Venus Feedback

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...
Post Reply
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Sun Jun 03, 2007 2:58 pm

Είχα υποστηρίξει με σθένος το χαλαρό moderation στο offtopic (με θέματα σχέσεων κλπ στο επίκεντρο της συζήτησης) σε μια περίοδο που θεωρούσα ότι το forum είχε γίνει μια στείρα αναπαραγωγή ειδήσεων μαθημάτων και μόνο. Ήταν η περίοδος που είχαμε μια μεγάλη ανακύκλωση των μελών.

Νομίζω ότι το feedback που γίνεται τώρα είναι μια αναμενόμενη και υγιής διαδικασία σε οποιαδήποτε κοινότητα, το μικρό μας σύστημα θέλει λίγη ενέργεια για να έρθει στα ίσα του ;)
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Sun Jun 03, 2007 7:18 pm

Βασικά συμφωνώ απόλυτα με το venus team αλλά θέλω να θέσω μερικούς προβληματισμούς και ερωτήματα.
Προσωπικά τα offtopic και ψυχαγωγικά δεν τα πολυδιαβάζω γιατί ξέρω ότι σπάνια θα βρω κάτι ενδιαφέρον εκεί μέσα. Επίσης, προσωπικά δε με ενδιαφέρει αν ποστάρουν ακατάσχετα, ε κάποτε θα βαρεθούν και θα σταματήσουν...
Ίσως το έχετε ξαναπεί αλλά θέλω να το ξεκαθαρίσω. Γιατί φωνάζετε για τα offtopic;
1ον Γιατί προσωπικά σας νευριάζουν και λέτε ότι δε συνάδουν με το επίπεδο σας;
2ον Γιατί υποσχεθήκατε στο πανεπιστήμιο ένα ποιοτικό φόρουμ και άμα δεν είναι το venus θα κλείσει;
3ον Υπάρχει πρόβλημα υλικού, δηλαδή δε θέλετε να σας γεμίζουν τον σκληρό με μηνύματα χωρίς νόημα;

Αν είναι το 2ο και το 3ο οι λόγοι το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό και όχι μόνο να γίνονται συστάσεις αλλά να κλειδώνονται topics απευθείας και να γίνουν σχετικές αλλαγές στους κανόνες ώστε να μην υπάρχει το "νομοθετικό" έλλειμμα.

Έχω δει και άλλα φόρουμς πανεπιστημίων όπως και των ηλεκτρολόγων όπου έχω την αίσθηση ότι υπάρχει περισσότερη ελευθερία, δηλαδή δεν είναι παράνομο να συζητάς για hubs στο dc++ ή για το καλύτερο ψαχτήρι για torrents κάτι που προσωπικά μου αρέσει. Το ότι μου αρέσει εμένα δε σημαίνει ότι είναι και το σωστό, απλώς καταθέτω την άποψη μου.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Mon Jun 04, 2007 12:57 pm

xrokos wrote:Επίσης, προσωπικά δε με ενδιαφέρει αν ποστάρουν ακατάσχετα, ε κάποτε θα βαρεθούν και θα σταματήσουν...
Κοίτα είναι θέμα του πως το βλέπει ο καθένας και τι στόχους έχει σαν community. Υπάρχει η λύση που προτείνεις, την οποία ακολουθώ και εγώ τώρα τελευταία αναγκαστικά αλλά δεν μου αρέσει. Το θέμα είναι να υπάρχει target και scope ή σημείο σύγκλισης γιατί το αντίθετο είναι αρνητικός παρπαγοντας σε καθε evolutionary συστημα. Επίσης αυτό που προσπαθεί να γίνει είναι stimulation για συμμετοχή σε θέματα που μπορούν να έχουν ουσιαστικό αντίκτυπο αλλά και να ανεβάζουν τα credits του venus :) :). Κοινώς να υπάρχει ουσιαστική προσφορά απο όλο αυτό τον χρόνο, χώρο και πόρους που διαθέτουμε.
xrokos wrote: 1ον Γιατί προσωπικά σας νευριάζουν και λέτε ότι δε συνάδουν με το επίπεδο σας;
Αυτό είναι προσωπικό θέμα του καθενώς. Η ομάδα διαχείρισης δεν επεμβαίνει σε τέτοια ζητήματα εκτός και εάν είναι κάτι αντίθετο με τον κανονισμό χρήσης. Απο εκεί και πέρα εάν κάτι δεν έχει quality για κάποιον απλά το αγνοεί και δεν συμμετέχει, δεν έχει να κάνει με το moderation. Οπότε η απάντηση εδώ είναι OXI.
xrokos wrote: 2ον Γιατί υποσχεθήκατε στο πανεπιστήμιο ένα ποιοτικό φόρουμ και άμα δεν είναι το venus θα κλείσει;
Γιατί το venus πήρε άδεια απο την ΓΣ να χρησιμοποιεί resources του Πανεπιστημίου για διάφορους λόγους, οι οποίοι όμως βρίσκονται εκ' διαμέτρου αντίθετα με το οff-topic. Η να το πω και πιο απλά γιατι οι περισσότεροι βλέπουν μόνο δυο μέτρα μπροστά: Η ΓΣ του τμήματος δεν θα δυσκολευτεί (η όποιος διαφωνεί με την κίνηση του venus) να βρει λόγους για να σταματήσει η λειτουργία του απο την στιγμή που τα ίδια τα μέλη της κοινότητας δεν βοηθούν. Οπότε εδώ η δική μας δουλειά είναι να διαφυλάξουμε τα κεκτημένα...
xrokos wrote: 3ον Υπάρχει πρόβλημα υλικού, δηλαδή δε θέλετε να σας γεμίζουν τον σκληρό με μηνύματα χωρίς νόημα;
Καλά κοίτα αυτό είναι minor issue τώρα εντάξει δεν θα τρελαθούμε επειδή υπάρχει αρκετό junk post αλλά δες το γενικότερα, χαμένο moderation, σπατάλη χρόνου και resources απο κάθε πλευρά.
xrokos wrote: Έχω δει και άλλα φόρουμς πανεπιστημίων όπως και των ηλεκτρολόγων όπου έχω την αίσθηση ότι υπάρχει περισσότερη ελευθερία, δηλαδή δεν είναι παράνομο να συζητάς για hubs στο dc++ ή για το καλύτερο ψαχτήρι για torrents κάτι που προσωπικά μου αρέσει. Το ότι μου αρέσει εμένα δε σημαίνει ότι είναι και το σωστό, απλώς καταθέτω την άποψη μου.
Το μόνο forum που είναι και αυτό μέσα στο τμήμα τους είναι των ΗΜΜΗΥ (και αυτό το έχει καταφέρει σχετικά εύκολα απο τον τρόπο που είναι δομημένο το Τμήμα). Κανένα άλλο απο τα μεγάλα δεν στεγάζεται μέσα σε κάποιο τμήμα. Τα περισσότερα γίνονται host εξωτερικά και αυτό τους δίνει την δυνατότητα να είναι πιο ευέλικτοι σε μερικά θέματα, ταυτόχρωνα όμως όπως και εσύ αναγνωρίζεις έχουν καταλήξει στο να συζητάνε που θα βρούμε το τάδε torrent και ότι λέμε και εμεις στο off-topic πάνω κάτω :). Και για να δύο αυτά υπάρχουν άπειροι χώροι για να τα πεις, δεν χρειάζεται να είναι forum π.χ. Πληροφορικής Πανεπιστημίου Αθηνών για να σου δώσουν την απάντηση στο εάν το τάδε x 0day warez site είναι καλύτερο απο το y.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Mon Jun 04, 2007 1:17 pm

Thanx HdkiLLeR απόλυτα κατανοητός. Απλώς ήθελα να διώξω τις υπόνοιες που λένε κάποιοι οτι οι administrators γκρινιάζουν. Δεν είναι θέμα γκρίνιας αλλά ουσιαστικών παραμβάσεων για να διασφαλιστεί η συνέχιση του forum.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Fri Jun 08, 2007 2:22 pm

τελευταία όλο και πιο συχνά κάποιος ποστάρει ανακοινώσεις στο forum και έρχεται ο κακόμοιρος web master να μας θυμίσει ότι το έχει ήδη βάλει στο portal, κάτι που σημαίνει ότι πολύς λαός μπαίνει κατεθείαν στο forum.

το είχε αναφέρει και ο mikem, νομίζω ότι το επόμενο μεγάλο (και αναγκαίο νομίζω) βήμα είναι να ενοποιηθεί το portal με το forum.
alexo
Venus Former Team Member
Posts: 1305
Joined: Wed Apr 21, 2004 7:00 pm

Post by alexo » Fri Jun 08, 2007 2:45 pm

Θα ανοίξω και μια ψηφοφορία επί του θέματος για feedback.
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Fri Jun 08, 2007 2:52 pm

Μάλλον θα αναφέρεσαι στην τελευταία δικιά μου ανακοίνωση. :-)
Όντως δεν το είχα προσέξει ότι υπήρχε στο portal. :oops:
Η αλήθεια είναι ότι ένας λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι ακόμα και αν μπαίνεις στο portal, οι δημοσιεύσεις έρχονται με τέτοιο ρυθμό που χάνονται από την πρώτη σελίδα πριν προλάβεις να δεις κάποιες από αυτές. Η μόνη λύση για να το αποφύγεις αυτό μάλλον είναι να χρησιμοποιείς feeds.

Ένα καλό πρώτο βήμα θα ήταν ότι ο χρήστης επιλέγει να δει τις "Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη" να εμφανίζονται στη λίστα των αποτελεσμάτων και οι δημοσιεύσεις του portal.
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Fri Jun 08, 2007 3:34 pm

μπορείς πολύ πιο απλά να βάλεις στο bookmark το portal και αφού δεις τα άρθρα εκεί (7-10 νομίζω μπαίνουν τη μέρα), να πατήσεις το Link και να μπεις και στο forum...το θέμα είναι από που ξεκινάς το Venus Surfing! :-)
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Thu Jun 21, 2007 10:14 am

υπάρχει τρόπος να μεγαλώσουμε τα text areas που γράφουμε τα post μας?
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Thu Jun 21, 2007 10:47 am

οχι ;)
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Thu Jun 21, 2007 10:59 am

Einherjar wrote:οχι ;)
ooooook. Μήπως υπάρχει κανείς άλλος που να θέλει μεγαλύτερο κουτάκι? Στην τελική, που κ που γράφουμε και κανένα μανιφέστο εδω μέσα (ή μάλλον μανιφαίστειο), που να χωρέσει στο μικρούλι αυτό text box?
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Thu Jun 21, 2007 12:05 pm

έχει και scrolling ρε tsilo...και όταν κάνεις "Απάντηση" κι όχι "Γρήγορη απάντηση" μια χαρά μεγάλο είναι το κουτάκι...μην γινόμαστε και υπερβολικοί... :-)
polina
bit level
bit level
Posts: 11
Joined: Mon Jun 11, 2007 11:38 pm

Post by polina » Thu Jun 21, 2007 1:05 pm

Aλήθεια το ενδεχόμενο να κάνεις upload αρχεία δεν παίζει καθόλου;
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Thu Jun 21, 2007 1:11 pm

Υπηρεσίες του Venus - Κανονισμοί wrote:ftp

Η υπηρεσία διατίθεται σε συνδυασμό με την υπηρεσία Web space, ώστε να μπορούν οι χρήστες να μεταφέρουν τα αρχεία τους στον server.
Πηγή: http://venus.cslab.aueb.gr/forum/viewtopic.php?t=1006

Μπορείς να ζητήσεις να παρασχεθούν υπηρεσίες από το Venus και να έχεις το χώρο σου για ανέβασμα αρχείων! Διάβασε στο link πιο πάνω για περισσότερες πληροφορίες!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Thu Jun 21, 2007 1:12 pm

θα παίζει σε λίγο καιρό και μέσα από το forum
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Thu Jun 21, 2007 1:37 pm

tsilochr wrote:
ooooook. Μήπως υπάρχει κανείς άλλος που να θέλει μεγαλύτερο κουτάκι? Στην τελική, που κ που γράφουμε και κανένα μανιφέστο εδω μέσα (ή μάλλον μανιφαίστειο), που να χωρέσει στο μικρούλι αυτό text box?
Η αληθεια ειναι οτι αν γινεται το Text box να πλατυνει, θα βολευε πιστευω για τα μεγαλα ποστ...
Φανταζομαι οτι ο tsilo το λεει επι τη ευκαιρια των ποστ που γιναν στα δικτυα. Εκει ηταν λιγο σπαστικο οταν πχ εκανες τις ΙΡ δυαδικες και το ΒΟΧ δεν ηταν αρκετα πλατυ...
polina
bit level
bit level
Posts: 11
Joined: Mon Jun 11, 2007 11:38 pm

Post by polina » Thu Jun 21, 2007 1:45 pm

Ωραία!!!Να λυθεί και ο προβληματισμός για το κουτάκι...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Thu Jun 21, 2007 3:08 pm

silegav wrote:έχει και scrolling ρε tsilo...και όταν κάνεις "Απάντηση" κι όχι "Γρήγορη απάντηση" μια χαρά μεγάλο είναι το κουτάκι...μην γινόμαστε και υπερβολικοί... :-)
τσέκαρε το wysiwyg editor πχ στo forums.gr και θα καταλάβεις τι εννοώ. δεν είμαι υπερβολικός, επίσης δεν εχω ασχοληθεί καθόλου με τέτοιες τεχνολογίες για να ξέρω πόσο εύκολο είναι. (πχ στο posting.php πόσο εύκολο είναι αλλαχτεί στην html το πλάτος του text box?)
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Thu Jun 21, 2007 9:04 pm

βασικά, όπως το σκέφτομαι, και να αλλάξει, θα παίζει πρόβλημα σε updates...διορθώστε με αν κάνω λάθος.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Fri Jun 22, 2007 4:59 pm

Δεν υπάρχει πρόβλημα να αλλάξει.
Το θέμα είναι αν/πόσοι το θέλουν και πόσο να μεγαλώσει. Αν χρειάζεται για 1-2 posts τότε αφού/αν είμαστε βολεμένοι, δε χρειάζονται τέτοιου είδους αλλαγές.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Fri Aug 10, 2007 12:15 pm

Ρε παιδιά τι γίνεται με την αυτόματη μετατροπή λατινικών χαρακτήρων στα ελληνικά? :σηocκ:

Και το μήνυμα γράφεται με η-υ όχι υ-η :-p :-p :-p

Προσοχή! Το παρόν μύνημα έχει μετατραπεί αυτόματα απο Greeklish σε Ελληνικά και μπορεί να περιέχει λάθη.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Post by emperormario » Fri Aug 10, 2007 12:28 pm

Παιδιά πιστευώ οτι είναι υπερβολική η ενσωμάτωση αυτόματης μετατροπής των greeklish. Μόνο οι καινούργιοι γράφουν έτσι, και οι οποίοι απο το επόμενο post το διορθώνουν..
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
Post Reply

Return to “Venus Community”