Κατάληψη

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
Locked

Είστε ΥΠΕΡ ή ΚΑΤΑ της κατάληψης στο ΟΠΑ

ΥΠΕΡ
38
28%
ΚΑΤΑ
96
72%
 
Total votes: 134
gazoza
byte level
byte level
Posts: 85
Joined: Mon Jan 31, 2005 5:02 pm

Post by gazoza » Sun Nov 12, 2006 5:38 pm

elsupreme συμφωνώ και το στηρίζω. Και δεν χρειάζεται καν να πούμε ότι είμαστε κόμμα ή από το venus. Είμαστε ανεξάρτητοι φοιτητές και λειτουργούμε μόνο ως προς το συμφέρον μας ως φοιτητές.
User avatar
f@bio
byte level
byte level
Posts: 146
Joined: Sat Jun 03, 2006 2:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: Στου διαόλου την μάνα!!!

Post by f@bio » Sun Nov 12, 2006 5:41 pm

Να πω και εγώ μια ιδέα;;;Γιατί δεν βγάζουμε ένα κείμενο καταγγελίας των γεγονότων που έγιναν με τους χρυσαυγίτες;Κάτι παρόμοιο με αυτό που καταδίκαζε τα γεγονότα για τον κ.Βασσάλο.
Το ποιος θα συντάξει ένα τέτοιο κείμενο είναι άλλο θέμα.Πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικός.Εγώ δεν είμαι αντικειμενικός μιας και δεν είμαι "ανεξάρτητος φοιτητής" όπως και πολύ άλλοι από εδω μέσα
Image
gazoza
byte level
byte level
Posts: 85
Joined: Mon Jan 31, 2005 5:02 pm

Post by gazoza » Sun Nov 12, 2006 5:43 pm

Κοίτα να λειτουργίσεις ανεξάρτητα σου είναι δύσκολο; (χωρίς διάθεση ειρωνείας)
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Post by zweistein » Sun Nov 12, 2006 5:53 pm

Πιστεύω ότι μα ψηφοφορία στο forum νομίζω δεν θα εκφράζει την πλειοψηφία….
Πόσοι είναι μέλη από όλους τους φοιτητές? και ποιοι από τα μέλη είναι active???
Image
User avatar
f@bio
byte level
byte level
Posts: 146
Joined: Sat Jun 03, 2006 2:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: Στου διαόλου την μάνα!!!

Post by f@bio » Sun Nov 12, 2006 5:56 pm

Αυτό που λες gazoza ,δεν έχει σχέση.απλά ότι πω εγώ θα κρύβει μία δόση υποκειμενικότητας η οποία δεν αντιστοιχεί στον μέσω φοιτητή.το αν μπορώ να λειτουργώ ανεξάρτητα είναι άλλο θεμα και δεν έχω καμιά διάθεση να στο αποδείξω μιας και δεν σε ξέρω ( το λέω χωρίς ίχνος κακίας ).Πάντως αυτό που πρότεινα είναι μία καθαρά δικιά μου ιδέα.Δεν είναι καμία παραταξιακή πρόταση.
Αυτό φίλε gazoza ίσως μπορεί να σου δείξει αν μπορώ να λειτουργήσω ανεξάρτητα η οχι.
Πείτε μου για το αν συμφωνείται ή όχι με αυτήν την ιδέα...
Image
gazoza
byte level
byte level
Posts: 85
Joined: Mon Jan 31, 2005 5:02 pm

Post by gazoza » Sun Nov 12, 2006 6:05 pm

Ναι καταλαβαίνω τι λες. Είναι όντως δύσκολο (πάλι χωρίς διάθεση ειρωνείας). Και το γεγονός ότι είμαι ανεξάρτητος δεν με κάνει αντικειμενικό. Και με αυτό που πρότεινες εσύ συμφωνώ.
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Post by zweistein » Sun Nov 12, 2006 6:10 pm

και εγώ συμφωνώ.. f@bio+
Image
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Sun Nov 12, 2006 6:41 pm

Και εγώ συμφωνώ με το f@bio!
Αυτό φυσικά από μόνο του δεν πρόκειται να αλλάξει τα πράγματα, αλλά είναι μία καλή κίνηση!

Και με αυτό που λέω για αλλαγή μη νομίζετε οτί ονειροπολώ-αν και είναι κάτι που επιθυμω πολύ.Αλλά τουλάχιστον ας κάνουμε κάποια βήματα προς την κατεύθυνση που επιθυμούμε.

Τώρα, όσον αφορά στο τι επιθυμούμε, πιστεύω οτί με το να σταματήσουν τα περιστατικά βίας στο Παν/μιο συμφωνούμε όλοι, ε (χωρίς διάθεση επιβολής ;));
Αν όχι, μπορούμε να το συζητήσουμε.

Επίσης, και εγώ νομίζω οτί ίσως πρέπει να βρούμε ένα χώρο πιο κατάλληλο από το Venus για να κάνουμε τις συζητήσεις μας, τις ψηφοφορίες μας κλπ. για το θέμα αυτό.
Αλλά ποιόν;
Αν συμφωνείτε, ακούω προτάσεις.
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
fotisaueb
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 230
Joined: Fri Apr 30, 2004 8:25 pm

Post by fotisaueb » Sun Nov 12, 2006 7:33 pm

f@bio wrote:Να πω και εγώ μια ιδέα;;;Γιατί δεν βγάζουμε ένα κείμενο καταγγελίας των γεγονότων που έγιναν με τους χρυσαυγίτες;Κάτι παρόμοιο με αυτό που καταδίκαζε τα γεγονότα για τον κ.Βασσάλο.
Το ποιος θα συντάξει ένα τέτοιο κείμενο είναι άλλο θέμα.Πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικός.Εγώ δεν είμαι αντικειμενικός μιας και δεν είμαι "ανεξάρτητος φοιτητής" όπως και πολύ άλλοι από εδω μέσα
Πως θα βγάλετε κείμενο που να καταδικάζει τα γεγονότα της Τετάρτης βράδυ όταν δεν σχεδόν κανείς δεν ξέρει τι έγινε και ο καθένας εκφράζει την δική του εκδοχή πλην όσων ενεπλάκησαν. Εγώ λέω πρώτα να βγάλετε χαρτί που να καταδικάζει τα τέταρτο στην σειρά αυγουλο-γιαούρτουμα και την ύπαρξη κρανιοφόρων στην σχολή.
Αλήθεια αναρωτιέμαι δεν σας πέρασε ποτέ απο το μυαλό? Κάποιοι απο εσάς φέρεστε σαν να είναι το συγκεκριμένο γεγονός κάτι σύνηθες άνευ σημασίας η δεν ξέρω κ εγώ τι.
User avatar
N@z_Plir
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 291
Joined: Thu Jun 29, 2006 2:09 pm

Post by N@z_Plir » Sun Nov 12, 2006 9:14 pm

Μα δεν ειπώθηκαν διαφορετικές απόψεις.Τα μετα ΓΣ γεγονότα είναι νομίζω αντικειμενικώς αποδεκτά.δεν υπάρχει πουθενά διαφωνία.Εγώ ήμουν παρών και μπορώ να βοηθήσω όσο πιο αντικειμενικά γίνεται.
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Post by Ganther » Sun Nov 12, 2006 9:15 pm

N@z_Plir wrote:Μα δεν ειπώθηκαν διαφορετικές απόψεις.Τα μετα ΓΣ γεγονότα είναι νομίζω αντικειμενικώς αποδεκτά.δεν υπάρχει πουθενά διαφωνία.Εγώ ήμουν παρών και μπορώ να βοηθήσω όσο πιο αντικειμενικά γίνεται.
Λογικα ξεχασες ενα -μη η ενα απαρα-δεκτα :) :)
User avatar
fotisaueb
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 230
Joined: Fri Apr 30, 2004 8:25 pm

Post by fotisaueb » Sun Nov 12, 2006 9:33 pm

N@z_Plir wrote:Μα δεν ειπώθηκαν διαφορετικές απόψεις.Τα μετα ΓΣ γεγονότα είναι νομίζω αντικειμενικώς αποδεκτά.δεν υπάρχει πουθενά διαφωνία.Εγώ ήμουν παρών και μπορώ να βοηθήσω όσο πιο αντικειμενικά γίνεται.
Για ενημέρωσε μας και εμάς γιατί τελικά οι μεν λένε ότι ήταν φασίστες οι άλλοι λένε ότι ήταν οννεδίτες άλλοι λένε ότι είναι λέει μπράβοι της ΔΑΠ. Άλλοι λένε ότι τους έφερε η ΔΑΠ άλλοι λένε ότι ήρθαν μόνοι τους μερικοί λένε ακόμα ότι ήταν στημένο. Τελικά ποιούς θα καταδικάσεις γιατί όταν βγάζεις ένα τέτοιο χαρτί εμέσως αναφέρεσε προς κάποια κατεύθυνση.
Δεν είμαι καθόλου αρνητικός σε μία τέτοια κίνηση αλλά αναρωτιέμαι στο κατα πόσο όσα θα γραφούν σε αυτό το χαρτί θα είναι αντικειμενικά

Εγώ πάντως εξακολουθώ να ρωτάω τα γεγονότα των συνελεύσεων δεν υπάρχει διάθεση να καταδικαστούν ή να σχολιαστούν?
alexo
Venus Former Team Member
Posts: 1305
Joined: Wed Apr 21, 2004 7:00 pm

Post by alexo » Sun Nov 12, 2006 9:42 pm

Κουράστηκα να βλέπω το τη μία μεριά να κατηγορεί την άλλη για τα επεισόδια.
Κουράστηκα να βλέπω ηλίθιους να πλακώνονται για συμφέροντα άλλων και όχι για τα δικά τους.


----------------------------
Στο φινάλε αν θέλουν οι των παρατάξεων να πλακωθούν
να φτιάξουμε ένα κλουβί στην Πατησίων,να πλακώνεστε εκεί μέσα και εμείς να είμαστε απ'έξω και να στοιχηματίζουμε.
User avatar
lewton
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 446
Joined: Thu Nov 18, 2004 5:28 pm
Location: In the vast, deep forest of Hyrule...
Contact:

Post by lewton » Sun Nov 12, 2006 9:51 pm

Εγώ θα ήμουν μέσα στο να κατέβει στην επόμενη ΓΣ ένα πλαίσιο που θα περιλαμβάνει δύο βασικές θέσεις:
1. Καταδίκη των όσων έγιναν την Πέμπτη και της βίας γενικότερα.
2. Πρόταση να μην κλείσει η σχολή σε καμία περίπτωση, και από εκεί και ύστερα, όσοι φοιτητές είναι αντίθετοι σε ότι κάνει η κυβέρνηση μπορούν να εκφράσουν την αντίθεση αυτή πηγαίνοντας στις πορείες.
Δηλαδή προτείνω να μην πάρει καν θέση αυτό το πλαίσιο για το αν η πολιτική της κυβέρνησης είναι καλή ή όχι.

Το θέμα είναι το εξής: το ξύλο ποιός θα το φάει μετά;
Stop playing games... feel them.
Image
User avatar
fotisaueb
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 230
Joined: Fri Apr 30, 2004 8:25 pm

Post by fotisaueb » Sun Nov 12, 2006 10:19 pm

alexo wrote:Κουράστηκα να βλέπω το τη μία μεριά να κατηγορεί την άλλη για τα επεισόδια.
Κουράστηκα να βλέπω ηλίθιους να πλακώνονται για συμφέροντα άλλων και όχι για τα δικά τους.


----------------------------
Στο φινάλε αν θέλουν οι των παρατάξεων να πλακωθούν
να φτιάξουμε ένα κλουβί στην Πατησίων,να πλακώνεστε εκεί μέσα και εμείς να είμαστε απ'έξω και να στοιχηματίζουμε.
Προσωπικά δεν είδα κανέναν μα κανέναν να κατηγορεί κάποια πλευρά.
Δείξε μου ένα σημείο όπου κάποιος κατηγόρησε κάποιον.
Μιλάς για ηλιθίους που πλακώνονται όμως κάποιοι εδώ ούτε λίγο ούτε πολύ πολλές φορές κατηγόρισαν τους εκπροσώπους παρατάξεων για την απόφαση τους να αποχωρίσουν απο την συνέλευση χωρίς να εκφέρουν άποψη. Δηλαδή δύο μέτρα δύο σταθμά ηλίθιοι που πλακώνονται και απο την άλλη ράμπο που πρέπει να τις φάνε για να κατεβάσουν ένα πλαίσιο.

ΦΤΑΙΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ γιατί γίνονται με την δική μας ανοχή κανένας δεν έχει το δικαίωμα να βγάζει την ουρά του απ έξω ενστερνιζόμενος τον τίτλο του απολιτίκ και μετά να κατηγορεί. Φωνάζαν όλοι ότι δεν ήθελαν να κλείσει η σχολή πόσοι κατέβηκαν να ψηφίσουν? Θέλαμε κάποιοι να ψηφίσουμε το καλοκαίρι κατά της κατάληψης και μας αφερέσαν το δικαίωμα και εσύ μιλάς για ηλιθίους που πλακώνονται. Γιατί είναι συμφέροντα άλλων δεν είναι αυτοί φοιτητές?

Προσωπικά αποχωρώ απο την συζήτηση διότι το δεύτερο πληθυντικό πρόσωπο του alexo δεν μου άρεσε. Δεν κατηγόρισα κανέναν εξέφρασα τις απόψεις μου.

lewton++ η υπογραφή μου σε ένα τέτοιο χαρτί είναι δεδομένη.
alexo
Venus Former Team Member
Posts: 1305
Joined: Wed Apr 21, 2004 7:00 pm

Post by alexo » Sun Nov 12, 2006 10:42 pm

fotisaueb wrote:
alexo wrote:Κουράστηκα να βλέπω το τη μία μεριά να κατηγορεί την άλλη για τα επεισόδια.
Κουράστηκα να βλέπω ηλίθιους να πλακώνονται για συμφέροντα άλλων και όχι για τα δικά τους.


----------------------------
Στο φινάλε αν θέλουν οι των παρατάξεων να πλακωθούν
να φτιάξουμε ένα κλουβί στην Πατησίων,να πλακώνεστε εκεί μέσα και εμείς να είμαστε απ'έξω και να στοιχηματίζουμε.
Προσωπικά δεν είδα κανέναν μα κανέναν να κατηγορεί κάποια πλευρά.
Δείξε μου ένα σημείο όπου κάποιος κατηγόρησε κάποιον.
Μιλάς για ηλιθίους που πλακώνονται όμως κάποιοι εδώ ούτε λίγο ούτε πολύ πολλές φορές κατηγόρισαν τους εκπροσώπους παρατάξεων για την απόφαση τους να αποχωρίσουν απο την συνέλευση χωρίς να εκφέρουν άποψη. Δηλαδή δύο μέτρα δύο σταθμά ηλίθιοι που πλακώνονται και απο την άλλη ράμπο που πρέπει να τις φάνε για να κατεβάσουν ένα πλαίσιο.

ΦΤΑΙΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ γιατί γίνονται με την δική μας ανοχή κανένας δεν έχει το δικαίωμα να βγάζει την ουρά του απ έξω ενστερνιζόμενος τον τίτλο του απολιτίκ και μετά να κατηγορεί. Φωνάζαν όλοι ότι δεν ήθελαν να κλείσει η σχολή πόσοι κατέβηκαν να ψηφίσουν? Θέλαμε κάποιοι να ψηφίσουμε το καλοκαίρι κατά της κατάληψης και μας αφερέσαν το δικαίωμα και εσύ μιλάς για ηλιθίους που πλακώνονται. Γιατί είναι συμφέροντα άλλων δεν είναι αυτοί φοιτητές?

Προσωπικά αποχωρώ απο την συζήτηση διότι το δεύτερο πληθυντικό πρόσωπο του alexo δεν μου άρεσε. Δεν κατηγόρισα κανέναν εξέφρασα τις απόψεις μου.

Δυστυχώς δεν κατάλαβες καθόλου το ποστ μου.

Δεν αναφέρθηκα στα λεγόμενα σου ή σε εσένα,απλά έτυχε να ποστάρω μετά από σένα.

Τώρα:
Στη σχολή μιλώντας με άτομα και από τις 2 πλευρές ο 1 μου κατηγορεί τον άλλο.
Στους ηλίθιους που πλακώνονται βάζω όλους όσους συμμετείχαν στο
ξύλο.Δεν μπαίνω στη διαδικασία να βρώ τον φταίχτη.
Είτε είναι αναρχικός ,είτε από Χρυσή Αυγή ,είτε από αλλού είναι απαράδεκτο να γίνονται τέτοια πράγματα πρίν -κατα τη διάρκεια- και μετά τη Γ.Σ.
Αν δεις λίγα ποστ πίσω ,είμαι ο 1ος που έγραψα για τον Ταρζάν που πέταγε αβγά.
Στα συμφέροντα άλλων αναφέρομαι στο γεγονός ότι μερικοί
πλακώνονται όχι για τα φοιτητικά σους συμφέροντα αλλά για τα πολιτικά.

Τέλος θα σε παρακαλούσα να επικοινωνείς μαζί μου με πμ όποτε δεν καταλαβαίνεις κάποιο ποστ μου για να το συζητάμε και να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις.
Ακόμα απορώ με την αντιδρασή σου.Περιμένω πμ αν θες να το συζητήσουμε,δεν είναι λύση η αποχώρηση σου από τη συζήτηση.
User avatar
maria_
Venus Former Team Member
Posts: 1255
Joined: Wed Feb 15, 2006 9:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Peridon

Post by maria_ » Mon Nov 13, 2006 12:01 am

Κατ'αρχην θα ήταν καλό να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα...Η κατάσταση μας κάνει όλους νευρικούς αλλά καλό θα ήταν να διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας...

Αν και δευτεροετής στην Α.Σ.Ο.Ε.Ε. και δεν έχω δει πολλά πράγματα ακόμη,τις τελευταίες μέρες έχω εξοργιστεί και απογοητευτεί με τα όσα συμβαίνουν στον χώρο του Πανεπιστημίου.Την περασμένη Τετάρτη ήμουν στη Γ.Σ.(ο Θεός να την κάνει) αλλα και στα επεισόδια που έγιναν στη συνέχεια...
Αυτό που με έβαλε πραγματικά σε σκέψεις,πέρα απο αυτά καθεαυτά τα γεγονότα της συνέλευσης,ήταν το οτι πολλοί συνάδελφοι όχι μόνο την είχαν καταβρεί με το σκηνικό αυτό κι εσπαγαν πλάκα αλλα έτρεχαν και να το απαθανατίσουν...
Όσον αφορά τα γεγονότα που ακολούθησαν(δεν θα μπώ στη διαδικασία να περιγράψω κάτι...),θεωρώ πως ξεπέρασαν κάθε νοσηρή φαντασία.

Το να ψάχνουμε να βρούμε τους φταίχτες δεν έχει κανένα νόημα,γιατί πολύ απλά όλοι φέρουν(με) ευθύνη.Θεωρώ πάντως πως τα όσα συνέβησαν ήταν αποτέλεσμα αντεκδικήσεων μεταξύ των παρατάξεων οι οποίες μονίμως παίζουν τα παιχνίδια τους στην πλάτη των φοιτητών.

Αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ πάντως είναι το να μπώ στο δίλλειμα για το αν στο χώρο του Πανεπιστημίου θα πρέπει να κυριαρχήσουν είτε οι αναρχικοι κι οι χρυσαυγίτες,είτε τα ΜΑΤ.
Last edited by maria_ on Mon Nov 13, 2006 12:33 am, edited 1 time in total.
Βάλε φωτιά σε ό,τι σε καίει, σε ό,τι σου τρώει την ψυχή
Έξω οι δρόμοι αναπνέουν διψασμένοι, ανοιχτοί!
User avatar
Argi
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Tue Nov 09, 2004 7:22 pm

Post by Argi » Mon Nov 13, 2006 12:33 am

Παιδιά είναι κιόλας μέσα Νοέμβρη και δεν έχουν καλά καλά αρχίσει να γίνονται ουσιαστικά τα μαθήματα και ασχολείστε με παρατάξεις και ξυλίκια.
Την ίδια στιγμή σε ιδιωτικές σχολές του εσωτερικού και εξωτερικού άλλοι φοιτητές κάνουν μαθήματα και γίνονται πιο ανταγωνιστικοί για την αγορά εργασίας ενώ εμείς υποβαθμίζουμε μόνοι μας τη δύναμη του πτυχίου μας μέρα με τη μέρα.
Ας σταματήσουμε λοιπόν να ασχολούμαστε με κομματικά και καταλήψεις και ας κοιτάξουμε άμεσα το συμφέρον μας, που προφανώς είναι να μάθουμε κάτι παραπάνω από τα ΙΕΚ,ΤΕΕ κλπ και να βρούμε μια καλή δουλειά και να μη γελάει ο κόσμος όταν λέμε ότι είμαστε "επιστήμονες". Δεν πέρασαν όλοι σε μια σχολή για να γίνουν αιώνιοι φοιτητές ούτε και για να πάρουν απλά ένα πτυχίο στη λούφα που δεν έχει καμμία αξία.
Ακόμα, είμαι της άποψης ότι κατάληψη δεν πρέπει να γίνεται για κανένα λόγο και με καμμία απόφαση ΓΣ, διότι απλά αν έστω και ένας φοιτητής θέλει να κάνει μάθημα πρέπει να έχει την δυνατότητα και να μην του το απαγορεύει κανείς. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι διαμαρτυρίας ( πχ αποχή; ).
Και στο κάτω κάτω, στο δημόσιο πανεπιστήμιο δεν είναι υποχρεωτικό να πας, αν δε σ'αρέσει μην πάς, πήγαινε σε ιδιωτικό (εκεί να δείς τι πόδι θα φάς αν δεν είσαι συνεπής )
Αυτά για τους νεοεισαχθέντες που βιώνουν το δημόσιο πανεπιστήμιο σε περίοδο παρακμής.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Mon Nov 13, 2006 12:37 am

maria_ wrote:Αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ πάντως είναι το να μπώ στο δίλλειμα για το αν στο χώρο του Πανεπιστημίου θα πρέπει να κυριαρχήσουν είτε οι αναρχικοι κι οι χρυσαυγίτες,είτε τα ΜΑΤ
Πέστα , λες και έχουμε πόλεμο , έλεος πανεπιστήμιο είναι... maria++
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Mon Nov 13, 2006 12:42 am

maria_++

Πρώτα από όλα, ας ηρεμήσουμε.
Ούτε ο θυμός θα βοηθήσει, ούτε το να αποχωρούμε από το topic θα οδηγήσει πουθενά.Διατηρήστε, όπως είπε και η maria_, την ψυχραιμία σας.

Δεύτερον, το θέμα δεν είναι να βρούμε ποιός φταίει, το θέμα είναι να ανακαλύψουμε τί φταίει.

Πάνω σε αυτό θα συμφωνήσω με τον alexo στο ότι οι συγκρούσεις γίνονται για τα συμφέροντα άλλων.Όχι, maria, δεν είναι οι παρατάξεις που παίζουυν παιχνίδια πίσω από την πλάτη μας.
Ούτε πιστεύω οτί ευθύνεται η Χρυσή Αυγή ή ο οποιοσδήποτε ταραξίας για τα προβλήματα μας.
Η ύπαρξη και οι πράξεις των οπλοφόρων στο Παν/μιο δεν είναι παρά τα συμπτώματα της ασθένειας.Πέρα από το ότι έχουμε όλοι οι φοιτητές σημαντικότατο μερίδιο ευθύνης για την κατάσταση, η ρίζα των προβλημάτων βρίσκεται αλλού.
Είναι η ρίζα ενός δέντρου που ποτίζουμε όλοι μας.
Ποια είναι, κατά την άποψη μου, η ρίζα αυτή;
Δυστυχώς όμως δε μπορώ να επεκταθώ άλλο εδώ λόγω των κανονισμών.
Πρέπει να προσέχουμε μην κλειδωθεί το topic.

Μπορώ να βάλω ενα link προς site παράταξης (όχι, δεν κατηγορώ καμία παράταξη, απλά θέλω να δείξω μία συζήτηση που γίνεται εκεί);

Τρίτον, καλύτερα ας αντιμετωπίσουμε ένα-ένα τα προβλήματα.
Το κοινό μας σημείο μέχρι στιγμής φαίνεται να είναι η αντιμετώπιση της βίας.Τί θα γίνει με τις καταλήψεις ας το κοιτάξουμε αργότερα.
Γνώμη μου πάντα.
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
giovanni
bit level
bit level
Posts: 32
Joined: Sat Sep 23, 2006 12:02 pm
Location: c:\hiberfil
Contact:

Post by giovanni » Mon Nov 13, 2006 11:06 am

Argi++

Οφείλω να συμπληρώσω ότι αυτό που γίνεται εδώ και καιρό στην ΑΣΟΕΕ (και παντού στην Ελλάδα, οταν μηλάμε για κατάληψη) δεν ήταν ΠΟΤΈ κατάληψη... Εγώ θα το έλεγα "κλειδώνω, παίρνω τα κλειδιά και πάω για ψώνια/cinema/βόλτα...". Αυτό, παιδιά, το κάνουμε με τα σπίτια μας. Μόνο που τα πανεπιστήμια δεν είναι σπίτια αυτών που κλειδώνουν, αλλά και άλλων, οπότε αυτοί πρέπει επιτέλους να αρχίσουν να το λαμβάνουν υπόψη...

PS: Π.χ. ας αφήσουν τα κλειδιά στο CSLab III απ' έξω κι ας φύγουν - δε θα μας λείψουν ;)
NIHIL AGENTI DIES LONGVS EST
User avatar
The Godfather
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 250
Joined: Sat Dec 31, 2005 3:01 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: Hawaii

Post by The Godfather » Mon Nov 13, 2006 11:37 am

[ψιλό-offtopic]
Σορρυ που διακόπτω τη συζήτηση για την κατάληψη και για τα κομματικά παιχνίδια που παίζουν πάνω στις πλάτες μας, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει κάτι για το αν και πότε θα κλείσει η σχολή για 17 Νοέμβρη.
Έχει βγάλει καμία ανακοίνωση ο κ.Βενιέρης? Ή ένα πρωί θα πάμε και αυτός θα μας κοιτάει από μέσα και με κλειδωμένη την εξώπορτα?(:shock: )

Thanx :-D

[/ψιλό-offtopic]
Last edited by The Godfather on Tue Nov 14, 2006 4:23 pm, edited 1 time in total.
Image

Don Vito Corleone
Locked

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”