Προώθηση FOSS!!!

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Προώθηση FOSS!!!

Post by nikosk » Wed Oct 10, 2012 12:36 pm

Παίδες καλα με την προώθηση του venus μήπως όμως χρειάζεται και το foss κατι παρόμοιο ! ειναι κρίμα σε μια σχολή/τμήμα που ασχολείται με πληροφορική η κοινότητα foss να είναι τόσο μικρή!!
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by chriskin » Wed Oct 10, 2012 12:42 pm

Προβολή ενεργών θεμάτων
Επιστροφή στην Ειδική αναζήτηση

Η αναζήτηση βρήκε 0 εγγραφές • Σελίδα 1 από 1
Καμία κατάλληλη αντιστοιχία δεν βρέθηκε.
και τελευταιο μηνυμα
Σάβ Ιουν 02, 2012 3:19 pm

δεν χρειαζεται προωθηση, ζωη χρειαζεται πρωτα.
κατι μου λεει οτι αμα γινει το venus πιο δημοφιλες θα αρχισει να περναει σιγα σιγα κοσμος και στο foss
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by ala_mages » Wed Oct 10, 2012 1:00 pm

chriskin wrote:
Προβολή ενεργών θεμάτων
Επιστροφή στην Ειδική αναζήτηση

Η αναζήτηση βρήκε 0 εγγραφές • Σελίδα 1 από 1
Καμία κατάλληλη αντιστοιχία δεν βρέθηκε.
και τελευταιο μηνυμα
Σάβ Ιουν 02, 2012 3:19 pm

δεν χρειαζεται προωθηση, ζωη χρειαζεται πρωτα.
κατι μου λεει οτι αμα γινει το venus πιο δημοφιλες θα αρχισει να περναει σιγα σιγα κοσμος και στο foss
Δεν έχει να κάνει τόσο σχέση με το ποσα θέματα ή όχι έχει το forum (δεν είναι και τόσο ενεργό γιατί οι συνεννοήσεις για τα events κτλ γίνονται από το foss-aueb irc channel)

Αυτό που χρειάζεται γενικά είναι περισσότερος κόσμος , ο οποιος παράδειγμα όταν θα έχει κάποια απορία θα μπει και θα ρωτήσει στο forum ότι χρειαστεί, έτσι θα πάρει και το forum ζωή, θα μπορούσε να μην υπάρχει το irc channel και οοτι θέλαμε να μιλήσουμε να το κάναμε από το forum οποτε τότε θα είχε ναι περισσότερα θέματα κτλ αλλα και πάλι δεν θα είχε διαφορα, οποτε ναι προώθηση θέλει , γιατί ζωή υπάρχει απλά ο κόσμος που ασχολείται είναι λίγος.

Και μια κοινότητα ως κοινότητα (όπως το foss) δεν είναι το forum, το forum είναι το λιγότερο
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by ~~Wind~~ » Wed Oct 10, 2012 1:13 pm

Το foss.aueb μια χαρά ζωή έχει. Περάστε μια βόλτα από το IRC ή
μπέιτε σε έναν από τους Mumble servers που έχουμε (πχ του AmmarkoV).

Αυτό που δεν έχει το foss.aueb είναι πολλούς συμμετέχοντες.
Το forum χρησιμοποιείται κυρίως για ανακοινώσεις και όχι για χιλιάδες άκυρα θέματα.
Τα υπόλοιπα γίνονται είτε πρόσωπο με πρόσωπο στα meeting που έχουμε στη σχολή
κ σε μπυραρίες, είτε στο irc και στο mumble (όπως έγγραψα παραπάνω)

Οι χρήστες είστε εσείς. Αν σας ενδιαφέρει το ελεύθερο λογισμικό και τα ανοιχτά πρότυπα (open source, open hardware)
τότε ελάτε να ανταλάξουμε απόψεις, να διαφωνήσουμε, να λύσουμε ενδιαφέροντα (και μη) προβλήματα.

Όποιος ενδιαφέρεται βοηθάει και συμμετέχει. Έτσι χτίζεται μια κοινότητα.
Και σαν κοινότητα, θέλουμε όλοι να συμμετέχουν στις διαδικασίες, όλοι να
ψηφίζουν για το πότε είναι η καλύτερη μέρα για να γίνονται meeting, όλοι
να προτείνουν παρουσιάσεις, όλοι να κάνουν παρουσιάσεις, όλοι να τρέχουν
για να κλείσουν την αίθουσα που θα έχουμε το εξάμηνο, όλοι να παίρνουν
πρωτοβουλίες.
Αν εγώ δεν έχω όρεξη να κάνω παρουσίαση αλλά εσύ πιστεύεις ότι χρειάζεται
ή ενδιαφέρεσαι να δείξεις ή να ακούσεις κάτι, κάνε κάτι για αυτό. Ότι βοήθεια
χρειάζεσαι θα σε βοηθήσω κ εγώ και η υπόλοιπη κοινότητα.

Έτσι θα πρέπει να λειτουργεί μια κοινότητα. Όλοι παίρνουν και όλοι δίνουν.
Δεν αντιπροσωπεύουμε κανέναν. Δεν δίνουμε πιστοποιητικά ούτε έχουμε
να κερδίσουμε (υπό την έννοια του κέρδος όπως ορίζεται στην οικονομολογία)
τίποτα. Δεν είμαστε παράταξη να κυνηγάμε το κόσμο από πίσω.
Όλα τα άλλα είναι αερολογίες και δικαιολογίες για να νιώθει ο εγωισμός σας καλύτερα.
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by stranger » Wed Oct 10, 2012 1:31 pm

Πολλές φορές άτομα που με έχουν δει με Linux στη σχολή και μου ανοίγουν συζήτηση τους λέω και για το Foss, αλλά δεν νομίζω πως έγινε κανείς μέλος μετά. Το συμπέρασμά μου είναι ότι μάλλον για συζήτηση έχουν το Venus και βοήθεια γενικά δεν πολυχρειάζονται.
Όσες φορές χρειάζονται βοήθεια ρωτάνε στο thread "Linux" του Venus.

Πέρυσι έμπαινα για λίγο καιρό στο irc και μου άρεσαν οι πρωτοβουλίες με το Xonotic και τα quiz (αν και στα quiz δεν πήρα ποτέ μέρος). Απ'την άλλη αισθανόμουν λίγο άβολα, γιατί ήσαστε σχετικά λίγα άτομα που γνωριζόσαστε καλά μεταξύ σας.

Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να αλλάξει κάτι (εκτός ίσως από το να επαναφέρεται το forum :-p ). Aν πάλι θέλετε περισσότερα άτομα τότε δεν ξέρω τι μπορεί να βοηθήσει. Δεν νομίζω πώς φταίει το ότι δεν το διαφημίζεται αρκετά. Εγώ γράφτηκα δύο χρόνια αφότου έμαθα για το Foss, παρόλο που χρησιμοποιούσα Linux και foss.

Παρ'όλ'αυτά, πιθανές ιδέες:

1) Να ξεκινήσουμε κάποιο project όπως είδα ότι είχατε κάνει παλαιότερα (αν και δεν νομίζω πως έχει κανείς αρκετό ελεύθερο χρόνο για κάτι τέτοιο). Εναλλακτικά, μπορούμε να αναλλάβουμε να βοηθήσουμε κάποιο υπάρχον οpen source project, όπως το VLC. Προσωπικά το καλοκαίρι, αν δεν χρωστάω πολλά μαθήματα, σκοπεύω να ξεκινήσω να γράφω patches για τον πυρήνα του Linux.

2) Να επικεντρωθέι το forum περισσότερο σε ψυχαγωγικά threads και λιγότερο σε συζήτηση και troubleshooting, αφού για το δεύτερο οι περισσότεροι μπαίνουν στο Venus.

3) Αν μου έρθει καμία άλλη ιδέα θα ξαναποστάρω :smt016

PS: κάποια threads στο Foss είναι ανεκτίμητα (πχ. αυτό με τα custom scripts)

Edit: Συμφωνώ με τον Wind, εκτός από την τελευταία πρόταση...
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by MpoMp » Wed Oct 10, 2012 1:42 pm

Και στην τελευταία πρόταση δίκιο έχει, και με το Venus το ίδιο συμβαίνει, απλά προσφέρονται πιο "απαραίτητες" υπηρεσίες οπότε είναι πιο δημοφιλές.
Ο πολύς κόσμος θέλει σημειώσεις, παλιά θέματα και να ξέρει αν είναι ανοιχτή η σχολή. Τα υπόλοιπα είναι "ασήμαντα".

Γιατί όπως αναφέρει παραπάνω, όποιος θέλει μπορεί να προωθήσει το FOSS. Δε θα σε κυνηγήσει ο Wind και ο κάθε fossίτης να "διαφημίσεις".
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by stranger » Wed Oct 10, 2012 1:50 pm

Συμφωνώ, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν έπρεπε να ειπωθεί με αυτό τον τρόπο. Αν χρειάζεται το Foss νέα μέλη δεν πρέπει να επιτίθεστε σε κάθε κριτική. Που στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είδα και καμία έντονη κριτική εδώ που τα λέμε.
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by necrofear_13 » Wed Oct 10, 2012 1:52 pm

stranger wrote:Συμφωνώ, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν έπρεπε να ειπωθεί με αυτό τον τρόπο. Αν χρειάζεται το Foss νέα μέλη δεν πρέπει να επιτίθεστε σε κάθε κριτική. Που στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είδα και καμία έντονη κριτική εδώ που τα λέμε.
++ Κατά τα άλλα μια χαρά τα λέει ο Wind.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by MpoMp » Wed Oct 10, 2012 1:55 pm

Δε νομίζω ότι επιτίθεται σε κανέναν. Απλά δεν έχει νόημα να ανοίγουμε τέτοια θέματα και να μιλάμε για προώθηση όταν δεν έχουμε προσπαθήσει πραγματικά να προωθήσουμε την κοινότητα. Δε γίνονται όλα από το σπίτι μας.
Δε μπορώ να το κρίνω εγώ αυτό αφού και ο ίδιος δε ξέρω κατά πόσο έχει προωθηθεί (και από εσάς τους ίδιους) το foss aueb, αλλά για να μιλάει έτσι ο Wind, θα έχει αρκετά σοβαρό λόγο και κριτήρια.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by necrofear_13 » Wed Oct 10, 2012 1:57 pm

MpoMp wrote:Δε νομίζω ότι επιτίθεται σε κανέναν. Απλά δεν έχει νόημα να ανοίγουμε τέτοια θέματα και να μιλάμε για προώθηση όταν δεν έχουμε προσπαθήσει πραγματικά να προωθήσουμε την κοινότητα. Δε γίνονται όλα από το σπίτι μας.
Δε μπορώ να το κρίνω εγώ αυτό αφού και ο ίδιος δε ξέρω κατά πόσο έχει προωθηθεί (και από εσάς τους ίδιους) το foss aueb, αλλά για να μιλάει έτσι ο Wind, θα έχει αρκετά σοβαρό λόγο και κριτήρια.
Οι προσβολές και οι επιθέσεις δεν βοήθησαν ποτέ κανέναν. Κανείς δεν έχει το αλάθητο. In any case ήδη είμαστε offtopic...
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by ~~Wind~~ » Wed Oct 10, 2012 1:58 pm

Η τελευταία πρόταση λέει ότι ο καθένας θα πρέπει να αναλαμβάνει την ευθύνη για τον εαυτό του.

Αν εσύ ήρθες στο foss.aueb δύο χρόνια αφότου το έμαθες, αυτό σημαίνει ότι δε σε ένοιαζε και τόσο.
Εφόσον στη σχολή σου υπάρχει και δραστηροποιείται μια ομάδα ατόμων με αυτό που σε ενδιαφέρει
και χρησιμοποιείς, αλλά εσύ αρνείσαι να συμμετέχεις τότε εσύ κάνεις κάτι λάθος, όχι η ομάδα αυτή.
αισθανόμουν λίγο άβολα, γιατί ήσαστε σχετικά λίγα άτομα που γνωριζόσαστε καλά μεταξύ σας
Αυτό το καταλαβαίνω, αλλά έτσι είναι πάντα όταν προσεγγίζεις μια νέα ομάδα, ακόμα και ένα άτομο.
Πάντα θα είναι αμήχανα στην αρχή αλλά, αυτό δε πρέπει να εμποδίζει κανέναν από το να εκφράζεται
ελεύθερα (ή να λέει ότι του κατέβει). Όλοι θα πετάξουν τη βλακεία τους κάποια στιγμή, όλοι θα πούνε
κάτι λάθος, όλοι θα αποκτήσουν την ατάκα τους. Κανείς δεν έγινε φίλος πριν τον γνωρίσεις.

Αν θέλετε να ανοίξουμε τη συζήτηση περισσότερο, το μεγάλο μερίδιο ευθύνης για αυτό (για τη ντροπαλότητα, για
την αμηχανία ..) έχει η κοινωνία - οι συμπεριφορές και η νοοτροπία που προωθεί. Εγώ θα πρότεινα να κάνετε μια
κριτική πάνω στο τί είναι αυτό που θέλετε και τί είναι αυτό που σας θέλουνε και έναν επαναπροσδιορισμό του τί
είναι ευγένεια για αρχή.

P.S. μη πέρνετε αυτά που λέω προσωπικά, είναι κριτική στη κοινωνία, όχι σε στοχευμένα πρόσωπα.
P.P.S. όταν λέω "Αν εσύ ήρθες.." δεν απευθύνομαι σε εσένα stranger, ή στο προηγούμενο ποστ στον chriskin, αλλά στον καθένα που μπορεί να σκέφτεται με παρόμοιο τρόπο.
P.P.P.S. τώρα πάω να μαγειρέψω.
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by necrofear_13 » Wed Oct 10, 2012 2:05 pm

~~Wind~~ wrote:Η τελευταία πρόταση λέει ότι ο καθένας θα πρέπει να αναλαμβάνει την ευθύνη για τον εαυτό του.

Αν εσύ ήρθες στο foss.aueb δύο χρόνια αφότου το έμαθες, αυτό σημαίνει ότι δε σε ένοιαζε και τόσο.
Εφόσον στη σχολή σου υπάρχει και δραστηροποιείται μια ομάδα ατόμων με αυτό που σε ενδιαφέρει
και χρησιμοποιείς, αλλά εσύ αρνείσαι να συμμετέχεις τότε εσύ κάνεις κάτι λάθος, όχι η ομάδα αυτή.
αισθανόμουν λίγο άβολα, γιατί ήσαστε σχετικά λίγα άτομα που γνωριζόσαστε καλά μεταξύ σας
Αυτό το καταλαβαίνω, αλλά έτσι είναι πάντα όταν προσεγγίζεις μια νέα ομάδα, ακόμα και ένα άτομο.
Πάντα θα είναι αμήχανα στην αρχή αλλά, αυτό δε πρέπει να εμποδίζει κανέναν από το να εκφράζεται
ελεύθερα (ή να λέει ότι του κατέβει). Όλοι θα πετάξουν τη βλακεία τους κάποια στιγμή, όλοι θα πούνε
κάτι λάθος, όλοι θα αποκτήσουν την ατάκα τους. Κανείς δεν έγινε φίλος πριν τον γνωρίσεις.

Αν θέλετε να ανοίξουμε τη συζήτηση περισσότερο, το μεγάλο μερίδιο ευθύνης για αυτό (για τη ντροπαλότητα, για
την αμηχανία ..) έχει η κοινωνία - οι συμπεριφορές και η νοοτροπία που προωθεί. Εγώ θα πρότεινα να κάνετε μια
κριτική πάνω στο τί είναι αυτό που θέλετε και τί είναι αυτό που σας θέλουνε και έναν επαναπροσδιορισμό του τί
είναι ευγένεια για αρχή.

P.S. μη πέρνετε αυτά που λέω προσωπικά, είναι κριτική στη κοινωνία, όχι σε στοχευμένα πρόσωπα.
Wind έχεις δίκιο στα περισσότερα από αυτά που λες. Απλά πέρα από το να αλλάξεις την κοινωνία μερικές φορές προσπαθείς και να την καταλάβεις κιόλας και να την βοηθήσεις να έρθει στο επίπεδό σου. Και επίσης ότι εγώ ασχολούμαι π.χ. με java δεν είναι λάθος μου να μην είμαι στην κοινότητα της java της σχολής μου αν είμαι σε άλλες 3 ήδη... Είναι σαν να μου λες γιατί πας για καφέ εκεί ενώ μένεις εδώ??? Προφανώς γιατί μου αρέσει καλύτερα.....
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by Master_ex » Wed Oct 10, 2012 2:08 pm

Μιας και κάνουμε την αυτοκριτική μας, εγώ πιστεύω ότι το μεγάλο πρόβλημα του foss.aueb είναι ότι δεν έχει άτομα από μικρά έτη να ασχοληθούν.

Αν δούμε π.χ. το μέσο όρο έτους αυτών που μπαίνουν στο irc συχνά, θα είναι κάπου στο 4ο έτος

Anyway, να τονίσω αυτό που είπε περίπου ο wind, ότι η κοινότητα είναι ανοιχτή σε όλους. Δεν έχουμε πει ποτέ όχι σε κάποιον να παρουσιάσει κάτι.

Επίσης,οι περισσότερες αποφάσεις παίρνονται συλλογικά, ανάμεσα σε αυτούς που συμμετεχουν ενεργά. Μάλιστα αυτοί που συμμετέχουν ενεργά παρακινούν ο ένας τον άλλο για τις διάφορες δράσεις. Γι'αυτό το λόγο imo η περσυνή χρονιά ήταν από τις καλύτερες του foss.aueb.

Συγκεκριμένα, να αναφέρω για πέρυσι, έγιναν τουλάχιστον 7 events. Να τα αναφέρω επιγραμματικά
  • [Event] Γνωριμία, OpenBook, InstallFest ~ Δευτέρα 14/11/2011
  • [Event] Image editing basics with Gimp ~ Δευτέρα 28/11/2011
  • [Event] ns-3 vs omnet++ ~ Δευτέρα 19/12/2011
  • [Event] building a barebones WM with Xlib
  • [Event] GUI development with Java Swing/Awt
  • [Event] Bad Caps and Hardware Stuff
  • [Event] Βασική εγκατάσταση Apache/MySQL/PHP
Κάπου είχε μιλήσει και ο necro αλλά δε το βρίσκω τώρα, sry :P

Επίσης κάναμε 2 challenges
  • [Challenge] Linux one-liners ~ Πέμπτη 10/11/2011
  • [Challenge #2] Software and Network (In)Security
Τέλος εκτός από τις αυθόρμητες βραδιές nexuiz-xonotic κλπ πήγαμε και ~10 άτομα και φέτος στο Fosscomm ως θεατές.

Επίσης, έχουμε arch και gentoo mirrors και φτιάξαμε και αυτό http://foss-aueb.github.com/OpenBook/ .

Δεν τα βρίσκω λίγα αν σκεφτείς ότι αυτά έγιναν από το μεράκι μας στον ελεύθερό μας χρόνο.

Σε κάθε περίπτωση να πω ξανά ότι η κοινότητα είναι εδώ για όλους. Στο χέρι μας είναι να γίνει η κοινότητα αυτό που θέλουμε αλλά να έχουμε κατά νου ότι τα δικά μας θέλω ή τη διάθεση δε τη συμμερίζονται αναγκαστικά και οι άλλοι. Δηλαδή, αν θέλουμε να γίνει το Α πράγμα να είμαστε προετοιμασμένοι να το κάνουμε μόνοι μας εάν θέλουμε να γίνει σίγουρα.

PS. @stranger το forum λειτουργεί εδώ και μερικές μέρες. Για τα projects συχνά ένα μέλος της κοινότητας (πιο συχνά ο ammar :P) φτιάχνει κάτι και θα μπορούσε να έχε λίγη βοήθεια από τα άλλα μέλη πάνω σε αυτό. Αυτό είναι μία καλή περίπτωση imo να δουλέψουν μέλη της κοινότητας πάνω στο ίδιο project. Το να πούμε ότι η κοινότητα θα δουλέψει πάνω στο Α project το βρίσκω λίγο καταναγκαστικό και πιστεύω θα αποτύχει. Anyway, σε κάθε περίπτωση μπορείς να το προτείνεις και βλέπεις αν θα υπάρξει ανταπόκριση.
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by stranger » Wed Oct 10, 2012 2:17 pm

Ναι, δεν εννοούσα καταναγκαστικά να δουλέψουμε σε κάτι. Αν υπάρχει η διάθεση, να κανονιστεί κάτι. Αυτό εννοούσα.

Το forum μόλις έκανα ένα hard refresh και φόρτωσε. Έκανα refresh κάθε μέρα, αλλά μου έδινε το αντίγραφο της cache. Sorry :oops:

PS: Όπως είπα και πριν είμαι ικανοποιημένος από το πώς είναι το Foss τώρα. Τα υπόλοιπα ήταν απλώς ιδέες σε περίπτωση που σκοπεύαμε να μαζεύαμε περισσότερο κόσμο.

PPS: Όντως είστε respect για όσα βγάλατε πέρυσι. Δεν νομίζω πώς το αμφισβήτεισαι κανείς αυτό.

PPPS: Πώς στο δι*ολο γράφεται το αμφισβήτεισαι; Σωστά το έγραψα;
Last edited by stranger on Wed Oct 10, 2012 2:19 pm, edited 1 time in total.
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by necrofear_13 » Wed Oct 10, 2012 2:19 pm

Πάντως δεν νομίζω πως είπε κάποιος πως το foss δεν έχει κάνει αρκετά events(που και να το πει βλακείες λέει). Btw μόλις μιλήσω με τον ja ίσως έχουμε να προτείνουμε κάτι.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by MpoMp » Wed Oct 10, 2012 2:22 pm

Ξαναλέω ότι ο Wind δε βλέπω να επιτίθεται σε κανέναν. Εξηγεί πώς έχουν οι κοινότητες. Και ειδικότερα, το foss aueb. Και πώς τις αγνοεί η πλειοψηφία του κόσμου.

Καταλαβαίνω ότι έχετε ιδέες και καλά κάνετε και τις λέτε, αλλά όπως είπε και ο ala_mages μια κοινότητα είναι πολύ περισσότερα από το forum της. Μην επικεντρώνεστε εκεί. Αν δεν υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται πραγματικά για την ιδέα του foss, κάθε προώθηση είναι "μια ακόμα ενημέρωση" και θα πάει χαμένη...
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by necrofear_13 » Wed Oct 10, 2012 2:24 pm

MpoMp wrote:Ξαναλέω ότι ο Wind δε βλέπω να επιτίθεται σε κανέναν. Εξηγεί πώς έχουν οι κοινότητες. Και ειδικότερα, το foss aueb. Και πώς τις αγνοεί η πλειοψηφία του κόσμου.

Καταλαβαίνω ότι έχετε ιδέες και καλά κάνετε και τις λέτε, αλλά όπως είπε και ο ala_mages μια κοινότητα είναι πολύ περισσότερα από το forum της. Μην επικεντρώνεστε εκεί. Αν δεν υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται πραγματικά για την ιδέα του foss, κάθε προώθηση είναι "μια ακόμα ενημέρωση" και θα πάει χαμένη...
Ρε Mpomp στο ξαναλέω και εγώ εμένα σαν επίθεση μου φαίνεται τι να κάνουμε.... Αναφέρομαι μόνο στην τελευταία πρόταση και κυρίως στο ύφος της..
Last edited by necrofear_13 on Wed Oct 10, 2012 2:26 pm, edited 1 time in total.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by MpoMp » Wed Oct 10, 2012 2:25 pm

Ε οι αλήθειες πονάνε, συγνώμη κιόλας... Και ξεκαθάρισε ότι δεν αναφέρεται σε εσάς.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by necrofear_13 » Wed Oct 10, 2012 2:27 pm

MpoMp wrote:Ε οι αλήθειες πονάνε, συγνώμη κιόλας... Και ξεκαθάρισε ότι δεν αναφέρεται σε εσάς.
Ό,τι πεις... θες να πω ότι συμφωνώ για να είσαι ευχαριστημένος??? Επίσης το ξέρω πως δεν αναφερόταν σε εμένα, δεν μιλάω ως πειραγμένος απλά δεν μου άρεσε το ύφος γιατί ήταν επιθετικό.... όχι το τι είπε....
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by nachos » Wed Oct 10, 2012 2:37 pm

stranger wrote:PPPS: Πώς στο δι*ολο γράφεται το αμφισβήτεισαι; Σωστά το έγραψα;
Αμφισβήτησε.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by ala_mages » Wed Oct 10, 2012 2:41 pm

stranger wrote:PPPS: Πώς στο δι*ολο γράφεται το αμφισβήτεισαι; Σωστά το έγραψα;
google
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Προώθηση FOSS!!!

Post by stranger » Wed Oct 10, 2012 2:47 pm

@nachos
Thanks :smt023

@ala_mages
:lol: Ψιλο-ρητορική ερώτηση ήταν. Βαριόμουν να ψάξω...
Post Reply

Return to “Venus Community”