Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by nickpro » Tue Jul 03, 2012 7:31 pm

MpoMp wrote: (ο οποίος για άλλα κι άλλα ξέρει να κάνει παράπονα)
True dat. Ποζεριές και πάλι ποζεριές.Κάνει παράπονα αν κάνεις λίγο θόρυβο παραπάνω στο lab (και στα κάνει γιατί τον ενόχλησες, όχι γιατί μπορεί να ενοχλείς άλλους συναδέλφους). Κάνει παράπονα που δεν φέρνουμε μαζί μας την κουμουτσοταυτότητα ("σας την δώσανε για να την έχετε μαζί σας"). Και έχει και ένα εριστικό υφάκι λες και εσύ φταις σήμερα που έχει νεύρα ("εσύ, και εσύ, τους καφέδες, στα σκουπίδια, ή αλλιώς φεύγετε"). Οκ μίστερ, δίκιο με τους καφέδες αλλά το υφάκι αλλού, πως την έχεις δει...

Να προσθέσω όμως και κάτι άλλο που είναι στο χέρι μας. Γιατί σαν φοιτητές ξέρουμε μόνο το log out ?? Γιατί να μην κλείνουμε τελείως το pc όταν φεύγουμε ?? Τόσο ρεύμα πάει χαμένο, και ζεσταίνεται και το lab με 50 καβουρντηστήρια να αγκομαχάνε.
MpoMp wrote:αφού το cslab 1 εκείνη τη μέρα ήταν κλειστό, γιατί ήταν ανοιχτά ο κλιματισμός και καμιά 12αρια pc
Νόμιζα ότι στο 1 δεν δουλεύει ο κλιματισμός, για αυτό κάθε φορά εκεί μέσα, χειμώνα καλοκαίρι, είναι φούρνος.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by MpoMp » Tue Jul 03, 2012 9:13 pm

nickpro wrote: Να προσθέσω όμως και κάτι άλλο που είναι στο χέρι μας. Γιατί σαν φοιτητές ξέρουμε μόνο το log out ?? Γιατί να μην κλείνουμε τελείως το pc όταν φεύγουμε ?? Τόσο ρεύμα πάει χαμένο, και ζεσταίνεται και το lab με 50 καβουρντηστήρια να αγκομαχάνε.
Γιατί από το να το ξανά ανοίγει ο επόμενος (windows boot times + σάπιο PC = doom) καλύτερα να το βρει έτοιμο.

nickpro wrote: Νόμιζα ότι στο 1 δεν δουλεύει ο κλιματισμός, για αυτό κάθε φορά εκεί μέσα, χειμώνα καλοκαίρι, είναι φούρνος.
Εγώ πάντως όταν μπήκα ένιωσα πολύ έντονη τη δροσιά. Τώρα αν είχε κλιματισμό ή απλά είχε δροσιά από τη σκιά σε σχέση με τους υπόλοιπους χώρους της σχολής που έβραζαν, δε το ξέρω!
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by nickpro » Tue Jul 03, 2012 9:42 pm

MpoMp wrote:
nickpro wrote: Να προσθέσω όμως και κάτι άλλο που είναι στο χέρι μας. Γιατί σαν φοιτητές ξέρουμε μόνο το log out ?? Γιατί να μην κλείνουμε τελείως το pc όταν φεύγουμε ?? Τόσο ρεύμα πάει χαμένο, και ζεσταίνεται και το lab με 50 καβουρντηστήρια να αγκομαχάνε.
Γιατί από το να το ξανά ανοίγει ο επόμενος (windows boot times + σάπιο PC = doom) καλύτερα να το βρει έτοιμο.
Γιατί δεν συμβαίνει πάντα αυτό. Υπάρχουν μέρες που γίνεται χαμός και δεν προλαβαίνει να αλλάξει ο χρήστησ στο pc. Υπάρχουν και άλλες που δεν πατάει ψυχή. Να μπαίνω σε lab με 4 άτομα και να βλέπω 40 οθόνες στο log on screen. Τουλάχιστον οι admins μπορουν να τα κλεινουν.

Στα καινούρια pc θα έχει win7, που έχουν την επιλογή hibernate. Εκεί θα μπορούμε να το κάνουμε.
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by michalis » Tue Jul 03, 2012 10:15 pm

MpoMp wrote: Τι ακριβώς δε κοστίζει? Δεν σε "έπιασα"!
Υπάρχει υπεύθυνος σε κάθε cslab όμως. Εμένα η απορία μου είναι ότι αφού το cslab 1 εκείνη τη μέρα ήταν κλειστό, γιατί ήταν ανοιχτά ο κλιματισμός και καμιά 12αρια pc (που είδα με την γρήγορα βόλτα που έκανα μέσα στο lab προτού με διώξει η κυρία) και στο δεριγνύ που δίναμε πόσα άτομα δεν είχαμε κλιματισμό?
Στα lab νομίζω ότι δε τίθεται θέμα του "ποιος ανοίγει/κλείνει φώτα και κλιματισμό. Υπάρχετε οι admins και υπάρχουν κι αυτές οι κυρίες και ο Σαζόνοφ (ο οποίος για άλλα κι άλλα ξέρει να κάνει παράπονα) που δε νομίζω ότι δυσκολεύονται να πατήσουν 2 διακόπτες όταν ανοίγουν και κλείνουν τα labs.
Στα αμφιθέατρα ας τα κλείνουν οι επιτηρητές όταν φεύγουν, δύσκολο είναι?
Η σελίδα δεν κοστίζει, αυτό έλεγα. Μάλλον μέσα στο πανεπιστήμιο τη φτιάξανε και είναι hosted και στο εσωτερικό δίκτυο απ΄ότι βλέπω. Για κάποιον που ξέρει (όπως πχ. ο Μακέδος που διαχειρίζεται την ιστοσελίδα του τμήματος και συμμετέχει στο art.aueb.gr) είναι δουλειά δύο ωρών πάνω σε έτοιμη πλατφόρμα. Οπότε δεν πιστεύω ότι δόθηκε σε κάποια εταιρεία web development για να τη φτιάξει. Αν έγινε αυτό, οκ, λάθος αλλά και πάλι το κόστος είναι ελάχιστο. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν έγινε, παρ'όλα αυτά. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, ας με επιβεβαιώσει.

Ε φαντάζομαι θα υπήρχε κλιματισμός για την κυρία.....δεν ήταν κλειστό το lab, απλά αυτό ανοίγει το πρωί, μετά κλείνει κι ανοίγει το πάνω όταν έρχεται ο Σαζόνωφ και απλώς κάθεται λίγο ακόμα πριν φύγει (σχολάει στις 2.30). 9-1 είναι ανοιχτό το lab1. Στα lab οκ, έχεις δίκιο ότι δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να ξέρει ποιος απ'τους 3 διακόπτες ανάβει τι, αλλά οκ, εγώ τουλάχιστον όταν έκανα βάρδιες (δεν είμαι πλέον) το είχα υπ'όψη μου, οπότε απλά το λέτε στον admin της βάρδιας. Το παράδειγμα με το φως, πάντως, είναι χαρακτηριστικό. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν υπάρχει ένας "υπεύθυνος" για κάθε μέτρο του κτηρίου, το πανεπιστήμιο ανήκει σε όλη την κοινότητα γενικώς. Ο φοιτητής που έχει κάνει 20 φορές μάθημα στη Δ21 είναι πολύ πιο πιθανό να ξέρει ν'ανάβει τον κλιματισμό από τον επιτηρητή που συνήθως δεν εργάζεται καν στο κεντρικό κτήριο της σχολής. Το Δεριγνύ νομίζω δεν έχει κλιματισμό.
Οι υπολογιστές στα εργαστήρια είναι κανόνας να μένουν ανοιχτοί για να ενημερώνονται με αυτόματα προγράμματα που τρέχουν στο δίκτυο.

===
nickpro wrote:
True dat. Ποζεριές και πάλι ποζεριές.Κάνει παράπονα αν κάνεις λίγο θόρυβο παραπάνω στο lab (και στα κάνει γιατί τον ενόχλησες, όχι γιατί μπορεί να ενοχλείς άλλους συναδέλφους). Κάνει παράπονα που δεν φέρνουμε μαζί μας την κουμουτσοταυτότητα ("σας την δώσανε για να την έχετε μαζί σας"). Και έχει και ένα εριστικό υφάκι λες και εσύ φταις σήμερα που έχει νεύρα ("εσύ, και εσύ, τους καφέδες, στα σκουπίδια, ή αλλιώς φεύγετε"). Οκ μίστερ, δίκιο με τους καφέδες αλλά το υφάκι αλλού, πως την έχεις δει...
Γενικά είναι ο τρόπος του έτσι, δεν είναι ότι είναι τσαντισμένος. :-D
Οποτε τον έχω ακούσει να κράζει, πάντως, έχει δίκιο....
Νόμιζα ότι στο 1 δεν δουλεύει ο κλιματισμός, για αυτό κάθε φορά εκεί μέσα, χειμώνα καλοκαίρι, είναι φούρνος.
Έχει το πάνελ του εξαερισμού πάνω απ'το pc του admin και 2 πάνελς αριστερά και δεξιά στο μεσαίο διάδρομο για τα 2 κλιματιστικά οροφής.
Last edited by enum21 on Tue Jul 03, 2012 10:37 pm, edited 1 time in total.
Reason: posts merged
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by MpoMp » Wed Jul 04, 2012 3:52 am

michalis wrote: Η σελίδα δεν κοστίζει, αυτό έλεγα. Μάλλον μέσα στο πανεπιστήμιο τη φτιάξανε και είναι hosted και στο εσωτερικό δίκτυο απ΄ότι βλέπω. Για κάποιον που ξέρει (όπως πχ. ο Μακέδος που διαχειρίζεται την ιστοσελίδα του τμήματος και συμμετέχει στο art.aueb.gr) είναι δουλειά δύο ωρών πάνω σε έτοιμη πλατφόρμα. Οπότε δεν πιστεύω ότι δόθηκε σε κάποια εταιρεία web development για να τη φτιάξει. Αν έγινε αυτό, οκ, λάθος αλλά και πάλι το κόστος είναι ελάχιστο. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν έγινε, παρ'όλα αυτά. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, ας με επιβεβαιώσει.
Έστω, κοστίζει σε πόρους και χρόνο, υποθέτω. Είναι μια κίνηση που μόνο χρήσιμη δεν είναι αυτή τη στιγμή.
Δε ξέρω λεπτομέρειες για να μπορώ να πω αν και πόσο μπορεί να κόστισε και ποιους ωφέλησε, αλλά είμαι πολύ καχύποπτος.
michalis wrote: Ε φαντάζομαι θα υπήρχε κλιματισμός για την κυρία.....δεν ήταν κλειστό το lab, απλά αυτό ανοίγει το πρωί, μετά κλείνει κι ανοίγει το πάνω όταν έρχεται ο Σαζόνωφ και απλώς κάθεται λίγο ακόμα πριν φύγει (σχολάει στις 2.30). 9-1 είναι ανοιχτό το lab1. Στα lab οκ, έχεις δίκιο ότι δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να ξέρει ποιος απ'τους 3 διακόπτες ανάβει τι, αλλά οκ, εγώ τουλάχιστον όταν έκανα βάρδιες (δεν είμαι πλέον) το είχα υπ'όψη μου, οπότε απλά το λέτε στον admin της βάρδιας. Το παράδειγμα με το φως, πάντως, είναι χαρακτηριστικό. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν υπάρχει ένας "υπεύθυνος" για κάθε μέτρο του κτηρίου, το πανεπιστήμιο ανήκει σε όλη την κοινότητα γενικώς. Ο φοιτητής που έχει κάνει 20 φορές μάθημα στη Δ21 είναι πολύ πιο πιθανό να ξέρει ν'ανάβει τον κλιματισμό από τον επιτηρητή που συνήθως δεν εργάζεται καν στο κεντρικό κτήριο της σχολής. Το Δεριγνύ νομίζω δεν έχει κλιματισμό.
Οι υπολογιστές στα εργαστήρια είναι κανόνας να μένουν ανοιχτοί για να ενημερώνονται με αυτόματα προγράμματα που τρέχουν στο δίκτυο.
Εγώ πάντως ξέρω ότι 1 lab είναι μόνο ανοιχτό σε κάθε εξεταστική. Τώρα το ότι ανοίγουμε και τα 2 για να βολεύει τον Σαζόνωφ, είναι επιεικώς απαράδεκτο κατ' εμέ.
Εγώ προσωπικά δεν έχω ανάψει ποτέ τον κλιματισμό σε αμφιθέατρο. Μόνο σε ένα που είχα δοκιμάσει στην Αντωνιάδου, ήταν χαλασμένος ο διακόπτης. :-p
Δεν διαφωνώ ότι είναι και ευθύνη των φοιτητών αλλά μην το ρίχνουμε στους φοιτητές όταν υπάρχουν επιτηρητές στις εξετάσεις. Είπα και παραπάνω ότι δεν είναι δύσκολο ο κάθε επιτηρητής αφού φεύγει τελευταίος να κλείνει τον κλιματισμό και τα φώτα...
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by michalis » Wed Jul 04, 2012 4:35 am

Για το πρώτο ε οκ, σου εξηγώ ότι είναι δύο ώρες δουλειά η οποία αν έγινε μέσα στη σχολή (που προφανέστατα υπάρχει η τεχνογνωσία (sic!)) τότε οκ, κανένα πρόβλημα....οι πόροι θα είναι μάλλον μία γραμμή στο gigabit ethernet της σχολής κι ένας από τους 20-30 υπολογιστές του noc, περίπου όσο και το Venus που επίσης φιλοξενείται εντός του δικτύου της σχολής, ίσως και λιγότερο. Το wordpress είναι 10MB συν ό,τι ανεβαίνει ως περιεχόμενο. Δηλαδή οκ, ακόμη κι αν κάποιος είναι αντίθετος (που για μένα δεν υπάρχει λόγος), τότε μάλλον είναι η μικρότερη "σπατάλη" που έχει γίνει ποτέ στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο. Αν και οκ....είπα ότι δεν καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο κάποιος να είναι αντίθετος κατ'αρχήν γιατί μιλάμε για ένα πόρταλ δημιουργικής έκφρασης.


Για τα cslabs έχει ως εξής. Στις εξεταστικές ανοίγει το κάτω το πρωί γιατί η κυρία που δουλεύει εκεί ασχολείται και με θέματα Πρακτικής και μετά το πάνω γιατί εκεί είναι το γραφείο του Σαζόνωφ, οι servers και όλη η διαχείριση του δικτύου, οπότε δεν έχει νόημα να δουλεύει από άλλο σημείο. Για ν'ανοίξουν σε διαφορετικό συνδυασμό ή και τα δύο ταυτόχρονα χρειάζεται βοηθός admin αλλά επειδή δε μπορείς να αναγκάσεις κανέναν να κάνει βάρδιες μέσα στην εξεταστική, συνήθως γίνονται όσο λιγότερες γίνεται και μόνο όπου χρειάζεται, δηλαδή δε μπορούν οι υπάλληλοι των εργαστηρίων να τα κρατήσουν μόνοι τους.
Οι επιτηρητές, σε μεγάλο βαθμό, είναι επίσης φοιτητές (διδακτορικοί) οπότε βασικά δεν αλλάζουν και πάρα πολλά αν ανοίξουν αυτοί τον κλιματισμό ή εγώ. :) Προφανώς δεν είναι υπάλληλοι του πανεπιστημίου και προφανώς δεν είναι εκεί για να διαχειρίζονται το χώρο, αλλά την εξέταση. Οπότε από κει και πέρα, αφού δεν υπάρχουν υπάλληλοι, πάει στην καλή θέληση του καθενός. Εντάξει απο κει και πέρα υποθέτω ότι κι αν κάποιος ζεσταίνεται και πει να το ανάψουν δε θα πει κάποιος όχι...
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by MpoMp » Wed Jul 04, 2012 2:45 pm

michalis wrote:Για το πρώτο ε οκ, σου εξηγώ ότι είναι δύο ώρες δουλειά η οποία αν έγινε μέσα στη σχολή (που προφανέστατα υπάρχει η τεχνογνωσία (sic!)) τότε οκ, κανένα πρόβλημα....οι πόροι θα είναι μάλλον μία γραμμή στο gigabit ethernet της σχολής κι ένας από τους 20-30 υπολογιστές του noc, περίπου όσο και το Venus που επίσης φιλοξενείται εντός του δικτύου της σχολής, ίσως και λιγότερο. Το wordpress είναι 10MB συν ό,τι ανεβαίνει ως περιεχόμενο. Δηλαδή οκ, ακόμη κι αν κάποιος είναι αντίθετος (που για μένα δεν υπάρχει λόγος), τότε μάλλον είναι η μικρότερη "σπατάλη" που έχει γίνει ποτέ στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο. Αν και οκ....είπα ότι δεν καταλαβαίνω το λόγο για τον οποίο κάποιος να είναι αντίθετος κατ'αρχήν γιατί μιλάμε για ένα πόρταλ δημιουργικής έκφρασης.
Τα/το άτομα/άτομο που ασχολήθηκαν με αυτό θα μπορούσαν να ασχοληθούν με κάτι πιο χρήσιμο, αυτό λέω. Δεν με ενοχλεί τόσο η πρωτοβουλία αυτή, όσο το ότι γίνεται σε καιρό που χρειαζόμαστε άλλα μικρο-πράγματα να φτιαχτούν στη σχολή. Από τον κλιματισμό και τους σοβάδες που πέφτουν, μέχρι την πρόσληψη επιπλέον προσωπικού για τη γραμματεία.
Επίσης το ότι ο Γιακουμάκης βγάζει κι ολόκληρη ανακοίνωση για αυτό ενώ για κλεισίματα σχολής, αλλαγές στο πρόγραμμα της σχολής και ενημέρωση γενικά των φοιτητών, πέρα βρέχει. Στα "ωραία" λόγια πρώτοι είμαστε!
michalis wrote: Για τα cslabs έχει ως εξής. Στις εξεταστικές ανοίγει το κάτω το πρωί γιατί η κυρία που δουλεύει εκεί ασχολείται και με θέματα Πρακτικής και μετά το πάνω γιατί εκεί είναι το γραφείο του Σαζόνωφ, οι servers και όλη η διαχείριση του δικτύου, οπότε δεν έχει νόημα να δουλεύει από άλλο σημείο. Για ν'ανοίξουν σε διαφορετικό συνδυασμό ή και τα δύο ταυτόχρονα χρειάζεται βοηθός admin αλλά επειδή δε μπορείς να αναγκάσεις κανέναν να κάνει βάρδιες μέσα στην εξεταστική, συνήθως γίνονται όσο λιγότερες γίνεται και μόνο όπου χρειάζεται, δηλαδή δε μπορούν οι υπάλληλοι των εργαστηρίων να τα κρατήσουν μόνοι τους.
Οι επιτηρητές, σε μεγάλο βαθμό, είναι επίσης φοιτητές (διδακτορικοί) οπότε βασικά δεν αλλάζουν και πάρα πολλά αν ανοίξουν αυτοί τον κλιματισμό ή εγώ. :) Προφανώς δεν είναι υπάλληλοι του πανεπιστημίου και προφανώς δεν είναι εκεί για να διαχειρίζονται το χώρο, αλλά την εξέταση. Οπότε από κει και πέρα, αφού δεν υπάρχουν υπάλληλοι, πάει στην καλή θέληση του καθενός. Εντάξει απο κει και πέρα υποθέτω ότι κι αν κάποιος ζεσταίνεται και πει να το ανάψουν δε θα πει κάποιος όχι...
Ωραία, τότε δεν καταλαβαίνω γιατί αφού χρησιμοποιεί μόνο η εν λόγω κυρία το lab αυτό, εγώ είδα ανοιχτά μια ντουζίνα PC. Δεν αναφέρθηκα ούτε κατηγόρησα κανέναν admin. Ούτε παραπονέθηκα για τις ώρες λειτουργίας, γι' αυτά έχουμε συζητήσει παλιότερα νομίζω.
Δε μιλάω για τα εργαστήρια, μιλάω για τα αμφιθέατρα.Οι επιτηρητές είναι υπεύθυνοι για την αίθουσα και τους φοιτητές που γράφουν εκείνη την ώρα μέσα. Δεν είναι θέμα διαχείρισης χώρου, αυτή η "καλή θέληση" είναι κάτι αυτονόητο (κατά τη γνώμη μου) σε αυτή τη περίπτωση. Και εγώ δεν είπα ότι με ενοχλεί που δεν τον ανοίγουν. Με ενοχλεί πιο πολύ που δεν τον κλείνουν όταν φύγουν.
Επίσης οι περισσότεροι φοιτητές δεν ξέρουν από πού και πώς ανάβει ο κλιματισμός. Καλά θα ήταν να είχαμε διαχειριστές χώρου στην ΑΣΟΕΕ και σε κάθε σχολή, αλλά αφού έτσι έχουν τα πράγματα θα έπρεπε αυτοί που είναι υπεύθυνοι για τους φοιτητές να παίρνουν τέτοιες πρωτοβουλίες γιατί αν περιμένουμε από το φοιτηταριό τέτοιες κινήσεις, χαθήκαμε...
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by michalis » Wed Jul 04, 2012 4:22 pm

MpoMp wrote:
Τα/το άτομα/άτομο που ασχολήθηκαν με αυτό θα μπορούσαν να ασχοληθούν με κάτι πιο χρήσιμο, αυτό λέω. Δεν με ενοχλεί τόσο η πρωτοβουλία αυτή, όσο το ότι γίνεται σε καιρό που χρειαζόμαστε άλλα μικρο-πράγματα να φτιαχτούν στη σχολή. Από τον κλιματισμό και τους σοβάδες που πέφτουν, μέχρι την πρόσληψη επιπλέον προσωπικού για τη γραμματεία.
Επίσης το ότι ο Γιακουμάκης βγάζει κι ολόκληρη ανακοίνωση για αυτό ενώ για κλεισίματα σχολής, αλλαγές στο πρόγραμμα της σχολής και ενημέρωση γενικά των φοιτητών, πέρα βρέχει. Στα "ωραία" λόγια πρώτοι είμαστε!
Προγραμματιστές είναι με τι άλλο θα μπορούσαν ν'ασχοληθούν; :) Σου ξαναλέω ότι η συγκεκριμένη σελίδα είναι εργασία 2 ωρών που μπορεί να γίνει κι απ'το σπίτι....δεν τίθεται θέμα κόστους ή κάτι τέτοιο. Τα υπόλοιπα σαφώς και είναι προτεραιότητες αλλά έτσι κι αλλιώς μπορούν να γίνουν και τα δύο ταυτόχρονα. Το ότι δε γίνεται το ένα είναι λόγος παραπόνων, καμία σχέση δεν έχει όμως με το γεγονός ότι γίνεται το άλλο.
Στο δεύτερο έχεις απόλυτο δίκιο και γενικώς ολόκληρη η στάση της πρυτανείας θα μπορούσε να είναι εντελώς διαφορετική το χρόνο που πέρασε. Μεγάλο θέμα αυτό.
michalis wrote:
Ωραία, τότε δεν καταλαβαίνω γιατί αφού χρησιμοποιεί μόνο η εν λόγω κυρία το lab αυτό, εγώ είδα ανοιχτά μια ντουζίνα PC. Δεν αναφέρθηκα ούτε κατηγόρησα κανέναν admin. Ούτε παραπονέθηκα για τις ώρες λειτουργίας, γι' αυτά έχουμε συζητήσει παλιότερα νομίζω.
Δε μιλάω για τα εργαστήρια, μιλάω για τα αμφιθέατρα.Οι επιτηρητές είναι υπεύθυνοι για την αίθουσα και τους φοιτητές που γράφουν εκείνη την ώρα μέσα. Δεν είναι θέμα διαχείρισης χώρου, αυτή η "καλή θέληση" είναι κάτι αυτονόητο (κατά τη γνώμη μου) σε αυτή τη περίπτωση. Και εγώ δεν είπα ότι με ενοχλεί που δεν τον ανοίγουν. Με ενοχλεί πιο πολύ που δεν τον κλείνουν όταν φύγουν.
Επίσης οι περισσότεροι φοιτητές δεν ξέρουν από πού και πώς ανάβει ο κλιματισμός. Καλά θα ήταν να είχαμε διαχειριστές χώρου στην ΑΣΟΕΕ και σε κάθε σχολή, αλλά αφού έτσι έχουν τα πράγματα θα έπρεπε αυτοί που είναι υπεύθυνοι για τους φοιτητές να παίρνουν τέτοιες πρωτοβουλίες γιατί αν περιμένουμε από το φοιτηταριό τέτοιες κινήσεις, χαθήκαμε...
Ανοίγει το πρωί το lab1, δεν είναι μόνη της εκεί μέσα 6 ώρες. μέχρι τις 12.30-1 είναι ανοιχτό, άρα είχε κόσμο πριν αν ήταν ανοιχτοί οι υπολογιστές. Δεν τους κλείνουν για το λόγο που είπα πριν.
Οκ, πρόβλημα που δεν τον κλείνουν φεύγοντας αλλά τι νόημα έχει απ'τη στιγμή που μετά από μισή ώρα θα μπουν να γράψουν οι επόμενοι; Αυτονόητη είναι η καλή θέληση και για μένα, τόσο από τους διδακτορικούς, όσο κι απ'τους προπτυχιακούς φοιτητές αλλά αυτό είναι περισσότερο θέμα προσωπικό κι όχι θέμα πανεπιστημίου. Οι διαχειριστές χώρου δεν υπάρχουν κι αν υπήρχαν θα πληρώνονταν. Από κει και πέρα ξαναλέω ότι δεν είναι τόσο δύσκολο να πατήσει κάποιος, μεταξύ 30 ατόμων, ένα on/off. Αν 15+1 ζεσταίνονται, τότε λαμβάνεται η απόφαση δημοκρατικά και ένας απ'τους 30 αναλαμβάνει να ανάψει τον κλιματισμό. :-D
Πολύ λογικά αυτά που λες αλλά κι αυτά που λέω εγώ προσωπικά αυτονόητα μου φαίνονται....Αν μπω στο lab στις 1 το μεσημέρι και δεν έχει δεήσει κάποιο απ'τα καμμένα που είναι εκεί (no offense αλλά το να εργάζεσαι στο σκοτάδι μέσα σε μία αίθουσα μεσημεριάτικα χωρίς να έχεις σκεφτεί ν'ανάψεις το φως μάλλον σε κάτι τέτοιο οφείλεται) να πατήσει το διακόπτη, θα τον πατήσω εγώ...Δε μπορει να γινει αλλιώς δηλαδή. :)
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by MpoMp » Wed Jul 04, 2012 4:31 pm

michalis wrote: Προγραμματιστές είναι με τι άλλο θα μπορούσαν ν'ασχοληθούν; :) Σου ξαναλέω ότι η συγκεκριμένη σελίδα είναι εργασία 2 ωρών που μπορεί να γίνει κι απ'το σπίτι....δεν τίθεται θέμα κόστους ή κάτι τέτοιο. Τα υπόλοιπα σαφώς και είναι προτεραιότητες αλλά έτσι κι αλλιώς μπορούν να γίνουν και τα δύο ταυτόχρονα. Το ότι δε γίνεται το ένα είναι λόγος παραπόνων, καμία σχέση δεν έχει όμως με το γεγονός ότι γίνεται το άλλο.
Όπως και να 'χει εμένα μου "χτυπάει" πολύ άσχημα που σκέφτονται την τέχνη και όχι άλλα σοβαρότατα θέματα ο αντιπρύτανης and the gang.

michalis wrote: Ανοίγει το πρωί το lab1, δεν είναι μόνη της εκεί μέσα 6 ώρες. μέχρι τις 12.30-1 είναι ανοιχτό, άρα είχε κόσμο πριν αν ήταν ανοιχτοί οι υπολογιστές. Δεν τους κλείνουν για το λόγο που είπα πριν.
Οκ, πρόβλημα που δεν τον κλείνουν φεύγοντας αλλά τι νόημα έχει απ'τη στιγμή που μετά από μισή ώρα θα μπουν να γράψουν οι επόμενοι; Αυτονόητη είναι η καλή θέληση και για μένα, τόσο από τους διδακτορικούς, όσο κι απ'τους προπτυχιακούς φοιτητές αλλά αυτό είναι περισσότερο θέμα προσωπικό κι όχι θέμα πανεπιστημίου. Οι διαχειριστές χώρου δεν υπάρχουν κι αν υπήρχαν θα πληρώνονταν. Από κει και πέρα ξαναλέω ότι δεν είναι τόσο δύσκολο να πατήσει κάποιος, μεταξύ 30 ατόμων, ένα on/off. Αν 15+1 ζεσταίνονται, τότε λαμβάνεται η απόφαση δημοκρατικά και ένας απ'τους 30 αναλαμβάνει να ανάψει τον κλιματισμό. :-D
Πολύ λογικά αυτά που λες αλλά κι αυτά που λέω εγώ προσωπικά αυτονόητα μου φαίνονται....
Μεγάλο fail το να ανοιγοκλείνουν έτσι τα labs. Αλλά υποθέτω ότι αν υπήρχαν περισσότεροι admins θα ήταν και τα 2 ανοιχτά μόνιμα?
Επίσης, όποιος έκλεισε το lab μπορούσε να πει σε όσους είχαν μείνει (αν είχαν μείνει) να κλείσουν τους Η/Υ πριν φύγουν ή να τα κλείσει ο ίδιος. Δύσκολο έργο. Ναι ξέρω, δεν είναι υποχρέωσή του. Αλλά το ότι δεν του κοστίζει κάτι να το κάνει, το καθιστά αυτονόητο.

Δε μιλάω, προφανώς, για αμφιθέατρα που είναι συνέχεια γεμάτα. Στην αρχή της συζήτησης αναφέρθηκα σε αμφιθέατρα της Αντωνιάδου που είδα πως έμεναν τουλάχιστον ένα 3ωρο με ανοιχτά φώτα και κλιματισμό μέσα στη μέρα.
Και καταλαβαίνω και συμφωνώ ότι το να πατήσεις το διακόπτη είναι εύκολο και δε θα σε εμποδίσει κανείς αλλά οι περισσότεροι φοιτητές δεν ξέρουν σε ποια αμφιθέατρα υπάρχει, λειτουργεί και πώς ανοιγοκλείνει ο κλιματισμός.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by michalis » Wed Jul 04, 2012 4:42 pm

Όχι δεν θα ήταν βασικά γιατί στην εξεταστική δε γίνονται βάρδιες ασχέτως του πόσοι admins υπάρχουν. Μόνο αν χρειάζεται. Έτσι κι αλλιώς δε γεμίζουν 2 εργαστήρια κιόλας....Οι Η/Υ δεν πρέπει να κλείνουν χειροκίνητα γιατί ενημερώνονται αυτόματα και κλείνουν, επίσης, αυτόματα σε συγκεκριμένη ώρα της ημέρας. Προφανώς δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο να πατήσει κάποιος 20 κουμπιά στα towers αλλά γενικώς δεν επιτρέπεται. :-)
Τεσπα, γενικώς τα πάνελ του κλιματισμού συνήθως είναι σε κάποιο τοίχο της αίθουσας και είναι πιο απλά κι από τηλεχειριστήριο οικιακού κλιματιστικού. Οπότε απλά βρίσκεις που είναι, το λες στον επιτηρητή και το ανοίγει, αν δεν το κάνεις εσύ ο ίδιος δηλαδή.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by MpoMp » Wed Jul 04, 2012 4:44 pm

michalis wrote: Τεσπα, γενικώς τα πάνελ του κλιματισμού συνήθως είναι σε κάποιο τοίχο της αίθουσας και είναι πιο απλά κι από τηλεχειριστήριο οικιακού κλιματιστικού. Οπότε απλά βρίσκεις που είναι, το λες στον επιτηρητή και το ανοίγει, αν δεν το κάνεις εσύ ο ίδιος δηλαδή.
Πρέπει να κάθομαι να ψάχνω αν υπάρχει και αν δουλεύει στην κάθε αίθουσα, όμως. Ενοχλητική λεπτομέρεια. :-p
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by moody » Wed Jul 04, 2012 5:21 pm

Χθες έδωσα (4-7) στην Α21.Ανοιχτός κλιματισμός,αλλά η αποδοτικότητα του ελάχιστη.Θα προτιμούσα να χαν ανοιχτά παράθυρα.
Όσο για τα cslab,καμια αναβάθμιση(περαν του 3ου) είναι προγραμματισμένη ;
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by michalis » Wed Jul 04, 2012 6:05 pm

@MpoMp Ναι true. :) ....αλλά τι να κάνεις.

@moody Ναι.
User avatar
andreas0708
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 162
Joined: Sat Aug 29, 2009 7:39 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by andreas0708 » Fri Jul 06, 2012 3:09 pm

Παιδιά η καθυστέρηση με το πρόγραμμα του σεπτεμβρίου και γενικα φέτος αυτή η καθυστερήμενη αλλάγη των προγραμμάτων των εξετάσεων είναι πολυ δύσκολη και για μας.Μήπως ξέρετε κάτι για το πρόγραμμα του Σεπτέμβρη;
eliza04
bit level
bit level
Posts: 48
Joined: Wed Jan 14, 2009 11:20 am
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by eliza04 » Tue Jul 10, 2012 5:08 pm

andreas0708 wrote:Παιδιά η καθυστέρηση με το πρόγραμμα του σεπτεμβρίου και γενικα φέτος αυτή η καθυστερήμενη αλλάγη των προγραμμάτων των εξετάσεων είναι πολυ δύσκολη και για μας.Μήπως ξέρετε κάτι για το πρόγραμμα του Σεπτέμβρη;
Και εγώ αυτή την απορία έχω, δεν θα έπρεπε αφού έχει τελειώσει η εξεταστική του Ιουλίου να έχουν βγάλει το πρόγραμμα του Σεπτέμβρη? Έστω να ξέραμε πότε θα ξεκινήσουν. Στο πρόγραμμα της σχολής για το καλοκαίρι που ανέβασαν δεν λέει κάτι. Ξέρεις κανένας τίποτα από την γραμματεία?
User avatar
Phoenix!
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 238
Joined: Wed Oct 07, 2009 9:38 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by Phoenix! » Tue Jul 10, 2012 5:27 pm

eliza04 wrote:
andreas0708 wrote:Παιδιά η καθυστέρηση με το πρόγραμμα του σεπτεμβρίου και γενικα φέτος αυτή η καθυστερήμενη αλλάγη των προγραμμάτων των εξετάσεων είναι πολυ δύσκολη και για μας.Μήπως ξέρετε κάτι για το πρόγραμμα του Σεπτέμβρη;
Και εγώ αυτή την απορία έχω, δεν θα έπρεπε αφού έχει τελειώσει η εξεταστική του Ιουλίου να έχουν βγάλει το πρόγραμμα του Σεπτέμβρη? Έστω να ξέραμε πότε θα ξεκινήσουν. Στο πρόγραμμα της σχολής για το καλοκαίρι που ανέβασαν δεν λέει κάτι. Ξέρεις κανένας τίποτα από την γραμματεία?
Πήρα τηλέφωνο στην σχολή και μου είπαν είναι έτοιμο το πρόγραμμα και περιμένουν έγκριση από την Σύγκλητο :?:
22 Αυγούστου ξεκινάμε η πληροφόρηση που είχα...
eliza04
bit level
bit level
Posts: 48
Joined: Wed Jan 14, 2009 11:20 am
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by eliza04 » Tue Jul 10, 2012 9:27 pm

Phoenix! wrote:
eliza04 wrote:
andreas0708 wrote:Παιδιά η καθυστέρηση με το πρόγραμμα του σεπτεμβρίου και γενικα φέτος αυτή η καθυστερήμενη αλλάγη των προγραμμάτων των εξετάσεων είναι πολυ δύσκολη και για μας.Μήπως ξέρετε κάτι για το πρόγραμμα του Σεπτέμβρη;
Και εγώ αυτή την απορία έχω, δεν θα έπρεπε αφού έχει τελειώσει η εξεταστική του Ιουλίου να έχουν βγάλει το πρόγραμμα του Σεπτέμβρη? Έστω να ξέραμε πότε θα ξεκινήσουν. Στο πρόγραμμα της σχολής για το καλοκαίρι που ανέβασαν δεν λέει κάτι. Ξέρεις κανένας τίποτα από την γραμματεία?
Πήρα τηλέφωνο στην σχολή και μου είπαν είναι έτοιμο το πρόγραμμα και περιμένουν έγκριση από την Σύγκλητο :?:
22 Αυγούστου ξεκινάμε η πληροφόρηση που είχα...
Μαλιστα το φανταστηκα οτι θα ξεκινάμε 22 για να βγούνε 28 ημέρες πρίν απο την 1 Οκτώβρη. Ελπίζω να βγάλουν αυτη την εβδομάδα.
User avatar
darkbringer
byte level
byte level
Posts: 50
Joined: Mon Sep 26, 2011 12:32 pm

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by darkbringer » Tue Jul 10, 2012 10:05 pm

Δευτέρες δε ξεκινούν οι εξετάσεις συνήθως?22 πέφτει Τετάρτη...οπότε πιο "λογικό" δεν είναι να ξεκινήσουμε 27?
Η ζωή είναι ρόδα και γυρίζει...
H ζωή έχει πλάκα
έχει γούστο και φλόγα, είναι κάτι σαν ρόδα
σε πατάει και σε παίρνει, μόνο ίχνη σου σέρνει.
User avatar
bstrds
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 247
Joined: Sat Dec 11, 2010 1:48 pm
Academic status: 4th year

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by bstrds » Tue Jul 10, 2012 10:15 pm

δε νομιζω πως κατι απ'ολα αυτα μπορει να χαρακτηριστει "λογικο" :-D
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[code] _____________________________________ / You're a card which will have to be \ \ dealt with. / ------------------------------------- \ ,-^-. \ !oYo! \ /./=\.\______ ## )\/\ ||-----w|| || || Cowth Vader [/code]
User avatar
georginaj
byte level
byte level
Posts: 70
Joined: Sat Aug 22, 2009 6:26 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by georginaj » Tue Jul 10, 2012 11:54 pm

Ελέος ρε παιδιά καθε φορα 24-25/8 να ξεκινάμε και τωρα 22(wow) !! Ολες οι σχολές απο σεπτέμβρη (νομιζω...) και εμείς εκεί μες τον κάυσωνα στην αδεια αθήνα
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by Shocker » Wed Jul 11, 2012 1:57 am

Ο καυσωνας υπάρχει παντα,αλλα η μαγεία της άδειας αθήνας ειναι πλεονεκτημα :D I love abandonded athens ,empty streets :D
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Λειτουργία Πανεπιστημίου και Γενικά Θέματα

Post by michalis » Wed Jul 11, 2012 2:00 am

darkbringer wrote:Δευτέρες δε ξεκινούν οι εξετάσεις συνήθως?22 πέφτει Τετάρτη...οπότε πιο "λογικό" δεν είναι να ξεκινήσουμε 27?
Συνήθως ναι αλλά δεν είναι απόλυτο. 27 πάει πολύ μετά οπότε βασικά να λέμε κι ευχαριστώ που δεν αρχίζουμε στις 20. :P

georginaj wrote:Ελέος ρε παιδιά καθε φορα 24-25/8 να ξεκινάμε και τωρα 22(wow) !! Ολες οι σχολές απο σεπτέμβρη (νομιζω...) και εμείς εκεί μες τον κάυσωνα στην αδεια αθήνα
Γενικά εμείς είμαστε πάντα τουλάχιστον 1 βδομάδα πιο μπροστά απ'τους άλλους και να σου πω το προτιμώ απ'το να δίνουμε μέχρι τις 15 και τις 20 Ιουλίου......
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”