην μιλάς σαν να είμαστε ομάδα αιτημάτων... Μόνο οι υπογραφές ειναι συλλογική κίνηση... όλα τα άλλα ειναι προσωπικές απόψεις...
Αν διαβάσεις αυτό που λέω στο 1ο μου ποστ, θα δεις ότι τονίζω αρκετές φορές ότι προσωπικά δεν εχω πρόβλημα με κανέναν... Απλά προσπαθώ να βρω μια λύση, μια μέθοδο, έναν αλγόριθμο :-p για την εκτόνωση(όσο υπάχει πρόβλημα, αν υπάρχει) της κατάστασης και των παραπόνων... Αν ενοχλώ, σταματάω...:???:
@everyone: αν ενοχλούν τόσο οι υπογραφές. τις αλλάζουμε, αλλά νομίζω ότι αφού ξεκαθαριζουμε ότι δεν μπηκαν για να πικάρουν κάποιον ήδη mod, ούτε για να αρχίσουμε επανάσταση, ο μόνος που μπορεί να είναι ενοχλημένος(ίσως και όχι, απλά τώρα δεν ξέρω ποιος άλλος μπορεί να ενοχλείται, αν θέλει ας πει κάποιος) είναι ο ίδιος ο para...
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Tue Dec 18, 2007 11:01 pm

Σήμερα κοίταζα για άσχετο λόγο τους κανόνες τους οποίους διαβάσαμε όλοι πριν γραφτούμε εδώ. Και μου άρεσε πολύ το τέλος του
Θυμηθείτε: Η πρόσβαση σε αυτό το forum είναι προνόμιο και όχι δικαίωμα. Το forum προσφέρεται, δεν είναι κεκτημένο δικαίωμα κανενός. Πρέπει λοιπόν να το χρησιμοποιείτε με σεβασμό στους κανόνες. Κάθε παραβίαση των κανόνων σημαίνει κατάχρηση του προνομίου και αποδεικνύει αδιαφορία προς στους υπόλοιπους χρήστες. Αν θέλουμε να μας βοηθούν οι άλλοι θα πρέπει θα πρέπει να τους σεβόμαστε πάνω από όλα.
Πρέπει να καταλάβετε ότι το venus προσφέρει και πίσω από αυτό βρίσκονται κάποιοι που τρώνε χρόνο για να τα έχουμε όλα όμορφα κι ωραία. Και αντί να πούμε και κανένα ευχαριστώ που και παλιά θέματα βρίσκουμε, και απορίες σε λίγα λεπτά έχουμε λυμένες, και που ενημέρωση για τεχνολογία έχουμε, που ακόμη και γνωριμίες με άτομα που μας βοηθούν κάνουμε, εξαιτίας τους τους κράζουμε. Μην είμαστε τόσο αχάριστοι... Νομίζω ότι οι διαχειριστές είναι σφιχτοί εκεί που πρέπει. Και πολλές φορές θα μπορούσαν να είναι πολύ παραπάνω. Μην γκρινιάζετε λοιπόν, η γκρίνια κόβει χρόνια από την ζωή μας. Αν καναδυο έχετε τόσο μεγάλο πρόβλημα μαζί τους, τι να πω? Το ότι οι υπόλοιποι δεν έχουμε μπορεί να θεωρηθεί γλείψιμο ή συμβιβασμός?Δεν το νομίζω...

@ganther τα παραδείγματα σου τα σπάνε, ακόμα γελάω :smt044 :smt042 :smt005
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
vincent
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 438
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:25 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: L.A. (Lekanopedio Attikis)

Post by vincent » Tue Dec 18, 2007 11:11 pm

Ναι βασικά Sandra δεν είναι μόνο ένας δύο αλλά δν μιλάνε δυστυχώς... Όσο για το παράδειγμα θα ήταν πιο συνετό αν ερχόσουν πρώτα να μου πεις ξέρεις κάτι δν μοιρίζεις ευχάριστα...Αν ξαναερχόμουν βρώμικος πάλι το ίδιο μέχρι να αποειδείς και να αναγκαστείς να βγάλεις μπλουζάκια...
Image
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Post by tZoLe » Tue Dec 18, 2007 11:15 pm

Αρχίζω λέγοντας πως και οι mods είναι χρήστες του venus και ενεργά μέλη του. Όπως, λοιπόν κάθε άλλο μέλος μπορεί να εκφέρει τη γνώμη του, το ίδιο συμβαίνει και με τους mods, ταυτόχρονα μπορούν να κάνουν λάθη και αυτοί. Έχουν όμως κάποια μεγαλύτερη ευθύνη. Εγώ προσωπικά, αλλά και οι υπόλοιποι στο team νομίζω, είμαι ανοιχτός σε κάθε κριτική και σε κάθε πρόταση-ιδέα που θα μπορούσε να συμβάλλει ώστε η παρουσία μου ως mod να είναι όσο το δυνατόν διακριτική. Απλά σας παρακαλώ γίνεται πιο συγκεκριμένοι αν κάτι σας έχει πειράξει.

Σε ότι αφορά το Playground. Ο καθένας γράφει και προσφέρει εκεί όπου μπορεί και θέλει. Είναι αποδεκτό ένας χρήστης να συμμετέχει μόνο σε τόπικ με θέμα τη μουσική π.χ., ωστόσο είναι υπερβολικό να ξεκινά ουσιαστικά chating με άλλους ή να κάνει 100 λέμε τώρα :) ποστ την ημέρα εκεί. Άποψη μου είναι πως όλα τα θέματα χρειάζονται αρκεί να υπάρχει ισορροπία. Το φόρουμ έχει έναν χαρακτήρα, όπως όλα, από τότε που ιδρύθηκε. Είναι όμως ζωντανή και δυναμική κοινότητα και τα μέλη της με την ενεργή συμμετοχή τους χαράζουν την πορεία του.
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Wed Dec 19, 2007 12:56 am

Χρήσιμες πληροφορίες, καλό θα είναι να ξέρετε 1-2 πράγματα, για να είστε context-aware

κάθε χρόνο η ΓΣ συνέλευση του τμήματος εγκρίνει την άδεια λειτουργείας του forum για να συνεχίσει να του παρέχει πανεπιστημιακή IP διεύθυνση και domain name. Προκιμένου να δωθεί αυτή η άδεια λειτουργίας, το forum πρέπει να πληρεί κάποια stanards ποιότητας τα οποία θέτει η ΓΣ και για την τήρηση των οποίων υπάρχουν μέλη του τμήματος που παρακολουθούν το τι λέγεται.

standrads που θέτει η ΓΣ? Ενδεικτικά: Να μιλάμε για τα μαθήματα, για την επιστήμη και την τεχνολογία, να μην παρεκτρεπόμαστε, να μην ανταλλάσουμε παράνομο υλικό κλπ

Η εκπροσώπηση του forum στην ΓΣ γίνεται από άτομα της ομάδας διαχείρισης και αυτοί εγγυώνται ότι θα κάνουν ότι μπορούν για να λειτουργεί η κοινότητα ως ένα μέσο επικοινωνίας των φοιτητών για ακαδημαϊκά/τεχνικά ζητήματα. Κοινώς, το τμήμα δίνει το domain για να μιλάμε για πληροφορική και για μαθήματα. Μπορούμε και μιλάμε για cinema, μουσική κλπ αλλά όταν αυτό το playground γίνει το κυρίως περιεχόμενο αυτού του forum, τότε η ΓΣ έχει το καρπούζι έχει και το μαχαίρι.

Έχουμε ένα μέσο επικοινωνίας, δεν μας δόθηκε ως αναφαίρετο δικαίωμα. Θέλουμε να το διατηρήσουμε, πρέπει να δείξουμε υπεύθυνότητα. Όλοι είμαστε φοιτητές (προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί, διδακτορικοί ίσως). Κανείς δεν είναι αλάνθαστος (ουδείς άσφαλτος που λέει και μια σοφός), κανείς δεν είναι moderator κατ' επάγγελμα, όλοι πίνετε καφέ στο ίδιο κυλικείο.

Αυτά από μένα.
Post Reply

Return to “Venus Community”