Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by Ισοβίτης » Thu Sep 15, 2011 1:29 am

Η αλήθεια είναι ότι στο τμήμα γίνεται προσπάθεια για να διατηρηθεί αξιοπρεπές επίπεδο, παρότι το ελληνικό πανεπιστήμιο καταρρέει.

Ρωτάω ευθέως,Κ. Τουμπή:
1)Αφού τα μέλη ΔΕΠ είναι ενάντια στη κατάληψη,
2)Αφού η κατάληψη είναι παράνομη,
3)Αφού το άσυλο καταργήθηκε,

Τότε γιατί δεν καλούν τα μέλη ΔΕΠ την αστυνομία;

Εγώ είμαι μόνος μου και βρίσκομαι στην Αμερική αυτή τη στιγμή.Γιατί δεν καλεί ο σύλλογος ή μεμονωμένα μέλη του συλλόγου την αστυνομία?Οι ανακοινώσεις δεν συνιστούν έργο.


Ζητώ συγγνώμη για τα greeklish,αλλά δεν έχω ελληνικά εδώ.
Last edited by Gewitter on Thu Sep 15, 2011 1:40 am, edited 1 time in total.
Reason: Greeklish
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by proskopos » Thu Sep 15, 2011 1:45 am

cypher++++
Image
Δυστυχώς η ημιμάθεια είναι πολλές φορές χειρότερη της αμάθειας...
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
?:=2b|~2b
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 164
Joined: Wed Dec 10, 2008 9:17 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by ?:=2b|~2b » Thu Sep 15, 2011 6:51 am

Τα διάφορα επιχειρήματα που έχω ακούσει από μέλη ΔΕΠ που διαφωνούν με αυτή την κίνηση είναι:

1) Η αστυνομία δεν θα έρθει: θα πάρει ο αστυνομικός που τον πήρανε τηλέφωνο πανικόβλητος τον υπουργό, και αυτός θα του πει να κάτσει εκεί που είναι, και οτι το θεμα πρεπει να το χειριστεί ο υπουργός πολιτικα.
2) Αν έρθει, τα πράγματα θα γίνουν πολύ χειρότερα, και ενδεχομένως να έχουμε θύματα.
3) Δεν είναι λύση τα ΜΑΤ να βγάλουν σηκωτούς 100 φοιτητές, όσο και αν το φαντασιώνονται πολλοι (και ΜΑΤ και φοιτητές). Την επόμενη φορά θα πρέπει να βγάλουν 200. Οι φοιτητές πρέπει να καταλάβουν το σφάλμα τους και να βγούν μόνοι.
4) Δεν είναι δικιά μου δουλειά (αν πρόκειται περί μεμονωμένου άτομου).
5) Δε με νοιάζει. Εγώ σπούδασα. Αν θέλουν οι φοιτητές να σπουδάσουν, να σταματήσουν την κατάληψη. Μέχρι τότε εγώ θα είμαι στο εξοχικό μου.
6) Φοβάμαι. Αν καλέσω την αστυνομία, θα μου κάψουν το γραφείο.

και διάφορες παραλλαγές και συνδυασμοί των άνω. Αμα θυμηθώ και τίποτα άλλο θα το προσθέσω.

Ισοβίτης wrote:Η αλήθεια είναι ότι στο τμήμα γίνεται προσπάθεια για να διατηρηθεί αξιοπρεπές επίπεδο, παρότι το ελληνικό πανεπιστήμιο καταρρέει.

Ρωτάω ευθέως,Κ. Τουμπή:
1)Αφού τα μέλη ΔΕΠ είναι ενάντια στη κατάληψη,
2)Αφού η κατάληψη είναι παράνομη,
3)Αφού το άσυλο καταργήθηκε,

Τότε γιατί δεν καλούν τα μέλη ΔΕΠ την αστυνομία;

Εγώ είμαι μόνος μου και βρίσκομαι στην Αμερική αυτή τη στιγμή.Γιατί δεν καλεί ο σύλλογος ή μεμονωμένα μέλη του συλλόγου την αστυνομία?Οι ανακοινώσεις δεν συνιστούν έργο.


Ζητώ συγγνώμη για τα greeklish,αλλά δεν έχω ελληνικά εδώ.
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by Ισοβίτης » Thu Sep 15, 2011 10:27 am

Ευχαριστώ για την απάντηση και την ειλικρίνεια.

Ας πάρουμε πτυχίο και ας αφήσουμε την χώρα να βουλιάξει. Εδώ θα υπάρχει πάντα η χούντα των μειοψηφιών που θα τρομοκρατεί τους πολίτες.

Πλέον, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθούμε άλλο. Οι φασίστες των κομμάτων θα παίζουν με τα αυτονόητα.

Sorry για τα greeklish, κλπ.
Last edited by enum21 on Thu Sep 15, 2011 10:29 am, edited 1 time in total.
Reason: greeklish
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
cohiba
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 176
Joined: Thu Oct 23, 2008 12:49 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by cohiba » Thu Sep 15, 2011 12:00 pm

cypher ζεις στον δικο σου κοσμο..για την ωρα μεινε admin στο venus..
Cohiba Vs Partagas
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by cypher » Thu Sep 15, 2011 12:07 pm

cohiba wrote:cypher ζεις στον δικο σου κοσμο..για την ωρα μεινε admin στο venus..
Image
Οκ, thx. :-D
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Anemos
byte level
byte level
Posts: 75
Joined: Tue Aug 30, 2011 4:22 pm
Gender:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by Anemos » Thu Sep 15, 2011 12:13 pm

Ισοβίτης wrote:...Οι ανακοινώσεις δεν συνιστούν έργο.
Η αλήθεια είναι ότι τα μέλη ΔΕΠ θα πρέπει να κάνουν κάτι παραπάνω από μία ανακοίνωση. Την Τρίτη είδα φοιτητές να έχουν κατέβει στη σχολή για να υπερασπιστούν το ΔΙΚΑΙΩΜΑ τους για μάθημα, έχοντας να αντιμετωπίσουν στα ίσα τους έμπειρους ρήτορες των παρατάξεων. Είναι παράδοξο το γεγονός ότι ΟΛΟΙ οι φοιτητές, ανεξαρτήτως του τι θέλουν (κατάληψη/αντικατάληψη) κάθε Τρίτη στοιβάζονται σ'ενα αμφιθέατρο που βράζει και ο σύλλογος των μελών ΔΕΠ να τη βγάζει με μία μόνο ανακοίνωση.
climber wrote:Είδαμε και σε πρόσφατο σκηνικό στη περσινή χρονιά με γνωστό διδάκτορα...
Όχι δεν είδαμε. Τι εννοείς;;;;
Last edited by Anemos on Thu Sep 15, 2011 4:19 pm, edited 1 time in total.
qaz
bit level
bit level
Posts: 37
Joined: Fri Sep 17, 2010 7:45 pm
Gender:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by qaz » Thu Sep 15, 2011 12:17 pm

Ειχε πεσει ξυλο μεταξυ πασπ και δαπ στην σχολη και ειχε αναμυχθει και ενας υποψηφιος διδακτωρας ,αρκετα προσκειμενος στη μια παραταξη..Δεν χρειαζεται να πω ονομα εξαλλου ειναι γνωστο,αν θες σε πμ..
Αυτα ομως τα κανουνε γαργαρα.
User avatar
Anemos
byte level
byte level
Posts: 75
Joined: Tue Aug 30, 2011 4:22 pm
Gender:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by Anemos » Thu Sep 15, 2011 12:26 pm

Είμαι πολύ περίεργος να μάθω :twisted: , όχι όμως σε πμ αλλά ανοιχτά. Υποψιάζομαι όμως ότι θα εξελιχθεί σε μεγάλο φλέιμ :smt021
User avatar
S.a.kiss.007
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 659
Joined: Wed Nov 28, 2007 2:24 am
Academic status: 4th year
Gender:
Location: Κρήτη (πνευματικά...)
Contact:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by S.a.kiss.007 » Thu Sep 15, 2011 12:29 pm

ja_the_invincible wrote: 2)Με το νέο νόμο αν κοπεί κάποιος σε μάθημα 3 φορές τότε δεν μπορεί να το ξαναδώσει!Οκ συμφωνώ πως είναι μέτρο πίεσης και στο εξωτερικό γίνεται επίσης κάτι παρόμοιο ΑΛΛΑ στο εξωτερικό δεν έχουνε ανεμιστήρα σωστά?Υποτίθεται ότι ο φοιτητής μετά πηγαίνει ενώπιον μιας επιτροπής η οποία α) πώς θα απαρτίζεται β) πώς θα ελέγχεται γ) θα υπάρχουν επιπτώσεις στον καθηγητή αν η επιτροπή διαπιστώσει πως η βαθμολόγηση του καθηγητή δεν είναι σωστή?
Εγώ όταν το διάβασα, κατάλαβα πως δεν απαγορεύεται να το ξαναδώσει. Απλά ο φοιτητής έχει τη δυνατότητα να κάνει ο ίδιος αίτηση για να εξεταστεί ενώπιον μιας επιτροπής. Άρα νομίζω πρόκεται για προστατευτικό άρθρο προς το φοιτητή που τον κόβει κάποιος καθηγητής για "αδιευκρίνιστους" σκοπούς.
Βέβαια αν ισχύει αυτό, σε συνδυασμό με το τι επιτροπή θα είναι αυτή, μπορεί να έχουμε και το αντίθετο, δηλαδή να πηγαίνει ο καθένας εκεί, ή όποιος το βολεύει καλύτερα να περάσει από επιτροπή.
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by tsilochr » Thu Sep 15, 2011 12:38 pm

Cohiba, όπως σου απάντησε και ο vaggelis, οι υποψήφιοι διδάκτορες δεν πληρώνονται για το διδακτικό τους έργο στο πανεπιστήμιο και συνεπώς η κατάληψη δεν έχει καμία επίδραση στο εισόδημα τους. Επίσης, αν δεν θες να σε αποκαλούν troll θα πρέπει να έχεις κάποια συνοχή στις απόψεις σου
cohiba wrote:Οσον αφορα αυτο που ειπα για τις εργασιες και τους υποψηφιους διδακτωρες :
Αναρωτιεμαι αν εχει επηρεαστει το εισοδημα τους τωρα με την καταληψη-ετσι γιαυτο θα θελουν αν ανοιξει asap η σχολη..Δεν εννοησα ομως οτι το εισοδημα εχει να κανει με τον ογκο τον εργασιων..Αυτο ισως εξαρταται απο τον καθηγητη του καθε μαθηματος..
cohiba wrote:Ναι, γιαυτο ειπα για το χαρτζιλικι απο τις εργασιες..-ανεπισημο πληρωμα δηλαδη..
cohiba
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 176
Joined: Thu Oct 23, 2008 12:49 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by cohiba » Thu Sep 15, 2011 2:21 pm

Ανεφερα χαρτζιλικι για εργασιες,αλλα αυτο να μην ειναι αναλογο του ογκου τους.Πιθανον αυτο εξαρταται απο αλλους παραγοντες..Ειναι ξεκαθαρο αυτο που εγραψα..Μια χαρα συνοχη βλεπω..Αλλα δεν εγραψα μονο αυτο σχετικα με την ανακοινωση ,αμα δειτε στην προηγουμενη σελιδα..
Cohiba Vs Partagas
Margaritari
bit level
bit level
Posts: 25
Joined: Tue Oct 09, 2007 5:06 pm
Academic status: PhD
Gender:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by Margaritari » Thu Sep 15, 2011 3:34 pm

cohiba wrote:Ανεφερα χαρτζιλικι για εργασιες,αλλα αυτο να μην ειναι αναλογο του ογκου τους.Πιθανον αυτο εξαρταται απο αλλους παραγοντες..Ειναι ξεκαθαρο αυτο που εγραψα..Μια χαρα συνοχη βλεπω..Αλλα δεν εγραψα μονο αυτο σχετικα με την ανακοινωση ,αμα δειτε στην προηγουμενη σελιδα..
Να πω κι εγω για ακόμα μια φορά ότι κάθε ΥΔ του τμήματος Πληροφορικής έχει υποχρέωση να προσφέρει επικουρικό έργο σε δύο μαθήματα ανά ακαδημαϊκό έτος, τα οποία πολλές φορές δεν είναι της επιλογής του.
Εφόσον είναι υποχρέωση για τη λήψη του διδακτορικού τους (για να αποκτήσουμε διδακτική εμπειρία...) κανείς δεν κοπτεται να μας πληρώσει κι απο πάνω. Αντίθετα υπάρχουν περιπτώσεις που αφιερώνουμε πάνω από 10 ώρες την εβδομάδα για ένα μάθημα χωρίς καμιά ανταπόδοση οποιουδήποτε είδους (εκτός ίσως από μια επιπλέον γραμμή στο βιογραφικό μας).

Οι ΥΔ πληρώνονται ειτε απο έργα, είτε από υποτροφίες, είτε απο τους γονείς, είτε απο τη δουλειά που κάνουν για να χρηματοδοτούν μόνοι τους την έρευνα τους.

Καλό θα ήταν να μη δημιουργούνται τέτοιες εντυπώσεις και μάλιστα χωρίς καμιά απόδειξη ή τουλάχιστον ένδειξη.

Μαργαρίτα Καρκαλή
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by Zifnab » Thu Sep 15, 2011 7:51 pm

H συζήτηση για τις μεταρρυθμίσεις του Νόμου Πλαισίου αποκόπηκε και μεταφέρθηκε εδώ: http://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic ... 12#p278512
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by *estrngd » Thu Sep 15, 2011 9:33 pm

?:=2b|~2b wrote: Αρκεί να αναφέρω ότι δεν ξέρω κανένα 'κρούσμα' συγγένειας (οι Βασσάλοι δεν είναι στο ίδιο σόι) σε όλο το Πανεπιστήμιο (αν και μπορεί να κάνω λάθος), παρότι σε άλλα Πανεπιστήμια (πχ Ιατρική Αθηνών) γίνονται κατά συρροή.
Εγώ ξέρω μια περίπτωση, όχι ότι τρέχει και τίποτα. Ξεκαλάκη (καθηγήτρια) - Πανάρετος (πρώην πρόεδρος του τμήματος, και μετέπειτα υπουργός). Κάνω λάθος;

Για όλα τα άλλα, μάλλον θα οδηγούσαν σε ατέρμονες συζητήσες.
---
Ισοβίτης wrote:Ευχαριστώ για την απάντηση και την ειλικρίνεια. Ας πάρουμε πτυχίο και ας αφήσουμε την χώρα να βουλιάξει.
με λίγο ακόμη μικροσοφτομάρκετινκ ισοβίτη μην ανυσηχείς, ίσως σύντομα κι εσύ να είσαι σε θέση να την καλέσεις την μπατσαρία σου. Ιδίως τώρα που οι εταιρείες θα είναι τόοοσο απαραίτητες για την επιβίωση του κέντρου πιστοποίησης 'ασοεε' (κατά τον ευσεβή πόθο του κ. Βασάλλου πάντα).

Σχετικά με το πρώτο μου σχόλιο, μάλλον έκανα κάποια μικρά λαθάκια.
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by adam98 » Thu Sep 15, 2011 11:43 pm

cohiba wrote:Ανεφερα χαρτζιλικι για εργασιες,αλλα αυτο να μην ειναι αναλογο του ογκου τους.Πιθανον αυτο εξαρταται απο αλλους παραγοντες..Ειναι ξεκαθαρο αυτο που εγραψα..Μια χαρα συνοχη βλεπω..Αλλα δεν εγραψα μονο αυτο σχετικα με την ανακοινωση ,αμα δειτε στην προηγουμενη σελιδα..
Οι ΥΔ ΔΕΝ πληρώνονται για το διδακτικό τους έργο.
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by Ισοβίτης » Fri Sep 16, 2011 9:23 am

*estrngd wrote: με λίγο ακόμη μικροσοφτομάρκετινκ ισοβίτη μην ανυσηχείς, ίσως σύντομα κι εσύ να είσαι σε θέση να την καλέσεις την μπατσαρία σου. Ιδίως τώρα που οι εταιρείες θα είναι τόοοσο απαραίτητες για την επιβίωση του κέντρου πιστοποίησης 'ασοεε' (κατά τον ευσεβή πόθο του κ. Βασάλλου πάντα).
Η εταιρία θα ασχοληθεί μαζί σου μόνο αν σε έχει ανάγκη. Στην Ελλάδα, δεν κάνουμε κάτι χρήσιμο ώστε να μας έχουν ανάγκη.

Πιο πιθανό θεωρώ να παρακαλάει το ελληνικό Πανεπιστήμιο για λεφτουδάκια τώρα που κόβονται σιγά σιγά οι επιχορηγήσεις της ΕΕ. Και, προφανώς, καμία εταιρία δεν θα δώσει λεφτουδάκια από την καλή της την καρδιά. Θα ζητήσει αντάλλαγμα. Οπότε, ας σκεφτεί το Πανεπιστήμιο τι αξίζει να θυσιάσει. Και τότε, είτε θα βελτιωθεί είτε θα βάλει άλλους να έχουν τον διαχειριστικό έλεγχο.

Κοινώς: Αν το ελληνικό Πανεπιστήμιο είχε υψηλό επίπεδο, θα το παρακάλαγαν, δεν θα παρακάλαγε.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by *estrngd » Fri Sep 16, 2011 9:56 am

Ισοβίτης wrote:
*estrngd wrote: με λίγο ακόμη μικροσοφτομάρκετινκ ισοβίτη μην ανυσηχείς, ίσως σύντομα κι εσύ να είσαι σε θέση να την καλέσεις την μπατσαρία σου. Ιδίως τώρα που οι εταιρείες θα είναι τόοοσο απαραίτητες για την επιβίωση του κέντρου πιστοποίησης 'ασοεε' (κατά τον ευσεβή πόθο του κ. Βασάλλου πάντα).
Η εταιρία θα ασχοληθεί μαζί σου μόνο αν σε έχει ανάγκη. Στην Ελλάδα, δεν κάνουμε κάτι χρήσιμο ώστε να μας έχουν ανάγκη.
Η έννοια της χρησιμότητας δεν είναι η ίδια για όλους. Έχει χρησιμότητα η μάικροσοφτ σε σένα που θα τα πάρεις ως υπάλληλός της, αλλά όχι και στον κόσμο και στην ασοεε που θα δένονται στο άρμα του μονωπολίου σας. Έχει χρησιμότητα η αστυνομία σε σένα που θα θες να συνεχίσεις να κοροϊδεύεις τον κόσμο και να τον εξαναγκάζεις να λειτουργεί με εταιρικούς όρους το πανεπιστήμιο και η ζωή του, αντιθέτως όμως για τον κόσμο είναι αυτή που θα του μπαίνει εμπόδιο για να απελευθερωθεί από εσένα που του κάθεσαι στον σβέρκο.

Οι προσωπικές φιλοδοξίες δεν είναι και τόσο ευσεβείς ούτε τόσο χρήσιμες για το "γενικό καλό".
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by cypher » Fri Sep 16, 2011 1:59 pm

Μεταφέρθηκαν τα offtopic.
Stay ontopic please. :)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Ανακοίνωση μελών ΔΕΠ ΟΠΑ

Post by Ισοβίτης » Sun Sep 18, 2011 4:51 am

*estrngd wrote:
Ισοβίτης wrote:
*estrngd wrote: με λίγο ακόμη μικροσοφτομάρκετινκ ισοβίτη μην ανυσηχείς, ίσως σύντομα κι εσύ να είσαι σε θέση να την καλέσεις την μπατσαρία σου. Ιδίως τώρα που οι εταιρείες θα είναι τόοοσο απαραίτητες για την επιβίωση του κέντρου πιστοποίησης 'ασοεε' (κατά τον ευσεβή πόθο του κ. Βασάλλου πάντα).
Η εταιρία θα ασχοληθεί μαζί σου μόνο αν σε έχει ανάγκη. Στην Ελλάδα, δεν κάνουμε κάτι χρήσιμο ώστε να μας έχουν ανάγκη.
Η έννοια της χρησιμότητας δεν είναι η ίδια για όλους. Έχει χρησιμότητα η μάικροσοφτ σε σένα που θα τα πάρεις ως υπάλληλός της, αλλά όχι και στον κόσμο και στην ασοεε που θα δένονται στο άρμα του μονωπολίου σας. Έχει χρησιμότητα η αστυνομία σε σένα που θα θες να συνεχίσεις να κοροϊδεύεις τον κόσμο και να τον εξαναγκάζεις να λειτουργεί με εταιρικούς όρους το πανεπιστήμιο και η ζωή του, αντιθέτως όμως για τον κόσμο είναι αυτή που θα του μπαίνει εμπόδιο για να απελευθερωθεί από εσένα που του κάθεσαι στον σβέρκο.

Οι προσωπικές φιλοδοξίες δεν είναι και τόσο ευσεβείς ούτε τόσο χρήσιμες για το "γενικό καλό".
Μη λες ανοησίες. Δεν τα παίρνω για να κάνω δύο παρουσιάσεις το χρόνο στη σχολή... Στην τελική, δεν σε υποχρέωσα να έρθεις σε καμία από αυτές. Και τις αίθουσες τις κλείνω με κάθε τυπική και νόμιμη διαδικασία. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με το παράνομο κομματικό παιχνίδι σου (και όλων των παρατάξεων φυσικά).

Γνωρίζω ότι το όνειρο κάθε επαναστάτη είναι να μπει στο δημόσιο, οπότε οτιδήποτε ενέχει ιδιωτική πρωτοβουλία είναι de facto κακό χωρίς να λαμβάνονται υπόψην θετικές επιδράσεις.

Το να μου μιλάς με ψευτοσυναισθηματικά επιχειρήματα για κακές εταιρίες, κατακαημένο κόσμο και τίμιους επαναστάτες σε κάνει απλώς γελοίο...
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”