Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by MpoMp » Thu Nov 07, 2013 10:18 pm

Θα προσπαθήσουμε κατά το δυνατόν να γράφουμε στο blog τι ακριβώς συζητήθηκε. Επίσης μέχρι την επόμενη εβδομάδα (ελπίζω πως) θα συνταχθεί κείμενο μέσω google docs περί της ιστορίας με τον Γιαννακουδάκη το οποίο θα καλεί στη συζήτηση τους φοιτητές. Λογικά θα μοιραστεί και στη σχολή. Όταν έχουμε ένα πρώτο draft θα δημοσιεύσουμε τον σύνδεσμο για να σχολιάσετε το κείμενο όσοι δε μπορείτε να παρευρεθείτε.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by PatrickFTW » Thu Nov 07, 2013 11:57 pm

Η καινούργια ομάδα της Συζήτησης στο facebook , μια και οι περισσότεροι μη-hipsters έχετε. Καλό είναι να κάνε like και να την διαδώσετε σε γνωστούς απο το τμήμα.

https://www.facebook.com/foititesopa?ref=hl

Οποιαδήποτε διόρθωση δεκτή.
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
timphilby88
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 178
Joined: Tue Jun 15, 2010 10:37 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by timphilby88 » Wed Nov 13, 2013 10:45 pm

Αύριο θα γίνει κανονικά η συζήτηση ανεξαρτήτως κατάληψης;
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by MpoMp » Wed Nov 13, 2013 11:05 pm

timphilby88 wrote:Αύριο θα γίνει κανονικά η συζήτηση ανεξαρτήτως κατάληψης;
Αν είναι το θυρωρείο ανοιχτό και μπορέσουμε να πάρουμε τα κλειδιά για την αίθουσα, ναι...

Κατεβείτε στη ΓΣ και αναλόγως με την απόφαση βλέπουμε τι θα κάνουμε. ;)
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
parvati_mp24
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 172
Joined: Sat Sep 27, 2008 1:15 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by parvati_mp24 » Thu Nov 14, 2013 4:00 pm

Πώς δείχνουν τα πράγματα; Θα γίνει κανονικά η συζήτηση;
Image
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by moody » Thu Nov 14, 2013 8:32 pm

Yep,έγινε :-p συγγνώμη που δεν υπήρχε κάποια ενημέρωση απλά μέχρι 5παρα15 δεν είχαν βγει τα αποτελέσματα της γσ.
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by MpoMp » Thu Nov 14, 2013 11:19 pm

Γράφτηκε ένα κείμενο σχετικό με το θέμα του Γιαννακουδάκη το οποίο ελπίζουμε πώς θα συνοδευτεί από υπογραφές φοιτητών ώστε να προωθηθεί στον πρόεδρο του τμήματος. Θα δημοσιεύσουμε τον σύνδεσμο να το δείτε και να σχολιάσετε. Καλό θα είναι να ασχοληθούν κυρίως όσα άτομα έδωσαν το μάθημα ώστε να έχει το κείμενο βάσιμα και έγκυρα επιχειρήματα.

Update:
http://sfp-opa.blogspot.gr/2013/11/1411.html
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by tassos » Fri Nov 15, 2013 3:37 pm

MpoMp wrote:Γράφτηκε ένα κείμενο σχετικό με το θέμα του Γιαννακουδάκη το οποίο ελπίζουμε πώς θα συνοδευτεί από υπογραφές φοιτητών ώστε να προωθηθεί στον πρόεδρο του τμήματος. Θα δημοσιεύσουμε τον σύνδεσμο να το δείτε και να σχολιάσετε. Καλό θα είναι να ασχοληθούν κυρίως όσα άτομα έδωσαν το μάθημα ώστε να έχει το κείμενο βάσιμα και έγκυρα επιχειρήματα.

Update:
http://sfp-opa.blogspot.gr/2013/11/1411.html
Προτείνω το κείμενο να μη λέει μόνο για την προηγούμενη εξεταστική –του Σεπτεμβρίου- άλλα και για την εξεταστική του Ιουνίου. Να γίνει επανεξέταση δηλαδή για αυτούς που κόπηκαν και έδωσαν το μάθημα είτε Ιούνιο είτε Σεπτέμβριο καθώς τα θέματα του Ιουνίου ήταν παράλογα και ανοήτως δύσκολα. Εγώ για παράδειγμα το έδωσα τον Ιούνιο, κόπηκα και δεν έβρισκα νόημα με αυτά τα θέματα να το ξαναδώσω το Σεπτέμβρη.
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by ja_the_invincible » Fri Nov 15, 2013 4:11 pm

Θα ήταν καλό να υπάρξει ένα feedback από παιδιά που έχουν παρακολουθήσει το μάθημα με τον συγκεκριμένο καθηγητή στα παρακάτω:

α) Ποια κομμάτια από την διδαχθείσα ύλη όντως διδάχτηκαν.
β) Πόσο εφάπτονται τα θέματα των εξετάσεων με την διδαχθείσα ύλη.

Δεν είναι μόνο τα ποσοστά επιτυχίας , είναι ότι γενικότερα (με βάση περιγραφές που έχω ακούσει) στο μάθημα γίνεται άθλια δουλειά.Και επειδή είναι ένα μάθημα υποχρεωτικό και πολύ σημαντικό (καθώς βάσεις και εμπορικό λογισμικό συνδέονται πολύ έντονα) καλό θα είναι να ληφθούν κάποια μέτρα.Τέτοια προβλήματα δεν υπήρχανε με τους προηγούμενους διδάσκοντες (Βαζιργιάννης-Βασσάλος) και δεν μπορεί κανείς να πει πως οι συγκεκριμένοι καθηγητές "χαρίζονταν" στους φοιτητές.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by stoupeace » Fri Nov 15, 2013 6:20 pm

Ειδικά ο Βασσάλος έκανε εξαιρετική δουλειά.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Btw δεν ξέρω τι ήταν στην ύλη, πάντως αν θέλετε σημειώσεις βάσεων εαρινό 2010 με Βασσάλο σφυρίξτε.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by MpoMp » Wed Nov 20, 2013 11:11 pm

Αύριο συνεχίζουμε ίδια ώρα ίδιο μέρος, με το κείμενο δε βλέπω να ασχολήθηκε κανείς οπότε θα πάρω την πρωτοβουλία να παρουσιάσω και μια πρόταση που έχω για την αξιολόγηση μαθημάτων και καθηγητών γενικότερα.

Όποιος έχει δικαιώματα στο fb page ας κάνει ένα post για υπενθύμιση.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by MpoMp » Thu Nov 21, 2013 9:11 pm

http://sfp-opa.blogspot.gr/2013/11/2111.html

Είναι απογοητευτική η έλλειψη συμμετοχής αλλά δε πρόκειται να τα παρατήσουμε. Το κείμενο μέχρι και σήμερα δε μπήκε κανείς στον κόπο να το εμπλουτίσει.
https://docs.google.com/document/d/1tkC ... hs26VaSCE4

Ευτυχώς που ήρθε ένας συνάδελφός μας που έδωσε το μάθημα την τελευταία φορά και πρόσθεσε 1-2 πράγματα επί της ουσίας.
Την επόμενη Πέμπτη όπως και να 'ναι το κείμενο, θα κανονίσουμε να το εκτυπώσουμε και να δούμε πού και πότε θα το μοιράσουμε. Είναι γραμμένα και στο blog post.

Καταλαβαίνω ότι πολλοί αδυνατούν όντως να έρθουν. Αλλά δε πιστεύω ότι είναι η πλειοψηφία. Οπότε είστε άξιοι της μοίρας σας. Όποιος ξανακράξει χωρίς να έχει προσπαθήσει, είναι γελοίος. Αναλάβετε τις ευθύνες σας. Συμμετέχετε και διαδώστε την προσπάθεια.

Την πρωτοβουλία δεν την παίρνω εγώ (και όσοι έρχονται από την πρώτη συνάντηση και ασχολούνται) για εμένα. Εγώ έχω περάσει βάσεις. Αλλά με νοιάζει το πρόβλημα του διπλανού μου.

Επίσης από την επόμενη Πέμπτη η αίθουσα θα είναι Α 42.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by MpoMp » Thu Nov 28, 2013 7:43 pm

http://sfp-opa.blogspot.gr/2013/11/2811.html

8 άτομα σήμερα. Κι εγώ έχω 3 προθεσμίες εργασιών που λήγουν μέσα στην επόμενη εβδομάδα, αλλά ήρθα. Κι εγώ έχω προσωπική ζωή, μένω μία ώρα δρόμο από την Αθήνα, έχω περάσει βάσεις.

Δε θέλω να επαναλάβω αυτά που έγραψα στο προηγούμενο ποστ...

Το κείμενο για τις βάσεις αρχειοθετήθηκε αφού οι ~150 που κόπηκαν μάλλον θα το ξεπεράσουν πηγαίνοντας για καφέ. Η φόρμα μένει ανοιχτή για τα επόμενα κείμενα. Για να μη πάει στράφι η συζήτηση επί του θέματος μέσα στην εβδομάδα θα οργανωθεί παράσταση διαμαρτυρίας στη σχολή για το θέμα των βάσεων. Ίσως δώσουμε το κείμενο στους υπεύθυνους, ίσως όχι. Ίσως μοιραστεί σε φοιτητές, αν και αμφιβάλλω ότι έχει νόημα.

Κάποιοι "παραταξιακοί" που κράζετε τσουβαλιάζοντας εδώ μέσα και στο facebook, έρχονται στις συζητήσεις ως φοιτητές πληροφορικής, χωρίς να ανακατεύουν τα πολιτικά τους ζητήματα και συμμετέχουν.
Και οι άγιοι, αμόλυντοι, "ανεξάρτητοι" φοιτητές έχουν άλλες προτεραιότητες. Μόνο ταμπέλες ξέρουμε να βάζουμε.

Φαντάζομαι ότι πολλοί από εσάς δεν έρχεστε στις συναντήσεις γιατί βλέπετε ότι έχω αναλάβει εγώ σε μεγάλο μέρος την οργάνωσή τους. Και δε γουστάρετε να πάτε "σε κάτι που κάνει ο MpoMp". Προσπερνάω το πόσο κομπλεξικά φέρεστε και κάνω την παρατήρηση ότι ακόμα κι αν με μισείτε/αντιπαθείτε (για κάποιο λόγο :smt017 ) δεν έχετε λόγο να μη παρευρίσκεστε, γιατί:
1) δε ξέρω εγώ ποιοι είστε IRL
2) δεν είναι δική μου η συζήτηση, δε δίνω εγώ το λόγο, ούτε αποφασίζω εγώ για το τι θα γίνει και πώς. Απλά είμαι υπεύθυνος για την αίθουσα.
3) αν δεν έρχεστε γιατί έχετε ακούσει ότι έρχονται "ΕΑΑΚίτες", ελάτε να δείτε αν λένε κάτι λανθασμένο και απαντήστε τους
4) η συζήτηση σάς αφορά
5) δεν συζητάμε απλώς. Προσπαθούμε να βρούμε αποτελεσματικές δράσεις.
6) η συζήτηση είναι ανοιχτή σε κάθε θέμα. Ελάτε και πείτε για το κάπνισμα, για τις αφίσες, για τις τουαλέτες. Δε καταλαβαίνω τι σας εμποδίζει. Μήπως στιγματιστείτε? Από ποιον? Και γιατί?

Σταματάω γιατί ήδη προέκυψε σεντόνι...
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by ja_the_invincible » Thu Nov 28, 2013 11:10 pm

Πραγματικά είμαι απογοητευμένος ως αηδιασμένος θα έλεγα από την στάση των φοιτητών.Υποτίθεται ότι ο λόγος που ο κόσμος δεν συμμετέχει σε δράσεις είναι γιατί έχουν μια ταμπέλα κομματική, αριστερή, αντιεξουσιαστική, οτιδήποτε.Ε να λοιπόν που εδώ μιλάμε για μια ανοιχτή συζήτηση χωρίς παρατάξεις με καθαρά ακαδημαικό περιεχόμενο και πάλι η συμμετοχή είναι μηδενική.Που είναι όλοι αυτοί οι ανένταχτοι, ανεξάρτητοι, άχρωμοι, αδιάφοροι φοιτητές που τόσο κόπτονται για την σχολή τους?Που άμα κλείσει η σχολή για ένα 2μερο γίνεται της πο@@τάνας αλλά άμα γίνεται ακραίως προβληματικά ένα υποχρεωτικό μάθημα ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΔΕΚΑΡΑ.

Που είναι όλοι αυτοί που βιώνουνε το πρόβλημα αυθαιρεσίας του συγκεκριμένου καθηγητή?Είναι δυνατόν να συμμετέχω εγώ από το εξωτερικό που έχω περάσει το μάθημα 4 χρόνια πίσω και όσοι καίγονται να μην ανοίγουν το στόμα να μιλήσουν?

Είναι δυνατόν να γίνεται συζήτηση για θέματα όπως τα προγραμματιστικά projects και να μην ενδιαφέρεται κανένας έστω να σχολιάσει τι συζητήθηκε?

Δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να γίνει για να συμμετέχει ο κόσμος σε μια δράση που τον ΑΦΟΡΑ και που ο λόγος του θα έχει ΒΑΡΟΣ.Τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή να τάζουμε παρτάκια και πιστοποιητικά μπας και ψηθείτε έστω να δείτε τι παίζει?
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
konapos
byte level
byte level
Posts: 129
Joined: Sun Oct 23, 2011 7:46 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by konapos » Fri Nov 29, 2013 10:12 pm

Έστω και αργά...έχω να προσθέσω και εγώ κάποια πράγματα περί των βάσεων δεδομένων! Γενικότερα το θέμα που θεωρώ πολύ απαράδεκτο είναι η διαίρεση πινάκων που δεν το είχε κάνει καν από οσο θυμάμαι (μονο παίζει να ανέφερε κάτι). Αυτό που μου φαίνεται επίσης παράξενο πέρα από όλα αυτά που συζητήθηκαν είναι ότι οι 6 που πέρασαν (και πραγματικά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ....) πέρασαν με βαθμάρες. Όλοι οι δευτεροετείς κόπηκαν. Αποκλείεται να μην υπήρχε έστω και ένας φοιτητής που να μην άξιζε το πολύ 5. Από έγκυρες πηγες, έμαθα ότι πέρασε όσους του είχαν παραδώσει τις εργασίες που έβαζε αυτός στο μάθημα. Εγώ πχ είχα 1 τόνο εργασίες και ελάχιστο χρόνο για το παραπάνω. Στο εργαστήριο πήρα 10/10 το οποίο πήγε χαμένο. Τον σεπτέμβρη ξεσκιστηκα στο διάβασμα (γτ θέλω να ακολουθήσω αυτόν τον τομέα μετέπειτα) και το άριστα μ ήταν 7. Και πήρα 4! Γιατί; Επειδή δεν παρέδωσα εργασία! Παρακαλώ πολύ να σημειωθεί αυτό, γτ υπάρχουν και άλλοι που δεν είχαν χρόνο για τις εργασίες του άλλα έβαλαν τα δυνατά τους τον σεπτέμβρη. Βέβαια ο κόπος δεν πήγε χαμένος....αλλά από αυτά που έχω μάθει τα 2 1/2 χρόνια στην σχολή είναι ότι οι κόποι σου ανταμοίβονται....αυτός από ότι φαίνεται δεν εκτιμά τίποτα. Και κάτι ακόμα....Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ ο βαθμός όσο να μάθω, και με αυτόν ούτε έμαθα ούτε πήρα βαθμό. Καλύτερα να το πάρει κάποιος που έχει "χακάρει" λιγότερες τράπεζες αλλά να μας μάθει 5 πράγματα παρά ένα ψώνιο! Αυτά από εμένα!
Όταν ο θεός έβρεχε μυαλά εγώ πήρα και αυτουνού που κρατούσε ομπρέλα!
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by MpoMp » Wed Dec 04, 2013 11:40 pm

Αν δε σας κάνει κόπο, μην ενοχλούμε κιόλας, περάστε μια βόλτα από την Α42 αύριο, 17:00 με 19:00.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by tassos » Thu Dec 05, 2013 12:03 pm

tassos wrote:
MpoMp wrote:Γράφτηκε ένα κείμενο σχετικό με το θέμα του Γιαννακουδάκη το οποίο ελπίζουμε πώς θα συνοδευτεί από υπογραφές φοιτητών ώστε να προωθηθεί στον πρόεδρο του τμήματος. Θα δημοσιεύσουμε τον σύνδεσμο να το δείτε και να σχολιάσετε. Καλό θα είναι να ασχοληθούν κυρίως όσα άτομα έδωσαν το μάθημα ώστε να έχει το κείμενο βάσιμα και έγκυρα επιχειρήματα.

Update:
http://sfp-opa.blogspot.gr/2013/11/1411.html
Προτείνω το κείμενο να μη λέει μόνο για την προηγούμενη εξεταστική –του Σεπτεμβρίου- άλλα και για την εξεταστική του Ιουνίου. Να γίνει επανεξέταση δηλαδή για αυτούς που κόπηκαν και έδωσαν το μάθημα είτε Ιούνιο είτε Σεπτέμβριο καθώς τα θέματα του Ιουνίου ήταν παράλογα και ανοήτως δύσκολα. Εγώ για παράδειγμα το έδωσα τον Ιούνιο, κόπηκα και δεν έβρισκα νόημα με αυτά τα θέματα να το ξαναδώσω το Σεπτέμβρη.
MpoMp wrote:Αύριο συνεχίζουμε ίδια ώρα ίδιο μέρος, με το κείμενο δε βλέπω να ασχολήθηκε κανείς οπότε θα πάρω την πρωτοβουλία να παρουσιάσω και μια πρόταση που έχω για την αξιολόγηση μαθημάτων και καθηγητών γενικότερα.

Όποιος έχει δικαιώματα στο fb page ας κάνει ένα post για υπενθύμιση.
Εγώ ασχολήθηκα λίγο με το κείμενο, πρότεινα να προστεθεί το παραπάνω που λέω. Βλέπω δεν το έλαβε κανείς υπόψη. Ο καθηγητής δεν ήταν απαράδεκτος μόνο για την τελευταία εξεταστική αλλά γενικώς. Προσωπικά έχω ένα λόγο παραπάνω να γίνει κάτι με τον συγκεκριμένο καθηγητή γιατί με έχει κόψει κιόλας.
Η δικιά μου περίπτωση είναι λίγο περίεργη και πραγματικά μου είναι δύσκολο να έρθω στη σχολή. Δεν πάω ποτέ στις διαλέξεις, μόνο για να γράψω πάω.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by MpoMp » Thu Dec 05, 2013 12:16 pm

tassos wrote: Εγώ ασχολήθηκα λίγο με το κείμενο, πρότεινα να προστεθεί το παραπάνω που λέω. Βλέπω δεν το έλαβε κανείς υπόψη. Ο καθηγητής δεν ήταν απαράδεκτος μόνο για την τελευταία εξεταστική αλλά γενικώς. Προσωπικά έχω ένα λόγο παραπάνω να γίνει κάτι με τον συγκεκριμένο καθηγητή γιατί με έχει κόψει κιόλας.
Η δικιά μου περίπτωση είναι λίγο περίεργη και πραγματικά μου είναι δύσκολο να έρθω στη σχολή. Δεν πάω ποτέ στις διαλέξεις, μόνο για να γράψω πάω.
Είπες κάτι πολύ αόριστο. Όποιος έδωσε Ιούνιο ας μπει να γράψει, το κείμενο ήταν ανοιχτό, περιμένατε να γράψει άλλος για εσάς? Με αυτό το σκεπτικό, τελικά δεν έγραψε κανείς από όσους έδωσαν και είχαν πράγματα να πουν.

Ακριβώς επειδή είναι κατανοητό ότι πολλοί έχουν λόγους να μην παρευρίσκονται σε συναντήσεις, υπάρχει η φόρμα για το έγγραφο ανοιχτή σε όλους.

Τέλος πάντων, τώρα αρχειοθετήθηκε το κείμενο, αν έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση και θέλετε να προωθηθεί κάπου (τελικά) το κείμενο, υλοποιήστε την και ελάτε να την παρουσιάσετε σε μια συνάντηση. Ή στείλτε τη σε κάποιον που θα παρευρεθεί να την παρουσιάσει εκείνος.

Δεν υπάρχει "δε μπορώ", υπάρχει "δε θέλω".
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by PatrickFTW » Thu Dec 05, 2013 12:22 pm

Ή θα κουνηθείτε μπας και γίνει τίποτα για τα θέματα που σας αφορούν ή αλλιώς μην κάθεστε και κλαίγεστε στο forum .
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by tassos » Thu Dec 05, 2013 12:51 pm

MpoMp wrote:
tassos wrote: Εγώ ασχολήθηκα λίγο με το κείμενο, πρότεινα να προστεθεί το παραπάνω που λέω. Βλέπω δεν το έλαβε κανείς υπόψη. Ο καθηγητής δεν ήταν απαράδεκτος μόνο για την τελευταία εξεταστική αλλά γενικώς. Προσωπικά έχω ένα λόγο παραπάνω να γίνει κάτι με τον συγκεκριμένο καθηγητή γιατί με έχει κόψει κιόλας.
Η δικιά μου περίπτωση είναι λίγο περίεργη και πραγματικά μου είναι δύσκολο να έρθω στη σχολή. Δεν πάω ποτέ στις διαλέξεις, μόνο για να γράψω πάω.
Είπες κάτι πολύ αόριστο. Όποιος έδωσε Ιούνιο ας μπει να γράψει, το κείμενο ήταν ανοιχτό, περιμένατε να γράψει άλλος για εσάς? Με αυτό το σκεπτικό, τελικά δεν έγραψε κανείς από όσους έδωσαν και είχαν πράγματα να πουν.

Ακριβώς επειδή είναι κατανοητό ότι πολλοί έχουν λόγους να μην παρευρίσκονται σε συναντήσεις, υπάρχει η φόρμα για το έγγραφο ανοιχτή σε όλους.

Τέλος πάντων, τώρα αρχειοθετήθηκε το κείμενο, αν έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση και θέλετε να προωθηθεί κάπου (τελικά) το κείμενο, υλοποιήστε την και ελάτε να την παρουσιάσετε σε μια συνάντηση. Ή στείλτε τη σε κάποιον που θα παρευρεθεί να την παρουσιάσει εκείνος.

Δεν υπάρχει "δε μπορώ", υπάρχει "δε θέλω".
Δεν είχα καταλάβει ότι το κείμενο μπορούμε να το πειράξουμε όλοι. Νόμιζα ότι το διαχειρίζεται ένας. Που μπορώ να μπω να το πειράξω; Είναι η φόρμα σχολίων σε αυτό το link http://sfp-opa.blogspot.gr/2013/11/1411.html ;

Εδώ http://sfp-opa.blogspot.gr/2013/11/1411.html λέει Το κείμενο βρίσκεται εδώ https://docs.google.com/document/d/1tkC ... aSCE4/edit(θα ανέβει σύντομα). Μπορείτε να σχολιάσετε στη σελίδα μας στο facebook (https://www.facebook.com/foititesopa) ή στο αντίστοιχο thread στο Venus forum (viewtopic.php?f=28&p=337696#p337301).
Οπότε κι εγώ το σχολίασα στο thread στο venus.

Ακόμα δεν είπα κάτι πολύ αόριστο, αντιθέτως είπα συγκεκριμένα ότι και στις εξετάσεις του Ιουνίου τα θέματα ήταν «περίεργα» όπως προφανώς ήταν και στις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου. Πιο συγκεκριμένα βέβαια, για τα θέματα της Σχεσιακής άλγεβρας και λογισμού. Κάτι το οποίο ήδη αναφέρεται στο κείμενο: «Τα θέματα της εξέτασης (2 θέματα με ποσοστό 30% το καθένα, ένα με βάση τα ΤRC-DRC για τα οποία δεν υπάρχει επαρκής βιβλιογραφία ούτε σημειώσεις,»

Τέλος καλό είναι να μην αναφέρεσαι προσωπικά σε κάποιον λέγοντάς του «Δεν υπάρχει "δε μπορώ", υπάρχει "δε θέλω"» χωρίς να τον ξέρεις, χωρίς να έχεις ιδέα πως μπορεί να είναι η ζωή του.
Αν το είπες γενικώς, συμφωνώ.
Ακριβώς επειδή θέλω ,μπαίνω εδώ και ασχολούμαι.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by MpoMp » Thu Dec 05, 2013 1:07 pm

tassos wrote: Δεν είχα καταλάβει ότι το κείμενο μπορούμε να το πειράξουμε όλοι. Νόμιζα ότι το διαχειρίζεται ένας. Που μπορώ να μπω να το πειράξω; Είναι η φόρμα σχολίων σε αυτό το link http://sfp-opa.blogspot.gr/2013/11/1411.html ;

Εδώ http://sfp-opa.blogspot.gr/2013/11/1411.html λέει Το κείμενο βρίσκεται εδώ https://docs.google.com/document/d/1tkC ... aSCE4/edit(θα ανέβει σύντομα). Μπορείτε να σχολιάσετε στη σελίδα μας στο facebook (https://www.facebook.com/foititesopa) ή στο αντίστοιχο thread στο Venus forum (viewtopic.php?f=28&p=337696#p337301).
Οπότε κι εγώ το σχολίασα στο thread στο venus.
Αυτό ήταν το πρώτο ποστ στο blog. Μετά δε ξαναδιάβασες ποτέ το blog??? :smt017 Αναφέρεται συνέχεια ότι είναι ανοιχτό.
tassos wrote: Ακόμα δεν είπα κάτι πολύ αόριστο, αντιθέτως είπα συγκεκριμένα ότι και στις εξετάσεις του Ιουνίου τα θέματα ήταν «περίεργα» όπως προφανώς ήταν και στις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου. Πιο συγκεκριμένα βέβαια, για τα θέματα της Σχεσιακής άλγεβρας και λογισμού. Κάτι το οποίο ήδη αναφέρεται στο κείμενο: «Τα θέματα της εξέτασης (2 θέματα με ποσοστό 30% το καθένα, ένα με βάση τα ΤRC-DRC για τα οποία δεν υπάρχει επαρκής βιβλιογραφία ούτε σημειώσεις,»
tassos wrote: Δε γίνεται να πάμε στον πρόεδρο ένα κείμενο που απλά λέει "τα θέματα ήταν περίεργα". Σκέψου το λίγο.
tassos wrote: Τέλος καλό είναι να μην αναφέρεσαι προσωπικά σε κάποιον λέγοντάς του «Δεν υπάρχει "δε μπορώ", υπάρχει "δε θέλω"» χωρίς να τον ξέρεις, χωρίς να έχεις ιδέα πως μπορεί να είναι η ζωή του.
Αν το είπες γενικώς, συμφωνώ.
Ακριβώς επειδή θέλω ,μπαίνω εδώ και ασχολούμαι.
Παραπάνω έγραψα ότι είναι κατανοητό ότι μπορεί πολλοί να αδυνατούν να έρθουν, οπότε προφανώς γενικώς το έγραψα. Επίσης έγραψα πιο πριν ότι όποιος δε μπορεί να παρευρεθεί, μπορεί να προωθήσει μέσω κάποιου άλλου τις προτάσεις του. Μην διαβάζουμε τμηματικά τι λέει ο άλλος και παρεξηγούμαστε.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Συζήτηση φοιτητών Πληροφορικής

Post by tassos » Thu Dec 05, 2013 1:20 pm

MpoMp wrote: Αυτό ήταν το πρώτο ποστ στο blog. Μετά δε ξαναδιάβασες ποτέ το blog??? :smt017 Αναφέρεται συνέχεια ότι είναι ανοιχτό.
Όχι το κοιτούσα το blog αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι που ανεβάζουμε το κείμενο αφού γράψουμε κάτι.
Πρώτα πάμε εδώ https://docs.google.com/document/d/1tkC ... aSCE4/edit και μετά εδώ https://docs.google.com/document/d/13aJ ... UPO4A/edit . Εδώ δε μπορώ να πειράξω κάτι. Είναι εύκολο να μου πεις πως το πειράζουμε; Τεχνική είναι η ερώτησή μου.
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”