Ανεξάρτητο πλαίσιο για να ανοίξει η σχολή

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.

Θα ψηφίσεις το πλαίσιο;

Poll ended at Wed Mar 21, 2007 6:46 pm

Ναι
56
64%
Όχι
14
16%
Συμφωνώ αλλά δεν θα κατέβω στη σχολή
14
16%
Δεν ξέρω/ δεν απαντώ
4
5%
 
Total votes: 88
Gilardino
byte level
byte level
Posts: 110
Joined: Fri Jul 28, 2006 1:49 pm

Post by Gilardino » Tue Mar 20, 2007 6:36 pm

Συγχαρητήρια σε όλους όσους συμβάλλουν σε αυτή την προσπάθεια!Ανεξαρτήτως αποτελέσματος αύριο στη Γ.Σ. θα γίνει ένα πολύ σημαντικό βήμα και απο δώ και στο εξής θα σταματήσει η εκμετάλευση των φοιτητών και η ασιδωσία που υπάρχει από όλες τις κομματικές παρατάξεις με σκοπό την εξυπηρέτηση των συμφερόντων των εκάστοτε πολιτικών παρατάξεων από τις οποίες κα8οδηγούνται. ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΘΑ ΗΧΗΣΕΙ ΔΥΝΑΤΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥΣ...

Αύριο θα είμαι και εγώ εκεί να σας στηρίξω.
User avatar
Γιωργος
byte level
byte level
Posts: 116
Joined: Fri Feb 24, 2006 7:32 pm
Location: Περιστερι

Post by Γιωργος » Tue Mar 20, 2007 6:57 pm

Και γω μαζι σας.Αυριο στη ΓΣ για να στηριξουμε αυτο το πλαισιο μπας και ξεφυγουμε απο την τελμα που μας εχουν φερει οι παραταξεις.
dkv
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Wed Feb 28, 2007 12:40 am

Post by dkv » Tue Mar 20, 2007 7:18 pm

Συγχαρητήρια για την κίνησή σας.

Ακόμη και αν δεν στεφθεί με επιτυχία (που το απεύχομαι), είναι ένα πρώτο βήμα απεμπόλισης του "χρωματισμού" και των πολιτικών παρατάξεων από το Πανεπιστήμιο. Πρέπει να δώσετε συνέχεια στην προσπάθεια και να επιμείνετε. Οι πραγματικά ανεξάρτητοι φοιτητές είναι πλειοψηφία, την οποία θα πρέπει να προσπαθήσετε πολύ για να ενεργοποιήσετε.
Καλή Επιτυχία και Καλή Δύναμη!

Δ.Κ. Βασιλάκης - Υποψήφιος Διδάκτορας
Πρόεδρος Συλλόγου Υ.Δ. Πληροφορικής Ο.Π.Α.
Vag_plir
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 308
Joined: Wed Oct 26, 2005 12:50 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by Vag_plir » Tue Mar 20, 2007 7:25 pm

Παιδιά όλα καλά μέχρι τώρα απλώς βλέπω ένα κλίμα φανατισμού και εχθρικότητας προς συναδέλφους που σε καμία περίπτωση δεν είναι επικοδομητικό και το οποίο είναι το πρώτο που κατακρίνετε στις παρατάξεις ("πλακώνεστε μεταξύ σας" κτλ...)
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Tue Mar 20, 2007 7:28 pm

Κλίμα φανατισμού και εχθρικότητας? Πού ακριβώς?
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
Vag_plir
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 308
Joined: Wed Oct 26, 2005 12:50 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by Vag_plir » Tue Mar 20, 2007 7:35 pm

@sandra
Γιώργος wrote:τελμα που μας εχουν φερει οι παραταξεις
Gilardino wrote:ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΘΑ ΗΧΗΣΕΙ ΔΥΝΑΤΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥΣ
dkv wrote:απεμπόλισης του "χρωματισμού" και των πολιτικών παρατάξεων από το Πανεπιστήμιο
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1897
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by rapadder » Tue Mar 20, 2007 7:35 pm

Vag_plir++
Συνάδελφοι, να δείξουμε αυτοσυγκράτηση. Δεν ακυρώνουμε τους άλλους και δεν πάμε να λύσουμε όλα τα προβλήματα. Ας επικεντρωθούμε στη δική μας προσπάθεια και ας μην αναλωθούμε στο να (κατα)κρίνουμε τους άλλους. Δεν διεκδικούμε το ρόλο του "μεσσία"/ σωτήρα, ούτε είμαστε υποκατάστατο παράταξης. Θέλουμε απλά να λειτουργήσει η σχολή. Ας μην κατηγορούμε λοιπόν τις παρατάξεις από αυτό το topic γιατί δίνουμε λάθος εντυπώσεις.
Από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να εκφράζει προσωπικές απόψεις.
Last edited by rapadder on Tue Mar 20, 2007 7:44 pm, edited 6 times in total.
... Γράφτε κώδικα όσο είναι καιρός ...
User avatar
mei
byte level
byte level
Posts: 148
Joined: Tue Jan 30, 2007 11:46 am
Academic status: N>4

Post by mei » Tue Mar 20, 2007 7:38 pm

vag_plhr δεν ξερω αν το καταλαβες αλλα οι κομματικες παραταξεις ειναι το νο1 προβλημα του δημοσιου πανεπιστημιου.
Κατευθυνομενες,οργανωμενες δυναμεις σε χωρο διακινησης ελευθερων ιδεων που εξυπηρετουν καθε αλλο παρα τα φοιτητικα συμφεροντα.
Δεν ειμαστε εχθρικοι προς κανεναν.Απλα αποτελουν μεγαλο μερος του προβληματος.Διαφωνουμε μαζι τους και προσπαθουμε να υποστηριξουμε την αποψη μας.
Image
"Bound with all the weight of all the words he tried to say,
chained to all the places that he never wished to stay."
George1488
byte level
byte level
Posts: 114
Joined: Wed Nov 08, 2006 4:24 pm

Post by George1488 » Tue Mar 20, 2007 8:00 pm

Παιδιά θα το στηρίξω και εγώ το ανεξάρτητο αύριο.Συγχαρητήρια στους πρωτεργάτες του.Και να ξέρετε οτι το μήνυμα που θέλουμε θα περάσει!
User avatar
Magesty
byte level
byte level
Posts: 70
Joined: Tue Nov 29, 2005 12:39 am

Post by Magesty » Tue Mar 20, 2007 8:40 pm

Παιδιά και σε προηγούμενο post μου ανέφερα οτι είμαι μαζί σασ 100000% αλλά απο πληροφορίες μου αύριο το ενωτικό δεν έχει πολύ μέλλον και βλέπω πιθανή ήττα του αύριο. Οπότε μήπως βγαίνει σε λάθος χρονική στιγμή το ανεξάρτητο πλαίσιο και τελικώς όσοι θέλουμε πραγματικά να ανοίξει η σχολή πετύχουμε ακριβώς το αντίθετο? 'Οσοι φοιτητές θέλουν να ανοίξει η σχολή θα είναι διχασμένοι αύριο και ίσως αυτο γυρίσει εναντίον μας. Να ξεκαθαρίσω οτι και εγώ μαζί σας είμαι και κοιτάω το κοινό συμφέρον μας. Σκεφτείτε το παρακαλώ... Ξέρω ότι δε μπορείτε να εκθέσετε αυτούς που θα σας στηρίξουν ΑΛΛΑ.......
malagaras
bit level
bit level
Posts: 31
Joined: Wed Oct 25, 2006 1:10 pm

Post by malagaras » Tue Mar 20, 2007 8:48 pm

παιδια και εγω μαζι σας..ακουσα και εγω οτι μπορει να μην εχουμε ενωτικο για καταληψη(βεβαια πολλα ακουμε συνεχεια...) τεσπα και τπτ να μην καταφερουμε απο ψηφους που το απευχομαι το μηνυμα θα περασει θα τα πουμε αυριο στη γενικη
User avatar
djsolid
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 483
Joined: Thu Dec 02, 2004 7:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Πετράλωνα
Contact:

Post by djsolid » Tue Mar 20, 2007 8:50 pm

Και να γίνει αυτό (αν τελικά υπάρχει πλάισιο υπέρ της κατάληψης...) το μήνυμα που θέλουμε θα έχει περάσει... Και πιστεύω οτι την ερχόμενη εβδομάδα θα ανοίξει η σχολή... Άρα έστω και μέσοπρόθεσμα τον στόχο του το πλάισιο τον πέτυχε...
User avatar
steven
byte level
byte level
Posts: 77
Joined: Thu Mar 10, 2005 2:21 pm
Location: Τύρναβος

Post by steven » Tue Mar 20, 2007 8:54 pm

Magesty wrote:Παιδιά και σε προηγούμενο post μου ανέφερα οτι είμαι μαζί σασ 100000% αλλά απο πληροφορίες μου αύριο το ενωτικό δεν έχει πολύ μέλλον και βλέπω πιθανή ήττα του αύριο. Οπότε μήπως βγαίνει σε λάθος χρονική στιγμή το ανεξάρτητο πλαίσιο και τελικώς όσοι θέλουμε πραγματικά να ανοίξει η σχολή πετύχουμε ακριβώς το αντίθετο? 'Οσοι φοιτητές θέλουν να ανοίξει η σχολή θα είναι διχασμένοι αύριο και ίσως αυτο γυρίσει εναντίον μας. Να ξεκαθαρίσω οτι και εγώ μαζί σας είμαι και κοιτάω το κοινό συμφέρον μας. Σκεφτείτε το παρακαλώ... Ξέρω ότι δε μπορείτε να εκθέσετε αυτούς που θα σας στηρίξουν ΑΛΛΑ.......
Η απόφαση έχει ήδη παρθεί.
Δεν γίνεται να παρθεί πίσω τώρα ποια.

Πάντως άποψη σαν την δικιά σου διατυπώθηκε και στην συνάντηση.

Αν σε βοηθάει θα σου πω το σκεπτικό μας.
Τους ψήφους που ελπίζουμε να πάρει το πλαίσιο, πιστεύουμε ότι θα τους πάρει από άτομα που:
είτε δεν θα κατέβαιναν καθόλου αλλά τώρα θα κατέβουν λόγω της προσπάθειας αυτής
είτε από άτομα που κατεβαίνουν να ψηφίσουν αλλά δεν τους εκφράζει ένα κομματικό πλαίσιο.
Last edited by steven on Tue Mar 20, 2007 9:09 pm, edited 1 time in total.
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Tue Mar 20, 2007 9:01 pm

μετά το χαμό που δημιουργήσαμε σε άλλο forum, ξαφνικά έχει πέσει πολύ ησυχία
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Tue Mar 20, 2007 9:22 pm

Τι υπονοείς???
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Tue Mar 20, 2007 9:25 pm

Vag_plir ++
rapadder ++

Παρακαλώ επιτρέψτε μου να πω δυό λόγια για το θέμα, αν και είμαι κάπως "απ' έξω".

Η άποψή μου: Πείτε τη γνώμη σας στη ΓΣ. Με θάρρος. Όποια κι αν είναι. Συζητήστε την. Πείστε και πειστείτε. Σεβαστείτε τους συλλογικούς φοιτητικούς θεσμούς. Σεβαστείτε όσους οι φοιτητές επέλεξαν για να τους εκπροσωπούν. Ο,τι κι αν γίνει, στο τέλος τα πράγματα θάναι διαφορετικά. Κυρίως με τη συνείδησή σας.

Δ. Γκρ.
Leda
bit level
bit level
Posts: 10
Joined: Fri Feb 10, 2006 3:37 pm

Post by Leda » Tue Mar 20, 2007 9:33 pm

Παιδιά συγχαρητήρια για την κίνησή σας! Θα είμαι κι εγώ αύριο στη σχολή για να στηρίξω το πλαίσιο!
User avatar
SpUga5
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 227
Joined: Wed Nov 23, 2005 9:10 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by SpUga5 » Tue Mar 20, 2007 9:53 pm

Και από εμένα συγχαρητήρια για την κίνηση σας, άυριο θα έρθω κι εγώ και θα στηρίξω το πλαίσιο και θα φέρω και όσα περισσότερα άτομα μπορώ που συμφωνούν με τις θέσεις που στηρίζετε.
Αυτό που πραγματικά με στεναχώρησε είναι ότι σε συνομιλία μου με συμφοιτητές όταν τους έλεγα να έρθουν στην γ.σ για να ψηφίσουν ήταν διστακτικοί γιατί φοβόντουσαν....Είναι πραγματικά λυπηρό...
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Post by Zifnab » Tue Mar 20, 2007 10:12 pm

Δεν ξέρω αν έχει ποστάρει κάποιος ποιο πριν - αλλά και το asoee-online forum έχει βάλει την εξής ανακοίνωση (μέρος της οποίας είναι):
Αξίζει να σημειωθεί και η προσπάθεια για ανεξάρτητη κίνηση να ανοίξει η σχολή, όπως μπορείτε να διαβάσετε στο φόρουμ από κάποια παιδία στην Πληροφορική (έχει link για Venus Forum).
Ότι και να γίνει πάντως, το ΑΣΟΕΕ-Online.gr θα είναι εκεί για να σας ενημερώσει από την αρχή της Συνέλευσης ποια πλαίσια θα κετέβουν προς ψήφιση, και στο τέλος της Συνέλευσης για το αποτέλεσμα.
Μείνετε συντονισμένοι λοιπόν!
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Post by koki » Wed Mar 21, 2007 12:17 am

Ασχέτως αποτελέσματος, μπράβο για την κίνηση.

Προσωπικά δέχομαι το κάθε τίμημα και ρίσκο μιας τέτοιας πρωτοβουλίας.

Ελπίζω να περάσω να ψηφίσω και εγώ, εάν μου το επιτρέψουν οι συνθήκες :???:
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
User avatar
Joanna
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 563
Joined: Fri Oct 27, 2006 11:02 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by Joanna » Wed Mar 21, 2007 1:20 am

Μπράβο και από μένα για την πρωτοβουλία, είναι πολύ υγιές να ενδιαφέρονται και να δραστηριοποιούνται άτομα πραγματικά ανεξάρτητα, μέσα στο μπάχαλο των παρατάξεων. Παρόλ' αυτά, διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το κατά πόσο όλο αυτό έπρεπε να ξεκινήσει μέσα από το venus. Παρακολουθώ την πορεία αυτής της κίνησης από την αρχή, είδα πώς το ξεκίνησε ο rappader και πώς βρήκε σιγά σιγά ανταπόκριση και καταλαβαίνω απόλυτα ότι είναι μια προσπάθεια ανεπηρέαστη. Όμως, ειλικρινά, πιστεύετε ότι θα καταφέρετε να πείσετε; Πόσα ανοιχτά μυαλά πιστεύετε ότι υπάρχουν; Δεν βλέπετε τι προκάλεσε ήδη, πριν ακόμα κατέβει στη γ.σ.; Πολύ φοβάμαι ότι θα έχει άσχημο αντίκτυπο για το venus, παρόλο που, τονίζω και πάλι, η κίνηση δεν έχει τέτοιο χαρακτήρα, ούτε τέτοιο σκοπό. Η κατακραυγή που, αναπόφευκτα θα υπάρξει, δεδομένου ότι στη γ.σ. συμμετέχουν κατά κύριο λόγο κομματοποιημένα άτομα, δε θα πέσει ούτε πάνω στον rappader, ούτε στον zifnab, ούτε στη sandra, ως ανεξάρτητα άτομα. Στο venus θα πέσει. Και πραγματικά, εύχομαι να διαψευστώ. Καλή τύχη όπως και να χει.
Le vent nous portera...
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Wed Mar 21, 2007 2:24 am

Einherjar wrote:Να σημειώσω πριν αρχίσει η συζήτηση ότι το Venus δεν έχει καμία σχέση με αυτή τη πρόταση. Δεν την υιοθετεί, ούτε την απορρίπτει.
Για να μην ξεχνιόμαστε και επειδή 14 σελίδες είναι αυτές το υπενθυμίζω.
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”