Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by enum21 » Tue Mar 20, 2012 6:28 pm

ala_mages wrote::smt023 \m/
Σκληρός. Μια ερώτηση έκανες και αμέσως όλο το Πανεπιστήμιο έτρεξε να ανακοινώσει το πρόγραμμα.. Αυτά είναι. :-p
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by MpoMp » Fri Mar 30, 2012 1:13 pm

To CSLAB 3 είναι κλειστό σήμερα? Αν ναι, γιατί και γιατί δεν ενημερώνει κανείς? Αν όχι, γιατί δεν ήταν ανοιχτό στις 11? :-p
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by nickpro » Fri Mar 30, 2012 5:59 pm

MpoMp wrote:To CSLAB 3 είναι κλειστό σήμερα? Αν ναι, γιατί και γιατί δεν ενημερώνει κανείς? Αν όχι, γιατί δεν ήταν ανοιχτό στις 11? :-p
Να δηλώσεις για πρακτική admin για να το κρατάς ανοιχτό συνέχεια. :smt007
User avatar
Stayrakas
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 587
Joined: Mon Sep 28, 2009 7:36 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: StoneCity @ Athens

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by Stayrakas » Fri Mar 30, 2012 8:52 pm

Πολλα + στο τελευταιο..
Three Rings for the Elven-kings under the sky,Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,Nine for Mortal Men doomed to die,
One for the Dark Lord on his dark throne,In the Land of Mordor where the Shadows lie.
One Ring to rule them all, One Ring to find them,One Ring to bring them all and in the darkness bind them
In the Land of Mordor where the Shadows lie.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by MpoMp » Fri Mar 30, 2012 9:13 pm

nickpro wrote: Να δηλώσεις για πρακτική admin για να το κρατάς ανοιχτό συνέχεια. :smt007
Θα γίνει κι αυτό κάποια στιγμή. Αν και δεν είμαι υποχρεωμένος ούτε νομίζω ότι η σχολή λειτουργεί με εθελοντές για προσωπικό.
Οπότε μέχρι να γίνω κι εγώ admin ας γράψει κάποιος υπεύθυνος 2 λέξεις σε ένα χαρτάκι "ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ LAB ΤΑΔΕ ΩΡΕΣ ΤΑΔΕ ΜΕΡΕΣ". Αλλά είναι πολύ επίπονη και χρονοβόρα δουλειά αυτό.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by chriskin » Fri Mar 30, 2012 9:15 pm

γιατι τοσο μεγαλο ενδιαφερον για το 3? τα αλλα δυο εχουν χολερα;


(btw η πρακτικη δεν ειναι εθελοντικη εργασια)
User avatar
johnnyextrem
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1090
Joined: Thu Oct 14, 2010 2:27 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: Who knows?

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by johnnyextrem » Fri Mar 30, 2012 9:23 pm

chriskin wrote:γιατι τοσο μεγαλο ενδιαφερον για το 3? τα αλλα δυο εχουν χολερα;
Γιατί έχει καλύτερους υπολογιστές από άποψη ταχύτητας και απόδοσης σε σχέση με τα άλλα δυο.
Image
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by MpoMp » Fri Mar 30, 2012 9:25 pm

Τα άλλα δύο είναι γεμάτα λόγω μαθημάτων και τύπων που πιάνουν 4 Η/Υ σε ώρα αιχμής για να διαβάσουν άρθρα για μπάλα.

Όντως αλλά το επιχείρημά μου παραμένει: ούτε από φοιτητές σε πρακτική (υποτίθεται ότι) στελεχώνεται το προσωπικό.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
NoRoadsLeft
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 580
Joined: Sat Sep 29, 2007 2:27 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Γλυφάδα

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by NoRoadsLeft » Fri Mar 30, 2012 10:37 pm

Επειδη εγω κανω πρακτικη κ τυχαινε σημερα να ειναι η μερα μου που ανοιγω το λαμπ3,σου λεω οτι απλα ετυχε σημερα και δεν ανοιξε το λαμπ3 γιατι υπηρχε προβλημα και δεν υπηρχε κανεις να ανοιξει το λαμπ 2 οποτε καποιος επρεπε να παει εκει γιατι τα λαμπ 1 και 2 ειναι πιο σημαντικα επειδη εκει γινονται κ μαθηματα..αυτος ο καποιος ετυχε να ειμαι εγω κ δεν υπηρχε αλλος να παει στο 3..επειδη μια μερα ετυχε να μην ανοιξει καποιο λαμπ στη ωρα του ( γιατι γενικα απο τη 1 και μετα αν δν κανω λαθος ανοιξε) δεν νομιζω οτι χρειαζεται να γινει θεμα..γιατι κατα τ'αλλα ολες τις υπολοιπες μερες λειτουργουν κανονικα..και μην νομιζεις οτι το ξερουμε και μεις μερες πριν,επι τοπου μας ενημερωνουν..
οσο περναει απο το χερι μου και για τα λαμπ που θα εχω καθε φορα ή αν ξερω κατι για τα αλλα θα το ποσταρω εδω για να ξερετε και για να μην δημιουργειται προβλημα..
User avatar
Stayrakas
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 587
Joined: Mon Sep 28, 2009 7:36 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: StoneCity @ Athens

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by Stayrakas » Fri Mar 30, 2012 10:47 pm

Nτροπη στους τωρινους βοηθους!! Εμεις προηγουμενο εξαμηνο, οταν κλειναμε καποιο λογω αναγκης, δεν μας καταλαβαιναν ^^
Οταν τελευταια στιγμη, πει καποιος "Δεν μπορω να ερθω , λογω αρρωστιας/επιγουσας δουλειας/κλπ κλπ" , θα κοιταξουν ποιο lab ειναι πιο "επειγων" να μεινει ανοιχτο. Και συνηθως ποτε δεν ειναι το 3..
Three Rings for the Elven-kings under the sky,Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,Nine for Mortal Men doomed to die,
One for the Dark Lord on his dark throne,In the Land of Mordor where the Shadows lie.
One Ring to rule them all, One Ring to find them,One Ring to bring them all and in the darkness bind them
In the Land of Mordor where the Shadows lie.
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by michalis » Sat Mar 31, 2012 2:17 am

MpoMp wrote:
nickpro wrote: Να δηλώσεις για πρακτική admin για να το κρατάς ανοιχτό συνέχεια. :smt007
Θα γίνει κι αυτό κάποια στιγμή. Αν και δεν είμαι υποχρεωμένος ούτε νομίζω ότι η σχολή λειτουργεί με εθελοντές για προσωπικό.
Οπότε μέχρι να γίνω κι εγώ admin ας γράψει κάποιος υπεύθυνος 2 λέξεις σε ένα χαρτάκι "ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ LAB ΤΑΔΕ ΩΡΕΣ ΤΑΔΕ ΜΕΡΕΣ". Αλλά είναι πολύ επίπονη και χρονοβόρα δουλειά αυτό.
Λειτουργεί με εθελοντές γιατί δεν υπάρχουν οι πόροι να προσληφθεί επιπλέον προσωπικό, εάν δεν υπήρχαν αυτοί το 3 θα έμενε κλειστό όλο το εξάμηνο, όπως έχει γίνει παλιότερα. Συνήθως αν δε μπορεί κάποιος για τον οποιονδήποτε λόγο να κάνει τη βάρδιά του, απλά ενημερώνει τα υπόλοιπα 15 άτομα (4 υπάλληλοι και οι υπόλοιποι εθελοντές βοηθοί) και αν τυχόν βρεθεί κάποιος που να μπορεί να καλύψει, ακόμη και την τελευταία στιγμή, ακριβώς επειδή προσπαθούν να ανταποκρίνονται όσο γίνεται καλύτερα, το καλύπτει. Συνεπώς μέχρι την τελευταία στιγμή δεν υπάρχει κανένας "υπεύθυνος" που να μπορεί να πει με βεβαιότητα ότι δε θα λειτουργήσει το εργαστήριο...Επίσης, πάλι επειδή προσπαθούν τα παιδιά χωρίς ιδιαίτερο κίνητρο να ανταποκρίνονται όσο γίνεται καλύτερα, οι μόνες ώρες που δεν καλύπτονται είναι έκτακτα που προκύπτουν τελευταία στιγμή, οπότε είναι λίγο δύσκολο να υπάρχει έγκαιρη ενημέρωση. Αν κάποιος έγκαιρα ξέρει ότι δε μπορεί, τότε αντικαθίσταται, δεν κλείνει το lab....

Έχετε δίκιο για τα labs 1,2 που μπορούν να σε διώξουν για να γίνει μάθημα οποιαδήποτε στιγμή, αλλά αυτό που λέτε με τα πολλαπλά logins, επειδή συμβαίνει συχνά τελευταία κι επειδή και απαγορεύεται και είναι τελείως ενοχλητικό, αν όχι κάτι χειρότερο, να το αναφέρετε στο βοηθό για να κάνει τα κατάλληλα bans....δεν είμαι υπέρ, αλλά κάποιοι το χρειάζονται. Και εννοείται ότι pc που είναι logged in σε κάποιο λογαριασμό χωρίς να κάθεται κάποιος εκεί έχετε δικαίωμα να κάνετε log off και να μπαίνετε εσείς...δεδομένου ότι απαγορεύεται επίσης να είσαι logged in και να λείπεις απ΄τον υπολογιστή σου.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by chriskin » Sat Mar 31, 2012 2:47 am

Stayrakas wrote:Nτροπη στους τωρινους βοηθους!! Εμεις προηγουμενο εξαμηνο, οταν κλειναμε καποιο λογω αναγκης, δεν μας καταλαβαιναν ^^.


:lol: :lol: :lol:
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by MpoMp » Sun Apr 01, 2012 1:56 pm

NoRoadsLeft wrote:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Επειδη εγω κανω πρακτικη κ τυχαινε σημερα να ειναι η μερα μου που ανοιγω το λαμπ3,σου λεω οτι απλα ετυχε σημερα και δεν ανοιξε το λαμπ3 γιατι υπηρχε προβλημα και δεν υπηρχε κανεις να ανοιξει το λαμπ 2 οποτε καποιος επρεπε να παει εκει γιατι τα λαμπ 1 και 2 ειναι πιο σημαντικα επειδη εκει γινονται κ μαθηματα..αυτος ο καποιος ετυχε να ειμαι εγω κ δεν υπηρχε αλλος να παει στο 3..επειδη μια μερα ετυχε να μην ανοιξει καποιο λαμπ στη ωρα του ( γιατι γενικα απο τη 1 και μετα αν δν κανω λαθος ανοιξε) δεν νομιζω οτι χρειαζεται να γινει θεμα..γιατι κατα τ'αλλα ολες τις υπολοιπες μερες λειτουργουν κανονικα..και μην νομιζεις οτι το ξερουμε και μεις μερες πριν,επι τοπου μας ενημερωνουν.. οσο περναει απο το χερι μου και για τα λαμπ που θα εχω καθε φορα ή αν ξερω κατι για τα αλλα θα το ποσταρω εδω για να ξερετε και για να μην δημιουργειται προβλημα..
Επειδή λοιπόν, όπως το περίμενα, εννοήθηκε ότι κατηγορώ ειδικά τους βοηθούς στα labs, να ξεκαθαρίσω ότι ούτε κατά διάνοια δεν φταίτε εσείς για αυτό. Υπάρχουν άτομα που πληρώνονται γενικά στη σχολή και έχουν ευθύνη για τα εργαστήρια, οπότε κάποιο από αυτά, αν όχι με ένα χαρτί, θα μπορούσε να ειδοποιεί κάπου ηλεκτρονικά ότι θα αλλάξει το ωράριο. Και μιας και το αναφέρω, υπάρχει σελίδα στο τμήμα πληροφορικής για ενημέρωση και πληροφόρηση περί των labs?
Ξέρω ότι προκαλώ ντόρο για ένα έλασσον θέμα, αλλά επειδή έχουμε σημαντικότερα προβλήματα αυτή τη στιγμή δε σημαίνει κι ότι θα πάψουμε να είμαστε τυπικοί όπου πρέπει.
michAWlis wrote:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Λειτουργεί με εθελοντές γιατί δεν υπάρχουν οι πόροι να προσληφθεί επιπλέον προσωπικό, εάν δεν υπήρχαν αυτοί το 3 θα έμενε κλειστό όλο το εξάμηνο, όπως έχει γίνει παλιότερα. Συνήθως αν δε μπορεί κάποιος για τον οποιονδήποτε λόγο να κάνει τη βάρδιά του, απλά ενημερώνει τα υπόλοιπα 15 άτομα (4 υπάλληλοι και οι υπόλοιποι εθελοντές βοηθοί) και αν τυχόν βρεθεί κάποιος που να μπορεί να καλύψει, ακόμη και την τελευταία στιγμή, ακριβώς επειδή προσπαθούν να ανταποκρίνονται όσο γίνεται καλύτερα, το καλύπτει. Συνεπώς μέχρι την τελευταία στιγμή δεν υπάρχει κανένας "υπεύθυνος" που να μπορεί να πει με βεβαιότητα ότι δε θα λειτουργήσει το εργαστήριο...Επίσης, πάλι επειδή προσπαθούν τα παιδιά χωρίς ιδιαίτερο κίνητρο να ανταποκρίνονται όσο γίνεται καλύτερα, οι μόνες ώρες που δεν καλύπτονται είναι έκτακτα που προκύπτουν τελευταία στιγμή, οπότε είναι λίγο δύσκολο να υπάρχει έγκαιρη ενημέρωση. Αν κάποιος έγκαιρα ξέρει ότι δε μπορεί, τότε αντικαθίσταται, δεν κλείνει το lab.... Έχετε δίκιο για τα labs 1,2 που μπορούν να σε διώξουν για να γίνει μάθημα οποιαδήποτε στιγμή, αλλά αυτό που λέτε με τα πολλαπλά logins, επειδή συμβαίνει συχνά τελευταία κι επειδή και απαγορεύεται και είναι τελείως ενοχλητικό, αν όχι κάτι χειρότερο, να το αναφέρετε στο βοηθό για να κάνει τα κατάλληλα bans....δεν είμαι υπέρ, αλλά κάποιοι το χρειάζονται. Και εννοείται ότι pc που είναι logged in σε κάποιο λογαριασμό χωρίς να κάθεται κάποιος εκεί έχετε δικαίωμα να κάνετε log off και να μπαίνετε εσείς...δεδομένου ότι απαγορεύεται επίσης να είσαι logged in και να λείπεις απ΄τον υπολογιστή σου.
Πάλι καλά που είσαι και εσύ εδώ να λες και καμιά κουβέντα παραπάνω να ξέρουμε τι γίνεται οι "απ 'έξω", αλλιώς μόνο ειρωνικά σχόλια θα διάβαζα. Γιατί είμαι και εγώ κηφήνας σ' αυτή τη σχολή και τα θέλω όλα στο πιάτο μου, καθαρισμένα κι έτοιμα και μόνο να παραπονιέμαι ξέρω. :roll:
Τώρα παραδέχομαι ότι κακώς παραπονέθηκα και δε θα το επαναλάβω αφού έχει έτσι η κατάσταση.
Άρα άμα βρω και PC με πράγματα πάνω, τα κάνω άκρη και κάθομαι?
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
Cyberman
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 163
Joined: Mon Aug 25, 2008 3:01 pm
Academic status: Alumnus/a

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by Cyberman » Mon Apr 02, 2012 10:09 pm

στο eudoxos με ποιους κωδικους μπαινουμε?
本物の男性が下り坂の戦い -Keiichi Tsuchiya
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by chriskin » Mon Apr 02, 2012 10:10 pm

τους ιδιους με την ηλεκτρονικη γραμματεια νομιζω
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by MpoMp » Tue Apr 03, 2012 1:05 am

chriskin wrote:τους ιδιους με την ηλεκτρονικη γραμματεια νομιζω
Επιβεβαιώνω.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by michalis » Tue Apr 03, 2012 1:07 am

MpoMp wrote:
NoRoadsLeft wrote:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Επειδη εγω κανω πρακτικη κ τυχαινε σημερα να ειναι η μερα μου που ανοιγω το λαμπ3,σου λεω οτι απλα ετυχε σημερα και δεν ανοιξε το λαμπ3 γιατι υπηρχε προβλημα και δεν υπηρχε κανεις να ανοιξει το λαμπ 2 οποτε καποιος επρεπε να παει εκει γιατι τα λαμπ 1 και 2 ειναι πιο σημαντικα επειδη εκει γινονται κ μαθηματα..αυτος ο καποιος ετυχε να ειμαι εγω κ δεν υπηρχε αλλος να παει στο 3..επειδη μια μερα ετυχε να μην ανοιξει καποιο λαμπ στη ωρα του ( γιατι γενικα απο τη 1 και μετα αν δν κανω λαθος ανοιξε) δεν νομιζω οτι χρειαζεται να γινει θεμα..γιατι κατα τ'αλλα ολες τις υπολοιπες μερες λειτουργουν κανονικα..και μην νομιζεις οτι το ξερουμε και μεις μερες πριν,επι τοπου μας ενημερωνουν.. οσο περναει απο το χερι μου και για τα λαμπ που θα εχω καθε φορα ή αν ξερω κατι για τα αλλα θα το ποσταρω εδω για να ξερετε και για να μην δημιουργειται προβλημα..
Επειδή λοιπόν, όπως το περίμενα, εννοήθηκε ότι κατηγορώ ειδικά τους βοηθούς στα labs, να ξεκαθαρίσω ότι ούτε κατά διάνοια δεν φταίτε εσείς για αυτό. Υπάρχουν άτομα που πληρώνονται γενικά στη σχολή και έχουν ευθύνη για τα εργαστήρια, οπότε κάποιο από αυτά, αν όχι με ένα χαρτί, θα μπορούσε να ειδοποιεί κάπου ηλεκτρονικά ότι θα αλλάξει το ωράριο. Και μιας και το αναφέρω, υπάρχει σελίδα στο τμήμα πληροφορικής για ενημέρωση και πληροφόρηση περί των labs?
Ξέρω ότι προκαλώ ντόρο για ένα έλασσον θέμα, αλλά επειδή έχουμε σημαντικότερα προβλήματα αυτή τη στιγμή δε σημαίνει κι ότι θα πάψουμε να είμαστε τυπικοί όπου πρέπει.
michAWlis wrote:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Λειτουργεί με εθελοντές γιατί δεν υπάρχουν οι πόροι να προσληφθεί επιπλέον προσωπικό, εάν δεν υπήρχαν αυτοί το 3 θα έμενε κλειστό όλο το εξάμηνο, όπως έχει γίνει παλιότερα. Συνήθως αν δε μπορεί κάποιος για τον οποιονδήποτε λόγο να κάνει τη βάρδιά του, απλά ενημερώνει τα υπόλοιπα 15 άτομα (4 υπάλληλοι και οι υπόλοιποι εθελοντές βοηθοί) και αν τυχόν βρεθεί κάποιος που να μπορεί να καλύψει, ακόμη και την τελευταία στιγμή, ακριβώς επειδή προσπαθούν να ανταποκρίνονται όσο γίνεται καλύτερα, το καλύπτει. Συνεπώς μέχρι την τελευταία στιγμή δεν υπάρχει κανένας "υπεύθυνος" που να μπορεί να πει με βεβαιότητα ότι δε θα λειτουργήσει το εργαστήριο...Επίσης, πάλι επειδή προσπαθούν τα παιδιά χωρίς ιδιαίτερο κίνητρο να ανταποκρίνονται όσο γίνεται καλύτερα, οι μόνες ώρες που δεν καλύπτονται είναι έκτακτα που προκύπτουν τελευταία στιγμή, οπότε είναι λίγο δύσκολο να υπάρχει έγκαιρη ενημέρωση. Αν κάποιος έγκαιρα ξέρει ότι δε μπορεί, τότε αντικαθίσταται, δεν κλείνει το lab.... Έχετε δίκιο για τα labs 1,2 που μπορούν να σε διώξουν για να γίνει μάθημα οποιαδήποτε στιγμή, αλλά αυτό που λέτε με τα πολλαπλά logins, επειδή συμβαίνει συχνά τελευταία κι επειδή και απαγορεύεται και είναι τελείως ενοχλητικό, αν όχι κάτι χειρότερο, να το αναφέρετε στο βοηθό για να κάνει τα κατάλληλα bans....δεν είμαι υπέρ, αλλά κάποιοι το χρειάζονται. Και εννοείται ότι pc που είναι logged in σε κάποιο λογαριασμό χωρίς να κάθεται κάποιος εκεί έχετε δικαίωμα να κάνετε log off και να μπαίνετε εσείς...δεδομένου ότι απαγορεύεται επίσης να είσαι logged in και να λείπεις απ΄τον υπολογιστή σου.
Πάλι καλά που είσαι και εσύ εδώ να λες και καμιά κουβέντα παραπάνω να ξέρουμε τι γίνεται οι "απ 'έξω", αλλιώς μόνο ειρωνικά σχόλια θα διάβαζα. Γιατί είμαι και εγώ κηφήνας σ' αυτή τη σχολή και τα θέλω όλα στο πιάτο μου, καθαρισμένα κι έτοιμα και μόνο να παραπονιέμαι ξέρω. :roll:
Τώρα παραδέχομαι ότι κακώς παραπονέθηκα και δε θα το επαναλάβω αφού έχει έτσι η κατάσταση.
Άρα άμα βρω και PC με πράγματα πάνω, τα κάνω άκρη και κάθομαι?
Όχι δεν έχεις άδικο που παραπονιέσαι απλά λίγα μπορούν να γίνουν, πόσο μάλλον από τους ίδιους τους βοηθούς.
Αν βρεις pc ανοιχτό χωρίς να είναι κάποιος εκεί*, δεν πάει να έχει αφήσει 15 μπουφάν, δικαιούσαι να το κλείσεις και να κάτσεις. Απο κει και πέρα όταν δεν είναι ανοιχτό...συνήθως πιάνουν την καρέκλα με διάφορα πράγματα, μόνο που η καρέκλα έχει ροδάκια οπότε μπορείς κάλλιστα να πάρεις τη διπλανή και να πεις "ουπς, δεν ήξερα τίποτα". Κλειστό pc=ελεύθερο pc, είτε με τετράδιο δίπλα, είτε όχι. Δε θέλω να προτείνω 100 τρόπους να πιάσετε ένα "πιασμένο" pc, απλά θεωρώ ότι το συλλογικά σωστό, σε μία αίθουσα 40 υπολογιστών όπου γίνεται χαμός, είναι το first-came-first-served ο καθένας για τον εαυτό του και μόνο. Όταν κάποιος δε σέβεται κι έχει άλλη συμπεριφορά, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κι ο άλλος να τον σεβαστεί όταν ζητήσει το λόγο γιατί κάποιος έκατσε στην καρέκλα "του".


*Δεν εννοώ όταν έχει πάει να ανταλλάξει μία ιδέα με κάποιον 3 pc πιο δίπλα, μη γίνουμε και υπερβολικοί.
User avatar
Cyberman
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 163
Joined: Mon Aug 25, 2008 3:01 pm
Academic status: Alumnus/a

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by Cyberman » Fri Apr 06, 2012 12:34 pm

γενικά πότε θα βγάλουν πρόγραμμα για τις διακοπές?η βιβλιοθήκη και κατ επέκταση η σχολη θα ναι καμιά μέρα ανοιχτά την Μεγάλη εβδομάδα?
本物の男性が下り坂の戦い -Keiichi Tsuchiya
User avatar
Apecs
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 153
Joined: Fri Sep 30, 2011 1:49 pm
Academic status: MSc
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by Apecs » Fri Apr 06, 2012 5:24 pm

Cyberman wrote:γενικά πότε θα βγάλουν πρόγραμμα για τις διακοπές?η βιβλιοθήκη και κατ επέκταση η σχολη θα ναι καμιά μέρα ανοιχτά την Μεγάλη εβδομάδα?
http://www.aueb.gr/pages/news/attachments/1341.pdf
Nothing and everything is "possimpible".
User avatar
Billy_Papageorge
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 202
Joined: Mon Oct 17, 2011 7:39 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by Billy_Papageorge » Fri May 04, 2012 5:01 pm

Τα cslabs σήμερα τι ώρεσ είναι ανοικτά?
User avatar
NoRoadsLeft
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 580
Joined: Sat Sep 29, 2007 2:27 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Γλυφάδα

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by NoRoadsLeft » Fri May 04, 2012 5:37 pm

Billy_Papageorge wrote:Τα cslabs σήμερα τι ώρεσ είναι ανοικτά?
και σήμερα και την Δευτέρα θα είναι ανοιχτό ένα cslab (ή το 1 ή το 2) απο τις 12 μέχρι τις 7.
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by PASCAL » Wed May 09, 2012 8:16 pm

Σήμερα: παρακρατικά ασπόνδυλα σε συνεργασία με τα ΜΑΤ επιτίθονται σε μετανάστες και φοιτητές:

Link
enikos.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”