Απομάκρυνση ταμπλό ανακοινώσεων

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
Locked
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Απομάκρυνση ταμπλό ανακοινώσεων

Post by P3 » Fri May 02, 2008 4:13 pm

Από νέο mail ακολουθεί η επιστολή που απέστειλε ο Πρύτανης:
Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ

2 Μαϊου 2008

Αγαπητά μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας,
Όπως γνωρίζετε την Πέμπτη 17 Απριλίου 2008 πραγματοποιήθηκε έκτακτη συνεδρίαση της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου με θέμα «Συζήτηση για τα πρόσφατα θλιβερά γεγονότα στους χώρους του Πανεπιστημίου και εξεύρεση τρόπων προστασίας του Πανεπιστημίου».

Στη Σύγκλητο ελήφθησαν αποφάσεις, οι περισσότερες ομόφωνα, σχετικά με την προστασία των χώρων και της περιουσίας του Πανεπιστημίου.

Με γνώμονα την υποχρέωση όλων μας να εφαρμόζονται οι αποφάσεις της Συγκλήτου, η οποία αποτελεί το ανώτατο όργανο διοίκησης του Πανεπιστημίου, προβήκαμε στην απομάκρυνση των «ταμπλό» των παρατάξεων, τα οποία αποτελούν σοβαρότατο κίνδυνο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, αλλά και παρεμποδίζουν την ομαλή διέλευση στους χώρους του Πανεπιστημίου μας.

Δυστυχώς αντιλαμβανόμαστε ότι υπάρχουν φοιτητικές παρατάξεις που δηλώνουν ότι δεν θα σεβαστούν τις αποφάσεις της Συγκλήτου και απειλούν ότι θα δημιουργήσουν επεισόδια που θα διαταράξουν την εύρυθμη λειτουργία του Πανεπιστημίου.

Επειδή θεωρώ πως όλοι μας έχουμε την ουσιαστική και τυπική ευθύνη της προστασίας των μελών και της περιουσίας του ιδρύματός μας και την τήρηση της ακαδημαϊκής του φυσιογνωμίας, παρακαλώ τη συνδρομή όλων για επίδειξη συνέπειας και τήρησης των αποφάσεων της με ημερομηνία 17/4/2008 συνεδρίασης της Συγκλήτου.

Ιδιαίτερα καλώ τους φοιτητές να δείξουν ωριμότητα και τη δημοκρατική συμπεριφορά που πιστεύω πως θέλουν να τους χαρακτηρίζει, σεβόμενοι τις αποφάσεις της Συγκλήτου που ελήφθησαν με δημοκρατικές διαδικασίες και συντριπτική πλειοψηφία, προκειμένου ενωμένοι, με πνεύμα συναίνεσης, να πορευτούμε για την αντιμετώπιση των ευρύτερων θεμάτων που απασχολούν την παιδεία.

Παραμένω στη διάθεση των φοιτητών για εκτενή διάλογο και εναλλακτικές προτάσεις για την παραχώρηση χώρου έκθεσης των μηνυμάτων τους, με μορφή που συνάδει στην κουλτούρα και την ποιότητα της Ακαδημαϊκής Κοινότητας.

Με τιμή

Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ
ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Π. ΠΡΑΣΤΑΚΟΣ
Καθηγητής
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by ultimate_aektzis » Fri May 02, 2008 6:36 pm

Btw με τα γραφειακια τους τι εγινε?Τελικα οντως θα τους τα παρουν γτ κατι τετοιο ειχε ειπωθει?
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by Ganther » Fri May 02, 2008 7:40 pm

Ημουν σήμερα στη σχολή και χωρίς υπερβολή, ο χώρος είναι αγνώριστος :!:
Η σχολή είναι καθαρή, χωρίς αφίσες, και ελάχιστα ταμπλώ. Μου φάνηκε πολύ φωτεινή! Αλλά δε πιστεύω οτι θα κρατήσει αυτό, απο δευτέρα δεν ξεκινανε τα μαθηματα? παλι ιδια θα γινει αποτι φαινεται
Vag_plir
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 308
Joined: Wed Oct 26, 2005 12:50 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by Vag_plir » Fri May 02, 2008 7:56 pm

Προσωπικά ο χώρος δεν μου άρεσε (σαν τρελάδικο ήταν) αλλά πιο πολύ δεν μου άρεσε ο αυταρχικός τρόπος με τον οποίο άδειασε...
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by mikem4600 » Fri May 02, 2008 8:32 pm

Vag_plir wrote:Προσωπικά ο χώρος δεν μου άρεσε (σαν τρελάδικο ήταν) αλλά πιο πολύ δεν μου άρεσε ο αυταρχικός τρόπος με τον οποίο άδειασε...
Αχ αυτές οι κορώνες... :roll:

BTW, για να μην σε πάω και μακριά, το κτίριο των μεταπτυχιακών στην Ευελπίδων το έχεις δει από μέσα;... Κι αυτό σαν τρελάδικο είναι; :lol:
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by HdkiLLeR » Fri May 02, 2008 8:33 pm

Vag_plir wrote:Προσωπικά ο χώρος δεν μου άρεσε (σαν τρελάδικο ήταν) αλλά πιο πολύ δεν μου άρεσε ο αυταρχικός τρόπος με τον οποίο άδειασε...
Γιατί σου κάνει εντύπωση; Με το ίδιο αυταρχικό τρόπο που γέμισε με τον ίδιο τρόπο άδειασε. Απόλυτα λογικό μου φαίνεται σιγά μην παίρναν και την άδεια του κάθε κατεστραμένου..Για να μην περεξηγηθώ -- που το θεωρώ αδύνατο απο άτομα με μηδενική προσωπική πολιτική θέση -- είμαι υπέρ οποιασδήποτε μορφής έκφρασης αρκεί αυτή να μην στερεί το ίδιο δικαίωμα απο τον οποιονδήποτε άλλο.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by redlabel » Fri May 02, 2008 8:47 pm

Μια φορά κι έναν καιρό...

Η καμήλα αγκομαχούσε, βαρυφορτωμένη και μέσα στη μεσημεριάτικη ζέστη.
Τη λυπήθηκε ο καμηλιέρης. Την αισθάνοταν σα μέλος της οικογένειάς του.
"Σαν τι προτιμάς, καμήλα μου", τη ρώτησε, "ανηφόρες ή κατηφόρες, για να κοπιάζεις λιγότερο;"
"Χάθηκε, αφέντη μου, ο ίσιος δρόμος;" μούγκρισε η καμήλα και συνέχισε το δρόμο της.

...και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.

Για την αντιγραφή,

Δ. Γκρ.
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1897
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by rapadder » Sat May 03, 2008 10:49 am

Κανένας δεν είπε ότι με την ενέργεια αυτή επιλύθηκαν όλα τα προβλήματα του Πανεπιστημίου. Προφανώς υπάρχουν και άλλα σοβαρότερα θέματα (ποιότητα σπουδών, υποχρηματοδότηση κλπ). Ωστόσο η εικόνα του Πανεπιστημίου (από το 2000 που πρωτοπήγα) ήταν επιεικώς απαράδεκτη.
Νομίζω ότι θα πρέπει να βγαίνουν και οι διαφημιστικού τύπου αφίσσες (π.χ. club Venue, διακοπές στην Μύκονο). Αν θέλουν κάποιοι να διαφημίζονται στους χώρους του Πανεπιστημίου, ας ορισθεί ένας σχετικός χώρος και ας πληρώσουν. Δεν μπορεί να μπαίνει ο κάθε ιδιώτης και να διαφημίζει το μαγαζάκι του.
... Γράφτε κώδικα όσο είναι καιρός ...
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by sagwnias » Sun May 04, 2008 11:23 pm

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
ΠΑΤΗΣΙΩΝ 76 - 104 34 ΑΘΗΝΑ – ΤΗΛ. 8237.361 – FAX: 8226.204 - http://www.aueb.gr



Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ

2 Μαϊου 2008
Αγαπητά μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας,

Όπως γνωρίζετε την Πέμπτη 17 Απριλίου 2008 πραγματοποιήθηκε έκτακτη συνεδρίαση της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου με θέμα «Συζήτηση για τα πρόσφατα θλιβερά γεγονότα στους χώρους του Πανεπιστημίου και εξεύρεση τρόπων προστασίας του Πανεπιστημίου».
Στη Σύγκλητο ελήφθησαν αποφάσεις, οι περισσότερες ομόφωνα, σχετικά με την προστασία των χώρων και της περιουσίας του Πανεπιστημίου.
Με γνώμονα την υποχρέωση όλων μας να εφαρμόζονται οι αποφάσεις της Συγκλήτου, η οποία αποτελεί το ανώτατο όργανο διοίκησης του Πανεπιστημίου, προβήκαμε στην απομάκρυνση των «ταμπλό» των παρατάξεων, τα οποία αποτελούν σοβαρότατο κίνδυνο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, αλλά και παρεμποδίζουν την ομαλή διέλευση στους χώρους του Πανεπιστημίου μας.
Δυστυχώς αντιλαμβανόμαστε ότι υπάρχουν φοιτητικές παρατάξεις που δηλώνουν ότι δεν θα σεβαστούν τις αποφάσεις της Συγκλήτου και απειλούν ότι θα δημιουργήσουν επεισόδια που θα διαταράξουν την εύρυθμη λειτουργία του Πανεπιστημίου.
Επειδή θεωρώ πως όλοι μας έχουμε την ουσιαστική και τυπική ευθύνη της προστασίας των μελών και της περιουσίας του ιδρύματός μας και την τήρηση της ακαδημαϊκής του φυσιογνωμίας, παρακαλώ τη συνδρομή όλων για επίδειξη συνέπειας και τήρησης των αποφάσεων της με ημερομηνία 17/4/2008 συνεδρίασης της Συγκλήτου.
Ιδιαίτερα καλώ τους φοιτητές να δείξουν ωριμότητα και τη δημοκρατική συμπεριφορά που πιστεύω πως θέλουν να τους χαρακτηρίζει, σεβόμενοι τις αποφάσεις της Συγκλήτου που ελήφθησαν με δημοκρατικές διαδικασίες και συντριπτική πλειοψηφία, προκειμένου ενωμένοι, με πνεύμα συναίνεσης, να πορευτούμε για την αντιμετώπιση των ευρύτερων θεμάτων που απασχολούν την παιδεία.
Παραμένω στη διάθεση των φοιτητών για εκτενή διάλογο και εναλλακτικές προτάσεις για την παραχώρηση χώρου έκθεσης των μηνυμάτων τους, με μορφή που συνάδει στην κουλτούρα και την ποιότητα της Ακαδημαϊκής Κοινότητας.

Με τιμή
Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ
ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Π. ΠΡΑΣΤΑΚΟΣ
Καθηγητής
User avatar
Blade
bit level
bit level
Posts: 14
Joined: Fri Jun 29, 2007 9:08 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by Blade » Sun May 04, 2008 11:56 pm

Πάντως και να υπάρχει τέτοια απόφαση μιλάει για αυτά τα ταμπλω τα αποία προκαλούν σοβαρό κίνδυνο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης . Ο πρύτανης όμως αφαίρεσε όλα τα ταμπλω των παρατάξεων εκτός από 2 για κάθε μια (Τα οποία σημειωτέον είναι ιδιοκτησία των παρατάξεων) . Εγώ δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα προκαλεί το ταμπλω το οποίο βρίσκεται στον 2ο όροφο της δεριγνύ και είναι κολλημένο στον τοίχο ? Προφανώς και τα καραγκιοζιλίκια που συμβαίνουν στο ισόγειο της δεριγνύ και της αντωνιάδου δεν γίνονται αποδεκτά από κανένα μας . Αλλά από οτι φαίνεται τέτοιου είδους αυθαίρετες αποφάσεις καθώς και η φασιστική υλοποιησή τους σκοπό έχουν το περιορισμό της ελευθερίας της έκφρασης μέσα στο πανεπιστήμιο και όχι την βελτίωση της εικόνας του . Παρόμοια προσπάθεια γίνεται και για την κατάργηση του ασύλου τόσα χρόνια τώρα και με προβοκάτσιες κλπ. , αλλά δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε γιατί είναι γνωστά .
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by silegav » Mon May 05, 2008 12:12 am

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι προσφέρει το ταμπλώ. Υπάρχουν γραφειάκεια, υπάρχει ένας χώρος (τα ταμπλώ που άφησε) τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν αν θέλει μια παράταξη να πει κάτι, αλλά αυτό που είχε γίνει 1 χρόνο πριν φύγω από τη σχολή ήταν χωρίς προηγούμενο. Είχε παραγίνει. Χανόμασταν μέσα στα ταμπλώ!

Οι αληθινές ιδέες που θα έπρεπε να αντιπροσωπεύουν οι παρατάξεις, δεν θα έπρεπε να ασχολούνται με ταμπλώ και άσυλα,αλλά με προβληματισμό και ζύμωση... Προσωπική άποψη, αν και νομίζω πως είναι και κοινώς αποδεκτή.
User avatar
rak
byte level
byte level
Posts: 147
Joined: Sun May 29, 2005 7:24 pm

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by rak » Mon May 05, 2008 12:18 am

Συμφωνώ απολύτως με την απόφαση αυτή..

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να αφαιρεθούν όλα τα ταμπλώ και να απαγορευτεί και η αφισοκόλληση στους τοίχους. Σε αντίθεση με τον προηγούμενο συνάδελφο βρίσκω φασιστικό εκ μέρους των παρατάξεων τον τρόπο που "μεταχειρίζονται" το κτίριό μας..

Αλήθεια σε πόσους αρέσει το περιβάλλον στο οποίο κάνουμε μάθημα? (εδώ χρειάζεται ένα poll..)
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by gasparosoft » Mon May 05, 2008 12:20 am

rak wrote:Αλήθεια σε πόσους αρέσει το περιβάλλον στο οποίο κάνουμε μάθημα? (εδώ χρειάζεται ένα poll..)
Δεν νομίζω να βρεθούν και πολλά άτομα.Μετρημένοι στα δάχτυλα των 2 χεριών μην σου πω στου ενός..
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by StormRider » Mon May 05, 2008 12:49 am

Δεν μπορώ να ξέρω αν και τί έγινε στη σύγκλητο και κατά πόσο αυτή είχε ολομέλεια. Ωστόσο, μπορώ να ξέρω τα e-mails που παίρνω ως φοιτητής από τον εκάστοτε πρύτανη. Λόγω αυτού τυγχαίνει, δύο χρόνια τώρα, να μην έχω ενημερωθεί για αποφάσεις της Συγκλήτου, παρά για τη συγκεκριμένη. Ή δύο χρόνια δεν έχουν παρθεί αποφάσεις, ή έχουν παρθεί και δεν έφτασαν στο φοιτητή λόγω της σημασίας τους (μεγάλης -κυρίως-ή μικρής). Είμαι περίεργος και με το e-mail αυτό, πιστεύω, ότι ο πρύτανης προσπαθεί να πετύχει την άμεση στήριξη-δέσμευση των φοιτητών, με τρόπο ύποπτο. Κανένα ψέμα δεν γέρασε...

Επίσης, επειδή γίνεται λόγος για θεσμούς και κανόνες. Απλά, χωρίς συμπαθώ τίποτα από τα δύο, προσπαθώ να αμφισβητήσω τους δεύτερους για να αλλάξουν οι πρώτοι.

---------------------
edit
rak wrote:Συμφωνώ απολύτως με την απόφαση αυτή..

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να αφαιρεθούν όλα τα ταμπλώ και να απαγορευτεί και η αφισοκόλληση στους τοίχους. Σε αντίθεση με τον προηγούμενο συνάδελφο βρίσκω φασιστικό εκ μέρους των παρατάξεων τον τρόπο που "μεταχειρίζονται" το κτίριό μας..

Αλήθεια σε πόσους αρέσει το περιβάλλον στο οποίο κάνουμε μάθημα? (εδώ χρειάζεται ένα poll..)
- απαγορεύεται το απαγορεύεται

Google : Μάης '68, μπας και μάθεις που και πως γίνονται τα polls...
Image
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by tZoLe » Mon May 05, 2008 8:49 am

StormRider wrote:
Google : Μάης '68, μπας και μάθεις που και πως γίνονται τα polls...

Μάης του 2008, μπας και καταλάβεις ποιο είναι το καρκίνωμα του ελληνικού δημόσιου πανεπιστημίου. Πολύ θετική η απόφαση, νομίζω κάτι τέτοιο έπρεπε να γίνει. Μακάρι να μπορούσαμε με κάποιο τρόπο να μετρήσουμε την βούληση των φοιτητών, τότε η προσωπική μου εμπιρεία, με κάνει να πιστεύω ότι περισσότεροι από τους μισούς θα προτιμούσαν να βλέπουν τοίχους, καλά βαμμένους και καθαρούς. Με τόσες αφίσες που υπήρχαν εκεί σκεφτόμουνα να βάλλω και καμία αφίσα του τζιοβάνι.
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by sagwnias » Mon May 05, 2008 10:05 am

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
mei: Ρε [color=#FFFFFF]μ*****[/color] sagwnia που εισαι; δεν ειπαμε εξω απο τη γραμματεια στις 11? sagwnias: Καλα mei το εχεις χασει τελειως ε; εγω εδω ειμαι....εσυ που στο [color=#FFFFFF]π***[/color] εισαι; mei: Και γω γραμματεια ειμαι, γιατι δεν σε βλεπω; sagwnias: Για φωναξε μηπως και σε ακουσω.
Ελπιζω με την αφαιρεση των ταμπλο να μην ξαναβρεθουμε σε παρομοιες καταστασεις. Φανταστειτε τι θα γινοταν σε κατασταση κυνδινου που θα ετρεχαν ολοι. Θυμηθειτε τι γινεται τις ημερες που δηλωνουμε μαθηματα και εχει κοσμο και στις 4 γραμματειες στη Δεριγνυ.

Και οσο για τις αφισες στους τοιχους θα προτιμουσα να μην υπηρχαν και να ηταν λευκοι οι τοιχοι. Το μονο που εξηπηρετουν πλεον ειναι να καλυπτουν τις μαυριλες και τις βρωμιες απο τις κολλες των προηγουμενων αφισων. :smt021
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by StormRider » Mon May 05, 2008 10:37 am

tZoLe wrote:
StormRider wrote:
Google : Μάης '68, μπας και μάθεις που και πως γίνονται τα polls...

Μάης του 2008, μπας και καταλάβεις ποιο είναι το καρκίνωμα του ελληνικού δημόσιου πανεπιστημίου. Πολύ θετική η απόφαση, νομίζω κάτι τέτοιο έπρεπε να γίνει. Μακάρι να μπορούσαμε με κάποιο τρόπο να μετρήσουμε την βούληση των φοιτητών, τότε η προσωπική μου εμπιρεία, με κάνει να πιστεύω ότι περισσότεροι από τους μισούς θα προτιμούσαν να βλέπουν τοίχους, καλά βαμμένους και καθαρούς. Με τόσες αφίσες που υπήρχαν εκεί σκεφτόμουνα να βάλλω και καμία αφίσα του τζιοβάνι.
Επειδή είμαι στο 2008, γνωρίζοντας κάτι απ' το '68, το καρκίνωμα του ελληνικού δημόσιου βίου(υπερσύνολο του πανεπιστημίου) είναι η απολιτικοποίηση, η αποπομπή ευθυνών και αδράνεια για το κοινωνικοπολιτικό γίγνεσθαι, το βόλεμα, τα σαθρά στερεότυπα και οι άβουλες προσωπικότητες. Ναι, ευτυχώς, δεν είναι όλοι έτσι, και το απέδειξαν αρκετοί πέρσι και πρόπερσι. Ναι, μας έκαναν θέμα τις αφίσες και τις αλλαγές στην παιδεία δεν τις συζητάμε πλέον... Το καρκίνωμα του πανεπιστημίου δεν είναι το απολιτικό - οπαδικό κομματικό γίγνεσθαι, ή το υποκειμενικό - άγουστο φαίνεσθαι, αυτές είναι μεταστάσεις. Το καρκίνωμα των πανεπιστημίων είναι το σκέπτεσθαι και το πράττειν...
Last edited by StormRider on Mon May 05, 2008 11:31 am, edited 1 time in total.
Image
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by redlabel » Mon May 05, 2008 11:29 am

Δεν είναι ενθαρρυντικό να χάνουμε το δάσος κοιτώντας το δέντρο (που κι αυτό αξίζει το ενδιαφέρον μας).

Δεν είναι ενθαρρυντικό να παραβλέπουμε την "Άγια Ανησυχία", μεριμνώντας για την καθαριότητα των τοίχων (που κι αυτή αξίζει τη φροντίδα μας).

Δεν είναι ενθαρρυντικό να αρνούμαστε την (όποια) ζύμωση, στο όνομα των (όποιων) υπερβολών (που κι αυτές πρέπει να περιοριστούν).

Η γνώμη μου είναι ότι κάθε τι έχει τη σημασία του, τη θέση του και την αξία του, περιλαμβανόμενης της μάστιγας του μη-σκέπτεσθαι και του μη-πράττειν, περιλαμβανόμενων των απολίτικων ή αποπροσανατολιστικών απόψεων (που κι αυτές έχουν τη σημασία τους...) :lol:

Δ. Γκρ.
User avatar
rak
byte level
byte level
Posts: 147
Joined: Sun May 29, 2005 7:24 pm

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by rak » Mon May 05, 2008 11:57 am

Αγαπητέ StormRider σε βρίσκω λίγο υπερβολικό.
Είναι σαν να λες ότι ο μόνος τρόπος πολιτικοποίησης των φοιτητών είναι οι αφίσσες στα ταμπλώ και τους τοίχους. Υπάρχουν καλύτεροι τρόποι ώστε να ευαισθητοποιηθούν πολιτικά οι νέες γενιές. Προσωπικά εντυπωσιάζομαι πολύ περισσότερο όταν ακούω για ένα αίτημα των φοιτητών που συζητήθηκε στη σύγκλητο παρά όταν βλέπω στον τοίχο "Μεγάλο πάρτυ το Σάββατο το βράδυ στο εστιατόριο της σχολής!!!". Η "έκφραση' της πολιτικής στη σχολή μας θα έλεγα ότι μάλλον με απωθεί στο να πολιτικοποιηθώ παραπάνω.
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by marios » Mon May 05, 2008 2:19 pm

Μην το παρατραβάμε...
Το καρκίνωμα του πανεπιστημίου δεν είναι οι παρατάξεις, έχουμε άλλα προβλήματα...
Απλά οι παρατάξεις έχουν μεγάλη ελευθερία κινήσεων, κάτι το οποίο σε κάποιες περιπτώσεις φτάνει τα όρια της ασυδοσίας...
Κανείς δεν πρόκειται να σκεφτεί(γιατί το μεγάλο θέμα εκεί είναι) και να "φιλοσοφίσει" την κοινωνικό-πολιτικό-οικονομική ζωή του αν είναι σε ένα χώρο γεμάτο αφίσες που κάθε μία γράφει και κάτι άλλο... Αυτό απλά είναι αδύνατο, αφού για να σκεφτείς πρέπει να σου δοθεί ένα ερέθισμα με το οποίο και να ασχοληθείς, όχι δεκάδες ερεθίσματα(μιλάω για τις πιο σοβαρές αφίσες, όχι περί εκδρομών) για τα οποία δεν πρόκειται να ασχοληθείς ποτέ, αφού μπερδεύονται μεταξύ τους...
Γενικά πιστεύω ότι θα ήταν πιο "αποδοτικό" αν υπήρχε ένας χώρος που να είναι μόνο για αφίσες και να πηγαίνει όποιος θέλει να κοιτάει τις απόψεις των παρατάξεων πάνω στα διάφορα θέματα...
Τώρα περί έλλειψης προβληματισμού και αντιδράσεων, πάλι θα διαφωνήσω, αφού πιστεύω ότι είναι πολύ πιο πιθανό κάποιος να σταματήσει να ασχολείται με την κοινωνικό-πολιτική κατάσταση αν είναι σε ένα χώρο που ασχολείται "μόνο με αυτό", και όχι
"και με αυτό". Η υπερέκθεση είναι σπάνια αποδοτική...

Υ.Γ.: Τα παιδιά από τις παρατάξεις(όσα ξέρω τουλάχιστον) νομίζω ότι είναι πολύ καλά παιδιά, απλά σε ένα χώρο που δεν υπάρχει η μέση οδός, εξωθούνται στα άκρα(αναγκαστικά)...
Αυτό επειδή σε προηγούμενα posts μου τα "έχωνα" στις παρατάξεις(και ίσως και στο παραπάνω)!
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
Silver
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 453
Joined: Tue Jun 13, 2006 3:22 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Inside Maniac Mansion ,try to take on the world

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by Silver » Mon May 05, 2008 4:57 pm

Από τον Ελεύθερο Τύπο
Επεισόδια στην ΑΣΟΕΕ

Δευτέρα, 05.05.08

Με σοβαρά επεισόδια στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο στην Πατησίων ξεκίνησε η επαναλειτουργία των σχολών, μετά τις διακοπές του Πάσχα.

Φοιτητές των ΕΑΑΚ (φοιτητική παράταξη που πρόσκειται στην εξωκοινοβουλευτική Αριστερά) εισέβαλαν στο γραφείο του πρύτανη και άρπαξαν εξοπλισμό, τον οποίο μετέφεραν σε στέκι της παράταξης. Οι φοιτητές ισχυρίστηκαν ότι δεν πρόκειται να επιστρέψουν τον εξοπλισμό, εάν δεν επανατοποθετηθούν στους χώρους του Πανεπιστημίου τα ταμπλό των φοιτητικών παρατάξεων που αποσύρθηκαν με απόφαση της Συγκλήτου, πριν από το Πάσχα.

Όπως δήλωσε στον ραδιοφωνικό σταθμό City 99,5 ο πρύτανης Γρηγόρης Πραστάκος, οι καθηγητές θα αντιδράσουν προχωρώντας σε αποχή από τα μαθηματα, σε ένδειξη διαμαρτυρίας.
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Re: Γεγονότα στις 9 Απριλίου 2008

Post by mikem4600 » Mon May 05, 2008 6:12 pm

Χμ ναι... :smt012 Κάτι λέγαμε για καρκινώματα...
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
Locked

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”