ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
alexgerow
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 215
Joined: Thu Feb 14, 2008 7:51 pm
Academic status: N>4

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by alexgerow » Wed Sep 30, 2009 4:26 pm

Zifnab wrote: :!: alexgerow έκανες προσωπική επίθεση και είσαι απαράδεκτος! Αν συνεχίσεις το ban το έχεις καβάντζα! :!:

Μου διέφυγε in the first place!...
σου διεφυγε και κατι αλλο που ειπα:"εγω παλι εδω θα ειμαι"

θες να στο θεσω αλλιως αυτο που ειπε για να δουμε λιγο πως θα αισθανθεις?

maxthebest:
Αποτέλεσμα, να είμαι στιγματισμένος για όλη μου την ζωή από έναν τέτοιο προσβλητικό βαθμό. Στην χειρότερη περίπτωση θα αναγκαστώ να αλλάξω κύκλο (παρόλο που τον έχω ολοκληρώσει) γιατί δεν αντέχω να αναγράφεται ένας τέτοιος βαθμός στο πτυχίο μου.

alexgerow:
Αποτελεσμα να με θεωρουν ολοι στουρναρι απαραδεχτο και να με εξισωνουν με ολους αυτους που παιρνουν 6 και πραγματικα δεν ειναι αξιοι να βρισκονται σε αυτη τη σχολη.ετσι οπως εχουν τα πραγματα θα αναγκαστω να αλλαξω κυκλο(παρ'ολο που τον εχω ολοκληρωσει)γιατι δεν αντεχω να ειμαι ενας κοινος φοιτητης που θα αναγραφεται ο βαθμος 6 στο πτυχιο του

για να κανει ετσι για ενα 6 δλδ να ειναι του θανατα παει να πει οτι το 7 ειναι απαραδεκτο(εαν το 6 στιγματιζει) το 8 ειναι μετριοτατο το 9 ειναι καλο και το 10 ειναι αυτο που θελει το παλικαρι.βαζω στοιχημα οτι γουσταρετε οτι πανω απο 8,51 μ.ο δεν εχει οποτε αδικα χτυπιεται
Καλύτερα να αδικείσαι παρά να αδικείς
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by enum21 » Wed Sep 30, 2009 4:38 pm

@alexgerow

Εξέφρασες την άποψή σου επί του θέματος και είναι σεβαστή. Καλό θα είναι όμως να μη σχολιάζουμε τις αποφάσεις του καθενός και να προβαίνουμε σε προσωπικές επιθέσεις οι οποίες κάθε άλλο παρά επιθυμητές είναι.
giak
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 602
Joined: Wed Mar 18, 2009 10:17 pm

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by giak » Wed Sep 30, 2009 4:54 pm

alegrow τι ψάχνεις να βρεις και εσύ τώρα;
Εδώ μέσα απόψεις σαν του maxtheBEST όχι μόνο φαίνονται λογικές, αλλά ευδοκιμούν και ενθαρρύνονται. Όχι μόνο δεν θεωρούνται προσβολή για την κοινή νοημοσύνη αλλά ούτε καν προσβολή προς το σύνολο των (μη φυτών) φοιτητών της σχολής (επίσημο φόρουμ και κοινότητα κατά τα άλλα :lol: ). Θεωρούνται απλά "κακώς διατυπωμένες" και αν δεν χρησιμοποιούσε πχ τη λέξη "στιγματισμένος" αλλά κάτι πιο έμμεσο ούτε ένα σχόλιο δεν θα γινότανε. Αντίθετα όταν εσύ πας να απαντήσεις στον υβριστή σου, που τυγχάνει να είναι "δικό μας παιδί", σε απειλούν με ban γιατί πολύ απλά είναι εχθρική για τον αντμίν η λογική σου και την βλέπει σαν προσωπική επίθεση καθώς μπορεί άνετα να μπει στην θέση του BEST και να την καταλάβει. Αντίθετα δεν μπορεί να καταλάβει πως κάποιος μπορεί να μην βλέπει ανταγωνιστικά τους συμφοιτητές του και να μην κάνει τα πάντα για ένα βαθμό που και καλά θα φέρει την κοινωνική καταξίωση και την αυτοεπιβεβαίωση (εδώ κολλάνε και τα στίγματα).
User avatar
mikros
byte level
byte level
Posts: 127
Joined: Wed Nov 09, 2005 8:08 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: somewhere in the world
Contact:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by mikros » Wed Sep 30, 2009 5:12 pm

giak wrote:alegrow τι ψάχνεις να βρεις και εσύ τώρα;
Εδώ μέσα απόψεις σαν του maxtheBEST όχι μόνο φαίνονται λογικές, αλλά ευδοκιμούν και ενθαρρύνονται. Όχι μόνο δεν θεωρούνται προσβολή για την κοινή νοημοσύνη αλλά ούτε καν προσβολή προς το σύνολο των (μη φυτών) φοιτητών της σχολής (επίσημο φόρουμ και κοινότητα κατά τα άλλα :lol: ). Θεωρούνται απλά "κακώς διατυπωμένες" και αν δεν χρησιμοποιούσε πχ τη λέξη "στιγματισμένος" αλλά κάτι πιο έμμεσο ούτε ένα σχόλιο δεν θα γινότανε. Αντίθετα όταν εσύ πας να απαντήσεις στον υβριστή σου, που τυγχάνει να είναι "δικό μας παιδί", σε απειλούν με ban γιατί πολύ απλά είναι εχθρική για τον αντμίν η λογική σου και την βλέπει σαν προσωπική επίθεση καθώς μπορεί άνετα να μπει στην θέση του BEST και να την καταλάβει. Αντίθετα δεν μπορεί να καταλάβει πως κάποιος μπορεί να μην βλέπει ανταγωνιστικά τους συμφοιτητές του και να μην κάνει τα πάντα για ένα βαθμό που και καλά θα φέρει την κοινωνική καταξίωση και την αυτοεπιβεβαίωση (εδώ κολλάνε και τα στίγματα).

δηλαδή εσύ δεν ασχολείσαι με τους βαθμούς... Δεν θα προσπαθούσες να πάρεις καλύτερο βαθμό αν είχες ήδη ενα 6 από εργασίες + όσο γράψεις στις εξετάσεις.
Επίσης πιστεύεις οτι το "κυνήγι" βαθμών γίνεται μόνο για λόγους κοινωνικής καταξίωσης και αυτοεπιβεβαίωσης; Δηλαδή κάποιος δεν μπορεί να έχει στόχο ένα καλό μεταπτυχιακό στο οποίο θα σε δεχτούν με κριτήριο κατα κανόνα τον βαθμό πτυχίου;
Στην τελική καθένας προσπαθεί για το καλύτερο ανάλογα με τους στόχους του και τις δυνατότητές του. Αν εσένα είναι στόχος να τελείωσεις την σχολή στα 3.5 χρόνια ανεξaρτήτως βαθμού τότε λογικό είναι να μην σε νοιάζει το 5 το 6 το 7 η το 10
Ακόμα και το να είσαι φυτό επιλογή του καθενός είναι ανάλογα με τους στόχους του. Δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό.
Last edited by mikros on Wed Sep 30, 2009 5:26 pm, edited 1 time in total.
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by enum21 » Wed Sep 30, 2009 5:15 pm

@giak
Βλέπω επανήλθες δριμύτερος...
Θα ήθελα να σου επισημάνω απλώς ότι δεν κρίνουμε τις απόψεις κανενός, είμαστε μια φοιτητική κοινότητα και λειτουργούμε με τους αντίστοιχους κανόνες. Η επίπληξη των alexgerow έγινε διότι επιτέθηκε σε συμφορουμίτη και προέβη σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Αν ήσουν πιο ανοικτός θα έβλεπες ότι ούτε οι admin ούτε κανείς από όσους ασχολούνται με την ομαλή λειτουργία του forum δεν εμποδίζει στο να εκφραστούν ποικίλες απόψεις (όλα τα topic είναι διαθέσιμα!). Δεν είναι φρόνιμο να postάρεις και να κατηγορείς αβάσιμα μόνο και μόνο για να προκαλέσεις. :smt018
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by stoupeace » Wed Sep 30, 2009 5:16 pm

mikros wrote:Δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό.
Το κακό είναι ότι ασχολείστε ακόμα και όσο ασχολείστε τοσο θα γράφει με αυτόν τον τρόπο.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by Zifnab » Wed Sep 30, 2009 5:20 pm

Τί χαζομάρες λέτε ρε σεις? giak μια χαρά ... και δυο τρομάρες
alexgerow wrote:βαζω στοιχημα οτι γουσταρετε οτι πανω απο 8,51 μ.ο δεν εχει οποτε αδικα χτυπιεται
Κατ'αρχήν το παιδί το ξέρω προσωπικά και ναι έχει πολύ μεγάλο βαθμό - αλλά αυτό δεν σας αφορά...
Δεν έχουμε "δικά μας" και "δικά σας" παιδιά. Αυτοί οι κομπλεξισμοί ας υπάρχουν εκεί που τους καλλιεργούν. Εδώ τους θερίζουμε! Δεν σας επιτέθηκε αλλά θιχτήκατε (από το στιγματισμένος μόνο) που είστε του "βαλε μου ένα 5 να τελειώνουμε" και εκείνος θέλει 8-9-10 σε όλα! Δικαίωμα του δικαιώμά σας! Εσείς όμως του κάνατε προσωπική επίθεση (ειδικά εσύ alexgerow) και βάζετε άλλη μια ταμπέλα στο forum. Την ταμπελάρα από το μυαλό σας να βγάλετε.Αν δεν σας αρέσει ξεκουμπιστείτε! :smt075 :smt076
giak
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 602
Joined: Wed Mar 18, 2009 10:17 pm

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by giak » Wed Sep 30, 2009 5:28 pm

enum21 wrote: Βλέπω επανήλθες δριμύτερος...
:-)
enum21 wrote: Θα ήθελα να σου επισημάνω απλώς ότι δεν κρίνουμε τις απόψεις κανενός, είμαστε μια φοιτητική κοινότητα και λειτουργούμε με τους αντίστοιχους κανόνες. Η επίπληξη των alexgerow έγινε διότι επιτέθηκε σε συμφορουμίτη και προέβη σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Αν ήσουν πιο ανοικτός θα έβλεπες ότι ούτε οι admin ούτε κανείς από όσους ασχολούνται με την ομαλή λειτουργία του forum δεν εμποδίζει στο να εκφραστούν ποικίλες απόψεις (όλα τα topic είναι διαθέσιμα!). Δεν είναι φρόνιμο να postάρεις και να κατηγορείς αβάσιμα μόνο και μόνο για να προκαλέσεις. :smt018
Απλά είπα να δώσω για συμβουλή στο alex και μία εκτίμηση για την κατάσταση. Νομίζω έβαλα και και μερικά επιχειρήματα που κατά την γνώμη μου δεν είναι αβάσιμα, ενώ εσύ τα χαρακτηρίζεις απλά λέγοντας "κάνεις λάθος". Αν δεν θέλεις η κουβέντα να μείνει στο "έχω δίκιο"-"όχι εγώ έχω δίκιο γιατί έτσι" πρέπει να είσαι πιο "πειστική". Αλλιώς σου λέω και εγώ ότι ναι μεν εκφράζονται όλες οι απόψεις αλλά μερικές εκφράζονται πιο πολύ από τις άλλες :-)

Zinbaf ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. Alex τα βλέπεις;
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by The Punisher » Wed Sep 30, 2009 5:44 pm

Μήπως να χαλαρώσουμε λίγο όλοι? Γιατί η εξεταστική μας έχει φέρει στα άκρα :roll:
alexgerow
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 215
Joined: Thu Feb 14, 2008 7:51 pm
Academic status: N>4

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by alexgerow » Fri Oct 02, 2009 5:59 pm

enum21 πρωτα απ'ολα αν ξαναδιαβασεις το κειμενο που εχω γραψει δεν περιεχει κανενα "προσωπικο χαρακτηρισμο" οποτε εδω εισαι λαθος.

zifnab φαινεται η διαφορα admin απο admin δες πως απανταει η enum21 και πως εσυ.οποτε αυτα που λες ειρωνικα περι ευχαριστιας των admin να ριχνουν ban τα ακουω βερεσε απλα ξεφευγεις απο τον κανονα.οποτε παρε το θεριστιρι σου και αρχισε το θερισμα.και πρωτα απ'ολα ετσι οπως το θετεις θιγεις πολλους με το να λες οτι ειμαστε του "βαλε μου ενα 5 να τελειωνουμε".μηπως μας ξερεις απο καπου γιατι εμεις οχι.αυτο ειναι μια εμμεση επιθεση που κανεις σε πολλα ατομα στο φορουμ.εαν θελεις να ξερεις ο μεσος ορος μου ειναι 6,71 οποτε το 5 που λες οτι παρακαλω να παρω δε μου κανει αλλα ταυτοχρονα δε με στιγματιζει.
σκεψου ποιος εχει τις περισσοτερες ταμπελες ο απλος χρηστης η "ενας" admin?
τελικα μαλλον η επαναληψη δε σου κανει καλο σου ειπα οτι "παλι εδω θα ειμαι"
οσο για το "ξεκουμπιστειτε" απλα σου απανταω "πηγαινε μεχρι την αρχικη σελιδα να δεις εαν εχω ξεκουμπιστει και εαν δεν εχω σφυρα μου adminιστρεικα ξερεις εσυ"

επισης εχω ενα αλλο παραδειγμα να σου παραθεσω:

αποτελεσμα να γινω σαν καποιους που νομιζουν οτι εξουσιαζουν ενα φορουμ,κανουν οτι γουσταρουν και πουλανε ειρωνια για να δειξουν την ανωτεροτητα τους.δεν αντεχω να τα βαζω με ολους και ολοι να με θεωρουν δικτακτορα του φορουμ.ετσι αποφασισα να αλλαξω φορουμ γιατι δεν αντεχεται αυτη η ρετσινια.

αν απαντησεις για το παραπανω που σου παρεθεσα θα με δικαιωσεις γιατι οπως το παραδειγμα που σου ανεφερα μπορει να αναφερεται σε καποιους και ισως να τους ενοχλει ετσι και ο στιγματισμος του 6 αναφερεται σε καποιους αλλους και τους ενοχλει εξισου
Καλύτερα να αδικείσαι παρά να αδικείς
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by stoupeace » Fri Oct 02, 2009 6:17 pm

alexgerow wrote:enum21 πρωτα απ'ολα αν ξαναδιαβασεις το κειμενο που εχω γραψει δεν περιεχει κανενα "προσωπικο χαρακτηρισμο" οποτε εδω εισαι λαθος.
Kαι αυτο τι είναι?
alexgerow wrote:Διαβαζοντας ολο αυτο το κειμενο της κακομοιριας καταλαβαινω οτι τελικα το μεγαλυτερο σου προβλημα δεν ειναι το στιγμα αλλα μια τρυπα στο κεφαλι σου που απο εκει χανεις και εμεις με τη σειρα μας χανουμε το χρονο μας διαβαζοντας τις αηδιες σου.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
alexgerow
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 215
Joined: Thu Feb 14, 2008 7:51 pm
Academic status: N>4

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by alexgerow » Fri Oct 02, 2009 6:41 pm

Stoupeace wrote:
alexgerow wrote:enum21 πρωτα απ'ολα αν ξαναδιαβασεις το κειμενο που εχω γραψει δεν περιεχει κανενα "προσωπικο χαρακτηρισμο" οποτε εδω εισαι λαθος.
Kαι αυτο τι είναι?
alexgerow wrote:Διαβαζοντας ολο αυτο το κειμενο της κακομοιριας καταλαβαινω οτι τελικα το μεγαλυτερο σου προβλημα δεν ειναι το στιγμα αλλα μια τρυπα στο κεφαλι σου που απο εκει χανεις και εμεις με τη σειρα μας χανουμε το χρονο μας διαβαζοντας τις αηδιες σου.

με συγχωρεις αλλα μπορεις να μου υποδειξεις ακριβως που ειναι ο προσωπικος χαρακτηρισμος
Καλύτερα να αδικείσαι παρά να αδικείς
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by tZoLe » Fri Oct 02, 2009 7:01 pm

Προφανώς, δεν αντιλαμβανόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο κάποια πράγματα. Για κάποιους το να το πεις ότι έχει κάπιος τρύπα στον εγκέφαλο δεν σημαίνει και τίποτα. Δεν του έβρισες και τη μάνα. Για άλλους το να πάρεις ένα 6 είναι στίγμα. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει. Δεν νομίζω ότι έχει περισσότερο νόημα να συνεχίσουμε μία κουβέντα προσπαθώντας να ανακαλύψουμε αν το τελικά ένα 6 στιγματίζει έναν φοιτητή για το υπόλοιπο της ζωής του και αν τελικά το να έχει κάποιος τρύπα στον εγκέφαλο είναι προσβλητικό ή όχι. Νομίζω το παιδί που είχε το πρόβλημα και άνοιξε το τόπικ έδωσε τελικώς το μάθημα, και ελπίζω να βρήκε άκρη για να πάρει το βαθμό που του αξίζει και θέλει.
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by Erevodifwntas » Fri Oct 02, 2009 11:12 pm

Ελπίζω να καταλάβετε σύντομα, ότι μόνο οι φυλακισμένοι χαρακτηρίζονται από ένα νούμερο. Όσοι θέλουν να θεωρούν τους εαυτούς τους ελεύθερους (σε κάθε επίπεδο), ας μείνουν στην ουσία της εκπαίδευσης...
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by sandra » Fri Oct 02, 2009 11:41 pm

Locking και γλιτώνουμε υστερίες και κλασσικές κόντρες :)
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by nickpro » Fri Oct 02, 2009 11:52 pm

Erevodifwntas wrote:Ελπίζω να καταλάβετε σύντομα, ότι μόνο οι φυλακισμένοι χαρακτηρίζονται από ένα νούμερο. Όσοι θέλουν να θεωρούν τους εαυτούς τους ελεύθερους (σε κάθε επίπεδο), ας μείνουν στην ουσία της εκπαίδευσης...
Erevodifwntas++

Πράγματι,το αν ο μέσος όρος του ενός είναι 9.6 ή 5.2 δεν αφορά το forum.

Παρόλα αυτά ο maxthebest έχει δικαίωμα να θεωρηθεί ότι τον στιγματίζει ο βαθμός 6.
Καθένας μπορεί να βάλει όποια στάνταρ θέλει στον εαυτό του, ακόμα και αν θέλει πτυχείο με 10, και ορθώς να νιώθει απογοητευμένος με το 6.

Από εκεί και πέρα όμως οι giak και alexgrow πρέπει να το σεβαστούν.Το ότι εσύ ή ο τάδε βγάζεις έναν μέσο όρο χαμηλό, ή το ότι η πλειοψηφία των φοιτητών βγάζει έναν χαμηλό μέσο όρο, δεν σου δίνει το δικαίωμα να απαντάς έτσι.Καταρχάς, αυτός δεν απευθύνθηκε σε σένα καν.Μόνο σου έβγαλες από τη μύγα ξύγγι, και αποφάσισες να θεωρήσεις προσβλητική την αντίληψη του max, και δη προς το πρόσωπό σου, και να τον προσβάλεις από πάνω.

Το ότι εσύ θεωρείς μια χαρά βαθμό το 6 (δεν ξέρω αν το θεωρείς, σαν σχήμα λόγου το θέτω) δεν σημαίνει ότι το θεωρεί και αυτός.Προσπάθησε να το καταλάβεις. Δεν έχουμε όλοι τα ίδια στάνταρ, δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ικανότητες,υπομονή,χάρισμα κλπ κλπ .Καθένας έχει τα δικά του και δικαιωματικά τα τηρεί.Τήρησε εσύ τα δικά σου, ας τηρήσει και αυτός τα δικά του, και ας μην ασχολούμαστε με των αλλωνών.

Σκοπός μου είναι να σε κάνω να καταλάβεις και όχι να στην πω ,για αυτό δεν θα σχολιάσω τη διένεξή σου με τον zifnab.

Τα ίδια πάνε και για τον giak, ο οποίος μάλλον έχει κάποιο πρόβλημα με τους καλύτερούς (σε θέματα βαθμών πάντα) του για να τους αποκαλεί ''φυτά'', ''σπασικλάκια'' και άλλα τέτοια.Ας έχεις όσα προβλήματα θες, δικαίωμά σου, αλλά το venus δεν αποτελεί μέρος για να ξεσπάσεις την οργή σου.Πρέπει να σέβεσαι όλους τους χρήστες (όρος στους κανόνες που αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου).

Btw, το θέμα ήταν να βοηθήσουμε το παιδί, και όχι να κρίνουμε αν έχει δικαίωμα να παραπονιέται επειδή θα έπρεπε να είναι και ευχαριστημένος με το 6. :smt006
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by marios » Sat Oct 03, 2009 12:05 am

Μήπως παρατράβηξε όλο το party;
maxthebest, αν θες πες μας αν βρήκες λύση με τον καθηγητή(ωστε να υπάρχει σαν "δεδικασμένο" για κάποιον άλλο που πιθανόν θα πάθει το ίδιο στο μέλλον) και ας τελειώσει εκεί η ιστορία ;)

Live and let live :)
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by Ισοβίτης » Sat Oct 03, 2009 12:18 am

Ακριβώς. Συμφωνώ με nickpro και Erevo.

Από τη στιγμή που ο maxthebest διευκρίνισε ότι ο χαρακτηρισμός "στιγματισμένος" αφορά μόνο τον εαυτό του και όχι τους υπόλοιπους, θεωρώ ότι καλύφθηκα ως προς τους χαρακτηρισμούς. Επομένως, είναι και απόλυτα σωστός ως προς τους κανονισμούς. Δικαίωμά του να πιστεύει οτιδήποτε (παρότι διαφωνώ κάθετα με την αντιμετώπιση του προβλήματος του βαθμό στο συγκεκριμένο μάθημα).

Ας κρατήσουμε τα θετικά από τη συζήτηση (αν υπάρχουν) και ας μην δώσουμε περαιτέρω έκταση.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
maxthebest
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 180
Joined: Fri Dec 02, 2005 5:23 pm
Location: Παράδεισος

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by maxthebest » Sun Oct 04, 2009 1:45 pm

Γεια σας,

συγνωμη που αργησα να σας απαντησω αλλα ειχα παει στο χωριο μου για να ψηφισω.
Θα παρακαλουσα να μην κανεται lock στο θεμα για να σας ενοιμερωνω για την πορεια της εξελιξης του θεματος.

Η πορεια τον πραγματων ειναι η εξης :

Εγω την ημερα εξετασης πηγα να εξεταστω (30 Σεπτεμβρη) και πιστευω οτι εγραψα γυρω στο 9 - 9,5.
Τωρα το θεωρω αδικο καποιος που εχει γραψη για 9.5, να βαθμολογηθη με 6 απο μια εξεταση που ποτε δεν πηγε.

Προς το παρον ο καθηγητης δεν μου εχει απαντηση (ακουσα οταν εξεταζομασταν απο την τονια οτι ο καθηγητης ηταν αρρωστος και γιαυτο δεν ηρθε, νομιζω λοιπον οτι γιαυτο ακομα να μου απαντησε στα mail). Ελπιζω τουλαχιστον ο καθηγητης να παρει θεση στο θεμα, και να μην μεινει απαθης.

Θα παω και την τριτη να τον συναντησω ( το προγραμμα λεει οτι εχει συστηματα ανακτησης πληροφοριων την τριτη 9-11, οποτε θα παω εκει και μπορει να ειμαι τυχαιρος και να τον συναντησω και να του μιλησω και απο κοντα).

Οσο για τα σχολεια του alexgerow :
Πιστευω οτι "το λακονιζειν εστι φιλασοφιν", οποτε θα μπορουσες να καταλαβενες αν ειχα σκοπο να προσβαλω καποιον απο το post μου.
Απο το 1ο post : απο την υπογραφη μου
maxthebest wrote:"Δεν γεννήθηκα για να συμμερίζομαι το μίσος , αλλά για να αγαπώ και να με αγαπούν."
Απο το 3ο post : ειχα ξεκαθαρηση οτι το post μου δεν εχει προσβλητικο χαρακτηρα :
maxthebest wrote:Εγώ δεν καταδίκασα ή μίλησα με προσβλητικό τόνο για κάποιον άλλο (ούτε στο αρχικό post μου).
Απο το 4ο post μου :
maxthebest wrote:Νομιζω ειμαι ξεκαθαρος σε αυτο, λεω να ειμαι στιγματισμενος, πραγμα που εκφραζει πως αισθανομαι εγω. Τωρα γιατι ολοι σε αυτο το φορυμ, εκλαμβανον την προταση μου ως προσπαθια να τους χαρακτηρισω, δεν μπορω να το συνηδοτοποιησω.
Νομιζω θα μου επιτρεψεις να εχω διαφορετικο συστημα αντιληψης της κλιμακας των βαθμων, που πιστευω οτι δικαιολογηται δεδομενου των ωρων που αφιερωσα στο μαθημα.
Πιστευω οτι το λαθος μου ηταν που χρησιμοποιησα μια πολυ δυνατη λεξη "στιγματισμενος" για να εκφρασω τα συναισθηματα μου. Ισως καποιοι να με εκριναν με βαση αυτο το χαρακτηρισμο, δυνοντας λιγοτερο βαρος στα υπολοιπα λεγομενα μου, με αποτελεσμα να με παρομοιασουν με καποιον που δεν ειμαι, απαντοντας σε εμενα με τον αναλογο τροπο.
alexgerow wrote:και να με εξισωνουν με ολους αυτους που παιρνουν 6 και πραγματικα δεν ειναι αξιοι να βρισκονται σε αυτη τη σχολη.
Εδω κανεις λαθος, εγω ποτε δεν συγκρινω τον εαυτο μου με τους αλλους, και ποτε δεν τους κρινω.

σας ευχαριστω,
Ούτοι συνέχθειν, αλλά συμφιλείν έφυν (Αντιγόνη στοίχος 523) =
Δεν γεννήθηκα για να συμμερίζομαι το μίσος , αλλά για να αγαπώ και να με αγαπούν.
User avatar
maxthebest
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 180
Joined: Fri Dec 02, 2005 5:23 pm
Location: Παράδεισος

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by maxthebest » Thu Nov 26, 2009 10:42 pm

Γεια σας,

Σας ενημερώνω ότι το πρόβλημα μου λύθηκε χθες μέσω της γενικής συνέλευσης καθηγητών.

Πιο συγκεκριμένα, παρέθεσα χθες, το πρόβλημα μου στην γενική συνέλευση καθηγητών και πάρθηκε απόφαση να βαθμολογηθώ με 8 μετά την εξεταστική του Σεπτεμβρίου.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους καθηγητές για την απόφαση τους, και κυρίως τον κύριο καλαμπούκη καθώς σύμφωνα με τα λεγόμενα του ήταν ο εισηγητής της απόφασης.

Θα ήθελα να επισημάνω το εξης : οτι ακόμα και οι φοιτητές μπορούν να υποβάλουν το προβλήματα τους στην γενική συνέλευση. Πληροφορία που αν γνώριζα εκ τον προτέρων θα οδηγούσε σε ταχύτερη επίλυση του ζητήματος, και δεν θα έτρεχα από εδώ και από εκεί όλο αυτό το χρονικό διάστημα.

Επίσης υστέρα από σχετική παράκληση του καθηγητή, και για να εξηγούμε ώστε να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, αναφέρω ότι όταν πληροφορήθηκα για την εσφαλμένη μου βαθμολογία στην αρχή αρχή, πρώτα δημιούργησα το thread στο venus, και μετά έστειλα μήνυμα που περιγραφή το πρόβλημα αυτό στο καθηγητή.

Σας ευχαριστώ,
Ούτοι συνέχθειν, αλλά συμφιλείν έφυν (Αντιγόνη στοίχος 523) =
Δεν γεννήθηκα για να συμμερίζομαι το μίσος , αλλά για να αγαπώ και να με αγαπούν.
giak
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 602
Joined: Wed Mar 18, 2009 10:17 pm

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ εξετάσεων στα «Συστήματα ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ Πληροφοριών»

Post by giak » Thu Nov 26, 2009 11:07 pm

άντε έντιτ γιατί νιώθω πολύ χαρούμενος σήμερα :)
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”