Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by chriskin » Sun Mar 07, 2010 5:17 pm

δηλαδη δεν εχετε δει συνθηματα και αφισες σε ταβανι; συνθηματα εχει σιγουρα στο Β (η στο Α δεν ορκιζομαι) , πανω αριστερα ("κατω οι πανω, πανω κανεις")
και αφισα εχω δει σιγουρα στο ταβανι πανω απο τις σκαλες προς τη γραμματεια.

εγω παντως με τις αφισες προβλημα εχω μονο σε 2 περιπτωσεις
1)ειναι μεσα στη μεση που θελω να προχωρησω (βλεπε πασπ/δαπ σε γραμματεια - ΑΙΣΧΡΟ)
2)ειναι υπερβολικα πολλες που λενε ακριβως τα ιδια στη σειρα (πχ "διαφανεια τωρα, διαφανεια τωρα, διαφανεια τωρα, διαφανεια τωρα" ΕΛΕΟΣ)
Last edited by chriskin on Sun Mar 07, 2010 5:20 pm, edited 1 time in total.
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by nickpro » Sun Mar 07, 2010 5:19 pm

chriskin wrote:δηλαδη δεν εχετε δει συνθηματα και αφισες σε ταβανι; συνθηματα εχει σιγουρα στο Β (η στο Α δεν ορκιζομαι) , πανω αριστερα ("κατω η πανω, πανω κανεις")
και αφισα εχω δει σιγουρα στο ταβανι πανω απο τις σκαλες προς τη γραμματεια.

εγω παντως με τις αφισες προβλημα εχω μονο σε 2 περιπτωσεις
1)ειναι μεσα στη μεση που θελω να προχωρησω (βλεπε πασπ/δαπ σε γραμματεια - ΑΙΣΧΡΟ)
2)ειναι υπερβολικα πολλες που λενε ακριβως τα ιδια στη σειρα (πχ "διαφανεια τωρα, διαφανεια τωρα, διαφανεια τωρα, διαφανεια τωρα" ΕΛΕΟΣ)
Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κανείς, αλλά οι αφίσες που βρίσκονται μέσα στα αμφιθέατρα συχνά σου αποσπούν την προσοχή από το μάθημα. π.χ. εκεί που κοιτάς τα slides, ξαφνικά το μάτι σου τραβίεται από το έντονο κόκκινο μιας αφίσας πιο αριστερά, και χωρίς να το συνειδητοποιήσεις βρίσκεσαι να διαβάζεις την αφίσα... :smt012
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by chriskin » Sun Mar 07, 2010 5:21 pm

:lol: :lol: :lol: :lol:
νομιζα οτι ημουν ο μονος που σε βαρετα μαθηματα καθομουν και παρατηρουσα τις αφισες

αλλα ενταξει, να σου τραβαει και την προσοχη? υπερβολη
User avatar
pananton
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 379
Joined: Wed Oct 26, 2005 9:55 am

Re: Θα κλείσει?

Post by pananton » Sun Mar 07, 2010 5:49 pm

chriskin wrote:δηλαδη δεν εχετε δει συνθηματα και αφισες σε ταβανι; συνθηματα εχει σιγουρα στο Β (η στο Α δεν ορκιζομαι) , πανω αριστερα ("κατω οι πανω, πανω κανεις")
και αφισα εχω δει σιγουρα στο ταβανι πανω απο τις σκαλες προς τη γραμματεια.

εγω παντως με τις αφισες προβλημα εχω μονο σε 2 περιπτωσεις
1)ειναι μεσα στη μεση που θελω να προχωρησω (βλεπε πασπ/δαπ σε γραμματεια - ΑΙΣΧΡΟ)
2)ειναι υπερβολικα πολλες που λενε ακριβως τα ιδια στη σειρα (πχ "διαφανεια τωρα, διαφανεια τωρα, διαφανεια τωρα, διαφανεια τωρα" ΕΛΕΟΣ)
παντως μου αρεσει το υφος που παιρνουν μερικοι (παραταξιακοι) οταν τους αναφερω πως σιγουρα θα θρηνησουμε θυματα αν γινει ενας σεισμος και το πανικοβλημενο πληθος τρεξει προς την εξοδο....
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by nickpro » Sun Mar 07, 2010 5:59 pm

pananton wrote:παντως μου αρεσει το υφος που παιρνουν μερικοι (παραταξιακοι) οταν τους αναφερω πως σιγουρα θα θρηνησουμε θυματα αν γινει ενας σεισμος και το πανικοβλημενο πληθος τρεξει προς την εξοδο....
Αυτό είχε σαν πρόφαση ο πρύτανης όταν πέρσυ κλείδωσε τα ταμπλώ των παρατάξεων και άφισε 1-2 στην κάθε μία. Αλλά σιγά μην κράταγε αυτή η απόφαση...
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by chriskin » Sun Mar 07, 2010 6:02 pm

nickpro wrote:
pananton wrote:παντως μου αρεσει το υφος που παιρνουν μερικοι (παραταξιακοι) οταν τους αναφερω πως σιγουρα θα θρηνησουμε θυματα αν γινει ενας σεισμος και το πανικοβλημενο πληθος τρεξει προς την εξοδο....
Αυτό είχε σαν πρόφαση ο πρύτανης όταν πέρσυ κλείδωσε τα ταμπλώ των παρατάξεων και άφισε 1-2 στην κάθε μία. Αλλά σιγά μην κράταγε αυτή η απόφαση...
γιατι ακριβως πρεπει να υπαρχουν τα ταμπλω; τοιχους δεν εχει η σχολη; (εννοω εστω 1-2 για καθε μια..)
οχι οτι ειναι ομορφο να υπαρχουν αφισες στους τοιχους αλλα τουλαχιστον δεν ενοχλουν. απλα τις αγνοει κανεις (εκτος απο αυτες που τον ενδιαφερον προφανως) και ειναι οκ


επισης γιατι πρεπει να ειναι μεσα στη μεση; και το στεκι βαζει σε ενα ταμπλω καποιες αφισες, που ειναι προσεχτικα βαλμενο σε μερος που δεν ενοχλει κανεναν και απλα οποιος ενδιαφερεται παει να διαβασει τι γραφει..
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by nickpro » Sun Mar 07, 2010 6:34 pm

Απλά να σου αναφέρω πόσο υπέροχη ήταν η άπλα απέξω από την γραμματεία μας όταν μια μέρα εξαφανήστηκαν τα ταμπλώ. Το ίδιο και το ημιυπόγειο.Πως να στο πω, άνοιγε το μάτι σου. Αλλά οι παρατάξεις πατήσαν πάνω στην "ελευθερία έκφρασης και λόγου" και ειδικά στο ότι αν ενοχλούσαν όντως τους φοιτητές τότε θα ζήταγαν από μόνοι τους την απομάκρυνση των ταμπλώ... Οπότε μάλλον είναι στο χέρι μας...
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by chriskin » Sun Mar 07, 2010 6:43 pm

nickpro wrote:Απλά να σου αναφέρω πόσο υπέροχη ήταν η άπλα απέξω από την γραμματεία μας όταν μια μέρα εξαφανήστηκαν τα ταμπλώ. Το ίδιο και το ημιυπόγειο.Πως να στο πω, άνοιγε το μάτι σου. Αλλά οι παρατάξεις πατήσαν πάνω στην "ελευθερία έκφρασης και λόγου" και ειδικά στο ότι αν ενοχλούσαν όντως τους φοιτητές τότε θα ζήταγαν από μόνοι τους την απομάκρυνση των ταμπλώ... Οπότε μάλλον είναι στο χέρι μας...
προσπαθω να φανταστω αδειο χωρο μπροστα στη γραμματεια και δεν μπορω :smt020
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by h4wk » Sun Mar 07, 2010 6:47 pm

Ωραία θα είναι, θα παίζουμε και μπάλα :-D
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Θα κλείσει?

Post by zaveti » Mon Mar 08, 2010 1:26 am

chriskin wrote:δηλαδη δεν εχετε δει συνθηματα και αφισες σε ταβανι; συνθηματα εχει σιγουρα στο Β (η στο Α δεν ορκιζομαι) , πανω αριστερα ("κατω οι πανω, πανω κανεις")
και αφισα εχω δει σιγουρα στο ταβανι πανω απο τις σκαλες προς τη γραμματεια.

εγω παντως με τις αφισες προβλημα εχω μονο σε 2 περιπτωσεις
1)ειναι μεσα στη μεση που θελω να προχωρησω (βλεπε πασπ/δαπ σε γραμματεια - ΑΙΣΧΡΟ)
2)ειναι υπερβολικα πολλες που λενε ακριβως τα ιδια στη σειρα (πχ "διαφανεια τωρα, διαφανεια τωρα, διαφανεια τωρα, διαφανεια τωρα" ΕΛΕΟΣ)


ελα ας παραδεχτουμε την αληθεια.αυτες που σου αρεσουν ειναι οι απεργιακες του παμε.σωστα? :cool:
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by chriskin » Mon Mar 08, 2010 1:50 am

θα σου λεγα παλι τιποτα για το ποσο υπερβολικα πολλες ειναι αλλα ας φερθουμε κοσμια σε "δημοσιο χωρο" :lol: :lol:
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Θα κλείσει?

Post by zaveti » Mon Mar 08, 2010 8:14 pm

αυριο θα εχει γ.σ στις 1 το μεσημερι. να υποθεσω οτι κατα τη διαρκεια του δεν θα πραγματοποιηθουν μαθηματα?
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by ultimate_aektzis » Mon Mar 08, 2010 8:17 pm

Αν συμμετεχουν ολοι και δεν ειναι κανα κλασσικο εφευρημα των κοκκινων παραταξεων ναι.
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by stoupeace » Mon Mar 08, 2010 8:26 pm

ultimate_aektzis wrote:Αν συμμετεχουν ολοι και δεν ειναι κανα κλασσικο εφευρημα των κοκκινων παραταξεων ναι.
Συνήθως έχει ανακοίνωση στο aueb.gr, κάτι που δε βλέπω τώρα.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by nickpro » Mon Mar 08, 2010 8:34 pm

Stoupeace wrote:
ultimate_aektzis wrote:Αν συμμετεχουν ολοι και δεν ειναι κανα κλασσικο εφευρημα των κοκκινων παραταξεων ναι.
Συνήθως έχει ανακοίνωση στο aueb.gr, κάτι που δε βλέπω τώρα.
Είναι ακόμα 8.30 μην βιάζεσαι. :-p
User avatar
samiwinch
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 942
Joined: Thu Oct 25, 2007 4:51 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Θα κλείσει?

Post by samiwinch » Mon Mar 08, 2010 8:41 pm

nickpro wrote:
Stoupeace wrote:
ultimate_aektzis wrote:Αν συμμετεχουν ολοι και δεν ειναι κανα κλασσικο εφευρημα των κοκκινων παραταξεων ναι.
Συνήθως έχει ανακοίνωση στο aueb.gr, κάτι που δε βλέπω τώρα.
Είναι ακόμα 8.30 μην βιάζεσαι. :-p
κατα τις 11:30 με 12 παρα το κοβω να βγαινει ως ειθισται... :-p
When you walk through a storm Hold your chin up high And don't be afraid of the dark.
At the end of a storm Is a golden sky And the sweet, silver song of a lark.

Walk on, through the wind Walk on, through the rain, Though your dreams be tossed and blown.
Walk on, walk on with hope in your heart, And YOU'LL NEVER WALK ALONE, YOU'LL NEVER WALK ALONE...
http://www.youtube.com/watch?v=lR4n_Ttx ... re=related
User avatar
nikolas17
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1117
Joined: Sun Sep 20, 2009 12:51 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: 192.168.1.1

Re: Θα κλείσει?

Post by nikolas17 » Mon Mar 08, 2010 10:08 pm

Δεν ξέρω κατα πόσο θα είναι ΓΣ ή θα είναι "ΓΣ"...

Απ' ότι κατάλαβα ΠΑΣΠ/ΔΑΠ δεν θα συμμετάσχουν... :smt017
Image
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by chriskin » Mon Mar 08, 2010 10:18 pm

αρα θα ειναι πιο σοβαρη η ΓΣ.

σορρυ αλλα επρεπε να το πω αυτο
:lol:
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by StormRider » Tue Mar 09, 2010 12:54 am

Ο περσινός Δεκέμβρης ήταν το τέλος της μεταπολίτευσης. Απόδειξη αποτελεί η σημερινή επίθεση σε ό,τι κατέκτησε η Εργασία τα τελευταία 25-30 χρόνια. Όσοι από εμάς δεν έχουμε άλλη επιλογή στις ζωές μας από το να είμαστε δεμένοι με την εργασιακή συνθήκη έχουμε αύριο θέση στη γενική συνέλευση και την Πέμπτη στο δρόμο. Οι υπόλοιποι δηλώνουν -στην καλύτερη- την ταξική τους θέση, στη χειρότερη την ταξική τους τοποθέτηση.

Οι καταλήψεις είναι ένα μέσο για τη δημιουργία, διαμόρφωση και συντονισμό ενός κοινωνικού κινήματος. Δεν είναι ούτε αυτοσκοπός, ούτε ικανή και αναγκαία προϋπόθεση. Αυτό που σίγουρα μένει χαραγμένο στη μνήμη των χιλιάδων φοιτητών του 2006-2007, δεν είναι μόνο η εμπειρία ενός πολύμηνου συγκλονιστικού αγώνα -που φαινόταν να μην έχει τελειωμό. Είναι η ευφυΐα που έδειξε να έχει το φοιτητικό κίνημα, προειδοποιώντας την κοινωνία για όσα έπονται. Ο Δεκέμβρης ήταν μόνον η αρχή.

Αφιερωμένο -για την καταστολή του κινήματος την 8η Μάρτη- και για να μην ξεχνάμε τι σημαίνει "και για το πείσμα σας γουρούνια θα αντέχω"


Link

Άμεση απόσυρση των κατηγοριών των συλληφθέντων των Φοιτητικών και του Δεκέμβρη.

Οι κοινωνικοί αγώνες δεν είναι ούτε νόμιμοι, ούτε παράνομοι, είναι δίκαιοι -αγαπητοί συνάδελφοι
Image
User avatar
captain-cook
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 385
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:27 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by captain-cook » Tue Mar 09, 2010 1:02 am

Δεν έχει βγει ακόμη καμία ανακοίνωση οπότε υποθέτω πως έχουμε κανονικά μάθημα; :smt021
User avatar
margaritarenia
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 219
Joined: Sat Nov 25, 2006 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ..my world..

Re: Θα κλείσει?

Post by margaritarenia » Tue Mar 09, 2010 1:05 am

nikolas17 wrote:Δεν ξέρω κατα πόσο θα είναι ΓΣ ή θα είναι "ΓΣ"...

Απ' ότι κατάλαβα ΠΑΣΠ/ΔΑΠ δεν θα συμμετάσχουν... :smt017
γιατι, η συνελευση προυποθετει ΠΑΣΠ και ΔΑΠ?ΕΛΕΟΣ..Τουλαχιστον χωρις αυτους γινεται κουβεντα
...Ive got wild, staring eyes
And I got a strong urge to fly,
But I got nowhere to fly to
Ooooo babe,
When I pick up the phone,
There is still nobody home...
ramparter
byte level
byte level
Posts: 104
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:45 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Θα κλείσει?

Post by ramparter » Tue Mar 09, 2010 1:10 am

Στα τρυφερα μας για το αν θα ναι μια παραταξη ή οχι, το θεμα ειναι: θα γινει γενικη συνελευση;
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”