Venus Feedback

Οτιδήποτε αφορά την (online και μη) κοινότητα του Venus. Προτάσεις, προβλήματα, meetings...
Post Reply
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Venus Feedback

Post by tsilochr » Wed Nov 29, 2006 10:52 am

Ας κάνουμε λίγο feedback. Επιδιώκω να ανοίξουμε μια συζήτηση για το που βρίσκεται τώρα το forum και που θέλουμε να το πάμε. Υποθέτω αυτή τη συζήτηση η ομάδα διαχείρησης την κάνει τακτικά, ας το κάνουμε στα ανοικτά όλοι μαζί

1-2 παρατηρήσεις για παράδειγμα:
- Σε θέματα μαθημάτων, έχουμε μια συγκέντρωση μελών στα 2 πρώτα έτη και ελάχιστα στα 2 τελευταία.

- Έχω την αίσθηση ότι έχουν σταματήσει οι συζητήσεις για ζόρικα θέματα software και developing. Πλέον είναι απορίες που τραβάνε 5-6 απαντήσεις. Έχουμε σταματήσει τις ατελείωτες διαμάχες Java-.NET και Windows-Linux. Ευτυχώς δεν κάναμε ποτέ τπτ σε στυλ "Apache-IIS".

- Το κομμάτι των μεταπτυχιακών δεν είναι και τόσο ενεργό

- Έχουμε αναπτύξει αρκετά το off-topic αλλά σε τακτά χρονικά διαστήματα υπάρχει ο κίνδυνος να ξεφύγει το πράγμα...

Πείτε κι εσείς τι παρατηρείτε, για να αρχίσουμε και προτάσεις
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Wed Nov 29, 2006 12:36 pm

ισως μία κατηγορία alumni να ήταν καλή...
Πού είναι ο καθένας έτσι ώστε να έχουμε τα κοννέ μας :)
User avatar
sudtuwup
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 707
Joined: Fri May 14, 2004 6:46 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Xavier Institute for Higher Learning

Post by sudtuwup » Wed Nov 29, 2006 3:18 pm

Σωστος. Εδω αλλοι κ αλλοι εχουν alumni.
Image
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Thu Nov 30, 2006 2:17 am

Για πείτε περισσότερα επ' αυτού... :?:
S.S.D.D.
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Re: Venus Feedback

Post by mikem4600 » Thu Nov 30, 2006 11:06 am

tsilochr wrote:- Σε θέματα μαθημάτων, έχουμε μια συγκέντρωση μελών στα 2 πρώτα έτη και ελάχιστα στα 2 τελευταία.
(...)
- Το κομμάτι των μεταπτυχιακών δεν είναι και τόσο ενεργό
Κι εγώ τα έχω παρατηρήσει αυτά... Ίσως χρειάζεται μια νέα, πρωτότυπη, στοχευμένη καμπάνια marketing του Venus. ;) Επίσης, ίσως να μπορεί να βελτιωθεί η χρησιμότητά του με την προσθήκη content. Μερικά παραδείγματα μπορεί να είναι π.χ. να βγαίνουν και ανακοινώσεις άμεσου ενδιαφέροντος στην πρώτη σελίδα, για μαθήματα και τέτοια (άραγε έχει το eclass RSS feeds? :-D ), links προς τα τελευταία (χρήσιμα, νόμιμα) προγράμματα για download κτλ. Κι ένα visual refresh δεν θα ήταν κακό. Επιπλέον, θεωρώ πως το forum ψιλοπάσχει από υπερ-κατηγοριοποίηση. Πολλά sub-forums (ειδικά αυτά με λίγα posts και/ή παραπλήσιο περιεχόμενο) μπορούν να συγχωνευτούν.
tsilochr wrote:- Έχω την αίσθηση ότι έχουν σταματήσει οι συζητήσεις για ζόρικα θέματα software και developing. Πλέον είναι απορίες που τραβάνε 5-6 απαντήσεις. Έχουμε σταματήσει τις ατελείωτες διαμάχες Java-.NET και Windows-Linux. Ευτυχώς δεν κάναμε ποτέ τπτ σε στυλ "Apache-IIS".
(...)
- Έχουμε αναπτύξει αρκετά το off-topic αλλά σε τακτά χρονικά διαστήματα υπάρχει ο κίνδυνος να ξεφύγει το πράγμα...
Ναι, κι εμένα μου έχουν λείψει αυτοί οι διαξιφισμοί, είχαν πάντα πολύ πλάκα! :-) Ίσως λόγω του ότι δεν έχουν προσελκυστεί φοιτητές μεγαλύτερων ετών που να ασχολούνται περισσότερο με το άθλημα. Δυστυχώς, τα περισσότερα θέματα πλέον έχουν γίνει μη-τεχνολογική, χαλαρή, καθημερινή κουβεντούλα...

Τέλος, ενδεχομένως να ήθελε το Venus να αρχίσει να προετοιμάζεται για την phpBB 3 (βγήκε η beta4 και μετά λένε ότι ακολουθούν απλώς οι RC).
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Thu Nov 30, 2006 11:16 am

προτετοιμαζόμαστε.... ψυχολογικά :)
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Post by PaP » Thu Nov 30, 2006 11:17 am

Το phpBB3 δεν είναι προς τα πίσω compatible νομίζω... Θα πρέπει να γίνουν όλα migration γιατί η βάση διαφέρει...
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Thu Nov 30, 2006 11:21 am

Όσον αφορά της ανακοινώσειw περι μαθημάτων, εφόσον δεν υπάρχει το eclass RSS feeds που είπες, θα μπορούσε ο καθένας να κινητοποιηθεί και να στέλνει ενα mail στο webmaster [at] venus.cslab.aueb.gr με κάθε τι καινούριο προκειμένου να υπάρχει ενημέρωσει σχεδόν real time. To ίδιο ισχύει και για τεχνολογικές αναδημοσιευσεις ή άλλες δημοσιευσεις άρθρων ή οτιδήποτε καθένας θεωρεί καλό να δημοσιεύεται στο Portal. όσο περισσότερη πληροφορία παίρνουμε από ατομα που είναι στη σχολή (μέσω του mail που προανέφερα) τόσο πιο γρήγορη θα είναι και η ενημέρωση στο Portal. Οι παλιοί που δεν παρακολουθουμε τα μαθήματα δεν είμαστε σε θέσει να γνωρίζουμε για τις ανακοινώσεις. Οπότε κάντε forward ότι θέωρείται σημαντικό και εμείς θα το δημοσιεύουμε.

Για το phpbb ας μιλήσει ο αρμόδιος admin αλλά από όσο ξέρω το περιμένουμε to 3 και είμαστε έτοιμοι όταν κυκλοφορήσει κάποια stable έκδοση να ξεκινήσουμε διαδικασίες migrate.

edit

Με πρόλαβε ο Einherjar για το phpbb 3

PS. Στέλνετε πράγματα στο webmaster [at] venus!!!!!!!!!!!!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Tue Dec 12, 2006 11:11 am

πρόταση για την βελτίωση του forum:

η λειτoυργία του search νομίζω δεν είναι πολύ καλή. Εγώ αρκετές φορές καταλήγω να ψάχνω μέσω google για πράματα μέσα στο venus. Προτέινω να βάλετε ένα link στο search που να κάνει redirect στο google. Νομίζω καταλαβαίνετε τι εννοώ.
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Post by zweistein » Tue Dec 12, 2006 1:23 pm

need more smilies.... >_>
Image
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Post by Fairy » Tue Dec 12, 2006 11:28 pm

Σχετικά με το search υπάρχει συχνά το εξής μειονέκτημα: βγάζει τα topic όπου εμφανίζεται κάποια λέξη κι όχι την ακριβή σελίδα. Αν το topic έχει πάρα πολλές σελίδες το search δε βοηθά και πολύ...

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο βελτιώνεται αυτό, απλά σαν food for thought.
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Tue Dec 12, 2006 11:47 pm

Στην αναζήτηση κάτω αριστερά επέλεξε το "Δημοσιευσεις" και όχι το "Θεματικές ενότητες" και θα σου βγάζει το ακριβές ποστ που βρίσκεται η λέξη.
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Post by Fairy » Tue Dec 12, 2006 11:52 pm

Thanks a lot! :)

By the way, τώρα που έλυσα το πρόβλημα της οθόνης, υιοθέτησα το μπλε interface, είνα μια χαρά!
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Wed Dec 13, 2006 12:06 am

P3 wrote:Όσον αφορά της ανακοινώσειw περι μαθημάτων, εφόσον δεν υπάρχει το eclass RSS feeds που είπες, θα μπορούσε ο καθένας να κινητοποιηθεί και να στέλνει ενα mail στο webmaster [at] venus.cslab.aueb.gr με κάθε τι καινούριο προκειμένου να υπάρχει ενημέρωσει σχεδόν real time.
To eclass στέλνει emails με τις ανακοινώσεις σε όσους ειναι γραμμένοι γραμμένοι στα αντίστοιχα μαθήματα. Οπότε αν θέλει ο webmaster του venus μπορεί να γραφτεί σε όλα τα μαθήματα για να του έρχοναι όλες οι ανακοινώσεις. :)
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Wed Dec 13, 2006 1:41 am

Κάποια στιγμή υπήρχε κάποιο λινκ στις θεματικές ενότητες, με την πιο πρόσφατη δημοσίευση...τι έγινε αυτό? Ήταν πιλοτική δοκιμή? Εμένα πάντως μου φάνηκε καλό και χρήσιμο.
S.S.D.D.
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Wed Dec 13, 2006 9:54 am

vangos wrote:
P3 wrote:Όσον αφορά της ανακοινώσειw περι μαθημάτων, εφόσον δεν υπάρχει το eclass RSS feeds που είπες, θα μπορούσε ο καθένας να κινητοποιηθεί και να στέλνει ενα mail στο webmaster [at] venus.cslab.aueb.gr με κάθε τι καινούριο προκειμένου να υπάρχει ενημέρωσει σχεδόν real time.
To eclass στέλνει emails με τις ανακοινώσεις σε όσους ειναι γραμμένοι γραμμένοι στα αντίστοιχα μαθήματα. Οπότε αν θέλει ο webmaster του venus μπορεί να γραφτεί σε όλα τα μαθήματα για να του έρχοναι όλες οι ανακοινώσεις. :)
Απαιτείται αν δεν κάνω λάθος mail του dia ή του aueb για να γραφτείς.
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Wed Dec 13, 2006 10:33 am

όχι απαραίτητα, απλά είναι λίγο "κουλή και ανέφικτη" η λύση αυτή !
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Wed Dec 13, 2006 6:00 pm

Sreak wrote:Απαιτείται αν δεν κάνω λάθος mail του dia ή του aueb για να γραφτείς.
Όχι, πλέον δέχεται οτιδήποτε τελειώνει σε aueb.gr. Τώρα αν η λύση είναι "κουλή και ανέφικτη" είναι άλλο θέμα. Εγώ απλά το είπα επειδή πιο πάνω αναφέρθηκε να στέλνουν όλοι οι φοιτητές στον webmaster email με τις ανακοινώσεις που βγαίνουν στο eclass. Από αυτήν τη λύση, νομίζω αυτή που προτείνω είναι καλύτερη. ;)
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Wed Dec 13, 2006 7:51 pm

μήπως το παρακάνουμε με το θέμα "μασημένη τροφή"?

Αν οι χρήστες το Venus θέλουν να βλέπουν τις ανακοινώσεις, σόρρυ, αλλά μήπως πρέπει να κάνουν κάτι?

Κοινότητα είναι το Venus, δεν είναι υπηρεσία. Η κοινότητα έχει πόσα άτομα ενεργά. Ας μην υπερβάλουμε. Ο webmaster δεν μπορεί να δέχεται τόσα mail για κάθε τι που αφορά κάθε μάθημα.
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Thu Dec 14, 2006 12:45 pm

Έχω αρχίσει και λαμβάνω ενημέρωση για τα πιο σημαντικά νέα μαθημάτων του 2ου και 3ου έτους (thanx to Punisher και nantia_86). Η λήψη όλων των mail, όλων των μαθημάτων δεν είναι "καλή" από την άποψη ότι υπάρχουν και ανακοινώσεις που δεν είναι άξιες "ανάρτησης" (πχ μεταφέρθηκε το τάδε έγγραφο απο την τάδε περιοχή του eclass στη δινα περιοχή.). Εφόσον υπάρχουν μέλη στην κοινότητα που αθροιστικά λαμβάνουν όλα τα mail, όλων των μαθημάτων, μπορούν να εφαρμόζουν μία επιλεκτική διαδικασία και να προωθούν τα mail που νομίζουν ότι είναι σημαντικό να τα δουν κάπου άμεσα και οι υπόλοιποι συνάδελφοι τους.

Οι δουλειά αυτή όμως δεν είναι μόνο για τους Συντονιστές, Διαχειριστεs, Αντιπροσώπους και Webmaster(xexe) του Venus. Είναι κάτι στο οποίο μπορούμε όλοι μας να βοηθήσουμε. Εφόσον υπάρχει ήδη πληροφόρηση λοιπόν για το 2ο και 3ο έτος, θα ήταν καλό κάποιος/οι απο τα νεότερα μέλη μας του 1ου έτους καθώς και παλιοί του 4ου να προωθούν τα σημαντικότερα νέα ώστε να υπάρχει πλήρη και άμεση ενημέρωση για όλα τα έτη. Νομίζω ότι δεν ζητάμε πολλά. Ε?

ΥΓ. Αυτό ισχύει και για τα μεταπτυχιακά προγράμματα φυσικά.
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Wed Jan 03, 2007 7:04 pm

Άσχετο ψιλοείναι αλλά το βάζω εδώ.

ΈΛΕΟΣ με τις τελείως αυτονόητες απορίες. Αν έχετε κάποια, GOOGLE IT πρώτα! Αφου και αυτοί που σας απαντούν μάλλον από το google βρίσκουν τις απαντήσεις.
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Wed Jan 03, 2007 9:48 pm

και το Google κάτι πρέπει να κάνει crawl για να βρει τις απαντήσεις. Ας το ποστάρουν, καλό θα είναι! Κάνει καλό και στο google! :-D
Post Reply

Return to “Venus Community”