Συζήτηση περί Καταλήψεων, Νόμου Πλαισίου και Συνελεύσεων

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
Post Reply
User avatar
iDriL..*
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Fri Mar 06, 2009 1:09 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Gondolin-

Συζήτηση περί Καταλήψεων, Νόμου Πλαισίου και Συνελεύσεων

Post by iDriL..* » Thu Sep 01, 2011 5:05 pm

Είναι τραγικό όντως αυτό,και προβλέπεται να συνεχιστεί.. Ενημέρωση τελευταία στιγμή,καμία επαφή με την πραγματικότητα..

Πάντως επειδή δεν έβγαλε ανακοίνωση η σχολή δεν σημαίνει ότι δεν είναι επίσημη η συνέλευση(όπως είδα σε χθεσινά ποστ),δεν βγάζει
πάντα και όταν βγάζει αυτό συμβαίνει μερικές ώρες πριν. Έτσι έγινε και τώρα,έξω η ΠΑΣΠ και η ΔΑΠ = άκυρη η συνέλευση,γιατί να μάθει
περισσότερος κόσμος γι αυτήν; δεν υπάρχει λόγος. Κάθε παράταξη μπορεί να συγκαλέσει συνέλευση απ'όσο ξέρω και χωρίς καταστατικό
δεν μπορείς να στηρίζεις το αντίθετο τόσο εύκολα.Γενικά είναι προβληματική η διαδικασία χωρίς καταστατικό και πρέπει να μάθουμε να
είμαστε αντικειμενικοί,και όχι ανάλογα με την απόφαση που μας βολεύει ή με τις παρατάξεις που συμμετείχαν να βγάζουμε συμπέρασμα
περί νομιμότητας και εγκυρότητας. Α και δεν είναι κακό να πηγαίνουμε που και που σε καμία συνέλευση, έτσι για το καλό να στηρίζουμε
τη γνώμη μας καμιά φορά,λέω εγώ τώρα.
" now for wrath,now for ruin and a red nightfall.. " J.R.R.T.
User avatar
Kostas1601
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 695
Joined: Sat Aug 29, 2009 12:30 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by Kostas1601 » Thu Sep 01, 2011 5:22 pm

iDriL..* wrote:Είναι τραγικό όντως αυτό,και προβλέπεται να συνεχιστεί.. Ενημέρωση τελευταία στιγμή,καμία επαφή με την πραγματικότητα..

Πάντως επειδή δεν έβγαλε ανακοίνωση η σχολή δεν σημαίνει ότι δεν είναι επίσημη η συνέλευση
(όπως είδα σε χθεσινά ποστ),δεν βγάζει
πάντα και όταν βγάζει αυτό συμβαίνει μερικές ώρες πριν. Έτσι έγινε και τώρα,έξω η ΠΑΣΠ και η ΔΑΠ = άκυρη η συνέλευση,γιατί να μάθει
περισσότερος κόσμος γι αυτήν; δεν υπάρχει λόγος. Κάθε παράταξη μπορεί να συγκαλέσει συνέλευση απ'όσο ξέρω και χωρίς καταστατικό
δεν μπορείς να στηρίζεις το αντίθετο τόσο εύκολα.Γενικά είναι προβληματική η διαδικασία χωρίς καταστατικό και πρέπει να μάθουμε να
είμαστε αντικειμενικοί,και όχι ανάλογα με την απόφαση που μας βολεύει ή με τις παρατάξεις που συμμετείχαν να βγάζουμε συμπέρασμα
περί νομιμότητας και εγκυρότητας. Α και δεν είναι κακό να πηγαίνουμε που και που σε καμία συνέλευση, έτσι για το καλό να στηρίζουμε
τη γνώμη μας καμιά φορά,λέω εγώ τώρα.
Απο ότι ξέρω (διορθώστε με εαν κάνω λάθος απλά με βάση την λογική), μια "Γενική Συνέλευση Φοιτητικού Συλλόγου" προκειμένου να είναι επίσημη και να ισχύει πρέπει να προγραμματιστεί και να γίνει με συναίνεση της πρυτανείας, άρα να βγέι και ανακοινωση, να ακυρωθούν μαθήματα, για να ξέρουν οι φοιτητές οτι γίνεται συνέλευση την τάδε μέρα και ώρα "ΕΠΙΣΗΜΩΣ" , και οτι δέν βγήκε απλά μια βρώμα απο κάποια παράταξη.. Δέν μένουμε όλοι δίπλα στην ασοεε, και εάν δέν είναι σίγουρο οτι θα γίνει γενική συνέλευση δέν πρόκειται να κατεβουν ολοι αυτοι που μένουν μακρια στο κέντρο της αθήνας και να χάσουν την ημέρα τους, ειδικά εν περίωδω εξεταστικής!!

Αλλα δέν φταίνε αυτοί που κάναν την "Συνέλευση", άλλοι φταίνε...
~Yesterday is History, Tommorow's a Mystery...But Today is a Gift...And That's Why They Call It Present ;)~
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by Zifnab » Thu Sep 01, 2011 6:30 pm

Κάτι ενδιαφέρον..
Ανοιχτά Πανεπιστήμια ζητά η νέα πρυτανική αρχή του ΟΠΑ
«Στις συνθήκες αυτές οφείλουμε να διατηρήσουμε την ενότητά μας»
Πηγή: http://www.tovima.gr/society/article/?a ... 51&h1=true
Deykalionas17
byte level
byte level
Posts: 109
Joined: Tue Nov 03, 2009 5:09 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by Deykalionas17 » Thu Sep 01, 2011 6:33 pm

Kostas1601 wrote:Απο ότι ξέρω (διορθώστε με εαν κάνω λάθος απλά με βάση την λογική), μια "Γενική Συνέλευση Φοιτητικού Συλλόγου" προκειμένου να είναι επίσημη και να ισχύει πρέπει να προγραμματιστεί και να γίνει με συναίνεση της πρυτανείας, άρα να βγέι και ανακοινωση, να ακυρωθούν μαθήματα, για να ξέρουν οι φοιτητές οτι γίνεται συνέλευση την τάδε μέρα και ώρα "ΕΠΙΣΗΜΩΣ" , και οτι δέν βγήκε απλά μια βρώμα απο κάποια παράταξη.. Δέν μένουμε όλοι δίπλα στην ασοεε, και εάν δέν είναι σίγουρο οτι θα γίνει γενική συνέλευση δέν πρόκειται να κατεβουν ολοι αυτοι που μένουν μακρια στο κέντρο της αθήνας και να χάσουν την ημέρα τους, ειδικά εν περίωδω εξεταστικής!!

Αλλα δέν φταίνε αυτοί που κάναν την "Συνέλευση", άλλοι φταίνε...
To πιο σωστό κατά τη γνώμη μου είναι το τελευταίο που είπες... Χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να πάρω το μέρος του "κάνω συνέλευση με το ζόρι" όταν έχεις μία παράταξη με καθεστώς αυτοδυναμίας, αυτή η παράταξη ουσιαστικά κάνει ότι θέλει. Η μεγαλύτερη ξεφτίλα είναι το ότι 1 χρόνο+ τώρα δεν κατεβαίνει σε συνελεύσεις και βγάζει συνέχεια βρώμες. Όλο λένε οι ΠΑΣΠίτες "πέφτει ξύλο, μας δέρνουμε, μας γιαουρτώνουνε, δεν μας δίνει αίθουσα η πρυτανεία" και ανάθεμα αν κατέβηκαν σε 1-2 Γ.Σ όλο το χρόνο φέτος. Ενώ στις περισσότερες σχολές γίνονται 10-15 Γ.Σ το χρόνο. Αυτοί είναι οι κύριοι υπεύθυνοι που οι μόνες Γ.Σ που γίνονται "παράνομες", και "ανεπίσημες"...
User avatar
Kostas1601
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 695
Joined: Sat Aug 29, 2009 12:30 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by Kostas1601 » Thu Sep 01, 2011 6:53 pm

Deykalionas17 wrote:
Kostas1601 wrote:Απο ότι ξέρω (διορθώστε με εαν κάνω λάθος απλά με βάση την λογική), μια "Γενική Συνέλευση Φοιτητικού Συλλόγου" προκειμένου να είναι επίσημη και να ισχύει πρέπει να προγραμματιστεί και να γίνει με συναίνεση της πρυτανείας, άρα να βγέι και ανακοινωση, να ακυρωθούν μαθήματα, για να ξέρουν οι φοιτητές οτι γίνεται συνέλευση την τάδε μέρα και ώρα "ΕΠΙΣΗΜΩΣ" , και οτι δέν βγήκε απλά μια βρώμα απο κάποια παράταξη.. Δέν μένουμε όλοι δίπλα στην ασοεε, και εάν δέν είναι σίγουρο οτι θα γίνει γενική συνέλευση δέν πρόκειται να κατεβουν ολοι αυτοι που μένουν μακρια στο κέντρο της αθήνας και να χάσουν την ημέρα τους, ειδικά εν περίωδω εξεταστικής!!

Αλλα δέν φταίνε αυτοί που κάναν την "Συνέλευση", άλλοι φταίνε...
To πιο σωστό κατά τη γνώμη μου είναι το τελευταίο που είπες... Χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να πάρω το μέρος του "κάνω συνέλευση με το ζόρι" όταν έχεις μία παράταξη με καθεστώς αυτοδυναμίας, αυτή η παράταξη ουσιαστικά κάνει ότι θέλει. Η μεγαλύτερη ξεφτίλα είναι το ότι 1 χρόνο+ τώρα δεν κατεβαίνει σε συνελεύσεις και βγάζει συνέχεια βρώμες. Όλο λένε οι ΠΑΣΠίτες "πέφτει ξύλο, μας δέρνουμε, μας γιαουρτώνουνε, δεν μας δίνει αίθουσα η πρυτανεία" και ανάθεμα αν κατέβηκαν σε 1-2 Γ.Σ όλο το χρόνο φέτος. Ενώ στις περισσότερες σχολές γίνονται 10-15 Γ.Σ το χρόνο. Αυτοί είναι οι κύριοι υπεύθυνοι που οι μόνες Γ.Σ που γίνονται "παράνομες", και "ανεπίσημες"...
Δέν υπονοούσα οτι φταίει κάποια παράταξη συγκεκριμμένα
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
(αν και είμαι ενάντιας της υπαρξής των παρατάξεων γενικά με την παρούσα μορφή τους) αλλα δέν θέλω να μπω σε τέτοια συζήτηση γιατι είναι άσχετη με το topic :-p
,
αυτοι που φταίνε είναι η δοιήκηση του πανεπιστημίου και το σύστημα γενικότερα που αφήνει τέτοιες ενέργιες να συμβούν, που αφήνει 300 άτομα να κλέισουν ολόκληρο πανεπιστήμιο, με το έτσι θέλω...προφανώς αυτό είναι παράνομο, αλλα...
Το θέμα είναι όταν γίνεται αυτή η συνέλευση να γίνεται επισήμως, να βγάζει το πανεπιστήμιο ανακοίνωση, για να παρεβρήσκεται και κόσμος, κανένας δέν θα πιστεψει (και ούτε πρέπει να πιστέψει) τις βρώμες της κάθε παράταξης που θέλει να κάνει συνέλευση για να ικανοποιήσει κάποιον σκοπό της.
Πάρθηκε απόφαση απο 300 άτομα για 8000(όπως ειπώθηκε και προηγουμένως) και το πανεπιστήμιο δέν κάνει τίποτα για αυτό... αυτό είναι το όλο πρόβλημά.
~Yesterday is History, Tommorow's a Mystery...But Today is a Gift...And That's Why They Call It Present ;)~
User avatar
motouboubati
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 222
Joined: Mon Jan 11, 2010 2:31 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by motouboubati » Thu Sep 01, 2011 7:48 pm

Συγνωμη γενικη συνελευση ειναι ρε παιδια.Οποις θελει παει οποιος δεν θελει οχι.Τοσα ατομα πηγαν τοσα ψηφισαν.Και 5 να ηταν καλα θα εκαναν και θα την εκλειναν αν ηταν αυτη η αποφαση που ψηφιστηκε.Δηλαδη στις εκλογες ειτε φοιτητικες ειτε εθνικες που ειναι μεγαλυτερη η αποχη απο αυτους που ψηφιζουν μετα πρεπει να πεσει το εκαστοτε κομμα/παραταξη που βγηκε πρωτο;;Πραγματικα δεν σας καταλαβαινω.Η μηπως θα επρεπε να περιμενουμε ποτε θα κατεβουν οι "μεγαλες" παραταξεις για να εχει μαζικοτητα?
billaden
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Thu Jun 04, 2009 8:09 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by billaden » Thu Sep 01, 2011 11:55 pm

Αθήνα, 1/9/2011

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών από το πρωί της Πέμπτης 1/9/2011 τελεί υπό
κατάληψη. Ως εκ τούτου, είναι αδύνατη η διεξαγωγή των προγραμματισμένων εξετάσεων
για όσο διάστημα διαρκεί η κατάληψη αυτή.

Θα εκδοθεί νέα ανακοίνωση για την επανέναρξη των εξετάσεων.
Αντε τα καταφερε και η σχολη να βγαλει μια ανακοινωση...
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by Zifnab » Fri Sep 02, 2011 12:09 am

έχει ήδη αποσταλεί στις ανακοινώσεις εδώ και ~8-9 ώρες :smt023
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by Michelle » Fri Sep 02, 2011 12:10 am

motouboubati wrote:Συγνωμη γενικη συνελευση ειναι ρε παιδια.Οποις θελει παει οποιος δεν θελει οχι.Τοσα ατομα πηγαν τοσα ψηφισαν.Και 5 να ηταν καλα θα εκαναν και θα την εκλειναν αν ηταν αυτη η αποφαση που ψηφιστηκε.Δηλαδη στις εκλογες ειτε φοιτητικες ειτε εθνικες που ειναι μεγαλυτερη η αποχη απο αυτους που ψηφιζουν μετα πρεπει να πεσει το εκαστοτε κομμα/παραταξη που βγηκε πρωτο;;Πραγματικα δεν σας καταλαβαινω.Η μηπως θα επρεπε να περιμενουμε ποτε θα κατεβουν οι "μεγαλες" παραταξεις για να εχει μαζικοτητα?
Το πρόβλημα δεν είναι πώς αποφασίστηκε. Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει η κατάληψη ως option.
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
cohiba
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 176
Joined: Thu Oct 23, 2008 12:49 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by cohiba » Fri Sep 02, 2011 12:27 am

Η καταληψη απο μονη της ισως ειναι σωστο να γινει..Το θεμα ειναι οτι τα κομματα στις σχολες γενικοτερα, ολα ανεξαιρετως κανουν κακο στους υπολοιπους..Δηλαδη και τη στιγμη που μας μιλαει απλα καποιος γραμμενος σε κομμα μας κανει κακο..Οποτε ειναι φυσικο να απαξιωνεται απο τους υπολοιπους οτιδηποτε πραττουν και αποφασιζουν..
Cohiba Vs Partagas
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by Ισοβίτης » Fri Sep 02, 2011 1:50 am

Michelle wrote:
motouboubati wrote:Συγνωμη γενικη συνελευση ειναι ρε παιδια.Οποις θελει παει οποιος δεν θελει οχι.Τοσα ατομα πηγαν τοσα ψηφισαν.Και 5 να ηταν καλα θα εκαναν και θα την εκλειναν αν ηταν αυτη η αποφαση που ψηφιστηκε.Δηλαδη στις εκλογες ειτε φοιτητικες ειτε εθνικες που ειναι μεγαλυτερη η αποχη απο αυτους που ψηφιζουν μετα πρεπει να πεσει το εκαστοτε κομμα/παραταξη που βγηκε πρωτο;;Πραγματικα δεν σας καταλαβαινω.Η μηπως θα επρεπε να περιμενουμε ποτε θα κατεβουν οι "μεγαλες" παραταξεις για να εχει μαζικοτητα?
Το πρόβλημα δεν είναι πώς αποφασίστηκε. Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει η κατάληψη ως option.
++;

Συμπυκνώνει απόλυτα το νόημα όσων θα ήθελα να γράψω. Δε μας νοιάζει αν 5 άτομα αποφασίσουν να υπερασπιστούν τα ατομικά τους συμφέροντα. Να εφαρμοστεί ο νόμος.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
WoLfeN Ilic
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 527
Joined: Sun Jun 14, 2009 10:44 pm
Gender:
Location: Lat. 51°29'31.14"N Lon. 0° 7'33.27"W

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by WoLfeN Ilic » Fri Sep 02, 2011 8:50 am

User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by Michelle » Fri Sep 02, 2011 8:53 am

WoLfeN Ilic wrote:https://secure.wikimedia.org/wiktionary ... F%8C%CF%82
makes the world a better place
Ατομικισμός είναι να παραβιάζεις τα δικαιώματα των υπολοίπων ΚΑΙ το νόμο, μόνο και μόνο επειδή δε γουστάρεις να δώσεις εξετάσεις.
Και μη μου πείτε για αγώνες και πα**ριές, γιατί χαζοί δεν είμαστε.
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by Gewitter » Fri Sep 02, 2011 11:04 am

εγώ έχω μία ερώτηση...
Θα κατέβει κανείς Τρίτη να πει με κάποιο τρόπο όχι στη κατάληψη?να προσπαθήσουμε τουλάχιστον..Δεν μου αρέσει να βλέπω καταλήψεις στυλ "φραπές-άραγμα", οι οποίες πάνε όλους τους άλλους πίσω χωρίς λόγο...δεν έχω κάτι κατά των καταλήψεων..αλλά των "καταλήψεων¨που διαιωνίζουν τα γνωστά προβλήματα έχω..και πολλά μάλιστα.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by kwnccc » Fri Sep 02, 2011 11:23 am

Michelle wrote:
WoLfeN Ilic wrote:https://secure.wikimedia.org/wiktionary ... F%8C%CF%82
makes the world a better place
Ατομικισμός είναι να παραβιάζεις τα δικαιώματα των υπολοίπων ΚΑΙ το νόμο, μόνο και μόνο επειδή δε γουστάρεις να δώσεις εξετάσεις.
Και μη μου πείτε για αγώνες και πα**ριές, γιατί χαζοί δεν είμαστε.
++

Ξέρω πολλά παιδιά που παίζουν το πτυχίο τους λόγω των καταλήψεων τώρα.
Πείτε ότι κάποιος πιστεύει ότι πραγματικά θα καταφέρει κάτι με τις καταλήψις του κ*λου?
Το μόνο που εξυπηρετεί είναι πολιτικά συμφέροντα κάνοντας ένα ακόμα χειρότερο μπάχαλο! Αυτό που προσπαθούν να δημιουργήσουν.
Προσωπικά όσο εγωιστικό και να φανεί έχω απογοητευθεί ακόμα περισσότερο από αυτή τη χώρα (μετά από τόσες φορές απανωτών απογοητεύσεων σε όλα τα επίπεδα), που το μόνο που με νοιάζει είναι να πάρω το πτυχίο μου και να σηκωθώ να φύγω από την μπ**ρδελοχώρα έτσι όπως την κατάντησαν.
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by Zifnab » Fri Sep 02, 2011 11:34 am

Gewitter δες εδώ
http://www.facebook.com/event.php?eid=265352656817108
και εδώ
http://www.facebook.com/pages/%CE%A8%CE ... 3568190742
Κάτι ίσως να γίνει...
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by Gewitter » Fri Sep 02, 2011 11:36 am

Zifnab wrote:Gewitter δες εδώ
http://www.facebook.com/event.php?eid=265352656817108
και εδώ
http://www.facebook.com/pages/%CE%A8%CE ... 3568190742
Κάτι ίσως να γίνει...

Το ένα το παρακολουθούσα ήδη...απλά ρωτάω και εδώ μιας και οι περισσότεροι είναι κατά...:/
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
WoLfeN Ilic
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 527
Joined: Sun Jun 14, 2009 10:44 pm
Gender:
Location: Lat. 51°29'31.14"N Lon. 0° 7'33.27"W

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by WoLfeN Ilic » Fri Sep 02, 2011 11:44 am

Michelle wrote:
WoLfeN Ilic wrote:https://secure.wikimedia.org/wiktionary ... F%8C%CF%82
makes the world a better place
Ατομικισμός είναι να παραβιάζεις τα δικαιώματα των υπολοίπων ΚΑΙ το νόμο, μόνο και μόνο επειδή δε γουστάρεις να δώσεις εξετάσεις.
Και μη μου πείτε για αγώνες και πα**ριές, γιατί χαζοί δεν είμαστε.
lol οτι να ναι
αμα αυτο ειναι ατομικισμος τοτε η ασοεε ειναι το MIT
αυτη την καραμελα με τα ατομικα δικαιωματα του καθενος ολως τυχαιως την ακουμε μονο οταν εχει καταληψεις. Ολο τον υπολοιπο καιρο δεν παραβιαζεται κανενα ατομικο δικαιωμα και ολα κυλανε ηρεμα

οπως ειπα και πριν, μια καταληψη ειναι αυτοματως μια βιαιη (με την ευρυτερη εννοια του ορου) ενεργεια καθως σταματαει ενα κτηριο απο τις καθημερινες του λειτουργιες και περναει στα χερια των καταληψιων.
Οσο για τα πτυχια αυτων που ειχαν κλεισει για μεταπτυχιακα, εγω απο οτι εχω καταλαβει το μπαλακι εχει εκσφενδονιστει και το κατεχει πλεον η πρυτανεια απο τη στιγμη που οι καταληψιες οπως αναφερουν και στο πλαισιο, ειναι θετικοι με το να γινει και πτυχιακη εξεταστικη αλλα και εγγραφες φοιτητων την περιοδο της καταληψης.

Οι καταληψεις δεν προσφερουν τιποτα απλα καταπατουν τα δικαιωματα μας εμας που θελουμε να κανουμε μαθημα, οι πορειες ειναι αχρηστες απλα κλεινουν το δρομο και καταπατουν τα δικαιωματα μας εμας που θελουμε να παμε στο μαθημα μας.
Sorry guys αλλα με το facebook και την γκρινια δεν αλλαξε ποτε κατι. Τουλαχιστον μετα τα παραπανω κατι αλλαξε σε προηγουμενες εποχες για αυτο και σε ολο τον πλανητη χρησιμοποιουνται αυτες οι μεθοδοι. Οταν αλλαξει με το facebook κατι, θα το δοκιμασουμε μπας και ηρεμησετε και εσεις..
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by Zifnab » Fri Sep 02, 2011 11:50 am

Wolfen και Michelle νομίζω o διάλογος σας είναι offtopic και μάλλον θα τα μεταφέρω τα posts, αργά ή γρήγορα..
Wolfen αν όντως το facebook βοηθήσει να μαζευτούν 400-500 άτομα κατά της Κατάληψης με πλαίσιο στην Γ.Σ θα είναι κάτι...
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by Michelle » Fri Sep 02, 2011 11:51 am

WoLfeN Ilic wrote:Sorry guys αλλα με το facebook και την γκρινια δεν αλλαξε ποτε κατι. Τουλαχιστον μετα τα παραπανω κατι αλλαξε σε προηγουμενες εποχες για αυτο και σε ολο τον πλανητη χρησιμοποιουνται αυτες οι μεθοδοι. Οταν αλλαξει με το facebook κατι, θα το δοκιμασουμε μπας και ηρεμησετε και εσεις..
Από πότε κάνετε καταλήψεις για να ΑΛΛΑΞΕΙ κάτι; Μονίμως κάνετε για το ακριβώς αντίθετο: ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου

Post by ala_mages » Fri Sep 02, 2011 11:56 am

WoLfeN Ilic wrote: Οι καταληψεις δεν προσφερουν τιποτα απλα καταπατουν τα δικαιωματα μας εμας που θελουμε να κανουμε μαθημα, οι πορειες ειναι αχρηστες απλα κλεινουν το δρομο και καταπατουν τα δικαιωματα μας εμας που θελουμε να παμε στο μαθημα μας.
Sorry guys αλλα με το facebook και την γκρινια δεν αλλαξε ποτε κατι. Τουλαχιστον μετα τα παραπανω κατι αλλαξε σε προηγουμενες εποχες για αυτο και σε ολο τον πλανητη χρησιμοποιουνται αυτες οι μεθοδοι. Οταν αλλαξει με το facebook κατι, θα το δοκιμασουμε μπας και ηρεμησετε και εσεις..
++
Μπα μην το ξαναπείς.Ξέρεις πόσο θα αλλάξει η κατάσταση αν κανουμε ένα group "αντιμετώπιση προβλημάτων" στο fb και κάνουνε like?όσα περισσότερα likes θα έχει τόσα περισσότερα προβλήματα θα λύνονται.αμάν και συ που μένεις στις παλιές και καθόλου in μεθόδους(βλέπε καταλήψεις,πορείες κτλ).try something new,save the world :lol:
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Συζήτηση περί αποτελεσματικότητας Καταλήψεων

Post by nachos » Fri Sep 02, 2011 12:09 pm

WoLfeN Ilic wrote:Οταν αλλαξει με το facebook κατι, θα το δοκιμασουμε μπας και ηρεμησετε και εσεις..
Οι αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα δε σας χάλασαν όμως. Αλλά ξέχασα, εκεί είχε μπυρίτσα, camping και μπαλίτσα στην πλατεία. Πραγματική επανάσταση ναούμ.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”