Aπαλλαγή από Ξένη Γλώσσα

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Aπαλλαγή από Ξένη Γλώσσα

Post by photisd » Thu Oct 11, 2012 11:11 am

Παιδιά θα χρειαστώ λίγο τα φώτα σας για κάτι άσχετο και σχετικό, αλλά σκέφτηκα να μην ανοίξω νέο θέμα..

Είμαι σε φάση αναζήτησης και προετοιμασίας πιθανότατα για μεταπτυχιακό του χρόνου τέτοια εποχή. Έχω Proficiency του Michigan. Πρέπει οπωσδήποτε να πάω να πάρω του Cambridhe ή το TOEFL ή το IELTS όσο το δυνατόν πιο σύντομα για να το χώσω στις αιτήσεις ή με καλύπτει και αυτό που έχω (μιλάμε πάντα για αιτήσεις σε ευρωπαϊκά πανεπιστήμια)?? Το ρωτάω, γιατί χθες ρώτησα τον κ. Τουμπή και είπε να το ψάξω γιατί μπορεί και να μην χρειάζεται να τρέξω για άλλο πτυχίο και να βγάλω άκρη αναγνωρίζοντας αυτό που έχω ως Γ2 (κάτι τέτοιο είπε).. Παίζει να ισχύει ή μήπως μπερδεύτετηκε και νόμιζε ότι του έλεγα για απαλλαγή από ξένη γλώσσα(που δεν το νομίζω)??
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Aπαλλαγή από Ξένη Γλώσσα

Post by enum21 » Fri Oct 12, 2012 7:01 pm

Κοίτα καλύτερα τι σου ζητάνε τα πανεπιστήμια που θα κάνεις αίτηση. Συνήθως θέλουν TOEFL ή IELTS. Έτσι θα είσαι πιο σίγουρος. ;)
dionta
bit level
bit level
Posts: 28
Joined: Thu Oct 17, 2013 11:24 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Aπαλλαγή από Ξένη Γλώσσα

Post by dionta » Sun Nov 24, 2013 3:33 pm

ειμαι πρωτοετης κ εχω lower τι μπορω να κανω για να παρω απαλαγη;;;
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Aπαλλαγή από Ξένη Γλώσσα

Post by MpoMp » Sun Nov 24, 2013 3:35 pm

dionta wrote:ειμαι πρωτοετης κ εχω lower τι μπορω να κανω για να παρω απαλαγη;;;
Δεν έχει σημασία το έτος σου. Για να πάρεις απαλλαγή χρειάζεσαι πτυχίο επιπέδου proficiency.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”