Δημοκρατικότητα Γενικών Συνελεύσεων

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Thu Mar 22, 2007 12:23 pm

Αυτό είναι πολύ υποθετικό. Δεν γίνεται να κατηγορηθεί οποιοσδήποτε υποθετικά. Το θέμα είναι τι γίνετε στην πράξη και στην πράξη τα πράγματα ήταν άψογα.
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
User avatar
Tyrogkofretas
byte level
byte level
Posts: 80
Joined: Fri Mar 23, 2007 5:30 pm
Academic status: N>4

Post by Tyrogkofretas » Sun Mar 25, 2007 2:37 am

Με αρκετή υπομονή (και επιμονή θα έλεγα) διάβασα όλες τις προηγούμενες απαντήσεις πάνω στο θέμα αυτό. Σίγουρα χάρηκα την ποικιλία των εκφράσεων και αυτό υποδεικνύει αυτό που έλεγαν οι αρχαίοι, ότι ο καλύτερος διάλογος είναι η διαφωνία.

Από κεί όμως θα ξεκινήσω κι εγώ την παράθεση της άποψής μου. Διάλογος....ΠΟΙΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ? Πραγματικά, πιστεύετε ειλικρινά πως στην Γ.Σ. συντελείται αυτό που αντιπροσωπεύεται από την λέξη "διάλογος"? Αν είναι δυνατόν δηλαδή... Εγώ αντί να βλέπω διάλογο, βλέπω πόλεμο εντυπωσιασμού από τις παρατάξεις και κυρίως από τους "ρήτορες" εκπροσώπους τους (με λύπη, παρακολούθησα πώς οι "μυημένοι στον δημόσιο λόγο" εκπρόσωποι έπεσαν σαν τα κοράκια στον αμαθή εκπρόσωπο των "Ανεξάρτητων για Ανοιχτή Σχολή" και αυτό μόνο αηδία μου προκάλεσε).

Αυτό που λείπει από την Γ.Σ. είναι κάποιος άνθρωπος, να μιλήσει για όλα αυτά που είπατε παιδιά μπροστά σε όλους και με το μικρόφωνο στο χέρι. Να τονίσει τις τρύπες που έχουν εκμεταλευτεί οι παρατάξεις, την απώλεια καταστατικού που υποτίθεται πως δικαιώνει κάθε αυθαιρεσία κατά τη διαδικασία της Γ.Σ., την απαράδεκτη επανάληψη των λόγων που εκφωνούν οι εκπρόσωποι παρατάξεων (κάποτε πήγα σε μια Γ.Σ. και για μια στιγμή νόμισα πως έβλεπα Τραγωδία σε αμφιθέατρο Επιδαύρου!!!!) και να απαντήσει μετά στις επιθέσεις τους με το κατάλληλο ύφος που θα σημαίνει την μόνη (κατ' εμέ πάντα) αλήθεια: "Δεν χρειάζεται να μου επιτίθεσαι, γιατί απλά δεν θα κερδίσεις κάτι. Εγώ δεν θέλω να εντυπωσιάσω κάποιον. Απλά είχα την απορία πώς θα ακούγονταν από το μικρόφωνο αυτό, όλες οι σκέψεις που υφέρπουν μέσα στα 1000 περίπου μυαλουδάκια που βρίσκονται στριμωγμένες εδώ μέσα." Καλή συνέχεια παίδες! Και αν κάποιος ενδιαφέρεται, εγώ ανεβαίνω και μιλάω. Δεν έχω ανάγκη κανέναν και δεν φοβάμαι και ξύλο να φάω (όπως λέει και στο απίθανο άρθρο που παρέθεσε ο Einherjar). Όχι γιατί είμαι καμικάζι, ούτε γιατί ξέρω τον Μιγιάγκι. Απλά γιατί τότε θα ξέρω σίγουρα πως έχω δίκιο...!
User avatar
N@z_Plir
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 291
Joined: Thu Jun 29, 2006 2:09 pm

Post by N@z_Plir » Sun Mar 25, 2007 10:55 pm

tyrogkofreta νομίζω πως έχεις μεγάλο άδικο.πρώτον γιατί την γενική συνέλευση δεν θα πρέπει να την βλέπεις μόνο ως το τι γίνεται στην ασοεε αλλά γενικά σαν επίπεδο γενικής συνέλευσης στα ελληνικά πανεπιστήμια.και οσον αφορά τους υψηλούς τόνους και τις εντάσεις που σε ενοχλούν πίστεψε με η σχολή μας είναι τουλάχιστον στην αθήνα ίσως ή πιο ήρεμη.
2ον.πες μου σε πόσες άλλες σχολές γίνεται η ψηφοφορία με φοιτητική ταυτότητα για να διατηρείται το αδιάβλητο της ψηφοφορίας?
σίγουρα υπάρχουν πράγματα που χρειάζονται βελτίωση αλλά το να αποσιωπείς και όλα τα σημαντικά βήματα που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια στην ασοεε είναι μηδενιστικό.γιατί οι αλλαγές δεν γίνονται από την μία στιγμή στην άλλη(δεν έχουμε επανάσταση...), αλλά βήμα βήμα σταδιακά.
υπομονή χρειάζεται μόνο και καλή θέληση!
User avatar
Tyrogkofretas
byte level
byte level
Posts: 80
Joined: Fri Mar 23, 2007 5:30 pm
Academic status: N>4

Post by Tyrogkofretas » Mon Mar 26, 2007 5:38 am

Δέχομαι τις παρατηρήσεις σου N@z_Plir. Σίγουρα έχουν γίνει βελτιώσεις από παλαιότερες συνελεύσεις. Όμως, σε αυτό το τόπικ, συζητάμε την κατάσταση των υπάρχουσων συνελεύσεων στις μέρες μας, με τα χίλια δυο προβλήματα και όχι την εξέλιξή τους ανά περιόδους.

Έχω υπάρξει και 2 χρόνια φοιτητής στην ΣΕΜΦΕ του ΕΜΠ και η κατάσταση ήταν ολόιδια στις συνελεύσεις τους, μόνο που λόγω εντονότερης παρουσίας συγκεκριμένης μόνο παράταξης, δεν υπήρχε αυτό το θέατρο του παραλόγου που εμφανίζεται στα αμφιθέατρά μας, με τις ερωταποκρίσεις μεταξύ των 2 μεγαλύτερων παρατάξεών. Και κρίνω πως αυτό είναι πιο ηλίθιο, καθώς πλέον η αντιπαράθεσή τους έχει καταντήσει σαν Κρητική βεντέτα, που έχουν όλοι ξεχάσει για ποιον λόγο όλα αυτά ξεκίνησαν. Δεν τους νοιάζει. Αρκεί να έχουν υλικό να συνεχίσουν τον αγώνα έναντι στην άλλη παράταξη. Πλέον, δεν υπάρχει πισωγυρισμός...

Τέλος, συγχώρεσέ με, αν κάνω λάθος, αλλά και σε προηγούμενα posts μιλήσαμε για συγκεκριμένες καταστάσεις στην ΑΣΟΕΕ και κρίθηκε η όλη διαδικασία, μέσω αυτών των εικόνων. Εξάλλου, βρισκόμαστε και σε ένα portal της ΑΣΟΕΕ, πράγμα που μας ωθεί στην εξάντληση των επιχειρημάτων μας, βάσει των γνώσεών μας μέσα στην συγκεκριμένη σχολή.Πάντα με γοητεύει η ιδέα, think globaly, act locally. Ας αρχίσουμε από την δικιά μας συνέλευση και...πού ξέρεις...αυτό μπορεί να συνεχιστεί και σε άλλες σχολές. Τα καλά μαθαίνονται αρκετά εύκολα πλέον...!
User avatar
N@z_Plir
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 291
Joined: Thu Jun 29, 2006 2:09 pm

Post by N@z_Plir » Tue Mar 27, 2007 1:23 am

Για το τελευταίο συμφωνώ.Αλλά πέρα από κριτικές για το τι δεν γίνεται καλά θα πρέπει να ακουστούν απόψεις για το πως φαντάζεσαι αυτό το καλά.
Άλλωστε πέρα από τον εντοπισμό ενός προβλήματος αν δεν υπάρξει η λύση του με βάση κάποιες προτάσεις τότε δεν καταλήγουμε πουθενά...
User avatar
Tyrogkofretas
byte level
byte level
Posts: 80
Joined: Fri Mar 23, 2007 5:30 pm
Academic status: N>4

Post by Tyrogkofretas » Tue Mar 27, 2007 7:28 pm

Αααα από προτάσεις, έχω πολλές! Δώστε βάση (κάτσε να πιάσω το μικρόφωνο...ωραία)


1) Να απαγορευτεί το κάπνισμα κατά τη διάρκεια της συνέλευσης. Σου προσθέτω έτσι, ίσα με 200 άτομα παραπάνω που απλά δεν αντέχουν την ισχύουσα αποπνικτική ατμόσφαιρα. Έτσι, προσθέτουμε και παραπάνω συμμετοχή. Ξέρω, δεν είναι αυτός λόγος σοβαρός, όμως είναι λόγος που πολλοί δεν έρχονται και αυτό μου αρκεί εμένα.

2) Να φροντίσουν οι εκπρόσωποι των παρατάξεων να συμπυκνώσουν το λόγο τους, χωρίς φιοριτούρες, ρητορικά παιχνίδια λέξεων και αναμνήσεις από το Πολυτεχνείο του '73 (αμάν πια! αφήστε το εκεί που είναι! πλέον έχουμε τους δικούς μας αγώνες να κάνουμε)

3) Να διακόπτεται η διαδικασία, όποτε γίνεται χάβρα Ιουδαίων εκεί μέσα. Ούτε καν τα παιδιά στο μικρόφωνο δεν αξίζουν το ξελαρύγγιασμα που ρίχνουν.

4) Να έρθουν τα πάνω κάτω και να βρούμε το αναθεματισμένο καταστατικό μας. Αν δεν γίνεται αυτό με μαθηματική απόδειξη, τότε να ακυρώσουμε το χαμένο και πάμε από την αρχή. Έτσι, θα πηγαίνουμε πλέον επί της διαδικασίας και θα ξεκαθαριστούν πολλά πράγματα, όπως η νομιμότητα της κάθε απόφασης και το δικαίωμα κάθε παράταξης να πράττει σύμφωνα με θεμιτούς κανόνες.

5) Να θεσμοθετηθούν debate παρατάξεων, εκτός της Γ.Σ. Έτσι, σου γλιτώνω τουλάχιστον 1 ώρα παρλαπιπίασης και λασπολογίας, που προσωπικά εμένα με ωθούν να παίζω banjo με τα νεύρα μου κάθε φορά. Άσε που αμφισβητώ το κατά πόσον ενδιαφέρουν τους περισσότερους μέσα στη Γ.Σ. Και αν πραγματικά τους ενδιαφέρει, τότε απλά λέγω πως παραδέχονται πως έχουν εθελούσια παρεκτραπεί από τον σκοπό της Γ.Σ. που είναι να πάρει αποφάσεις πάνω σε σοβαρά συλλογικά θέματα και όχι να καταδικάσει την κάθε παράταξη σε δημόσιο ντοματοπελτοβολισμό.

6) Να απαγορευτεί δια ροπάλου η παρενόχληση ομιλίας εκφωνητή μέσω μαζικής κραυγής, εκφώνησης συνθημάτων, ομαδικού φτερνίσματος και άλλα λοιπά εσκεμένα επιφωνήματα. Πόσο φασιστικό είναι να μην αφήνεις κάποιον να μιλήσει, όταν ακριβώς τον καταδικάζεις για δειλία, αν δεν μιλήσει στην τελική?

7) Να απαγορευτεί από παράταξη να συμμετάσχει σε συνέλευση για 3 συνεχόμενες Γ.Σ. αν παρουσιαστούν βίαια επεισόδια από τους οποιοσδήποτε εκπροσώπους τους. Επιτέλους, πρέπει να πληρώνουν οι παρατάξεις είτε τις βλακείες των μελών τους, είτε απλά και μόνο ότι επέτρεψαν σε αυτά τα μέλη να εκφραστούν έτσι. Το σκεπτικό το πήρα από τους αντίστοιχους κανόνες του ποδοσφαίρου και το βρήκα αρκετά σωστό. Για να πάμε μπροστά, πρέπει να αφήσουμε πίσω μας κάθε τραμπούκικη συμπεριφορά. Αν θέλει μια παράταξη να αμυνθεί ή να απαντήσει δεόντως σε δήλωση αλλουνού, τότε να συγκαλέσει debate (βλέπε πρόταση 5).

8) Να θεσμοθετηθεί χρονικό περιθώριο 4 λεπτών για κάθε ανακοίνωση που θα γίνεται κατά τη διάρκεια μαθήματος. Εγώ προσωπικά δεν θυσιάζω όχι μόνο το μάθημά μου, αλλά και τον καφέ που θέλω να πάρω για να την παλέψω τις επόμενες δύσκολες ώρες.

9) Να θεσμοθετηθεί πρόστιμο για την κάθε παράταξη που καταναλώνει παραπάνω χαρτί από ένα συμφωνημένο νούμερο. Σε 20 χρόνια, ένα δάσος θα έχει χαθεί, χάρη στην καλή πρόθεση των παρατάξεων να μας ενημερώσουν για τον επόμενο χορό στον Χατζηγιάννη και για τις επόμενες διεκδικήσεις τους.


Τώρα αυτά μου έρχονται στο μυαλό. Ξέρω πως σε μερικές από τις προτάσεις μου, ξέφυγα από το θέμα του post και αναλώθηκα σε γενικότερες απόψεις μου, όμως σε διαβεβαιώ πως αν κάποτε υλοποιούνταν όλες αυτές οι προτάσεις μου, ο γενικότερος αδρανής φοιτητικός κόσμος θα έβλεπε με σοβαρότερο μάτι την συνδικαλιστική δραστηριότητα και την διαδικασία των Γ.Σ.[/b]
User avatar
Sergeant_Eikosaris
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 281
Joined: Wed Nov 29, 2006 3:09 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by Sergeant_Eikosaris » Tue Mar 27, 2007 8:01 pm

Λοιπόν θα αρχίσω απο την αρχή και θα πάω προς το τέλος:

1) Δεν μπορώ να συνφωνήσω περισσότερο.Αν θέλουν να κάνουν τσιγάρο να κάτσουν 2 ώρες πριν την ΓΣ και να κάνουν ότι θέλουν (μέχρι και ναργιλέ).Εγώ προσωπικά έχω μεγάλο πρόβλημα με τον καπνό και δεν μπορώ να κάθομαι σε έναν χώρο γεμάτο καπνιστές για τόσες ώρες.

2) Οι συμπυκνωμένοι, περιεκτικοί και κατανοητοί λόγοι είναι πολύ πιο αρεστοί απο τους μη-κομματοποιημένους φοιτητές (Δηλαδή με λίγα λόγια: Δεν μας νοιάζει αν θα "ταπώσει" η μία παράταξη την άλλη...)

3) Αυτό είναι θεωρητικά ωραίο αλλά πρακτικά λίγο δύσκολο

5)Συμφωνώ.Τα της ΓΣ στην ΓΣ...Αν θέλουν να τσακωθούν (όπως αναφέρω και κάπου στον σχολιασμό της παραγράφου 2) να κανονίσουν depate κάποια άλλη στιγμή (αλλίως ,όπως έχουν πεί και οι ΑΜΑΝ, den_pate ...)

6)Ομοίως με το 3 γιατί βαριέμε να ξαναγράφω...

Μια ανάσα....
Πάμε πάλι

7)Δεν νομίζω οτι γίνεται.Αν δείς και στο ποδόσφαιρο οπαδοί με διακριτικά άλλων ομάδων κάνουν επεισόδια για να τιμωρηθεί ο αντίπαλος...Οπότε ωραίο αλλά...Άσε που θα τρώνε άλλη μια ώρα για να αποφασίσουν αν το πέταγμα της τσίχλας στο εχθρό-ομιλητή της αντίπαλης παράταξης χαρακτηρίζεται ως επεισόδια ή όχι (και ου το κάθε εξής)

8)Σωστό!!Ουδέν παραπάνω σχόλιο, συμπλήρωση ή παρατήρηση

9) :-D :-D :-D Αν αναλογιστούμε και τις ανωμαλίες του καιρού απο την ρίπανση και την έλλειψη πρασίνου...

Ξέχασα την 4) ...
Αν και υπάρχουν άλλα και άλλα που δεν γίνονται, γιατί οχι?
Last edited by Sergeant_Eikosaris on Tue Mar 27, 2007 8:03 pm, edited 2 times in total.
Dog oF wAr
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 185
Joined: Mon Jun 05, 2006 1:35 am
Academic status: 4th year
Gender:
Location: Ζωγράφου

Post by Dog oF wAr » Tue Mar 27, 2007 8:01 pm

Tyrogkofretas++
τουλάχιστον για το τελευταίο σου post
User avatar
Tyrogkofretas
byte level
byte level
Posts: 80
Joined: Fri Mar 23, 2007 5:30 pm
Academic status: N>4

Post by Tyrogkofretas » Tue Mar 27, 2007 8:21 pm

Dog oF wAr wrote:Tyrogkofretas++
τουλάχιστον για το τελευταίο σου post
Θανκ γιου
User avatar
elsupreme
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1573
Joined: Mon Nov 21, 2005 10:16 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by elsupreme » Tue Mar 27, 2007 9:47 pm

Tyrogkofreta, πολυ μ' αρέσουν και μένα οι ιδέες σου. Ειδικά το περι χαρτιού ( 9 ) δεν το είχα σκεφτεί σε βάθος προηγουμένως (απλώς έλεγα "κοίτα που χαλάνε χαρτί τα ζώα").
"Must float like lotus on river... and kill old lady!"
User avatar
N@z_Plir
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 291
Joined: Thu Jun 29, 2006 2:09 pm

Post by N@z_Plir » Tue Mar 27, 2007 11:30 pm

Tyrogkofretas wrote:Αααα από προτάσεις, έχω πολλές! Δώστε βάση (κάτσε να πιάσω το μικρόφωνο...ωραία)


1) Να απαγορευτεί το κάπνισμα κατά τη διάρκεια της συνέλευσης. Σου προσθέτω έτσι, ίσα με 200 άτομα παραπάνω που απλά δεν αντέχουν την ισχύουσα αποπνικτική ατμόσφαιρα. Έτσι, προσθέτουμε και παραπάνω συμμετοχή. Ξέρω, δεν είναι αυτός λόγος σοβαρός, όμως είναι λόγος που πολλοί δεν έρχονται και αυτό μου αρκεί εμένα.

2) Να φροντίσουν οι εκπρόσωποι των παρατάξεων να συμπυκνώσουν το λόγο τους, χωρίς φιοριτούρες, ρητορικά παιχνίδια λέξεων και αναμνήσεις από το Πολυτεχνείο του '73 (αμάν πια! αφήστε το εκεί που είναι! πλέον έχουμε τους δικούς μας αγώνες να κάνουμε)

3) Να διακόπτεται η διαδικασία, όποτε γίνεται χάβρα Ιουδαίων εκεί μέσα. Ούτε καν τα παιδιά στο μικρόφωνο δεν αξίζουν το ξελαρύγγιασμα που ρίχνουν.

4) Να έρθουν τα πάνω κάτω και να βρούμε το αναθεματισμένο καταστατικό μας. Αν δεν γίνεται αυτό με μαθηματική απόδειξη, τότε να ακυρώσουμε το χαμένο και πάμε από την αρχή. Έτσι, θα πηγαίνουμε πλέον επί της διαδικασίας και θα ξεκαθαριστούν πολλά πράγματα, όπως η νομιμότητα της κάθε απόφασης και το δικαίωμα κάθε παράταξης να πράττει σύμφωνα με θεμιτούς κανόνες.

5) Να θεσμοθετηθούν debate παρατάξεων, εκτός της Γ.Σ. Έτσι, σου γλιτώνω τουλάχιστον 1 ώρα παρλαπιπίασης και λασπολογίας, που προσωπικά εμένα με ωθούν να παίζω banjo με τα νεύρα μου κάθε φορά. Άσε που αμφισβητώ το κατά πόσον ενδιαφέρουν τους περισσότερους μέσα στη Γ.Σ. Και αν πραγματικά τους ενδιαφέρει, τότε απλά λέγω πως παραδέχονται πως έχουν εθελούσια παρεκτραπεί από τον σκοπό της Γ.Σ. που είναι να πάρει αποφάσεις πάνω σε σοβαρά συλλογικά θέματα και όχι να καταδικάσει την κάθε παράταξη σε δημόσιο ντοματοπελτοβολισμό.

6) Να απαγορευτεί δια ροπάλου η παρενόχληση ομιλίας εκφωνητή μέσω μαζικής κραυγής, εκφώνησης συνθημάτων, ομαδικού φτερνίσματος και άλλα λοιπά εσκεμένα επιφωνήματα. Πόσο φασιστικό είναι να μην αφήνεις κάποιον να μιλήσει, όταν ακριβώς τον καταδικάζεις για δειλία, αν δεν μιλήσει στην τελική?

7) Να απαγορευτεί από παράταξη να συμμετάσχει σε συνέλευση για 3 συνεχόμενες Γ.Σ. αν παρουσιαστούν βίαια επεισόδια από τους οποιοσδήποτε εκπροσώπους τους. Επιτέλους, πρέπει να πληρώνουν οι παρατάξεις είτε τις βλακείες των μελών τους, είτε απλά και μόνο ότι επέτρεψαν σε αυτά τα μέλη να εκφραστούν έτσι. Το σκεπτικό το πήρα από τους αντίστοιχους κανόνες του ποδοσφαίρου και το βρήκα αρκετά σωστό. Για να πάμε μπροστά, πρέπει να αφήσουμε πίσω μας κάθε τραμπούκικη συμπεριφορά. Αν θέλει μια παράταξη να αμυνθεί ή να απαντήσει δεόντως σε δήλωση αλλουνού, τότε να συγκαλέσει debate (βλέπε πρόταση 5).

8) Να θεσμοθετηθεί χρονικό περιθώριο 4 λεπτών για κάθε ανακοίνωση που θα γίνεται κατά τη διάρκεια μαθήματος. Εγώ προσωπικά δεν θυσιάζω όχι μόνο το μάθημά μου, αλλά και τον καφέ που θέλω να πάρω για να την παλέψω τις επόμενες δύσκολες ώρες.

9) Να θεσμοθετηθεί πρόστιμο για την κάθε παράταξη που καταναλώνει παραπάνω χαρτί από ένα συμφωνημένο νούμερο. Σε 20 χρόνια, ένα δάσος θα έχει χαθεί, χάρη στην καλή πρόθεση των παρατάξεων να μας ενημερώσουν για τον επόμενο χορό στον Χατζηγιάννη και για τις επόμενες διεκδικήσεις τους.


Τώρα αυτά μου έρχονται στο μυαλό. Ξέρω πως σε μερικές από τις προτάσεις μου, ξέφυγα από το θέμα του post και αναλώθηκα σε γενικότερες απόψεις μου, όμως σε διαβεβαιώ πως αν κάποτε υλοποιούνταν όλες αυτές οι προτάσεις μου, ο γενικότερος αδρανής φοιτητικός κόσμος θα έβλεπε με σοβαρότερο μάτι την συνδικαλιστική δραστηριότητα και την διαδικασία των Γ.Σ.[/b]
θα σχολιάσω αυτά που βρήκα ενδιαφέροντα.
User avatar
elsupreme
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1573
Joined: Mon Nov 21, 2005 10:16 pm
Academic status: N>4
Gender:

Post by elsupreme » Wed Mar 28, 2007 12:24 am

Εμ, δεν βρήκες τίποτα ενδιαφέρον δηλαδή ? lol
"Must float like lotus on river... and kill old lady!"
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Wed Mar 28, 2007 12:26 am

Tyrogkofretas++
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Tyrogkofretas
byte level
byte level
Posts: 80
Joined: Fri Mar 23, 2007 5:30 pm
Academic status: N>4

Post by Tyrogkofretas » Wed Mar 28, 2007 3:39 am

Προτείνω, να κάνουμε topic καινούργιο με προτάσεις που θα πιστεύαμε πως θα βελτίωνε την οποιαδήποτε κατάσταση που μας ενοχλεί στο πανεπιστήμιο. Εκεί έχει να πέσει γιούργια...
χα και τέτοια!
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Thu Mar 29, 2007 1:18 pm

Tyrogkofretas, η πρόταση σου υλοποιήθηκε ...

Να ρίξω και εγώ τις προτασούλες μου:
(α) να επιτρέπεται η είσοδος στα αμφιθέατρα μόνο σε όσους φέρουν μαζί τους την φοιτ. ταυτότητα τους και μόνο αυτή (να μην επιτρέπεται με λίγα λόγια να έχουν άλλα αντικείμενα πέραν της ταυτότητας μέσα στις αίθουσες-αν θέλει κάποιος να καπνίσει, να φάει/πιεί ή να πάρει τηλ. κτλ. να το κάνει εκτός αίθουσας) και
(β) Να υπάρχει ελάχιστο χρονικό διάστημα ανάμεσα στις Γ.Σ. (σίγουρα μεγαλύτερο των 7 ημερών).

Να σχολιάσω και μερικές:
(1)

Code: Select all

long temp = 0; temp++; //Βλ. Κανόνας (α)
(2) Είναι όντως εκτός τόπου και χρόνου, αλλά προσωπικά δε μ'ενδιαφέρει και πολύ.

(3) συμφωνώ μαζί σου αλλά και με Sergeant

(4)

Code: Select all

temp += 3; //Για (4) και (5)
(6) Να απαγορευτεί μεν, όχι δια ροπάλου δε!Ξέρω οτί είναι έκφραση, αλλά είπαμε, ν'αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις... ;)
Επίσης συμφωνώ και με Sergeant.

(7) Πολύύύύ Σωστό....

Code: Select all

temp += 11; //Για (7) & (8)
9) Σωστό, αρκεί να είναι ελαστικός ο κανόνας.

Code: Select all

Tyrogkofretas += temp;
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
Silver
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 453
Joined: Tue Jun 13, 2006 3:22 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Inside Maniac Mansion ,try to take on the world

Post by Silver » Sat Mar 31, 2007 10:22 pm

1) Να απαγορευτεί το κάπνισμα κατά τη διάρκεια της συνέλευσης. Σου προσθέτω έτσι, ίσα με 200 άτομα παραπάνω που απλά δεν αντέχουν την ισχύουσα αποπνικτική ατμόσφαιρα. Έτσι, προσθέτουμε και παραπάνω συμμετοχή. Ξέρω, δεν είναι αυτός λόγος σοβαρός, όμως είναι λόγος που πολλοί δεν έρχονται και αυτό μου αρκεί εμένα.
Από όσο ξέρω απαγορεύεται. Αλλιώς εκείνη η πινακίδα πάνω δεξία (κοιτώντας προς τον πίνακα) "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ" δεν θα υπήρχε.
3) Να διακόπτεται η διαδικασία, όποτε γίνεται χάβρα Ιουδαίων εκεί μέσα. Ούτε καν τα παιδιά στο μικρόφωνο δεν αξίζουν το ξελαρύγγιασμα που ρίχνουν.
Μπα... κάποιοι από αυτούς το ευχαριστιούνται.
4) Να έρθουν τα πάνω κάτω και να βρούμε το αναθεματισμένο καταστατικό μας. Αν δεν γίνεται αυτό με μαθηματική απόδειξη, τότε να ακυρώσουμε το χαμένο και πάμε από την αρχή. Έτσι, θα πηγαίνουμε πλέον επί της διαδικασίας και θα ξεκαθαριστούν πολλά πράγματα, όπως η νομιμότητα της κάθε απόφασης και το δικαίωμα κάθε παράταξης να πράττει σύμφωνα με θεμιτούς κανόνες.

6) Να απαγορευτεί δια ροπάλου η παρενόχληση ομιλίας εκφωνητή μέσω μαζικής κραυγής, εκφώνησης συνθημάτων, ομαδικού φτερνίσματος και άλλα λοιπά εσκεμένα επιφωνήματα. Πόσο φασιστικό είναι να μην αφήνεις κάποιον να μιλήσει, όταν ακριβώς τον καταδικάζεις για δειλία, αν δεν μιλήσει στην τελική? .

Code: Select all

Tyrogkofretas++
7) Να απαγορευτεί από παράταξη να συμμετάσχει σε συνέλευση για 3 συνεχόμενες Γ.Σ. αν παρουσιαστούν βίαια επεισόδια από τους οποιοσδήποτε εκπροσώπους τους. Επιτέλους, πρέπει να πληρώνουν οι παρατάξεις είτε τις βλακείες των μελών τους, είτε απλά και μόνο ότι επέτρεψαν σε αυτά τα μέλη να εκφραστούν έτσι. Το σκεπτικό το πήρα από τους αντίστοιχους κανόνες του ποδοσφαίρου και το βρήκα αρκετά σωστό. Για να πάμε μπροστά, πρέπει να αφήσουμε πίσω μας κάθε τραμπούκικη συμπεριφορά. Αν θέλει μια παράταξη να αμυνθεί ή να απαντήσει δεόντως σε δήλωση αλλουνού, τότε να συγκαλέσει debate (βλέπε πρόταση 5).
Και συμπληρώνω: Η ποινή να είναι αυστηρότερη αν οι συμμετέχοντες είναι εξωπανεπιστημιακοί.

Αμάν πια με τον κάθε αναρχικό, χρυσαυγίτη , κλπ κλπ

Πάντως σε γενικές γραμμές οι προτάσεις σου είναι καταπληκτικές!!!
Μακάρι να γίνουν και εφαρμόσιμες!!!
User avatar
Tyrogkofretas
byte level
byte level
Posts: 80
Joined: Fri Mar 23, 2007 5:30 pm
Academic status: N>4

Post by Tyrogkofretas » Mon Apr 02, 2007 10:01 pm

Δεν γνωρίζω για την εφαρμοσιμότητα των προτάσεών μου, όμως έδειξα πως ιδέες υπάρχουν για να αντιμετωπιστεί το ζήτημα των υποβαθμισμένων συνελεύσεων. Η προσωπική μου άποψη είναι πως τίποτε δεν θα αλλάξει και τίποτε δεν θα προχωρήσει λόγω της χαρακτηριστικής νοοτροπίας του "Νεοέλληνα Φοιτητή" που είναι ράθυμος και οκνηρός απέναντι στην παρακμάζουσα ιδιότητά του.

Εγώ θέλω ριζοσπαστικές αλλαγές. Αλλαγές που θα χτυπήσουν στο κόκκαλο κάθε κακή συνήθεια που εμποδίζει το έργο των συνελεύσεων. Ναι κύριοι, να μην αφήσουμε να καπνίζει ούτε ένας! Η επιγραφή δεν λέει τίποτα φίλτατε Silver. Κατακραυγή θέλουμε, όχι υπενθύμιση των δικαιωμάτων μας.

Μπορεί σε πολλούς οι προτάσεις μου να φάνηκαν αστείες ή ανεφάρμοστες και δεν θα τους αδικήσω. Η ύπαρξη όμως μιας παράθεσής τους σε δημόσιο μέσο (έστω ηλεκτρονικό forum) είναι άλλο θέμα. Στην τελική...έχω μια τελευταία πρόταση να κάνω, η οποία απευθύνεται σε κάθε φοιτητή που τον νοιάζουν τα κακώς κείμενα στη σχολή του:

Σε κάθε τυπολατρεία, σε κάθε "παραθυράκι" νομοθεσίας και διαδικασίας, σε κάθε δήθεν υφάκι, σε κάθε τραμπουκισμό, σε κάθε επιβολή ξένης γνώμης απλά και μόνο λόγω ιεραρχικής υπεροχής, το καλύτερο όπλο που διαθέτουμε είναι το...χιούμορ μας. Γιατί τότε και μόνο, κανείς...μα κανείς δεν μπορεί να σου επιβληθεί λεκτικώς και να σου κόψει τον λόγο. Το χειρότερο που θα έχεις να πάθεις είναι να μην σε πάρουν στα σοβαρά. Εκεί, θα πρέπει να δείξεις την σοβαρότητα των προθέσεών σου με τις πράξεις σου. Και τότε, θα δείξεις πόσο γελοίο (πάντα κατ'εμέ) είναι αυτό το σκηνικό με τις ρητορίες στις συνελεύσεις και τους διπλωματικούς ελιγμούς των παρατάξεων. Είμαστε νέοι και πρέπει να το θυμόμαστε. Είμαστε σε ηλικία που η αγωνιστικότητά μας πρέπει να χαρακτηρίζεται από φρεσκάδα σκέψης, ανανέωση πρωτοβουλίας και όχι από προσκόλληση σε προηγούμενες μεθόδους και γεγονότα. Εμείς γράφουμε την ιστορία, αλλά εμείς αφήνουμε ιστορία και πίσω μας! (ουφ! γκαγκάνιασα!)
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”