Οικονομική βοήθεια για τα cslabs. (από εμάς τους φοιτητές)

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.

Διατίθεστε να δώσετε οικονομική βοήθεια για τα cslabs;

Ναί
15
17%
Ναί, αλλά μέχρι 10 ευρώ τον μήνα
4
4%
Ναί, αλλα μόνο μία φορά
10
11%
Όχι
60
67%
ΔΞ/ΔΑ
1
1%
 
Total votes: 90
User avatar
sinty
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 473
Joined: Thu Nov 06, 2008 2:07 pm
Academic status: MSc
Location: wondering...

Re: Οικονομική βοήθεια για τα cslabs. (από εμάς τους φοιτητές)

Post by sinty » Wed Apr 27, 2011 1:12 pm

chriskin wrote:
sinty wrote:Ιδανική πρόταση... άλλα πριν σκεφτούμε να δώσουμε χρήματα, μήπως να σκεφτούμε να σεβόμαστε το χώρο... Μη μου πείτε ότι τα τόσα ελαττωματικά μηχανήματα χαλάσαν από μόνα τους! Δε διαφωνώ με την πρόταση, ούτε συμφωνώ. Απλά πιστεύω πώς πρώτα πρέπει να κοιτάξουμε άλλα πράγματα, πιο "ασήμαντα"

παραδειγμα : εγω προσεχω το χωρο, ο "Χ" δεν τον προσεχει
αμα εγω σκοπευα να βοηθησω να τον φτιαξω (διορθωνοντας τις βλακειες του "Χ") δεν σημαινει οτι πρεπει πρωτα εγω να αρχισω να προσεχω περισσοτερο...
Σημαίνει ότι μπορείς να πεις στον "Χ" μια κουβέντα όμως!
She's lost in the darkness, fading away
I'm still around here, screaming her name
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Οικονομική βοήθεια για τα cslabs. (από εμάς τους φοιτητές)

Post by chriskin » Wed Apr 27, 2011 1:18 pm

o Χ και εγω δεν βρισκομαστε ταυτοχρονα στα εργαστηρια καθε φορα που κανει την @@ του ομως...

εχω πει μια φορα σε εναν που εγραφε με στυλο πανω στο πληκτρολογιο (!!!!) παντως
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Οικονομική βοήθεια για τα cslabs. (από εμάς τους φοιτητές)

Post by XaviannNJ » Wed Apr 27, 2011 1:28 pm

chriskin wrote:o Χ και εγω δεν βρισκομαστε ταυτοχρονα στα εργαστηρια καθε φορα που κανει την @@ του ομως...

εχω πει μια φορα σε εναν που εγραφε με στυλο πανω στο πληκτρολογιο (!!!!) παντως
Αυτό μου θυμίζει ανέκδοτο για ξανθιές...κάτι του στυλ ότι μια ξανθιά σβήνει στην οθόνη του υπολογιστή με μπλανκο! :???: :lol: :-p
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Οικονομική βοήθεια για τα cslabs. (από εμάς τους φοιτητές)

Post by ultimate_aektzis » Wed Apr 27, 2011 6:24 pm

Εχοντας κανει και διαχειριστης στα lab, θα προτεινα για αρχη να μην μπαινετε με καφεδες και φαγητα στα εργαστηρια.Κανεις δεν θελει να πιανει ενα keyboard που ειναι λερωμενο με ενα μειγμα σαλιων πορτοκαλαδας και καφε. Η πλακα ειναι οτι αυτοι που "παραβιαζαν" τον κανονα περισσοτεροι, ειναι αυτοι που δηθεν κανουν αγωνες :smt014 για καλυτερη ποιοτητα σπουδων και εγκαταστασεων. Ολων των αποχρωσεων...
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Οικονομική βοήθεια για τα cslabs. (από εμάς τους φοιτητές)

Post by chriskin » Wed Apr 27, 2011 6:45 pm

ultimate_aektzis wrote:Εχοντας κανει και διαχειριστης στα lab, θα προτεινα για αρχη να μην μπαινετε με καφεδες και φαγητα στα εργαστηρια.Κανεις δεν θελει να πιανει ενα keyboard που ειναι λερωμενο με ενα μειγμα σαλιων πορτοκαλαδας και καφε. Η πλακα ειναι οτι αυτοι που "παραβιαζαν" τον κανονα περισσοτεροι, ειναι αυτοι που δηθεν κανουν αγωνες :smt014 για καλυτερη ποιοτητα σπουδων και εγκαταστασεων. Ολων των αποχρωσεων...
+++++++++++++++++++++++
(και μαρμελαδα απο κρουασαν)
User avatar
barbarosa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1033
Joined: Thu Dec 21, 2006 10:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οικονομική βοήθεια για τα cslabs. (από εμάς τους φοιτητές)

Post by barbarosa » Thu Apr 28, 2011 1:24 pm

Μου κάνει εντύπωση η ποσότητα των φοιτητών που ψήφισαν όχι ενώ στο αρχικό μου post είχα ζητήσει να μάθω ποιοι συμφωνούν. :P Αλλά εντάξει ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του και να την εκφράζει.
Anyway όσοι ψηφίσαμε ναι μπορούμε να κανονίσουμε να βρεθούμε κάπου στη σχολή και να μιλήσουμε μετά τις διακοπές. Προτείνω την άλλη Πέμπτη. Και λίγοι που είμαστε δεν πειράζει θα βρούμε κι άλλους. Και 15 που είπαν καθαρό ναι να είμαστε μόνο παίρνουμε καμια δεκαριά πληκτρολόγια το μήνα.

Και με ένα πρόχειρο κοίταγμα στο τόπικ.
Όχι δεν θα με πείραζε να είχαι διπύρηνους υπολογιστές με 4gb ram κι ας είχαν και διαφήμιση απάνω.
Σε αυτό που είπαν κάποιοι ότι πρέπει να πληρώνονται από το κράτος. Ναι πρέπει. Δεν πληρώνονται όμως και το καλύτερο για μας είναι να δώσουμε ένα μικρό ποσό (για το δικό μας καλό) και να έχουμε εξοπλισμό παρά να περιμένουμε από το κράτος το οποίο δεν θα μας δώσει λεφτά ποτέ.
Δεν μπορώ να αναγκάσω τους φοιτητές να προσέχουν μέσα στα cslabs γιατί πολύ απλά η δεν θα μαι εκεί ή ακόμα κι αν είμαι δεν κοιτάω τι κάνει ο καθένας κι αν γράφει το πληκτρολόγιο. Ακόμα και όλοι οι φοιτητές να ήταν άριστης συμπεριφοράς όμως (που κακά τα ψέματα η συντριπτική πλειοψηφία μπαίνει χωρίς καφέδες στα χέρια) οι υπολογιστες παλιώνουν με τον καιρό και τα περιφερειακά φθείρονται από την καθημερινή χρήση.

Όσον αφορά το πιο σημαντικό που είναι το που θα ξοδευτούν τα λεφτά επιμένω ότι μπορούμε να ελέγξουμε το που θα πάνε. Για λεπτομέρειες από κοντά αν βρεθούμε κάποια στιγμή.
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: Οικονομική βοήθεια για τα cslabs. (από εμάς τους φοιτητές)

Post by sagwnias » Mon May 02, 2011 8:49 pm

Εγω παλι πηγα στα εργαστηρια φετος το χειμωνα μετα απο 2 χρονια και τα βρηκα ολα καινουρια!! εχουν φυγει ολες οι crt, ολοι οι pentium 3/4 και ολα τα ποντικακια με τις μπαλιτσες απο κατω!!
Τι θελουμε δλδ;; i7 watercooled?
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”