Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by chriskin » Wed Dec 02, 2009 11:17 pm

οπως ειπε και παραπανω ο Stoupeace, η αστυνομια δυναμιτιζει επιτιδες την ατομοσφαιρα

πχ οταν σε ειρηνικη πορεια η αστυνομια βαραει τα γκλομπ πανω στις ασπιδες και βριζει τους νομιμοτατους διαδηλωτες - αμα εχει παει καποιος Σιγουρα θα το εχει δει αυτο, ειδικα με το πασοκ παλιοτερα γινοταν συνεχεια (ναι ναι ημουν μικρος - δεν ζω σε γυαλα ομως - ξερω τι γινεται) . (με τη νδ βαραγαν πριν προκαλεσουν :lol: , γιατι να χανουν χρονο; :lol: )

η οταν επιανε κοσμο γυρω στα 20 περσι τετοια εποχη χωρις κατηγοριες (επιασαν ενα φιλο μου πχ 3 φορες μεσα σε μια βδομαδα , του φερθηκαν σ***α, τον εβριζαν κτλ και χωρις Καμια κατηγορια τον κρατησαν τις 2 φορες στο τμημα - λες και απαγορευεται να γυρνας σπιτι σου μετα απο την πορεια (!) )
User avatar
N@z_Plir
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 291
Joined: Thu Jun 29, 2006 2:09 pm

Re: Θα κλείσει?

Post by N@z_Plir » Wed Dec 02, 2009 11:57 pm

chriskin wrote: ενα παιδακι εκτελεστηκε ρε συ, δεν αξιζει τουλαχιστον ενα σημαδι πως δεν μας αρεσε και πως δεν το ξεχναμε; μια μερα τουλαχιστον να κλεισει η σχολη και αντι για μαθηματα να μιλησει ο κοσμος για το παιδακι.
τοσο περισσοτερο αξιζει μια μερα μαθημα;

επισης, αμα το 06 ηταν το πασοκ κυβερνηση, θα προτινε η πασπ καταληψη; αμα δεν μπορεις να απαντησεις εδω ανοιχτα, στειλε μου σε μηνυμα
Ή ενημέρωση που είχα το πρωί ήταν λανθασμένη. Η Πασπ θα κατεβάσει πλαίσιο συμβολικής κατάληψης για την παρασκευή και συμμετοχή στην πορεία της κυριακής. Οπότε άκυρο το επιχείρημά σου για το Πασοκ.
dexter wrote: η πασπ κατέβαζε πλαίσιο για κατάληψη όταν ήταν κυβέρνηση η ΝΔ τώρα που είναι το ΠΑΣΟΚ δεν έχει κανένα παράπονο η πασπ όλα λειτουργούν ρολόι.. :smt019
Πρώτον είναι αυτό που είπα παραπάνω και κατά δεύτερον σε παραπέμπω στο 1999 στις καταλήψεις στην ασοεε για το ασφαλιστικό, κυβέρνηση πασοκ, η σχολή έκλεισε με το πλαίσιο της πασπ. Η αυτονόμηση που σας έχω ξαναπεί δεν είναι ένα ευχολόγιο ή απόφαση που μένει στα χαρτιά. Υπάρχει στην πράξη και αν χρειαστεί να διαφωνίσουμε σε ξανά όπως κάναμε το 2006 για το άρθρο 16 θα το ξανακάνουμε.
redlabel wrote:"Άλλαι μεν βουλαί ανθρώπων, άλλα δε Θεός κελεύει". :?:

Δ. Γκρ.
Για να μην μένουμε στην αμπελοφιλοσοφία των διαφόρων ρητών, προσωπικά θα με διαφωτίζατε περισσότερο αν τουλάχιστον σκιαγραφούσατε τους "θεούς" και τους "ανθρώπους".

Για την κουβέντα περί αστυνομίας τα πράγματα ίσως δεν είναι τόσο ακραία όσο τα παρουσιάζει ο chriskin όμως σίγουρα μεγάλο μέρος της αστυνομίας διακατέχεται από φασιστικά σύνδρομα. Μια βόλτα από τα εκλογικά αποτελέσματα της καισαριανής θα σας πείσει για του λόγου το αληθές.
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by h4wk » Thu Dec 03, 2009 12:33 am

N@z_Plir wrote:Ή ενημέρωση που είχα το πρωί ήταν λανθασμένη. Η Πασπ θα κατεβάσει πλαίσιο συμβολικής κατάληψης για την παρασκευή και συμμετοχή στην πορεία της κυριακής. Οπότε άκυρο το επιχείρημά σου για το Πασοκ.
τί εννοείς συμβολική;
προτείνω και τη δευτέρα (συμβολική;) κατάληψη για να έχουμε ηρεμήσει απο τη πορεία της Κυριακής...

δηλαδή για να καταλάβω, κατάληψη θα κατεβάσουν όλοι, το μόνο που διαφέρει είναι το πόσες μέρες;
το λέω γιατί ειπώθηκε οτι θα κατεβάσει και η δαπ(αυτό πρέπει να το δώ με τα ίδια μου τα μάτια) και ειπωθέτω οτι θα κατεβάσουν και οι αριστερές;
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by chriskin » Thu Dec 03, 2009 12:44 am

N@z_Plir wrote: Ή ενημέρωση που είχα το πρωί ήταν λανθασμένη. Η Πασπ θα κατεβάσει πλαίσιο συμβολικής κατάληψης για την παρασκευή και συμμετοχή στην πορεία της κυριακής. Οπότε άκυρο το επιχείρημά σου για το Πασοκ.


Πρώτον είναι αυτό που είπα παραπάνω και κατά δεύτερον σε παραπέμπω στο 1999 στις καταλήψεις στην ασοεε για το ασφαλιστικό, κυβέρνηση πασοκ, η σχολή έκλεισε με το πλαίσιο της πασπ. Η αυτονόμηση που σας έχω ξαναπεί δεν είναι ένα ευχολόγιο ή απόφαση που μένει στα χαρτιά. Υπάρχει στην πράξη και αν χρειαστεί να διαφωνίσουμε σε ξανά όπως κάναμε το 2006 για το άρθρο 16 θα το ξανακάνουμε.


Για την κουβέντα περί αστυνομίας τα πράγματα ίσως δεν είναι τόσο ακραία όσο τα παρουσιάζει ο chriskin όμως σίγουρα μεγάλο μέρος της αστυνομίας διακατέχεται από φασιστικά σύνδρομα. Μια βόλτα από τα εκλογικά αποτελέσματα της καισαριανής θα σας πείσει για του λόγου το αληθές.
για το θεμα της σχολης :
1) οι φοιτητες που ηταν στο 99 σιγουρα δεν ειναι ακομα στη σχολη, ειναι παραλογο δυο γενιες μετα να λεμε μπραβο για ατομα που για καποιο λογο εκαναν καταληψη τοτε.
2)ειναι παραλογο να μην καταλαβαινεις πως εχεις να δειξεις μονο 2 περιπτωσεις σωστης αντιδρασης της πασπ σε σοβαρα θεματα της χωρας, ενα πριν απο μια δεκαετια και ενα με κυβερνηση ΝΔ - σοβαρα πιστευεις οτι αλλες φορες δεν χρειαζοταν καταληψη για να περασει καποιο μηνυμα;
3)μπραβο για την ιδεα για την καταληψη - δεν χρειαζεται να ειναι κανεις πασπιτης για να δει το συμβολικο του να κατεβασει η πασπ για καταληψη - αν και εχω μια μικρη καχυποψια για τους λογους , οπως σου ειπα και στο μηνυμα. η πασπ αλλωστε ειναι γνωστη πως αλλαζει το τι λεει αναλογα με το τι την συμφερει να πει.

για το θεμα της αστυνομιας :
4)δεν μπορει να μην ειναι οπως τα λεω , και οι δυο περιπτωσεις αλλωστε ειναι αληθινες, πραγματα που εχω δει με τα ιδια μου τα ματια - τωρα αμα θα με πιστευεις ειναι δικο σου θεμα. δεν ειπα παντως σεναρια φαντασιας (!)
5)το πασοκ υποσχεθηκε να διωχνει αστυνομικους με οποιαδηποτε σχεση με τη χρυση αυγη. δεν το εκανε - πριν απο δυο βδομαδες εκανα παραπονο στο αστυνομικο τμημα της περιοχης για αστυνομικο που ειχε στη στολη του το σημα της χρυσης αυγης και τη φραση "ελλας η τεφρα" και μου ειπαν πως "αμα δεν θελω να περασω την υπολοιπη μερα μου στο κρατητηριο να σκασω και να παω σπιτι μου", και οχι, δεν τους το ειπα επιθετικα, αντιθετως μαλιστα.
6)δεν ειπα ποτε οτι ειναι 100% της αστυνομιας φασιστες. στο μυαλο μου τους χωριζω (αυτους που ειναι στο δρομο κυριως) σε 90% μπατσους και 10% αστυνομικους - με τους πρωτους να ειναι τα αηδιαστικα καθαρματα που ολοι ξερουμε και οι δευτεροι να ειναι τιμιοι υπαλληλοι. τα νουμερα θα διαφερουν φανταζομαι ανα περιοχη :-p
h4wk wrote:
N@z_Plir wrote:Ή ενημέρωση που είχα το πρωί ήταν λανθασμένη. Η Πασπ θα κατεβάσει πλαίσιο συμβολικής κατάληψης για την παρασκευή και συμμετοχή στην πορεία της κυριακής. Οπότε άκυρο το επιχείρημά σου για το Πασοκ.
τί εννοείς συμβολική;
προτείνω και τη δευτέρα (συμβολική;) κατάληψη για να έχουμε ηρεμήσει απο τη πορεία της Κυριακής...

δηλαδή για να καταλάβω, κατάληψη θα κατεβάσουν όλοι, το μόνο που διαφέρει είναι το πόσες μέρες;
το λέω γιατί ειπώθηκε οτι θα κατεβάσει και η δαπ(αυτό πρέπει να το δώ με τα ίδια μου τα μάτια) και ειπωθέτω οτι θα κατεβάσουν και οι αριστερές;
η λογικη μου, που τεινει να μην ειναι πηγη που εισαι υποχρεωμενος να πιστεψεις, λεει πως η δαπ λογικα δεν θα εμφανιστει καν , η αμα εμφανιστει θα πει να μην γινει καταληψη.

απο τις αριστερες παραταξεις, η πανσπουδαστικη δεν ειμαι τοσο σιγουρος για το αμα θα πει για καταληψη η οχι.
η αποψη τους πως η καταληψη ειναι οπλο που πρεπει να χρησιμοποιειται μονο οταν χρειαζεται, αμα εχω καταλαβει σωστα, δεν ειναι τελειως παραλογη
αν και τωρα νομιζω πως χρειαζεται, ειδικα αμα γινει με τη μορφη που ειπωθηκε παραπανω : οργανωμενο 2μερο-3μερο για τη μνημη του παιδιου, με πολιτισμενες κουβεντες, καποια προβολη σχετικης ταινιας η κατι αλλο παρομοιο
Last edited by chriskin on Thu Dec 03, 2009 12:49 am, edited 1 time in total.
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Θα κλείσει?

Post by dexter » Thu Dec 03, 2009 12:46 am

N@z_Plir wrote:Για την κουβέντα περί αστυνομίας τα πράγματα ίσως δεν είναι τόσο ακραία όσο τα παρουσιάζει ο chriskin όμως σίγουρα μεγάλο μέρος της αστυνομίας διακατέχεται από φασιστικά σύνδρομα. Μια βόλτα από τα εκλογικά αποτελέσματα της καισαριανής θα σας πείσει για του λόγου το αληθές.
γιατί όλη η αστυνομία στην καισαριανή μένει? :smt017
και από περιέργεια πες μας τα αποτελέσματα..

@hawk υποθέτω

chriskin++
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Θα κλείσει?

Post by zaveti » Thu Dec 03, 2009 1:26 am

φιλε N@z_Plir,οποιος αυτοαποκαλειται ανεξαρτητος αλλα στις εκλογες ψηφιζει πασοκ θεωρειται πραγματικα ανεξαρτητος?
η πασπ ειναι η παραταξη των νεων του ΠΑΣΟΚ και ΟΧΙ των φοιτητων
οπως και η δαπ-νδφκ ειναι παραταξη των νεων της ΝΔ
οπως και η πκς/κνε ειναι η νεολαια του ΚΚΕ
κ.ο.κ
εκνευριζομαι πραγματικα να ακουω οτι η πασπ ειναι ανεξαρτητη-αυτοδυναμη του ΠΑΣΟΚ
User avatar
N@z_Plir
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 291
Joined: Thu Jun 29, 2006 2:09 pm

Re: Θα κλείσει?

Post by N@z_Plir » Thu Dec 03, 2009 1:27 am

Chriskin δεν θα συνεχίσω άλλο την παρατακιακή αντιπαράθεση λόγω κανόνων του φόρουμ. Αν θέλεις συνεχίζουμε με pm. Ενημέρωσα απλώς για το πλαίσιο της πασπ για να μην έχουμε παραπληροφόρηση. Στο μέλλον εδώ θα είμαστε να σε ξαναδιαψεύσω πάντως. :)

Για το 4, δεν είπα ότι δεν είναι αλήθεια αυτά που λες. Σε πιστεύω, έχω κι εγώ φίλους με παρόμοια περιστατικά. Αυτό που λέω είναι ότι η αστυνομία των εξαρχείων και του αγίου παντελεήμονα δεν είναι το δείγμα της αστυνομίας όλης της Ελλάδας, η οποία παρά ταύτα πάσχει.
Για το πασοκ και το μέτρο που δεσμεύθηκε έχεις δίκιο για αυτό που λες, όμως θεωρώ ότι η δημοκρατικοποίηση της αστυνομίας και η αλλαγή της νοοτροπίας του μπάτσου σε αστυνομικό είναι πολύ βαθύτερη από την διακοπή της σχέσης χρυσής αυγής-αστυνομίας.

dexter αντέστρεψε το συλλογισμό σου.
Για τα αποτελέσματα της καισαριανής εδώ...
http://www.tvxs.gr/v23450

Για το αν θα κλείσει η σχολή, αύριο έχουμε συνέλευση...

υγ:
@zaveti. Αυτονομία και όχι ανεξαρτησία. Άλλο πράγμα ο συνδικαλισμός, άλλο η πολιτική. Συνδικαλιστής σημαίνει υπερασπίζομαι τα δικαιώματα της κοινωνικής ομάδας που συμμετέχω. Στην προκειμένη περίπτωση φοιτητές. Η πασπ είναι φοιτητική συνδικαλιστική παράταξη. Το πασοκ είναι κόμμα που εκφράζει ένα σύνολο απόψεων που δεν περιορίζονται στα της παιδείας, αλλά στα ζητήματα ολόκληρης της κοινωνίας. Ξανά, άλλο συνδικαλισμός, άλλο πολιτική. Με εκφράζει το πασοκ γενικά ναι, αλλά εδώ είμαστε συνδικαλιστές και υπερασπιζόμαστε τα δικαιώματα των φοιτητών.Γιατί τα μπερδεύεις όλα σε ένα? Αυτονομία άλλωστε σημαίνει κάτι απλό. Αποφασίζω εγώ και κανένας άλλος για το τι θα κάνω στη σχολή. Σημαίνει ότι το πασοκ λέει η σημαία του πολυτεχνείου να πάει στη βουλή, η πασπ λέει να μείνει στους φοιτητές. Το πασοκ λέει αναθεώρηση του άρθρου 16, η πασπ ομόφωνα φηφίζει κατά αυτού. Τα παραπάνω είναι αληθινά καταγεγραμμένα γεγονότα. Και επειδή σε όλους αρέσει η γόνιμη κριτική, γιατί κανείς δε λέει ένα μπράβο που η νέα κυβέρνηση πήρε πίσω τις άδειες των αμιβόλου ποιότητας σπουδών κες ?(http://www.tvxs.gr/v26812). Γόνιμη κριτική είπαμε. Στα καλά μαζί. Στα κακά απέναντι.
Η πκς έχει αντίληψη για το συνδικαλισμό της δεκαετίας του 70 για αυτό και συνεχίζει να αντιμετωπίζει το συνδικαλισμό με τη λογική της κομματικής γραμμής. Τους δαπίτες βάση του ορισμού που σου έδωσα παραπάνω δεν τους θεωρώ καν συνδικαλιστές.
Last edited by N@z_Plir on Thu Dec 03, 2009 1:41 am, edited 2 times in total.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by chriskin » Thu Dec 03, 2009 1:38 am

N@z_Plir wrote:Chriskin δεν θα συνεχίσω άλλο την παρατακιακή αντιπαράθεση λόγω κανόνων του φόρουμ. Αν θέλεις συνεχίζουμε με pm. Ενημέρωσα απλώς για το πλαίσιο της πασπ για να μην έχουμε παραπληροφόρηση. Στο μέλλον εδώ θα είμαστε να σε ξαναδιαψεύσω πάντως. :)

Για το 4, δεν είπα ότι δεν είναι αλήθεια αυτά που λες. Σε πιστεύω, έχω κι εγώ φίλους με παρόμοια περιστατικά. Αυτό που λέω είναι ότι η αστυνομία των εξαρχείων και του αγίου παντελεήμονα δεν είναι το δείγμα της αστυνομίας όλης της Ελλάδας, η οποία παρά ταύτα πάσχει.
Για το πασοκ και το μέτρο που δεσμεύθηκε έχεις δίκιο για αυτό που λες, όμως θεωρώ ότι η δημοκρατικοποίηση της αστυνομίας και η αλλαγή της νοοτροπίας του μπάτσου σε αστυνομικό είναι πολύ βαθύτερη από την διακοπή της σχέσης χρυσής αυγής-αστυνομίας.

dexter αντέστρεψε το συλλογισμό σου.
Για τα αποτελέσματα της καισαριανής εδώ...
http://www.tvxs.gr/v23450

Για το αν θα κλείσει η σχολή, αύριο έχουμε συνέλευση...
δεν νομιζω οτι διεψευσες κατι απο οσα ειπα και εξηγησα παραπανω γιατι - στην καλυτερη περιπτωση εδοσες μια αλλη αποψη. σεβομαι τη δικη σου, μην θεωρεις τη δικη μου τοσο σιγουρα λαθος


οσο για την αστυνομια των εξαρχειων και του αγιου παντελεημονα , με παραξενευει το παραδειγμα γιατι δεν μενω καν στο κεντρο - αντιθετα μαλλον μενω στα θεωρητικα πιο ελευθερα απο αστυνομια νοτιοανατολικα προαστια, ηλιουπολη συγκεκριμενα.

δεν θα επρεπε η κυβερνηση μας να φροντισει πρωτα με Πραγματικες προσπαθειες να φυγει η χρυση αυγη (επισημα παρανομη τρομοκρατικη οργανωση αμα δεν με απαταει η μνημη μου) απο την αστυνομια; ναι , δεν ειναι η λυση, αλλα ειναι προφανως η αρχη.
αμα ενδιαφερεται τοσο πολυ για το καλο των πολιτων, δεν ειναι καιρος να το δειξει;

τελος ομως με τα κομματικα - αλλο να σχολιαζουμε τις παραταξεις της σχολης και αλλο την πολιτικη σκηνη της χωρας , αν και πιστευω πως θα επρεπε να υπηρχε ενα μικρο subforum οπου θα ριχναμε τετοιες συζητησεις (αν και φοβαμαι πως θα γινοταν κολαση).



στο θεμα της σχολης, μπορει να μην προλαβω ολοκληρη τη συνελευση αυριο λογω δουλειας , μπορει να μου πει καποιος περιπου τι ωρα θα αρχισει κανονικα; γιατι μου φαινεται πως οι γενικες συνελευσεις δεν ειναι Ακριβως με το ρολοι στο χερι.
αν ειναι και αρχιζει πραγματι 1 και οχι μονο στα χαρτια, υπαρχει ηδη η σειρα με την οποια θα μιλισει η καθε παραταξη;
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Θα κλείσει?

Post by The Punisher » Thu Dec 03, 2009 1:42 am

chriskin wrote:αν και πιστευω πως θα επρεπε να υπηρχε ενα μικρο subforum οπου θα ριχναμε τετοιες συζητησεις (αν και φοβαμαι πως θα γινοταν κολαση).
μόνος σου το πρότεινες, μόνος σου και απάντησες :) Το Venus δε θα γίνει υπόγα :lol:
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Θα κλείσει?

Post by zaveti » Thu Dec 03, 2009 1:49 am

αυριο περαν της επικειμενης καταληψης θα πεσουν στο τραπεζι σημαντικα θεματα.ειναι καλο να δωσουμε ολοι το παρον(ασχετα αν καποιος συνδικαλιζεται ή οχι)
για να βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Θα κλείσει?

Post by dexter » Thu Dec 03, 2009 1:52 am

chriskin wrote:στο θεμα της σχολης, μπορει να μην προλαβω ολοκληρη τη συνελευση αυριο λογω δουλειας , μπορει να μου πει καποιος περιπου τι ωρα θα αρχισει κανονικα; γιατι μου φαινεται πως οι γενικες συνελευσεις δεν ειναι Ακριβως με το ρολοι στο χερι.
αν ειναι και αρχιζει πραγματι 1 και οχι μονο στα χαρτια, υπαρχει ηδη η σειρα με την οποια θα μιλισει η καθε παραταξη;
μπα σχεδόν ποτέ δεν αρχίζει 1 ακριβώς η συνέλευση πάντα να υπολογίζεις μια καθυστέρηση..
επίσης υπόλογιζε κατά τις 5-5κ30 να γίνει η ψηφοφορία..
αν και πιστεύω ότι αν κατέβει η δαπ αύριο και με την πορεία των αναρχικών στην βικτώρια στις 12 όλο και κανά μπάχαλο θα γίνει..
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
N@z_Plir
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 291
Joined: Thu Jun 29, 2006 2:09 pm

Re: Θα κλείσει?

Post by N@z_Plir » Thu Dec 03, 2009 1:54 am

chriskin wrote: στο θεμα της σχολης, μπορει να μην προλαβω ολοκληρη τη συνελευση αυριο λογω δουλειας , μπορει να μου πει καποιος περιπου τι ωρα θα αρχισει κανονικα; γιατι μου φαινεται πως οι γενικες συνελευσεις δεν ειναι Ακριβως με το ρολοι στο χερι.
αν ειναι και αρχιζει πραγματι 1 και οχι μονο στα χαρτια, υπαρχει ηδη η σειρα με την οποια θα μιλισει η καθε παραταξη;
Στη 1 αρχίζει θεωρητικά, όταν έχει κόσμο ξεκινάει κατά τις 2-3. Την προηγούμενη φορά η ψηφοφορία έγινε λίγο πριν τις 6. Η σειρά κάθε φορά είναι αγωνιστικές κινήσεις, αριστερή ενότητα, αρεν, εαακ, πκς, δαπ, πασπ, ανένταχτοι, γύρος ερωτήσεων, διάβασμα πλαισίων.

Punisher, έχεις μερικώς δίκιο. Γιατί όπως λέει και το μεγάλο άσμα στα υπόγεια είναι η θέα...
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by nickpro » Thu Dec 03, 2009 2:03 am

chriskin wrote:αυτο για τις ενισχυσεις, το ειπε ο Καρατζαφερης
αμα τον πιστευεις, δικο σου θεμα.
Δεν το πιστεύω, απλά ρώτησα.Όσο για τα υπόλοιπα, όντως υπάρχουν οι μπάτσοι και οι αστυνομικοί, αλλά μου φαίνεται υπερβολικό αυτό που μου λες. Δεν το πιστεύω αλλά δεν το διαψεύδω κιόλας. Προτιμώ να τηρήσω ουδέτερη στάση.
Εξακολουθώ να πιστεύω όμως ότι αν στη συγκεκριμένη πορεία οι μπάτσοι προκαλέσουν, απλά θα τρέχουν σαν κυνηγιμένοι.
Stoupeace wrote:"Οι αλήτες που τα σπάνε" nickpro που βιάζεσαι να κρίνεις, δεν θα έχουν ενισχύσεις, ή όπως το χαρακτηρίζεις.
Αυτοί που σπάνε, ανεξάρτητα πολιτικών πεποιθήσεων, αναρχικοί-αριστεροί-κεντρώοι-δεξιοί-χρυσαυγήτες-ναζί-οικολόγοι, είναι "αλήτες που σπάνε". Δεν βιάζομαι καθόλου να κρίνω. Πολύ απλά ξεχωρίζω αυτούς που καίνε τράπεζες και δημόσια κτήρια, από αυτούς που καίνε ότι βρουν μπροστά τους. Οι πρώτοι ωραιοποιούν τον χουλιγκανισμό τους σε ένα πλαίσιο ανώτερων ιδανικών (πχ κάτω το κεφάλαιο και η κρατική εξουσία). Οι 2οι απλά τον αφήνουν χύμα να κάψει.


Stoupeace wrote:Οπως στη G8 μαζεύονται για διαδηλώσεις απο διάφορες χώρες, και στα διάφορα G του κάθε αρχηγάρα του κόσμου, έτσι και το Δεκέμβρη μακάρι να έρθουνε να διαδηλώσουνε από όλες τις χώρες κατά της αστυνομικής βίας.

Τώρα αν νομίζεις ότι αυτό είναι ενίσχυση στους αλήτες που τα σπάνε τι να σου πω.
Δεν νομίζω. Άλλο οι διαδηλωτές άλλο οι αλήτες που τα σπάνε. Η ερώτηση αφορούσε μόνο τους αλήτες που τα σπάνε.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by chriskin » Thu Dec 03, 2009 2:15 am

@dexter/naz
ευχαριστω, λογικα θα ειμαι εκει κατα τις 2-2.30, ελπιζω να μην χασω πολλα

@dexter
ναι, μπορει και αργοτερα απο τις 5-5.30 αλλα πρεπει πρωτα να ακουσω και μετα να ψηφισω.

μακαρι να μην προκαλεσουν επεισοδια

@naz
ναι ξερω για την προηγουμενη φορα, ημουν εκει
ευχαριστω για τη σειρα , αμα χασω θα χασω απο κοσμο που μπορω να μαθω ευκολα μετα τι ειπαν

@nickpro
δεν ξερω αμα εχεις δει μια ταινια που λεει συνεχεια μεσα τη φραση "i have the gun, i'm not afraid of anything"
η αστυνομια δεν προκειται να τρεξει και τοσο
θα κανει πως κινδυνευει για να την αγαπησει ο κοσμος, λες και θα ξεχασει κανεις γιατι πραγματικα γινονται ολα αυτα

επισης, ως αλητες που τα σπανε ο Καρατζαφερης αναφερεται αρκετα συχνα στη νεολαια του συριζα και τις φιλικα προσκειμενες προς αυτον παραταξεις, μην νομιζεις οτι εννοει μονο αυτους που σκεφτεσαι εσυ :)

---
υπερβολικα πολλα @ γιατι με quotes θα ηταν πολυ χειροτερο
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Θα κλείσει?

Post by The Punisher » Thu Dec 03, 2009 2:28 am

N@z_Plir wrote:Γιατί όπως λέει και το μεγάλο άσμα στα υπόγεια είναι η θέα...
Της σχολής είναι ημι-υπόγειο όμως, δε μετράει :lol:
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by nickpro » Thu Dec 03, 2009 2:55 am

chriskin wrote: @nickpro
δεν ξερω αμα εχεις δει μια ταινια που λεει συνεχεια μεσα τη φραση "i have the gun, i'm not afraid of anything"
η αστυνομια δεν προκειται να τρεξει και τοσο
θα κανει πως κινδυνευει για να την αγαπησει ο κοσμος, λες και θα ξεχασει κανεις γιατι πραγματικα γινονται ολα αυτα

επισης, ως αλητες που τα σπανε ο Καρατζαφερης αναφερεται αρκετα συχνα στη νεολαια του συριζα και τις φιλικα προσκειμενες προς αυτον παραταξεις, μην νομιζεις οτι εννοει μονο αυτους που σκεφτεσαι εσυ :)
Αν η αστυνομία χρησιμοποιήσει όπλα, happy new year 1980! Δεν νομίζω να γυρίσουμε τόσο πίσω. Αυτόματα καταρέει ΠΑΣΟΚ και μεταπολιτευτική δημοκρατία. Όλα θα γίνουν μια στάχτη. Παρομοιάζω την πιθανότητα να σκοτώσουν σε πορεία μπάτσοι με την πιθανότητα να κατεβούν τα τανκς. Δεν δίνω τιμή όμως στην πιθανότητα. Όλα θα απαντηθούν με τα πρώτα επεισόδια. :smt002

Α και btw, δεν είμαι ο Καρατζαφέρης και δεν με ενδιαφέρει ποιους εννοεί ως αλήτες που τα σπάνε. Μιλάς με εμένα που απλά έτσι ονομάζω όποιον τα σπάει, ανεξάρτητως πολιτικών πεποιθήσεων.

Για άυριο άκουσα και από αλλού για πορεία αναρχικών. Ελπίζω να μην μας κάνουν επίσκεψη.
User avatar
Phoenix!
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 238
Joined: Wed Oct 07, 2009 9:38 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by Phoenix! » Thu Dec 03, 2009 8:34 am

Αθήνα, 3/12/2009
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Λόγω των πολλαπλών κρουσμάτων του ιού της νέας γρίπης Η1Ν1 που παρουσιάστηκαν,
το Πανεπιστήμιο θα παραμείνει κλειστό επ’ αόριστον. Θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση
σχετικά με την επαναλειτουργία του.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΥΤΑΝΕΙΑ
Δηλαδή σήμερα δεν έχει μάθημα? :smt022
:-D :-D :-D
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by PASCAL » Thu Dec 03, 2009 9:39 am

Αυτό δε θα περάσει έτσι.
User avatar
The Heart Collector
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 187
Joined: Mon Nov 21, 2005 11:58 am

Re: Θα κλείσει?

Post by The Heart Collector » Thu Dec 03, 2009 9:46 am

Παράθεση από άλλο φόρουμ
Η Ασοεε είναι κλειστή από σήμερα το πρωί με "απόφαση" της Πρυτανείας. Με αφορμή λέει και καλά τα πολλαπλά κρούσματα της γρίπης στη Σχολή. Επίσης έχουν τοποθετηθεί χοιρινά(μπάτσοι) πέριξ της σχολής για να διευκολύνουν μάλλον την εξάπλωση της γρίπης. Σήμερα είναι προγραμματισμένη η Γενική Συνέλευση. Τι θα κάνουμε λοιπόν?
Αμα η έννοια του συνδικαλισμού εμπεριέχει την υπεράσπιση των δικαιωμάτων της εκάστοτε κοινωνικής ομάδας, τότε το δικαίωμα της γενικής συνέλευσης των φοιτητών πως το υπερασπίζεται η ΠΑΣΠ; Εκτός και αν είναι διατεθημένη να εθελοτυφλήσει και να δεχτεί σαν δικαιολογία για το κλείσιμο της σχολής τα κρούσματα γρίπης.Αυτα...
User avatar
Phoenix!
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 238
Joined: Wed Oct 07, 2009 9:38 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by Phoenix! » Thu Dec 03, 2009 9:49 am

Παιδιά ηρεμήστε! Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι Δευτέρα θα είναι ανοιχτά!
Αν γίνει η Συνέλευση την Δευτέρα αλλάζει κάτι?
User avatar
The Heart Collector
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 187
Joined: Mon Nov 21, 2005 11:58 am

Re: Θα κλείσει?

Post by The Heart Collector » Thu Dec 03, 2009 9:54 am

Καλά πλάκα κάνεις? Η γενική Συνέλευση είναι να γίνει για το Δεκέμβρη του '08 και για τη συμμετοχή στις κινητοποιήσεις των ημερών αυτών (Κυριακή, Δευτέρα). Άμα είναι να κάνουμε το Πάσχα τότε.
User avatar
Phoenix!
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 238
Joined: Wed Oct 07, 2009 9:38 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by Phoenix! » Thu Dec 03, 2009 10:03 am

"Αμα εναι" γιατί δεν είχε γίνει ήδη πρωτού προλάβει να πάρει μέτρα η Πρυτανεία?
Οτι γράφεται εδώ δεν παραμένει κρυφό... Δεν νομίζεις ότι ήταν λοιπόν αναμενόμενο να την κλείσουν για να αποτρέψουν οποιαδήποτε "επεισόδια" και άλλες κινητοποιήσεις αυτές τις μέρες?
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”